PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe WAO aan zijden draadje i» OH Oppositieleider Ethiopië vast na bloedige verkiezingsrellen Politiebonden dreigen Remkes met stakingen Nederlander plaatste wellicht mijnen Irak 1 19° 1 |io° JfPjigï Hnw SL oalitiepartijen zijn verdeeld en oppositie is mordicus tegen !hat-ruzie leslecht met muppel )ranje laat »p stoom n Finland leegverkoop Brand Intratuin in Halsteren Europarlement weet het niet meer Vlissingers in tweelingtoptien Ronald Koeman trainer Benfica De cafébiljarters zijn er nog bij bi N 2 Aangenaam Aangenaam zomerweer met flink wat zon, maar later ook een paar wolkenvelden. Maxima rond 19 graden. 247e jaargang no. 133 donderdag 9 juni 2005 os nummer €1,25 ■sac ga Beter narren op het werk dan ja-knikkers internet: www.pzc.nl WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊ^tm nor Fnns Kockelmans )EN HAAG - Het is hoogst mzeker of de nieuwe WAO 1 januari wordt inge- oerd, zoals het kabinet wil. [oor het wetsvoorstel van minis- er De Geus (Sociale Zaken) in BUNSSUM - Een veertienja- ig meisje uit Brunssum heeft en ruzie, die begon tijdens een thiit-sessie op internet, beslecht iel een honkbalknuppel. ie zocht haar chat-partner, een ren oud plaatsgenootje, op en haar hard op het hoofd iet het slagwapen. Het meisje eelde ook nog wat schoppen it aan het slachtoffer, te twee ex-vriendinnen uit Lim- urg waren via een msn-site het chatten over de redenen aarom ze niet meer bij elkaar per de vloer kwamen. Dat leid- tot bedreigingen over en reer en uiteindelijk tot de con- ontatie op straat, e dader wordt morgen voorge- id aan de officier van justitie, el slachtoffer hield aan de con notatie een dikke bult op het wfd, diverse kneuzingen en auwe plekken over. Haar iders hebben aangifte gedaan. PD ELS1NKI - Het Nederlands ftal heeft in de race om een iet voor het wereldkampioen- hap voetbal van 2006 in Duits- ind een goede uitgangspositie trworven. Door een 4-0-over- rinning op Finland heeft de loeg van bondscoach Marco an Basten, met nog vier wed- rijden te gaan, nog altijd de lei- in groep 1. tanje ligt fraai op koers, maar »'am gisteravond in Helsinki as laat op stoom. Na een tegen- fflende start nam Nederland, een moeilijk bespeelbaar ild, pas ver in de tweede helft Island. Nederland speelt na ft duel in Finland nog tegen ndorra, Macedonië, Armenië i Tsjechië. e doelpunten werden gister- vond gemaakt door Ruud van ïstelrooij, Dirk Kuijt, Phillip ocu en invaller Robin van Per- ie. ANP agina 19 Oranje gelooft eigen ogen niet (Advertentie) van de reepe SCHOENMQDE I wegens verbouwing Nieuwe aanbiedingen Nieuwe prijzen zijn huidige vorm bestaat geen enkele steun, noch in de Tweede Kamer, noch bij de sociale part ners. Dat bleek gisteren na een hoor zitting over het nieuwe WAO- stelsel met vakbonden, werk gevers en uitvoeringsorganisa ties in de Tweede Kamer. De Kamer behandelt het wetsvoor stel volgende week, maar op ver zoek van de oppositie zal er van daag al een spoeddebat op hoofdlijnen plaatsvinden. Vol gens PvdA, GroenLinks en SP moet de wet van tafel. De Geus zei gisteren dat uitstel 'niet aan de orde is'. De WAO-ingreep is een hoofdpunt van het regeerak koord. Kern van het nieuwe stelsel is dat alleen volledig arbeidsonge schikten een WAO-uitkering krijgen. Wie nog deels kan wer ken moet met een aanvulling op het loon aan de slag blijven. Vol gens het kabinet moeten zowel de publieke uitkeringsinstantie UWV als particuliere verzeke raars de regeling voor gedeelte lijk arbeidsongeschikten verzor gen. Als zij met elkaar moeten concurreren, zullen ze beter hun best doen, is de verwachting. Op dat onderdeel van het plan bestaat echter zware kritiek. De regeling is veel te ingewikkeld, vinden alle betrokkenen. Aanloopkosten CDA en D66 willen, net als de sociale partners, een volledig private regeling, waaraan alleen de verzekeraars meedoen. Maar daar is de WD weer mordicus tegen. De verzekeraars hebben geen WAO-fonds achter de hand waaruit ze de loonaanvul- lingen kunnen betalen, en moe ten dus helemaal bij nul begin nen met hun financiering. Als zij de regeling alleen uitvoeren, zullen de kosten in de eerste ja ren zes miljard euro extra bedra gen. Op langere termijn ontstaat er volgens de verzekeraars een voordeel van elf miljard, maar daar gelooft WD-Kamerlid De Vries niet veel van. Zij hikt in elk geval aan tegen de hoge aan loopkosten van een private aan pak. De WAO-premies zullen daardoor stijgen en de vakbewe ging zal vervolgens compensatie willen voor de koopkrachteffec ten, betoogde ze. Een dergelijke ontwikkeling zou volgens haar zeer schadelijk zijn voor de eco nomie. Volgens De Vries moet De Geus 'met een beregoed ver haal' komen om haar alsnog te overtuigen. Ze zei ook dat in de WAO al veel bereikt is de afgelopen jaren; het aantal nieuwe gevallen daalt. Ze suggereerde dat een nieuwe ingreep wellicht niet no dig is. CDA, D66 en de sociale partners willen daar echter wel aan vasthouden. ANP Minister Remkes wordt door dienstdoende agenten in blauwe hesjes afgeschermd van hun actievoerende collega's in gele hesjes. door Freek Janssen GOES - De drie politievakbon den dreigen met stakingen als minister Remkes van Binnen landse Zaken niet over de brug komt met betere arbeidsvoor waarden. Zo'n 2500 politiemen sen demonstreerden gisteren bij de Goese Zeelandhallen, waar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar congres hield. De menigte trakteerde Remkes, die te gast was op het congres, op een fluitconcert. De politie voert actie tegen de dreigende verslechtering van de arbeids voorwaarden. Toen de minister het podium opklom om de me nigte toe te spreken, werd hij uit gejoeld en uitgefloten. De boze demonstranten scandeerden: 'Remkes, wij zijn woedend' op de wijs van 'We will rock you' van Queen. Bijna iedereen in het publiek draaide hem de rug toe. De duidelijk geïrriteerde mi nister beloofde met de vakbon den te gaan onderhandelen: „Wat mij betreft beginnen we morgen. Ik wil graag gesprek ken met jullie voeren, maar wel op basis van feitelijk juiste infor matie." Hij doelde daarmee op een berekening van de vakbon- van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - De belangrijk ste oppositieleider in Ethiopië, Hailu Shawel, heeft gisteren huisarrest opgelegd gekregen na een dag van zeer bloedige botsin gen tussen demonstranten en le gereenheden en de politie. Het hoofd van de EU-missie in Addis Abeba, Ana Gomes, heeft dit verklaard. Ze zei dat de mis sie zich bij de regering van pre mier Zenawi heeft beklaagd over 'het huisarrest, de intimida tie en bedreigingen', waar de lei- Advertentie) K 0 R T I N GEN TOT LANGE delft 16 MIDDELBURG ders van de Coalitie voor Een heid en Democratie (CUD) de laatste dagen aan worden bloot gesteld. De Ethiopische regering liet gis teren weten dat ze de politie op dracht heeft gegeven passende maatregelen te nemen om de burgerlijke ordeverstoringen de kop in te drukken. Gisteren vie len zeker 22 doden bij onlusten. De talrijke betogers vrezen dat Zenawi, de feitelijke machtheb ber, met de uitslagen van de par lementsverkiezingen van 15 mei knoeit teneinde een meerder heid te behouden voor zijn Ethi opische Revolutionaire Demo cratische Volksfront (EPRDF). De definiteve uitslagen worden pas in juli verwacht. Mede werkers van ziekenhuizen spra ken gisteren van honderden ge wonden. „Letterlijk het hele zie kenhuis is gevuld met gewon den", aldus een medewerker van een van de ziekenhuizen in Addis Abeba. Er wordt gevreesd dat het dodental nog verder op loopt. De politie zou honderden schoten hebben gelost op de de monstrerende menigte. Het gaat om het ernstigste ge weld dat de Ethiopische hoofd stad sinds 2001 treft. Dat jaar Familieleden van slachtoffers arriveren bij een ziekenhuis in Addis Abeba. foto Andrew Heavens/RTR liep een studentenopstand uit op rellen, waardoor meer dan dertig mensen om het leven kwa men. Het geweld volgt op twee dagen van heftige studentenpro testen en weken van groeiende spanningen over de uitslag van de verkiezingen. Vooral in de steden heeft het EPRDF fors verloren. In de hoofdstad werd Zenawi's partij weggevaagd. De regering ziet dat als een bewijs dat de verkie zingen eerlijk waren. Ze stelt daarbij het EPRDF met aanver wante partijtjes over het hele land genomen de meerderheid handhaaft. ANP/AFP/RTR foto Willem Mieras den ACP. NCB en VMHP, dat de inkomsten volgend jaar netto zo'n veertien procent achteruit gaan. Volgens de minister klop pen die berekeningen niet. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politie Bond zei het te waarderen dat de minis ter de protesterende politie te woord wilde staan. „Maar we zullen niet met een slap resul taat akkoord gaan. Tot eind juni voeren we actie, zonder dat de burger daar nadeel van onder vindt. Werkt dat niet, dan gaat na de zomer de stekker eruit." Volgens H. Rutgers, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de vakorganisatie ACP, waren op de demonstratie zeker 250 poli tiemensen uit Zeeland aanwe zig. „En dan zijn er ook nog ze ker honderd aan het werk bij het VNG-congres, bij de ME of in de beveiliging. In totaal is zo'n éénderde van ons korps hier vandaag." pagina 3 Remkes wil meer samenwerking HALSTEREN - Bij een vesti ging van Intratuin in Halsteren, de grootste in Nederland, heeft gisteravond brand gewoed. Een vrachtwagen bij het pand vatte rond half negen door nog onbekende oorzaak vlam waar na het vuur oversloeg naar de opslagruimte van het pand. On geveer zestig brandweerlieden bestreden het vuur. Op het mo ment dat de brand uitbrak, was er niemand in het tuincentrum. De brand ging gepaard met een grote rookontwikkeling. Rond tienen werd het sein brand mees ter gegeven. Volgens de eige naar gaat het tuincentrum van ochtend gewoon weer open. Een week na het Nederlandse 'nee' tegen ziet ook het Eu ropees Parlement geen duidelijke uitweg uit de crisis-die is ontstaan door de afwijzing van de EU-grondwet in Ne derland en Frankrijk. De twee grootste fracties stonden gisteren in een debat lijnrecht tegenover elkaar bij de vraag of de goedkeuring van de grondwet in andere EU-lidstaten door moet gaan. Het is iets speciaals en zij hebben iets speciaals: ééneii- ge tweelingen. De Vlissingers Sjoerd en Je roen Hanemaaijer weten er alles van, van de voor- en van de nadelen. Het duo heeft de toptien be reikt van de landelijke twee lingtest die de Tros op televisie s"Sj uitzendt. Ronald Koeman is de nieu we trainer van de Portuge se landskampioen Benfica. Koeman (42) volgt bij Ben fica de Italiaan Giovanni Trapattoni op. De oud-in ternational wordt na Co Adriaanse (FC Porto) de tweede Neder landse trainer H in Portugal. R *Jr Tijdens de voorronden van het WK driebanden in het Lu- go neemt een behoorlijk aantal cafébiljarters, voorname lijk uit Zuid-Amerika, het op tegen de profs uit West-Eu ropa. Een enkeling komt niet boven een moyenne van een half punt. De toppers zijn ze liever kwijt dan rijk. Toch verloor Dick Jaspers, de wereldkampioen van 2004, gisteren uitgerekend van één van hen. Hij kan prolongatie van zijn titel nu wel vergeten. ér. - Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27. mensen geen gevaar lopen." De Nederlander is volgens een woordvoerder van het Open baar Ministerie 'herkenbaar' op de beelden, hoewel hij gemas kerd is. De man, die al tien jaar in Nederland woont, zit vast we gens lidmaatschap van een terro ristische organisatie. Hetzelfde geldt voor een 35-jarige Iraakse asielzoeker uit Amersfoort. De overige arrestanten worden al leen verdacht van inbraak, be dreiging en illegaal wapenbezit. De mannen zijn begin mei in de boeien geslagen. Justitie heeft de zaak stil gehouden om het on derzoek niet te schaden. De Ver enigde Staten onderzoeken mo menteel of er daadwerkelijk aan slagen zijn gepleegd op het mo ment dat de Nederlander in Irak was. Er zijn geen aanwijzingen dat de mannen ook aanslagen wilden plegen in Nederland. „We zijn zeer beducht voor dit soort Irak-veteranen", zegt een woordvoerder van de AIVD niet temin. GPD door Frank Hendrickx DEN HAAG - Een Nederlander van Iraakse afkomst heeft moge lijk aanslagen gepleegd op Ame rikaanse troepen in Irak. De man is samen met drie andere Irakezen gearresteerd in Amers foort. Justitie beschikt over een videoband waarop te zien is dat de man landmijnen plaatst langs een weg. De 32-jarige Nederlander was in oktober 2003 nabij de Iraakse stad Fallujah, waar de Ameri kaanse troepen zwaar hebben gevochten met opstandelingen. Op de video is te zien hoe gemas kerde mannen in het Arabisch spreken over het plegen van aan slagen. Eén van de mannen zegt: „Dit zijn de explosieven. De Amerikaanse voertuigen gaan over deze weg. Als zij het bena deren, kunnen wij ze op een af stand van vijfhonderd meter tot ontploffing brengen met een af standsbediening, zodat onze (Advertentie) plants: telefoon: Ipostlbankrèfceningnymmer Handtekening PK bv gaal lorgwldig on O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 gehad P O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik d krant F Goe-maa j pckwa per iaat Daarna wil ik betalen: l€ 19.951 Kijk op wwwp/c nl/abontwen, bel pions (WO - 0331 ?3I otstm dex boo naar: PK. afóehng luersseooce Anhvoo/dnummet 713, 4*60 WB Goes het alfabet van Zeeland MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1