Jlysses komt tot klinken in Vlissingen Dit is een kans voor Afrika Helft basisscholen krijgt extra geld voor kunsteducatie Eerste plaats jeugdbrandweer Knokke eenvoudigste gemeente Fietsles voor nieuwe brugklassers Sint-Jansteen pakt schutterstitel katis expositie pNeeltje Jans Locaties voorleesmarathon Muziekfeest rond opening nieuw eindpunt stoomtrein lunst Schulden dinsdag 14 juni 2005 15 MIDDELBURG - De jeugdbrandweer Middelburg heeft afgelopen weekeinde in Hagestein de eerste plaats be haald bij de gewestelijke brandweerwedstrijden. De groep junioren 1 plaatste zich daarmee rechtstreeks voor de landelijke finale op 1 oktober in Veenendaal. KNOKKE - De grensgemeente Knokke-Heist is door de Vlaamse overheid uitgeroepen tot eenvoudigste gemeente van Vlaanderen. Knokke-Heist heeft de uitverkiezing te danken aan de wijze waarop zij haar politieverordenin gen wil harmoniseren. Op die manier moeten alle inwo ners van Knokke-Heist duidelijk weten wat in hun ge meente wel en niet mag. Binnenkort worden de Vlaamse gemeenten bevoegd om sancties op te leggen bij kleine overlast, zoals burenruzies en lawaaihinder. De gemeente Knokke-Heist streeft op meerdere vlakken naar eenvoud en duidelijkheid. Zo is onder andere de betaling voor afgifte van administratieve stukken afgeschaft, wordt de elektronische identiteits kaart gratis afgeleverd en is een reeks belastingen die te veel administratieve rompslomp veroorzaakte, vervangen door een nieuw belastingsysteem. OOSTBURG - Leerlingen uit groep 7 en 8 van West- Zeeuws-Vlaamse basisscholen nemen vandaag de fietsrou te naar hun nieuwe school, het Zwin College in Oostburg, onder de loep. De tocht naar de middelbare school is voor veel scholie ren langer en complexer dan de rit naar de basisschool. De leerlingen fietsen vaak in groepjes en krijgen meer dan voorheen te maken met allerlei verschillende ver keersdeelnemers. Dat dit gevaren met zich meebrengt, be wijst de piek in het aantal ongevallen onder brugklassers in de eerste maanden na de zomervakantie. Verkeersorga- nisatie 3VO, Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen en de politie houden daarom voor de derde keer het project 'Van 8 naar 1'. Dit jaar wor den voor het eerst ook leerlingen van groep 7 gewezen op gevaarlijke verkeerssituaties en het gedrag van medeweg gebruikers. Na hun oefentrip volgt in het Ledeltheater de uitreiking van diploma's voor het verkeersexamen, dat de leerlingen van groep 7 eerder dit jaar aflegden. Kinderko miek Frankel omlijst de diploma-uitreiking met een show over verkeer. KOEWACHT - Het schuttersviertal van Sint-Jansteen 5 heeft zondag op het terrein van Sint Sebastiaan in Koe wacht de Zeeuws-Vlaamse titel op de staande wip be haald. Door deze overwinning mag het viertal van de vere niging Sint Jan zaterdag 9 juli deelnemen aan het Neder lands kampioenschap dat op het terrein van de Friezen in Graauw wordt afgewerkt. Ook de viertallen van Koe wacht en Zuiddorpe 3, respectievelijk de nummer twee en drie bij de Zeeuws-Vlaamse titelstrijd, mogen op 9 juli in Graauw de boog spannen. De individuele Zeeuws - Vlaamse titel werd gewonnen door D. de Vrieze uit West- dorpe. J. Leeraert uit Graauw en J. Vermeire uit Koe wacht, die als tweede en derde eindigden, nemen even eens aan het Nederlands kampioenschap deel. rRolf Bosboom ISSINGEN - Vlissingen mt donderdag zestien uur gJames Joyce. In totaal onge il zeventig bekende en min bekende Vlissingers lezen ir uit diens magnum opus, sjes (1922). Ook wordt een ikjeover de Ierse schrijver ge- senteerd en is een tentoon- ling te bezoeken waarbij istenaars zich hebben laten pireren door Joyce. Ierland en dan vooral in ifdstad Dublin is het een be- (Bloomsday. Jaarlijks op 16 Uedag uit 1904 die James ce (1882-1941) in Ulysses ui- J gedetailleerd beschrijft, dt er voorgelezen uit het Mcènes nagespeeld en lo- mensen in kleding uit die I De roman gaat over een uit het leven van Leopold «m, zijn vrouw Molly Bloom zijnwiend Stephen Dedalus. jaar, 101 jaar na de oor- onkelijke dag, krijgt Vlissin- ihaar eigen Bloomsday. De hiding daarvoor heeft beel dkunstenaar Jan de Bie ge- Sinds een jaar of tien tbijzich inspireren door Joy- Momenteel exposeert hij in [ülem3. Bie is erachter gekomen dat ®<TJE JANS - Zeeuwen kun- J morgen gratis de tentoon- Dynamic Art Delta 2005 Waterland Neeltje Jans be- dien.Op vertoon van hun rij wijs mogen zij gratis naar bin- ']ectleider Nico Out, die ook catalogus heeft samenge- ?i verzorgt om 19.00 uur een fl<Jng. Vanaf 19.35 uur is het Pjk de tentoonstelling te !ö«ken. Dynamic Art Delta Srote kunstwerken waar- beging en het gebruik van uurelementen een belang- e rol spelen. Er is werk te i van Wies de Bles, Bern- "ank, Michael Hischer, pamper, Raphael Opstae- van Rijt, Albert in 't wenUlrich Westerfrölke. tentoonstelling loopt tot Joyce in september 1912 heel even in Vlissingen is geweest. Dat gebeurde nadat hij stamp voetend Ierland voorgoed had verlaten, omdat zijn boek Dubli- ners tegen de beloften in niet werd gepubliceerd. Hoewel het boek reeds was gedrukt, werd de oplage vernietigd nadat druk ker John Falconer had ontdekt dat de tekst op sommige plaat sen anti-patriottisch was. Nadat hij vergeefs had gepro beerd het boek elders aan te bie den, verliet Joyce zijn vaderland en reisde met de Stoommaat- schappij Zeeland naar Vlissin gen. In afwachting van de trein die hem naar München en uitein delijk Triest zou brengen, begon hij in de Vlissingse stations wachtkamer aan het pamfletge dicht Gas from a burner, vol wrok jegens Iex'land. In de trein voltooide hij het. Jan de Bie toont in de Willem3 onder meer een fraaie houtdruk, waarop Joyce schrijvend in de Vlissingse wachtkamer staat af gebeeld. De hele expositiezaal is in stijl ingericht. Op een tafel ligt Ulysses en staat een fles Ier se whisky met twee glazen. Aan de wand hangt een collage van foto's die Reinout van den Bergh zowel in Dublin als in Vlissingen heeft gemaakt. Deze zijn gecombineerd met schilde rijen, tekeningen en houtsnijden van De Bie, met opnieuw Joyce als onderwerp. Zijn grootste tekening hangt aan een andere muur: Sirenen II geheten. De Bie beeldt daarop een wand vol schilderijen af, ook allemaal geïnspireerd door Ulysses en het leven van de Ierse grootmeester zelf. L. Stout, lid van het deelbestuur beeldende kunst van de Raad voor Kunst Cultuur in Vlissin gen, wist dat de expositie aan staande was en nam het initia tief tot een reeks activiteiten rond Joyce. „Het leek mij een prachtige gelegenheid om men sen te interesseren voor zijn werk. Het moet een stimulans worden om Ulysses te gaan le zen, ook al is het een heel gecom pliceerd boek. Het is geen ro man die vlot leest." Belangrijkste activiteit is het voorlezen van de roman op dé datum: 16 juni. Stout heeft aller lei bekende Vlissingers bena derd die een deel voor hun reke ning nemen. Dat doen zij ver spreid over achttien locaties. deputeerde Harry van Waveren en commissaris van de koningin Wim van Gelder hun medewer king hebben toegezegd. Verder lezen allerlei mensen uit vooral het culturele en bedrijfsleven voor. „Iedereen leest ongeveer een kwartier", zegt Stout. „Om toch rond middernacht te kunnen af sluiten, ben ik - ik hoop dat Joy ce het mij vergeeft - in de tekst gaan'knippen. Maar er worden geen hoofdstukken overgesla gen. Mijn voornaamste doel is Ulysses een keer tot klinken te brengen. Wie erdoor wordt ge raakt, gaat het hele boek wel le zen." 's Avonds wordt om 21.00 uur in de Willem3 een nieuwe deel in de Slibreeks gepresenteerd. Het is Meneer Joyce in Vlissingen van Eric Bindervoet en Rob- bert-Jan Henkes (bekend van hun vertaling van Joyces Finne- gans Wake). Het bevat een essay over Gas from a burner, geschre ven in een stijl die doet denken aan Joyce. Bindervoet en Hen kes brengen donderdag hun tekst in de vorm van een perfor mance. Bindervoet en Henkes zijn deze week ook op twee middelbare scholen op Walcheren, om in de vwo-klassen te vertellen over Ja mes Joyce. Met het oog op Bloomsday is in de Vlissingse bibliotheek een aardige foto-expositie te zien, met materiaal uit het gemeen tearchief. Het toont Vlissingen in het begin van de vorige eeuw, de tijd waarin Ulysses speelt. Be zoekers zien onder meer de bui tenhaven, de boulevard, het Bel- lamypark, de schepen die tussen Vlissingen en Folkestone voeren en uiteraard het vroegere sta tionsgebouw, waar James Joyce 93 jaar geleden enkele uren heeft doorgebracht. 'Bloomsday in Vlissingen', donder dag 16 juni, voorleesmarathon in de Vlissingse binnenstad, 8-24 uur. Locaties en tijden: zie kader. Expositie: werk van Jan de Bie, H. van Boxtel en Reinout van den Bergh, t/m 10 juli in de Willem3, Oranjestraat 4, VlissingenGe opend: wo.-zo., 12-17 uur. Boek: Eric Bindervoet Rob- bert-Jan Henkes, Meneer Joyce in Vlissingen (Slibreeks, deel 113). Uitgave: CBK Zeeland. Presenta tie, donderdag 16 juni om 21.00 uur in de Willem3. Expositie: Vlissingse foto's uit de tijd van Ulysses, t/m 4 juli in biblio theek 't Spui. James Joyce. De voorleesmarathon op donderdag 16 juni, vanaf acht uur 's ochtends tot middernacht, wordt op in totaal achttien plekken in de Vlissingse binnen stad gehouden. Tot 9.45 uur wordt er op twee plaatsen tegelijk uit Ulysses gelezen. Publiek en lezers verplaatsen zich onder muzikale begeleiding van de ene naar de andere locatie. Het programma: 8.00 uur: Terras Gevangentoren, Boulevard De Ruyter Bij huis De Gecroonde Liefde, Nieuw- straat. 8.30 uur: Ingang basisschool De Branding, Grote Markt Ingang Sint Jacobskerk, Oude Max-kt. 9.00 uur: Glooiing buitenkant boulevard, kop van Voor elke nieuwe episode van het boek wordt verhuisd naar een andere, zo veel mogelijk pas sende plek. Het laatste uur is Coosje Buskenstraat In de tuin naar de Sint Ja cobskerk. 9.45 uur: Achter Vi-computer, Bellamypark. 10.45 uur: Restaux-ant Celtic Haven, Nieuwendijk. 11.45 uur: Bibliotheek, Spuistraat. 12.30 uur: Lopend van Bellamypai'k via Nieuwen dijk naar Arsenaaltheater. 13.45 uur: Café Arsenaaltheater. 15.00 uur: Irish pub The Wicked, Nieuwendijk. 16.45 uur: 'Groene boulevard', achter openlucht theater. 17.45 uur: De Piek, Hellebardierstraat. 19.00 uur: Voor het Mauritzhuis, Hendi'ikstraat. 20.45 uur: Eind van de Vissershaven, Zeilmarkt. 21.45 uur: Hal kunstencentrum Willem3, Oranje straat. 23.00 uur: Vestzak 99, Oranjestraat. naderde, reageerden enthou siast. Het gevolg is dat onder meer het voltallige college van burgemeester en wethoudei's, ge- een monoloog van Molly Bloom, die Liesbeth Oonk in Vestzak 99 zal opvoeren. Vrijwel alle mensen die Stout be- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De helft van de Zeeuwse basisscholen krijgt de komende jaren extra geld voor kunst- en cultuur educatie. Het gaat om een be drag van bijna elf euro per leerling. Het kabinet wil dat scholen meer werk maken van kunst en cultuur in het onderwijs. De nadi-uk lag daarbij de voorgaande jaren op de mid delbare scholen. Sinds voxïg jaar wordt er vooral ook geke ken naar het basisonderwijs. Scholen kunnen bij het minis terie beroep doen op een fi nanciële regeling. Vorig jaar kregen al negen tien Zeeuwse basisscholen extra geld. Het ministerie heeft nu bekendgemaakt dat daar komend schooljaar 79 bijkomen, en in 2006-2007 nog eens 22. Daarmee komt het totaal op 121, van de 245 basisscholen die de provincie telt. Bij elkaar is daardoor zo'n 200.000 euro beschik baar voor culturele activitei ten op de scholen. Onevenwichtig Opvallend is de onevenwich tige verdeling van de betrok ken scholen over de provin cie. Veruit het best scooxd Zeeuws-Vlaanderen, met in 2006 een deelname van 77 px'o- cent van de scholen. Walche ren zit dan op 47 procent en de Oosterschelderegio op 32 procent. In de gemeenten Kapelle en Hulst doen vanaf volgend jaar alle scholen mee. Gex-ing is de deelname in de gemeen ten Goes (3 van de 17 scholen) en Schouwen-Duiveland (2 van de 23). H. Leeman van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, noemt die cijfers 'frappant'. Een verklaring daax*voor is volgens hem niet eenduidig te geven. „Voor een deel is het giswerk. De aanvragen zijn wel onder meer beoordeeld op de volgorde van binnen komst. Dat betekende dus dat scholen zelf alert moesten zijn." „Ik denk niet dat scholen echt hebben zitten te slapen, maar de bekendheid met de regeling is nog gering. Het zit niet echt in het systeem van de scholen. Bovendien heb ben ze het in deze tijd van het jaar heel druk met andere za ken." De goede score van Zeeuws-Vlaanderen is vol gens Leeman te danken aan de netwerkorganisatie die het onderwijs daar aan het opzet ten is. Scoop gaat nog wel kij ken naar de oorzaken van de geringe deelname in vooral de Oosterschelderegio. „Dat wordt ongetwijfeld onder werp van onderzoek." Breder niveau De bijdrage van 10,90 euro per leerling is volgens Lee man een substantieel bedrag. „Maar je kunt er alleen iets mee als je het bundelt en op een breder niveau trekt. Dat zie je vooral in Zeeuws-Vlaan deren gebeuren, waar men in clusters aanvragen heeft inge diend." Scoop heeft zogeheten nulme tingen gedaan om het effect van de extra investeringen te kunnen onderzoeken. Daar naast gaat de organisatie ook letten op de kwaliteit. „Het is niet de bedoeling dat die ene oom die zo aardig gitaar kan spelen, een vooi-stelling komt geven." Vanaf 2008 kunnen basisscholen volledig zelf be slissen over de wijze waarop zij hun totale budget beste den. Het risico bestaat dat ze het extra geld dat ze nu krij gen voor kunsteducatie gaan besteden aan heel andere za ken. Leeman: „Daarom probe ren we de scholen ertoe te be wegen nu hun cultuurbeleid goed te verankeren. Zeeuwse centra voor kunsteducatie en culturele organisaties spelen daar al op in door x-egionale en provinciale netwerken te vormen. Scoop heeft daarbij de regie. Donderdag is het de landelij ke dag van de cultuui-educa- tie, met onder meer een con gres in Utrecht. j^jjarmfin van der Werf [IOEDEKENSKERKE - Stoom trein Goes-Borsele (SGB) opent «terdag 25 en zondag 26 juni et vernieuwde eindpunt in Hoe- ikenskerke met allerlei activi- „üen. Ook zaterdagavond is het eest. Het eerste Pluumpot-mu- jekfestival wordt bij het eind- puni gehouden. iHoedekenskerke is een oude ippenloods door de SGB omge- overd tot een attractiecentrum, Kt een klompermakersmuseum jn de Heinkenszandse klom- Uakerij Traas, een cafetaria, 5 spoorwegspeelhoek en ver slende modeltreinbanen. |dens het openingsweekeinde :op beide dagen van 10.30 tot 5.0(1 uur niet alleen het nieuwe indpunt te bezichtigen. Op het togramma staan ook veel spe lactiviteiten, zoals rondrit- n met mini-treinen, kramen jet modelbouw, een expositie n stationaire motoren, boog- hieten en optredens van mu- ikgroepen. etot De Buffer gedoopte eind- intvoorziening wordt vrijdag ljuni overigens al officieel ge lend door J. Gelok, burgemees- rvanBorsele. n de opening van De Buffer «ra allure te geven, vindt za- tdag 25 juni vanaf 19.00 uur idePluimweide de eerste edi- ivanPluumpop plaats. Op het tival komen: de EJ-band uit Limburgse Grubbenvorst, Colijnsplaatse groep Natural de coverband Punt-Uit uit les. EJ-band is een zeventienkop- ge formatie die bigbandnum- jrs brengt met zang van lenn Miller en James Last én •muziek laat horen van Blues others, Abba en Pointer Sis- is. De tweede band, Natural, i eelt bekende oude nummers nonder meer U2, Marianne ithfull, Janus Joplin en Pro- Harum. Tot slot geeft Punt- I een show weg met muziek j iDrukwerk, JJ Cale, Chubby i Ecker, Eagle Eye Cherry en 1 if. Pluumpop duurt tot één 's nachts. eeks activiteiten rond schrijver James Joyce op Bloomsday door Emile Calon Dit is het begin, zegt een vrolijke Bennie Timbe. De in Mozambique geboren man (32) heeft het over het kwijtschelden van de schulden van acht tien van de armste landen door de acht vooraanstaande industrielanden. Hij hoopt en verwacht dat ook zijn geboor teland nu uit de negatieve spiraal van le nen en afbetalen van schulden kan ko men, zodat het zich nu echt kan ontwik kelen. Batikhandelaren op de markt in Maputo, Mozambique, wachten op klandizie. Mozambique is één van de achttien landen die profiteren van de kwijtschelding van schulden door de G8. foto John Hrusa/EPA boeren krijgen. De rijke landen bescher men via importheffingen en tolmuren de eigen markt, waardoor het voor pro ducenten uit veel arme landen bijna on mogelijk is om hun producten te expor teren. De Mozambikaan benadrukt dat zijn land pas echt geholpen is als de boe ren gewoon geld kunnen verdienen. „Als ze op een eerlijke manier kunnen concurreren met anderen." Dit weekeinde kwamen de ministers van Financiën van de zeven rijke indus trielanden en Rusland overeen dat de schulden van achttien van de armste landen worden kwijtgescholden. Het gaat om schulden bij de Wereldbank, de Afrikaanse Ontwikkelingsbank en het Internationaal Monetair Fonds. Martha Mutola, ook uit Mozambique, vindt dat Bennie de zegeningen moet tel len. Eindelijk, na vele jaren praten, ligt er iju een akkoord, zegt ze meer tegen hem dan tegen de rest van de wande laars. Ze voorspelt dat er nu eindelijk geld is om wat te doen aan het onder wijs en het openbaar vervoer. Beide za ken hebben volgens haar dringend geld nodig. Het onderwijs in haar geboox'te- land is volgens de 27-jarige vrouw zeer beroerd. Er zijn maar een paar echt goe de scholen, en het is bijna niet mogelijk om zonder-, steekpenningen toegelaten te worden tot die instituten. En nee, ze is niet bang dat al het geld dat nu niet betaald moet worden aan het aflossen van de schulden, in de zakken van de paar rijken" verdwijnt. Een beetje wel, -Zo zegt ze, maar ze vex'wacht dat organi saties als de Wereldbank en het IMF ge degen zullen toezien op de besteding van het geld dat nu niet moet worden af- gedx-agen. Ook hoopt ze dat een deel van het geld gebruikt wordt voor de me dische zorg in haar vaderland. En voor het opruimen van de mijnen die er ïxog steeds liggen. „Nog elke dag raken er mensen zwaargewond omdat ze op een mijn trappen." Dus wat extra geld voor medische zorg mag van Martha direct opzij gezet worden. Robert Cross (29), een Zimbabwaan, vindt het zeer jammer dat zijn geboorte land niet profiteert van de schuldenx-e- ductie. Hij snapt direct dat het bewind van president Robert Mugabe de toets der kritiek niet kan doorstaan omdat die bejaarde leider als een ware tiran re- geex-t over Zimbabwe. Hij wijst naar een land als Ethiopië, dat wel behoort tot het rijtje van achttien gelukkige landen. „Waarom Zimbabwe niet en Ethiopië wel? In Ethiopië wordt toch ook met scherp geschoten op de monstranten? Daar zijn de afgelopen week honderden oppositieleden opge pakt en daar verdwijnen ook mensen." Volgens hem doet het bewind van de premier Meles Zenawi van Ethiopië wei nig onder voor dat van Mugabe. „Ook hij is een dictator die hoe dan ook aan de macht wil blijven en daaxwoor alle middelen gebruikt." Mutola wijst nu ook Robex-t terecht. Op nieuw stelt ze dat de Afrikanen de zege ningen moeten tellen en niet moeten ver vallen in verwijten. Volgens haar is dit het begin van een nieuw tijdperk, moet er positief gedacht worden en moet er gebeden worden om te bereiken dat in een volgende ovei'legronde de schuld van nog meer landen wordt kwijt ge scholden. Robert vexwolgt dat hij blij is met de hxdp die een aantal Afrikaanse en La- tijns-Ameiikaanse landen krijgt. Tege lijkertijd blijft hij heel cynisch, zo blijkt uit het vexwolg van zijn verhaal. Hij haalt een recent rapport van de Brit se hulporganisatie ActionAid aan, waar uit blijkt dat nog geen veertig cent van elke euro bedoeld voor armoedebestrij ding, daadwerkelijk voor dit doel wordt gebxnxikt. Volgens die hulporganisatie pi'ofiteren vooral intexmationale consultants en be drijven van de hulpstromen. „Allemaal waar", aldus Mai'tha. „Maar nu wordt er een nieuw begin gemaakt. Nu is er een kans dat Afrika uit het dal van armoede kan klimmen." Maar het kwijtschelden van schulden is volgens de Vlissinger niet voldoende, zo zegt hij als het met Middelburgse vrien den over de Markt in de Zeeuwse hoofd stad loopt. „Wat nu nog moet volgen, is het opheffen van alle handelsbelemme ringen, zodat de boei'en in mijn land kunnen concui'reren met die in Europa en Noord-Amex'ika." Hoewel ze bijvoor beeld veel goedkoper suiker produce ren, kunnen ze niet opboksen tegen de gesubsidieerde prijzen die de Europese

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39