Zorgboerderij in de problemen Eindelijk een nuttig gevoel Haaien en piraten in de Westerschelde PZC Gebrek aan vaste inkomsten baart eigenaren zorgen -11 Regentonnen voor goede doel Rijbewijs van Belg ingenomen Vechtpartij Goes Jeugdbrandweer naar finales Rijbewijs kwijt Domburg ringrijders behalen titel derde-klas Zilveren geep agenda Ï/AAZET maandag 13 juni 2005 langrijke inkomstenbron mis sen. „We hadden zes mensen van Het Gors hier. Nu het finan cieel wat minder gaat, worden de cliënten op het eigen dagbe stedingsproject van het Gors ge zet. Want we zijn eigenlijk con currentie; het Gors heeft zelf ook een zorgboerderij." Dat is dan ook het grootste pro bleem met dit soort projecten,* bleek later tijdens de discussie met de GroenLinks-leden. Mar- ja Minnaert, die het bezoek had georganiseerd: „Vaak zijn zorg boerderijen afhankelijk van die inkomsten. Het is de vraag hoe de politiek die zekerheid kan ge ven. Dat blijkt helemaal niet zo gemakkelijk te zijn. Je lost het niet op met een zak geld: die mensen willen het liefst zo snel mogelijk hun eigen broek ophou den. Het probleem is om de ge handicapten bij de boer te krij gen." Fatima Nur Mohammed schildert secuur bloemen op een doek. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Na een hersenbloeding lukt het allemaal niet meer zo goed. Pra ten gaat moeilijker, lopen vaak ook en je baan, die kun je wel opzeggen. Vroe ger was je dan aan huis gekluisterd. Ge lukkig kwam Goes met een activiteiten centrum en nu draait die van Vlissingen ook alweer vijf jaar op volle toeren. De Onderneming heet het centrum. Waarom, dat is niet moeilijk te raden. Midden op Vrijburg, tussen de auto dealers en tuincentra, hangt ineens een schools sfeertje. Luidruchtig en knus. Buiten op de bankjes zitten 'cliënten' een sigaretje te roken. Ze hebben een kwartiertje pauze. En na dat kwartier tje gaan ze even vrolijk naar binnen. Houtbewerken, of computeren zoals Lou Cijsouw. Niet zijn favoriete bezig heid, maar ach, hij staat ingeroosterd. „Internet interesseert me totaal niks. Computers ook niet. Het liefst werk ik met mijn handen. Vogelhuisjes bouwen, dat vind ik pas echt leuk." In Goes, waar voorheen alleen een acti viteitencentrum zat, werkte Lou het liefst in de tuin. Harken, grasmaaien. Hij belandde daar nadat hij een hele tijd moest revalideren in Katwijk. Lou heeft een hersenbloeding gehad. Wan neer, dat weet hij niet meer. „En wat er precies gebeurde, ook niet. Dat is het vervelende met een hersen bloeding. Je weet helemaal niks meer. Ze hebben me verteld dat ik een paar maanden in coma heb geleden. En daar na moest ik alles opnieuw leren. Alles. Je kunt het zo gek niet bedenken. Alles. Maar werken lukte niet meer. Ik was goudsmid in Westkapelle en daarvoor machinist op een tanker. Dat kan alle maal niet meer. Nu kom ik hier vijf da gen per week. Oh, ik moet gaan. Dag." En weg is Lou. Teamcoördinator Rien Allewijn legt uit hoe het zit met een her senbloeding. „Dan kun je niet meer zo goed nadenken. Ordenen evenmin. Je moet het zien als een trein met wagonne tjes. Die wagonnetjes proberen we hier in de goede volgorde te zetten." „Hier kunnen mensen met een functie beperking, zeg maar lichamelijk gehan dicapten, zich nuttig maken. Zich nut tig voelen. Wat zij maken, wordt ver kocht aan onze opdrachtgevers. Die bel len op dat ze honderd haaientandenze- vers willen. Nou, dan zorgen we daar voor. Alleen wel op ons eigen tempo en onze eigen manier. Zonder tijdsdruk." Paarse bloemen De Onderneming kent vijftig cliënten. De een komt een ochtend per week, de ander gaat er elke dag met de bus naar toe. Zoals Fatima Nur Mohammed. Fati ma was 'klein geboren en fout geope reerd'. Dat tikt ze in op haar communi cator. Fatima kan niet praten. Via een 'stokje' achterhaar polsaanpassing typt ze haar tekst in, die je kunt aflezen van het apparaatje. Het stokje kan ze ver vangen door een kwastje en daarmee schildert ze - heel secuur - bloemen op een doek. Wat ze zoal deed in de tijd voor De On derneming? „Thuis blijven. Vervelen." En wat ze het liefst doet? „Computeren. Ik kan telefoneren en voor mij is mailen makkelijk. Met mijn contactpersoon en met de mevrouw van ergotherapie." foto Dirk-Jan Gjeltema Fatima woont pas zes jaar in Neder land. Ze komt uit Somalië. Daar zijn geen activiteitencentra, en ook geen elektrische rolstoelen. „Vijf jaar was ik bang terug te moeten. Nu mogen we blij ven. We verhuizen van het AZC naar de Maximastraat in Middelburg. Dat is voor mijn familie fijn en vooral voor mij. In Somalië heb ik geen leven." In de kantine hangt Suresh Chamroe slingers op voor het jubileumfeest. Hij komt net zo lang bij De Onderneming als Lou Cijsouw. „Lou is mijn vriend. Vroeger maakte ik nooit vrienden, maar hier lopen mensen met hetzelfde ziekte beeld. Dan begrijp je elkaar. Als hij zijn zin niet kan afmaken, lukt mij dat wel. En vice versa." Suresh heeft een beetje hetzelfde meegemaakt als zijn vriend. Na een auto-ongeluk in 1995 liep hij hersenbeschadiging op. Hij lag een poos je in coma. Suresh zet zijn wijsvinger tegen zijn kin en kijkt bedenkelijk de lucht in. „Hm... Nee, daar weer ik niks meer van. Soms komen wel dingen bo- venborrelen. Dat heb ik alleen hier. Hier train ik mijn geheugen. Op maan dag doe ik boodschappen, dan doe ik op dinsdag... Hoe heet dat nou? Een soort Get the Picture. Woordvormen! Als ik dat heb gedaan, komt alles terug." RENESSE - Een regenton kopen om te besparen op het verbruik van drinkwater, en ook nog bijdragen aan een waterproject in Bangladesh. De provinciale actiedag Ton voor Water afgelopen zaterdag op Ecoscope in Renesse is succesvol verlopen. Bijna vijftig tonnen zijn er verkocht. Van elk exemplaar gaat vijf euro naar het waterproject dat is opgezet door de Novib. Ecoscope voert de actie na mens de gemeente Schouwen-Duiveland uit. Naast de ac tiedag bood het milieueducatiecentrum ook nog een wa terprogramma aan: Wie gaat er mee op zoek naar de wa terkringloop? Toch bleken meer mensen geïnteresseerd te zijn in hun dagelijkse boodschappen en het even snel op pikken van hun regenton. Volgens J. Catsman van Ecosco pe een beetje jammer, maar het goede doel steunen is toch het belangrijkst. Daarom gaat de actie nu een tweede fase in en kunnen bezitters van stacaravans en vakantiehuis jes ook nog een regenton bestellen. „Voor mensen met een caravan bijvoorbeeld hebben we een speciale 'balkonton' die weinig ruimte in neemt. Heel belangrijk, want hoe meer water we hier kunnen besparen, hoe beter", aldus Catsman. ZOUTELANDE - In Zoutelande is zondagochtend rond vijf uur het rijbewijs ingenomen van een 24-jarige auto mobilist uit Temse, België. Agenten zagen de man bij Zou telande op de verkeerde weghelft rijden, waarne hij op de Werendijkseweg aan de kant werd gezet. Uit een blaas- test bleek de man ruim driemaal zo veel te hebben gedron ken als toegestaan. Op het bureau is zijn rijbewijs gevor derd. Met een proces-verbaal op zak is hij vrijgelaten. GOES - Twee mannen zijn zaterdagavond aangehouden na een vechtpartij in Goes. Aan het begin van de avond ontstond er ruzie tussen de twee en een personeelslid van een café. Een 32-jarige Goesenaar werd meteen aangehou den, de andere, een 33-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal, meldde zich even later bij de politie. HAGESTEIN - De jeugdbrandweer Westerschouwen is opnieuw in de prijzen gevallen. De aspiranten hogedruk en junioren lagedruk haalden bij gewestelijke jeugdbrand- weerwedstrijden in Hagestein respectievelijk een tweede en zesde plaats. Dat betekent dat de aspiranten zich heb ben geplaatst voor de landelijke finale op 24 september in IJsselsteijn en de junioren mee mogen doen aan de lande lijke finale 1 oktober in Veenendaal. De groep Zierikzee haalde een verdienstelijke twaalfde plaats. De aspiranten hadden een lastige brandbestrijding en redding op een schip. De junioren kregen een keukenbrand met uitbrei ding naar een andere ruimte voor de kiezen. YERSEKE - Een 27-jarige automobilist uit de gemeente Kapelle moest in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn rij bewijs inleveren, toen bij een politiecontrole in Yerseke bleek dat hij ruim drie keer de toegestane hoeveelheid al cohol had genuttigd. door Freek Janssen De fantasie van kinderen bracht veel onverwachte zaken in de Westerschelde: van piraten tot haaien, van piranha's tot auto's. Over het algemeen tekenden de kinderen echter vooral natuur: de kerncentra le, bijvoorbeeld, was nergens te bekennen. foto Dirk-Jan Gjeltema jngrfmek Janssen KAMPERLAND - Zorgboerde rijen maken zich vaak zorgen over een gebrek aan vaste in komsten. Zorginstellingen wil len zich niet altijd vastleggen aan de dagbestedingsprojecten en trekken zich terug, als ze cven wat minder geld te beste den hebben. Dat bleek zaterdag tijdens een bezoek van de landbouwwerk- groep van GroenLinks aan zorg boerderij Catherina Mariahof in Kamperland. De GroenLinks-le den wilden met de excursie naai de zorgboerderij en een land bouwbedrijf in Goes nadenken over de toekomst van de land bouw in Zeeland. Wilna en Rianne Leendertse ver telden over hun zorgboerderij aan de Jacobadijk in Kamper- Tekenen voor goed gedrag COLIJNSPLAAT - Laat jonge ren hun handtekening zetten on der een reglement van orde, waarin staat dat ze geen over last zullen veroorzaken. Dat is volgens C. Quinten van de Noord-Bevelandse gemeente raad de oplossing voor het hang plekprobleem in Colijnsplaat. De gemeente zou het liefst een jeugdhonk op het havenplateau neerzetten, maar dat ziet een groot deel van de inwoners niet zitten. De dorpsraad heeft een eigen alternatief aangedragen: een perceel van het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan de Ha venstraat, ten westen van het doip. Maar de jeugd uit het dorp wil helemaal niet naar het mierenbosje, zoals de plek be tend staat. Dat zegt PvdA- raadslid C. Quinten. Een goed voorbeeld vindt Quinten het Zuid-Bevelandse doip Nisse, waar de jongeren zelf verant woordelijk zijn gemaakt voor let reilen en zijlen van de hang- jplek. Dat werkt prima, volgens [lietNoord-Bevelandse raadslid. ^IERIKZEE - Hengelaar Tino •Stuits heeft bij een zaterdag bij de Zeelandbrug gehouden vis wedstrijd de Zilveren Geep ge wonnen. Het kleinood is gemaakt en be schikbaar gesteld door edelsmid 'Firn de Graaf. Op de tweede Jilaats eindigde Marcel IJzen- brand. Hij ving net als Tino Stuits vijf gepen, maar die wa ren alles bij elkaar net ietsje kleiner. Erik Goedegebuure werd met drie gepen derde. Aan 5de wedstrijd deden twintig hen gelaars mee. land. In 1999 namen de twee zus jes, die toen nog allebei in de zorg werkten, de boerderij over van hun ouders. Ze waren niet allebei meteen gecharmeerd van het plan om het boerenleven in te gaan. Rianne: „Toen Wilna een voorstel deed om er een zorg boerderij van te maken, zag ik dat in eerste instantie niet zo zit ten. Ik vond het eigenlijk een beetje geiten wollensokkenge- doe. Maar toen zijn we er eens ELLEWOUTSDIJK - Het is mis schien maar goed dat de Wester schelde er niet zo uitziet zoals kinderen haar tekenen. De rivier zou onveilig gemaakt wor den door kwaadwillende figu ren als piraten, haaien en piran ha's. Tijdens het Schelde Ont dekkingsweekend maakten kin deren het langste schcldeschilde- rij ooit vervaardigd: 16 meter en 88 centimeter. Het schilderij was een initiatief van het Schelde Informatiecen trum. Tot nu toe mocht een schil derij in het stadsarchief van Ant werpen zich het langste schelde- schilderij noemen. De 547 centi meter lange perkamenten kaart van de Westerschelde, verfraaid met de tekeningen van dorpjes en schepen, werd gemaakt van 1493 tot 1503. De kinderen die dit weekeinde Fort Ellewouts- dijk bezochten in tijdens het Schelde Ontdekkingsweekend, deden er aanzienlijk minder lang over. Ze mochten schilde ren wat ze wilden, zolang het maar met de Schelde te maken had. De medewerkers van het Schelde Informatiecentrum wa- over gaan filosoferen en lang zaam maar zeker ging het er steeds beter uitzien." Gehandicapten van verschillen de instelling komen af een toe een dagje meedraaien, op de boerderij. „Zo hebben we hier een groentetuintje aangelegd waar ze wat handwerk kunnen doen", zei Rianne. „Je kunt niet al te veel gebruik maken van ma chines als je met gehandicapten werkt." Daarnaast runnen de ren daar erg soepel in. „Eén jon getje wilde per se auto's schilde ren", zei J. Duinkerke. „Dat mocht, want over de Wester schelde varen containerschepen met auto's." Het viel Duinkerke op dat de kinderen toch nog vrij zussen een camping en een win keltje. Het een versterkt het an der: „Het winkeltje hebben we om meer mensen hier naar toe te krijgen. De gehandicapten die hier komen, moeten ook af en toe andere mensen ontmoeten." Het grootste probleem van de Catherina Mariahof is het ge brek aan zekerheid. Pasgeleden zegde Stichting Het Gors het contract met de zorgboerderij op, waardoor de zussen een be veel natuur tekenden op het schilderij, en niet bijvoorbeeld de kerncentrale. Daarmee was het doel van de actie eigenlijk al gehaald: „We wilden de kinde ren laten zien dat er veel mooie natuur is in de Westerschelde. Dat de rivier niet alleen goed is voor de economie en voor de scheepvaart. Je kunt daar wel een bo'ekje over maken, maar door ze het zelf te laten zien en te laten tekenen zijn ze er veel intensiever mee bezig." Om in spiratie op te doen, mochten de kinderen mee op een mini-excur sie naar de Scheldedijk, tijdens laag water. Lars (8) uit Elle- woutsdijk tekende met name vis sen: dolfijnen, piranha's. En een magere haai: „Die heeft niet zo veel gegeten." Dat er in de Wes terschelde geen haaien voorko men, weet hij zelf ook wel: „Ik heb er nog nooit eentje gezien. Als dat wel zo is, dan ben ik zo weg. Want ik ga er vaak zwem men." Het Ontdekkingsweek- end, dat op verschillende plaat sen langs de Westerschelde in Zeeland en België werd gehou den, trok in de provincie 2500 bezoekers. In België waren dat er ongeveer evenveel. Kees de Pater van de Vogelbescherming, één van de organisatoren: „Met name de excursies liepen erg goed. We hadden dit aantal wel ongeveer verwacht, misschien hadden we op iets meer ge hoopt." Volgend jaar weer? „Ik denk dat het in ieder geval be langrijk is om de Schelde onder de aandacht te blijven brengen, gezien de besluitvorming over de verdieping. Misschien dat we de activiteiten die het popu lairst waren, wat meer door het jaar heen kunnen organiseren." door Sandra van de Vreugde WESTKAPELLE - In Westka pelle werd zaterdag een serie van 4 klassewedstrijden afgeslo ten met het derde-klas kam pioenschap. Dertien drietallen van verschillende Walcherse dorpen, deden een poging om te promoveren naar een hoger ni veau. In de laatste twee beurten moest Aagtekerke afhaken en eindigde met 63 ringen op een derde plaats. Zij misten op deze ma nier net de promotie die al bijna zeker leek.Voor Westkapelle en Domburg pakte het wel goed uit. Na ieder 65 ringen na 30 beurten te hebben gestoken, moesten Westkapelle en Dom burg kampen om de kampioens titel. Promotie was toen voor beide drietallen al in de knip. De 32 mm. ring bracht direct uit komst. Na een misser van West kapelle, had Domburg het in ei gen hand. Zowel Krijn Passe- nier, Ko-Jan Provoost als ook Wim Provoost, staken de ring in en zo wonnen zij alsnog de titel die enkele beurten eerder bijna door de vingers was geglipt. Met de reservetitel voor het drie tal en de persoonlijke reserveti tel van Johan de Witte van West kapelle, kon de organiserende vereniging tevreden zijn. De Wit te stak hiervoor 25 van de 30 rin gen en moest daarbij alleen Maarten Spiljard van Gapinge voor laten gaan. Die won de per soonlijke kampioenstitel door als enige deelnemer 26 ringen te steken. Middelburg 2 leek vanaf het begin een degradatiekandi daat. Met vijftig ringen werden zij dertiende en laatste. Andere potentiële degradatiekandida ten waren Koudekerke 6, Gapin ge 7 en Westkapelle 3. Na twintig beurten was nog lang niet duidelijk wie er uitein delijk zou degraderen want er waren maar kleine verschillen tussen de drietallen. Koudeker ke 6 zette de eindsprint in en werd uiteindelijk zelfs nog 7e. Westkapelle en Gapinge eindig den beiden met 51 ringen op een gedeelde elfde en twaalfde plaats en zo moest de kamp dus een beslissing brengen. In de tweede kampronde staken Andre Louwerse, Simon van de Broeke en Monique Vreeke 1 ring in en Ferdinand Jobse, Cari na Groenleer en Jakob Westerbe- ke uit Westkapelle, gesteund door de plaatselijke fans, staken twee ringen en mochten dus in de derde klas blijven. Agenda Z.R.V. Vrijdag 17 juni: jubileumwedi- strijd in Souburg aan het Oran jeplein van 14.00 tot 20.00 uur en in Grijpskerke aan de Kerk- ringvan 13.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 juni: Ringijden in Gapinge, Schotse Hoek, in Lam- merenburg, in Nisse tijdens de schaapscheerdersfeesten en in Zoutelande koppelwedstrijd. Wedstrijden van 8.00 tot 17,30 uur. Tijdens wereldwijkdag ringrijden in klederdracht bij Manege Paardoes in Vlissingen van 11.00 tot 17.00 uur. STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17:00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; Nieuwe Kerk, 15.00 uur: miniconcert Bachkoor BWV; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; (Advertentie) ykozijnen -zonwering WWW.AAZET.N^ Kapelle -Tel. 0113-330333 Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "WW,pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 30% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11