Palestij nen hervatten executies 18 neemt flinke horde n bestrijding armoede Journaliste na gijzeling Irak terug in Parijs Witte Huis verdeeld over Guantanamo Bay Portugal vreest voor imago na strandoverval Koeweit heeft vrouwelijke minister Student wreekt zich op docent Symbool Anjerrevolutie overleden Alle deelnemers albatrosrace dood Veel oppositieleden Ethiopië vast iinst voor Aoun Noord-Korea helpt Iran met kernwapens Trein Tsjetsjenië uit rails door aanslag Bomaanslagen in Iran eisen negen levens Verzorger bekent misbruik van honderd kinderen maandag 13 juni 2005 win nn7fi redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering is verdeeld „ver de vraag of het gevange nenkamp op de marinebasis Gu antanamo Bay op Cuba moet „orden gesloten. Dat zei giste ren een vooraanstaand Republi- keins congreslid. Volgens Dun can Hunter, voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten van het Huis van Afgevaar digden, willen sommigen in het Witte Huis het kamp sluiten. Zo moet een einde komen aan de controverse die de afgelopen jaren ontstond rond Guantana mo Bay. Mensenrechtenorgani saties hekelen de wijze waarop de Amerikanen omgaan met ge detineerden in het kamp. De Amerikanen houden op er enke le honderden personen vast die verdacht worden van terroris tische activiteiten. Velen zijn gearresteerd tijdens de acties in Afghanistan en Irak. Washington beschouwt hen als illegale strijders. Zij worden dan ook niet behandeld volgens internationale verdragen over de behandeling van krijgsge vangenen. Het weekblad Time publiceerde dit weekeinde de tails over de verhoormethoden die op Guantanamo Bay wor den toegepast. ANP/RTR Bestuur wil voorbeelden stellen wegens rechteloosheid dnnr Ad Bloemendaal IEL AVIV - Het Palestijnse Be stuur van president Abbas heeft voor het eerst sinds 2001 de exe cutie van veroordeelden hervat. Sisterochtend zijn vier Pales- lijnen terechtgesteld: drie door hanging en een door de kogel. executies zijn uitgevoerd in za-stad, nadat Abbas zater- r zijn handtekening zette on- r het bevel daartoe. In Pales- nse gevangenissen wachten iug 51 terdoodveroordeelden op Uivoering van hun straf. afgelopen jaren is Europese :oekers van de Palestijnse ge- den steeds de indruk gewekt vonnissen van ter dood oordeelden niet zouden wor- voltrokken. Maar volgens u-Khoüssa, woordvoerder het ministerie van Binnen- se Zaken is de rechteloos- jidop de Westelijke Jordaanoe- eren in de Gazastrook zo toege- omen, dat er voorbeelden moe- L worden gesteld. ,We volgen nu een nieuwe poli- iek van rechtshandhaving om schaos en rechteloosheid in de ilestijnse gebieden te bestrij- en", zei hij gisteren na de exe- lollaboratie an de 51 ter dood veroordeelde alestijnse gevangenen wordt ngeveer de helft beschuldigd m collaboratie met Israël. De (aëlische regering maakte be nd dat bij de vrijlating van Pa- iijnse gevangenen, eerder de- maand, is geëist dat de colla- irateurs niet worden gedood, et Palestijnse Bestuur zegt van iets te weten. De veroordeel den die gisteren zijn geëxecu teerd hadden blijkens de vonnis sen moorden gepleegd zonder politieke achtergrond. De executies in Gaza zijn fel ver oordeeld door mensenrechtenor ganisaties. Het Israëlische 'B'tse- lem' heeft president Abbas ge vraagd geen doodvonnissen meer uit te laten voeren. „Dit is een duidelijke schending van het recht op leven, speciaal om dat er geen sprake is van een eer lijke rechtsgang", aldus een woordvoerster van de organisa tie. De rechteloosheid in de Pales tijnse gebieden is vooral het ge volg van spanningen tussen het Palestijnse Bestuur en gewapen de milities, en tussen de milities onderling. Zaterdag bestormde een groep van veertig militanten het hoofd kwartier van de Palestijnse vei ligheidsdienst in Gaza-stad, waarna een vuurgevecht ont stond van drie uur. Korte tijd la ter openden onbekenden het vuur op het huis van een van de commandanten van de dienst. Chamula's De hervatting van de executies hangt ook samen met zware druk op het Palestijnse Bestuur door familieleden van slachtof fers. Op de Westoever en in de Gazastrook vallen veel doden door rivaliteit tussen 'chamu la's', familieclans. Als een clan zich sterk genoeg voelt, bestor men gewapende leden soms een gevangenis om familieleden te bevrijden. GPD KOEWEIT - In Koeweit is voor het eerst een vrouwelijke minister benoemd, is gisteren van officiële bronnen in het emiraat vernomen. Dr. Massouma al-Mubarak zal de por tefeuille Planning en Bestuurlijke Ontwikkeling beheren. Mubarak verwierf bekendheid als activiste voor vrouwen rechten, als columniste en hoogleraar politicologie. Op 5 juni zijn voor het eerst twee vrouwen benoemd als gemeenteraadslid. Op 16 mei kregen vrouwen het actieve en passieve kiesrecht voor het parlement. ANP/RTR/AFP ANTWERPEN - Een Belgische student informatica heeft de tirades van zijn wiskundedocent op een technobeat ge zet. Een medestudent had de scheldpartijen van lector De Racker opgenomen op de Antwerpse Karei de Gro- te-school. 'The Racker Song' werd verspreid onder klasgenoten en verscheen op websites, meldde de Vlaamse omroep VRT gisteren. Ook de Belgische radio zond het nummer uit. De docent, een oud-legerkolonel, zou wel kunnen lachen om het lied. ANP LISSABON - De Portugese oud-premier generaal Vasco Gongalves is zaterdag op 83-jarige leeftijd overleden. Gonqalves was tijdens de Anjerrevolutie in 1974 een drij vende kracht in het leger achter het omverwerpen van het autoritaire regime dat ruim veertig jaar standhield. Lusa Vasco Lourenqo, voorzitter van de April 25 Vereni ging, genoemd naar de datum in 1974 waarop de dicta tuur van Salazar viel, zei dat Gon?alves vermoedelijk stierf aan een hartaanval toen hij aan het zwemmen was. Gongalves was premier van vier van de zes voorlopige re geringen die Portugal tussen juli 1974 en september 1975 op het pad van de democratie hielpen. Wegens zijn ver meende communistische sympathieën werd hij in 1975 aan de kant geschoven. ANP/EFE/AFP LONDEN - Zeventien deelnemers zouden tijdens een al batrosrace van Australië naar Zuid-Afrika vliegen. Een maand na het begin blijkt dat er geen winnaar is. De vo gels zijn waarschijnlijk boven de Indische Oceaan omge komen, meldde de Britse krant The Guardian zaterdag. De race moest aantonen welke gevaren de vogels tegenko men, zoals haaien, roofvogels en slecht weer. De vogels werden met chips gevolgd op de trek. De reis was te vol gen op de website van het Britse wedkantoor Ladbrokes, die de race samen met een milieuorganisatie en het milieu departement van Tasmanië organiseerde. ANP ADDIS ABEBA - Het bewind in Ethiopië heeft vorige week 3600 leden en sympathisanten van de oppositie vast gezet in een militair kamp, circa 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Addis Abeba. Dat meldde zaterdag de oppositionele Coalitie voor Een heid en Democratie. De autoriteiten wilden het bericht niet bevestigen. Woens dag vielen zeker 29 doden bij onlusten. ANP/AFP EIR0ET - De christelijke oppo- ieleider Michel Aoun lijkt de ote winnaar te zijn geworden id de derde ronde van de parle- ntsverkiezingen in Libanon, it blijkt uit; voorlopige uitsla- ia Zijn rivaal, druzenleider falid Jumblatt, heeft zijn neder ig gisteravond erkend. Jum- lait is, evenals Aoun, fel ge uit tegen Syrische inmenging Libanon, in de oostelijke Be- a-vallei won de pro-Syrische ireging Hezbollah. ANP/AFP De te hulp geschoten politie hield verrichtte vier arrestaties. door Robert Bloemen LISSABON - De Portugese regering vreest voor de reputatie van de toeris tische sector omdat jeugdbendes massaal strandbezoekers hebben overvallen. De autoriteiten namen zaterdag maatrege len om herhaling te voorkomen. Zij ver hoogden het politietoezicht op de stran den bij de hoofdstad Lissabon. Circa vijfhonderd criminelen overspoel den vrijdag het populaire strand Carcave- los bij Lissabon. De jongeren beroofden talrijke strandbezoekers. Onder de bad gasten brak paniek uit. Volgens ooggetui gen gedroegen de overvallers zich agres sief en gewelddadig. De betrokken jonge ren waren tussen de twaalf en twintig jaar oud. Zij kwamen uit arme voorwij- ken van Lissabon. Zij gingen te werk als bendes op de stranden van het Brazili- foto Helder Gabriel/EPA aanse Rio de Janeiro. Ongeveer zestig po litieagenten grepen in. Zij zagen zich ge dwongen waarschuwingsschoten te los sen. Vijf personen, onder wie twee agen ten, raakten bij schermutselingen lichtge wond. De politie kon vier arrestaties ver richten. ANP/AFP K)rSal Stam ONDEN - De rijkste industrie- tóen hebben een belangrijke tóegenomen in de armoedebe- njding. In Londen werden ze tl zaterdag eens over een plan MO miljard dollar aan schul- en kwijt te schelden. Om alle roe landen uitzicht te geven Peen beter bestaan, moeten er tóer nog meer obstakels wor- I weggewerkt. d akkoord heeft betrekking •schulden aan instellingen als tt Internationaal Monetair rods en de Wereldbank. Arme tóen zijn nu jaarlijks miljoe- n kwijt, aan aflossing en rente- ten, die zwaar drukken op begroting. Ze houden daar- ror nauwelijks geld over onder- '!s gezondhei dszorg. oor achttien voor het meren- Afrikaanse landen zijn die p nu verleden tijd. Nu ze Rr geld kunnen steken in hun 5® ontwikkeling wordt de groter dat ze buitenlandse 'Weringen aantrekken. 0|gens Jubilee Nederland, dat ®pagne voert voor schuldver- is de overeenkomst de betrokken achttien lan- groot belang. Voorzitter pie Lubbi noemt het p°ord politiek van groot be- gaat haar echter te ver "et akkoord 'historisch' te ;er!1®, zoals de Britse minister financiën Gordon Brown otte zijn er verscheidene en ai buiten de boot val- Als verbeeld noemt Lubbi Wtóesh, waar de helft van "WVolkmg Qnder de armoede_ grens leeft en dat jaarlijks 650 miljoen dollar kwijt is aan rente en schuldaflossing. Ook ontwik kelingsorganisatie Novib vindt het akkoord, hoewel een 'goede stap voorwaarts, geen reden om achterover te leunen. Jubilee als Novib wijzen erop dat het kwijtschelden van schul den wel een belangrijk, maar niet het enige middel is om het LONDEN - Iran onderhandelt in het geheim met Noord-Korea over de aanleg van een netwerk van ondergrondse bunkers waar in het geheime Iraanse kernwa penproject kan worden schuilge houden. Een team Noord-Koreaanse des kundigen is in cle Iraanse hoofd stad Teheran aangekomen om de Iraanse wensen en plannen te bekijken. Een van de teamleden is een Noord-Koreaanse specia list die betrokken was bij het ontwerp voor de bunkers waar in het illegale Noord-Koreaanse kernprogramma is onderge bracht. Volgens de Britse krant The Sun day Telegraph gaan de jongste onderhandelingen over de waag of de Noorcl-Koreanen het com plex aanleggen, of dat zij Iran adviseren bij de bouw. Eerder leverde het communisti sche regime in Pyongyang al ap paratuur voor ondergrondse mi litaire complexen aan Irak, Sy rië en Libië. ANP armoedeprobleem op te lossen. Er lopen nog andere discussies waarover de internationale ge meenschap verdeeld is. Zo vol doet maar een handjevol landen aan de VN-afspraak om 0,7 pro cent van het bruto binnenlands product aan ontwikkelingshulp te besteden. Kindersterfte In Europees verband is afgespro ken dat rond 2015 die norm wel moet zijn gehaald. Dat moet sneller, vindt Lubbi. Tenslotte moet in 2015 de internationale gemeenschap een aantal ambiti euze doelen hebben gereali seerd. Daarbij gaat het om het terugdringen van de kindersterf te en aids. In een poging deze doelen dichterbij te brengen, hoopt minister Brown tientallen miljarden binnen te halen via de kapitaalmarkt. Zijn voorstel om obligaties uit te geven en met de opbrengst de armoede te lijf te gaan, stuit ech ter op weerstand bij de Verenig de Staten. Het is dan ook cle waag of de komende G8-top vol gende maand in Schotland op dit punt vooruitgang zal opleve ren. Vrije wereldhandel Een ander obstakel waar pas la ter dit jaar concrete stappen kunnen worden genomen, is het overleg over een vrijere wereld handel. Uit onderzoek van de Wereldbank blijkt dat een vrije re wereldhandel de positie van miljoenen mensen kan verbete ren. De handelsbesprekingen, die binnen de Wereldhandelsorgani satie WTO plaatsvinden, verlo pen tot nu toe echter moeizaam. ANP Door de aanslag liepen zes wagons uit de rails. van onze redactie buitenland MOSKOU - Een trein die op weg was van de hoofdstad van Tsjetsjenië Grozny naar de Russi sche hoofdstad Moskou is gisteren door een bom aanslag ontspoord. Acht gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd, 34 mensen raakten licht ge wond. Dat het aantal slachtoffers meeviel komt doordat de bom ontplofte op een punt waar de trein door een bocht langzamer moet rijden. „Hierdoor is een ramp voorkomen", zei een regeringswoord voerder. Volgens Russische politici is de aanslag gepleegd door Tsjetsjeense rebellen die de nationale feest dag (Ruslanddag) wilden verstoren. De aanslag werd gepleegd op 150 kilometer ten zuiden van Moskou. Zes wagons ontspoorden. GPD/RTR van onze redactie buitenland TEHERAN - Tenminste een per soon kwam gisteravond om het leven toen een bom ontplofte in het centrum van de Iraanse hoofdstad Teheran. De bom zat verstopt in een kunststof afvalcontainer. Drie mensen raakten gewond. De po litie zette onmiddellijk de plaats van de aanslag af, nabij het Imam Hossein plein in het druk- ke commerciële hart van de stad. Eerder op de dag gingen vier bommen af in de stad Ah- vaz, in de olierijke provincie Khuzestan in het zuidwesten van Iran. Hierbij kwamen in to taal acht mensen om, terwijl ze ker zeventig anderen gewond raakten. Het Democratische Volksfront van Ahvaz, dat strijd voor onafhankelijkheid voor Khuzestan, ontkende achter de aanslagen te zitten. Volgens de partij heeft de Ahvazi Revolutio naire Martelaren Brigade de ver antwoordelijkheid opgeëist. De bomaanslagen, cüe een zeld zaamheid zijn in Iran, zijn ge pleegd aan de vooravond van presidentsverkiezingen die ko mende wijdag worden gehou den. GPD/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - Uitbundig lachend is de 44-jarige Franse journaliste Florence Aubenas van het dag blad Libération gisteravond te ruggekeerd op de militaire lucht machtbasis Villacoublay bij Pa rijs. Een Falcon 50 van de Franse luchtmacht bracht Aubenas te rug uit Bagdad, waar zij zater dag werd wijgelaten door haar ontvoerders, die haar en haar chauffeur Hoessein Hanoun 158 dagen gevangen hielden. Even leek het er op dat hevige zand stormen het vertrek van de jour naliste nog zouden verhinderen. De luchtverkeersleiding van het vliegveld van Bagdad had alle verkeer verboden, maar maakte uiteindelijk voor deze bijzonde re vlucht een uitzondering. Aubenas vertelde dat haar ge vangenschap zwaar was ge weest. Zij en haar chauffeur hadden al die tijd in een soort grot doorgebracht, geblind doekt en de handen en voeten ge bonden. Slechts eenmaal wer den ze in de gelegenheid gesteld naar de televisie te kijken: „Ik zag een spandoek met de tekst Florence-Hussein 140 en wist de eerste momenten niet wat dat betekende. Pas daarna drong het tot me door dat we al 140 da gen gevangen zaten en dat de mensen in Frankrijk ons niet vergeten waren." De ontvangst op de basis stond uiteraard bol van emoties. „Ik dacht dat ik wist wat vreugde betekende. Maar het is veel meer dan ik voor mogelijk had gehouden. Ik dacht dat ik ont plofte, dat ik uit elkaar sprong", zei Jacqueline Aubenas, de moe der van Florence. Zij was na pre sident Chirac de eerste die Flo rence in de armen sloot. De president had moeder Aube nas zaterdag, kort nadat bekend werd dat Florence was wijgeko- men, persoonlijk van het heuglij ke nieuws op de hoogte gesteld. Ruim vijf maanden hebben Jac queline en haar man Benoït in wurgende spanning geleefd over het lot van hun dochter, die op 5 januari in hartje Bagdad met haar gids Hoessein Hanoun werd ontvoerd. Nog steeds is niet duidelijk wie de kidnappers zijn geweest. Alleen de drie Roe meense journalisten die op 22 mei, na 55 dagen te zijn ont voerd, op vrije voeten kwamen, verklaarden gisteren dat ze op dezelfde plek gevangen hadden gezeten als Aubenas. Ze hadden daar geen ruchtbaarheid aan ge geven uit angst dat ze de vrijla ting van Aubenas en haar gids in gevaar zouden brengen. De vrijlating van Florence Aube nas en Hoessein Hanoun werd gisterochtend bekend gemaakt door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hoe de be vrijdingsoperatie precies is ver lopen, is niet precies duidelijk. Riskant De Franse ambassadeur in Bag dad, Bernard Bajolet, wilde al leen kwijt dat het een 'uiterst ris kante en gevaarlijke' aangele genheid was geweest, die door leden van de Franse geheime dienst met 'een hoge mate van professionaliteit' is uitgevoerd. Terwijl Aubenas de nacht door bracht in een streng bewaakte villa in Bagdad werd Hoessein Hanoun teruggebracht naar zijn huis in Bagdad. Daar werd hem een heldenwelkom bereid. GPD HANNOVER - Een Duitse man heeft bekend dat hij honderd kinderen heeft misbruikt die in een kinderdagverblijf in Han nover aan zijn zorg waren toe vertrouwd. De Duitse politie zei zaterdag alle kinderen die door de man zijn opgevangen, te zul len verhoren. De 32-jarige man werd vrijdaga vond aangehouden. Tot nu toe is van vijf jongens en meisjes ze ker dat ze door de man zijn mis bruikt. De politie verwacht dat het onderzoek enkele maanden zal duren. „Het is moeilijk te begrijpen dat geen van de kinderen dit in de loop daar jaren ruchtbaar maak te", aldus een politiewoordvoer der. De politie in Hannover kwam de man na een anonieme tip op het spoor. ANP/DPA p°ucja

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5