Nieuwe rol Zeeuwse bibliotheek Kunst naast grazende koeien iruppo Sportivo zorgt voor ostalgisch tintje Any wave Klein Pinkpop in Vlissingen Geen winst voor Jesse Meeusen Molenrouw om Egbert van Wijk Storing in kraker Dow Vals alarm op Nauw van Bath Auto meegesleept door oplegger Puber achter het stuur frovincie wil meer geld beschikbaar stellen door Anita Tournois AXEL - „Ja, ik heb iets met kon ten", wil Kristina Smidts wel toegeven. Haar verbeeldingen van voluptueuze vrouwen ont lokten aan het publiek veel reac ties in de trant van 'ik vind de achterkant nog mooier dan de voorkant'. En er was meer lof van de toeschouwers die afgelo pen weekeinde het kunstproject Artistiek achter d'n Dieck be zochten; de één vond het 'een verrijking van het polderleven', een ander sprak van 'een nieu we dimensie voor het platte land'. Het fraaie lenteweer droeg ze ker haar steentje bij aan de sfeervolle ambiance aan de Axel- se Steenovens. Net als het weid se polderlandschap met grazen de koeien en de fraai aangeleg de tuin van Le Marteau: idylli sche achtergrond voor de beel den van de zes, drie Belgische en drie Nederlandse, exposeren de kunstenaars. Wilma Vermeij, Marlies Dewachter, Chris Arts, Paul de Wachter, Kristina Smidts, Rudy Vlijminck en Tjerk Hoek én de familie Den Hamer, die haar hof Le Marteau open stelde voor dit project, kun nen terugkijken op een geslaagd evenement. Beelden en tuin vormden een fraaie eenheid, bo den kwaliteit en artisticiteit en oogstten lof alom van de bezoe kers. Kleine en grote sculpturen, ver schillend qua vormgeving - va riërend van figuratief via geab straheerd naar abstract - en ver vaardigd in tal van materialen streelden het oog. De thema's AMSTERDAM - De Terneuzen- se dichter Jesse Meeusen is niet in de prijzen gevallen tijdens de landelijke finale van de schrijf wedstrijd Write Now, die gister middag in het Amsterdamse Pa- radiso werd gehouden. Meeusens finaleplaats was een 'zwanger', 'echtpaar', 'vogels' en 'dieren' vormden onderwerpen met raakvlakken voor de expos erende kunstenaars, die als ge meenschappelijke noemer hun academietijd in Sint Niklaas hebben. Eenvoud Vier vogelsculpturen, een vlin der en dwerggeit, gemaakt van staal, metaal, brons en afvalma- terialen van Dewachter vertoon den een verrassende vormge ving, net als de shelter van naamgenote De Wachter. Arts dwingt respect af met een peli- primeur, omdat nog nooit eer der een dichter een voorronde van het schrijffestijn had gewon nen. Write Now is een landelij ke schrijfwedstrijd van het lite raire tijdschrift Passionate Ma gazine voor jongeren van 15 tot 25 jaar Meeusen (19) was niet echt te- kaansculptuur van rood koper door de eenvoud van vormge ving; één simpele maar vloeien de lijn. Vermeij's abstracte beelden als bijvoorbeeld De Dansers, zijn ge maakt van in mallen gegoten marmerkorrels en cement; een bijzondere toepassing van mate rialen als emaco, een mix van be ton met glasvezel. Een opvallen de witte sculptuur in de tuin, Groei van Vlijminck, gemaakt uit hout met polyester, vormde een ander fraai voorbeeld van het vele interessants dat er te ontdekken viel. leurgesteld, omdat hij geen mo ment rekening had gehouden met winst. „Helaas, pindakaas. Ik wilde na tuurlijk wel graag winnen, maar het is niet anders. Maar natuur lijk blijf ik gewoon schrijven, ik ga door tot mijn dood", reageer de hij. PietKleemans IIKZEE - Peter Pan Speed- Gruppo Sportivo. Dat en dé publiekstrekkers van bileumeditie van het afgelo- ffeekend gehouden Anywa- slival. Gruppo zorgde sa- mei lokale oudgedienden bgsleen - die ooit op Anywa- ëuteerde als The Bruce en Trademark voor een lalgisch tintje. iftrap voor het festival vrij- iïond in een bomvolle jumtent stond geheel in het 'van harde muziek. Met als twist hoogtepunt de snoei- t opzwepende tonen van rPan Speedrock. Van meet ïoging de gitaar in de hoog- ssnelling om daar het gehe- icert in te blijven. Met veel werk maar ook een eigen 'van Motörheads Ace of Heel andere koek, maar te zo lekker, was daarna Weert van The Old Firm, foetal zorgde met stevige Ierse folkrock voor een feestelij ke sfeer in nachtelijk Brogum. De Schouwse band Fitting mocht zaterdag de tweede festi valdag openen en deed dat met verve. Waarna een afwisselend programma zich ontrolde. Varië rend van de redelijk rustige klanken van Void of Air tot de met tomeloze energie gebrachte Nederlandstalige snelle raps van Stijlfreakz, de strakke rock van VanKatoen en de harde maar toegankelijke metal van Badly Preserved. Springsteen bouwde onder de bezielende leiding van zanger entertainer Cees de Feiter een nostalgisch feestje op het po dium dat in de tent met veel ent housiasme werd meegevierd. Met als uitsmijter een bezielde uitvoering van Atlantic City. Goed voor een hossende band en hossend publiek. Gruppo Sportivo voerde het pu bliek terug naar de glorietijd van de Haagse band die eind ja ren zeventig furore maakte met nummers als Hey girl, Beep beep love, Superman, Disco real ly made it (It's empty and I hate it) en Lasting Forever. Gruppo maakte er een gelikte swingen de show met nieuwe nummers maar vooral ook oude succes sen. Zanger/gitarist Hans Vanden- burg bleek het publiek nog als vanouds te kunnen kunnen be spelen, maar was zich ook be wust dat de band met alleen te ren op oude roem niet verder komt. „Tja, toen waren we heel beroemd", grapte Vandenburg in een aankondiging van een van de gouwe ouwe Grup- po-hits. Symfonisch Verrassend sterk was het optre den van Trademark, na 23 jaar afwezigheid weer terug op het Brogumpodium. Alsof ze nooit waren weggeweest produceerde het viertal, voor deze gelegen heid aangevuld met vijfde man saxofonist Jaap Verseput, fraaie symfonische rockklanken. „Dat vond ik persoonlijk één van de hoogtepunten van Anywave, blikt J. Appeldoorn van Brogum terug. Appeldoorn toont zich zeer tevreden over het verloop van de jubileumeditie. Anywave was ook dit jaar - net als alle andere edities - naast een muziekspektakel ook één grote reünie. Tekenend voor Anywave, weet ook Appel doorn. Mensen zich normaal niet in Brogum vertonen, ko men, weet hij, wel naar Anywa ve. De headbangers van 25 jaar geleden komen nu met vrouw en kind naar het muziekspektakel. De twintigers van toen willen als bijna-vijftigers Anywave niet missen, zo bleek zaterdag. Appeldoorn: „Maar ook vanuit de bands heb ik heel enthousias te reacties gehoord. En we had den natuurlijk enorm geluk met het weer. Want bij regen krijg je toch snel een probleem met de ruimte. Nu was het mooi ver spreid onder tent, zaal en het buitenterras achter Brogum." Het festival trok naar schatting 3500 bezoekers. Hof Le Marteau en omgeving boden een heel aardig decor voor de diverse werken van de exposerende kunstenaars. foto Peter Nicolai maandag 13 juni 2005 13 MIDDELBURG - De molens in Middelburg en omgeving staan sinds het afgelopen weekeinde in de rouwstand we gens het overlijden van de Middelburgse molenpublicist Egbert van Wijk (76). Voor het bereiken van de rouw stand wordt het wiekenkruis zo gekruid dat de bovenste wiek juist voorbij het hoogste punt stilstaat. Van Wijk schreef de boeken Molens in Middelburg en Molens in Veere. Ook publiceerde hij het werk Bewogen van Eb en Vloed, waarin hij de geschiedenis beschreef van de getij- molens die vroeger in Zeeland dienst hebben gedaan. Van Wijk schreef bovendien een groot aantal artikelen, vooral voor De Windmolen, het blad van Vereniging De Zeeuwse Molen. De crematieplechtigheid zal dinsdag vanaf 16.00 uur plaatshebben in het crematorium in Middelburg. TERNEUZEN - Door een technische storing heeft Dow Benelux in Terneuzen afgelopen zaterdag de LHC2-fa- briek gecontroleerd uit bedrijf genomen. De oorzaak van de storing in één van de nafta-kraakinstallaties wordt nog onderzocht. Het stilleggen van de fabriek ging vanaf 17.00 uur een kwartier gepaard met hevig fakkelen. Dow-woordvoerder W. van het Hof verwacht dat de kra ker begin deze week weer wordt opgestart. „Of dat weer met fakkelen en eventuele overlast gepaard gaat, is nog onduidelijk. Dat hangt van het te volgen proces af." BATH - De waterpolitie en de reddingsbrigade zijn giste ren voor niets uitgerukt. Er kwam een melding binnen dat een zeiljacht bij het Nauw van Bath in de Westerschel- de gekapseisd zou zijn. Er bleek echter weinig aan de hand te zijn: de boot was vastgelopen en de vijf opvaren den waren aan het wachten tot het hoogwater zou wor den, zodat ze verder konden varen. Ook de politie van Antwerpen stond al op het punt een boot te sturen. KAPELLE - De auto van een 32-jarige Vlissinger is zater dagochtend op de A58 bij Kapelle meegesleept door de op legger van een trekker. Vermoedelijk was de automobilist in slaap gevallen. Hij kwam daarna met de neus van zijn auto klem te zitten onder de oplegger voor hem. De man is per ambulance met snijwonden en nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht hij naar huis. Door het ongeval is de rechter rijstrook van de A58 ruim een half uur afgesloten geweest. VLISSINGEN - Een veertienjarige jongen uit Vlissingen is zaterdagavond rond half twaalf achter het stuur van een auto vandaan gehaald. Een kwartier eerder kreeg de politie een melding dat een auto slingerend over de Nieu we Vlissingseweg in Vlissingen reed. Na verschillende stoptekens bleef de auto rustig door de schildersbuurt rij den. Ter hoogte van de President Rooseveltlaan zette de politie hem aan de kant. De bestuurder bleek pas veer tien. Hij verklaarde dat hij met toestemming van zijn moe der de auto had verzet en even een rondje had gemaakt. Na opmaken van proces-verbaal mocht hij naar huis. ^uwan der Sluis „DELBURG - De Zeeuwse Holbeek kan vanaf 2006 reke- op een jaarlijkse subsidie nbijna 5,1 miljoen euro. Dat nerton meer clan nu het ge- ijsJlet dat geld moet de in- Üngzich vernieuwen. De pro pje Zeeland wil dat de 0» Bibliotheek meer ini- litven gaat ontplooien op het Hfdvan educatie en culturele lormalie- 0°k moet biblio- ifli liet voortouw nemen bij lomiing van een literair coör- ulicpiint. provincie vindt dat een bi- tóeek niet alleen een verza- piaats van boeken, cd's, en dagbladen is, maar ook educatieve en culturele rol mlt. „Een bibliotheek is een ugrijke openbare voorzie- i een ontmoetingsplaats. In eiiadof kern is er wel een bi- Éek(voorziening) aanwe- wat erg belangrijk is voor oorbeeld de leefbaarheid het platteland. De biblio- iSiséén van de meest wijd- sproide voorzieningen in Zee- p aldus gedeputeerde [snHeukelom in het provin- ilbibliotheekbeleidsplan. vindt dat de dienstverlening de Zeeuwse bibliotheken tepast moeten worden aan asen van de tijd en dus aan ide kreukels lor eenden ES Een uitwijkmanoeuvre r een moedereend met vier fes heeft een achttienjarige Uelburger zijn auto gekost. r«d zaterdagavond over de toen de vijf dieren ter hoog- an Goes overstaken. Door Ére keren abrupt aan het r te rukken, wist hij de le eenden te ontwijken, auto botste echter tegen de pil en is totaal vernield, bestuurder en de drie inzit- en kwamen met de schrik de wensen van de huidige en toe komstige klanten. Omdat de wensen van de gebruikers niet allemaal hetzelfde zijn, zullen bibliotheken een grote verschei denheid aan mogelijkheden moe ten bieden om tegemoet te ko men aan allerlei wensen. De Zeeuwse Bibliotheek bestaat nu uit een openbare bibliotheek, een wetenschappelijke biblio theek en een provinciale biblio theekcentrale. Vanaf eind dit jaar wordt de Zeeuwse Biblio theek een stichting met een ei gen onafhankelijk bestuur. Nu zijn de gemeente Middelburg en de provincie nog de baas. De nieuwe stichting zal bestaan uit drie onderdelen: de Service Organisatie, de Wetenschappelij ke Bibliotheek en de Basisbiblio theek Middelburg. De provincie verwacht van de Wetenschappe lijke Bibliotheek onder meer spe cialistische informatieverstrek king vanaf hbo-niveau, Neder landse literatuur, geschiedenis en informatie over cultuur in de breedste zin van het woord. Een andere, belangrijke taak voor de Wetenschappelijke Bibliotheek is het verlenen van diensten aan de Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy. Op het gebied van het verbete ren van de culturele informatie in en over Zeeland door het cen traal verzamelen en beschik baar stellen van die informatie is een leidende rol voor de Zeeuwse Bibliotheek wegge legd. Met name het digitaal be schikbaar stellen is van groot be- lang. Een ander belangrijk punt is het opzetten van een centraal infor matiepunt voor schrijvers en li teraire organisaties in Zeeland. In een databank kunnen alle ge gevens over Zeeuwse schrijvers, organisaties, leeskringen, uitge vers en boekhandels worden ver zameld. De provincie wil dat de bibliotheek informatie bundelt over financiële zaken rond het schrijverschap, een literaire agenda verzorgt en literaire acti viteiten stimuleert. Provinciale staten bespreken het provinciaal bibliotheekplan in de vergadering van 17 juni. Een optreden van de Survivorsband, een speciaal voor de gelegenheid samengestelde formatie. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Festivalgangers liggend in het grasveld, omringd door bierhouders en decibellen. Even in gedachten een tienvoud vormen van het bezoekersaan tal, en je bevindt je gevoelsma tig op het terrein van Pinkpop. Het weer zit in ieder geval mee, zaterdagmiddag. Het is goed toe ven op het Baskensbtfrgplein, waar Survivörsland haar tenten had opgeslagen. Alleen lopen er tegen vijven haast meer beveili gingsbeambten rond dan pu bliek op het veld. „Straks, rond zeven uur, dan wordt het druk", voorspelt iemand van de brand weer. „Dan komt Kim-Lian." Een politieman wijst naar de ca fétent. Daar is het te doen. En in derdaad. Het is gelijk duidelijk hoe je tweehonderd man in een toch niet grote tent krijgt. Ge woon door Alex Agnew op het podium te zetten. De Belgische cabaretier krijgt zijn toeschou wers stevig aan het lachen. Zelfs buiten genieten ze mee. Zo lang je maar met je rug tegen de tent aan ligt. Het zijn vooral de 'oudere jongeren' die het festi val bezoeken. Dertigers, een en keling in de twintig. Nog wel de grootste groep bestond uit voor malige rockers die him kroost la ten zien hoe papa en mama hun jeugd zoal doorbrachten. Al met al heel gemoedelijk. Bug gy's rijden vlot door het gras en voor de meeste kinderen leek de Kinderland-attractie overbodig. Met zijn allen van een grasheu vel af rollen, de atletiekbaan op, is immers veel leuker. De baan zit nog zacht ook. Nadine van Spronsen en Janne Wolterbeek nestelen zich juist met hun be kertjes cola in de zon. Ze heb ben het prima naar hun zin. „Dat het voor een goed doel is, geeft je al een goed gevoel", zegt Wolterbeek. „Maar het festival is ook nog eens hartstikke leuk. Ik heb inmiddels alle grote festi vals bezocht, maar dit soort klei ne initiatieven zijn toch creatie ver. En losser. Je wordt bij de in gang door de bewaking niet bin nenstebuiten gekeerd." Laag zonnetje „Het enige dat jammer is, is dat er nog niet zo veel mensen op af komen", vindt Spronsen. Wolter beek verwacht de drukte in de avond. „Dat is meestal met festi val: het zonnetje moet eerst wat lager komen te hangen. En Zeeuwen kijken liever de kat uit de boom. Die denken om elf uur 's avonds: 'laten we toch gaan'." Stiktevreden Gebeurde dat ook? Helaas niet. Ruud Aerssens, die het festival organiseerde, de volgende dag - met hese stem: „We zijn niet bo ven de duizend mensen uitgeko men. Toch hebben die samen ge zorgd voor veertienduizend en nog-wat euro. Dat gaat allemaal naar Stichting Palazzoli en KWF Kankerbestrijding. Dat is een succes, maar ook de muziek was een succes. Niet alleen wij, maar ook de bands waren stikte vreden. Ze vonden het superge luid, superlicht, superteam. Hoe dat kan? Ha, superorganisatie!" WSportivo bracht een mengeling van nieuwe nummers en vooral veel oude successen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31