Historisch akkoord in Sri Lanka J»*/: PZC 1 Regels voor actievoeren met dienstmateriaal Dat is wel heel snel verdiend Nu tot 480,- korting op Office DSL van KPN PZC Business Center Mladic wordt blok aan been voor Servië Regering en Tamil Tijgers werken waarschijnlijk samen bij tsunami-hulp .fom, 'uGèSMZl. VOOR eUROfH// Office DSL, dé ADSL oplossing voor bedrijven Adempauze CAO- conflict ambtenaren 14 juni 1955 dinsdag 14 juni 2005 Na de tsunami vlogen in Sri Lan ka de verwijten over en weer. De regering zou de Singalese meerderheid voortrekken bij de hulpverlening ten koste van de Tamil-bevolking. De Tamil Tij gers zouden op hun beurt probe ren politieke munt te slaan uit de ramp, door de regering aan de schandpaal te nagelen. Maar waarschijnlijk tekenen de par tijen morgen een historische ■overeenkomst om samen de we deropbouw ter hand te nemen. Volgens optimisten een stap op weg naar vrede in Sri Lanka. Volgens pessimisten een stap op weg naar een nieuwe oorlog. door Joost Bosman Langs de kuststrook van Kal- tnunai aan de oostkant van Sri Lanka is de vernieling van bijna zes maanden geleden nog volop zichtbaar. De ergste puin hopen zijn weliswaar opge ruimd maar de ruïnes getuigen kilometer na kilometer van de duivelse destructie die hier op tweede kerstdag plaatsvond. Evenals op plaatsen in het Indo nesische Atjeh heeft ook in Kal- munai de moskee de vloedgol ven overleefd. Bizar, want het bedehuis staat het dichtst aan de vloedlijn. Even buiten Kalmunai, meer landinwaarts ligt het dorpje Pandiruppu. Hier vonden veel ontheemden vlak na de vloed golf onderdak in kleine kampen. Volgens plaatselijk bestuurder Puwenaraya zijn veel van de mensen teruggekeerd naar hun grond. „Daar krijgen ze tijdelij ke behuizing. De ongeveer vier honderd gezinnen die binnen de nieuwe bufferzone van 200 me ter op het strand woonden, kun nen echter niet terug. Voor hen moeten we nieuwe grond vin den." In het district Kalmunai is dat nog niet eenvoudig, omdat er re latief veel ontheemden zijn en de grond er schaars is. „De rege ring koopt percelen van landei genaren. Maar die maken vaak misbruik van de situatie. Betaal de je normaal een half miljoen roepies (zo'n 41.000 euro) per hectare grond, nu is dat vier keer zo veel. De rijken van dit land begrijpen de problemen van de armen niet. We zijn to taal aangewezen op hulp uit het buitenland. De gemeenschap pen onderling helpen elkaar niet, de traditie in dit gebied vraagt nu eenmaal een strikte scheiding tussen moslims (een officiële bevolkingsgroep in Sri Lanka, red.) en Tamils. We heb ben hier maar weinig filantro pen", verzucht de Puwenaraya. Pandiruppu is voor 100 procent Tamil, zegt hij, en kent veel aan hangers van de Tamil Tijgers (LTTE). „De mensen hier ver wachten niets van de regering, want ze zijn ervan overtuigd dat die hen bedriegt. Alleen de LT TE kan hen bevrijden van het re- geringsjuk, denken ze." Veel krediet De rebellenorganisatie kreeg de afgelopen maanden veel krediet in het buitenland voor de effi ciënte manier waarop ze de ge troffen Tamil-gebieden onmid dellijk van de eerste levensbe hoeften voorzag. Eens te meer bleek dat de LTTE geen zootje ongeregeld is. maar een goed ge oliede machine, die zelfs van VN-leider Kofi Annan de com plimenten kreeg voor de gelever de hulp. De regering kon op een gegeven moment niet meer om de voor malige vijand heen, die ruim drie jaar geleden een staakt-het-vuren afdwong. In ternationale donoren zetten de Sri Lankaanse regering onder druk samen te werken met de re bellen bij de verdeling van de twee miljard dollar aan hulpgoe deren. Zo werd er een plan ont wikkeld, dat in Sri Lanka al gauw het 'gezamenlijk mecha nisme' ging heten en waarvan slechts in grote lijnen naar bui ten is gebracht wat het inhoudt. Met name onder boeddhistische geestelijken en Singalese natio nalisten van regeringspartner JVP is er groot verzet tegen sa menwerking met de erfvijand. De partij heeft overal aanplak biljetten opgehangen met een gruwelijke foto van een door het hoofd geschoten man die vooro ver in zijn bord rijst is gevallen. In de begeleidende tekst wordt de vraag gesteld of de regering werkelijk in zee moet met de mensen die dit hebben gedaan, waarmee de JVP uiteraard ver wijst naar de LTTE. De partij heeft ook al gedreigd uit de rege ring te stappen als de deal door gaat en al weken graven honder den boeddhistische monniken zich uit protest in voor de resi dentie van president Chandrika Kumaratunga. Want zij maakte afgelopen maand op een donor conferentie duidelijk dat de re gering het samenwerkingsplan wel degelijk wil doorzetten. De president, die altijd te boek stond als weinig buigzaam ten aanzien van de LTTE, steekt daarmee haar nek uit, vindt de adjunct-hoofdredacteur van een landelijke Sri Linkaanse krant, die zijn naam liever niet gepubli ceerd ziet. „President Kumara tunga heeft in ieder geval de moed om tegen extremisten te zeggen dat ze naar de hel kun nen lopen", zegt de journalist. Radicalen vind je volgens hem tegenwoordig niet zozeer aan de kant van de overwegend hin doeïstische Tamils, maar meer in het boeddhistisch-Singalese kamp. „Het verdrag zal het on derlinge vertrouwen versterken tussen de strijdende partijen. En het gebrek daaraan is nu juist het grootste probleem." De adjunct-hoofdredacteur denkt niet dat de LTTE groot ge win zal halen uit de onderteke ning van het akkoord, dat vol gens critici meer autonomie geeft aan de Tamil Tijgers dan hun eerdere voorstel tot een ei gen interim-regering. „Het is niet meer dan een tijdelijke structuur om de problemen aan te pakken die zijn ontstaan door de tsunami." Wel hoopt de jour nalist dat de LTTE zich zal om vormen tot een gematigde poli tieke partij. Autonomie „De Tamils zijn het oorlogvoe ren meer dan zat. De LTTE heeft het streven naar een eigen, onafhankelijke staat al opgege ven. Nu is het aan de regering om een concessie te doen. Het ge zamenlijke hulpprogramma biedt daarvoor een prima moge lijkheid." lijk. Dat de informatie wot uitgewisseld via derden, 1$ logisch. En het volgen een contactpersoon K)ft voor een geheime dienst ni« moeilijk zijn, net zo minjjJ het traceren van een mobiel tje. Maar dat weet Mlafe zelf ook. door Carel Goselinq Servië heeft er genoeg van. Het land wil niet langer gezien worden als de paria van Europa en de wereld. Daartoe willen president Ta- dic en premier Kostunica zo snel mogelijk afrekenen met het duistere verleden. Een verleden dat getekend is door de oorlogen in Kroatië, Bosnië-Herzegovina en Kos ovo. Jarenlang trachtten de macht hebbers in Belgrado het oor logsverleden te vergeten. Doodzwijgen was de tactiek. Hopend dat Europa en de we reld het allemaal wel zouden vergeten. Die vlieger ging niet op. Overal waar de politi ci uit Servië contact zochten, was de boodschap dezelfde: reken af met de oorlogsmisda digers. De Serviërs kozen eieren voor hun geld. Eind 2004 en begin dit jaar gaf de ene na de andere militair of politie- baas zich over en vertrok vrij willig naar Den Haag. Daar bij geholpen door financiële en andere garanties van de Servische regering. Ratko Mladic (63), de Bosnisch Servische generaal die onder meer beschuldigd wordt van volkerenmoord bij Srebrenica, zat er niet bij. De laatste weken nemen de ge ruchten over zijn op handen zijnde overgave echter toe. Ongetwijfeld heeft het feit dat Srebrencia tien jaar gele den is, daar iets mee te ma ken. Van de andere kant wordt Mladic de Serviërs een blok aan het been op weg naar een betere toekomst. Dat er contact is tussen de machthebbers in Belgrado en Mladic staat vast. De gene raal krijgt een militair pen sioen. Dat wordt maandelijks keurig op een rekening ge stort. En dat geld wordt ook gebruikt. Dat het contact ook 'misbruikt' kan worden om een balletje op te gooien over een mogelijke vrijwillige overgave, is eveneens duide- Het feit dat Mladic zich i tien jaar schuil weet te hot den in de regio, maakt duidl lijk dat hij steun heeft w derden. Maar de Servische^ toriteiten ontkennen allesai weer eens een bericht ve. schijnt dat Mladic in eenmii. taire facilteit is gezien.^ dezelfde ontkenningen vi; gen op berichten dat ere? Mladic wordt onderhandel] of dat zijn verblijfplaat^ kend is, is ook met verraj. send. Dat 'onderhandel mag niet opvallen. Het ggj tenslotte om een internat^ naai gezochte oorlogstrasdaSj ger. En als je dan toch me:* verleden wilt afrekenend het niet zo handig als he:? duimendik op ligt dat je ee: deal hebt gesloten. Het feit dat onlangs een fife geopenbaard werd over es- cuties van moslimmannen® Srebrenica, kwam de Sen-r sche politici daarbij wel as goed uit. Tadic en Kosiuniq gebruikten de filmbeeld^ meteen als kapstok voor pfe dooien dat Servië de graa ien onder ogen moest wl Einde van de gespeeldeonr* tendheid. Met die stelling ondergr® men meteen het heldendoa dat Mladic in bepaalde knti gen nog geniet. De druk de generaal om zich overs geven werd zo indirect m groot. Geen wonder dat er humt' dels geruchten gaan date Servische geheime dienstig film bewust in de openbaar! heid heeft gebracht. Of de zaak-Mladic daarna snel wordt opgelost, is echtó de vraag. Maar dat de daga die Mladic in relatieve vrij* heid heeft doorgebracht zip geteld, moge duidelijk zijn GPD Het is een bekend beeld van ac tievoerende ambtenaren: politie mensen in uniform, brandweer wagens met gillende sirene, am bulances die meetoeteren. Maar er zijn strenge regels voor ge bruik van dienstmaterieel bij vakbondsacties. door James McGoniqal Ambtenaren die actie voeren zijn heel vaak goed te her kennen. Zij hebben uniform of dienstkleding aan, of gebruiken voertuigen van hun werk. De re gels in ambtenarenland over ge bruik van officiële spullen bij vakbondsacties zijn echter streng, al is de handhaving nog al eens soepel. De politie, die sinds dit weekein de het ministerie van Binnen landse Zzaken 'belegert', pakt het heel zorgvuldig aan. De agenten staan er in hun vrije tijd, of nemen een vrije dag op. Ze staan er wel in uniform, maar met een fel geel actiehesje aan en een oranje muts op het hoofd of over de pet. Het dienst- wapen is thuis gebleven en het vervoer wordt geregeld door de drie politiebonden, die in het he le land bussen hebben gehuurd. „Zoals elke demonstratie waar vergunning voor is verleend, heeft de onze ook politiebegelei ding", aldus een woordvoerder van NPB. ACP en VMHP. „Wij willen duidelijk het onderscheid laten zien tussen de demonstran ten en de agenten die gewoon, aan het werk zijn." Daarnaast hebben de bonden zich tevoren verdiept in de juridische haken en ogen die altijd kleven aan een politie-actie: men wil geen enkele discussie over toelaat baarheid of wat dan ook. Het enige dienstmaterieel dat wordt gebruikt, is het politiefluitje. Het demonstreren in uniform is officieel niet toegestaan. Maar het ministerie van Binnenlandse Zaken doet daar niet moeilijk over: de demonstranten mogen best herkenbaar zijn als demon strerende politiemensen. „Als het voor het publiek maar duide lijk is, wie bij noodgeval aan spreekbaar is in de functie", al dus een woordvoerder. Bij de ac ties enkele jaren geleden droe gen politiemensen een rozet of button, hetgeen als veel te ondui delijk werd beschouwd. In brand Bij acties van gemeenteperso- neel is het beeld anders. Brand weerauto's zijn prominent aan wezig, net als (minder vaak) am bulances. Spuitgasten steken iets in brand en blussen dat weer - allemaal overduidelijk gebruik van dienstmaterieel. „Maar daar moet toestemming voor ge vraagd worden. Die toestem ming wordt mondjesmaat ver leend, en altijd alleen voor korte acties in het eigen werkgebied", aldus een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Zowel het per soneel als het materieel moet te allen tijde inzetbaar blijven. Vandaar dat de brandweer auto's en de ambulances, zoals vorige week op het Museum plein in Amsterdam, altijd aan de rand van demonstraties staan, nooit in het midden - ze moeten zo weer weg kunnen rij den. Er waren die dag ook al leen maar Amsterdamse brand weerauto's te zien. „Er wordt geen toestemming gegeven, zo als vroeger nog wel gëbeurde, om met de wagens ergens an ders te gaan demonstreren", al dus de VNG. Maar waarom wordt die toe stemming niet simpelweg gewei- (Advertentie) i Bij het Business Center vliegen de zomerkortingen u om de oren. Wilt u een nieuwe mobiel, sneller internet of integratie van uw computers, vaste lijnen en mobiel? Kom langs, laat u deskundig adviseren en profiteer van onze Zakelijke Zomer Deals. Gratis router t.w.v. 175,- of 175,- korting op een duurdere router Gratis aansluitkosten t.w.v. 125,- Installatie router voor 99,- Gratis 5 e-mailboxen Livingstoneweg 11, GOES OIO - 457 05 55 gerd? Minister Remkes heeft dit wel eens geopperd, als hij afkeu rend moest toezien dat over- heidsmateriaal werd gebruikt om tegen de overheid actie te voeren. „Veel gemeenten denken in der gelijke omstandigheden: laat ze maar stoom afblazen, dat is be ter dan de frustraties verder voe den", aldus de VNG. Een prakti sche overweging, als het gaat om brandweerlieden, is dan ook nog: hoe zou je ze tegen willen houden? In juridische theorie zou het ook mogelijk zijn achter af kosten van gebruik van mate rieel te verhalen op actievoer ders. Maar dat zou de verhoudin gen binnen de gemeente hele maal op scherp zetten. GPD De vakbonden en de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) nemen deze week een adempauze in het con flict om de CAO voor gemeen te-ambtenaren. Na de, volgens de bonden, suc cesvolle actiedag vorige week in Amsterdam hopen de bonden op een 'positief signaal' van de werkgevers. Maar de VNG, die namens de gemeenten optreedt, ziet in de opkomst van ongeveer 10.000 demonstranten, op een totaal van 193.000 gemeente werkers, geen aanleiding van standpunt te veranderen. Beide partijen gebruiken deze week om te evalueren en na te denken. In geheime, informele bijeenkomsten wordt wel afge tast of er wat is veranderd in de standpunten en of dat wellicht aanleiding is weer te gaan on derhandelen. De kans daarop achten ingewijden van beide partijen echter gering. Als er eind deze week geen vooruit gang is geboekt, gaan de bon den onderzoeken waar en hoe zij nog voor deze zomer op ver schillende plaatsen actie kun nen voeren. Het conflict betreft vooral het functioneel leeftijdsontslag, het vroegpensioen voor mensen die zwaar werk doen. Daarnaast is er verschil van mening over een loonsverhoging en doorbetaling van het ziekengeld in het twee de jaar. GPD WITBOEK- De Nederlandse re gering accepteert niet langer hoe Nederlandse arrestanten in Indonesië die verdacht wor den van 'subversieve activitei ten', worden behandeld dooi de Indonesische Justitie. Met een zogeheten witboek, waarin een reeks ontstellende feiten wordt gepubliceerd, doet de re gering een beroep op het we reldgeweten. ZWAKKE PLEKKEN - Het Rijk trekt geld uit om de helft van de kosten voor de verster king van zwakke plekken in de Zeèuwse zeewering voor te schieten aan de betrokken pol ders. Op die manier kunneni 48 geregistreerde zwakke piel ken snel worden aangepakt. SECRETARIS - G. de V uit Goes, sinds 1948 redacts van het' Zeeuws Dagbladm noemd tot secretaris van k Christelijk Jonge Mannen V« bond (CJMV). KERNENERGIE-HetAna kaanse congres geeft j aan het verzoek van pre Eisenhouwer om 21 n dollar, wat de president ai wil wenden om een doorken» nergie voorgedreven schip i bouwen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail redactle@p2c.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel-(0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax. (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30 tot 17 00 uur acceptgiro Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail* web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice'? pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voo"* einde van de betaalperiode. PZC, t.a v lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag 1.75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgfW- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en verg3* de Regelen voor het Advertentieuie»1 Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur V Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesh Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax.(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax-(0114)372771 Business to Busini Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegoner-concern I* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vw J (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensteasgj ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig Qa de dorden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden of j Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4