Zeeland wil verbond Noordzee 249,- expert PZC Voormalige collega-huisartsen nu tegenover elkaar Alleen de naam van de boerderij nog 15 Provincie richt zich op bundeling kennis over waterbeheersing Symposium over preventie bij Emergis in Goes Cultuurbonnen in trek op scholen Geld voor landinrichtingsprojecten Celstraf voor misbruik dochter Dealers moeten terugbetalen Zeeuwse theaterprijs voor Möhlmann Verdachten asielfraude bepleiten onschuld donderdag 16 juni 2005 KOUDEKERKE - De provincie Zeeland neemt het initiatief tot de oprichting van een nieuw sa menwerkingsverband van lan den rond de Noordzee. Die moe ien al hun kennis over waterbe- heersing bundelen om zo in de toekomst het risico van overstro mingen tot een minimum te be perken. Pat zei commissaris van de ko ningin W. van Gelder gisteren njdens de jaarlijkse bijeen komst van de North Sea Com mission (NSC) en het Europese Interreg Noordzee-programma inKoudekerke. Van Gelder noemde Zeeland een logische plaats om het congres |e houden. Hij wees in dat ver- GOES - Emergis houdt maan dag een symposium onder de ti- Ul'Samen in preventie'. Jlet de bijeenkomst wil het cen- voor geestelijke gezond- izorg Zeeuwse hulpverle en managers, beleidsmakers eafamilie- en cliëntenverenigin- nwarm maken om actief sa- i te werken op het terrein a preventie. Goede preventie, iraarbij ook wordt samenge- Kerkt met woningcorporaties, cholen,werkgevers en gemeen- en, kan veel persoonlijke ellen- voorkomen, aldus de organi- atoren. Twee sprekers zijn uit- 1. C. Hosman uit Nijme- en zal aangeven hoe de geeste- :ondheidszorg in Zee- jjr.dkan verbeteren door samen- j wat betreft preventie. Voorham van de GGD Rotter- amis gevraagd te vertellen hoe reventie kan worden ingebed ïhet lokaal gezondheidsbeleid. [?tsymposium is maandag van- 113.00 uur in de recreatiezaal m Emergis aan de Oostmolen- Eg 101. band op de gevechten die Zeeuwen door de eeuwen heen met het water hebben gevoerd. „Door de bouw van de deltawer ken hebben we die strijd voorlo pig in ons voordeel beslecht", gaf de commissaris aan. „Dat wil echter niet zeggen dat Zee land nu veilig is. Steeds meer zien we ecologische problemen in de zeearmen de kop opsteken. Erosie, zandophoping en over matige algengroei zijn daar voor beelden van." „Bovendien stijgt de waterspie gel door het veranderende kli maat", stelde Van Gelder. „Als we achterover gaan leunen, komt er hierdoor vroeg of laat weer een overstromingsramp. Zover mogen we het met zijn allen niet laten komen." Van Gelder wees in dat verband op de vele samenwerkingspro gramma's waaraan Zeeland de afgelopen jaren heeft deelgeno men. Hij pleitte voor een ver volg hierop. In dat kader wil de commissaris het voortouw nemen bij de op richting van een nieuwe transna tionale organisatie. Daarin moe ten alle Noordzeelanden zitting nemen. Doel van deze Chain of safety zal zijn zoveel mogelijk kennis op het gebied van water- bestrijding uit te wisselen. Zo moet de kans op overstromingen in de betrokken landen worden beperkt. Van Gelder zei te hopen dat het project in 2007 kan beginnen. Hij riep bezoekers van het con gres met klem op zich bij het ini tiatief aan te sluiten. Kustzonebeheer Tijdens de drie dagen durende bijeenkomst van de NSC, dat on der meer de Europese Unie advi seert, praten 350 deelnemers uit de Noordzeelanden over de toe komst van de Noordzee. Cen traal staan twee onderwerpen: veiligheid en kustzonebeheer. Dat laatste onderwerp is met- na me ook van belang voor Zee land, omdat er momenteel plan nen zijn de kust van Zuid- west-Walcheren en West- Zeeuws-Vlaanderen te verster ken. De oude boerenschuur aan de Boerendijk 5 bij Heinke and kri >mpleet nieuw dak. foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het skelet van de oude boerenschuur aan de Boeréhdijk 5 bij Heinkens- zand ligt helemaal open en bloot. Nieuwe panlatten zijn aangebracht. Het dak oogt als een blank geraamte. Nog wel: rietdekkers gaan binnenkort aan de slag. Ze hadden al bezig moeten zijn, laat Chris Dekker weten. Hij lijkt het niet erg te vinden dat ze wat verlaat zijn. Bij een groot restauratieproject als aan de Boerendijk valt toch niets met een schaartje te knippen. Met kerst zou alles eerst af zijn. Dek ker, van projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker in Goes, houdt inmiddels rekening met februari 2006. Het begint zo langzamerhand mode te worden dat Zeeuwse boerderijen volledig worden op geknapt door liefhebbers. Of die een replica van een historische Zeeuwse boerderij willen laten bouwen. In zijn werk laat Dek ker al vaak zien voor het be houd van oude gebouwen te gaan, zoals de gereformeerde kerk aan de Ring in Nieuwdorp. Dekker brengt dit nu aan de Boerendijk als particulier in praktijk. De familie die de boer derij bezat, oefende er geen be drijf meer uit. De schuur raakte vanzelf in verval. Bijna tot op het bot is het pand uitgekleed. Veel houten spanten waren nog goed. Die zijn geconserveerd én behan deld tegen vraatzuchtig onge dierte. Tussen de woning uit 1740 en de schuur uit de negentiende eeuw komt nieuwbouw, een entreepar tij. In de woning, met veel rela tief kleine kamers, worden werk vertrekken gemaakt; in de schuur komt het woongedeelte. Hoeveel de verbouwing al met al kost, wil Dekker niet zeggen. Ook al is de boerderij een rijks monument, van subsidie moet hij het in elk geval niet te heb ben. „Dat is allemaal sterk ver minderd." De restauratie is in volle gang, de planning is rond, er ontbreekt alleen nog één ding, volgens Dekker: de histori sche naam. „De familie wist het niet, bij de gemeente ook niet, het zou wel mooi zijn als we daar achter konden komen." MIDDELBURG - Zeeuwse havo- en vwo-scholieren ma ken landelijk gezien het meeste gebruik van hun zogehe ten CKV-vouchers. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Cultureel Jongeren Paspoort. De waardebonnen worden jaarlijks verstrekt om jongeren te stimuleren voorstellin gen, concerten en musea te bezoeken. Scholieren in de der de klas van het vmbo en de vierde klas van havo en vwo krijgen een bonnenboekje ter waarde van 22,50 euro. De Zeeuwse havo- en vwo-leerlingen besteedden vorig schooljaar 74 procent van dat bedrag. Bij de vmbo'ers is dat 73 procent. De goede score is opvallend, omdat Zee land in het schooljaar 2000-2001 nog landelijk hekken sluiter was met een besteding van 43 procent. De stijging wordt mede toegeschreven aan de inspanningen die cultu rele en kunsteducatie-instellingen doen om met scholen samen te werken. MIDDELBURG - Het ministerie van Landbouw, Natuui"- beheer en Visserij heeft de provincie Zeeland 10,7 miljoen euro gegeven om een aantal landinrichtingsprojecten te kunnen afronden. Dat geld is het resultaat van onderhan delingen tussen de provincie en het ministerie. Het geld is bedoeld voor landinrichtingsprojecten in Poortvliet Oud-Vossemeer, Axel, Walcheren en Reuzenhoek-Zaam- slag. Daarnaast wordt een deel van het geld gebruikt voor gebiedsgerichte landinrichtingsprojecten in Borsele, Den Inkel, Hoek, Schouwen-Duiveland en west-Zeeuws- Vlaanderen. Gedeputeerde M. Kramer toonde zich tevre den met het bereikte onderhandelingsresultaat. Hij was blij dat aan een lang gekoesterde wens binnen het college van Gedeputeerde Staten invulling kan worden gegege- ven, namelijk afronding van het project op Walcheren. Het gaat dan vooral om aanleg van het bos langs de kust* Bij andere projecten worden de rijksmiljoenen gebruikt voor verbreding van watergangen, aanleg van fietspaden en wegen en inrichting van natuur- en bosgebieden. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 51-jarige man uit Ossendrecht veroordeeld tot 27 maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De man werd schuldig bevonden aan seksueel mis bruik van zijn jongste dochter. De incest begon in 2000 toen het meisje twaalf jaar oud was en het gezin nog in de gemeente Tholen woonde. De man werd ook verdacht van ontucht met zijn oudste dochter, maar hiervoor vond dp rechtbank geen overtuigend bewijs. Verder was op dé computer van de man kinderporno aangetroffen. De recht bank achtte niet bewezen dat hij daarvan op de hoogte was, omdat ook anderen toegang hadden tot de computer. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft twee mannen veroordeeld voor drughandel. Ze hadden in de pe riode van oktober 2004 tot en met februari 2005 in cocaï ne gehandeld. Een 40-jarige Vlissinger kreeg een jaar ge^- vangenisstraf; hij moet ook ruim 7500 euro terugbetalen aan de staat. Een 25-jarige man uit Delft kreeg 15 maan den cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Delft- se verdachte is ook medeplichtig aan drugssmokkel uit Curagao. Deze man moet 1725 terugbetalen aan de staat. oor Marcel Modde IRIKZEE - Regisseur en fkstschrijver Cees Möhlmann il Zierikzee heeft gisteren het lelij Klokje, de Zeeuwse thea- erprijs voor amateurkunsten, Hij krijgt de onder - ïheiding voor zijn aandeel in (Stichting Historische Spelen i de betekenis van die inbreng de provinciale toneelwe- schreef en regisseer- de de afgelopen tien jaar de suc cesvolle openluchtvoorstellin gen Het Oproer van Zierikzee, De Ridderslag, Dijkval en (de nog lopende productie) De Won derdokter. „Men kan de tijd en energie die nodig is om tot een historisch verantwoorde inhoud voor deze stukken te komen nau welijks inschatten. En dan spre ken we nog niet over de tijd die het schrijven zelf vraagt", aldus het juryrapport van de Werk plaats voor de Amateurkunsten Zeeland, Het Getij. De organisa tie heeft met name waardering voor de betekenis die het werk van Möhlmann heeft voor de ontwikkeling van het Zeeuws amateurtheater. Gewezen wordt in dat verband op de ruim honderd mensen die jaarlijks hun creativiteit inzet ten in spel, zang, muziek, decor- en requisietenbouw, kostuum ontwerp, theatrale vormgeving en organisatie. „Het is van grote betekenis voor de beoefening van de amateurkunsten, wan neer zo velen binnen een geza menlijk project de vreugde en voldoening beleven van het (openlucht)theater. Het is de ver dienste van Cees Möhlmann ge durende al die jaren in dat pro ces als motor te fungeren en daardoor zoveel mensen te sti muleren in de beoefening van de amateurkunst." Het Getij probeert amateurthea terprojecten te verrijken door professionele ondersteuning aan te reiken. Ook wordt het ge bruik van meerdere disciplines (zoals toneel, dans, poëzie, mu ziek of film) gestimuleerd. Het Getij Klokje, een horloge met het logo van de Werkplaats, werd enkele jaren geleden inge steld om mensen die zich op bij zondere wijze inzetten voor de amateurkunst in Zeeland te on derscheiden. De prijs wordt spo radisch toegekend. Möhlmann weet zich in het gezelschap van Gerard Peijs, Lia Sorber, Peter Adi'iaanse, Charl Jansen en Mar- lize de Laport. De prijs werd gis teren tijdens de repetitie van De Wonderdokter uitgereikt door vice-voorzitter Ali Pankow van Het Getij. Het openluchtspel gaat vanaf 24 juni in reprise. loorEmst Jan Rozendaal lEN HAAG - CDA-Kamerlid üim Buijs heeft gisteren in één hg bijna alle Nederlandse me- le woord gestaan. Aanlei- ingwas een opiniestuk in De Askrant van gisteren dat hij aft geschreven met de Kamer- den Edith Schippers (VVD) en Makker (D66). Daarin be- thuldigt de inmiddels in Wis- Aerke woonachtige ex-huis- tti de actievoerende huisartsen wan met leugens angst te Men over de nieuwe Zorgver- teingswet om zodoende hun ü?en salaris op te krikken. 8 opiniestuk verscheen pre veen dag nadat de Eerste Ka- »denieuwe wet aannam. De gereden daarvoor is dat het gebruikelijk is in het politie- f verkeer om de Eerste Kamer wr de voeten te lopen', aldus Van een geplande campag ne onderhandelingen tus- nminister Hoogervorst (Volks- sondheid) en de huisartsen te êwloeden is geen sprake, wom zou ik? Ik ben geen ^jongen van Hoogervorst." ergert zich al een paar we laan de onwaarheden die de auurders en actiecoördinato- 01 van de Landelijke Huisart- 1 Vereniging (LHV) volgens verkondigen over het nieu- 2°rgstelsel. „Wij Kamerle- 1 werden overstelpt met s van boze en ongeruste f®n- Toen daar vorige week ft een ingezonden stuk in 1 Handelsblad overheen waarin de huisartsen sens een hoop onwaarhe- den, was dat de over hun bekostiging. Op 13 mei hebben ze om een hoger tarief voor consulten gevraagd dat naar de mening van Buijs neer komt op een loonsverhoging van tien procent. „Ik heb daar geen oordeel over", zegt Buijs, „maar laat de huisartsen dat gewoon toegeven." De nieuwe Zorgver- zekeringswet staat los van het conflict tussen Hoogervorst en de huisartsen, vindt Buijs. „Tij dens de debatten die de Tweede Kamer over die wet heeft ge voerd, heb ik de LHV niet ge hoord en niet gezien, terwijl ve le partijen hebben ingespro ken." Aantonen Met het stuk in de Volkskrant hebben de Kamerleden willen aantonen dat de Zorgverzeke- ringswet allerlei voordelen brengt voor patiënt en huisarts. Buijs: „Juist door aanpassingen die de Tweede Kamer heeft aan- Ooit waren ze beiden huisarts in centrum De Pijlers in Goes. Nu staan ze lijnrecht tegenover elkaar. Tot woede van Rim Posthumus beschuldigt CDA-Kamerlid Siem Buijs de actievoe- rende huisartsen van leugens om hun eigen portemonnee te spekken. gebracht. Dat heeft me echt ge stoord. Dat de dingen waarvoor we het meest hebben geknokt, worden afgekraakt door de huis artsen, zodat het lijkt of we hier alleen maar slechte dingen doen. Terwijl de landelijke pa tiëntenorganisatie nota bene achter de Zorgverzekeringswet staat." Als ex-huisarts vervulde Buijs een brugfunctie tussen huisartsen en politiek. Nu wil de LHV hem zelfs royeren. Buijs is niet onder de indruk. „Ik blijf in Den Haag het belang van de huisarts voor de gezondheids zorg onderstrepen. Maar ik ben niet in dienst van de huisart- Ppel die de emmer deed over- pi-Toen hebben we besloten llluk te schrijven. Ik heb ge- op de ohrust iri de r^appij. Dat is mijn plicht '^vertegenwoordiger. 1 UIsartsen hebben een con- minister Hoogervorst Siem Buijs door Ernst Jan Rozendaal GOES - Rim Posthumus vindt het door zijn oud-collega ge schreven opiniestuk in De Volks krant dom, boosaardig en be treurenswaardig. ,„Hier is doel bewust getracht een complete beroepsgroep in diskrediet te brengen." Toch koestert hij geen rancune. „Siem Buijs is politicus en ik ben huisarts. We hebben allebei onze redenen om te doen wat we doen, al moet ik zeggen dat ik zijn motieven voor het schrijven van deze tekst niet kan begrij pen." Posthumus - huisarts in Goes en coördinator van de huis artsenacties op de Bevelanden - verzet zich tegen de suggestie dat de Zorgverzekeringswet zo goed zou zijn dat de acties hele maal niet nodig waren. „Natuur lijk zitten er positieve aspecten aan die wet, zoals een gelijke verzekering voor iedereen. Dat hebben wij nooit ontkend. Maai er zitten ook mankementen en leemten in. Daar hebben wij met onze acties op gewezen. Dat weten de opstellers van het stuk heel goed. De Zorgverzekerings wet was niet zo goed als Buijs en de zijnen zeggen. Inmiddels is door de politiek al veel her steld. Ik vind het oneerlijk dan te beweren dat de huisartsen maar wat geroepen hebben over die Zorgverzekeringswet en ronduit kwalijk dat we dat ge daan zouden hebben om tien procent meer salaris binnen te slepen. Dan vraag ik me af wie hier onwaarheden spreekt." Van een extra inkomenseis is geen sprake, aldus Posthumus. Rim Posthumus „Dat heeft Ella Vogelaar, de on afhankelijke voorzitter van het overleg tussen de huisartsen, het ministerie en de zorgverzeke raars, duidelijk uitgesproken. We hebben wel geld erbij ge waagd, maar dat is voor ver nieuwing in de zorg en de extra taken die we naar ons krijgen toegeschoven." Het tijdstip van het stuk heeft Posthumus ver baasd. „Als de politiek al die tijd werkelijk zo'n goed verhaal had, waarom hebben ze de huis artsen dan eerst drie weken lang actie laten voeren? Als het echt goed had gezeten met die Zorgverzekeringswet, hadden de huisartsen helemaal geen ac tie gevoerd. Wij zien nu al in de praktijk wat de gevaren zijn van de wet. Als dat nieuwe sys teem van marktwerking een maal gaat draaien, zou dat mo gelijkerwijs afbreuk kunnen doen aan de kwaliteit van de zorg. Daartegen willen wij waar borgen inbouwen. Nu zet die brief de onderhandelingen daar over weer helemaal op scherp." foto Ronald den Dekker door Emile Calon MIDDELBURG - Bij de politie en de gemeente wordt een vrese lijk ontmoedigingsbeleid ge voerd. Om die reden ben ik dit werk, het helpen van vreemde lingen bij het aanvragen van een permanente verblijfsvergun ning, gaan doen, voerde gisteren de ontslagen agent van de Haag se vreemdelingendienst aan tij dens zijn verhoor door de Mid delburgse rechters. Nog steeds snapt hij niet dat dat werk bij het Haagse bureau hem juist in de problemen heeft ge bracht. „Ik sta er versteld van dat ik hier zit", verzuchtte hij. Twee andere verdachten in het megaproces tegen de asielfrau deurs lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Aan het slot van de tweede dag van het proces kregen de vijf aanwezige verdachten de ruim te om te vertellen over hun per soonlijke omstandigheden. Stuk voor stuk grepen ze de kans om hun onschuld te benadrukken. Vooral de drie latere medewer kers van het bureau merkten op dat ze gewoon hun werk deden. Van illegale praktijken, van asielfraude, wisten ze niets. Het is de vraag of de rechters er ook zo over denken. Een van de advocaten van de verdachten merkte tijdens een onderbre king op dat het Openbaar Minis terie wel erg sterke bewijzen heeft dat het bureau vele vreem delingen heeft opgelicht. Tegen betaling van grote bedragen heb ben de medewerkers onjuiste in formatie verstrekt over asielpro cedures. Ook vele tientallen vreemdelingen die in de vluchte- lingencentra in Middelburg en Burgh-Haamstede woonden of nog wonen zouden op die ma nier zijn opgelicht. Volgens het OM werd die slachtoffers voor gespiegeld dat het verkrijgen van een permanente verblijfsver gunning een kwestie was van be talen en vervolgens wachten. De politie heeft voorzichtig bere kend dat er op jaarbasis een om zet werd gedraaid van zo'n an derhalf miljoen euro. Dat was vooral zwart geld. Gisteren werd vooral de 48-jari- ge wouw verhoord door de rech ters. Ze wordt door het OM gé- zien als een van de twee hoofd verdachten en als spin in hét web. Ook zou ze een medewer ker bedreigd hebben met een honkbalknuppel en hem toege beten hebben dat er 'een prijs staat op jouw hoofd'. Verder zou ze zich schuldig hebben ge maakt aan valsheid in geschrif te door het fout invullen van ar beidscontracten en andere docu menten. Tevens wordt haar aan gerekend dat er twee pistolen van haar zijn gevonden. Het proces wordt morgen voort gezet. Advertentie CANON digitale Ixus fotocamera Van 299,- 5,1 CM LCD-SCHERM! GRATIS ORIGINELE IXUS LEDEREN TAS T.W.V. 24,95 n 200 experts in heel Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15