Gas drijft energienota op PZC Rafsanjani wil betere verhoudingen met VS Wapenbezit onder Antillianen hoog 100 meter in 9.77 seconden Tbs'er gaat vaker aan de schandpaal lezen we zeeuws Jezin Roermond ijl niet wonen nummer 13 Gemiddeld huishouden betaalt dit jaar 225 euro meer an Persie tal twee igen in cel Tom Mesereau maakt ererondje De Goede heeft smaak te pakken Freire dreigt de Tour te missen Spannend boek is kinderdroom schikt voor scherpe en dodelijke munitie. Volgens de onderzoekers ver keert de helft van alle vuurwa- penbezitters in het drugsmilieu: 21.776. Zij dragen het wapen vooral ter bescherming. De ove rige 16.696 illegale vuurwapen- bezitters zijn overvallers. Bij hen wordt in vier op de vijf ge vallen een wapen aangetroffen nadat ze ermee hebben ge dreigd. Bij de Antilliaanse wa penbezitters is dat een kwart. Deze groep wordt veel vaker bij herhaling opgepakt wegens ver boden vuurwapenbezit. In de pe riode 2001-2003 is twaalf pro cent van de Antilliaanse ver dachten eerder opgepakt we gens een delict met een pistool, revolver of geweer. Bij de over vallers en drugscriminelen is slechts één procent in de onder zochte periode twee eerder opge pakt wegens een vuurwapende lict. Vaak hebben ze daarvoor ook al vastgezeten. Uit de studie blijkt verder dat jaarlijks maar een fractie van het aantal illegale vuurwapens dat in omloop is, in beslag wordt genomen. In de onder zochte periode lag het aantal in beslagnames van 'scherpschie- tende' wapens op respectieve lijk 1772 (2001), 1932 (2002) en 1777 (2003). GPD (Advertentie) naam:y - voorletters: nummer: .postcode; plaats telefoon: Ipostfcanftrekeningnummer; O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaibij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso (€222,50). Kijk op mywpfi nl/abonneren. bef gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes s^mss^ssso1 het alfabet van Zeeland Eerst droog i/anuit het zuiden meer bewolking, vooral v3nnaCht gevolgd door lichte regen. Maximumtemperatuur rond 23 graden. |47e jaargang no. 138 oensdag 15 juni 2005 i|isnummer€ 1,25 nternet: www.pzc.nl OERMOND - Het woonplezier meen gezin in Roermond is bij oorbaat al voor een deel ver- jd, De familie die bezig is met [bouw van een vrijstaande wo- jg wil niet op nummer 13 wo- )n. Zij denken dat dat huis- iminer geen geluk brengt. .verzoek aan de gemeente huisnummer 13 weg te laten 'bijvoorbeeld 11a in te voe- werd geweigerd. Niet om- de regels dat niet toestaan, omdat Roermond daar egels voor kent. Het is de iste keer dat een inwoner van Bisschopsstad een dergelijk rzoek indient. Bij gebrek aan idelijke richtlijnen werd het arom afgewezen. heeft de ambtenaren op gewezen, dat in Taiwan en China huisnummer 13 helemaal tin het straatbeeld voorkomt vliegmaatschappijen in het ie Oosten bijvoorbeeld ook nrij en stoelnummer met dat erhebben. dochter woont al in een i in Roermond met nummer en zij wordt al jarenlang met aena de andere tegenslag ge- ionteerd. GPD Én van onze redactie economie NIJMEGEN - Huishoudens betalen vanaf 1 juli of 1 au gustus meer voor energie. Gas wordt duurder door de hoge olieprijzen. Daardoor komt de energienota van een gemiddeld huishouden over heel het jaar uit op 1635 euro. Dat is ongeveer 225 euro meer dan in 2004. De gasrekening voor een gemid deld huishouden komt dit jaar uit op 957 euro. De gemiddelde stroomrekening bedraagt 678 eu ro. Dat heeft EnergieNed, de branchevereniging van de ener giebedrijven uitgerekend. EnergieNed gaat uit van een ge middeld stroomverbruik van 3346 kilowattuur en 1736 kubie ke meter gas voor een door snee-huishouden. Het gemid deld stroomverbruik steeg vorig jaar 1,5 procent; het gasver bruik daalde met 1,3 procent. De verhogingen gelden niet voor afnemers met zogeheten vas- te-prijscontracten. Ook kan de verhoging per energiebedrijf ver schillen. „Dat komt doordat de iedereen verschillende inkoop contracten heeft met ons. In de praktijk komt het neer op een verhoging met drie tot vijf pro cent", zegt de woordvoerder van de Gasunie in Groningen. In januari stegen de energieprij zen door de dure olie met 15 tot 20 procent. Consumenten wer den geconfronteerd met sterk ge stegen maandelijkse voorschot ten. Volgens EnergieNed betaalt de Nederlandse consument sinds het jaar 2000 bijna 75 pro cent meer voor gas en 60 pro cent meer voor stroom. Dat is vooral toe te schrijven aan de sterke stijging van de energiebe lasting. Hoogste belasting Op Denemarken en Zweden na heft Nederland de hoogste ener giebelasting in Europa. In de to tale energierekening van 1635 euro in 2005 zit ruim 600 euro aan energiebelasting en btw. De Gasunie verwacht op 1 januari 2006 geen grote stijging van de gasprijs meer. „Volgens ons is de oliemarkt redelijk stabiel, al gaat Shell ervan uit dat de prij zen de komende maanden ver der op lopen. Ook gaan we er van uit dat de koersverhoudin- gen tussen euro en dollar niet veel verandert. Als de euro ver der daalt ten opzichte van de dollar, dan leidt dat wel tot ho gere prijzen", aldus de woord voerder van de Gasunie. GPD van onze sportredactie DEN HAAG/ATHENE - Op de plaats waar hij vorig jaar naast eeuwige roem greep, schreef As- afa Powell (midden) gisteravond alsnog geschie denis. In het Olympisch Stadion van Athene liep de Jamaicaanse sprinter een nieuw wereld record op de 100 meter: 9,77 seconden. De 22-jarige Powell was daarmee één honderd ste seconde sneller dan de Amerikaan Tim Montgomery drie jaar geleden in Parijs. Mont gomery was destijds op zijn beurt één honderd ste sneller dan zijn landgenoot Maurice Greene drie jaar daarvoor was geweest, ook in Athene. Powell liet de afgelopen dagen doorschemeren in wereldrecordvorm te verkeren. In Athene maakte hij de verwachtingen gisteravond waar. In de halve finale kwam Powell al tot 9,98, ter wijl hij de laatste meters liet lopen. Zijn perfec te race bewaarde hij voor de finale. Sinds de Amerikaan Jim Hines in 1968 als eer ste onder de 10 seconden dook (9,95), is het we reldrecord op het koningsnummer van de atle tiek negen keer verbeterd. GPD foto ANP 1TERDAM - Robin van Per- heeft ook de afgelopen nacht gebracht in de cel. De 21-ja- i voetballer van Arsenal zit k maandag vast op ver den- [van verkrachting. langifte is volgens zijn advo- I Abraham Moszkowicz mo il: niet meer dan 'een storm en glas water'. De stratplei- sprak gisterochtend voor de Ie keer met de voetballer, ontkent het vermoede slacht- f te hebben verkracht. „Ik i alle reden om vraagtekens letten bij haar verhaal", al- Moszkowicz. „Waarom? iwege het allooi van degene aangifte heeft gedaan. Daar 5 ik verder niet op in te weekeinde stapte de vrouw i de politie, na een incident zich in het uitgaansleven Rotterdam zou hebben afge- tld. Maandag werd de gebo- Rotterdammer opgepakt. Openbaar Ministerie wil ver geen toelichting geven. Ook Éowicz wil niet vertellen of Persie de vrouw kende en Raar verhaal is. 21-jarige Arsen ad-speler dit zaterdagavond in ieder d enige tijd door in Hyper Por, een danceclub in het Rot- damse centrum. Hij was aan stappen met vrienden. Vol- personeel is daar 'niets ®ds gebeurd'. ïbloids skowicz steit dat het de at is van de politie om een Hitte goed uit te zoeken, t is inherent aan de ernst de verdenking dat mijn ®t een nacht in de cel heeft gebracht.De advocaat is afwachting van de stukken, 'daarbij onder meer de aan- Mie zal ik dan met mijn ®t bespreken." Dit gebeurt pijnlijk pas vanochtend. !Engelse tabloids zijn mas- lop de arrestatie van de Ar- Mer gedoken. Verslagge- s% naar Rotterdam ge- i en er wordt geld geboden kachterhalen wie de vrouw o naar de politie is gestapt. een is op naar het exclu- l{ verhaal", vertelt een van [«Het is een big story in En- tod." GPD J9inaig Iy®n Persie stond net in een be,8r daglicht Veerse Van Gogh in ere hersteld een huiskeuring {HAAG - Onder druk van Jen WD trekt minister Dek- (Vrom) voorlopig haar plan oor een verplichte keuring vooroorlogse particuliere mvoningen op gebreken aan ilra- en gasvoorzieningen. gens de twee regeringsfrac- zijn gemeenten als eerste antwoordelijk voor de contro- an installaties. ANP Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23, 25 en 27; Uit: 28 en 29 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het openbaar ma ken van een portretfoto en naamgegevens van tbs'ers die tij dens hun verlof de benen ne men, zal vaker worden toege past. Dat zegt minister Donner van Justitie naar aanleiding van de vlucht van Wilhelm Schip pers (40), wiens beeltenis zon dag door het programma Opspo ring Verzocht werd vrijgegeven. Het publiceren van persoonsge gevens was tot dusverre taboe, omdat daarmee de eventuele te rugkeer van vooral zedendelin quenten in de maatschappij zo goed als onmogelijk wordt ge maakt. Donner werd in de Tweede Ka mer zwaar onder vuur genomen naar aanleiding van de zaak-Schippers. De man is vol gens het Openbaar Ministerie zeer gevaarlijk, vooral als hij zijn pillen niet inneemt. De handvoorraad die hij bij zich droeg, raakt medio deze week op. Schippers ging er vorige week dinsdag vandoor op het Centraal Station in Utrecht, waar hij begeleid werd door één onbewapende ambtenaar. Sinds dien is hij spoorloos. Volgens Donner had de rechter het proefverlof van Schippers bevolen. De bewindsman depo neerde daarmee de verantwoor delijkheid voor het verlof el ders. Het transport naar familie via het openbaar vervoer en de bege leiding zonder handboeien of wapenstok zou bij zo'n proefver lof juist de bedoeling zijn. De Tweede Kamer kon er wei nig begrip voor opbrengen. „Dit is een onbehandelbare tbs'er die gevaarlijk is en hij reist via het drukste station van Nederland", vroeg PvdA'er Wolfsen zich af. GPD pagina 4 commentaar Na een zware valpartij twij felde Suzanne de Goede of ze haar carrière voort moest zetten. Ruim een jaar later rijgt de wielren- ster uit Zoeterwoude de ze ges weer aan elkaar. Vanaf morgen rijdt de voormalig wereldkampioene bij de ju nioren de Ster Zeeuwsche Ei- >4| Q> landen. Het is zeer twijfelachtig of Oscar Freire volgende maand aan de start van de Tour de France kan verschijnen. De Spaanse sprinter van Rabobank heeft al geruime tijd last van een blessure aan het zitvlak. Tijdens de Ron de van Zwitserland heeft de wereldkampioen zijn handen daardoor vol aan zichzelf. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Antillianen bezit ten vele malen vaker een ille gaal vuurwapen dan andere be volkingsgroepen in Nederland. Van de veertigduizend illegale vuurwapenbezitters is bijna een kwart Antilliaan. Van de Antilli anen die een pistool, revolver of geweer bezitten, schiet een op de vijf er ook daadwerkelijk mee. Dat blijkt uit onderzoek van het IVA, onderdeel van de Universi teit van Tilburg, in opdracht van het ministerie van Justitie. De onderzoekers becijferen het aantal illegale vuurwapenbezit ters op 40.553. Dat is één op de vierhonderd Nederlanders. Binnen de Antilliaanse gemeen schap heeft één op de veertien een illegaal vuurwapen: 9345 van de 130.000 Antillianen in Nederland. Antillianen blijken vooral ge bruik te maken van pistolen en gas- of alarmwapens, die vaak zijn omgebouwd tot scherp schietende vuurwapens. Vooral de Tanfoglio is populair onder Antillianen. Dit wapen van Itali aanse makelij vuurt in originele staat slechts knalpatronen af. Maar na ombouw, veelal in Por tugal en Spanje, is het pistool ge- Tom Mesereau, advocaat van Michael Jackson, maakte gisteren een overwinningsrondje langs Amerikaanse tv-zenders. Nog steeds schetst hij het beeld van een naïeve man wiens enige fout was dat hij mensen liet rondrennen in zijn vertrekken. Een Iraanse vrouw passeert in Teheran een verkiezingsposter van Rafsanjani, de grootste kanshebber op het presidentschap. van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse presidentskandidaat Rafsanja ni heeft gisteren gezegd dat hij een 'nieuw hoofdstuk' wil openen in de relatie tussen Iran en de Verenigde Sta ten. In een vraaggesprek met de Amerikaanse zender CNN zei hij 'voorstander te zijn van een politiek van ontspan ning'. Rafsanjani is de belangrijkste kanshebber in de presidentsverkiezingen, die vrijdag worden gehouden. De kandidaat stelt wel als voorwaarde dat ook de VS 'oprecht bereidheid tonen om met Iran samen te wer ken'. Als Washington echter 'de politiek van obstructie en vijandigheid voortzet, dan blijft alles bij het oude', onderstreepte Rafsanjani, die al tussen 1989 en 1997 president was. foto Morteza Nikoubazl/RTR De VS zien Iran als een 'schurkenstaat', die atoomwa pens ontwikkelt. Ook de regering in Teheran beschouwt Washington als een aartsvijand. Ongeveer 46 miljoen Iraniërs mogen een nieuwe president kiezen. Zij moeten een opvolger aanwijzen van de hervormingsgezinde Khatami. Van de 1014 mensen die zich kandidaat stel den (onder wie 93 vrouwen), achtte de Raad van Hoe ders acht geschikt. ANP/AFP/RTR/DPA Haar kinderdroom is uitge komen: Anneke Wiltink uit Veere heeft met het span nende boek Het gebarsten kompas haar. debuut ge maakt als kinderboeken schrijfster. Het tweede boek speelt inmiddels al in haar hoofd. „Mijn hart ligt bij het schrijven", zegt Wil tink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1