Concurrentie in EU onder de loep In Marokko kent niemand Rita Verdonk uit Nederland s/°3& SLIPS PZC GRATIS Nasa voorziet volgende maanmissie pas in 2015 Uitbreiding unie niet op agenda voor top Proces Mississippi Burning-moorden begonnen 3 SLOGGI Studie naar energiesector en bankwezen Aanslagen Athene voorkomen Indonesië laat strijders Atjeh vrij Dadelpalm ontkiemt na 2000 jaar Soedan opent eigen Darfoer-hof Luxemburg schrapt EU-cadeaus Europeanen gebruiken meer natuur dan EU heeft Kroaat verdacht van bemoeienis met Srebrenica Werendum levruchting in Italië ongeldig Li; L doorHansGertsen BRUSSEL - Europees Commis saris Kroes (Mededinging) wil lieten of er genoeg concurrentie is in twee grote sectoren van de Europese economie. Duizenden bedrijven in de bank- en verze keringssector en in de energie sector (elektriciteit en gas) en de overlieden van alle 25 EU-lidsta- len krijgen de komende tijd een uitgebreide vragenlijst van Kroes te beantwoorden. teit te vormen. Ten slotte wil Brussel ook meer weten over de relaties die er bestaan tussen ex ploitanten van netwerken, pro ducenten van gas en electriciteit en leveranciers. „Energie is cruciaal voor de con currentiekracht van de Europe se Unie, voor de werkgelegen heid en de welvaart van alle Eu ropese burgers. Gegeven de re cente prijsstijgingen moeten we nagaan of de gas- en electrici- teitsmarkten naar behoren func tioneren", aldus Kroes in een verklaring. Mochten de onderzoeken aanto nen dat er sprake is van concur rentieverstoring, dan zal Kroes niet aarzelen om maatregelen te nemen om de consument te be schermen. De onderzoeken zijn waarschijn lijk pas in de loop van volgend jaar afgerond, maar mogelijk pu bliceert Brussel tussentijdse re sultaten als daar aanleiding toe is. GPD van onze redactie buitenland LE BOURGET - De eerste be mande ruimtemissie naar de maan zal op zijn vroegst in 2015 plaatsvinden. Dat heeft de directeur van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisa tie Nasa, Michael Griffin, gis teren gezegd. Hij zei dat de missie wellicht wordt gevolgd door de bouw van een interna tionaal ruimtebasis op de maan. Welk vervoermiddel de Nasa zal gebruiken voor de volgen de maanlanding, is niet duide lijk. Daarover neemt de organi satie in de komende maanden een besluit. Er zijn vliegtuig bouwers in de markt om de op volger te maken voor de verou derde space shuttle, die vol gens planning in 2010 uit de roulatie wordt genomen. Sinds het ongeluk met de Co lumbia in 2003, waardoor alle zeven bemanningsleden het le ven verloren, staan de space shuttles aan de grond. Nieuwe bemande ruimtevluchten zijn herhaaldelijk uitgesteld we gens veiligheidsproblemen. De laatste bemande vlucht naar de maan was die van de Apol lo 17, in 1972. Grif fin, die in april begonnen is als hoofd van het ruimte vaartagentschap, zei dat de Nasa genoeg financiële midde len heeft om binnen vijftien jaar weer mensen op de maan te zetten. Hij zei ook dat inter nationale onderzoeksstations op Antactica kunnen dienen als model voor een permanent bemand station op de maan. President Bush ziet een nieu we bemande vlucht naar de maan als een opmaat voor zijn ambitieuze plannen om astro nauten naar de planeet Mars te sturen. Een ruimtebasis op de maan zou in Bush' visie kunnen dienen als uitvalsba sis. ANP/RTR dinsdag 14 juni 2005 ATHENE - De politie in de Griekse hoofdstad Athene heeft twee bomaanslagen weten te verhinderen. Gisteren zijn voor het huis van de onderburgemeester van het stadsdeel Vyron en bij een forensisch instituut twee bommen onschadelijk gemaakt, waarvan één op afstand kon worden bediend, aldus de staatsradio. ANP/DPA JAKARTA - De Indonesische regering heeft meer dan tweehonderd gevangen genomen strijders van de Bewe ging Vrij Atjeh (GAM) vrijgelaten. Dit heeft de krant Ja karta Post gisteren bericht. De gevangenen moesten wel eerst zweren dat Indonesië één land blijft. De ex-rebellen krijgen land om te bebou wen van de staat. Sinds begin dit jaar onderhandelt de Indonesische rege ring in Helsinki met de GAM over een vredesregeling. De GAM streeft sinds 1976 met geweld naar afscheiding van het olierijke Atjeh. De strijd heeft aan zeker twaalfdui zend mensen het leven gekost. ANP/DPA JERUZALEM - Israëlische onderzoekers zijn erin ge slaagd om een tweeduizend jaar oud zaadje van de dadel palm te laten ontkiemen. Het zaadje werd gevonden tij dens een onderzoek in een eeuwenoud fort. De wetenschappers gaan ervan uit dat het zaadje het oudste is dat ooit is uitgebot. Zij hebben het jonge boom pje, inmiddels 30 centimeter groot, Metuselach (Metusa- lem) genoemd, naar de bijbelse figuur die 969 jaar oud zou zijn geworden. De palm is van een soort dat in de Middeleeuwen uitge storven raakte en stond bekend om zijn krachtige medi sche werking. ANP KHARTOEM - Soedan opent vandaag een speciale recht bank voor de berechting van verdachten van oorlogsmis daden in de regio Darfoer. Vorige week zei de regering al dat het eigen rechtssysteem 'competent genoeg' is om het recht te doen zegevieren. De rechtbank behandelt onder meer moorden en plunderingen die in Darfoer zijn ge pleegd. In Darfoer zijn twee miljoen mensen op de vlucht gesla gen. In twee jaar zijn meer dan 180.000 mensen gedood. De regio wordt verscheurd door gevechten tussen rebel len en agressieve pro-regeringsmilities. Het Soedanese onderzoek staat los van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Dat begon gisteren een onder zoek naar de situatie. ANP/AFP LUXEMBURG - Huidig EU-voorzitter Luxemburg schrapt de traditie om alle officiële delegaties van Europe se lidstaten en de pers cadeaus te geven op toppen van de Europese Unie. In plaats daarvan wil de Luxemburgse premier Juncker een donatie geven aan UN Aids, de organisatie van de Ver enigde Naties die strijdt tegen aids. Het is nog niet be kend welk bedrag Juncker zal schenken. ANP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De uitbreiding van de EU met nieuwe lidstaten staat voor het eerst in jaren niet op de agenda van de top van Eu ropese regeringsleiders. Daar mee hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken giste ren na overleg in Luxemburg in gestemd. Huidig EU-voorzitter Luxem burg vindt dat er te weinig nieuws te melden is over de vier kandidaat-lidstaten Turkije, Kroatië, Roemenië en Bulgarije. De laatste twee zouden in princi pe al in 2007 moeten toetreden, na instemming van de parlemen ten van alle 25 huidige EU-lid- staten. De vier landen worden ook niet genoemd in de ontwerp- conclusies voor de top van rege ringsleiders. Diplomatieke bron nen in Luxemburg zeggen dat 'dit niet geheel los te zien is van de nee-stemmen bij het referen dum over de grondwet'. Diverse nee-stemmers in Frankrijk en vooral Nederland zien een verde re uitbreiding van de EU, vooral met Turkije, niet zitten, zo is uit opiniepeilingen gebleken. Kroatië heeft volgens een werk groep van enkele EU-lidstaten, onder leiding van Luxemburg, weliswaar enige vooruitgang ge boekt bij de uitlevering van de oorlogsmisdaden verdachte ge neraal Gotovina, maar nog on voldoende om onderhandelin gen over Europees lidmaat schap te beginnen. ANP door Kees Bos BRUSSEL - Inwoners van de EU gebruiken 2,2 keer meer na tuur dan de unie heeft. Vooral Afrika en Azië moeten daarom opdraaien voor bijvoorbeeld hout of luchtvervuiling. Per Europesê inwoner is gemid deld 4,9 hectare nodig voor ener gie, voeding en andere behoef ten. Maar voor ieder is slechts 2,2 hectare beschikbaar, aldus het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren in Brussel. Het WNF spreekt over een ern stig 'natuurtekort' in Europa. De natuurorganisatie adviseert Europese leiders dringend om de ecosystemen grondig te her stellen. Europeanen moeten van het WNF minder broeikasgas kooldioxide uitstoten en minder afval veroorzaken. Ze moeten bovendien vaker de bus of trein nemen in plaats van de eigen au to. Met maar 7 procent van de we reldbevolking, gebruiken de EU-inwoners 17 procent van de wereldbronnen. „Economische groei ten koste van de natuur en milieu verschuift de problemen gewoon naar andere delën van de wereld", stelt Terry Long, WNF-directeur Europees be leid. „Vermindering van de Eu ropese druk op de natuur is dus essentieel." Nederlanders zitten rond het Eu ropese gemiddelde van 4,9 hecta re per persoon. De 'ecologische voetafdruk' van Europeanen is slechts de helft van wat Noord-Amerikanen nodig heb ben: circa 9 hectare. Daarente gen gebruiken Aziaten en Afri kanen minder biologische capa citeit dan er in hun continenten aanwezig is. Plet is de eerste keer dat het WNF de gegevens heeft gegroe peerd voor de Europese Unie. Voorheen waren de resultaten al leen op wereldschaal gepresen teerd. ANP ZAGREB - De politie in Kroatië heeft een Servische Kroaat gear resteerd op verdenking van be trokkenheid bij het bloedblad in Srebrenica in 1995. De politie pakte de 52-jarige Slobodan Davidovic op in het dorpje Bogdanovci vlakbij de grens met Servië. De man wordt verdacht van lidmaatschap van de beruchte Servische eenheid Schorpioenen. De autoriteiten hielden de man aan kort nadat de Kroatische publieke omroep beelden had vertoond van 'Schorpioenen' die moslims exe cuteerden. ANP/DPA/DPA I01IE - Het Italiaanse referen ce over de opheffing van res- Iricties op kunstmatige bevruch te is ongeldig. Minder dan de kift van de Italiaanse kiesge- Étigden nam de moeite hun Sim uit te brengen, na een op- nepvan de Rooms-Katholieke Kerk om het referendum te boy- ntlen. Ie Italianen konden zondag en pieren hun stem uitbrengen. helft van de 47 miljoen kie ss moest stemmen om het refe- rendum geldig te maken. Zon avond was de opkomst ech te nog lager dan 19 procent en öeindelijk bleef die steken op *-5.9 procent. ffelage opkomst is onder meer kt gevolg van de oproep van de i Italië machtige katholieke ek Paus Benedictus XVI Wede oproep, omdat de be- tóerming van het ongeboren le- op het spel zou staan. Presi- fetCiampi, vice-president Fi- apremier Berlusconi en opposi- teleider Prodi negeerden de boy- ID! zondag en brachten hun fan uit. feblijkt dat 64 procent van de thuisblijvers dat uit morele over gingen deed. Het overige deel «ef uit desinteresse weg. Vol- ps de huidige'wet is het verbo- ko sperma of eicellen te done- en zijn er beperkingen bij sbryo-onderzoek. ANP/AFP Verdachte Edgar Ray Killen (in rolstoel) arriveert voor de juryverkiezing in de rechtbank van Neshoba. foto Erik Lesser/EPA van onze redactie buitenland PHILADELPHIA - In de Ameri kaanse zuidelijke staat Missis sippi is gisteren het proces be gonnen tegen Edgar Ray Killen, een 80-jarige oud-predikant en ex-lid van de Ku Klux Klan, we gens de racistische moord op drie jonge burgerrechtenactivis ten in 1964. De moorden in het plaatsje Philadelphia zijn ver filmd in het met zeven Oscars be kroonde Mississippi Burning uit 1988. Het proces begint met de selec tie van een twaalfkoppige jury. Voor de zaak zijn ongeveer vier honderd potentiële juryleden op geroepen. Zij arriveerden giste ren onder zware politiebewa king bij de rechtbank in Phila delphia. De verdachte kwam in een rolstoel de rechtszaal bin nen. Het proces duurt naar schatting twee weken. De burgerrechtenactivisten, Ja mes Chaney, Andrew Goodman en Michael Schwerner, gingen in juni 1964 naar Philadelphia voor onderzoek naar de brand stichting in een kerk waar zwar ten zich als kiezer konden laten registreren. Onderweg werden zij aangehouden voor een ver meende snelheidsovertreding en opgesloten. Terwijl het drietal gevangen zat, beraamde de plaatselijke afdeling van de Ku Klux Klan volgens de federale recherchedienst FBI een plan om hen te vermoorden. Na hun vrijlating werden zij van de weg gereden en van dichtbij doodge schoten. Chaney, die zelf zwart was, werd bovendien zo zwaar mishandeld dat de helft van de botten in zijn lichaam gebroken was. Bij de lynchpartij waren ongeveer twintig Ku Klux Klan-leden betrokken. Killen was volgens de openbare aankla ger de aanstichter. De staat Mississippi heeft in de zaak nooit iemand aangeklaagd voor moord. De mogelijkheid voor federale aanklachten we gens moord bestond in die tijd nog niet. De federale regering klaagde wel achttien mannen, onder wie Killen, aan voor schending van de burgerrechten van de drie slachtoffers. Slechts zeven van hen werden veroor deeld. Zij kregen straffen van niet meer dan zes jaar. Killen, die altijd heeft volgehouden on schuldig te zijn, ging vrijuit. De zaak werd geseponeerd omdat de volledig blanke jury niet tot een unaniem oordeel kon ko men. ANP Advertentie NU 00K EXTRA KORTING OP BEHA'S EN TOPS Geldig van I l/m 30 juni 2005 zolang de voorraad strekt. door Frank Hendrickx RABAT - Op de plaats waar de sultans ooit resideerden met hun vierhonderd gesluierde vrouwen (Verdonk: „Vier-hon-derd?!" De gids: „Dat was nog weinig".), ont spant zich nu de hippe jeugd van Rabat. In de verte gloort de Atlantische Oceaan, in de nabij heid is er uitzicht op naveltrui tjes en strakke broeken. Niemand in Marokko kent Rita Verdonk. In de Andalusische tui nen, in de smalle, kronkelende kasbahstraatjes, op het theeter ras met uitzicht op de zee, ner gens leidt de wandeling van de Nederlandse minister tot ook maar een blik van herkenning. Verdonk valt alleen op door de diplomaten en beveiligers die haar omringen. „Zij staat door haar plannen wel regelmatig in de krant", zegt de Marokkaanse dagbladjournalist Nordin Amra- ni. „De aandachtige lezer kent haar, maar bekend is zij niet." Het is echter niet uitgesloten dat de bekendheid van Verdonk in de nabije toekomst snel zal toenemen, zeker onder Marok kaanse huwelijksmigranten. Bin nenkort zullen zij feilloos zinne tjes moeten nazeggen als: 'Ik heb vandaag boodschappen ge daan' en 'Ik heb vanmorgen een wandeling gemaakt'. Vingerafdrukken Alles is klaar op de Nederlandse ambassade in Rabat: de examen hokjes, de. volautomatische ca mera en het 'biometrische sta tion' voor de vingerafdrukken. De taal- en inburgeringstest, die in het land van herkomst moet worden afgelegd door alle nieuwkomers uit niet-Westerse landen, is 'technisch klaar'. Maar een commissie van onaf hankelijke experts heeft twij fels. De speciaal ontwikkelde spraakcomputer zou niet hele maal goed functioneren. Merk waardige accenten en klanken als 'euhh' en 'hmm' kunnen ver keerd geïnterpreteerd worden. „De responsgroep (de onafhan kelijke commissie, red.) heeft nog wat vragen", geeft Ver donk toe. Vervelend, want de minister wilde het systeem vanaf 1 juli in voeren. Nu is het uitgesteld tot 'na de zomer', maar dat is geen afstel, verzekert de minister. „Ik wil dat immigranten op z'n minst een basis hebben om in Nederland verder te integre ren", zegt zij. Genoeg Weinig Marokkanen lijken zich druk te maken over de test. Een protest van de Nederlands-Ma rokkaanse actiegroep 'Genoeg is genoeg' trekt nauwelijks pu bliek of vertegenwoordigers van de plaatselijke pers. Initiatiefne mer Abdou Menebhi verzekert dat er in Nederland binnenkort meer Marokkanen de straat op zullen gaan. „In september, drie dagen voor Prinsjesdag, komt er een grote demonstratie tegen het racis tische beleid van Verdonk. Waarom hoeven Nieuw-Zeelan- ders, Japanners en Amerikanen geen inburgerings- en taaltesten te doen en Marokkanen, Turken en andere bewoners van niet-Westerse-landen wel. Dat is discriminatie en wij vinden dat Verdonk moet opstappen." GPD Minister Verdonk op bezoek in Marokko. foto Juan Vrijdag/ANP Volgens de Europese Commissie gjn er aanwijzingen dat er in beide sectoren sprake is van se- rieuze verstoringen van de vrije markt. Consumenten, maar ook het midden- en kleinbedrijf, zou den daardoor onnodig veel geld betalen voor sommige diensten. Zo lopen de kosten die banken ban klanten in rekening bren gen voor een creditcard uiteen van enkele tientallen euro's per •aartot 100 euro of meer. „Prijs- (èrschillen van 100 procent of meer in combinatie met hoge bosten voor klanten die naar snandere bank willen overstap pen, kunnen leiden tot serieus marktfalen", aldus een woord voerder van Kroes. Inde energiemarkt is het onder zoek gericht op de vraag hoe de prijsvorming totstandkomt en me open de geliberaliseerde markten voor gas en elektrici teit zijn. Zowel consumenten als nieuwe marktpartijen klagen al geruime tijd dat consumenten ei bedrijven weinig keuze heb- fen. Langlopende leveringscon tracten zouden het nieuwe be drijven bemoeilijken om markt aandeel te veroveren. Daarnaast ioude infrastructuur voor grens overschrijdend transport van gas en electriciteit te wensen overlaten. Daardoor zouden na- ioiiale netwerken onvoldoende sa elkaar gekoppeld kunnen raden teneinde een echte Euro- pesemarkt voor gas en electrici-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5