Handtekening voor rustige jop PZC Eindelijk een nuttig gevoel fZC Haaien en piraten in de Westerschelde Titel derde klas voor ringrijders van Domburg bil PvdA Noord-Beveland: laat jongeren Colijnsplaat reglement van orde tekenen Modderjutters in Saeftinghe agenda Korps Dirksland beste van Zeeland Reebok doodgereden op de A58 Jeugdbrandweer naar finales Nostalgie op Zomerjaarmarkt AAZET maandag 13 juni 2005 IjUJNSPLZ U.in hniiflt LAAT - Laat jonge- renïiun handtekening zetten on der een reglement van orde, waarin staat dat ze geen drugs overlast of andere hinder zul len veroorzaken. Dat is volgens C, Quinten van de Noord-Beve- landse gemeenteraad de oplos singvoor het hangplekprobleem in Colijnsplaat. In het dorp wordt al vier jaar ge praat over een hangcontainer, Jaar jongeren elkaar kunnen ontmoeten. De gemeente zou het liefst een jeugdhonk op het ha venplateau neerzetten, maar dat ziet een groot deel van de inwo ners niet zitten. De Havenweg ligt midden in het dorp en de Co- lijnsplaatse bevolking vreest voor ronkende scooters en ihreeuwende jongeren. Onge- ,eer een maand geleden werd het praathuisje op het havenpla- EMMADORP - Twintig rolstoel rijders maakten zaterdag samen met de vrijwilligers van het Ro de Kruis een tocht door het Ver dronken Land van Saeftinghe. Jeanne Akkermans uit Hengst dijk was een van de mensen die de wandeltocht in een modder- jutter meemaakte. Ze is na af loopenthousiast: „Ik was al een laarkeèr met mijn rolstoel hier op de dijk geweest om naar het atuurlandschap te kijken, laar deze tocht was werkelijk pectaculair. Op een gegeven loment zakte de jutter zo diep de modder, dat vier mannen loesten trekken en twee moes- duwen om nog vooruit te iunnen. De vrijwilligers van het Rode Kruis en de sportieve mannen jn Leisure Company Zeeuws- laanderen, die hun spierkracht odig hadden om te manoeuvre- sn met de modderjutters, zijn 10e maar voldaan na de twee ware tochten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 1460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'n9dd Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA goes Jel: (0113)315500 fax: (0113)315669 S"Nail: redactie@pzc.nl wternet www.pzc.nl E-riTaii: web@pzc.nl teau, dat bedoeld is voor oude ren, nog vernield. De dorpsraad heeft een alterna tief aangedragen: een perceel van het Waterschap Zeeuwse Ei landen aan de Havenstraat, ten westen van het dorp. Die plek ligt tweehonderd meter buiten de bebouwde kom, dus de hang jongeren kunnen er lekker hun gang gaan. Maar de jeugd uit het dorp wil helemaal niet naar het mieren bosje, zoals de plek bekend staat. Dat zegt PvdA-raadslid C. Quinten, die een paar weken geleden werd opgebeld om te ko men kijken toen er weer eens overlast was op het havenpla teau. Quinten: „Het mierenbosje is voor de jongeren helemaal geen optie. Ze zeggen: 'We wor den maar gewoon weggestopt, dat is het makkelijkste. Zet ons maar buiten het dorp, dan heb je geen last van ons.'" Quinten ziet wel een oplossing in de manier waarop ze in ande re gemeenten omgaan met de jeugdhonken. „Het is een hele vreemde zaak dat we hier al drie, vier jaar mee bezig zijn. We willen alles netjes doen en door middel van een bouwver gunning ergens zo'n container neerzetten. Maar ik lees in de krant dat jeugdhonken in ande re gemeenten vaak gewoon ge doogd worden." Een goed voorbeeld-vindt Quin ten het Zuid-Bevelandse dorp Nisse, waar de jongeren zelf ver antwoordelijk zijn gemaakt voor het reilen en zeilen van de hangplek. Dat werkt prima, vol gens het Noord-Bevelandse raadslid. „Waarom laten we ze niet een reglement van orde op maken, waarin ze beloven dat ze bijvoorbeeld geen drugsover last mogen veroorzaken en geen herrie. Op die manier maak je ze zelf verantwoordelijk. Als het dan misgaat is het over en uit." Is hij dan niet bang dat wanneer er toch iets gebeurt, de beschul digende vingeren naar een ande re groep wordt gericht? „Nee, ik ben wat dat betreft wel optimis tisch over de jeugd. We hebben het hier vooral over jongeren tussen de 14 en 18 jaar. Als ze bijvoorbeeld een eigen bestuur tje hebben, dan denk ik wel dat ze elkaar in de gaten houden en anderen erop aanspreken, als het misgaat. Het voorstel van de PvdA wordt donderdag besproken in de raadscommissie. STREEKACTIVITEITEN JaNSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: morensoos; Pleintje Sluisburg, 19.30 r: Openluchtconcert koninklijke mu- (vereniging Scheldegalm; INKENSZAND - Achter de Hervorm- kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; IPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil- rsclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 (Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; lliGroenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be iden voor carapatiënten; (RUININGEN - Ons Dorpshuis, 3.Q0-17.OO uur: Biljartclub senioren; S.30uur: schaakclub Zwarte Dame; vembad Den Inkel, 19.00-19.30 uur: quajogging; 19.30-20.00 uur: Aquaro- ics; H0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- itiek; 13.30 uur: Sociëteit; MAARTENSDIJK - Cafetaria Het op de Haven, 18.30 uur: Start ondvierdaagse, I0LEN - Meulvliet, 18.30 uur: Vertrek wndvierdaagse; EMELDINGE De Wemel, DO-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten biljarten, 14.00 uur: Koersbal; jRSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 0.3O uur: Bewegen voor ouderen; 3.30uur: Biljarten in de hal; «Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Fatima Nur Mohammed schildert secuur bloemen op een doek. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Na een hersenbloeding lukt het allemaal niet meer zo goed. Pra ten gaat moeilijker, lopen vaak ook en je baan, die kun je wel opzeggen. Vroe ger was je dan aan huis gekluisterd. Ge lukkig kwam Goes met een activiteiten centrum en nu draait die van Vlissingen ook alweer vijf jaar op volle toeren. De Onderneming heet het centrum. Waarom, dat is niet moeilijk te raden. Midden op Vrijburg, tussen de auto dealers en tuincentra, hangt ineens een schools sfeertje. Luidruchtig en knus. Buiten op de bankjes zitten 'cliënten' een sigaretje te roken. Ze hebben een kwartiertje pauze. En na dat kwartier tje gaan ze even vrolijk naar binnen. Houtbewerken, of computeren zoals Lou Cijsouw. Niet zijn favoriete bezig heid, maar ach, hij staat ingeroosterd. „Internet interesseert me totaal niks. Computers ook niet. Het liefst werk ik met mijn handen. Vogelhuisjes bouwen, dat vind ik pas echt leuk. In Goes, waar voorheen alleen een acti viteitencentrum zat, werkte Lou het liefst in de tuin. Harken, grasmaaien. Hij laelandde daar nadat hij een hele tijd moest revalideren in Katwijk. Lou heeft een hersenbloeding gehad. Wan neer, dat weet hij niet meer. „En wat er precies gebeurde, ook niet. Dat is het vervelende met een hersen bloeding. Je weet helemaal niks meer. Ze hebben me verteld dat ik een paar maanden in coma heb geleden. En cfoar- na moest ik alles opnieuw leren. Alles. Je kunt het zo gek niet bedenken. Alles. Maar werken lukte niet meer. Ik was goudsmid in Westkapelle en daarvoor machinist op een tanker. Dat kan alle maal niet meer. Nu kom ik hier vijf da gen per week. Oh, ik moet gaan. Dag." En weg is Lou. Teamcoördinator Rien Allewijn legt uit hoe het zit met een her senbloeding. „Dan kun je niet meer zo goed nadenken. Ordenen evenmin. Je moet het zien als een trein met wagonne tjes. Die wagonnetjes proberen we hier in de goede volgorde te zetten." „Hier kunnen mensen met een functie beperking, zeg maar lichamelijk gehan dicapten, zich nuttig maken. Zich nut tig voelen. Wat zij maken, wordt ver kocht aan onze opdrachtgevers. Die bel len op dat ze honderd haaientandenze- vers willen. Nou, dan zorgen we daar voor. Alleen wel op ons eigen tempo en onze eigen manier. Zonder tijdsdruk." Paarse bloemen De Onderneming kent vijftig cliënten. De een komt een ochtend per week, de ander gaat er elke dag met de bus naar toe. Zoals Fatima Nur Mohammed. Fati ma was 'klein geboren en fout geope reerd'. Dat tikt ze in op haar communi cator. Fatima kan niet praten. Via een 'stokje' achter haar polsaanpassing typt ze haar tekst in, die je kunt aflezen van het apparaatje. Het stokje kan ze ver vangen door een kwastje en daarmee schildert ze - heel secuur - bloemen op een doek. Wat ze zoal deed in de tijd voor De On derneming? „Thuis blijven. Vervelen." En wat ze het liefst doet? „Computeren. Ik kan telefoneren en voor mij is mailen makkelijk. Met mijn contactpersoon en met de mevrouw van ergotherapie." foto Dirk-Jan Gjeltema Fatima woont pas zes jaar in Neder land. Ze komt uit Somalië. Daar zijn geen activiteitencentra, en ook geen elektrische rolstoelen. „Vijf jaar was ik bang terug te moeten. Nu mogen we blij ven. We verhuizen van het AZC naar de Maximastraat in Middelburg. Dat is voor mijn familie fijn en vooral voor mij. In Somalië heb ik geen leven." In de kantine hangt Suresh Chamroe slingers op voor het jubileumfeest. Hij komt net zo lang bij De Onderneming als Lou Cijsouw. „Lou is mijn vriend. Vroeger maakte ik nooit vrienden, maar hier lopen mensen met hetzelfde ziekte beeld. Dan begrijp je elkaar. Als hij zijn zin niet kan afmaken, lukt mij dat wel. En vice versa." Suresh heeft een beetje hetzelfde meegemaakt als zijn vriend. Na een auto-ongeluk in 1995 liep hij hersenbeschadiging op. Hij lag een poos je in coma. Suresh zet zijn wijsvinger tegen zijn kin en kijkt bedenkelijk de lucht in. „Hm... Nee, daar weer ik niks meer van. Soms komen wel dingen bo- venborrelen. Dat heb ik alleen hier. Hier train ik mijn geheugen. Op maan dag doe ik boodschappen, dan doe ik op dinsdag... Hoe heet dat nou? Een soort Get the Picture. Woordvormen! Als ik dat heb gedaan, komt alles terug." door Freek Janssen ELLEWOUTSDIJK - Het is mis schien maar goed dat de Wester schelde er niet zo uitziet zoals kinderen haar tekenen. De rivier zou onveilig gemaakt wor den door kwaadwillende figu ren als piraten, haaien en piran ha's. Tijdens het Schelde Ont dekkingsweekend maakten kin deren het langste scheldeschilde- rij ooit vervaardigd: 16 meter en 88 centimeter. Het schilderij was een initiatief van het Schelde Informatiecen trum. Tot nu toe mocht een schil derij in het stadsarchief van Ant werpen zich het langste schelde- schilderij noemen. De 547 centi meter lange perkamenten kaart van de Westerschelde, verfraaid met de tekeningen van dorpjes en schepen, werd gemaakt van 1493 tot 1503. De kinderen die dit weekeinde Fort Ellewoutsdijk bezochten tijdens het Schelde Ontdek kingsweekend, deden er aanzien lijk minder lang over. Ze moch ten schilderen wat ze wilden, zo lang het maar met de Schelde te maken had. „Eén jongetje wilde per se au to's schilderen", zei J. Duinker- De fantasie van kinderen bracht veel onverwachte zaken in de Westerschelde; van piraten tot haaien, van piranha's tot auto's. Over het algemeen tekenden de kinderen echter vooral natuur: de kerncentra le, bijvoorbeeld, was nergens te bekennen. foto Dirk-Jan Gjeltema ke. „Dat mocht, want over de Westerschelde varen container schepen met auto's." Het viel Duinkerke op dat de kinderen toch nog vrij veel natuur teken den, en niet bijvoorbeeld de kerncentrale. Daarmee was het doel van de actie eigenlijk al ge haald: „We wilden de kinderen laten zien dat er veel mooie na tuur is in de Westerschelde. Dat de rivier niet alleen heel goed is voor de economie en voor de scheepvaart. Je kunt daar wel een boekje over maken, maar door ze het zelf te laten zien en te laten tekenen zijn ze er veel intensiever mee bezig." Om in spiratie op te doen, mochten de kinderen mee op een mini-excur sie naar de Scheldedijk, tijdens laag water. Lars (8) uit Ellewoutsdijk teken de met name vissen: dolfijnen, piranha's. En een magere haai: „Die heeft niet zo veel gegeten." Dat er in de Westerschelde geen haaien voorkomen, weet hij zelf ook wel: „Ik heb er nog nooit eentje gezien." Het Ontdekkingsweekend, dat op verschillende plaatsen langs de Westerschelde in Zeeland en België werd gehouden, trok in de provincie zo'n 2500 bezoe kers. In België waren dat er on geveer evenveel. Kees de Pater van de Vogelbescherming, één van de organisatoren: „Met na me de excursies liepen erg goed. We hadden dit aantal wel onge veer verwacht." Volgend jaar weer? „Ik denk dat het in ieder geval belangrijk is om de Schel de onder de aandacht te blijven brengen, gezien de besluitvor ming over de verdieping. Mis schien dat we de activiteiten die het populairst waren, wat meer door het jaar heen kunnen orga niseren." AXEL - Het korps van Dirksland heeft zaterdag in Axel de provinciale brandweer wedstrijden op Hoofdklasse-ni veau gewonnen. Het korps gaat op 8 oktober naar de lan delijke finale in het Drentse Beilen. De zes deelnemende ploegen, uit Middelburg, Nieuwdorp, Vlijmen, Bergen op Zoom, Dirksland en Middelharnis, moesten in Ajcel enke le pittige opdrachten uitvoeren met een ongevalsituatie voor, en een brand in het pand van Rotadruk aan de Nas- saustraat, dat vanwege de wedstrijden voor verkeer was afgesloten. De zes korpsen kregen allemaal 75 minuten de tijd om de situaties zo goed mogelijk op te lossen. RILLAND - Op de A58 bij Rilland is gistermorgen een ree bok aangereden door een personenauto. Plet dier overleed ter plaatse. Rond kwart over vijf stak de ree plotseling de weg over. Een naderende personenauto, bestuurd door een 66-jarige man uit de gemeente Veere, kon het dier niet meer ontwijken en reed de reebok aan. De auto raak te bij de aanrijding beschadigd en moest worden wegge sleept. WESTERSCHOUWEN - De jeugdbrandweer Wester- schouwen is opnieuw in de prijzen gevallen. De aspiran ten hoge druk en junioren lage druk haalden bij geweste lijke jeugdbrandweerwedstrijden in Hagestein respectie velijk een tweede en zesde plaats. Dat betekent dat de as piranten zich hebben geplaatst voor de landelijke finale op 24 september in IJsselsteijn en de junioren mee mogen doen aan de landelijke finale 1 oktober in Veenendaal. De groep Zierikzee haalde een verdienstelijke twaalfde plaats. De aspiranten hadden een lastige brandbestrij ding en redding op een schip. De junioren kregen een keu kenbrand met uitbreiding naar een andere ruimte voor de kiezen. 's-HEERENHOEK - Herkent u iemand? Dat was de cen trale vraag op de fototentoonstelling 150 jaar katholiek onderwijs in 's-Heerenhoek. Er waren met name een hoop klassenfoto's uit het doip te zien in de Jeugdhoeve. De le ge plekken in de namenlijsten kostten de bezoekers wat hoofdbrekens. Wie was dat ook alweer? De tentoonstel ling was te zien tijdens de Zomerjaarmarkt in 's-Heeren hoek. Het is traditie dat er elk jaar een tentoonstelling isj zei Karen Martens van de jaarmarktcommissie. ,,We wil len wat voor alle leeftijden organiseren." Dus net zo goed als er buiten een trampoline stond voor de kinderen, was er voor de wat ouderen een nostalgische expositie. Aangezien het dit jaar 150 jaar geleden is dat de katholie ke Sint Jozefschool in het dorp gesticht werd, was een the ma al gauw gevonden. Mede door het archief van de huidi ge basisschool, Don Bosco, was er genoeg om op te han gen. „En ik ben bij mensen op het dorp langs geweest om te vragen of ze nog wat hadden", zegt Martens. Aan de muren hingen prachtige oude schoolkaarten, zoals eentje die Nederland niet indeelt in provincies, maar in bisdom men. De expositie duurde maar een dag, dus vandaag is hij alweer weg. Maar volgend jaar kunnen de 's-Heeren- hoekers opnieuw herinneringen ophalen, met een nieuw thema. door Sandra van de Vreugde WESTKAPELLE - In Westkapel le werd zaterdag een serie van 4 klassewedstrijden afgesloten met het derde-klas kampioen schap. Dertien drietallen van verschillende Walcherse dorpen, deden een poging om te promove ren naar een hoger niveau. In de laatste twee beurten moest Aagtekerke afhaken en eindigde met 63 ringen op een derde plaats. Zij misten op deze ma nier net de promotie die al bijna zeker leek.Voor Westkapelle en Domburg pakte het wel goed uit. Na ieder 65 ringen na 30 beurten te hebben gestoken, moesten Westkapelle en Dom burg kampen om de kampioens titel. Promotie was toen voor beide drietallen al in de knip. De 32 mm. ring bracht direct uit komst. Na een misser van West kapelle, had Domburg het in ei gen hand. Zowel Krijn Passe- nier, Ko-Jan Provoost als ook Wim Provoost, staken de ring in en zo wonnen zij alsnog de titel die enkele beurten eerder bijna door de vingers was geglipt. Met de reservetitel voor het drie tal en de persoonlijke reserveti tel van Johan de Witte van West kapelle, kon de organiserende vereniging tevreden zijn. De Wit te stak hiervoor 25 van de 30 rin gen en moest daarbij alleen Maarten Spiljard van Gapinge voor laten gaan. Die won de per soonlijke kampioenstitel door als enige deelnemer 26 ringen te steken. Middelburg 2 leek vanaf het begin een degradatiekandi daat. Met vijftig ringen werden zij dertiende en laatste. Andere potentiële degradatiekandida ten waren Koudekerke 6, Gapin ge 7 en Westkapelle 3. Na twintig beurten was nog lang niet duidelijk wie er uitein delijk zou degraderen want er waren maar kleine verschillen tussen de drietallen. Koudeker ke 6 zette de eindsprint in en werd uiteindelijk zelfs nog 7e. Westkapelle en Gapinge eindig den beiden met 51 ringen op een gedeelde elfde en twaalfde plaats en zo moest de kamp dus een beslissing brengen. In de tweede kampronde staken Andre Louwerse, Simon van de Broeke en Monique Vreeke 1 ring in en Ferdinand Jobse, Cari na Groenleer en Jakob Westerbe- ke uit Westkapelle, gesteund door de plaatselijke fans, staken twee ringen en mochten dus in de derde klas blijven. Agenda Z.R.V. Vrijdag 17 juni: jubileumwed strijd in Souburg aan het Oran jeplein van 14.00 tot 20.00 uur en in Grijpskerke aan de Kerk- ringvan 13.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 juni: Ringijden in Gapinge, Schotse Hoek, in Lam- merenburg, in Nisse tijdens de schaapscheerdersfeesten en in Zoutelande koppelwedstrijd. Wedstrijden van 8.00 tot 17.30 uur. Tijdens wereldwijkdag ringrijden in klederdracht bij Manege Paardoes in Vlissingen van 11.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) KH7IIMFM 7HM\/VERIN« et.nj, KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.I Kapelle -Tel. 0113-3 (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 30% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25