Eerst geld, dan beleid voor musea Grevelingenhout golft voor goed doel Nobelpoort in oude glorie Meubel veiling www.rockaroundthebriage.nl fevens reservepot voor aanvragen uit de regio Vaterschap brengt tarieven omlaag lante/Rock Around The Bridge lor Fijneman Dj Ghost Combititke,: €2° Dorkraver •ErickE.'Reia a x érdag 18 juni aanvang 14:30: A A NTriggerfinger ■yi the CatNailpin BW.VERHUIS.iNFQ oger water in hoolse polder Opening Bruse brug vertraagd Terneuzenaar dreigt met bijl Boete tegen veeboer blijft overeind Politie pakt scholieren op na klachten over pesten 0118-419367 zeeuwse almanak Wetskennis editie Schouwen-Duiveland |Ali Pankow IR1KZEE - Er moet voor al- eerst geld beschikbaar ko- ien voor de musea op Schou- en-Duiveland. „Ik wil wel be id maken, maar dan moet ik ook kunnen uitvoeren", ndi wethouder W. Renden. Hij jjt zich de ogen uit het hoofd schamen over de wijze waar de toeristen op dit moment museale collecties moeten schouwen. p toe waren er nooit midde- Ischikbaar om daar verbete- in te brengen. Renden ziet 'mogelijkheden geld vrij te jten voor de musea. De raads- icties steunen zijn voorstel. :ld is in de eerste plaats be- om het verval van de col- die van de twee gemeentelijke insea in Zierikzee te stoppen het depot te verbeteren en leheer van de collectie op or- brengen. Het benodigde be- Sg, 330.00 0 euro, put de wet- uit de reserve stads- en rpsvernieuwing. Het betreft eerste fase van het plan van pak. Dat plan is erop gericht maritiem museum en het 3huismuseum op termijn sa- te voegen in het monumen- stadhuis in de Meelstraat. totale plan bestaat uit vier en, waar in totaal circa 1,5 joen euro mee is gemoeid. :r L. Zijlstra van lek- en Landbouwmuseum manszorg in Dreischor en het regionale Museumplatform reageerden - opvallend genoeg onafhankelijk van elkaar - deze week op het plan van aanpak voor de Zierikzeese musea. Zijl stra verwijt de wethouder ge brek aan beleid voor de overige musea op Schouwen-Duiveland, die allen door inzet van vrijwilli gers in stand worden gehouden. Het Museumplatform pleit voor een integraal beleidsplan waar in ook de overig musea op Schouwen-Duiveland worden betrokken. Renden belooft beleid zodra de gemeenteraad hem het geld er voor beschikbaar stelt. Hij denkt aan de vorming van een museale reserve, waarbij de ove rige musea ook kunnen aanklop pen. Eén verzoek ligt al maan den op een reactie te wachten. Dat komt van de Bruse musea en betreft een installatie voor klimaatbeheersing. In de vergadering van de com missie Samenleving en Bestuur betuigen alle fracties hun steun aan het plan van aa!npak voor de Zierikzeese musea. Het bud get voor de eerste fase lijkt zon der problemen gevoteerd te wor den tijdens de raadsvergadering van donderdag 30 juni. Het gemeentebestuur hoopt met deze investering tevens het vlieg wiel voor verdere fondswerving in werking te stellen. De prak tijk wijst uit dat het ondoen baar is geld van derden binnen te halen, zolang de gemeente zelf niks investeert in de musea. WD'er D. Meulblok vindt dat vooral de provincie eens over de brug moet komen voor Schou wen-Duiveland. „Tot nu toe ik zie dat 95 procent van het cul tuurbudget uitsluitend aan de vier grote steden in Zeeland wordt toebedeeld. Daar moet maar eens verandering in ko men." CDA'er N. de Danschutter legt in een breedvoerig betoog uit voorstander te zijn voor verzelf standiging van de gemeentelijke musea. Volgens hem lukt het een stichting meestal beter fond sen te werven dan de lokale over heid. De Danschutter wil hier graag de gedachten van de wet houder daarover eens op papier en wil daarom het museumvoor- stel 'over de zomer heen tillen'. Voor de overige fracties is die verzelfstandiging op termijn wel bespreekbaar, maar is dat absoluut geen reden een besluit over het plan van aanpak nog langer uit te stellen. De meerder heid is het erover eens dat daar in de raad van 30 juni een defini tieve beslissing over genomen moet worden. verhuizen? Pf Maurits Sep IDDELBURG - Waterschap cuwse Eilanden verlaagt vol- nd jaar de tarieven. Het is [t alleen een voordeel in pro- uien, het waterschap wordt kin euro's goedkoper. categorie gebouwd (eigena- 'i van huizen en bedrijfspan- t er in 2006 7 procent vooruit. Vorig jaar ging die lasting ook omlaag, maar in Praktijk moest er toch meer Aald worden omdat de waar panden meer was geste- ïwas gedacht. Dat lever- het waterschap onverwacht acgeld op: 800.000 euro. Zeeuwse Eilanden had daarop beloofd de extra inkomsten weer terug te geven aan de bur gers. Dat gebeurt nu ook. Boven dien zijn er meer woningeigena ren, zodat de kosten die het wa terschap voor hen maakt over meer mensen verdeeld worden. Daar komt bij dat een deel van de goed gevulde spaarpot wordt aangesproken om de lasten voor de burgers te beperken. Eigenaren van gronden zijn vol gend jaar 9 procent goedkoper uit. Deze categorie ongebouwd profiteert van een nieuwe wijze waarop het waterschap de kos ten verdeelt over de categorieën. Het waterschap verricht steeds minder werk voor de categorie wk Around The Bridge Sas van Gent i.s.m. Het Feest presents: W9J7iuniaanvan9J7:30: olios Tripoli Isle of man Bliss System Error K|voor meer info over programama, tomping ets. op: ongebouwd, die grotendeels be staat uit agrariërs. Steeds min der boeren hebben grond in ei gendom. Het waterschap is daar om minder geld kwijt aan deze categorie. Zij hoeven daarom ook minder te betalen. Grondeigenaren gaan er in in vloed op achteruit. Zij moeten in het algemeen bestuur een ze tel inleveren. Die gaat naar de categorie gebouwd, omdat de be langen van eigenaren van gebou wen toenemen. Zij moeten daar voor ook meer gaan betalen. Dat wordt vooralsnog echter ruimschoots gecompenseerd door de voordeeltjes die zij krij gen, zodat ze er per saldo toch 7 procent op vooruit gaan. De belasting voor ingezetenen en de verontreinigingsheffing gaan licht omhoog. Zij houden gelijke tred met de inflatie, dus één tot anderhalf procent. Goedkoper In tegenstelling tot vorig jaar, toen de tarieven ook omlaag gin gen maar de belasting in geld uitgedrukt toch duurder werd, wordt het waterschap nu ook in euro's goedkoper, zegt J. Hoek man, die in het dagelijks be stuur over financiën gaat. „De waarde van het onroerend goed wordt één keer in de vier jaar vastgesteld. Dat is vorig jaar al gebeurd. Dit jaar werken we dus met dezelfde waarde, zodat dat effect wegvalt." De daling van de tarieven wordt aangekondigd in de perspectie- vennota 2005-2010. De algeme ne vergadering van het water schap moet die nog definitief goedkeuren. (Advertentie) door Piet Kleemans waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 van het water- I door middel van drie wen is een proefproject van Waterschap Zeeuwse Eilan- I, dat duurt tot 1 januari I durende de komende vijf jaar het schap het peil en de «liteit van het water in de ga- i. itsbosbeheer onderzoekt t effect van de ingreep op de in de polder en de Mallen en soorten broedvo- k door Ali Pankow BRUINISSE - Enkele bekende Nederlan ders, topkok Herman den Blijker en golf- prominent Joost Haghen met zijn specta culaire tricks maakten de liefdadig heidsmiddag bij Golfclub Grevelingen hout in Bruinisse gisteren tot een bijzon dere gebeurtenis. Waar het echter om draaide, was de op brengst van het toernooi, die gaat naar de Stichting Dada. Het eindresultaat ligt tussen de 20.000 en 25.000 euro. „We we ten het nog niet precies, maar het is in elk geval een prachtig resultaat"., vindt woordvoerder A. de Zeeuw van Grevelin genhout. Het geld gaat naar Dada, een stichting die zich inzet voor zieke kinderen die extra zorg en voorzieningen nodig heb ben. Het normale zorgpakket in de Ne derlandse ziekenhuizen blijkt in veel spe cifieke gevallen niet voldoende. Dankzij de Stichting Dada is het mogelijk bijvoor beeld een project 'lezen en spelen' aan te schaffen voor de kinderafdeling van het IJssellandziekenhuis in Capelle aan den IJssel. Een ander goed doel van Dada betreft de aanschaf van middelen om jonge diabe tespatiënten met hun ziekte te leren om gaan. Ook is de stichting betrokken bij de financiering van een medisch kinder dagverblijf in Rotterdam. De leden van Grevelingenhout speelden het geld tijdens de zogeheten Charity Cup bijeen door sponsoring en giften. Er namen 22 teams van elk vier personen deel aan het toernooi. Na afloop deed golf prominent Joost Haghen de golfers in Bruinisse versteld staan met zijn golf- show waarin hij bijzonder knappe ver richtingen met bal en clubs liet zien. Het afsluitende diner voor de goede gevers werd verzorgd door topkok Herman den Blijker, bekend van het televisieprogram ma Herrie in de keuken. ZIERIKZEE - De Nobelpoort - een van de drie stadspoorten van Zierikzee - is weer geheel in oude glorie hersteld. Er moest heel wat gebeuren, zegt S. Haaij van de afdeling openbare werken van de ge meente Schouwen-Duiveland. Eerst werden de zware houten poortdeuren opgeknapt. Veel tijd en aandacht werden vervol gens gestoken in het houtwerk van de twee torenspitsen. Bonte knaagkever en boktor hadden danig huis gehouden in met na me de oosttoren. De westtoren was minder ern stig aangetast. Daar ging het vooral om het verdrijven van boktor en bonte knaagkever en het conserveren van het hout werk. Verder werd het voegwerk aan gepakt. Ook de stenen traptre den werden waar nodig hersteld of vervangen. Bovendien is het roestend traliewerk onder han den genomen en zijn de kozij nen gerepareerd en geschilderd. Voorlopig heeft de gemeente geen omkijken meer naar de No belpoort. Haaij: „Hij moet weer minstens twintig jaar vooruit kunnen, maar vergis je niet hoor. Zo'n gebouw heeft heel wat te lijden van de zilte wind. Ik heb rond afgesleten stenen ge zien. De scherpe hoeken zijn er gewoon afgeslepen." De restauratie heeft alles bij el kaar 250.000 euro gekost. Het Rijk betaalt 70 procent van de kosten, de gemeente de rest. De werkzaamheden aan de Nobelpoort zijn klaar, en het bouwwerk mag weer gezien worden. foto Marijke Folkertsma aCie: 0113-315649 pzc.nl ail-redactie@pzc.nl *31,4460 AA Goes ,rtentie-exPloltatie: Midden-Zeeland: 0113-315520: «-Vlaanderen: 0114-372770: Sal: 020-4562500. foto Marijke Folkertsma I0LEN - Het waterpeil in Schakerloopolder bij Tho- is zeventig centimeter geste- Joost Haghen verbruikte heel wat balletjes voor z'n golfdemonstraties. Op de originele wijze op I Kodak Fotopapier! Alleen bij... Mh BRUINISSE - De ingebruikname van de tweede brug bij Bruinisse - bedoeld om een einde te maken aan de wacht tijden voor weg- en waterverkeer door de flessenhals die Grevelingensluis heet - heeft vertraging opgelopen door een technisch mankement. Het was de bedoeling de bypass vandaag in gebruik te ne men, maar of dat lukt is volgens J. Bax van de provincie Zeeland hoogst onzeker. In Bruinisse is gekozen voor een rolbrug als tweede brug en deze is afgesteund op verschil lende punten. Bij test van het systeem gisteren kwam een technisch mankement aan één van die vaste steunpunten voor de rolbrug naar voren. De problemen zijn van dien aard dat het volgens Bax niet verantwoord is het verkeer al gebruik te laten maken van de rolbrug. Zolang de Grevelingensluis niet open moet, heeft het wegverkeer verder geen hinder van de techni sche problemen met de rolbrug, maar dat neemt niet weg dat alles op alles gezet wordt om het mankement in de loop van vandaag te verhelpen. Bax: „We hebben alle maal ons gloeiende best gedaan om het allemaal op tijd klaar te krijgen, dus dit is zeker een tegenvaller. TERNEUZEN - Een 26-jarige Terneuzenaar is donder dagavond in zijn woonplaats aangehouden wegens bedrei ging. Hij had in verband met persoonlijke problemen de inboedel van zijn woning en enkele ruiten vernield. Ook had hij op straat verschillende mensen met een bijl be dreigd. De bijl werd door enkele omstanders van de man afgepakt en door de politie in beslag genomen. De Terneu zenaar is ingesloten. DEN HAAG - Een 23-jarige veeboer uit Arnemuiden is gisteren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot 750 euro boete omdat hij grondwater heeft vervuild. Diezelfde straf was eerder door de politierechter in Mid delburg opgelegd. De man was in hoger beroep gegaan omdat hij vindt dat hij onschuldig is. Tijdens een controle van de politie, in december 2003, bleek dat er van alles mis was met de mestopslag op het Middelburgse veebedrijf van de boer. Zo was het stenen muurtje bij de mestplaat kapot, zodat de koeienmest over de rand heen stroomde. De mest kwam vervolgens in de sloot terecht. Ook twee kunststoffen mestcontainers van het bedrijf waren volgens de agenten zó vol dat ze overlie pen. De dienders constateerden tevens dat de containerbuis waar de mest ingestort moet worden, verstopt was met modder. Ook de bak met kuilvoeropslag zou lek zijn ge weest, waardoor het spul zo de sloot in liep. Het hof von niste conform de eis van de aanklager. door Harmen van der Werf GOES - De politie hoopt met de aanhouding van vier jongeren, afgelopen week op het Spoor- pad in Kapelle, pesterijen tus sen fietsende scholieren voorlo pig de kop te hebben ingedrukt. Naar aanleiding van klachten van scholieren is de politie in ac tie gekomen. Op het fietspad langs het spoor tussen Kapelle en Goes is het geregeld raak tus sen groepen scholieren. Het pad ligt nogal afgelegen. De politie stelde zich afgelopen week verdekt op langs het Spoorpad en wist één jongen uit Kapelle op heterdaad te betrap pen, terwijl hij een scholier uit Reimerswaal sloeg. De politie hield nog drie andere jongeren aan, allemaal uit Reimerswaal. Hun signalementen waren door gegeven door scholieren die vaak door hen werden lastigge vallen. Om scholieren onderweg veilig heid te bieden, hebben de ge meenten Tholen en Borsele een Veilig Honk-project opgezet. Noord-Beveland is ermee bezig. Veilige Honken zijn particuliere adressen langs schoolroutes. Leerlingen kunnen er terecht met een lekke band, bij slecht weer of pesterijen. Advertentie Moonlight Cruises 30 juli en 6 augustus 2005 www.rederij-dijkhuizen.nl (Advertentie) 10.00 uur kavellijst openbaar 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. M.m.v. erkend veilingmeester Jaap Coenraads (van Birdie) en toezichthouder Mariëlle Buys van Buys Partners GGN. De veiling is voor iedereen die uit is op een buitenkansje. Er worden geen veilingkosten berekend, betaling direct. U dient zelf voor het JUNI vervoer zorg te dragen of maakt gebruik van de vaste bezorg- tarieven. ledereen is welkom, u dus ook! Tot ziens op zaterdag 11 juni. Zuidweg 20A Zonnemaire 1 www.interieur-paauwe.nl De advocate uit Temeuzen viel in een gesprek met haar cliënt van de ene verbazing in de andere. De man, die een dag of wat later terecht moest staan voor een klein vergrijp (diefstal van een pennenset), bleek het Wetboek van Straf recht nagenoeg uit z'n hoofd te kennen. „Dit zaakje wordt zeker geseponeerd", sprak hij zonder ook maar enige twijfel in zijn stem. De advocate keek ervan op en wilde weten of hij vaker met Justitie in aanraking was gekomen. „Ja zeker", luidde zijn fiere ant- I woord, „maar dat is alweer vier jaar geleden, hoor.Het I ging toen om een grote over- val. Hoeveel hij toen gekregen had, wilde ze weten. De man: Vier jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65