Showbink heeft bangerik nodig PZC Publiek hangt aan de lippen van toppers Van den Berg is een racemonster van vijftien jaar jerard de Lange mist met Presley en Maykel hattrick in Vrouwenpolder 21 MIaWe 1 en Delta 1 pakken tets bandstoten khuit winnaar klgische koers Districtstitels voor Zeeuws kwartet Kees Cijsouw derde in Zaanstad Nonnekes verdedigt zijn tennistitel Ereplaats Vereecken in Eksaarde Zilverentant negende in Brno Dubbelslag motorcrosser De Jonge maandag 13 juni 2005 80UWENPOLDER - Tegenpo- u kunnen elkaar versterken. Voorbeelden zijn er te over: Bas- deen Adriaan, Mini en Maxi. de njkkeen de Dunne. De ene helft jnog niet half zo interessant Lder de andere helft. Zo is het ook met Presley en Maykel, de Wee pony's van menner Gerard Lange uit Heinkenszand. [Sboirbink Presley kan eigenlijk nel zonder bangerik Maykel. Ie twee ruintjes oogden zater- jii bij de nationale menwed- jjjd in Vrouwenpolder vrijwel jentiek. Op de bok gedirigeerd oor hun'baasje' Gerard de Lan- stapten Presley en Maykel ■mantig en eendrachtig de jog rond. Zoals het lackney-pony's betaamt. De anke benen en stijlvolle tred le erden de Hackney's niet voor jets de bijnaam 'ballerina's an de concoursvelden' op. [aar terwijl De Lange zijn para- s na de eerste dag uit Sn tuigje hielp, vertelde hij dat overeenkomsten tussen zijn i's- zoals hij de 21-jarige Pre ieyen de 20-jarige Maykel lief- ijzend noemt - louter het uiter- jk betreffen. Presley en May- zijn in werkelijkheid net zo ischillend als Èlvis en Mo rt. Maar er zit wel muziek in ittweespan uit Heinkenszand. Lange: „Presley heb ik al ndszijn eerste jaar. Het is echt ïilefgozertje. Van tijd tot tijd net ik hem even rechtzetten, iders gaat hij volledig zijn ei- Bgang. Eerlijk hoor, soms zou km wel 's.... Maar als je hem in op wedstrijden ziet: een ech- showbink. Dan maakt-ie zich ht mooi: zijn hals fraai rond, n bewegingen maakt hij zwe- nd. Daar geniet hij van." ekhengst [aykel is een ander verhaal, is bang aangelegd. Tot zijn rende jaar heeft hij wild in oBelgisch bos geleefd, als dek- tussen een stel merries, aar hij is o zo lief. Een vreem- Maykel bij wijze van reken van de stal naar de wei )ES - De laatste nog tnstaande titels in de team- nipetitie bandstoten gingen spannende slotronde sar Delta 1 (Colijnsplaat) in joule 1 en ReHaWe 1 (Vlissin- jen) in poule 2. "it leider De Poedel (uitge- ld) in poule 1 zou worden orbijgestoken, was verwacht, raor kwamen drie teams in lerking. meeste spanning zat in het El d'Eule 1-Windenburg 1. de Schouwse ploegen moes- ffl voor het beste resultaat om zich de andere kandi- Delta 1 van het lijf te hou Windenburg 1 pakte won (36-31) tegen de concurrent maar de 36 pun- tei waren te weinig voor de ti naar Delta 1 na een zege (36-20) tegen JOG 1. De Noord- Bevelanders pelden een voordelige marge p vier punten. opoule 2 was het nog spannen- 'r In de slotronde waren er pg vier titelkandidaten. Voor IGL/KOT'86 uit Sas van gent VEGABV 2 wa^en de druiven gbuurst. ÜJ verloren op een cruciaal mo- ®t. De bandstoters van Darn ed 1 uit Middelburg vochten voor de winst. Dat ook tegen HGL/KOT maar het was niet ge- Want leider ReHaWe 1 geen fout tegen VEGA- 38-35-zege was toereikend de titel. Het verschil met bedroeg drie partij- De strijd om de algeme- titel bandstoten tussen de JJ> poulewinnaars (drie waren [bekend) is op 2 en 9 juli in iPlaza in Goes. 'WE - Jacques Schuit heeft ■toren de Ronde van Hoeven JJi geschreven. In het Bel- plaatsje Hove was de uit Arnemuiden uit kijk de snelste van het pelo- Schuit bleef daarmee der Sande uit het Bra- Willebrord net voor. uit Nieuw-Vosse- in Hove beslag op de 'Sm- V- fet". Gerard de Lange, in de rug gesteund door zijn groom John Platschorre, in actie tijdens de marathon met zijn pony's Presley en Maykel. Na het dressuuronderdeel won De Lange ook deze marathon. Het zou niet voldoende zijn voor de eindzege in Vrouwenpolder. foto Ruben Oreel brengen; dat hoef je bij Presley niet te proberen. Die gaat met hem op de loop. Zo'n meneer is Presley." „Maar als Presley en Maykel sa men in een tweespan lopen, ni velleren ze elkaar. Maykel is een superwerker, een knoest, een echte mannetjesputter. Presley wil showen en vergeet dan wel eens te werken. Maykel gaat dan vervolgens nog harder wer ken en Presley moet daar weer in mee. Het kost wat tijd om dat allemaal uit te dokteren en op el kaar af te stemmen." Gerard - in de menwereld stee vast Gerrit genoemd - de Lange heeft van zijn pony's echter el kaar versterkende tegenpolen gemaakt. Het span rijdt al zo'n tien jaar samen en altijd wel in de topdrie. Zo ook in Vrouwen polder, waar De Lange co in 2003 en 2004 zelfs wonnen. Dit weekeinde werden ze tweede, na overwinningen in de dres suur en de marathon en een té fikse tijdstraf tijdens de vaardig- heidsproef. Simpël Niet gek voor iemand die begon in een simpel karretje achter een geit en een bok. „Ik mocht vroeger van- mijn ouders geen paard, veel te duur natuurlijk. Daarom kreeg ik een geit en een bok, daar reed ik in een kar mee rond. Bij Adrie Burgs, de sinterklaas van Goes, heb ik leren paardrijden. Ik mocht overal op rijden; hij had - geloof ik - in de gaten dat ik er feeling voorhad." De Lange reed met een janple zier op de braderie van Goes, hij probeerde de dressuur en het springen, maar het aangespan nen rijden stal zijn hart. Hij probeerde dat met paarden, enkel- span, tandem en vier- VROUWENPOLDER - Vier Zeeuwse mencombinaties lieten zich gisteren in Vrouwenpolder kronen tot districtskampioen. Ilse de Jonge uit 's-Heer Abtskerke, Jan-Willem Minnaard uit Baarland, André Vink uit Driewegen en Leo Paauwe uit Nisse. Het districtskampioenschap was dit weekeinde ingebed in de natio nale menwedstrijd in Vrouwenpolder. André Vink (tweespan po ny's) en Leo Paauwe (enkelspan paard) waren de enigen van het Zeeuwse kampioenskwartet die ook hun rubriek in de nationale wedstrijd wonnen. Beiden hadden dat te danken aan een sterke ma rathon, want na de eerste twee onderdelen (dressuur en vaardig heid) stonden ze nog niet aan de leiding. span, maar de tweespan met po ny's veroverde uiteindelijk zijn hart. Een voorliefde voor één van de drie onderdelen (dressuur, vaar digheid, marathon) heeft De Lange niet. Presley en Maykel wél. „Het zijn echte marathon cracks. Ze lopen als de brand weer, zó verschrikkelijk snel. Bij een hindernis zijn het net tij gers. Als ze het fluitje horen dat aangeeft dat er een hindernis aankomt, gaan die koppen om hoog en vallen ze de hindernis als het ware aan." In het strijdperk een twee-een heid, erbuiten twee eenheden. Zoals Asterix en Obelix, zoals Ollie B. Bommel en Tom Poes. Zoals Presley en Maykel. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De clinics van dressuuramazo- ne Anky van Grunsven en springruiter Eric van der Vleu ten maakten van het Dressuur Event Zeeland 2005 een groot succes. Maar ook de Zeeuwse dressuurruiters droegen met proeven van hoog niveau hun steentje bij aan het welslagen van het evenement. Degene onder de tweeduizend belangstellenden die gisteren naar Stal de Kroo in Nieuw- en Sint Joosland was gekomen om Anky van Grunsven en Eric van der Vleuten te paard aan het werk te zien, kwam bedrogen uit. 's Werelds beste dressuur- amazone en de nummer één van de Nederlandse springruiters be perkten zich enkel tot lesgeven aan enkele Zeeuwse topcombi- naties. Maar door de wijze waar op een en ander gebeurde, hin gen de aanwezigen aan de lip pen van de toppers. De deelnemers aan de dressuur- clinic, Miranda Weijermans en Carola Paauwe waren eenslui dend in hun oordeel: „Het was boeiend en zeer leerzaam. Je pikt er iets van mee, wat je kan helpen bepaalde moeilijkheden op telossen." Er werd tijdens het Dressuur Event 2005 ook nog om de prij zen gestreden. In de klasse Z2 blijkt tegen Carola Paauwe en My Dream niet te rijden. Het is voor de tegenstrevers om schier moedeloos van te worden. De re gerend Zeeuwse kampioene stuurde de apart bewegende hengst in de eerste proef naar een totaal van 69,33 procent. Paauwe bleef daarmee naaste concurrente Tamara den Outer met Liberty ruim drie procent voor. Den Outer dwong Carola Paauwe in de finale met een pri ma proef nogmaals tot het uiter ste. Het mocht niet baten. De combinatie üit Kruiningen liet de teller ditmaal zelfs oplopen tot de voor dressuurruiters magi sche grens van zeventig procent. „My Dream liep gewoon fantas tisch", zei Paauwe. „Van jurylid Piet Westveer kreeg ik zelfs een beoordeling van 72.33 procent. Gewoon geweldig." Meerdere disciplines In de klasse Ml toonde Mar- g'reet Walraven maar weer eens dat ze meerdere disciplines in de hippische sport beheerst. Na een succesvol optreden op zater dag tijdens de springwedstrij- den in Hulst, bleek er gisteren te- gen de amazone uit Veere en de met veel afdruk door de piste dansende Rinola geen kruid ge wassen. Met twee overwinnin gen in de aanloop naar de finale - met scores van ruim 66 pro cent - maakte Walraven de con currentie haar bedoelingen di rect duidelijk. Ook in de finale bleek niemand bestand tegen de ontketende Weelruitercombina- tie. Ook de gedoodverfde favoriete Anneke Phernambucq niet. De amazone uit Kwadendamme stuurde haar ruin Toscana naar een totaal van 160 punten. Maar ook dat deerde Walraven wei nig. Met een score van 168 pun ten werd ze de verdiende winna res. „Niet gek hè, voor iemand, die puur voor het plezier eens een dressuurwedstrijdje rijdt als er geen springwedstrijden op het programma staan? Ik ben vorig jaar met Rinola in de B begon nen en heb haar zuiver springge- richt gefokt. Maar ze kan ook ge weldig bewegen. Ik doe er ook niks extra voor. Ik moet nog niet over naar M2, maar ben wel toe aan een nieuwe uitdaging. Daarom start ik volgende week een klasse hoger", zei de van het succes genietende Margreet Wal raven. In de klasse L2 trok Marjan van ZAANSTAD - Kees Cijsouw is derde geworden in de vete- ranenwedstrijd van de skeelelerrace in Zaanstad. De cou reur uit Groede, lid van het team Cijsouw, legde het in de eindsprint af tegen winnaar René van der Meulen (Kam pen) en Nederlands kampioen Albert Bakker (Scharnier). Team Cijsouw, met ook de Belg Jean-Luc Ostyn, Jaap van Tatenhove uit Axel en Bressiaander Flip Salomé in de ge lederen, probeerde de laatste tien kilometer met veel de marrages hard te maken, maar niemand kwam weg. In de sprint waren Cijsouws benen net niet goed genoeg voor de zege. Ostyn werd zesde, Van Tatenhove elfde en Sa lomé zeventiende. Fop Fonteijne uit Burgh-Haamstede eindigde als 45e. Axelaar André van Espen, ook lid van team Cijsouw, werd negende bij de C-i'ijders. OOST-SOUBURG - Alexander Nonnekes zal zijn vorig jaar veroverde titel in het nationale tweesterren-ranldng- toemooi in Oost-Souburg verdedigen. De Goesenaar heeft zich al ingeschreven voor het evenement dat van 2 tot en met 10 juli plaatsvindt. Nonnekes krijgt gezelschap van Jasper Hunting, waarvan hij vorige maand in compe titieverband nog verloor. Ook Leon Lobach (finalist in 2003 en halve-finalist in 2004) en Joffe van der Heijden (halve-finalist 2003) zijn zeker van de partij. Kwantitatief kan het toernooi in Oost-Souburg, waar ook de overige speelsterkten aan bod komen, al een succes worden genoemd. Het gaat zelfs zo hard met de inschrij vingen dat de kans bestaat dat er in de categorie 3 deelne mers worden geweigerd. Het maximum is 32, en dat aan tal is de organisatie inmiddels al heel dicht genaderd. EKSAARDE - Bij een wedstrijd van de WAOD in het Bel gische Eksaarde is Eric Vereecken uit Hulst als derde geëindigd in de gecombineerde A/B-categorie. Peter Mol uit Kapelle finishte er als zevende en Fonny Kint uit Drie wegen werd tiende. Jack van der Horst uit Oost-Souburg werd in zijn categorie negende en Wim de Waal uit Axel zevende. Nieuweling Sander Stiegelis uit Kloosterzande behaalde een negende plaats in het Belgische Geel. BRNO - Goesenaar Jark Zilverentant is bij de open Tsje chische kampioenschappen zwemmen voor aangepaste sporters negende geworden op de 50 meter vrije slag. Met zijn tijd van 30,78 zat hij zo'n tweeënhalve seconde ach ter de winnaar. Op de dubbele afstand werd Zilverentant elfde in 1.08,21. Hij gaf acht seconden toe op de nummer één. Bij de 100 meter vlinderslag werd Zilverentant gedis kwalificeerd. Zilverentant, die één onderarm mist, wil vol gend jaar naar het WK voor aangepaste sporters. Op weg daarnaartoe zag hij het kampioenschap in Brno als test. VALKENSWAARD - Motorcrosser Dave de Jonge uit Heinkenszand verstevigde gisteren in Valkenswaard de leiding in de 125 cc-klasse (MX2) van het regiokampioen schap jeugd KNMV. Hij won in de tiende race beide man ches. Er zijn nog vier wedstrijden te gaan. Geslaagde clinic Van Grunsven en Van der Vleuten tijdens Dressuur Event Zeeland Bij de clinic tijdens Dressuur Event Zeeland nam Anky van Grunsven niet zelf op een paard plaats. De regerend olympisch kampioene beperkte zich tot het geven van les aan enkele Zeeuwse combinaties. foto Ruben Oreel Dijk met Rumbly G de stijgende lijn door. Met 170 punten eiste de combinatie uit Heinkenszand in de finale het oranje erelint voor zich op. „Door werkzaam heden heb ik weinig tijd om wed strijden te rijden. Ik train bij An- nemiek Picavet en daar heb ik veel baat bij. Zij verstaat de kunst om de puntjes op de i te zetten. Daardoor gaat het vrij hard. Ik ben nu bijna aan promo tie toe en denk dat Rumbly ook klaar is voor een stapje hoger." door Mariëlle Verstegen HULSHORST/B ARCELONA - Hij voetbalt in de Cl van Hulshorst, maar loopt daar vooral in de weg. Zijn slaap kamer is één grote puinhoop en zijn vader zou hem soms een stuk tape over de mond willen plakken. Maar op het circuit is Hugo van den Berg een heel ander verhaal. Het joch van vijftien verandert dan in een racemon ster. Afgelopen weekeinde reed hij als jongste Nederlan der ooit een Grand Prix 125cc in Barcelona en werd 29e. In het buitenland kenden ze hem al. Van den Berg maakte indruk in de Spaanse en Duit se competitie. In Nederland le ren ze hem ook kennen. Waar zijn talent vandaan komt? Het blijft gissen. Hij heeft geen vader die vroeger coureur was of een oom die gek is van ronkende motoren. „Ik rijd wel al heel lang mo tor, maar niet op circuits, al leen op de weg", zegt vader Henk, die nooit een motor sportfanaat is geweest. Dat Hugo op een motor be landde, heeft hij aan zichzelf te danken. „Ik keek er altijd naar op tv en dat vond ik mooi." Toen hij als tienjarige met zijn vader naar de TT in Assen ging, was hij verkocht. Dat wil ik ook, dacht het jo chie toen hij de motoren voor bij zag scheuren. Herrie en stank? „Nee joh, dat vond ik juist mooi." Dat hij vijf jaar later zijn debuut maakt in As sen, durfde hij niet te dro men. Wie Hugo in het dage lijks leven - zonder racepak en helm - ontmoet, vraagt zich af of er echt een racemon ster in hem schuilt. Vriende lijk, vrolijk gezicht, gel in het korte haar. Geen stoerdoene- rij. Gewoon een leuk joch van vijftien. Die op het circuit wél 240 kilometer per uur haalt met zijn Aprilia RSR 125. Hard? „Je went er aan", zegt Hugo. „Boven de 220 be gin je het wel aardig te voe len, maar dan moet je goed achter je kuipruitje zitten en Hugo van den Berg je zo klein mogelijk maken." Angst was nooit een tegen stander. „Ik ben er wel eens hard afgegaan. Eén keer had ik een hersenschudding. En ik heb een keer allebei mijn voeten tegelijk gekneusd, dat was even lastig." Het valt wel mee, zegt Hugo, om een 125cc te besturen. „Conditie is belangrijk. En concentratie. Mijn remmen moet beter. Ik rem nog te vroeg, dat zijn kleine beetjes die je nog bij kunt sturen." Van den Berg sloot zijn de buut gisteren af als 29e. „Daar gaat mijn race", dacht Hugo toen zijn motor uitviel tijdens de start. „Maar geluk kig kreeg ik hem weer aan. Op het einde werd het wel erg zwaar." Internationaal is Van den Berg de één na jongste de butant ooit. Alleen de Span jaard Jorge Lorenzo was jon ger. Hij was bij zijn debuut in 2002 15 jaar en 1 dag oud. Van den Berg was gisteren 15 jaar en 20 dagen. Plij keek te vreden terug op zijn eerste Grand Prix. „Vooral de trai ningen waren leuk. Een Grand Prix is wel wat anders. Alles is veel groter, er is meer publiek en het gaat ook een stuk harder. Over twee weken is het talent in eigen land te bewonderen op de TT in As sen. Van den Berg: „Prachtig, rijd ik zomaar twee Grand Prix' achter elkaar. Ik hoop er sneller te gaan. En een goe de start te maken." Hij is vijf tien jaar, mag nog geen brom mer rijden, maar heeft*al wel een Grand Prix achter de rug. En Hugo is nog niet uitge- droomd, Hij heeft nog wel een wens over. „Net zo goed als Rossi worden natuurlijk." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21