pzc Klant blijft voorzichtig besteden Duitse heimweehandel en perfectie Irabantse Greve maakt 'koninklijke' schoenen Bescherming voor dement familielid 25 Woonboulevard moet het doen met herinnering aan jubeljaren Grote fusie in beveiliging Draka geeft winstwaarschuwing Klantenbestand Telfort neemt toe Miljardenschikking in Enron-zaak j ft verlangen naar een ander wa genhuis werd herkend. Brieven 'lezers. Het zou bijvoorbeeld een «wenteling kunnen zijn bij ,wni&Dreesmann, schreef ik. Dat het 'warenhuis zou worden dat niet op 'ander lijkt en waar de spullen dood- l00n geweldig goed zijn. Een waren- Jwaar je voor op reis gaat. Voor een Wet weten wat je ziet en opwin- ÏMnwat je niet wist dat bestond, Mvan kwaliteit. profijt donderdag 16 juni 2005 LONDEN - In de beveiligingssector is een grote fusie in de maak. Het is de bedoeling dat Falck Nederland wordt samengevoegd met PreNed, onderdeel van dienstverlener Facilicom in Schiedam. Dat heeft Group 4 Securicor, waartoe Falck oorspronkelijk behoorde, bevestigd. Bij de fusie van Group 4 Falck uit Denemarken en de Brit se Securicor vorig jaar eiste de Europese Commissie dat de Nederlandse Falck-activiteiten buiten het nieuwe con cern zouden blijven. Deze zou anders in Nederland te groot worden. Falck Nederland ging daarop tijdelijk zelf standig verder. Bij een samenvoeging van PreNed en Falck Nederland ontstaat een beveiligingsbedrijf met 6500 mensen in dienst en een geschat marktaandeel van 20 procent. Moe dermaatschappij Facilicom, die behalve in de beveiliging onder meer actief is in de schoonmaakbranche, is eigen dom van de familie Geurts. ANP AMSTERDAM - Draka verwacht in de eerste helft van dit jaar een klein nettoverlies te lijden. In dezelfde perio de vorig jaar boekte de producent van onder meer glasve zelkabels voor de telecommunicatiesector nog een netto winst van 3,5 miljoen euro. Draka heeft dit gisteren meegedeeld. Plet bedrijf kampt met een verminderde vraag. Daarbij zorgen de hoge grondstofprijzen (koper en polymeren) voor aanhoudende druk op de winstmarges. Draka verwacht dat deze om standigheden in de tweede helft van dit jaar niet wezen lijk anders zullen zijn. ANP AMSTERDAM - Telfort heeft het aantal klanten in het boekjaar 2004-2005 zien stijgen met 41 procent tot 2,4 miljoen. Vooral een actie met de Postbank leverde veel nieuwe klanten op, aldus het telecombedrijf gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Telfort draaide het afgelopen boekjaar, dat liep tot 31 maart, een omzet van 509 miljoen euro. Dat is ruim 20 procent meer dan in het voorgaande boekjaar. Het bedrijf tekent hierbij aan dat de omzet per klant iets daalde naar gemiddeld 24 euro. De nettowinst steeg exclusief eenmali ge posten van 30 miljoen euro naar 46 miljoen euro. ANP NEW YORK - De Amerikaanse zakenbank J.P. Morgan Chase heeft dinsdagavond (plaatselijke tijd) ingestemd met een schikking van 2,2 miljard dollar in de zaak rond de ondergang yan energieconcern Enron. Afgelopen vrij dag ging branchegenoot Citigroup al akkoord met het be talen van een schikking van 2 miljard dollar aan gedu peerde beleggers in aandelen en obligaties van Enron. Volgens de getroffen beleggers hebben slechte en mislei dende adviezen van banken als J.P. Morgan Chase er me de toe geleid dat het bedrijf in 2001 over de kop ging. Daardoor zagen beleggers voor 40 miljard dollar aan aan delen en 2 miljard dollar aan obligaties in rook opgaan. Het besluit van J.P. Morgan Chase om te schikken ver groot de druk op de andere banken die worden beschul digd van betrokkenheid bij het faillissement van Enron. Het gaat hier om banken als Deutsche Bank, Merrill Lynch en Credit Suisse First Boston. ANP/RTR Oranjes zweren al jaren bij „De hele familie loopt ijl." Wim Greve (63) pakte in inkijk de oude stiel weer op makt de pure maatschoen. wHenny Zetteler 1ALWIJK - Met stapels do- ihiieft Wim Greve (63) van de keen eeuw oude en eerbied- schoenenfabriek Gre in Waalwijk allang niet meer neulen. Hij ziet het zo wel. Se hebben hier 3000 leesten in blaten en wijdtes." «dat de verwende klant in die in het kleine winkeltje |defabriek zijn worstenbrood- worberd heeft, staat de per- t op tafel. Die klant - zich inmiddels ook verga- wan de stapels dozen met na- aen leesten van klanten. Die »n maar te bellen voor schoeisel. koffie en worstenbrood kan "eest dan beginnen. Een ifchoen op maat bijvoor- Die is vanwege het extra at waaronder het aanbren gt! de spikes wat duurder, normale instapprijs bij Gre- !Ügtrond de 550 euro, maar iferder oplopen. „Als je bij- slangenleer wil. Dat dpervierkante centimeter." g zich als hofleveran- s met ruim een eeuw schoe naken achter de rug, gerust 5 begrip in de branche noe- a ..Mijn vader kreeg al tele- w van schoenenzaak Van Plal in Baarn. 'Ze lopen hier alle maal op Greves', zei Van Hal dan. Hij bedoelde de koninklij ke familie, die ter plaatse Gre ves aanschafte. Dat gebeurt nu in Den Haag." Greve diept een vergeelde foto uit de lade op waarop wijlen koningin Juliana op Greves kwiek de plaatselijke padvinders inspecteert. Maar ook de schoenenfabriek Greve in Waalwijk ontkwam niet aan de kaalslag in de branche. In maart van dit jaar kwam de fabriek in handen van Amsterdamse financiers en van zoon Jos-Jan Greve. De hoog waardige handgemaakte schoe nen komen al sinds enkele jaren uit de eigen fabriek van Greve in het Roemeense Brasov. Wim trok zich met broer Kees in 1999 terug, maar kon de geur van het leer niet missen. „Mijn broer komt elke dag even snuiven, maar daar heb ik niet genoeg aan", zegt Wim. Dus begon Wim met veertien oud-getrouwen in 2002 Gretec bv. „De afkorting staat voor Greve Techniek", zegt neef Just Greve (20), die als jongste familielid de marketing doet. „Met de mannen hier", zegt Wim Greve, „heb ik vele ja ren gewerkt. Ze weten allemaal hoe een schoen met de hand ge maakt wordt. Ze dreigden op straat te komen staan. Wat een verlies aan vakmanschap." Greve hoopt dit jaar al 1000 paar maatschoenen, waarvan zo'n 200 paar golfschoenen te kunnen produceren in Waal wijk. Dat levert een omzet op van rond de 400.000 euro. Daar in zit ook de reparatie van maat- en eonfectieschoenen. Op een lange tafel in de fabriekshal staat een rijtje op het oog be hoorlijk doorleefd schoeisel, dat voorzien moet worden van een hele nieuwe onderkant. „Deze zijn uit 1991, ze willen er op blij ven lopen." De klant kan na me ting meteen zelf zijn schoenen samenstellen in de fabriek. Zijn keuze maken uit rollen leer, ge looid in twee gespecialiseerde fa brieken in Amerika en Japan. „Vaak leer van paardestuit, de kont van het paard, dat wordt veel gebruikt. Dat leer vereelt en de vleeskant wordt zacht en plooit niet." Greve gebruikt voor de golf- schoen, die zo'n twintig aparte handelingen vereist, juchtleer uit dezelfde looierij. „Dat leer is vetter en dus waterdicht. Dat willen golvers. Daarom worden de stiknaden ook geïmpreg neerd. Met speciale popmallen worden daarna gaatjes gemaakt voor de spikes in de zool. „Al tijd beetje vaseline gebruiken, anders krijg je stalen spikes er nooit meer uit."Klanten nemen soms een lapje stof mee van hun maatkostuum, waar ze dan een passende schoen bij bestellen. Zo bracht Wim Greve recent een fraai patroontje lichtgrijze visgraatstof op de schoenen van een klant aan. Binnenkort wil Gretec bv ook op de Miljonairs- beurs zijn geluk beproeven. Een ideetje van Just. Hij weet zeker dat het storm zal lopen. GPD Een medewerker van Gretec in Waalwijk monteert spikes op de zolen van golfschoenen. foto Frank Trommelen/GPD ^ge-mails en lange brieven. Le- iVvezen op een postorder- en inter- atenhuis in Duitsland, Manufac- Es gibt sie noch, die guten Din- Ls de slogan van Manufactum. ewaar bestaat nog. Wat er mee 1 bedoeld maakt de 'Warenkata- ""lelijk. Het verzendhuis heeft Sortiment perfecte producten. Maar er is ook heimweehandel. Men kan de catalogus via de website van Ma nufactum bestellen (www.manufae- tum.de), hij wordt ook in Nederland gratis bezorgd per post. Het boek al leen al is opwindend. Het wakkert heb zucht aan die weer getemperd wordt door de prijzen. Wat er in staat, is voor het merendeel ook in Nederland te koop, maar je zal je er soms suf naar zoeken. En niks er van ligt bij Blokker. Vulpennen, Belgisch bier, gietijzeren deurkloppers, herenboeren petten, Zwitserse soldatendekens, duimstok ken, corduroy broeken, linnen jurken, roodkoperen spijkers om een oud hou ten schip mee op te knappen, het is alle maal nog wel ergens te vinden tussen Groningen en Dordrecht. Maar zoveel goede dingen bij elkaar in een boek of een winkel? Manufactum begon acht tien jaar geleden als postorderbedrijf met alleen een papieren catalogus. Nu wordt veel via internet besteld, ook bui ten Duitsland. De koopwaar van dicht bij bekijken kan inmiddels ook. In ze ven Duitse steden is een warenhuis ge opend. Hamburg en Diisseldorf zijn het dichtst bij en de Düsseldorfse, ander half jaar geleden geopend, is goed met de trein te bereiken. Dit is nou een wa renhuis waar je voor op reis gaat, je loopt er rond voor je genoegen. En be ter zonder geld op zak. Gelukkig kon ik er niet pinnen, ik zou verloren zijn ge weest. Toch kon ik aan het klokje niet voorbij. Een emaillen wijzerplaat, tien centimeter doorsnee, een koperen op- winduurwerk met slingertje, 65 euro. Zo begeerlijk omdat er geen batterijtje in moet, en zeker weten dat het over honderd jaar nog tikt als er nog iemand is die het op wil winden. Het komt uit een Duits klokkenfabriekje dat - zag ik op de website van de fabriek (www.uhren-domann.de) - al sinds 1924 de verschrikkelijkste koekoeks klokken en porseleinen gedrochten maakt. Dit klokje is het enige zonder opsmuk en meteen mooi. Veel wat Manufactum te koop heeft, is mooi omdat de ontwerper zich rustig hield. Een niet gedesignde nietmachi ne, een stalen kapstok ver bij Des Bou- vrie weggebleven, Franse zakmesjes en een prachtige koperen brander op ben zine om dakgoten mee te solderen, verf te branden en te pyromanen. Het is puur pret om bij Manufactum wat rond te hangen. Maar overzichte lijk is de winkel helemaal niet. Het is er goed beschouwd een aangenaam zootje en het assortiment is inconsequent sa mengesteld. Veel gereedschap om een oerwoud mee te snoeien, heel weinig timmerspullen, maar wel de duurste klauwhamer ter wereld. Lichtschake laars met een draaiknop stelen je hart, maar wat er aan potten en pannen te koop is, is eerder aanstellerij dan het beste voor je keuken. Een leren broek riem kost honderd euro en bakelieten puntenslijpers zijn vooral duur maar niet beter. De hang naar het ouderwet se is in conflict met het verlangen naar goed spul. Punaises zijn niet zonder meer fantastisch omdat ze al zo lang be staan. Het neemt niet weg dat je om de heel goede spullen zo'n winkel dichter bij huis zou verlangen. Wilt u er eens gaan kijken, mevrouw en mijnheer Vroom en Dreesmann? Er zit toekomst in kwaliteit. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Meneer De Bruin is al een tijdje aan het demente ren. Zijn kinderen vragen zich af of hun vader zijn reke ningen nog wel betaalt. Zij zijn bang dat vreemden mis schien misbruik van hem zul len maken of dat hij gekke dingen met zijn geld zal doen. Hoe kunnen ze hun va der financieel beschermen en vertegenwoordigen? De stichting Alzheimer Ne derland krijgt veel vragen over de wijze waarop de fi nanciële vertegenwoordiging van dementerenden het beste geregeld kan worden. Marjo- lijn Haasbroek, hoofd sectie ondersteuning van de stich ting, begrijpt de zorgen. „Dementerenden raken de greep op het leven langzaam kwijt. En er zijn inderdaad mensen die daar financieel voordeel uit willen halen. Ik zou de familie De Bruin aan raden om bij de rechtbank sector kanton beschermings bewind aan te vragen." Bij beschermingsbewind wordt vermogen onder bewind ge steld. De Bruin kan dan zelf niet meer beslissen over dat gene wat onder bewind is ge steld. Dat hoeft niet zijn hele vermogen te zijn. Een van de zonen zou als be windvoerder kunnen optre den. Tegelijkertijd zouden zij een mentor kunnen laten be noemen die hun vader kan vertegenwoordigen als er be slissingen over zorg of andere persoonlijke zaken genomen moeten worden. Het aanvra gen van bewindvoering en mentorschap kan tegelijker tijd en gaat via een formulier van het ministerie van Justi tie. De procedure duurt vier tot acht weken. Onder curatelestelling, waar bij zowel de financiële als de persoonlijke vertegenwoordi ging geregeld worden, komt bij mensen met dementie niet veel voor. „Curatele gaat juri disch veel verder, omdat de persoon onder curatele volle dig handelingsonbekwaam is en nergens meer over mag be slissen. Dat is alleen nodig als de betrokkene extreem ge drag vertoont of extra kwets baar is", aldus Haasbroek. De hoofdtaak van de bewind voerder is het beheren van al les wat onder het bewind is gesteld. Dat betekent dat hij ervoor moet zorgen dat dit al les in stand blijft en goed wordt geëxploiteerd. Hij moet ervoor zorgen dat de in komsten voor degenen voor wie hij het bewind voert, in de eerste plaats voor diens verzorging worden gebruikt. Is dat geen zware taak? Haas broek: „Als de betrokkene al leen een AOW-pensioen heeft, is het bewindvoerder schap een fluitje van een cent. Dan hoeven er meestal alleen wat rekeningen be taald te worden, zoals de ei gen bijdrage aan het verpleeg huis. Als de dementerende zeer vermogend is, is het een andere zaak. Dan moet er geld deskundig belegd wor den en dergelijke. Dan kun je de zaak beter uitbesteden aan een bureau." Als er niemand in de naaste omgeving is om het bewind voerderschap uit te voeren, dan kan dit ook door een dia ken, een vrijwilliger of een stichting gedaan worden. Be windvoerders kunnen de on kosten die zij maken, vergoed krijgen uit het vermogen van de betrokkene. Ook kunnen zij een geringe beloning ont vangen. Dit laatste geldt meestal niet voor familie. Kantonrechter De bewindvoerder moet di rect na zijn benoeming een lijst maken van de zaken die onder zijn bewind vallen. Fa milieleden maken zich nogal eens zorgen of de bewindvoer der zijn taken wel goed uit voert, maar daar is weinig re den toe. De bewindvoerder moet zich namelijk elk jaar verantwoorden tegenover de kantonrechter. „Wat je vaak ziet, is dat oude verhoudingen en emoties bin nen het gezin bij dit soort kwesties de kop op steken", vertelt Haasbroek. 'Jij be moeide je vroeger ook al over al mee' krijgt degene die het bewindvoerderschap op zich neemt, nogal eens te horen. Tijdig over dit soort zaken praten, kan een hoop geruzie voorkomen. GPD itief onderzoekers van De Neden- adsche Bank wijzen er op dat meeste Nederlanders niet pre- weten hoe de staatshuishou- iig er voor staat. Maar intuï- voelt het volk heel goed aan de zaken er gezond voor Tweede Paasdag op woonboulevard Villa ArenA in Amsterdam. De ijsjes gaan grif van de hand, maar in de grotere bestedingen blijft de consument voorzichtig. mof niet. foto Marcel Antonisse/ANP ^Maurice Wilbrink pen HAAG - Is er een verband Men de oorverdovende rust op i]( woonboulevards en de toe- pd van de Nederlandse over- leidsfinanciën? Ofwel: heeft de (jisument door dat hij voorzich- jjmoet zijn met zijn uitgavepa- toon. omdat de tekorten en de .duld van de Staat oplopen? aders gezegd: ziet de burger jtekorten als zijn tekorten? In- gjeunvinkels, autoshowrooms, token, warenhuizen, hore- -waar wordt niet gesmacht arde terugkeer van de consu lt uit de jaren negentig? oenkon alles: aandelen en hui- 0, werden meer waard, je kon geven en sparen tegelijk, en "staatsfinanciën werden ook onder. Onderzoekers van De derlandsche Bank hebben kh afgevraagd of de overheid Kl haar begrotingsbeleid de Bsumptie kan beïnvloeden, fotop zekere hoogte, conclude- ®zijin een nieuwe studie. Hoe «onder de staatsfinanciën ju,des te meer een overheid de disen kan aanzetten tot geld itgeven. Een schuldenvrije at kent zorgeloze onderda- n,diehet geld laten rollen. fc: een toch al armlastige nrheid clie het financieringste- (ten daarmee de staatsschuld seder laat oplopen - bijvöor- edd om een diepe recessie te achten - maakt de Europea- yoorzichtig. rijn duidelijke aanwijzingen Ide bewoners van een land h grote schulden en tekorten skening mee houden dat die lalden ooit moeten worden af- laald, Dat in hun leven de be togen daarvoor omhoog moe- 1,zet hen nu al aan tot extra Zo kregen de Nederlanders in 2001 een forse belastingverla ging, die voor minimumloners zelfs opliep tot tien procent bru to in verband met de invoering van een nieuw fiscaal stelsel. Te gelijkertijd schroefde de over heid nog allerlei uitgaven op, wat was afgesproken onder het kabinet Paars-2. Een groot deel van de meer dan drie miljard euro lastenverlich ting werd echter meteen opge pot. Het compenseerde de duike ling van de aandelenkoersen. Blijkbaar reageerde de consu ment ook op de toenemende pro blemen met de rijksbegroting, waarvan het saldo in 2002-2003 snel verslechterde. Het stimule ringsbeleid van de overheid leid de niet tot extra consumptie, maar het tegengestelde: extra sparen. Toch is het verband tussen de toenemende problemen met de rijksbegroting en de teruggeval len groei van de consumentenbe stedingen niet honderd procent. De toestand van de staatshuis houding is ook niet dramatisch. Het tekort staat op 2,5 procent, de schuld bedraagt 57 procent van het bruto nationaal pro duct. Dat is veel beter dan tien, vijftien jaar geleden en stukken beter dan in Italië, Griekenland of België. Psychologie Er is dus ook psychologie in het spel, denken de onderzoekers. En die wordt gevoed door veel negatief nieuws uit de afgelopen jaren: het besteedbaar inkomen loopt al drie jaar terug, de hui- zen- en aandelenmarkt is min der florissant. Voeg daarbij de weinig opbeurende analyses van onze premier en de minister van Financiën over de Nederlandse economie en de toon is gezet. Er is bij de burgers ook onzeker heid hoe ingrepen in de sociale zekerheid op het inkomen zul len inwerken. Die factoren blij ken voor de bestedingen op de korte termijn zeer belangrijk. De Nederlandsche Bank voor spelt dat de particuliere uitga ven vanaf volgend jaar weer langzaam zullen oplopen, om dat de grootste bezuinigingen dan achter de rug zijn, de be steedbare inkomens toenemen en de kansen op de arbeids markt verbeteren. Nu al sparen de Nederlanders nauwelijks nog, en geven ze al meer uit dan vorig jaar. Of we de komende jaren weer te rugkeren naar de jubelconsump tie van net voor de eeuwwisse ling, is echter de vraag: met de staatsschuld in gedachte en de kosten van de vergrijzing in het verschiet, zal de klant op de woonboulevard naar verwach ting toch een tikje aan de voor zichtige kant blijven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25