PZC Bijval voor aangepast ontwerp Veel animo voor reddingswerk Grijpskerke wil brede school in plan Nimmerdor PZC Band tussen toren en stad verdwijnt Las Vegas draait al jaren zonder een vergunning '13 Middelburgse buurt laat weerstand tegen zorgcomplex Olmenlaan varen agenda Politie kondigt controles aan ünderbingo ihet Palet AA ZET Drie gewonden bij ongeval Golfmarathon voor hospice Geen rijbewijs door faalangst Gewond door val van stelling Muziekspektakel donderdag 16 juni 2005 JUDDELBURG - De weerstand otbewoners in de Middelburg- Griffioenwijk tegen de bouw Bn een complex met zorgwonin- ,(lli is goeddeels verdwenen. De architect heeft haar eerste plan in overleg met omwonenden dus- tinig aangepast, dat veel van Je aanvankelijke kritiek is weg- [genomen. Op een informatiebijeenkomst het Middelburgse stadhuis „af architect J. Vos een toelich ting op het plan. Van de model len die zij een jaar geleden in nende-waaronder een hoge to ren, twee lagere torens en een hofje - is 'de slinger' overgeble ven Het complex bestaat uit twee vleugels en een losse zorg- «11a, die met loopbruggen ver bonden zijn. Het komt op de Iplaats van de oude mavo tussen ,1e Olmenlaan, de Jodengang en JeSeisweg. Oplossingen Het slingermodel is uitgebreid besproken met een klankbord- soep waarin omwonenden een belangrijke plaats innamen. Er fe bijvoorbeeld gekeken naar de hoogte, het uitzicht van omwo nenden, de inkijk in de omlig- uende huizen vanuit het com- mEEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 "Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 4330 EB MIDDELBURG kl: 0118-493000 fox: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van'den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 oO AA goes l: (0113)315500 N0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E'mai': web@pzc.nl plex, cle schaduwwerking, de parkeerproblemen en de ontslui ting van het terrein. Voor vrij wel alle wensen en opmerkingen is een oplossing gevonden. Toen het plan in mei 2004 voor het eerst ter sprake kwam, stond de buurt erg sceptsich te genover de invloed die omwo nenden nog zouden kunnen heb ben. Achteraf stelde een lid van de klankbordgroep vast dat wel iswaar niet alle wensen zijn ge honoreerd, maar dat er ook niet één is genegeerd. Een ander toonde zich 'vrij posi tief'. ,,Het is een hele verbete ring ten opzichte van vorig jaar." Hij had nog wel.een ver zoek aan de architect, als die het definitieve ontwerp gaat ma ken: „Gebruik niet van die don kere stenen. Liever lichtgeel, dan zie ik het helemaal zitten." Het complex omvat 44 ouderen woningen. Daarvan komen er 24 op ter mijn exclusief beschikbaar voor mensen die intensieve zorg no dig hebben. Die zorg wordt ver leend vanuit de zogenoemde zorgvilla, die los tussen de twee appartementenvleugels in komt te staan. De Huurdersvereniging Middel burg drong aan op 'betaalbare, ruime, zonnige en voor ouderen goed toegankelijke woningen'. Aan die eisen wordt voldaan. Wethouder A. de Vries wees er op dat de appartementen twee keer zo groot worden als de hui dige woningen in het Bastion. De bewoners van dat complex krijgen voorrang bij de toewij zing van de woningen aan de Ol menlaan. De nieuwe woningen worden duurder dan die in het Bastion. De gemeente en Woongoed Mid delburg doen er alles aan de huur betaalbaar te houden, zei De Vries. De gemeente geeft mensen van 65 jaar en ouder die een zorgindicatie hebben, een extra toelage, bovenop de huur subsidie. Aan andere mensen mag de gemeente zo'n toelage niet geven. Daarom overlegt De Vries met Woongoed, dat de wo ningen gaat bouwen en verhu ren. Volgens de wethouder gaat Woongoed waarschijnlijk een toelage geven aan 65-plussers zonder zorgindicatie en aan 65-minners met een zorgindica tie. Woongoed streeft ernaar na de zomer een definitief ontwerp van de architect te kunnen pre senteren. Dan wordt de bouw vergunning aangevraagd. Het complex moet in 2006 worden gebouwd, zodat de eerste bewo ners er in 2007 in kunnen. MIDDELBURG - De politie kon voor de komende tijd een aantal verkeerscontroles aan. b diverse plaatsen op Walche- ïn vinden de volgende contro- s plaats: pl juli van 19.30 uur tot mid- macht een alcoholcontrole en 19 juni van 08.00 uur tot r,30 uur een gordelcontrole, lelheidscontroles zijn er op alcheren op 27 juni van 08.00 ir tot 17.30 uur en op 13 juli in 07.00 uur tot 16.30 uur. A58 vindt op 18 juni van uur tot 17.30 uur nog een ïelheidscontrole plaats. GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be ien voor 55-plussers; IDDELBURG - Nieuwe Kerk, Lange n Project, 13.30 uur: Start kerkenpad (gids, 15.00 -15.30 uur: miniconcert; ilenDe Hoop, 18.30- 19.15 uur: gra- imuzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- sp'ein 41,10.00 - 12.00 uur: Creatieve fliviteiten; HISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: plussers yoga. IDDELBURG - Wijkvereni- Middelburg-Zuid houdt ig een kinderbingo voor jjroep dne tot en met acht. De öingo wordt in wijkcentrum Het Palet aan de J. Reigersberg tot in Middelburg gehouden. De bingo duurt van 19.00 tot 11.00 uur. Hendrina van Cranenburgh met achter haar de Campveerse Toren, door Selma Osman VEERE - De huidige gemeente heeft geen voeling meer met het historische plaatsje Veere. Anders zouden ze het toch niet in hun hoofd halen om de Campveerse Toren te vei"kopen?'Hendri- na van Cranenburgh, die de toren van de gemeente huurt, vindt het een schan de dat het eeuwenoude monument, nota bene een geschenk van Maximiliaan van Bourgondië aan de stad, zo makke lijk van de hand wordt gedaan. De gemeente wil het pand verkopen aan de Vereniging Hendrick de Keyser. Daarover wordt nu al een jaar of vier gesproken. Al die tijd is Van Cranen- burgh in het ongewisse over de toe komst van haar hotel-restaurant. „On derhoud wordt sindsdien niet meer aan het pand gepleegd. Ik zit met twee ver ouderde verwarmingsketels die maar niet vervangen worden. De kozijnen zijn aan het wijken, daar stoppen we maar proppen papier tussen." De familie Van Cranenburgh runt al meer dan vijftig jaar een auberge in het historische pand, maar mag de toren zelf niet kopen. „Voor de herindeling was Veere trots op de Campveerse To ren. Officiële gebeurtenissen werden hier gehouden. Nu gebeurt dat nooit meer." Herberg Het pand is volgens haar al vijf eeuwen in gebruik als herberg. „Dat weten we uit documenten uit die tijd waarin staat dat er vaten bier gehaald werden in den toren van Veere." Over de band met de stad, kan niet wor den getwist. Ze tikt op een vergeeld boek en leest een passage voor uit 1553, waarin Maximiliaan verklaart dat 'den thoren ten eeuwegen dagen sal blijven aende stadt'. Van Cranenburgh noemt het een blama ge dat Veere in deze tijd niet meer in staat is om voor zijn erfgoed te zorgen. „De geschiedenis van dit pand houdt op als je het verkoopt." Behoud Wethouder J. Bostelaar vindt dat het be houd van het monumentale gebouw voorop staat. „We verkopen het niet zo maar. Hendrick de Keyser is een vereni ging die zonder winstoogmerk dit soort gebouwen op een goede manier beheert en restaureert. Zelf hebben wij die ken nis en deskundigheid niet." De vereniging heeft in Veere al het oude burgemeestershuis aan de Kaai in bezit, In de onderhandelingen is afgesproken dat de gemeente het eerste recht heeft om het pand weer van de vereniging te rug te kopen. Met de familie Van Cra nenburgh is een nieuw huurcontract voor de komende tien jaar afgesloten, liet afstoten van de toren is nodig, om dat dure restauraties te zwaar drukken op de gemeentelijke begroting. Het voegwerk van de toren is zo slecht, dat er snel iets aan moet gebeuren. De ge meente heeft een onderzoek laten ver richten naar de staat van onderhoud. Op basis daarvan wordt de verkoop prijs bepaald. Bostelaar laat over de prijs niets los. „Duidelijk is dat we er natuurlijk geen tonnen op verdienen." De raad moet nog met het voornemen instemmen. De wethouder kan zich moeilijk voor stellen dat Veerenaren moeite hebben met de verkoop van de toren. „Het gaat tenslotte om behoud van het gebouw." Van Cranenburgh heeft er een dubbel gevoel bij. „Hendrick de Keyser is een goede club die beter in staat is om dit pand voor de toekomst te bewaren. Maar de historie vervaagt, omdat de to ren straks niet meer hoort bij de stad Veere." door Piet Kleemans NOORDLAND - Er is veel ani mo voor het werk van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM). In 2004 meldden zich 112 nieuwe vrijwil ligers voor het reddingswerk op zee. Op KNRM-station Noord- land in Burghsluis kwamen er afgelopen jaar zes nieuwe op stappers bij. De snelle aanwas noopt tot haast met de opleiding van de vrijwilligers. Dat is des te meer nodig omdat, blijkens het jaarverslag van de KNRM, het aantal vrijwilligers met een nautische achtergrond - laat staan een opleiding op het scheepvaartkundig vlak - af neemt. Hetgeen ook opgaat voor de nieuwe vrijwilligers bij KNRM-station Noordland. Waarbij aangetekend dient te worden dat voor dat station een wervingsactie nodig was om aan voldoende nieuwe vrijwilligers te komen. Van de tien aspi- Advertentie rant-vrijwilligers bleven er uit eindelijk zes over. KNRM-Noordland woordvoer der K. Groeneveld: „Van die zes is er maar eentje met een nau tische achtergrond. Maar een van de anderen is heel goed in communicatie en zo kunnen ze van elkaar leren." Voor basisvaardigheden als EHBO en dergelijke worden de nieuwe vrijwilligers naar een re guliere Rode Kruis-cursus ge stuurd. De meer gespecialiseer de nautische onderdelen - bij voorbeeld het uit het water op pikken van drenkelingen - neemt de KNRM zelf voor haar rekening. Met de opleiding is minimaal een jaar en maximaal twee jaar gemoeid. De opleiding wordt af gesloten met een algemene trai ning aan de kust van Schotland waar de vrijwilligers in een heel ander gebied onder heel andere omstandigheden hun werk moe ten doen. R07IINFN 7nNWFR|K„ r.NL KOZIJNEN - ZONWERING WWW. A AZET.I Kapelle - Tel. 0113-330 door Selma Osman GRIJPSKERKE - Het ziet er naar uit dat de schop voor de nieuwbouwwijk Nimmerdor in Grijpskerke snel de grond in kan. Raadslid J. Bartels van Dorpsbelangen en Toerisme Veere meldde dat gisteren tij dens de kernavond in het dorp. Er zijn geen bezwaren tegen het bestemmingsplan ingediend. Bartels hield een kleine slag om de arm, omdat gisteren de laat ste dag was dat zienswijzen kon den worden ingediend. Het DTV-raadslid trad op als voorzitter van de kernavond waarop raadsleden van de ge meente Veere in discussie gin gen met de dorpsbewoners. De dorpsraad hield een pleidooi voor een multifunctioneel cen- trum in het plan Nimmerdor. Dat zou kunnen worden gecom bineerd met het woonzorgcen trum dat daar moet komen. De dorpsraad denkt aan een combi natie van dorpshuis, peuter speelzaal en op de lange termijn ook een nieuwe basisschool. Het huidige dorpshuis annex gymzaal is een slechte, onprakti sche vergaderruimte. De gym zaal heeft bovendien te weinig opbergruimte. En het dorp ont beert een toneelruimte. Voor de musical van de basisschool moe ten de Grijpskerkenaren uitwij ken naar een van de omliggende dorpen. „Wij voelen ons ronduit achtergesteld", zei penningmees ter R. Roelse. De dorpsraad wil dat de raad geld en ruimte reserveert voor een multifunctioneel gebouw in de wijk Nimmerdor. Enkele raadsleden konden zich gisteren wel vinden in het bre- de-school-idee maar wezen met een op de grootste hobbel: de centen. „Denk niet dat we deze plannen zo kunnen verwezenlij ken", waarschuwde SGP'er A, Schot. „Het zijn luchtkastelen." Hij sloot zich aan bij J. Lampert van het CDA, die had uitgelegd dat Grijpskerke wat hem betreft op korte termijn een aantal din gen moet verbeteren die wel te verwezenlijken zijn. Hij noemde het realiseren van een peuter speelzaal op het terrein van de gemeenteloods en het aanpassen van het dorpshuis en de gym zaal. „Over twintig jaar is de Bergpadschool misschien versle ten, dan kun je verder kijken." Raadslid Bartels (DTV) was het daar niet mee eens. Als Nim merdor rap door zal gaan, kun nen we er over denken om de peuterspeelzaal daar neer te zet ten en ruimte te reserveren voor andere voorzieningen." VLISSINGEN - Bij een ongeval op de kruising van de Sloeweg, de Veerhavenweg en de A58 in Vlissingen zijn gisteravond drie mensen gewond geraakt. Op de kruising kwamen twee auto's door nog onbekende oorzaak met el kaar in botsing. In totaal vijf ambulances kwamen ter plekke; de drie ge wonden zijn naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De aard en ernst van hun verwondingen waren gister avond nog niet bekend. De brandweer heeft het wegdek schoongespoten. Het ver keer is na het ongeval ongeveer een uur omgeleid. BURGH-HAAMSTEDE - Golfclub Molenberg uit Burgh- Haamstede gaat 24 uur nonstop golfen voor het hospice Schouwen-Duiveland. De golfclub hoopt met de golfmarathon het Guinness Book of Records te halen. „We bestaan dit jaar tien jaar en dat wilden we niet vie ren met een feestje voor ons zelf maar voor anderen", zegt voorzitter D. Oostdam. „Toen zijn we op het idee geko men om het hospice te steunen." Het is de bedoeling dat in het weekend van 24 juni maxi maal 36 teams 24 uur achter elkaar golfen op het terrein van de golfclub in Burgh-Haamstede. In de nachtelijke uren spelen de golfers met lichtgevende balletjes en wor den ook de vlaggen, holes en greens verlicht. Ieder team betaalt driehonderd euro om mee te kunnen doen. Dit be drag gaat in zijn geheel naar het hospice. „Als we 36 teams krijgen kan het maximaal 10.800 euro opleveren voor het hospice." Inschrijven kan via website www.golfclubmolenberg.nl. MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit Oost-Souburg moet een boete van 450 euro betalen voor het rijden zon der rijbewijs. De man bekende gisteren tegenover de Mid delburgse kantonrechter dat hij te kampen heeft met exa menvrees, waardoor hij het roze papiertje niet weet te be machtigen. „Ik ben nu 25 jaar, maar ik heb nog nooit in mijn leven ook maar één diploma gehaald", vertelde de Souburger. „Het heeft me al zo'n 5000 euro gekost, maar het lukt me niet om mijn rijbewijs te halen." Hij wist wel dat hij fout was geweest door toch achter het stuur te stappen. Dat kon hij niet ontkennen, want er was al vier keer proces verbaal opgemaakt tegen hem voor het rijden zonder rij bewijs. De officier van justitie benadrukte dat ze daardoor een onvoorwaardelijke gevangenisstraf kon eisen. Toch wilde ze de man nog één kans geven. Kantonrechter B. Doore- waard Boekhout volgde de eis van de officier en liet het bij de boete. „Dit is echt de laatste keer dat u er zo makke lijk vanaf komt", waarschuwde hij. „De volgende keer draait u meteen de gevangenis in." WEMELDINGE - Bij werkzaamheden aan een bedrijf aan de Oostelijke Kanaalweg in Wemeldinge is gistermid dag een 43-jarige man uit Oosterhout gewond geraakt. De man viel tijdens werkzaamheden van een stelling. Hij is met rugletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. door Frank Balkenende GOES - De Goese automatenhal Las Vegas heeft sinds 1992 feite lijk zonder vergunning ge draaid. De licentie was wel ver strekt, maar aan de holding Las Vegas Beheer BV en niet aan Las Vegas Automaten BV, de dochter die de automatenhal ex ploiteert. De problemen rond de vergun ning kwam aan het licht toen ex ploitant W. Schenk in septem ber vorig jaar de aandelen in de automatenhal (Las Vegas Auto maten BV) verkocht aan Merkur Games Holding BV. De wisse ling van de wacht was voor de gemeente Goes aanleiding het in 1992 ingevoerde uitsterfbeleid voor automatenhallen toe te pas sen. Andere eigenaar, hal dicht. Goes wil uiteindelijk naar één gokhal toe. Er zijn er nu drie. Burgemeester D. van der Zaag zegde Merkur dan ook sluiting aan, met een dwangsom van dui zend euro per dag voor elke dag dat de automatenhal aan de Kreukelmarkt na 31 mei open is. Merkur heeft geprobeerd de dwangsom te laten schorsen door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, maar die poging strandde. Raadsman A. van Rossem van Merkur trachtte daarom gisteren de Goe se commissie beroep en bezwaar ervan te overtuigen dat de slui ting in geen verhouding staat tot de economische en sociale ge volgen. Bovendien voerde hij aan dat de eigenaar nog steeds dezelfde (Las Vegas Automaten BV) is. Alleen de aandelen zijn nu in handen van Merkur. Vol gens Van Rossem kan Goes daar om niet op grond van de algeme ne plaatselijke verordening, waarin het uitsterfbeleid is ver vat, de automatenhal sluiten. Knelpunt is dat de vergunning bij Las Vegas Beheer zit, de ven nootschap die nog eigendom is van Schenk. Van Rossem pleitte er dan ook voor de vergunning over te schrijven op naam van Las Vegas Automaten BV. „In die dertien jaar heeft de gemeen te er nooit tegen opgetreden, er zijn ook altijd netjes leges voor betaald. Las Vegas Automaten voldoet aan alle voorwaarden, alleen zit de exploitatievergun ning bij Las Vegas Beheer, maar dat is al jaren zo. Verder is er niets wezenlijks veranderd." De dreigende sluiting van de au tomatenhal komt nu als een boe merang terug naar de vorige ex ploitant W. Schenk. Merkur heeft Schenk privé en Las Vegas Beheer BV aansprakelijk ge steld en beslag op bezittingen la ten leggen. Mocht het tot slui ting komen, dan betekent dat het faillissement van Las Vegas Automaten BV en zijn de aande len niets meer waard. Merkur wil die schade verhalen op Schenk. Die is ontdaan door de kwestie. „Het ergste vind ik het nog voor het personeel. Twaalf gezinnen zijn voor hun inkomen afhanke lijk van de automatenhal. Als die op straat komen te staan, is dat natuurlijk vreselijk." Schenk steunt voorlopig Mer kur in zijn poging het Goese be sluit de hal, die net voor een mil joen euro is verbouwd, te slui ten van tafel te krijgen. Schenks raadsman J. Albicher: „Feitelijk is dit juridische haai'kloverij. Sluiting staat ook niet in verhou ding tot de belangen van betrok ken partijen. Die vergunning moet worden Overgeschreven en dan is alles opgelost." Of het college van burgemeester en wethouders daartoe bereid is, valt te vrezen. Volgens ge meenteambtenaar M. van Bel- zen moet dan een niéuwe ver gunning worden afgegeven en dat is in strijd met het uitsterfbe leid voor automatenhallen. „Er is ook geen sprake van een uit zonderlijke situatie. De vergun ninghouder is niet meer degene die de hal exploiteert. Deze si tuatie hebben de partijen over zichzelf afgeroepen." De commissie bezwaar en be roep adviseert binnenkort het colllege van B en W, dat een be sluit neemt over de bezwaar schriften. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Middelburg-Zuid houdt za terdag haar vierde muziekspek takel The Greatest Hits. Het is een dertigplus-avond, die be gint om 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13