>zc Betho aan de slag in de thuiszorg Kattendijke wil bereikbaar blijven GRATIS 2 VERGROTINGEN SPftiNJtPHOTO Gans siert Goese zegel Goese Golf verliest zaak schadeclaim Werknemers sociale werkvoorziening helpen ouderen in Thools proefproject iruininger (63) lsnog de cel in regens ontucht haterschap wil Jan eisen voldoen C) AutoTrack.nl Europees geld voor Agrifair Middelburg beslist over casino Borden tegen naaktrecreatie Zeemanshuizen vechten voor zes ton subsidie zeeuwse almanak Foto's Redactie: 0113-315Ö49 0fredactie@pzc.il 31,4460 AA Goes Sen Eden-Zeel'and: 0113-315520; Cw-Vlaenderen; 0114-372770; jgionaal; 020-4562500. woensdag 15 juni 2005 Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. editie Bevelanden-Tholen jjffnfFrank Balkenende IHOLEN - Werknemers van so- tialc werkvoorziening de Betho «aan Thoolse ouderen helpen net klusjes en huishoudelijke Werk. Het proefproject begint 1 augustus. 'De Betho werkt in dit experi ment, dat tot 1 februari loopt, sa- pen met thuiszorgorganisatie pvo en de gemeente Tholen. I provincie heeft gisteren een Lbsidie van 36.500 euro ver strekt. )e Betho en Allévo betalen de st. Het proefproject kost ,000 euro en begint voorzich- j met de inzet van vijf SW-medewerkers (Wet Socia- Werkvoorziening). Gaande- eg kan dat aantal oplopen tot ia35 krachten. Allévo selec- èrt de cliënten en ziet toe op kwaliteit van de zorg. Betho, met vestigingen in oes en Tholen, heeft bewust or Tholen als proefgebied ge- Veel ouderen wonen er g zelfstandig. Verhuizen naar zorgcentrum in een ander orp is voor de meesten een iorme drempel. e Betho creëert op deze ma- ieriueuwe banen en zorgt tege- jkertijd dat ouderen langer luis kunnen blijven wonen. Vol- ms Betho-directeur A. Leen- nits zijn WSW-medewerkers schikt om ouderen een handje helpen. emoet denken aan licht huis- lidelijk werk. Boodschappen oen of de kliko aan de straat tten. Sommige ouderen kun- niet meer, maar zijn lorde rest nog in staat zelfstan- ig te wonen. Daarnaast is het aarschijnlijk voor ouderen EN HAAG - Een 63-jarige uininger is in hoger beroep oor het Haagse gerechtshof tot in half jaar cel veroordeeld aarvan de helft voorwaarde- |k. Eerder kreeg de man een erkstraf van 240 uur opgelegd. Iet hof had weinig goede woor- in over voor de insteller van 4 beroep en vond de Middel- fflrgse straf duidelijk te mild: Verdachte ziet het laakbare an zijn handelen niet in, hij ijkt het zelfs goed te praten", i hoger beroep bij het hof hield 'man vol dat hij in november I: alleen maar in de broek Sn het ventje had gekeken om kijken of de laatste al 'ge- phtsrijp' was. In dat geval wil- peman hem namelijk 'vader- fikadvies' geven: om toch voor- Net zomaar 'spelletjes' met Nes te gaan doen. Volgens- It slachtoffer bevond hij zich Ne klemmende greep van de arm van de Kruiniger ter- de hand aan diens andere een weg zocht onder de van de jongen. Ki-uininger had de schijn te- ach vanwege twee eerdere >ordelingen wegens pedofi el was dat lang geleden (in |M '84). De straf van het hof H ook uit boven de eis van de paanklager. Die had dezelfde F geëist als de Middelburgse - Het waterschap «euws-Vlaanderen doet er al- ks aan om de achterstand op f1 gebied van milieuhandha- P|in te halen. In de loop van .moet aan alle door de pro- gestelde eisen zijn vol- iaan. I ermee reageert waterschap pws-Vlaanderen op de uit- omsten van een rapport van de Pincie. Daaruit bleek dat de j/nt'e op 1 januari van dit 78 procent van de door verplichte criteria ^'milieuhandhaving voldeed, "mee scoorde het water- 'P ^duidend lager dan de Zeeuwse handhavingsor- ren' Vanaf 1 oktober wordt controle op milieuhandha- hi0 u n zaa^ van de provincie. 'm'igt het recht sancties op J* aan organen die niet fMegestelde eisen voldoen. ook leuk als er regelmatig ie mand langskomt. Veel mensen zijn toch wat eenzaam. Dit pro ject kan ook op dat gebied iets voor hen betekenen." Voor werknemers van De Betho wordt het ook een totaal nieuw werkveld, waarbij de directeur onderstreept dat er geen medi sche taken worden verricht. Leenhouts denkt dat 'zijn' perso neel. het maar wat graag doet. „Het is dankbaar werk, het maakt je sociaal rijker. Voor on ze mensen is het zeker van be lang dat ze middenin de maat schappij staan." Ander werk De sociale werkvoorziening is dringend op zoek naar ander werk. Vroeger werd geld ver diend met het inpakken van pro ducten en licht montagewerk, zoals het in elkaar zetten van zonnehemels. Door de sterke in ternationale concurrentie, voor al uit Azië, heeft de sociale werk voorziening veel van haar tradi tionele werk prijs moeten geven. De Betho zoekt het de laatste ja ren in de groenvoorziening, maar wil ook aan slag in het be heer van bijvoorbeeld kantines en dorpshuizen. Leenhouts noemt de aanvullen de thuiszorg op Tholen een mooie nieuwe markt. „We spelen ook in op de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO), die waarschijnlijk 1 juli 2006 van kracht wordt." De nieuwe wet legt de verant woordelijkheid voor thuishulp, nu door het Rijk geregeld via de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ), straks voor een deel neer bij de gemeenten. In welke mate is nog in discus sie. De Betho hoopt een deel van de gelden die met de WMO naar gemeenten komen, binnen te ha len door thuisservice aan oude ren te leveren. Leenhouts: „Daarom voeren we nu het proefproject uit, zodat we op tijd weten of de inzet van WSW' erf in de thuiszorg werkt. Als je halverwege volgend jaar begint, ben je te laat." GOES - Niet heel spannend, maar wel mooi is de enige echte Goese postzegel. Wethouder C. Linssen toont de zegel die sinds gisteren te koop is. De Amsterdamse ont werpster Esther de Vries heeft de Goese gans voor het haventje geposteerd. De vrolijke kleurtjes geven het ta fereeltje toch iets hips. De vijf zegels op het velletje wor den geflankeerd door bewerkte foto's van de stoom trein, het stadhuis, de Grote Kerk, de molen, de stenen brug, de televisietoren en een golfer. „Echt reclame voor Goes", vindt Evert van Dijk van Filatelistenvereni ging De Bevelanden. „Zelf hou ik eigenlijk meer van ab stracte ontwerpen, maar ik vind dit toch ook wel heel leuk." De Goese zegel hoort bij de serie Mooi Nederland van TPG Post waarop drie jaar lang in totaal dertig Ne derlandse steden en dorpen worden geportretteerd. Er zijn honderdduizend velletjes ganzenzegels gedrukt. Ze worden in setjes van maximaal vijf velletjes verkocht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf KATTENDIJKE - Inwoners van Kattendijke hebben massaal een petitie getekend om hun dorp bereikbaar te houden. In Wilhehninadorp is de dorpsvere niging juist bezig met een actie tegen verkeersoverlast, voor een deel veroorzaakt door autover keer uit Kattendijke. J. Visser heeft het initiatief geno men tot de actie in Kattendijke. Hij las dat de gemeente Goes van plan was een knip in de Krukweg te maken. „Ik ben niet zo'n actievoerder, maar af en toe moet je wel iets laten ho ren." Visser maakt zelf elke werkdag gebruik van de Kruk weg langs het Goese Meer. De weg is een schakel in de kortste route van Kattendijke via Wil- helminadorp naar de Deltaweg richting Zierikzee. Deze route dreigt Kattendijke kwijt te ra ken, als de Krukweg wordt afge sloten om het Goese Meer en Wühelminadorp te ontzien. Een nieuwe weg vanaf de Katténdijk- sedijk richting Goese Ringbaan moet er dan wel eerst zijn; ook ter ontsluiting van de toekomsti ge wijk Mannee. Weg De nieuwe weg richting Ring baan is in de ogen van Visser en zijn medeactivisten geen serieu ze oplossing voor de bereikbaar heid van Kattendijke, als tegelij kertijd de Krukweg wordt afge sloten. Visser vergelijkt de Kruk weg met een haarvat. „Sluit je een haarvat af, dan ont staat er meer druk op de aderen, zoals de Ringbaan. 'Dat leidt tot een verkeersinfarct." Inwoners van Kattendijke weten sinds kort hoe het is om anders te rij den. De Kattendijksedijk was dicht voor de aanleg van een fietspad. S. den Hollander die Visser helpt, vertelt via Kapelle te zijn gereden naar Schouwen-Duive- land. „Dat is kilometers om, maar het snelst. Via de Goese Ringbaan zou het straks drie kilometer schelen, maar dan sta je geheid voor verkeerslichten vast." Vis ser richt zijn kritiek op een knip in de Krukweg vooral tegen het Goese Meer. Hoewel er langs de Krukweg slechts veertien hui zen staan, zou deze wijk het felst voor de verkeersmaatregel zijn. J. Blok, voorzitter van be wonersvereniging Goese Meer, wekt die indruk niet. Hij stelt dat een knip in de Krukweg voorlopig niet aan de orde is. An dere verkeersmaatregelen, zoals de nieuwe weg naar de Ring baan, zijn eerst nodig. En dan is het, aldus Blok, de vraag of een knip in de Krukweg nog noodza- (Advertentie) »V De allergrootste autosite van Nederland kelijk is. Blok wijst erop dat niet zozeer het Goese Meer last heeft van auto's op de Krukweg, maar Wilhelminadorp. Het auto verkeer van en naar Zierikzee rijdt door het dorp. A. de Pun- der, secretaris van vereniging Wilhelminadorp, wil daarbij geen onderscheid maken tussen de West- of Oosthaven dijk. Ver keer uit Goes komt via de West- havendijk; verkeer uit het Goese Meer, Kattendijke en Wemeldin- ge via de Oosthavendijk. Actie Om verkeer uit Goes uit het dorp te krijgen, wil vereniging Wilhelminadorp actie voeren voor een randweg. Voor het ver keer uit Kattendijke denkt De Punder ook aan een structurele oplossing. In het gemeentelijk verkeers- en vervoersplan (gwp) waarover vanavond in theater De Mythe een informa tiebijeenkomst wordt gehouden, staat die: een nieuwe brug over het Goese havenkanaal in het verlengde van de Kattendijkse- dijk. De Punder beseft dat dit nog jaren gaat duren. Of er in de tussentijd een knip in de Kruk weg moet komen, laat hij in het midden. Wilhelminadorp richt voorlopig alle pijlen op een randweg ten zuiden van het dorp. Visser wil de handtekeningen uit Kattendijke, in totaal twee honderd, binnenkort aan de Goe se burgemeester D. van der Zaag geven. COLIJNSPLAAT - De streekproductenmarkt Agrifair Zeeland, die vrijdag 24 en zaterdag 25 juni in Colijns- plaat plaatsvindt, krijgt Europese steun. De Agrifair kan rekenen op bijna tienduizend euro subsidie uit een pot voor plattelandsvernieuwing, het project Vitaal Platte land Zeeland dat wordt gevoed met geld uit Brussel. Ge deputeerde Staten hebben gisteren ingestemd met de sub sidie. De streekproductenmarkt wordt verder bekostigd met geld van de ZLTO, de gemeente Noord-Beveland, de Rabobank en andere sponsors. De boerenmarkt wordt gehouden in de schuren en op het erf van proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat. Een bont gezelschap aan akkerbouwers, schapenhouders, pot tenbakkers, tuinders en landbouwadviseurs bemant een kraam. Er is ook veel te doen, zoals aardbeien plukken, koeien keuren, touwtrekken met trekpaarden of een par tijtje boerengolf. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg beslist in sep tember of Holland Casino welkom is in de stad. Dat zegt wethouder H. Kool-Blokland. Holland Casino wil graag in Zeeland een vestiging ope nen. Daarvoor moet het eerst toestemming krijgen van mi nister Donner van Justitie. Die wil wel weten in welke ste den het casino zich mag vestigen. Holland Casino zelf heeft het oog laten vallen op Middel burg, Vlissingen en Goes. Vlissingen heeft inmiddels al be sloten dat het casino welkom is, maar heeft daaraan wel een voorwaarde verbonden. Het bedrijf moet een overeen komst sluiten met hulpverleningsinstanties om gokversla ving te voorkomen en te bestrijden. Ook in de Middelburgse gemeenteraad zijn zorgen over de gevolgen voor gokverslaving als zich een casino in de stad vestigt. Daarom heeft de raad een werkbezoek ge bracht aan Holland Casino in Breda. De gemeenteraad van Middelburg zal in september het definitieve oordeel. VEERE - De gemeente Veere neemt extra maatregelen te gen naaktrecreatie op Neeltje Jans. Op het strand zijn bor den geplaatst die mensen erop attenderen dat bloot zon nen niet is toegestaan. De gemeente zag vorig seizoen een duidelijke verschui ving van Vrouwenpolder naar Neeltje Jans. Jarenlang werd naaktrecreatie op het strand van het voormalige werkeiland gedoogd. De gemeente heeft nu, tot ongenoegen van de naaktrecre- anten die daar al jaren komen, twee extra borden neerge zet. Volgens een woordvoerster van de gemeente was dat nodig omdat het ene bord dat er al stond niet voldoende bleek. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Goes heeft te recht de schadeclaim, die exploi tatiemaatschappij De Goese Golf in Goes had ingediend niet behandeld. Dat heeft de be stuursrechter van de rechtbank in Middelburg beslist. De Goese Golf wil de schade ver halen die ze heeft geleden door een munitieruiming in 2003. Me dio dat jaar werd tijdens graaf werkzaamheden op de golfbaan in de wijk het Goese Meer een oud munitiedepot uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. De gemeente overlegde met de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) en de Goese Golf. Burge meester D. van der Zaag besloot de munitie te laten ruimen, om dat het golfbedrijf nogal eens grondwerk verricht op het ter rein. Van een veilige situatie is dan geen sprake. Er werd echter meer munitie aangetroffen dan was voorzien, zodat het uiteindelijk geen maand, maar drie maanden kost te om het gebied munitievrij te maken. De Goese Golf had daar niet op gerekend en claimt om- zetschade voor de twee maan den waarin ze amper golfers kon ontvangen. Het gaat om een bedrag van 70.000 euro, exclu sief de misgelopen rente. Niet aansprakelijk De gemeente voelt zich niet aan sprakelijk. Het college van bur gemeester en wethouders wei gerde dan ook de schadeclaim in behandeling te nemen, omdat het besluit de munitie te ruimen niet is gebaseerd op een publiek rechtelijk bevoegdheid. De Goe se Golf bestreed dat en stapte naar de bestuursrechter. Die heeft nu de gemeente Goes in het gelijk gesteld. Overigens moeten de Goese Golf en de gemeente verder met el kaar. Op het golfbaanterrein ligt nog meer munitie, zodat een tweede ruiming noodzakelijk is. Directeur G. Rutjes van de Goe se Golf kon gisteren niet zeggen of hij verdere juridische stappen zet. Hij was nog niet op de hoog te van de uitspraak van de be stuursrechter. DEN HAAG - De zeemanshui zen in Nederland worden met sluiting bedreigd als minister Peijs van Verkeer en Waterstaat 600.000 euro subsidie mag in trekken. Dat zei voorzitter J. Sinke van de Stichting Zeemans welzijn Nederland (SZN) gisteren voor de Raad van State. Peijs heeft als bezuiniging de subsidie aan SZN vanaf 1 januari 2005 stop gezet. Het intrekken van de sub sidie betekent dat ook de vijf ste den met zeemanshuizen binnen de stadsgrenzen niet langer be reid zijn zes ton te betalen. Vlis singen, Terneuzen, Rotterdam, Amsterdam en Delfzijl legden al tijd hetzelfde bedrag bij dat door de minister werd betaald maar nu die daarmee ophoudt doen de gemeenten dat ook. Vlis singen en Terneuzen kunnen niet zonder zeemanshuis, vindt Sinke. De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. De bijna vierjarige - nog 21 nachtjes - Julius mag graag 's ochtends aan de ontbijtta fel de krant doornemen. Voor al de foto's hebben zijn grote interesse. „Wie is dat?", vroeg hij bij een foto van een neergescho ten agente. „Dat is een politie- mevrouw die pijn in haar buik heeft", antwoordde zijn moeder omzichtig, maar naar waarheid. „En wie is die mevrouw dan?", luidde zijn vraag bij weer een andere foto. Zijn moeder keek eens goed. „Eh... Dat is Michael Jackson.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31