Zeeland is schoon maar zwak Milieubeleid gemeenten vrij goed Afspraken over grotere veiligheid Gentse Feesten Fietspaden over water 13 Langzaam verkeer misschien ook door tunnel Sluiskil Beste woonprovincie behoort toteconomische periferievan het land Open dag tuinen Zuid-Beveland mnasmf i L' Stalker moet aan het werk Weer lozingen in sloot Tank met benzeen loopt over Werkstraf voor lastigvallen ex MIDDELBURG - Fieters en an dere vormen van langzaam ver keer kunnen wellicht ook ge bruik maken van de toekomsti ge tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. Ge deputeerde A. Poppelaars (CDA, verkeer) gaat deze moge lijkheid serieus bekijken. Hij deed deze toezegging giste- 1 in de Statencommissie eco nomie en mobiliteit, die de trajectnota/milieueffectrappor doo[Henk£ostma EINDHOVEN - Zeeland is Ne derlands schoonste provincie. Je kunt nergens beter wonen dan in Zeeuws-Vlaanderen. Maar economisch behoort de provin cie tot de beklagenswaardigste achterblijvers. Dat concluderen economen van in een studie naar dinsdag 14 juni 2005 tage Kanaalkruising Sluiskil be handelde. In de huidige plannen wordt ervan uitgegaan dat de be staande brug bij Sluiskil na de aanleg van de tunnel beschik baar blijft voor langzaam ver keer en de goederentrein. M. Wiersma (GroenLinks) maak te hier bezwaar tegen. Hij vond dat fietsers op deze manier 'rela tief op achterstand worden ge zet', zoals hij het noemde. Hij drong er op aan de tunnelplan nen in breder verband te bekij ken. Daarmee doelde hij op de verdubbeling van de Sloeweg op Zuid-Beveland en de Tractaat- weg van Terneuzen naar Zelza- te, waarover in het kader van de ontwikkelingsschets voor het Schelde-estuarium overeenstem ming is bereikt. Het leek Wiers ma raadzaam in elk geval de mi lieueffectenrapporten voor deze wegen met die van de tunnel bij Sluiskil te combineren. Zo valt naar zijn idee te voorkomen dat bezwaren- en beroepsprocedu res op afzonderlijke onderdelen vertraging opleveren. CDA'er A. Lijmbach suggereer de nog een project in de beschou wing te betrekken: de wens een spoorlijn aan te leggen tussen Zelzate en de Axelse Vlakte. Wanneer deze spoorverbinding beschikbaar is, hoeft niet langer een kanaalkruising beschikbaar te zijn voor het goederenver voer. Bovendien komt zo een ein de aan het hinderlijke spoorver keer door Sas van Gent. Gecom bineerd met Wiersma's streven de kanaaltunnel geschikt te ma ken voor langzaam verkeer, bete kent dit dat de brug bij Sluiskil niet langer nodig is en kan wor den gesloopt. Het resultaat is dat het Rijk het geld voor be heer en onderhoud van de brug voor andere zaken kan aanwen den. Bijvoorbeeld om te helpen al deze projecten op elkaar af te stemmen. Lijmbach vestigde er de aandacht nog op dat het fi nancieel aantrekkelijk kan zijn de verdubbeling van de Trac- taatweg te combineren met de aanleg van de spoorlijn Zelzate- Axel, die immers in dezelfde richting moet komen te lopen. Zoveel voordelen bij elkaar he ten in de politiek al gauw een win-win situatie, een begrip waar bestuurders en politici dol op zijn. Poppelaars verzekerde dan ook dat hij ermee aan de die 'maar liefst de helft' van de totale omzet voor hun rekening nemen. Die smalle basis maakt de econo mie kwetsbaar, temeer daar van de industrie, net als van land bouw en horeca, geen grote groei meer mag worden ver wacht. De directeur Kennis en Economisch Onderzoek van Ra bobank Nederland, W. van der Velden, ziet voor Zeeland nog wel nieuwe economische moge lijkheden in het versterken van de woonfunctie. „Hoogwaardige zakelijke dienstverleners kun nen dan vanuit hun huis in Zee land werken. Transport en havenactiviteiten behoren niet tot de grootste eco nomische trekpaarden. Maar als een Westerschelde Container Terminal goed in Zeeland inpas baar is, zou het jammer zijn als de provincie zo'n kans laat lo pen, zegt Van der Velde. Toerisme biedt ook mogelijkhe den, maar bij de Rabobank zijn ze eerder bang dat Zeeland ook op dat terrein aan het verliezen is. „Toerisme is meer dan een na tuurgebied openstellen en een fietspad aanleggen", zegt Van der Velde. „De consument vraagt kwaliteit. En dan zie je vaak dat een voorsprong rem mend is." Bij hun studie naar de mate van duurzaamheid in veertig Neder landse regio's, legden de econo men in totaal 53 sociaal-culture le, ecologische en economische factoren onder de loep. Noord- Brabant kwam als evenwichtig- |e duurzaamheid van de Neder landse regio's. Op dat vlak neemt Zeeland een zesde plaats in, een score die 'slechts' iets bo ven het landelijk gemiddelde uit steekt, and en Friesland, met ïws-Vlaanderen als koplo per, bieden de Nederlander het aangenaamste woonklimaat. Maar het ondernemersklimaat is er ver beneden de maat. Zee land, aldus de Rabobank-econo- men, 'behoort tot de economi sche periferie van ons land'. Groei Dat Zeeland nog wat voorstelt, dankt de provincie aan de indus triële bedrijven, met name aan chemie in Zeeuws-Vlaande- i. Die zorgden afgelopen jaar log voor bovengemiddelde eco nomische groei, verband hou dend met exportactiviteiten. Maar als geheel presteert de ieeuwse economie onvoldoende ot slecht. Het ontbreek de pro- lincie aan economische kracht, o wordt geconcludeerd. De pro vincie is afhankelijkheid van en- tele grote industiiële bedrijven, KLOETINGE - Bijzondere Beve- landse tuinen zijn te bezichtigen jp 16,17, 18 en 19 juni en op 2 en 3 juli van tien uur 's ochtends lot vijf uur 's middags. De tuinen zijn: de doi"pstuin en erptuin aan de Jachthuisstraat nKloetinge, het Kloetings tuin- afé op het Marktveld, hofstede leuvelhof in Baarsdorp, Plant - Ustaan de Ring in 's-Heer Abts- de stadstuin aan de Klei- le Kade 25 in Goes en aan de lattendijkseweg 6 de tuin van reenSchmid. s de open dagen zijn in rerschillende tuinen speciale ac tiviteiten, zoals de verkoop van irocante tuinornamenten, van raste planten en tuin- en woon- jecoraties. de Kloetingse terptuin is werk te zien van de keramiste Braderie SINT PHILIPSLAND - Zo'n 65 Jtandhouders doen zaterdag 18 mi mee aan de braderie in Sint 'hilipsland, in de Voorstraat, ierkring en een gedeelte van de Schoolstraat. half twee en acht uur is i een papegaaienshow, vanaf waalf uur kunnen kinderen weedehands spulletjes verko- m op de Kerkring en op het •leintje bij de brandweerkazer- ïc- In de bibliotheek is er een ver van afgeschi-even boeken ussen tien en twaalf, en van één fltdrie. De dweilbands van muziekvere- Concordia treden 's Ronds op. De braderie begint tien uur 's ochtends. Expositie van schoolfoto's ®RIKZEE - De bibliotheek in f'enkzee toont tot en met 28 i"m de fototentoonstelling On derwijs in Zeeland. de hand van acht thema's Wt een beeld geschetst van chillende vormen van s in de jaren vijftig en De foto's komen uit het eluef van de Zeeuwse Biblio- Omdat van verschillende tos gegevens ontbreken aan de bezoekers ge- ""d om aanvullende inf orma- foli i is de expositie ook te zien de bibliotheek van Bruinisse. b-T-irl—-- - i< ü-:- - St-5*JJï— S Sa: Motorschip Onrust mocht gisteren het nieuwe seizoen van Fiets een Rondje met een Pontje openen. door Melita Lantinq BURGHSLUIS - Voor het negende ach tereenvolgende jaar varen ook dit sei zoen de fietspontjes weer. Gisteren kregen bestuurders en onder nemers alvast een voorproefje, met het rondje Burghsluis - Zierikzee. Met een stevige bries in de rug op de fiets van Burghsluis naar Zierikzee en met ms Onrust uit Burghsluis weer terug. „We kunnen iets bieden waarmee Zee land zich kan onderscheiden", zegt voorzitter C. van Liere van de stichting Fiets een Rondje met een Pontje. „Het zijn onze fietspaden over water." Negen tien schippers doen dit jaar mee aan het netwerk van vaarverbindingen tussen de verschillende plaatsen. Op vaste da gen en tijden varen ze in de maanden juli en augustus heen en weer en kun nen fietsers en voetgangers tegen een vergoeding meevaren. Het aantal vaarvei'bindingen is daar mee gelijk aan vorig jaar: negentien stuks. Hierbij zijn twee nieuwkomers. De ver binding Wemeldinge - Yerseke en Hans- weert - Perkpolder, als opvolger van de üsiSi foto Marijke Folkertsma 'oude' PSD-verbinding Kruiningen- Perkpolder. De verbindingen Breskens- Temeuzen en Hellevoetsluis- Middel- harnis zijn ver-vallen Alle vaarverbindingen zijn opgenomen in een almanak, die verkrijgbaar is bij de vw's en verschillende boekwinkels. Nieuw in de almanak zijn de kaartjes waarop te zien is waar de verschillende schepen aanleggen. Provincie tevreden over aanpak handhaving door Martijn de Koning MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten en waterschap Zeeuwse Eilanden presteren over het algemeen goed op het gebied van milieuhandhaving. Alleen de gemeente Noord-Beve land en waterschap Zeeuws- Vlaanderen blijven achter bij de andere handhavingsorganen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de provincie liet uitvoeren door onderzoeksbureau Oranjewoud. Dat presenteerde de uitkomsten hiervan gisteren in Middelburg. De provincie maakte in 2002 af spraken met de Zeeuwse ge meenten en waterschappen over het te volgen beleid op het ge bied van milieuhandhaving. Doel was deze efficiënter en overal gelijk te maken. Het ging daarbij onder meer om regels over het opleggen van sancties, het afgeven van vergunningen en de manier waarop gemeenten en waterschappen met milieu problemen moeten omgaan. Alle handhavers dienden per 1 januari 2005 aan de nieuwe cri teria te voldoen. De Zeeuwse or ganen bleken daar gemiddeld voor 95 procent in geslaagd. Dat was 3 procent hoger dan het lan delijk gemiddelde. Zes Zeeuwse gemeenten slaagden voor 100 procent: Sluis, Terneuzen, Hulst, Goes, Vlissingen en Schouwen-Duiveland. De ande- re gemeenten en het waterschap Zeeuwse Eilanden scoorden tus sen 89 en 98 procent, behalve de gemeente Nooi-d-Beveland (71 procent) en het waterschap Zeeuws-Vlaandei'en (78 pro cent). Wethouder A. van dei- Maas van milieu gaf aan zich geen zorgen te maken over de achterstand van Noord-Beve land. „Wij zijn een kleine ge meente en moeten dus met een gei'ing budget en weinig perso neel deze doelstellingen zien te halen. Volgens mij hebben we de belangrijkste taken uitge voerd. Wat nog ontbreekt is het beschrijvende gedeelte, zoals pi'otocollen over wat in welk ge val te doen. Daar zijn we simpel weg nog niet aan toegekomen. Over enkele maanden zitten ook wij aan die 100 procent." Bij het waterschap Zeeuws- Vlaande ren was gisteren niemand be- i-eikbaar voor commentaar. De controle op milieuhandha ving wordt per 1 oktober van dit jaar een taak van de provincie. Die krijgt dan het recht om sanc ties op te leggen aan gemeenten en waterschappen die niet aan de criteria voldoen. Gedeputeer de van milieu J. Suurmond zei niet te verwachten dat de pro vincie sti'affen moet gaan opleg gen. „Ik denk dat alle handha vers binnen enkele maanden op 100 procent zitten. De meeste zijn goed op weg; zij moeten en kel nog een finishing touch aan brengen. Met Noord-Beveland en waterschap Zeeuws-Vlaande- ren zijn goede afspraken ge maakt om de achter-stand zo snel mogelijk in te halen." Vol gens de gedeputeerde is het wel afwachten hoe de instanties met de nieuwe situatie omgaan. „De meesten zijn geslaagd voor hun theorieexamen. Het is nu zaak het geleerde in de praktijk te brengen." Suurmond noemde sa menwerking tussen gemeenten op dit gebied van groot belang. Hij prees in dat kader de ge meenten Reimerswaal en Kapel- Ie. Die riepen afgelopen jaar het project Reik in het leven. Kapel- Ie voert nu het beleid op het ge bied van milieuhandhaving voor de twee gemeenten uit, ter wijl Reimerswaal het verlenen van vergunningen namens bei den voor haar rekening neemt. „Die samenwerking leidt aan toonbaar tot betere dienstverle ning aan de burger en een snelle re afhandeling van de procedu res", aldus de gedeputeerde. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 41-jarige man uit Bui'gh-Haamstede verooi'deeld tot een taakstraf van tachtig uur voor het stalken van zijn ex-vriendin. De man had het niet kunnen vei'kroppen dat zijn vriendin een punt achter hun relatie had gezet. Daar om had hij haar vorig jaar in de zomer met grote regel maat mailtjes en sms-berichten gestuurd. De raadsman van de verdachte wees de i'echter op het feit dat die meestal liefdesverklaringen en smeekbedes had den bevat. De rechter kon het gedrag van de man niet over zijn kant laten gaan. Die had namelijk ook gedreigd dat hij 'de boel' bij de ex-vriendin kapot zou schieten en had vanuit haar mailbox beledigend beeldmateriaal ver stuurd. ste provincie uit de bus, met Den Bosch/Eindhoven als econo misch topgebied. Dat Zeeland de schoonste pro vincie is, komt vooral doordat de mestproductie er het laagst is, de bevolking milieubewust en het autoverkeer geiing. Een minpunt is het relatief hoge aan tal vei-keersongevallen, met na me in Zeeuws-Vlaanderen. RILLAND - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het afgelopen weekeinde weer illegale lozingen geconstateerd in het kassengebied in de Bathpolder bij Rilland. In april werd ook al twee keer veiwuild water aangetroffen in hét gebied; het waterschap maakte toen proces-verbaal op té gen glastuinbouwbedrijf Agrocare. Volgens omwonende M. van der Velden werd er zondag op drie plekken geloosd en was het water op één plaats 42 graden Celcius. Een woordvoerster van het schap zegt niet te weten waar het water dit keer vandaan kwam. De zaak is overgedragen aan het Openbaar Ministerie; dat wil geen uitspraken doen. TERNEUZEN - Door nog onbekende oorzaak is gisteren op het terrein van Dow in Terneuzen een opslagtank met ethylbenzeen en benzeen overgelopen. Niemand raakte ge wond. De schade bleef beperkt. Het giftige spul kwam te- ï-echt in een opvangbak. Het incident is gisteren kort na de middag ontdekt door middel van het elektronische waarschuwingssysteem. Het bedrijf trof direct maatregelen. De brandweer spoot een dikke laag schuim over het materiaal in de afvalbak. De officier van dienst van de gemeente Terneuzen werd op de hoogte gebracht. In de lucht zijn na het ongeval geen gevaarlijke concentraties gemeten. De vrijgekomen ethylbenzeen en benzeen worden door een speciale pompwagen weggehaald. „Alle veiligheids- maatregelen hebben goed gewerkt", aldus een woordvoer der van Dow gisteren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 39-jarige Middelburger gisteren veroordeeld tot een taaksti'af van 120 uur voor het stalken van zijn ex-vrouw. Daarnaast kreeg de man een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand opgelegd. De man had in augustus vorig jaar zijn ex en haar familie herhaaldelijk bedreigd met zware mishandeling. Hij stuurde sms-berichten en reed regelmatig bij zijn ex door de straat. De man vertelde dat hij moeite had met'de omgangsrege- ling voor hun kind en dat hij de nieuwe vriend van zijn ex niet vertrouwde. De verdachte zou hen sinds voxüg jaar niet meer lastig hebben gevallen. Toch zal hij moeten afre kenen met zijn verleden. door Wout Bareman GENT - Het stadsbestuur van Gent en de organisatoren van de Gentse Feesten willen de veilig heid van de anderhalf miljoen bezoekers die het festijn jaar lijks bezoeken, vergroten. Na an derhalf jaar onderhandelen heb ben de stad en de organisatie een overeenkomst getekend, waarin de verantwoordelijkhe den zijn vastgelegd. 'Feestenburgemeester' schepen D. Termont noemt het docu ment 'een zegen voor de Gentse Feesten'. „Ik ben er ontzettend blij mee. Zowel de rechten als de plichten van alle partijen staan nu op papier. Dat komt de kwaliteit en de veiligheid van de feesten ten goede." De organisatoren zijn voortaan verplicht het maximale aantal toeschouwers op hun plein te be rekenen en daar ook maatrege len voor te treffen. Daarnaast moeten alle mogelijke veilig heidscertificaten worden ge haald. De stad zelf dient te zor gen voor een goede afvalophaal- dienst, financiële steun (dit jaar bijna een miljoen euro) en vol doende parkeergelegenheid. Platte portemonnees De Gentse Feesten, een groot cultureel volksfeest dat voor de 162ste keer wordt gehouden, be ginnen dit jaar op zaterdag 16 juli en duren tot en met 25 juli, traditiegetrouw 'de dag van de platte portemonnees'. Uit recent cijfermateriaal blijkt dat ruim de helft van de bezoekers afkom stig is uit Oost-Vlaanderen zelf, 14,2 procent komt uit West-Vlaandei'en, 13,3 procent uit Antwerpen en bijna tien pi"o- cent uit Nederland. En dan voor al uit Zeeland en Noord-Bra bant. Bezoekers geven samen ruim 36 miljoen euro uit; de tota le omzet is bijna 50 miljoen. Het programma werd vorige week gepresenteerd. Daarbij be klaagde Termont zich dat het evenement, dat in de top drie van Europese volksfeesten staat genoteerd, geen cent subsidie krijgt van de federale en Vlaam se overheid. „Terwijl we giganti sche bedragen aan belasting en dergelijke aan hen afdragen." De Gentse Feesten vormen de paraplu van vier internationale festivals: het Blue Note Festival, het Internationale Straattheater festival, het Internationale Pup- petbuskerfestival en het dansfes- tival 10 Days Off. Hoogtepunten van het Blue Note Festival zijn optredens van de Dave Holland Big Band, Toots Thielemans, Jo hn Scofield, Van Morrisson en Vaya con Dios. Tijdens het Pup- petbuskerfestival zijn de beste poppen-, objecten- en figuran tenvoorstellingen uit de hele we reld te zien. Daarnaast treden Vlaamse charmeurs als Clous- eau, Bart Peeters, Raymond van het Groenewoud en Eddy Wally op. De feesten worden traditio neel geopend met een kleurrijke parade door het centrum. De stoet zet zich zaterdag 16 juli om twee uur in beweging. Er lo pen zo'n veertig groepen in mee. Andere publiekstrekkers: het 'bal 1900' maandag 18 juli, een groot vuui-werkspektakel, dins dag 20 juli aan de Watersport- baan en de rondgang van de stroppendragers vrijdag 22 juli. (Advertentie) Gedeputeerde J. Suurmond vindt dat de meeste handhavende in stanties in Zeeland goed op weg zijn. foto Lex de Meester DOMBURG GOES Nu tot 30% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13