Sluiter incasseert weer klap WK onder 20 is een handelsmarkt PZC Flarden van de ster van weleer Krajiceks eindelijk samen op de baan hel verlies in Rosmalen Beroep van Fortuna afgewezen Timman breidt voorsprong uit Smicer verhuist naar Bordeaux Geen Wimbledon Moya en Gaudio Broos trainer RC Genk oach maakt ch zorgen in Afellay 'inale van WK uitverkocht agenda Herkomst van diverse scouts Leon van Bon houdt hoop op Tour de France PSV wil Simons voor vier jaar „SMALEN - Raemon Sluiter nest gisteren op zijn favoriete ndergrond opnieuw een dom- !r incasseren. Na zijn vroege ilschakeling vorige week op tt gras van Queens kwam de itterdamse tennisser ook in palen niet verder dan de eer- ronde. De Australiër Wayne rthurs sloeg de Nederlandse fa- orift raet 7-5 6-4 uit het toer- Dennis van Scheppingen kleefde de eerste schifting iet. De tennisser uit Wilnis ver fde zondag met zijn club Hil- heide nog de Nederlandse ti- rel.'In zijn eerste par- moest hij met 6-7 4-6 uigen voor de Tsjech Jan Her- fch heb maar een half uurtje op eeld", aldus Van Schep- gen. „Het was moeilijk om akelen, maar die competitie goed voor mijn spel, nkheb er daarom voor geko- de eredivisie mee te doen. ga me de komende week ook ier richten op de graveltoer- loien eceptie liter kijkt jaarlijks juist uit r die paar weken op gras. keer lijkt die periode op zijn oriete ondergrond echter op deceptie uit te draaien. Hij ide vorige week al een teleur- Dende start op Queens met de in de eerste ronde te- het Australische serviceka- (Mark Philippoussis. Ook te- Phillipoussis' landgenoot hurs kon Sluiter ondanks de m van het thuispubliek geen ruk maken. rond Sluiter na afloop dat hij zichzelf weinig kon verwijten. Twee, drie fouten waren hem fa taal geworden, concludeerde hij in zijn analyse. Een handvol mis sers kostte hem op 5-5 de eerste set en na een vroege break in de eerste game van het tweede be drijf uiteindelijk de wedstrijd. Op de service van de Australiër kreeg hij geen enkele mogelijk heid. „Het lijkt wel of je in een compu terspelletje zit zoals die gozer serveert. Ik heb totaal niks kun nen forceren." Gevolgen Het was voor Sluiter een snelle uitschakeling met de nodige ge volgen, want hij zal nu nog ver der wegzakken op de wereld ranglijst. De nummer 99 had in Rosmalen een kwartfinale te ver dedigen. Zijn rechtstreekse plaatsing voor de US Open, het vierde grandslamtoernooi, komt nu in gevaar. Hij zou dit volgen de week nog wel kunnen afwen den met een goed resultaat op Wimbledon. Vorig jaar strandde hij daar al in de eerste ronde. Door het snelle verlies op Queens en Rosmalen begint hij evenwel met weinig vertrouwen aan zijn campagne op de AU England Lawn Tennis Club. „Ik zit op dit moment in de hoek waar de klappen vallen", stelde Sluiter vast. „Ik heb in het begin van het sei zoen wel wat pech gehad met een blessure, maar ook de resul taten zijn niet goed geweest. Tk zal toch mijn potjes moeten gaan winnen om te komen waar ik heen wil. Het is mijn eigen schuld dat ik zak op de rang lijst. In mijn trainingen doe ik voor mijn gevoel alles goed, maar ik vUeg er wel uit. Dat is frustrerend." ANP Het eerste officiële optreden van Martina Navratilova in het enkeltoernooi van Rosmalen was van korte duur. foto Jan Verhoeff/GPD door Esther Voesenek ROSMALEN - Veelzeggend tele foongesprek op de vip-tribune. ,,'t Is wel lachen hier", tettert de tante in haar gsm. „Martina Na vratilova is aan het spelen! Te gen..." Stilte. Tja, tegen wie ei genlijk? Ze tuurt op het score bord langs de grasbaan in Ros malen en ontwaart vaag de voor naam Claudine, die ze quasi-on- geïnteresseerd oplepelt voor haar gesprekspartner. Claudine Schaul dus, nummer 166 op de wereldranglijst. Van augustus 1983, het jaar waarin haar opponente van vanmiddag won op "het gras van Wimble don. Voor de vierde keer... Vreemde gewaarwording, vindt de Luxemburgse, om tegenover de 48-jarige Navratilova te staan. „Heel raar ja, om haar daar aan de andere kant van het net te zien. Zo'n legende, met zo'n grote carrière. En zelfs nu nog een zware tegenstandster." Maar wel een waarvan ze wint in de eerste ronde van het vrou wenenkelspel bij de Ordina Open. Drie sets (4-6, 6-1, 6-4) heeft Schaul nodig om de vetera ne van zich af te schudden. En toch is ze slechts figurante. Be hang in de kermisattractie die Martina Navratilova heet. Haar nog eens zien spelen, het is waar voor de toeschouwers in Rosma len op de tribune zitten. Om te kunnen pronken; 'Ik was erbij.' De afloop, winst of verlies, is ze verder om het even. Even lijkt de Amerikaanse mee te gaan in het een-tweetje met het publiek. Als ze haar zelfspot met de buitenwereld deelt bij voorbeeld. De gespeelde hopeloze blikken richting tribunes, na weer een afzwaaier van haar racket. Pas in set drie komen de déja vu's. Staat daar in flarden weer de ster van weleer. Het balletje dat ze dood legt achter het net, de slice-backhand die nu wel een winner is. Winnen, verliezen... Navratilova zelf wil de toeschouwers vooral fraai tennis voorschotelen. „En dan verlies ik liever op een mooie manier dan dat ik win met lelijk tennis. Vandaag was het 'pretty ugly'In de derde set begon het pas te lopen, herinner de ik me weer hoe het spelletje moet. Maar ja: zij ook." Dubbelmaatje Wat ze vooral mist op de baan is een dubbelmaatje, want haar tweede tennisleven voltrekt zich vooral met een partner aan haar zijde. Het enkelspel ontwend, zelfs de levende legende kan het niet verbergen. De bal die ze aan het net automatisch aan de ander overlaat. Die er dus niet staat. Maar ja: „Dit was mijn twaalfde enkelpotje in twaalf maanden tijd of zo, niet echt een gemiddelde dat vërtrouwen geeft." Voor Rosmalen, nota bene haar eerste officiële toernooi in Ne derland ooit, maakte ze graag een uitzondering. De bril, het sluike haar, het nog altijd in drukwekkend strakke lijf; in al les doet ze herinneren aan de ve dette van toen. Nog altijd wars van uiterlijk vertoon, hoe veel modieuzer het wereldje ook ge worden is. Hoe bloter hoe beter, luidt de dresscode van de 21e eeuw. Niet voor Navratilova, die doodleuk met hoog opgetrokken sportsok- ken opdraaft. Op wapperend zo merjurkje? Doe haar maar shorts, model wielrenbroek. En lange mouwen in plaats van een strak, sexy topje. Navratilova: „Het enige waar ik me druk om maak, is of mijn kleding comfor tabel zit. Ik begrijp ook niet, als ik andere speelsters soms zie met al dat bloot, dat die het niet koud hebben. Ik vind trouwens dat het best kan hoe ik er bij loop." GPD dinsdag 14 juni 2005 1 ZEIST - De beroepscommissie van de KNVB heeft het be zwaar van Fortuna Sittard tegen de aftrek van drie pun ten afgewezen. De licentiecommissie gaf de eerstedivisie- club deze straf eind april omdat een langdurige belasting schuld niet op tijd was voldaan. Fortuna ging in beroep tegen de aftrek, die bovendien al voor de tweede keer was gedaan. Eerder in het seizoen hadden de Limburgers om soortgelijke redenen ook al drie punten moeten inleveren. Na de aftrek van de drie punten is Fortuna de eerste divi sie in het afgelopen seizoen geëindigd als laatste, met 28 punten uit 36 duels. Emmen schoof een plaatsje op met 30 uit 36. ANP WILLEMSTAD - Het leeftijdsverschil van een generatie en een gat van bijna zeventig plaatsen op de wereldrang lijst blijken er weinig toe te doen. Op de tweede dag van hun match in Willemstad op Curagao won Jan Timman (53) beide rapidpartijen van Lazaro Bruzon (23). Na vier partijen leidt de Amsterdamse schaker met 3,5-0.5. In de derde partij van deze match viel de jonge Cubaan te rug op het Siciliaans. Het baatte weinig, Timman voerde de witte stukken naar de overwinning in 53 zetten. Het vierde en laatste rapidduel viel nog sneller in Tim mans voordeel uit. Met zwart speelde hij het Colle-sys- teem. Na 33 zetten kon Bruzon zijn koning omleggen. ANP BORDEAUX - Vladimir Smicer verhuist van Liverpool naar Girondins Bordeaux. De 32-jarige middenvelder kwam met de Franse voetbalclub een contract voor twee seizoenen overeen. Smicer speelde de laatste zes seizoenen voor Liverpool. Onlangs scoorde de Tsjechische international nog in de CL-finale tegen AC Milan. Liverpool won via strafschop pen, na een achterstand van 3-0 te hebben goedgemaakt. Smicer was eerder in Frankrijk actief. Hij kwam tussen 1996 en 1999 uit voor Lens. ANP LONDEN - De gravelspecialisten Carlos Moya en Gaston Gaudio hebben zich afgemeld voor het tennistoernooi van Wimbledon. De Spanjaard en de Argentijn kampen alle bei met schouderproblemen. Het grandslam-evenement op gras begint op maandag 20 juni en duurt tot 3 juli. Eerder gaven de Amerikaan Mar- dy Fish (handblessure) en de Argentijnen Mariano Zaba- leta (voet) en Juan Ignacio Chela (geen reden) te kennen niet te komen. ANP/DPA GENK - Hugo Broos (53) gaat als trainer van RC Genk aan de slag. De oefenmeester tekent een tweejarig con tract bij de Belgische eersteklasser. Genk eindigde als der de in de competitie en mag volgend seizoen uitkomen in de Uefa Cup. Broos, die in februari bij Anderlecht werd ontslagen, is bij Genk de opvolger van René Vanderev- cken. ANP (TERWIJK - Het is onzeker Ibrahim Afellay morgena- id tegen Australië inzetbaar m de tweede groepswedstrijd Oranje onder 20 op het [d-WK. De middenvelder PSV kampt met een ham- ingblessure. voorzorg werd gistermiddag mri-scan gemaakt door du ts Cees-Rein van den Hoo- band. Daaruit bleek dat er beschadigd. Gister- md rondde hij met succes een gepaste training af. ttemin sprak bondscoach ipe de Haan zijn zorg uit. talleen teistert de hamstring- ssure Afellay al ruim een and, ook zijn conditie zit De n niet lekker. „Hij staat er alle selectiespelers het 1st op. Ibrahim kan voetbal- gt extra creativiteit, zijn fysieke gesteldheid ut me zorgen. Ik wil hem hoe ook bij de ploeg houden, aar dan zullen we zuinig met nmoeten omspringen." GPD 1ST - De finale van het WK "lal tot 20 jaar is uitver- lt Gisteren zijn de laatste ftre toegangsbewijzen ver rat. Er zijn nog wel hospitali- gkkettcn verkrijgbaar. foale is op 2 juli om 20.00 m Stadion de Galgenwaard Utrecht. Drie uur eerder «ter afgetrapt voor de strijd de derde plaats. Er kunnen 125.000 toeschouwers in De Inwaard. Voor de vier lan- 1 die bij deze twee duels zijn rakken, zijn kaarten gereser- "1. Voor het publiek komen ran nog toegangsbewijzen op TO als de finalisten niet al- aarten afnemen. ANP dinsdag Voetbal onder 20. ^'e China-Oekraïne (17.30 uur, - ranama-Turkije (20.30 Voetbalscouts en -makelaars vallen over elkaar heen De scouts en makelaars vallen bijna over elkaar heen op het WK onder 20 jaar. Het toernooi in Nederland is net een markt waar de handelswaar is uitge stald. Welkom in de wereld van de goud zoekers. door Mark Caldenhoven en Leon ten Voorde EMMEN - Als Brazilië en Nigeria zon dag in Emmen aan hun eerste WK-duel beginnen, hebben zo'n 150 scouts de tri bune beklommen. Guus Hiddink is er, Manchester United heeft een afgevaar digde gestuurd, net als Ajax en Real Ma drid. Welke zichzelf respecterende club is er eigenlijk niet? „De wereld staat volle dig op zijn kop", zegt Ton Pronk, hoofd scouting van Ajax. „Ik herinner me het WK onder 17 in 1994. Daar waren drie scouts, onder wie ik. Bij dat toernooi heb ik Finidi en Kanu, de speler van het toernooi bekeken. Bekeken ja. Dat kon toen nog. Je pikte de talenten eruit, maakte er een rapport van en ging zo'n speler op je gemak volgen. Je kon zijn voors en tegens afwegen, evalueren met anderen en rustig bekijken of het haal bare kaart was. Zo'n speler kristalliseer de je helemaal uit. Hoe anders is het nu. Er lopen deze weken honderden scouts en makelaars rond in Nederland." Ed van Stijn, scout in de Benelux van Manchester United, is er één van. „Echt iedereen vist in hetzelfde, kleine vijver tje", heeft hij gemerkt. Dat wil volgens Piet de Visser niet zeggen dat de scouts elkaar het liefst van de tribunes slaan bij hun zoektocht naar dat ene groeibril jant je. „Overal waar ik in de wereld ben, kom ik dezelfde mensen tegen", Veel clubs uit de diverse Europese com petities laten zich tijdens het WK onder 20 vertegenwoordigen door een scout. Engeland: Chelsea, Liverpool, Manchester United, Newcastle United, Nottingham Fo rest, Manchester City. Spanje: Barcelona, Villarreal, Valencia, Real Madrid, Atletico Madrid, Sevilla, Espanyol, Real Sociedad, Racing Club de Santander, Osasuna, Ala- ves. Rusland: Lokomotiv Moskou, Spartak Moskou. Italië: Sampdoria, FC Hellas Vero na, Palermo, AC Milan, Intemazionale. Frankrijk: Sochaux, Paris Saint Germain, Club OGC Nice, Monaco, Saint Etienne, Olympique Marseille, Nantes. Duitsland: Bayer Leverkusen, Bayem München, Ham burger SV, Hannover 96, VFL Wolfsburg, FC Köln, Schalke '04, Borussia Dortmund. België: Anderlecht, Club Brugge. Zwitser land: FC Zurich, FC Basel. zegt de scout van PSV, die ook voor Chelsea-baas Abramovitsj hand- en spandiensten verleent. „De scouts gaan heel goed met elkaar om. De topclubs hebben ook een gentlemen's agreement. Wie zich daar niet aan houdt, ligt er uit." Maar iedereen weet dat er op dit WK wel degelijk lieden rondlopen die zich ophouden in een schemergebied waar de regie compleet ontbreekt. Ze hebben lak aan fatsoensregels, zijn louter uit op gewin. „Bij de gevestigde voetballan den als Spanje en Italië kom je dat niet tegen, maar vooral rond de exotische landen bewegen zich veel louche men sen", zegt makelaar Karei Jansen. „Je kunt er vanuit gaan dat alle spelers die nu in Nederland zijn al een makelaar hebben. Maar je hebt makelaars die daar maling aan hebben. Die beloven de Afrikaanse jongens een topclub in Europa." Louche makelaars Tegen dat soort praktijken kan een club als Ajax zich niet wapenen, beseft Pronk. „Voor de absolute toptalenten komen clubs als PSV, Feyenoord of Ajax al niet eens meer in aanmerking. Die spelers zijn nog geen 16 jaar oud, maar hebben al onderdak bij louche ma kelaars. Vooral in Afrika en Zuid-Ame- rika is het dramatisch. Spelers weten nergens van en worden naar de best be talende clubs gepusht. Die John Obi Mi- Voor de scouts bij het WK onder 20 is het veel interessanter om een speler als Ra- zak Omotoyossi van Benin (15) te bekijken, dan de voetballers van landen als Brazi lië en Argentinië. foto Peter Schols/GPD kei van Nigeria heb ik enkele jaren te rug al gescout. Prachtige voetballer, type Kanu, maar een aantal makelaars is met hem aan de haal gegaan. Die jon gen is door zijn vader uit handen gege ven aan een makelaarskantoor, is een object geworden. Dat is heel spijtig." Makelaar Rob Groener raakte al eens verstrikt in zo'n duister web vol onze kerheden. „Je komt soms op plekken waar je liever niet wilt zijn", zegt de Tukker. „Ik heb een paar jaar geleden de Chinees Liti naar Everton gebracht. Nou, ik voelde me net een misdadiger. Ik werd in een donkere kamer gestopt waar niemand bij kon komen. Zeer du bieus allemaal." Door de moordende concurrentie is de slag om het talent heviger dan ooit. ,De prijzen rijzen de pan uit", aldus Pronk. „Ajax kan niet mee in de wedrace tegen grootmachten uit Italië, Spanje en Enge land. Het vak van scout wordt al met al steeds moeilijker. Het enige wisselgeld is je netwerk, je inventiviteit en de inter nationale naam van de Ajax-opleiding. Maar dan nog is de kans van slagen klein.„Voor de talenten uit Brazilië, Ar gentinië en Spanje gaan we eigenlijk al nauwelijks nog kijken. Je moet bij de kleine landen zijn. Daarom was Be- nin-Australië eigenlijk interessanter dan Argentinië-Verenigde Staten. Aan de andere kant: we hebben toch ook Maxwell 'gefilterd'. Die jongen heeft nog nooit in een vertegenwoordigend elftal gespeeld. Het kan dus wel." „Maar alleen bij de kleine landen heb je tegenwoordig nog kans. Zo hebben we Edgar Manucharyan, een topspeler van Armenië onder 19 weggekaapt voor alle neuzen, omdat ik hem anderhalf jaar ge leden al in het vizier kreeg. Ver voordat financieel draagkrachtiger clubs er lucht van kregen." Afgeschermd Volgens Ton van Dalen, zelf makelaar en als perschef in Enschede verbonden aan het WK, is dit toernooi niet het to neel waar de grote transfers plaatsvin den. „De spelers worden goed afge schermd. In de stadions hebben de ma kelaars geen schijn van kans. Die jon gens gaan van de mixed-zone recht streeks de spelersbus in." United-scout Van Stijn zegt dit WK ook vooral te gebruiken om zijn netwerk te onderhouden. „Dit toernooi is het po dium van bijhouden en inventariseren. Elke scout van een topclub weet wat bij Brazilië speelt, en bij Argentinië of Ni geria. Nu zijn landen als Benin of Pana ma interessant. Of Oekraïne. Het gaat in zo'n toernooi om tien spelers, van wie er geen, één of hooguit twee over blijven voor een club als Manchester United." GPD door Fardau Wagenaar ROSMALEN - Ze gaan einde lijk samen de baan op: tennis sers Michaëlla en Richard Kraji- cek, dezelfde vader en verschil lende moeders. Volgende week staan ze in het gemengd dubbel op Wimbledon. Hij vindt het vooral grappig, voor haar is het een droom die uitkomt. Begin dit jaar al maakten ze de afspraak om samen naar Lon den te gaan. Er werd meteen ge beld naar Wimbledon, maar pas vorige week werd het officieel dat de twee samen mogen spe len. „Eindelijk wil hij met me mixen", zei 'Mischa' gisteren tij dens de Ordina Open in Rosma len, net nadat ze met Elena De mentieva de eerste ronde van het dubbelspel had gewonnen. „Ik heb het hem de afgelopen ja ren heel vaak gevraagd, maar hij wilde steeds niet. In januari van dit jaar zei hij opeens tij dens een etentje: 'laten we het doen...' Ik dacht: wow! Het gaat dus echt gebeuren. Wat een eer! Hij is toch kampioen van Wim bledon en vindt dat ik het ni veau heb om met hem te spe len." En dus staat er iets bijzonders te gebeuren op het Engelse gras. Richard Krajicek, kampioen van 1996, keert terug, met zijn' blonde zusje van zestien jaar aan zijn zijde. „Leuk toch? Ik vind dat je in je leven steeds din gen moet blijven proberen. Maai- dit is een eenmalige actie hoor. Tenminste, zo denk ik er nu over. Misschien ga ik het nog wel leuk vinden ook", zei Ri chard. Zijn laatste mix? „Dat was met Brenda Schultz in de Hopman Cup, negen jaar geleden", aldus de speler die niet bepaald een fan is van het gemengd dubbel. „Maar ik moet zeggen dat Mischa goed volleert en ser veert, dus..." Dus, het tweetal stelt hoge doe len in Londen? Richard: „Nou la ten we eerst maar eens een paar rondjes winnen. Er doen heel sterke koppels mee,, dus het kan snel afgelopen zijn met ons." Ze zullen ondersteund worden door de hele familie, met als stralend middelpunt Petr Kraji cek. „Ik ben een trotse vader." Michaëlla Krajicek kreeg deze week onvei~wacht ook een wild card voor het enkelspel op Wim bledon. En met Dementieva, de nummer zes van de wereld, zal ze deelnemen aan het dubbel spel. Maar haar mooiste mo ment zal toch zijn als ze met Ri chard de baan op stapt. „Mijn droom komt uit." GPD BRUSSEL - Leon van Bon mag blijven hopen op deelname aan de Ronde van Frankrijk. De Ne derlandse wielrenner in dienst van de Belgische formatie Davi- tamon-Lotto begint morgen aan de Ster Elektrotoer. Hij kreeg hiervoor gisteravond toestem ming van een specialist. De voormalig Nederlands kam pioen had de laatste tijd last van een ontsteking in de bijhol tes. Zijn ploeg had hem gisteren al ten onrechte, en met de ver keerde diagnose, afgeschreven voor de Tour. „Een voorbarig be richt", aldus Van Bon. „Ik ga me nu testen. Ik ben nu natuur lijk nog niet in topvorm. Ik moet zien of ik voldoende niveau heb. Het is nu aan mij. Als ik vind dat het gaat, denk ik dat de ploegleiding dat oordeel over neemt." Van Bon reed vorig weekeinde zijn laatste koers. ANP EINDHOVEN - PSV wil de Bel gische middenvelder Timmy Simons een vierjarige verbinte nis voorleggen. Dat bevestigde voorzitter Rob Westerhof gisteren. De lands kampioen heeft al een persoon lijk akkoord bereikt met de spe ler van Club Brugge. Al eerder werd bekend dat Club Brugge een eerste bod van PSV naast zich heeft neergelegd. Vol gens de Brugse voorzitter Mi chel D'Hooghe is het bod niet confoi*m de waarde die wij aan de speler hechten. PSV heeft de strijd om de middenvelder nog niet opgegeven. „Er vinden door lopend gesprekken plaats", zei Westerhof gisteravond. Timmy Simons staat nog tot me dio 2008 onder contract bij Club Brugge. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17