PZC Invoering stadspas komt dichtbij Pleidooi voor voetgangersbrug Wilde orchideeën en een broedend patrijzenpaar V erkeerscirculatie in Oost-Souburg wordt aangepast leegverkoop gRVKKERY Straf voor aanval op portier Boete voor hardrijders Onteigening dreigt in Yerseke Antiek Middelburg en Vlissingen overleggen over kortingskaart voor minima m Hypotheken Verzekeringen Pensioenen 0113-31:5649 Sfiactie@pzc.nl PoTtbus 31.4460 AA Goes Advertentie-exploitatie. S Ird en Midden-Zeeland: 0113-315520; Mjws-Vlaanderen: 0114-372770; £naal: 020-45 6 2 5 00. donderdag 16 juni 2005 editie Walcheren Verkorte Avoiudopleidiimg HBD-Logistiek van de reepe SCHOENMODE I wegens verbouwing Nieuwe aanbiedingen Nieuwe prijzen Advertentie iaand van het innende boek otleau bij aankoop van ;nminste €12,50 -né Appel, Als broer en zus 'Wvond vanaf 17.30 uur Menu uit Australië ie,inanassoep en een spies ^tkipoftempeh en Jstralian icecream •ksoof€io,- (vegetarisch) setveren: 0118 - 886 866 wassingsconcert -nationaal Muziekfeest ■Meiburg -Directiekamer laas Heeren reilde wereld Nil Middelburg N886 886 De heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle bestaat tien jaar. door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - Noord-Afri kaanse distelvlinders, wilde or chideeën en een broedend pa trijzenpaar. Een heemtuin kan verrassend groeien in tien jaar tijd. Het Zeeuws Biologisch Museum is tevreden. Maar nog lang niet uitgegraven en uitge- snoeid. Hortus Zelandiae heet de tuin. Hoewel het klinkt alsof de naam een erfenis is van de oude Romeinen, is die pas in 1995 aan de tuinen van kasteel Westhove gegeven. Dat was op het moment dat het stuk grond een volledige meta morfose had ondergaan. Tuin- beheerder Erik Speksnijder herinnert zich de tuin van toen. „Een - jaar of twaalf geleden was de tuin vervallen, ver ruigd. Wat bramenstruiken, bessenstruiken en meer stond er niet. De bomen waren door geschoten, de gracht was dicht gegroeid. Toen is alles wegge haald, om opnieuw te kunnen beginnen. Eerst zorgden we voor een weergave van de lij nen in de tuin. We hebben 140 lindebomen geplant, en haag beuken. De jaren erna hebben we negen thematuintjes ge creëerd." Fruitmix, clijktuin, moeras- tuin, boerderijtuin, insecten- tuin, tuinduin. Om maar wat te noemen. Wat vooral tot Speks nijders verbeelding spreekt is de vlindertuin - ook de tuin die hij zelf heeft aangelegd. „Nu zijn sommige vlinderstrui ken kaal, maar over een maand staan ze volop in bloei. Hier hebben we ook planten groeien, die niet in Zeeland voorkomen." Speksnijder is trots op hoe het hooiland zich heeft ontwik keld. Er groeit kamgras en reukgras, dat via het maaisel uit de Schotsman is meegeko men. „Tien jaar geleden zagen we wel dat hier lichte zavelgrond lag. De bodem is dan van natu re arm en daarom dachten we al dat hier misschien wilde or chideeën zouden komen te groeien. En dat is gelukt. Er groeien twee soorten. Tegelij kertijd is datzelfde hooiland niet geworden als we hadden gehoopt. Ertussen groeien veel, vrij algemene, ruigsoorten. Die hadden mogen wegblijven." Natuur laat zich kennelijk niet de les lezen. En dat kan ook heel leuk zijn. Met een broe dend patrijzenpaar, bijvoor beeld. Bunzingnest „In de eerste periode van onze heemtuin streek dat paartje neer. Liepen er ineens twaalf foto Lex de Meester patrijzen door het hooiland. Toch heel bijzonder in Neder land. Net als een bunzingnest langs de grachtenrand. En de Sint Jansvlinder in de vlinder tuin." Binnenkort gaat de tuin weer op de schop. Sinds kort is het museum aan gesloten bij stichting Het Zeeuws Landschap. Vandaar dat over een tijdje alleen nog maar Zeeuwse landschappen te zien zijn. Het moerastuintje wordt bijvoorbeeld een kolken- tuintje. Ook krijgt de heemtuin fauna erbij in de vorm van opgezette konijnen - om het allemaal nét wat echter te laten lijken. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Duitsland is gis teren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand. De man, die ook gedeeltelijk in Kruiningen woont, ging 4 juni dit jaar door het lint bij een vechtpartij in discotheek El Toro in Goes. Daarbij had hij een portier die hem tot orde wilde roepen met een kapotgeslagen glas in de hals gestoken. „Een levensge vaarlijke situatie", benadrukte de officier van justitie. Het slachtoffer besefte maar al te goed dat hij veel geluk had die zaterdagavond. Uit medische verklaring blijkt dat de verdachte op een haar na zijn halsslagader had ge raakt. De rechter legde de man naast de taakstraf en de gevangenisstraf ook reclasseringstoezicht op. MIDDELBURG - Het is kennelijk verleidelijk om het gas pedaal flink in te trappen op de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. De Middelburgse kantonrechter B. Door- ewaard - Boekhout veroordeelde gisteren twee hardrij ders die op deze weg in de fout waren gegaan. Een 39-jari- ge man uit Serooskerke kreeg een boete opgelegd van 320 euro. Die straf werd mede bepaald door eerdere snelheids overtredingen. De man werd vorig jaar februari geklokt met een snelheid van 104 kilometer per uur, terwijl op die weg niet meer dan 60 kilometer is toegestaan. „Ik dacht dat ik daar tachtig mocht", reageerde de man. De andere verdachte, een 21-jarige inwoner van Westkapelle, kwam met hetzelfde verweer. Niet dat het wat uitmaakte, want ook hij had veel te hard gereden. De man reed in februari vorig jaar met een snelheid van 120 kilometer per uur. Hij had zijn boete niet op tijd betaald en moest daai'om voor de rechter verschijnen. Gisteren kwam hij alsnog weg met het transactiebedrag van 420 euro. Bij deze verdachte was iets fout gegaan in de strafprocedure. „U hebt geluk gehad", reageerde de rechter. „Voor hetzelfde geld was u het rijbewijs enkele maanden kwijt geweest." YERSEKE - Formeel wordt er nog onderhandeld, maar het ziet er steeds meer naar uit dat de gemeente Reimers- waal moet gaan onteigenen om aan de benodigde grond voor het project Yerseke-West te komen. De gemeente Rei- merswaal wil de sportvelden, die nu nog aan de oostzijde van de Hogeweg liggen, naar de overkant verplaatsen. De gronden die daarvoor nodig zijn, heeft ze inmiddels voor een groot deel kunnen kopen. Eén grondeigenaar ligt ech ter dwars. Volgens wethouder J. Bliek vraagt hij ongeveer het drievoudige van wat de gemeente aan de andere men sen heeft betaald. „Daar kunnen we uiteraard nooit mee akkoord gaan", zegt hij. „Dan zeg je feitelijk: wie lang dwars ligt, wordt daarvoor beloond." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft besloten om de Karolingenbaan in Oost-Sou burg in twee richtingen voor ver keer open te stellen. Dat is ge beurd na overleg met onderne mers en bewoners. „Dit is goed nieuws", zegt G. Eckhardt van de Partij Souburg Ritthem (PSR). Hij is een van 'actievoerders' die de gemeente er al ruim een jaar op wijst dat de gewijzigde verkeerscirculatie in Oost-Souburg geen verbete ring is. De gemeente heeft onlangs inge zien dat maatregelen genomen moesten worden om de doorstro ming van het verkeer anders te regelen in de kern van Oost-Sou burg. Omweg Een aantal ondernemers zei om zetverlies te lijden omdat Oost-Souburgers een grote om weg moesten maken om de win kels in de (verlengde) Kanaal straat en Paspoortstraat te berei ken. „Dan kies je sneller voor een andere winkel, de Albert He- ijn in Vlissingen bijvoorbeeld", merkt Eckhardt op. De maatregelen hebben boven dien tot 'veel sluipverkeer in on der andere de Buteuxstraat' ge leid. „De kleine straten zijn niet berekend of ingericht op veel verkeer. De Ritthemsestraat, waar ook veel mensen wonen, werd helemaal kapot gereden." Eckhardt is blij dat de actie, die gesteund wordt door onderne mers en 'veel Oost-Souburgers', tot dit resultaat heeft geleid. „Er kan geluisterd worden. Dat doet me goed." De gemeente wilde nooit dat de Karolingenbaan in twee rijrich tingen werd opengesteld omdat ze vreesde dat die weg vanaf de Watertoren aan de A58 tot het Oranjeplein door automobilis ten als sluipverkeer gebruikt zou worden. Ongegrond „En dat het een racebaan zou worden", stelt Eckhardt. „Maar die angst is ongegrond, want die weg nodigt helemaal niet uit om snel te rijden." Een andere aanpassing is dat de rijrichting in de smalle Paspoort straat weer wordt omgedraaid. Vanaf de Kanaalstraat kan het Oranjeplein dan weer via de Pas poortstraat worden bereikt. Ook het laatste deel van de Vlis- singsestraat bij de Kanaalstraat wordt eenrichtingsverkeer. De kern Souburg wordt een der- tig-kilometergebied. „We heb ben alleen nog geen oplossing voor de bevoorrading van de winkels in de Kanaalstraat", zegt F. Slager van de gemeente Vlissingen. „Tijdens het laden en lossen zijn er te vaak opstop pingen. We moeten nog met de ondernemers overleggen hoe we dit probleem aanpakken. De verkeersborden worden ko mende maandag geplaatst, waar na de veranderingen ingaan. zeeuwse almanak Na een grondige verbouwing van de woonkamer vond het Middelburgse echtpaar dat een nieuwe kast als finishing touch passend zou zijn. Na een paar weken zoeken had den ze eindelijk gevonden wat ze zochten. Een fraai an tiek meubel. Klassiek en toch apart. Het spaarvarken moest er wel voor worden aange sproken, maar kwaliteit mag een paar centen kosten. „Wat voor kast is het dan?", vroeg hun dertienjarige doch ter toen ze van de aankoop hoorde. Een antieke Duitse secretai re, antwoordde haar moeder. „Antiek? Een tweedehandse? We hadden zeker weer geen geld voor een nieuwe (Advertentie) jnnrMaurits Sep JUDDELBURG - Walcherse uit keringsgerechtigden en mensen De! een laag inkomen krijgen mogelijk een stadspas die kor- jjng biedt op sociale, culturele disportacliviteiten. De gemeen- len Middelburg en Vlissingen nerken aan de invoering van ion pas. Veere is nog niet bij bet initiatief betrokken. Weihouder L. Luitwieler van Middelburg voert overleg met ajn collega-wethouder van so- ciale zaken in Vlissingen, E. felrave-Troost. Wethouder W. UTatenhove van Veere neemt jfearaan op dit moment nog niet fel, „Zover zijn we nog niet", Udaart Luitwieler. „Veere weinig uitkeririgsgerech- de meesten wonen in de Volgens hem telt Mid- :g 1100 mensen met een jösuitkering, Vlissingen felke voordelen de stadspas at bieden, kan de Middelburg wethouder niet zeggen. „Zo weet is het plan nog niet." en Vlissingen zijn ie- s afzonderlijk al een tijd be- gmet de voorbereidingen voor 1 stadspas De gemeenteraad in Middelburg heeft begin vo- jaar een motie van de PvdA ogenomen, waarin de invoe- ïg van de stadspas werd opge- 1, De pas had er in juni dial moeten zijn. Fractievoor- Ier S. Szarafinski (PvdA) idthet 'erg treurig' dat-er nog edsniks is gebeurd, itwieler ontkent dat hij al die helemaal niets gedaan rit. Door een reorganisatie s er een gebrek aan perso- ri. Daardoor is vertraging op- (Advertentie) gelopen. Wel heeft hij informa tie ingewonnen bij de gemeente Tilburg, die al langer een stads pas heeft. Daar is de wethouder ervoor gewaarschuwd dat Mid delburg te klein is om zelfstan dig een stadspas in te voeren. De pas zou te duur worden. Daarom heeft Luitwieler zich tot Vlissingen gewend. Ook daar heeft de gemeenteraad het initia tief genomen voor,een stadspas. Ambtenaren zijn volgens wet houder Walrave-Troost druk be zig met de voorbereidingen en die zijn veelbelovend. Onbetaal baar lijkt het voor Vlissingen niet, maar zij stelt wel vast dat samenwerking met Middelburg de kosten flink zou kunnen drukken en daarom interessant is. „Je hebt inderdaad een be paalde schaal nodig om een stadspas kostendekkend te krij gen." Luitwieler: „Daarom kij ken we op Walchers niveau naar de stadspas. We gaan als drie ge meenten samen een sociale dienst opzetten, dus misschien kunnen we dit ook samen doen." Mocht dat niet lukken, dan zal Vlissingen haar eigen in spanningen voortzetten, belooft Walrave-Troost. „We hebben het er in ons college nog niet over gehad, maar tot nu toe lijkt het niet onmogelijk om in Vlis singen zo'n pas in te voeren. We hebben de intentie om ermee door te gaan." De gemeenteraad van Middel burg had vorig jaar 150.000 eu ro opzij gezet voor de stadspas. Dat geld is er nog, bezweert Luitwieler. Hij verwacht vlak na de zomer vakantie te kunnen melden of de Walcherse pas er kan komen. Dan kunnen ook de gemeentera den erover beslissen. Alternatief door Maurits Sep MIDDELBURG - Naast de Schroebrug in Middelburg moet een rolbrug komen voor voetgangers. De brug schuift in en uit als een antenne om schepen te laten passeren. Het plan is bedacht door de gemeente Mid delburg. Die wil de fietsers op de Schroe brug meer ruimte geven. Met de provincie, die het Kanaal door Walcheren en de brug gen beheert, is gesproken over verbreding van de brug. Het eerste idee was om het voetpad open te stellen voor fietsers en aan beide zijden van de brug een pad vast te maken voor voetgan gers. Dat bleek echter veel te duur. Deze verbre ding zou anderhalf miljoen euro kosten. Bo vendien zouden de wegen naar de brug aan gepast moeten worden. Dat kost nog eens anderhalf miljoen euro. De provincie en de gemeente hebben beide echter maar een half miljoen euro beschik baar. Dus zelfs voor alleen de verbreding is te weinig geld. Een extra voetpad aan één kant van de Schroebrug vinden provincie en gemeente niet aanvaardbaar. Dat zou het probleem immers maar voor de helft oplossen. pelaars (verkeer) noemt het 'niet de beste op lossing'. „Dat betekent namelijk dat als er schepen moeten passeren, twee technische handelingen tegelijk nodig zijn: de Schroe brug moet omhoog en de rolbrug moet wor den ingetrokken. Dat zorgt voor extra com plicaties in de bediening van de bruggen en dat maakt het systeem extra kwetsbaar." Luitwieler geeft toe dat dit niet de ideaalste oplossing is. „Dat is Verbreding van de Schroebrug aan weerszijden. Maar ja, dat is niet betaalbaar, want dat kost drie miljoen. De rolbrug kost, inclusief aanpassing van de infrastructuur, 1,2 miljoen euro." Poppelaars wijst de rolbrug nog niet volle dig af. De provincie en de gemeente overleg gen binnenkort over het plan. Luitwieler hoopt dat in het najaar meer duidelijkheid is over de oplossing voor de ruimte voor fiet sers op de Schroebrug. Daarom hebben ambtenaren van de gemeen te Middelburg een alternatief uitgewerkt: de rolbrug. Die schuift in en uit, zodat sche pen kunnen passeren, legt wethouder L. Luitwieler (verkeer) uit. De provincie is echter nog niet zo gechar meerd van de rolbrug. Gedeputeerde T. Pop- Als het aan de gemeente Middelburg ligt, komt naast de Schroebrug een rolbrug voor voet gangers. foto Lex de Meester Stationsstraat 2-4, 433 1 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 61 51dl RISICOBEHEER Thuis in....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11