PROVINCIAL EEUWSE COUR ANT Michael Jackson op vrije voeten Nd A wil tbs'er niet n openbaar vervoer •uder en gezonder Nederland betaalbaar PZC 13 Jury verklaart popster onschuldig Zaak in cijfers 19 Acties tegen Wet Kinderopvang Zeeland is mooie achterblijver Ullrich aan kop Politieagente gewond bij schietincident 0 «BS» Veel Europeanen denken dat zon om aarde draait 20° i 10» ZW 4 Vrij zonnig vul zon en droog. Matige, op het water ms vrij krachtige zuidwestenwind, uwimarond 20 graden. M7e jaargang no. 137 dinsdag 14 juni 2005 los nummert 1,^0 Pontjes liggen weer klaar voor fietsers - - - y///W wmtÊÊmaÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm lennazijn vrijsrpaak opgeluchte Michael Jackson verlaat de rechtbank in Santa Maria. foto Gene Blevins/RTR door Ans Bouwmans SANTA MARIA - Een jury in het Californische Santa Maria heeft Michael Jackson gisteren onschuldig bevonden aan kindermis bruik. Na een ruime week nadenken over het bewijsmateriaal kwa men de twaalf juryleden una niem tot de conclusie dat de 46-jarige Amerikaanse popster zich niet ontuchtig heeft gedra gen met Gavin A., een ex-kankerpatiëntje dat in 2003 met zijn familie bij Jackson lo geerde op landgoed Neverland SANTA MARIA - De zaak van het volk van Californië tegen Mi chael Jackson heeft 72 dagen ge duurd. De jury vergaderde 32 uur, 57 minuten en 35 seconden. Santa Barbara County schatte de proceskosten vorige week op 2,2 miljoen dollar. Zo'n 2200 journalisten uit 32 landen hadden zich geaccredi teerd. Er zijn meer 135 getuigen ge hoord. De jury kreeg 98 pagina's in structies. GPD in Californië. Het 'onschuldig' klonk veertien keer. Jackson kan als een vrij man te rug naar huis. Hij was tot nu toe op borgtocht vrij. De fans van het internationale popidool rea geerden opgelucht. Zij schud den hun vuist in de lucht en be gonnen onmiddellijk met een feestje. Er werd gerekend op een groot feest op Neverland om de goede afloop te vieren. Een fan liet telkens een witte duif los als het onschuldig klonk. Jackson werd ook vrijgesproken van samenzwering. De openba re aanklager had de zanger ten laste gelegd dat hij het gezin A. in februari en maart 2003 tegen hun zin op Neverland had vast gehouden. De jury vond even min dat er overtuigend bewijs was dat Jackson alcohol had ge geven aan minderjarigen, zoals de openbare aanklagers beweer den. Bizar Het juridische steekspel over de ietwat bizarre omgang van Mi chael Jackson met kinderen be gon met de uitzending van een Britse documentaire begin 2003. In het portret van Martin Bas- hir, waaraan Michael Jackson meewerkte, onthulde de zanger, dat hij kinderen in zijn bed liet slapen. Hij beschreef dat als iets liefdevols en onschuldigs, maar na de uitzending herleefden oude verhalen over mogelijk pe dofiele relaties van Jackson. De destijds 13-jarige Gavin A. kwam in de documentaire voor. Na de uitzending nam Jackson het gezin mee naar Neverland om hen in te zetten voor een pu blicitair tegenoffensief. Gavin ontkende in die periode tegen welzijnswerkers dat er iets sek sueels was voorgevallen tussen hem en Jackson. Ook na de logeerpartij op Never land zei hij dat tegen zijn school directeur. Maar na een bezoek aan een psychotherapeut veran derde zijn verhaal. Hij verklaar de tegen de politie dat Jackson enkele keren zijn genitaliën had betast om hem te leren mastur beren. In november 2003 verrichtte de politie huiszoeking op het land goed van de popster in Los Oli- vos, waarna de zaak in de publi citeit kwam. Jackson verklaar de onschuldig te zijn. Het voor onderzoek duurde ruim een jaar. Op 31 januari van dit jaar ging de rechtszaak in Santa Ma ria van start met het kiezen van de jury. Door ziekte en een sterfgeval liep dat enige vertraging op, maar eind februari kon de zaak dan toch werkelijk beginnen. Er zijn in drie maanden tijd zo'n 135 getuigen gehoord en meer dan zeshonderd bewijsstukken opgevoerd. GPD Mooiste bloemdijk kent veel plantensoorten Deze week wordt er bij crèches en buitenschoolse opvang- actie gevoerd tegen de nieuwe Wet Kinderopvang. Voor veel ouders heeft die de opvang duurder gemaakt. De werkgever die voor ingang van de wet de helft van de kosten van de kinderopvang betaalde hoeft nu nog slechts eenzesde deel bij te dragen. Zeeland is de schoonste provincie om te wonen, maar is op economisch gebied zwak. Dat is de conclusie van eco nomen van de Rabobank in een studie naar de duurzaam heid van Nederlandse regio's. Het woonklimaat in Zeeland is prima, maar het ondernemerskli- maat ver onder de maat, vinden zij. De leiderstrui heeft voor Jan Ullrich in de Ronde van Zwitserland geen grote prioriteit. Toch stelde de Duitse wielrenner na de derde etappe, met aan komst in het Oostenrijkse Sankt Anton, tevreden vast dat hij nog steeds het alge meen klassement aanvoert. De Australiër Bradley Mc- Gee won de rit en kwam door de bonificatie op twee tellen van Ull rich in het klas- sement. I vJ Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 lor Frouke Tamsma EN HAAG - Zedendelinquen- nen psychopaten met tbs mo- tn niet met het openbaar ver- «r reizen als zij een familiebe- sek brengen. Het is veiliger om min speciale busjes te vervoe- !n, Dat stelt PvdA-Kamerlid 'olfsen naar aanleiding van de brige week ontsnapte tbs'er filhelm Schippers. Kamermeerderheid van DA en PvdA wil vandaag van inister Donner van Justitie we- )ok Denemarken chrapt mogelijk referendum UXEMBURG - Denemarken hrapt mogelijk het referen dum over de Europese grondwet P 27 september. Dat zei de (tense minister van Buitenland eden, Per Stig Moller, giste- in Luxemburg. openhagen wil na het Franse 1 Nederlandse 'nee' tegen de ondwet eerst weten hoe het 'verder moet. Als er tijdens de 'mende Europese top op 16 en jjuni geen helderheid komt, Fn gaat de volksraadpleging in Remarken niet door. -nsde jongste peilingen nei- overigens ook de Denen jtoeen afwijzing van de grond- tmPIRTRIAFP ten hoe Schippers vorige week dinsdag kon ontsnappen, terwijl hij onder begeleiding was. Schippers is een patiënt van tbs-kliniek Veldzicht in Balk brug. Vorig jaar werd de verlofrege ling voor tbs'ers zonder begelei ding aangescherpt na de ontvoe ring en verkrachting van een 13-jarig meisje uit Eibergen. De dader, een tbs'er met proefver lof, kon toen toeslaan omdat hij alleen op pad was. Op aandrin gen van de Kamer verbood Don ner vervolgens het onbegeleid met verlof gaan van zedendelin quenten. Maar over wat er kan misgaan bij verlof mét begeleiders werd in de Kamer niet gesproken. Volgens J. Poelmann, bestuur der van de Pompestichting in Nijmegen, krijgen tbs'ers met be geleiding doorgaans gezelschap van personeel van de tbs-kli niek. Maar die kunnen weinig doen als een patiënt de benen neemt. „Ze hebben geen opspo ringsbevoegdheden, bewape ning of handboeien. Als een tbs' er er vandoor wil, dan kun je hooguit op hem inpraten dat hij dat vooral niet moet doen." Zwijgen Hoe de begeleiding bij de kli niek in Balkbrug precies is gere geld, weet Poelmann niet. De verantwoordelijken bij Veld zicht zwijgen en verwijzen door naar het ministerie van Justitie. Dat weigert informatie te ver strekken totdat Donner zich van middag in de Kamer heeft ver antwoord. Een woordvoerder wil slechts kwijt dat begeleiders bij een vluchtende tbs'er 'gepast geweld' mogen gebruiken. Bij de Pompestichting wordt in ieder geval liever niet gekozen voor verlof van mensen als daar voor uit veiligheidsoverwegin gen meer dan één begeleider no dig is, aldus Poelmann. Als het gaat om een gevaarlijke patiënt, dan schakelt de instel ling voor begeleid verlof de Dienst Vervoer en Ondersteu ning van het ministerie van Jus titie in. Medewerkers van deze dienst beschikken over bewape ning en speciale busjes, waar mee ook verdachten en delin quenten van en naar rechtszit tingen worden vervoerd. Schande PvdA'er Wolfsen vindt het een schande dat justitie 'de reis per trein toestond. „Hij was nota be ne op Utrecht Centraal, een van de drukste stations. Terwijl het hier om een gevaarlijke man gaat, bij wie de kans erg groot is dat hij opnieuw in de fout gaat." Volgens Poelmann kan in uitzon derlijke gevallen besloten wor den zware tbs'ers toch verlof te gunnen. „Meestal gaat het dan om ouders die op sterven liggen. Maar ook dat kan pas nadat er een machtiging ligt van de mi nister van justitie. Die moet vooraf toestemming hebben ver leend." GPD Politie- en ambulancepersoneel dragen de brancard met daarop de neergeschoten agente uit een bewakingspost op de Vuurtorenweg in Scheveningen. foto Dick Teske/ANP Volgens een politiewoordvoerder is de agente 'zeer waarschijnlijk niet door een ander neerge schoten'. Een ongeluk wordt niet uitgesloten. Over de precieze toedracht kon de politie gister avond nog geen mededelingen doen. De toe stand van het slachtoffer is volgens de woord voerder niet levensbedreigend. De vrouw is ge raakt in haar buik. De kogel zou onder haar ko gelvrije vest terecht zijn gekomen. De agente heeft zelf haar collega's gebeld dat 'er moeilijkheden waren'. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een 21-jarige agente van de Haagse politie is gisteravond gewondgeraakt bij een schietincident in de bewakingspost waarin zij dienst had aan de Vuurtorenweg in Scheveningen. De post staat daar om het kantoor te bewaken waarin de administratie van het Joegosla- vië-Tribunaal is gevestigd. mtraal Planbureau rekent kosten uit van gevolgen vergrijzing 'EN HAAG - Als Nederlanders fier worden in een betere ge- ndheid, dan is het vergrij- ^Probleem de komende de- fenniagoed te financieren. teen scenariostudie van het Planbureau (CPB) een betere gezondheid g de beroepsbevolking finan- e voordelen biedt, zoals E®1 extra belasting en premie. Daar mee kunnen de toenemende me dische kosten voor ouderen gro tendeels worden opgevangen. CPB-onderzoekers hebben in kaart proberen te brengen hoe sterk de vergrijzingsproblema- tiek de komende decennia zal drukken op de publieke financi ën. Daarbij zijn twee vragen ge steld: 'Worden wij steeds ouder?' en 'Boeken wij nog ge zondheidswinst?'. Als beide het geval is, dan zijn er relatief klei ne bezuinigingen nodig om de overheidsfinanciën (geld voor AOW, ziektekosten) op termijn houdbaar te laten zijn. Levensduur Er zijn aanwijzingen dat de le vensverwachting nog steeds stijgt in het tempo waarin zij de afgelopen decennia al toenam. Dat zou betekenen dat de ver wachte levensduur bij geboorte niet op 83 jaar komt te liggen, maar stijgt naar gemiddeld 86 jaar. Als in dit scenario de ge zondheid van met name de be roepsbevolking niet toeneemt, dan is een structurele bezuini ging nodig van zeven miljard eu ro per jaar. Gunstig is een ontwikkeling waarbij er voornamelijk gezond heidswinst wordt geboekt en de gemiddelde levensduur niet meer of minder hard stijgt. In dat geval vermindert het beroep op de zorg en de sociale zeker heid, en stijgen de belasting- en premie-inkomsten. Er zijn dan slechts vrij kleine ingrepen no dig in de overheidsfinanciën. In toom De scenario's geven aan wat er extra moet worden gedaan om de overheidsfinanciën in toom te houden. Zij komen bovenop de structurele maatregelen die van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het is zo'n vierhon derd jaar geleden dat de Itali aanse sterrenkundige Galileo Galilei verkondigde dat de aar de om de zon draait. Een gedurf de stelling voor die tijd. De paus dwong hem zijn mening af te zweren. Vele generaties hebben sinds dien op school geleerd dat de aarde niet het middelpunt is van ons zonnestelsel. Hebben al die jaren onderwijs iets opgele verd? Dat valt tegen, bleek bij een onderzoek van de Europese Commissie om de wetenschaps kennis van Europeanen te tes ten. Liefst 29 procent van de Europe anen antwoordde dat de zon om de aarde draait en 4 procent wist het niet. Een standpunt dat de vroegere paus wel op prijs zou stellen. Sterker nog: evenveel Europea nen weten niet hoe lang de aar de nodig heeft om rond de zon te draaien. Een maand, denkt 17 procent. Geen idee, zegt 16 pro cent. Het juiste antwoord luidt een jaar. Minder moeite hadden de onder vraagden met andere vragen. Dat zuurstof uit planten komt, weet bijna iedereen. Net als het feit dat het middelpunt van de aarde erg heet is. Slimst In het algemeen hebben Europe anen 'een goede kennis' van we tenschappelijke onderwerpen, concludeert het onderzoek. Ne derlanders zitten met 74 pro cent goede antwoorden in de topdrie van de 25 EU-landen. Zweden zijn het slimst: zij be antwoordden 79 procent van. de vragen correct. In Zuid-Europa is er voor onder wijzers nog veel werk te verrich ten. Cyprus scoort van alle EU-landen het laagst met slechts 49 procent goede ant woorden. ANP (Advertentie) de overheid nu al neemt om de toekomstige vergrijzingsproblë- men het hoofd te bieden. De ver wachting is dat het aantal 65-plussers per werkende 'jonge re' ruwweg zal verdubbelen. GPD pagina 2 ouder personeel krijgt eerherstel pagina 3 vergrijzing is geen financiële ramp nummer postcode. plaats: telefoon: e-mail- (posttbankiekeningnummei Handtekening: O Noteert u mij vi van 5 weken vi Ik geel daarbij eenmalig toestemming vo automatische int lekeningnummer. Ik heb de laarsie zes maanden geen ptoefabonnemem gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CJ per maand met automatische incasso 19.95). IZ1 per kwartaal met automatische incasso (€58,00). D per jaar met automatische incasso 222.50) Kijk op wmt.ptc.nl/abonnerfinbel gratis 0800 - 0231 231 oi stuur deie bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WÖ Üoes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland SF m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1