PZC Outletcenter is een gemiste kans Hulst blijft sterk in kooptoerisme De Vier Ambachten zet in op schikking Onder de Toren CE£T:S 2 VERGROTINGEN SjPRIWiTPHOTO College: 175 mille voor restauratie kerk Lamswaarde leeuws-Vlaamse ondernemers vrezen concurrentie niet Inventarisatie opvangplaatsen Aansluiting riolering buitengebied Oplichter krijgt werkstraf zeeuwse almanak Foto's Oppassen met hakende sturen faterschap ïil achterstand ïilieu inhalen O AutoTrack.nl Bedactie:0l13-315649 Cifredactie@pzc.nl PoTtbusSI. 4460 AA Goes fSêÜMidden Je'eiand: 0113-315520; 7ecuws-Vlaanderen: 0114-372770; Tonaal; 020-4562500. woensdag 15 juni 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen ftnnr Harold de Puysseleijr LtHSWAARDE - Het college tan B. en W. van Hulst wil 175,000 euro als bijdrage in de kosten van de restauratie van de kerk in Lamswaarde. o 1 moet volgens wethou- Jer'p. Weemaes worden besteed aan het opknappen van de kerk- toren. De gemeente verleende eerder soortgelijke financiële steun aan de kerkbesturen van de basiliek in Hulst en de ker ken in Nieuw-Namen en Osse- nisse. De Heilige Corneliuskerk in Lamswaarde verkeert al ja renlang in slechte staat. Door middel van noodreparaties is het steeds gelukt het gebouw wind- en waterdicht te houden. Het verval zet zich echter door en 'pappen en nathouden' helpt volgens de gemeente niet meer. In óverleg tussen het bisdom en de gemeente is een bouwteam aan de slag gegaan om de restau ratie van de kerk voor te berei den. Het bisdom heeft bestek la ten maken en de restauratiekos ten staan in een begroting op een rijtje. Het opknappen van de toren en het schip van het godsgebouw kost in totaliteit 1,6 miljoen euro. Zeventig pro cent van dat bedrag is te dekken door middel van een monumen tensubsidie. Van de resterende vijf ton blijft voor het kerkbe stuur na aftrek van de gemeente lijke bijdrage nog zo'n driehon derdduizend euro over. De mo numentensubsidie moet uit het budget komen dat de provincie Zeeland beschikbaar heeft voor de restauratie van monumenten. Volgens de wethouder staat de kerk van Lamswaarde op de lijst van dit provinciale uitvoe ringsprogramma. Het provincie bestuur stelt dat programma naar verwachting nog voor de zomer definitief vast. HULST - De gemeente Hulst is bezig met een grootscheep se inventarisatie van panden waar slachtoffers van een eventuele ramp opgevangen en verzorgd kunnen worden. Alle mogelijke panden in de gemeente ontvangen een aan schrijving. Het gaat van verzorgingshuizen tot sportkanti nes en van gemeenschapshuizen tot scholen. Hulst wil we ten wat de capaciteit is van de gebouwen en vraagt daar naast wie de sleutelhouders van de panden zijn, zodat Hulst in geval van nood meteen contact met hen kan opne men. VOGELWAARDE - In de omgeving van het buitengebied van Vogelwaarde en de buurtschap Cambron worden on geveer 25 panden aangesloten op de riolering. Dit gebert in het kader van een overeenkomst tussen waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de provincie en de Zeeuwse gemeen ten. Alle betreffende panden worden door middel van drukriolering aangesloten het systeem van Vogelwaarde. Woensdagavond 22 juni vanaf 19.30 uur wordt in het dorpshuis van Vogelwaarde een informatiebijeenkomst gehouden. Tot en met 13 juli kunnen belanghebbenden hun zienswijzen over de plannen kenbaar maken bij de ge meente. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 49-jarige man uit Zaamslag veroordeeld tot 150 uur werkstraf wegens oplichting. De man had in maart 2004 voor een oüdere vrouw wat klusjes in haar huis verricht. Tijdens één van die klusjes had hij opge merkt dat de vrouw een nieuwe verwarmingsketel nodig had. Hij zei dat hij er een kon bestellen maar dat hij daar wel wat geld voor nodig had. De vrouw had hem in goed vertrouwen 1700 euro overhandigd, vervolgens liet de man nooit meer iets van zich horen. Tot december 2004 pleegde de vrouw een reeks telefoontjes om haar geld te rug te krijgen en uiteindelijk deed ze aangifte van het voorval. Ze bleek niet de enige te zijn die door de man was opgelicht. Een ander had in april vorig jaar 450 euro betaald voor lamellen. Die heeft hij tot op de dag van van daag nooit gezien. „Ik til er zwaar aan dat u een vrouw op leeftijd hebt bedu veld," zei de officier van justitie tijdens de zitting. De ver dachte verweerde zich nauwelijks. Hij zei alleen dat hij de 450 euro had terug gegooid in de brievenbus, zijn op lichtingspraktijken ontkende hij. De rechter vond de be wijzen overstelpend, mede door een zeer gedetailleerd ver slag van de bejaarde vrouw. Als stok achter de deur gaf de rechter hem naast de taakstraf ook een voorwaardelij ke gevangenisstraf van en maand. Ook moet hij het geld alsnog aan de verdachten terugbetalen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten zet in op een minnelijke schikking in de kwestie rond nieuwbouwpro ject Onder de Toren in Hulst. „Het zou mij alles zijn om niet naar de rechter te hoeven stap pen", zegt H. de Jonge, de nieu we voorzitter van De Kring. De gemeente Hulst verklaarde onlangs voor de tweede maal op rij de bezwaren van de Kling en een omwonende tegen de bouw van winkel- en appartementen complex Onder de Toren onge grond. Hulst is het niet met hen eens dat het complex achter de basiliek in de binnenstad te hoog en te massaal is. De bezwaarmakers stapten na de eerste afwijzing van hun grie ven naar de bestuursrechter en die besloot het oordeel van Hulst (het ongegrond verklaren van de bezwaren) te vernietigen. De bestuursrechter vond dat Hulst het bouwplan niet goed ruimtelijk had onderbouwd. De gemeente heeft daarop een Nota van Inlichtingen gepresenteerd waarin het hele bouwplan stap voor stap wordt omschreven. Hulst wees de bezwaren voor een tweede keer af omdat het bouwplan gewijzigd is. Project ontwikkelaar Planoform heeft een uitbouw van het winkel- en wooncomplex geschrapt en is daarmee tegemoet gekomen aan een bezwaar van de omwonende Na de tweede ongegrondverkla- ring, staat het de omwonende en de heemkundigen vrij wederom naar de rechter te stappen. De Hulster wethouder B. Pauw els zei eerder al te hopen dat het niet zover hoeft te komen. Hij heeft goede hoop en wil in een gesprek met De Kring proberen nader tot elkaar te komen. Ook H. de Jonge, de nieuwe voorzitter van De Kling wil de gang naar de bestuursrechter lie ver niet maken. „We moeten er intern nog over discussiëren, maar ik wil graag de verhou ding met de gemeente goed hou den. Dat is in ons aller belang." Het bestuur van de Kring wees maandagavond De Jonge (67), secretaris van de Kring, aan als de nieuwe voorman. Het be stuur gaf eerder aan dat de nieu we voorzitter uit het ledenbe stand gekozen zou worden, maar is, hier toch op teruggeko men. De Jonge: „Ik ben bereid het voorzitterschap op me te ne men omdat er een goede vi- ce-voorzitter (A. de Kraker) ach ter me staat." De Jonge is geboren in Hoede- kenskerke en woont al enige tijd in Koewacht. Na een rechtenstu die was hij werkzaam in de ad vocatuur en was hij ook politiek actief. Hij begon als raadslid in Bunnik, werd daar later ook wethouder en was hij van 1975 tot 1989 burgemeester van de Utrechtse gemeente Montfoort en daarna van 1989 tot 1994 bur gemeester van Sassenheim. (Zuid-Holland). De Jonge is negen jaar lid van De Vier Ambachten en begon als lid van de 'commissie 75 jaar', die het jubileum van de Kring voorbereidde. De laatste jaren was hij secretaris van de Kring. De bijna vierjarige - nog 21 nachtjes - Julius mag graag 's ochtends aan de ontbijttafel de krant doornemen. Vooral de foto's hebben zijn grote in teresse. „Wie is dat?", vroeg hij bij een foto van een neergescho ten agente. „Dat is een politie- mevrouw die pijn in haar buik heeft", antwoordde zijn moeder omzichtig, maar naar waarheid. „En wie is die mevrouw dan?", luidde zijn vraag bij weer een andere foto. Zijn moeder keek eens goed. „Eh... Dat is Michael Jackson. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15x21 cm kleur- vergrotingen van uw mooiste foto's. Hnnr Wout Bareman IERNEUZEN - De onder nemers organisaties in Zeeuws- flaanderen betreuren de komst tan een outletcenter in „„.•Noord. Ze beschouwen let als een gemiste kans, dat en- ide jaren geleden plannen voor een dergelijk winkelcomplex in Sas van Gent, Hulst of Terneu- m voortijdig werden afgescho- i.0f het outletcenter bij Gent koopstroom in Zeeuws-Vlaanderen zal verleg en, wordt echter betwijfeld. Het schepencollege van Gent be sloot maandag een vergunning te verstrekken voor de bouw van een outletcenter in de oude havenwijk Muide, aan de noord rand van de stad. Daaraan werd wel de voorwaarde verbonden dat eerst de Handelsdokbrug moet worden vervangen, om een verkeerschaos in de buurt te voorkomen. Die brug ligt er ver moedelijk omstreeks 2008. Het outletcenter wordt 7000 vierkante meter groot en stelt 235 mensen te werk. De progno ses gaan uit van 1,2 miljoen be zoekers per jaar. De Unie van Zelfstandige Ondernemers in Gent (Unizo) verzet zich fel en voorspelt dat ook de Zeeuws- Vlaamse ondernemers de concur rentie zullen voelen. De woordvoerders van de ver schillende Zeeuws-Vlaamse or ganisaties plaatsen daar (voor zichtig) vraagtekens bij. Mat- theeuws: „Ik denk dat met name Sas van Gent het wel zal voelen. Wij in Hulst trekken toch een an der publiek: kooptoeristen, die een dagje uit gaan. Toen het shoppingcenter in Sint-Niklaas werd geopend, werd ook geroe pen dat Hulst daarvan de dupe zou worden. Maar ach, de men sen gaan er uit nieuwsgierigheid eèn keer kijken en daarbij blijft het. Dat zal in Gent ook gebeu ren. Het kooptoerisme in Hulst trekt trouwens weer flink aan." Langenberg is net zo min be vreesd. „Al zou het beter zijn dat gemeenten zouden lriezen voor een versnippering van der gelijke fabriekswinkels; dan pro fiteren meer steden ervan. Maar angst? Dan zou ik ook bang moe ten zijn voor de jaarlijkse uitver koop." Stoffels voorziet geen verleg ging van de koopstromen in Zeeuws-Vlaanderen. „Wie in Terneuzen koopt, blijft dat straks ook wel doen. Dat shop pingcenter in Sint-Niklaas was een nieuwtje; dat lokt. Ik blijf het overigens jammer vinden dat Terneuzen dat outletcenter destijds, mede door toedoen van de provincie, niet heeft binnen gehaald. Het was een leuke trek ker geweest." Sassenaar Torbijn tenslotte: „Wat hier niet lukte, gebeurt in Gent straks wel. Ik noem het voor Sas nog steeds een gemiste kans, want er waren tal van on dernemers bereid erin te investe ren. Denk aan het aantal arbeids plaatsen, aan de geweldige im puls. Tja... Gent heeft sowieso een flinke zuigkracht, maar of Sas nu echt het onderspit delft, waag ik te betwijfelen." Een dergelijk complex met jedkope fabrieksartikelen was ;n mooie aanvulling geweest phet aanbod van de gevestigde ndememers in de Terneuzense innenstad", zegt B. Stoffels ade koepelorganisatie Coördi- aiie Management. Bestuur- if M. Torbijn van Vitaal Sas in Gent: „Dit geeft een frustre- ndgevoel; een gemiste kans." oorzitter T. Mattheeuws van ie ondernemersvereniging luist Reynaertstad: „De vraag hoe dit zich ontwikkelt." En wrzitter C. Langenberg van de iddenstandsvereniging Sluis: Er is nu eenmaal een constant recht om de consument. En narbeidsplaatsen natuurlijk." Ook leerlingen uit Oostburg zelf oefenden hun fietsroutes, waaronder de leerlingen van de St. Bavoschool. foto Camile Schelstraete door Wilma Valk OOSTBURG - „Zonder de meester wa ren we veel sneller geweest!" De jongens van de openbare basisschool uit Bres- ltens hadden er ruim drie kwartier over gedaan om in Oostburg te komen. Zij maakten gisteren, evenals alle andere leerlingen uit de hoogste West- Zeeuws-Vlaamse basisschoolklassen, een oefentrip naar het Zwin College in Oost burg. Buiten de bebouwde kom werden de kin deren opgewacht door politieagenten, die de Mnderen met gevaarlijke verkeers situaties lieten omgaan. „Vooral oppas sen met het naast elkaar rijden. Sturen die in elkaar haken zijn meestal de reden voor een valpartij", wist H. Pater van de groep Oostburg. Samen met R. van Sab- ben wachtte hij de Mnderen bij de Water toren op. Hier kwamen ook de kinderen van de basisscholen in Oostburg langs. „Jullie zijn vandaag niet de doelgroep!" Dat was bekend bij meester Kees van Ter heiden: „Toch nemen wij ieder jaar deel aan de actie. De kinderen wonen dan wel in Oostburg en denken alle situaties te kennen, vaak blijkt dat op deze dag juist niet." Extra moeilijk was het dit jaar voor de kinderen uit Aardenburg en Sluis. Door de werkzaamheden aan de N58, die nog tot het eind van het jaar du ren, moesten zij via een alternatieve rou te naar Oostburg fietsen. ERNEUZEN - Het waterschap seuws-Vlaanderen doet er al- 5 aan om de achterstand op tl gebied van milieuhandha- mg in te halen. In de loop van 156 moet aan alle door de pro- ucie gestelde eisen zijn vol- I, meldt het waterschap emws-'Vlaanderen in een reac- op de uitkomsten van een ipport van de provincie, dat Sieren uitkwam. saruit bleek dat de instantie il januari van dit jaar aan 78 ocent van de door de provin- everplichte criteria op het ge- idvan milieuhandhaving vol- ed. aarmee scoorde het water- hap beduidend lager dan de te Zeeuwse handhavingsor- anen. ede begroting voor 2006 zijn i nodige middelen opgenomen ede achterstand in te halen", Helt M. van de Pas. lovendien huren we in de zo- smaanden een tijdelijke ïcht in, die zich volledig gaat righouden met het verbeteren toons handhavingsbeleid. 1 oktober wordt de con- op milieuhandhaving een an de provincie. dan het recht sancties aan organen die gestelde eisen vol- liers is tegen de verwachtingen in juist gestegen. Ook de voorspelde afname van Belgische kooptoeristen is uitge bleven. Die trends signaleren de Kamer van Koophandel en het Bureau voor Toerisme Zeeland in het rapport 'Hulst in de pei ling 2004'. Het onderzoek schetst met name een beeld van de ontwikkelingen in de detail handel en de toeristisch-reerea- tieve sector. De onderzoekers kunnen niet precies aangeven hoe het komt dat de Belgen de weg naar Hulst nog steeds goed weten te vin den. „Wellicht dat de prijzen slag in de supermarktbranche een aantrekkende werking heeft op het aantal Belgische bezoe kers en daarmee het afnemende banktoerisme compenseert. Want ook uit niet-cijfermatige waarnemingen blijkt,- dat het aantal bezoekende Belgen nog steeds erg hoog is." Door het afnemende banktoeris me werd enkele jaren geleden nog voorspeld, dat Belgische be zoekers Hulst voortaan links zouden laten liggen. Het terugge lopen banktoerisme heeft echter alleen negatief effect op de ban ken zelf en de bestedingen in de horeca, zo blijM. Het aantal bankvestigingen is tussen 2001 en vorig jaar met een kwart verminderd, de werk gelegenheid met een derde. De omzet van de horeca in de bin nenstad is met 2,9 procent ge daald, de horeca daarbuiten heeft vorig jaar 3,6 procent min der omzet gedraaid. Daling De daling in de horeca komt ove rigens volgens de Kamer van Koophandel overeen met het provinciale en landelijke beeld, 'met wellicht in Hulst een extra negatieve impuls door het terug lopende banktoerisme'. Deze sector heeft het overal zwaar als gevolg van de economische re cessie. De omzetten van de winkeliers in de binnenstad daarentegen, zijn met 3,7 procent gestegen. Die toename ligt op hetzelfde ni veau als in 2002. De stijging in de detailhandel komt voor rekening van de win kels in de sector non-food, want de omzetten in de foodsector zijn met 1,4 procent gezakt. Omdat de prijzen in de bood- schappenwinkels echter met an derhalf procent zijn gedaald, wordt het verlies in deze sector nog enigszins gecompenseerd. Drie jaar geleden lagen de ver houdingen tussen food en non-food nog precies omge keerd. Dat het kooptoerisme voor Hulst nog altijd van groot be lang is, komt ook tot uitdruk king in de omzetcijfers die sa menhangen met recreatie en toe risme. Met een aandeel van zeventien procent neemt Hulst zelfs de derde plaats in op de ranglijst van de toeristische omzet in de Zeeuwse detailhandel, na vakan- tiegebieden bij uitstek als Schouwen-Duiveland en Sluis. De omzet als gevolg van toeris me in Hulst is becijferd op hon derd miljoen euro, en dat is twaalf procent van de totale om zet van het bedrijfsleven in de gemeente Hulst. De betekenis van het kooptoeris me spreekt nog meer uit de toe ristische component van de om zet in de detailhandel zestig mil joen euro, ofwel zeven procent van de totale Hulster omzet. door Harold de Puysseleijr kent een terugloop door de ver dwijning van het banktoerisme, HULST - De horeca in Hulst maar de omzet van de winke- De allergrootste autosite van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43