8 schrapt schuld armste landen PZC Klanten maken vuist tegen hoge zorgpremie Vernieling monument watersnood schokt inwoners Zierikzee Air Race Rotterdam trekt 700.000 toeschouwers S^iiósshssssso1 j Kwijtschelding moet leiden tot oplossen armoedeprobleem Afrika 21 If Korpschefs steunen boze agenten Journaliste vrij na ontvoering Foute belijning: brug niet open De Bruijn grijpt naast wereldtitel Marechaussee schiet op Zeeuw in gestolen auto Ringstekers in middeleeuws Veere nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie www.denobelaerdomburg.nl ooststraat 8. domburg elke dag geopend I" a.armani jeans girbaud - marccain - orwell i (postjbank/eteningnurrimen i Kijk op wivw.pzc.ril/abamwren, bel gratis 1 0800 - 02312310/ stuur deie bonnaar; i PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4480 WQ Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proetabonnement r O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00) I D per jaar met automatische incasso (6 222.50). het alfabet van Zeeland Flink wat zon Steeds meer zon en bij een matige weste lijke wind maxima rond 17 graden. 247e jaargang no. 136 maandag 13 juni 2005 los nummer 1,25 nternet: www.pzc.nl Gerard de Lange heeft uitersten voor zijn wagen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „Het is drama tisch, vreselijk." Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland is geschokt over de vernieling in de nacht van zater dag op zondag van het beeld 'Be proefd maar niet gebroken'. Ook buurtbewoners hebben met afgrijzen kennis genomen van het vandalisme. Het beeld bij de Zuidhaven poort is dat van een vrouw met opgeheven linkerarm en een kind dat zich achter haar ver schuilt. De vrouw is symbool van het Zeeuwse volk dat de moed had door te gaan na de watersnood ramp. Het kind staat voor het ge loof: iets kleins dat tegen iets groots aankruip! Het werd in 1968 gemaakt door de inmiddels overleden Zierik- zeese kunstenaar Ad Braat. Het beeld werd in de nacht van za terdag op zondag van de sokkel getrokken. Verder werd de arm van het beeld afgebroken. Dat onderdeel van het beeld is spoor loos. Het zwaargehavende beeld is overgebracht naar de gemeente werkplaats. Of het nog gerestau reerd kan worden moet nog wor den onderzocht. Buurtbewoners komen woorden tekort om hun verontwaardi ging over de vernieling van het beeld te schetsen. Woorden als 'verschrikkelijk' en 'schandalig' vallen. Woorden waar burgemeester As selbergs zich bij aansluit. „Ver nieling van dit beeld raakt Zie- rikzeeënaren in het hart. Ik vind het ook vreselijk dat mensen hiertoe in staat zijn. Ik vind het echt ongelofelijk jammer dat zo iets heeft kunnen gebeuren." (Advertentie) annnze redactie buitenland ,0NDEN - De ministers ran Financiën van de G8, |e groep van de zeven rijk- te geïndustrialiseerde lan- len en Rusland, hebben za- een akkoord bereikt iver kwijtschelding van de icljiilden van de armste lan- lenter wereld. gengaan. De G8 nodigden zater dag olieproducerende landen en andere staten uit om bij te dra gen aan een fonds, dat de arme landen moet helpen grote schom melingen in de olieprijzen op te vangen. Minister Van Ardenne (Ontwik kelingssamenwerking) noemde het akkoord 'fantastisch' maar meende dat het al veel eerder had kunnen gebeuren. „Het is moeilijk de rijke landen op een lijn te krijgen." Zij vindt verder dat het niet bij schuldsanering moet blijven. „We moeten onze markten ope nen en de handel onderling ver sterken." Nederland scheldt jaarüjks ongeveer 200 miljoen euro kwijt aan schulden van ont wikkelingslanden Doorbraak CDA en PvdA spreken beide van een doorbraak. Het is een buitengewoon goed resultaat, zei CD A-kamerlid De Haan gis teren. Maar de armoedebestrij ding is hiermee niet opgelost. Daar is nog veel meer voor no dig, zo voegde hij eraan toe. PvdA-kamerlid Koenders wijst erop dat het geld voor de schul denverlichting wel extra geld moet zijn. „Want het mag niet ten koste gaan hulp aan andere landen." Hij riep ook de EU op de ex portsubsidies aan te pakken. Die belemmeren de handelsmo gelijkheden van de ontwikke lingslanden. ANP/RTR pagina 5 G8 neemt flinke horde lal zei zaterdag de initiatiefne- ner van de kwijtschelding, de Iritse minister van Financiën jordon Brown. De kwijtschel ling van alle schulden die acht- ien landen hebben bij het Inter- iationaal Monetair Fonds, de Wereldbank en de Afrikaanse Intwikkelingsbank, gaat direct in, Daarvoor stelden de minis- jere40 miljard dollar (33,9 mil- ard euro) beschikbaar, folgens de nieuwste cijfers van Wereldbank hebben de arm banden in zuidelijk Afrika en totale schuld van 231 mil- aid dollar uitstaan. Daarvan ijnze 69 miljard dollar schul- ig aan multilaterale instanties ils de Wereldbank, let schrappen van de schulden met een einde maken aan de ar- loede in Afrika, waardoor de inden de strijd kunnen aan- aanmet de ziektes die jaarlijks nljoenen levens eisen, waaron- iii er aids. De ministers spraken iK larom een pakket aan maatre- ielen af, waaronder verdubbe- ing van de ontwikkelingshulp i opvoering van de campagnes ie onder meer aids moeten te- De Raad van Hoofcommissarissen vindt dat minister van Binnenlandse Zaken Remkes te weinig begrip heeft voor de zwaarte van het politiewerk. De korpschefs hebben de bewindsman gevraagd serieus met de vakbonden in ge sprek te gaan. De vakbonden ervaren dat als een steun in de rug van de politieleiding. De politie voert sinds woensdag actie tegen de dreigende ver slechteringen van de arbeidsvoorwaarden. Florence Aubenas (foto), de journaliste van het Franse dagblad Libération die meer dan vijf maanden ge leden in Irak was ontvoerd, is vrijgelaten. Het vliegtuig waarmee ze terugvloog landde gisteravond op een militaire lucht haven bij Pa rijs. Omdat de wegmakering verwarring zaait bij automobilis ten is de ingebruikname van de tweede brug van N59 bij Bruinisse uitgesteld. Uit een test bleek dat mensen bij het verlaten van de by pass soms de verkeerde weghelft kiezen. De tweede brug is bedoeld om de files bij de Greve- rfj lingensluis te voorkomen. Jean Paul de Bruijn heeft za terdagavond in de Spaanse plaats Lugo de finale van het WK driebanden verloren. De Spanjaard Daniel Sanchez veroverde zijn tweede wereld titel door de Hulster biljarter met 3-0 slaand 15en17 Varia: 2; Binnenland: 3; Gezond: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21 en 22 (Advertentie) De Nederlandse piloot Frank Versteegh legt het parcours af in de Air Race boven Rotterdam. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Red Bull Air Race, een spectaculaire vliegwedstrijd bij de Erasmusbrug in Rotterdam, is gistermid dag gevolgd door ongeveer 700.000 men sen. Het publiek verzamelde zich op de kade tussen de Erasmusbrug en de Euromast, maar ook daken van aan de Nieuwe Maas gelegen flatgebouwen en kantoren stonden vol mensen. Een woordvoei-ster van de organisatie zei 'uitermate tevre den' te zijn over de opkomst. Ook de Rot terdamse burgemeester Opstelten toonde zich blij met de massale belangstelling en de goede sfeer bij het evenement. Tijdens de race volgden de deelnemende toestellen boven de rivier die de stad doorsnijdt, zo shel mogelijk een parcours van grote drijvende pylonen. Daarbij voerden ze adembenemende figuren uit. De piloten doken onder meer onder de Erasmusbrug door. De grote toeloop van toeschouwers leidde niet tot problemen op de weg, omdat veel mensen volgens de politie met het openbaar vervoer waren gekomen. Voorafgaand aan het evene ment verhoorde de politie vier mannen van tussen de 26 en 33 jaar. Ze worden verdacht van het voorbereiden van dood slag. Het gaat om mensen die op de site Lunatic News, een 'onafhankelijk fansite voor de fanatieke Feyenoord-suppor- ters', in een forum hebben gesproken over het afschieten van vuurpijlen op vliegtuigen van de Air Race. De mannen werden zaterdagmorgen opgepakt en gis termiddag weer vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de politie zijn bij door zoeking van hun woningen onder andere computers en vuurpijlen in beslag geno men. Volgens justitie betekenden de voor genomen daden zowel voor de piloten als de vele omstanders een groot risico. De advocaat van een van de verdachten, F. van Ardenne, zei dat zijn cliënt in alle toonaarden ontkent dat er sprake is van 'enig plan om het evenement te versto ren.' De Amerikaan Mike Mangold won de Air Race. Hij bleef acht seconden voor op Duitser Klaus Schrodt. Hongaar Peter Besenyei werd derde en de Neder lander Frank Versteegh eindigde als acht ste. ANP door Sylvia Marmelstein OLDENZAAL - Een notaris uit Twente gaat voor burgers een flinke korting bedingen bij zorg verzekeraars op de premie van de basisverzekering. Hij heeft daartoe het Verbond van Zorgverzekerden (VVZ) op gericht. De notaris speelt in op de nieuwe Zorgwet die begin volgend jaar van kracht wordt. Daarin staat dat alle collectivi teiten, bestaande uit groepen verzekerden, het recht hebben premiekortingen te bedingen. Notaris Wim Gaalman gaat er van uit dat mensen die zich aan sluiten bij zijn verbond 10 pro cent korting krijgen op de premie voor de basisverzeke ring. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer 110 euro per vol wassene per jaar. Op de aanvul lende verzekeringen kan de kor ting hoger oplopen. In de nieu we wet worden alle ziekenfonds en particuliere verzekeringen opgeheven. In plaats daarvan is iedere bur ger verplicht zich te verzekeren voor minimaal een basispakket. Groepen burgers mogen maxi maal 10 procent korting bedin gen op de prijs van dit pakket. Die regeling is te vergelijken met de huidige collectieve verze keringen die door werkgevers worden aangeboden. Zorgverze keraars geven bedrijven nu vaak korting omdat werkgevers in één klap een grote groep klan ten aanbrengen. Vanaf volgend jaar kunnen ook andere groepen SCHIPHOL - De marechaussee heeft gisteravond een 33-jarige man uit Kloetinge aan kunnen houden, door drie banden van de auto waarin hij reed, lek te schieten. De marechaussee signaleerde bij de vertrekhal op Schiphol een gestolen auto, waarvan de bestuurder vol gas gaf. Enkele wagens van marechaussee en po litie zetten de achtervolging in. Prooi en volgers gingen via de A4 naar de A5 tegen de richting in en daarna opnieuw tegen de richting in over de A9. Bij de afslag Badhoevedorp jak kerde de gestolen auto de oude Schipholweg" op, opnieuw tegen de richting in, en kwam tegen een lantarenpaal tot stilstand. Daar schoot de marechaussee drie banden lek voordat de Zeeuw uit de auto wilde komen. De politie heeft hem voor ver hoor meegenomen. ANP daaraan mee doen, zoals sport verenigingen, hobbyclubs of een straat die zich verenigt. Zorgver zekeraars mogen bovendien al leen korting verlenen op basis van de hoeveelheid leden die een collectiviteit aanbrengt. Geeft een verzekeraar een be drijf met 1000 werknemers 5 procent korting, dan moet die korting ook gelden voor andere groepen van 1000 mensen. Op aantallen deelnemers denkt Gaalman goed te scoren. „De 18.000 leden van een patiënten vereniging in Noord Oost Twen te doen al mee. Ik verwacht dat meer verenigingen en particulie ren zich aansluiten. Hoe meer mensen mee doen hoe hoger de korting wordt." Het VVZ stelt drie soorten aan vullende verzekeringen op. Daarna vraagt Gaalman bij ver zekeraars offertes voor de basis verzekering en de drie aanvul lende. De verzekeraars moeten dan een bod doen. „Als ik 50.000 leden heb zullen ze zeker een scherpe prijs maken", zegt hij. Gaalman eist dat de verzeke raar met wie hij in zee gaat zwart op wit stelt dat leden van de WZ terecht kunnen bij een ziekenhuis op minder dan 25 ki lometer afstand van huis. In de nieuwe wet is het namelijk niet meer vanzelfsprekend dat pa tiënten dicht bij huis zorg krij gen. GPD VEERE - Verkleed als ridders maken Arne- pen zaterdag de eerste Markizaatdag met onder se ruhers van het ringsteken een middel- meer een historische optocht, foto Ruben Oreel us spel in Veere. Het stadje vierde afgelo- pagina 12* Veere 450 jaar terug in de tijd >3M mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1