Actie tegen Wet Kinderopvang Vergrijzing hoeft geen ramp te zijn De Geus laat WAO-plannen doorrekenen Inspectie onderzoekt ruildonatie van eicellen en sperma brouwen zouden juist minder gaan werken door nieuwe regels Eenderde van lolwassenen negeert internet ,age suikerprijs ou Nederland imper raken 1 Aantal adopties gestegen Open dag vliegbasis Gilze-Rijen Hardere acties gedetineerden Kosten bederven vakantie Kappersbranche heft vut-premie Kamermeerderheid voor aanpak huisjesmelkers Gesprek Remkes met politie levert niets op dinsdag 14 juni 2005 nes HAAG - De beslissing de invoering van een nieu- WAO wordt verder uitge lid Vrijdag praten de Kamer- L, opnieuw met minister De L van Sociale Zaken. verschillende plannen voor het nieuwe stelsel doorrekenen. De invoering van de nieuwe WAO zit vast op de vraag wie verantwoordelijk wordt voor de Tot die tijd laat de minister de betaling aan en de begeleiding markt, van gedeeltelijk arbeidsonge schikten. De Geus wil dat verzekeraars en het uitvoeringsorgaan UWV met elkaar concurreren op die De WD en de oppositiepartijen willen dat het UWV dat voor zijn rekening neemt. Uitvoering door verzekeraars kost zes mil jard euro meer, zo heeft De Geus eerder berekend. CDA en D66 denken echter dat de meer kosten de helft lager zijn. Zij willen de verzekeraars de WAO laten uitvoeren, omdat zij niet geloven dat het UWV in staat is tot een effectieve reïntegratie van gedeeltelijk arbeidsonge schikten. De Geus moet nu uitrekenen wie het gelijk aan zijn zijde heeft. Aan de hand van die bere keningen willen de partijen vrij dag een besluit nemen over de nieuwe WAO. Overleg tussen de regeringspartijen heeft tot nu toe niets opgeleverd. GPD j^rOj/lvia Marmelstein den HAAG - De FNV, PvdA en GroenLinks voeren deze week lij crèches en buitenschoolse op- mug actie tegen de nieuwe Wet Kinderopvang. Zij vinden dat de financiering door deze wet lastiger en duurder is geworden. Vrouwen gaan minder werken idat is nou net niet de bedoe- ing", aldus de FNV. londerden ouders hebben in- iddels geklaagd bij de meld- In kinderopvang van de FNV, jdA, GroenLinks. Zij vinden zé door de Wet Kinderop- VOORBURG - In 2004 hadden ^miljoen volwassen Nederlan ders nog nooit internet ge buikt. lat komt neer op 30 procent inde meerderjarigen, aldus on- erzoek dat het Centraal Bu- voor de Statistiek gisteren ibliceerde. In 2003 hadden 4,2 uljoen mensen geen interneter- aring. itemetgebruik hangt sterk sa- met, leeftijd. Ruim ander- ifmiljoen 65-plussers had vo- g jaar nog nooit internet ge- uikt. Toch is de groei van het ntal senioren dat internet is an gebruiken beduidend ho- gemiddeld, constateren onderzoekers. ijwel alle jongeren (97 pro nt) waren in 2004 al eens op temet geweest. ANP HUSSEL - Europese plannen n de suikerprijs met 39 pro nt te verlagen, hebben slechts perkte invloed op de produc- van suikerbieten in Neder- nd. Dat blijkt volgens ingewij- :n gisteren uit een studie van [Europese Commissie. De stu- gemaakt voor beraadsla gen volgende week. jerenorganisatie LTO Neder- nd stelde onlangs dat de sui- isector in Nederland sneuvelt huidige plannen. LTO reest dat de teelt onrendabel ordt. Brussel voorziet wel een astisch lagere productie in nekenland, Ierland, Italië en Jitugal. Eurocommissaris Fi ler Boel (Landbouw) wil de e suikerbranche minder schermen. De 25 EU-minis- b van Landbouw moeten het lorstel nog goedkeuren. ANP vang zijn opgescheept met hoge re kosten en veel administratie ve rompslomp. Het is juist de be doeling van de wet om crèches en buitenschoolse opvang be taalbaarder en toegankelijker te maken. Volgens de wet, die begin dit jaar is ingegaan, betalen ouders en de overheid in principe ieder een derde deel van de kosten van de opvang. De twee werkge vers van de ouders betalen bei den een zesde deel. Ouders slui ten zelf een contract af met de kinderopvangorganisatie en moeten de vergoedingen aanvra gen bij hun werkgevers en de be- lastingdienst. Voor veel ouders heeft de nieuwe wet de opvang duurder gemaakt. Zij hadden bijvoorbeeld een werkgever die voor ingang van de wet de helft van de kosten van de kinderop vang betaalde. Nu in de wet staat dat zij slechts een zesde deel hoeven te betalen, hebben zij hun bijdrage omlaag gedaan. Ondanks de compensatie van de overheid kan dit ouders honder den euro's per maand kosten, bleek uit eerdere onderzoeken. Ook zijn er werkgevers die in de oude situatie de gehele werkge versbijdrage betaalden (dus een derde deel van de kosten). Dat kwam voor in eenoudergezin nen of in gezinnen waar maar een van de ouders in loondienst was en de ander geen werkgever had (zelfstandigen bijvoor beeld). „Ook deze werkgevers zijn massaal naar de minimum- bijdrage gegaan", zegt woord voerder E. Tieman van de FNV. „Alleenstaande ouders komen daardoor in de knel." Voorschieten Voor veel ouders is het tevens een probleem om de kosten van de opvang voor te schieten. „Tussen het moment waarop de kosten van hun rekening wor den afgeschreven en het mo ment dat de Belastingdienst de teruggaaf stort, zit twee weken verschil." Vooral ouders met een hoger in komen dan gemiddeld hebben de kosten sterk zien stijgen. Dit is volgens de FNV een slechte zaak, omdat juist hoger opgelei den en tweeverdieners gebruik maken van kinderopvang. „Vrouwen uit deze groep mel den vaak dat zij overwegen min der te gaan werken, omdat zij een te groot deel van hun inko men kwijt zijn aan de crèche." Volgens de ouderorganisatie Boink heeft door de nieuwe re- PvdA-leider Wouter Bos bezoekt kinderdagverblijf de Klapmuts in Amsterdam. Hij deed dat gisteren met FNV-voorzitter Agnes Jongerius, waar zij vang openden. door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De kosten van de vergrijzing zijn hoog, maar Ne derland hoeft er niet aan failliet te gaan. In een studie van het Centraal Planbureau worden drie vergrijzingsscenario's ge schetst voor de komende vijftig ,at Peter van Straaten wegens ziekte tijdelijk geen tekeningen - herplaatst de PZC deze week drie tekeningen zonder tekst M? (^ar meteen een Prijsvraag aan vast. De beste, verras- 1 f en spitsvondige bijschriften van maximaal twee regels wor- °l e'001>d met een boekenbon. In de PZC van vrijdag wordt een van de inzendingen geplaatst. Bij uw tekst moet u aangeven Cl4 n tekeninS 'n PZC- stond. Insturen kan tot donder- S 4.U0 uur per e-mail naar lezersredacteur@pzc.nl of per post Mar Lezersredacteur PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes. jaar. In alledrie zijn bezuinigin gen nodig om de overheidsfinan ciën onder controle te houden, maar een vergrijzingsramp kan worden vermeden. De onderzoekers hebben in het rapport 'Kunnen we langer le ven in betere gezondheid?' ge probeerd in kaart te brengen wat de vergijzingsgolf, die in 2035 een piek bereikt, zal bete kenen voor de staatsfinanciën. Daarbij hadden zij te maken met grote onzekerheden. Ondui delijk is hoe oud de bevolking over twintig, dertig jaar wordt. Wij weten ook niet hoe gezond de (beroeps)bevolking straks zal zijn. Levensduur en gezondheid bepa len in hoge mate de prijs van col lectieve voorzieningen zoals staatspensioen en zorg. Het Centraal Planbureau stelde vijf jaar geleden nog vast dat Ne derland jaarlijks een bedrag zou moeten besparen ter grootte van 0,7 procent van het bruto natio naal product. CPB-onderzoeker Ed Westerhout wijst erop dat die 0,7 procent nu zeker niet meer geldt: „Er is intussen een economische recessie geweest, een crisis in het pensioenstelsel, de rente op de staatsschuld is la ger dan destijds." Ook is een deel van de ombuigingen die vijf jaar geleden met het oog op de vergijzing werden geadvi seerd, al bezig of ze komen er aan: het kabinet hervormt WW, WAO, pensioen en bijstand. Zware ingrepen Maar met al die hervormingen zijn we er niet, denken de onder zoekers. In het scenario waarin het hardste moet worden inge grepen om de kosten van pen sioenen, gezondheidszorg en so ciale zekerheid hanteerbaar te houden, zijn zware ingrepen no dig. Het gaat om 1,4 procent van het bruto nationaal product (7 miljard per jaar). Dat is ruwweg vergelijkbaar met de bezuinigin gen van de afgelopen jaren. Geen enkele ingreep is pijnloos, stelt Westerhout. „Je kunt de be lastingen verhogen, de pensioen leeftijd kan omhoog, je kunt be zuinigen op de AOW of de pen sioenaftrek." Niks doen, terwijl het percentage ouderen lang zaam het dubbele wordt van het percentage (werkende) jonge ren, is geen optie. De politiek kan kiezen voor snel en effectief ingrijpen in de ko mende kabinetsperioden. Dat is geen garantie voor een hervor- mingsvrije periode daarna, zegt Westerhout, 'want er kunnen nieuwe cijfers komen, die het probleem verergeren'. Het alter natief is halve maatregelen tref fen, zoals te kleine aanpassin gen in pensioen, waardoor vele achtereenvolgende kabinetten blijven worstelen met de vergrij- zingskosten. In een van de drie scenario's DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken staat oog in oog met een actievoerder tij dens een actie van politieagenten bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De kleine delegatie van demonstrerende politieagenten die gisteren op de koffie is geweest bij minister Remkes is met lege handen teruggekomen. „Het gesprek heeft niets opgeleverd", aldus een woordvoerder, die het 'diepdroevend' noemt. Remkes nodigde giste ren vijf agenten uit om hun grieven toe te lichten. Zij behoren tot de vele tientallen politiemensen die sinds zondagavond bezig zijn met de 'Blauwe Belegering' van het ministerie. Met de belegering protesteren zij tegen de dreigende verslechterin gen van hun arbeidsvoorwaarden. Gedurende de komende twee weken, lossen telkens groepen pro testerende agenten afkomstig vanuit heel het land elkaar af. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 4 regels voor actievoeren met dienstmateriaal gels 10 procent van de ouders het aantal opvangdagen vermin derd of is helemaal gestopt met de crèche. De brancheorganisa tie MO Groep ziet een terugval van 5 procent, maar zij schat dat de helft hiervan komt door de nieuwe wet. Basisvoorziening De vakcentrale FNV en de PvdA pleiten er al langere tijd voor om van de kinderopvang een ba sisvoorziening te maken die wordt gefinancierd door de over heid. Net zoals het onderwijs. Daardoor zouden meer vrouwen gaan werken. GPD VOORBURG - Het aantal adopties blijft stijgen. Vorig jaar adopteerden Nederlandse gezinnen 1368 kinderen, ruim tweehonderd meer dan in 2003. China is het belang- rijkte adoptieland, bijna 60 procent van de buitenlandse kinderen komt daar vandaan. Dit blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statitiek (CBS) gisteren be kendmaakte. Van de 1368 adopties waren 1116 gewone adopties en 252 stiefouderadopties. Bij de gewone adopties komt slechts 7 procent uit Nederland. Van de geadopteerde Chinese kindjes gaat het in 87 pro cent om een meisje. ANP RIJEN - De militaire vliegbasis Gilze-Rijen is vrijdag en zaterdag open voor publiek. Bezoekers kunnen dan ken nismaken met personeel, materieel en activiteiten van de luchtmacht. Ook komt er een vliegshow. Een woordvoerder van de basis, gelegen halverwege Til burg en Breda, verwacht die twee dagen driehonderddui zend bezoekers uit binnen- en buitenland. ANP DEN HAAG - De acties van de gedetineerden tegen het versoberde regime in de Nederlandse gevangenissen gaan op 1 juli verder. Volgens de organisatie van de gedetineer dencommissie (EORG) worden de zitacties dan verhard, aldus een woordvoerder gisteren. Gevangenen worden opgeroepen om, nadat zij 's ochtends hun cel hebben mogen verlaten, te blijven zitten totdat mi nister Donner van Justitie de bezuinigingsmaatregelen van tafel heeft gehaald. De commissie vraagt alle belan genverenigingen, bezoekersgroepen en relaties van gedeti neerden om Donner op 1 juli te bezoeken op het ministe rie van Justitie. ANP AMSTERDAM - De bestedingen vormen de grootste er gernis van vakantie. De vakantie kost te veel geld, zegt 35 procent van de ondervraagden in een onderzoek van Blauw Research in opdracht van leningbemiddelaar Inter- Bank. Een kwart raakt geïrriteerd, omdat zij altijd meer kwijt is dan was begroot. Uit dezelfde enquête blijkt dat in 12 procent van de huis houdens ruzie en woordenwiselingen ontstaan over de va kantie. De belangrijkste meningsverschillen gaan over de bestemming en duur. ANP UTRECHT - De werkgevers in de kappersbranche gaan alsnog vut-premies heffen. Dat meldde de vakbond FNV Bondgenoten gisteren na afloop van een kort geding voor de kantonrechter in Utrecht. De bond had de werkgevers voor het gerecht gedaagd, omdat die hun CAO-verplich- tingen niet na zouden komen. Tijdens het kort geding kregen de partijen van de kanton rechter het advies om opnieuw in gesprek te gaan over de kwestie. Dat leidde tot het door de vakbonden gewenste resultaat. De FNV trok in de juridische procedure op met de CNV Bedrijvenbond. ANP een actieweek Kinderop- foto Evert Elzinga/ANP zijn de extra bezuinigingen te overzien. Dat is wanneer we lan ger leven in een betere gezond heid. Langer leven is duur, want het zorgt onder meer voor extra pensioenlasten. Maar gezond heidswinst neutraliseert die extra kosten weer: het zorgt bij voorbeeld voor een fittere be roepsbevolking, die langer kan doorwerken en dus meer belas ting en premies betaalt en min der beroep doet op de sociale ze kerheid. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Na de WD wil ook de PvdA dat huisjesmel kers in het vervolg strafrech telijk worden aangepakt. Een Kamermeerderheid is er nu voor dat hun huizen verbeurd worden verklaard en dat zij straks een verbod krijgen op het exploiteren van panden (soort beroepsverbod). Als het aan PvdA-Kamerlid Depla ligt, dan worden in voorkomende gevallen ook de betrokken makelaars, hypo theekverstrekkers en notaris sen bij de lurven gepakt. Huis jesmelkers deinzen er niet voor terug om voor een zeer hoge prijs tientallen mensen onder vaak erbarmelijke om standigheden onderdak in hun panden te bieden. Het gaat vaak om studenten, ar beidskrachten uit Oost-Euro pa. Het kabinet heeft soortgelij ke, harde maatregelen in pet to voor huisjesmelkers die ille galen huisvesten. Illegaliteit wordt officieel strafbaar. Der gelijke overbewoonde huizen zorgen voor veel overlast in de buurt en die blijkt moei lijk te bestrijden. Nu halen de autoriteiten dergelijke pan den leeg en timmeren ze dicht, maar vervolgens gaan de activiteiten in een ander huis vrolijk verder. Minister Donner van Justitie reageerde eerder dit jaar enigszins terughoudend op een verzoek van de gemeente Den Haag om meer juridische armslag te krijgen voor de aanpak van huisjesmelkers. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) on derzoekt of vruchtbaarheidskli niek Geertgen in het Brabantse De Mortel zich aan de regels houdt. De kliniek geeft paren die zwanger willen worden en zelf een eicel of sperma afstaan, voorrang op de wachtlijst. De in spectie heeft op verzoek van staatssecretaris Ross (Volksge zondheid) een onderzoek inge steld, aldus een woordvoerster gisteren. De kliniek hoopt met de 'voor wat, hoort wat'-methode wacht lijsten te bestrijden. De kliniek heeft hierover een document op de site staan van de Belgische hoogleraar ethiek G. Pennings van de universiteit van Gent. Directeur en gynaecoloog van kliniek Geertgen, H. Ruis, raak te vorig jaar in opspraak bij het Veghelse ziekenhuis Bernhoven. Buiten medeweten van de raad van bestuur van dat ziekenhuis bood hij lesbische stellen de mo gelijkheid tot eiceldonatie. In ruil hiervoor konden zij hun wachttijd voor donorzaad bekor ten. De raad van bestuur maak te een einde aan die koppelver koop. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid oordeelde toen al dat het koppelen van de donatie van sperma aan de donatie van eicellen 'onverantwoord' is, me de door de zware hormoonbe handeling die vrouwen moeten ondergaan om eicellen af te staan. Het Eindhovense Catharina-zie- kenhuis, waarmee Geertgen on langs een contract heeft geslo ten om ivf-behandelingen uit te laten voeren, stelde gisteren er onaangenaam door verrast te zijn dat Ruis nu weer met ruildo natie bezig is. „Wij werken niet mee aan dit railsysteem en dat hebben wij directeur Ruis van de kliniek vandaag laten weten", zei gynae coloog T. Hasaart van het Catha- rina-ziekenhuis. Hasaart bena drukt dat Ruis het ziekenhuis ook niet van deze werkwijze op de hoogte had gesteld. Het zie kenhuis gaat wel door met gewo ne ivf-procedures van de kliniek van Ruis. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3