Motet uit kast gehaald PZC Kloosterpop is kleiner van opzet Vader en zoon op didgeridoo woensdag 8 juni 2005 Richard Walley blaast op de didge ridoo. Richard Walley en zijn zoon Olman geven zondag in Vlis- singen een concert op didge ridoo, het blaasinstrument van de aboriginals, de oorspronkelij ke bevolking van Australië. Het is de eerste keer dat vader en zoon in Europa een gezamenlijk optreden verzorgen. Richard Walley is musicus, ac teur. schrijver, verhalenvertel ler, schilder, danser en regis seur. Hij geldt in Australië als schatbewaarder van de aborigi nalcultuur en ontving daarvoor de Order of Australia. In 2001 verkreeg hij de Honorary Docto rate of letters van de Murdoch University. Richard Walley is actief betrok ken bij het opleiden van de abo- riginaljeugd naar de 21ste eeuw met respect voor hun 40.000 jaar oude kennis en cultuur. Hij is geboren in Meekatharra (onge veer 750 kilometer noordelijk van Perth) in 1953. Hij heeft een collectie van zes cd's met didge ridoo muziek geproduceerd, geïnspireerd op de zes seizoenen van ae Noongar Aboriginal Ka lender. Vorig jaar was hij voor het eerst in Nederland tijdens het Aboriginal Art Instru ments Festival Amsterdam 2004. Richard Walley beheerst als be speler van de didgeridoo een gro te verscheidenheid aan stijlen, variërend van traditioneel, orke straal, blues, rock 'n' roll, funk en hiphop tot lounge. Zijn zoon Olman heeft doorgaans een ei gen show. Hij experimenteert met moderne muziek als rap en hiphop. De muziek wordt bege leid door sfeervolle beelden op groot scherm. Voorafgaand aan het concert geeft Terence Samson van 12.00 tot 13.30 uur een demonstratie met de Ca jon la Perü, een houten kist met het geluid van een drumstel. HansTabbers Richard Walley en zoon Olman bespe len de didgeridoo, zondag vanaf 14.00 uur in het Arsenaaltheater te Vlissingen. Het is puur toeval dat dit weekeinde twee ko ren in de provincie uitvoe ringen verzorgen waarin het motet een belangrijke plaats inneemt. Het Vocaal Ensemble Musica Ricercata uit Alblasserdam heeft er een programma op geba seerd, dat zaterdag wordt uitgevoerd in de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk in Tholen. Het Bachkoor BWV zal er enkele ten gehore brengen tijdens een concert, zondag in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Toch mag volgens dirigent Jaap de Wit van Ricercata niet de conclusie worden getrok ken dat het motet opnieuw in de belangstelling staat van het gro te publiek. Integendeel, op inter net is opvallend weinig informa tie over deze muziekvorm te vin den, constateert hij. Het motet is ontstaan in de der tiende eeuw. De term is afkom stig uit het Frans en is een ver kleinwoord van mot, dat woord betekent. In het motet is de onderstem doorgaans een fragment uit een liturgisch gezang. De meer be weeglijke bovenstemmen kun nen daar al dan niet commen taar op leveren. Sinds de renaissance is het mo tet vrijwel steeds een meerstem mig en vaak uit meerdere delen bestaand geestelijk gezang, aan vankelijk nog in het Latijn, la ter in de volkstaal, maar zonder liturgisch gebruik. De verschillende stemmen zon gen oorspronkelijk verschillen de teksten, vaak ook nog in ver schillende talen. Later kregen Het Vocaal Ensemble Musica Ricercata met dirigent Jaap de Wit. de verschillende zangpartijen in principe dezelfde tekst, die door elkaar heen werd gezongen (po lyfoon). Dat is ook het geval met de motetten uit de zeventiende en achttiende eeuw, die op het programma staan van Vocaal Emsemble Musica Ricercata in Tholen. De hoofdmoot wordt gevormd door het motet Befiehl du deine Wege van Johann Christoph Alt- nikol (1720-1759), voor vierstem mig gemengd koor. Deze compo nist trouwde in 1749. met Elisa beth, de dochter van Johann Se bastian Bach. Vlak voor diens dood, een jaar later, dicteerde Johann Sebastian aan zijn schoonzoon zijn stervenskoraal 'Vor deinem Thron tret' ich hier- mit. Van Altnikol zelf zijn tij dens zijn leven geen werken in druk verschenen. Slechts enkele composities zijn in handschrift overgeleverd. Een hiervan is het motet Befiehl du deine Wege. Deze compositie met twaalf va riaties krijgt een nadere toelich ting op deze avond. Verder worden motetten en an der werk uitgevoerd van tijdge noten, onder wie Johann Sebas tian Bach (1685-1750) en zijn zoon Johann Christoph Fried- rich Bach (1732-1795) en Georg Philipp Telemann (1681-1767). Zo wordt het motet van Altni kol in een historische context ge plaatst. ,,Veel componisten hebben motetten geschreven", verklaart dirigent Jaap de Wit. Het waren doorgaans gebruiksmuziekjes, die een keer werden uitgevoerd en daarna weer de kast in gin gen. Het voordeel voor ons koor is dat zij vaak weinig muzikale poespas kennen, maar veelal a capella worden uitgevoerd, zon der instrumenten. Wij hebben alleen een kistorgel als begelei ding. Dat maakt het praktisch gemakkelijk en niet te duur." Hans Tabbers Het Vocaal Ensemble Musica Ricerca ta zingt zaterdag motetten in de Gro te of Onze Lieve Vrouwekerk in Tho len (aanvang 20.15 uur). Het Bach koor BWV is zondag te horen in de Nieuwe Kerk in Middelburg (aan vang 15.00 uur). Vorig jaar werd wat raar naar elkaar gekeken: het Sasse festival Rock Around The Bridge en Kloosterpop in Kloos- terzande werden in hetzelfde weekeinde gepland. Dat moet in het vervolg anders, was de conclusie. Want elkaar in de wielen rijden, daar heeft nie mand baat bij. Dus wordt Kloosterpop dit jaar een weekeinde eerder gehouden dan het festival in Sas van Gent. De opzet van Kloosterpop is dit jaar ook flink gewijzigd. Het festival is nu veel kleiner van omvang: zes bands mogen vanaf half zeven hun kunsten vertonen. De website van Bar De Klaroen (www.deklar- oen.nl), het café van Klooster pop-organisatoren Frank en Christel de Kort, doet vermoe den dat de legendarische John Fogerty zijn band Creedence Clearwater Revival in Klooster- zande laat samenkomen. Dat blijkt misleiding. Het betreft de coverband Clearwater, die zich richt op repertoire van Creeden ce Clearwater Revival. De cover band sluit vanaf half twaalf het festival af met een set van ander half uur. De eerste tonen komen vanaf half zeven van de Oost - Zeeuws-Vlaamse bluesrock band Eyes of Pearl. Daarna is het de beurt aan hun streekgeno ten van Dexter, die zich richt op het bekendere werk van onder andere Anouk, Lenny Kravitz en Melissa Etheridge. Om half negen treedt de band Crackin' Up aan, die zich stort op het repertoire van de Rolling Stones. De zes Zeeuwse muzi kanten van Cosmic Slop bren gen vanaf half tien opzwepende old school funk. De Zeeuws- Vlaamse Draften Blues Band mag het publiek opwarmen voor Clearwater. Na het overlijden van bandlid Peter de Maat was deze band ter ziele, maar de ove rige bandleden hebben besloten de instrumenten toch weer ter hand te nemen. Zij laten in de meest letterlijke zin oude tijden herleven. Raymond de Frel Kloosterpop, Hontenissehal in Kloos- terzande, zaterdag vanaf 18.30 uur. St/mi;, WOENSDAG Kindertheater Het kindertheater van Brogum geeft een voorstelling. In het programma Tussen fantasie en werkelijkheid wonj op eigen wijze invulling gegeven aan verschillende spr«j jes. •Brogum. Zierikzee, 14.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. Naar het sprookje van H. C. Andersen over de ijdeleko® •Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Covers The Clash of the cover bands is toe aan de vijfde voorrei Er zijn optredens van Jack in the Box uit West-Vlaanda (allround), Meltdown uit Abbenbroek (rock en funk)en5 gin' The Groove uit Amsterdam (disco en dance). •Heartbreak Café. Goes, 21.00 uur VRIJDAG Toneel De voorstelling Scheerlijn gaat in premiere. Het toneelstuk, geschreven door Marieke Korst, wordt speeld door tweedejaars cursisten van de Jongerentheate I school De Ambitie. Een groepje jongeren ontmoet elkaar voor een weekje op een camping. •Podium 't Beest, 20.00 uur Any wave Hardere muziek komt aan bod op de eerste avond Anjn? Superhero bijt het spits af, gevolgd door The Apers, Pete Pan Speedrock en The Old Finn met Ierse folk-rock. •Brogum, Zierikzee, 20.15 uur Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest verzorgt een concert in het kade van Rondje Zeeland. Thema van het programma is Poëzie, met drie symfomsc liêderen gearrangeerd door P. v.d. Mast (La Vie, TAmom La Mort), Adagio uit de eerste symfonie van G. Mahler,(I verture no 3 in d Majeur van J.S. Bach en de jazzhit Feve •Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Kleinkunst Adrie Oosterling treedt op. Nog eenmaal brengt hij zijn programma De Puzzel. Dek ger begeleidt zichzelf op piano, accordeon en keyboard. •Huistheater De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur Dance Macabre Dance Macabre is een electro-gothic dance party. Met de dj's Azael en Wiscel en de cyberbabes. •Podium De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Survivorsland is een festival tegen kanker. In de grote tent zijn optredens van Nuff Said (rock)AuS lian Nirvana (grungerock), Allez Mama (Texmex, zydeco] Survivorsband (met Irma en Danny Vera), Kim-Lianei Band (poprock), Surrender (dialectrock), Wishbone Ash (classic rock), Juke Joints (rock rollin' blues). In de kleine tent verschijnen Champagne Charlie (countn blues), Martijn Koning (stand-up comedy)Alex Agnewji baretier), Champagne Charlie (country blues)DJ Sand storm (Breakbeat/Electro DJ). •Sportpark Baskenburg, Vlissingen, 12.00 uur Anywave Lokale, regionale en landelijke acts wisselen op twee pof Aan bod komen achtereenvolgens Fitting, Djinns of Razzl Void of Air, Stijlfreakz, Van Katoen, Badly Preserved,Ht low Men, Astral Motors, Springsteen, Plaeto, GruppoSp: ivo, Trademark en dj Edwin. •Brogum, Zierikzee, 13.55 uur In de serie Vrouwen in de ivachtkamer ex poseert Ellen Hondius schilderijen in Gale rie De Praktijk in Wissenkerke. Te zien vanaf zaterdag t/m 29 juli: do, vrij en zo van 13-17 uur. In galerie Het Oude Raadhuys in Burgh-Haamstede exposeren Mieke Diek- man (schilderijen), Klaas-Henk Blonk (keramiek), Glenn Priester (zink objecten), Jose Ras (wandreliëfs), Anita Fleerackers (keramiek) en Joop van Nugteren (brons). Te bezichtigen t/m 31 juli, do, vrij en za 13-17 uur, laatste zondag v.d maand 12-17 uur en tijdens Kunstschouw (18 t/m 26 juni) dagelijks 10-17 uur. Karin de Vylder en Johan van den Boom exposeren t/m 18 juni schilderijen in de Grote of St. Nicolaaskerk in Brouwersha ven. Dagelijks t§ zien van 13.30-17.00 uur. In de Drukkerv in Middelburg is t/m 4 juli een expositie ingericht van zo'n 25 atlas sen, waarin leerlingen van de Teeken Aka- demie Middelburg zich hebben uitgeleefd met tekeningen en teksten. De expositie ArTLASSEN, een idee van docent/kunstenaar Ko de Jonge, wordt morgen om 16.30 uur geopend. Te bezichti gen: ma 11-18 uur, di, wo en vrij 9 -18 uur, do 9-21, le zondag van de maand 13-17 Werner Laumer toont tot eind augustus schilderijen in aquarel (abstract) in gale rie d'Oude Lantaarn in Veere. Open: di t/m zat 11-17 uur. Het Veerse Meer, verleden, heden en toe komst is een foto-expositie in Museum De Schotse Huizen in Veere, speciaal ter ere van het bezoek van Koningin Beatrix. Te bezichtigen: do za en zo: 13-17 uur. Bourgondië en Oranje, 450 jaar markizaat Veere is een expositie in het stadhuismu seum De Vierschhaar in Veere. Te bezichtigen vanaf zaterdag t/m 30 okto ber, ma t/m za 13-17 uur, met uitzonde ring van de vrijdagen in juni en septem ber. Paul Kamper en Marjon Kamper expose ren deze maand bij stichting G2A in Goes. Openingstijden: vrij, za en zo 14-18 uur. De onzichtbaren in beeld is een reizende expositie met foto's van Birmese vluchte lingen, tot 25 juli te zien in de Sint Gertru- diskerk in Bergen op Zoom. De foto's zijn gemaakt door Jan Bogaerts in het vluchte lingenkamp Mae La in Thailand. Te zien: di t/m zo 13.00-16.30 uur. In de beeldentuin van Galerie 45 in West- dorpe is de zomertentoonstelling geopend, die t/m 28 augustus is te bezichtigen. Ex posanten zijn: Chris Arts (beelden van hout, steen en roestvrijstaal), Jehanne Broeders-v.d. Ven (keramiek), Ardi van Elsdingen-v.d. Ven (keramiek), Betsy de Jonge (keramiek), Frans Kegels (beelden van brons en van brons met glas), Ton Koops (beelden van roestvrijstaal), Daniël van Nes (schilderijen), Lis Rumburk (glas objecten en sieraden van glas), Reinhard Froehlingsdorf (glas), Linda en Mark Schot (schilderijen-smeedwerk) en Toos Vos (beelden van brons en steen). Ook staan er beelden van verschillende kunste naars uit Zimbabwe. Openingstijden: do t/m za 13-17 uur en zo 11-17 uur. Narda Wilken exposeert t/m 26 juni schil derijen in atelier De Paaien in Paal/Graauw. Het betreft veel vrouwenfi guren, met name naakten, in felle kleuren en diverse technieken. Openingstijden: di t/m zo 13-18 uur. Artistiek achter d'n Dieck is een beelde nexpositie die dit weekeinde wordt gehou den in de tuin van Le Marteau in Axel. De exposanten zijn: Marlies Dewach- ter-Broeckaert, Paul de Wachter, Wima Vermeij, Chris Arts, Kristina Smidts en Rudy Vlyminck. Open: za en zo 10-21 uur. Anneke Jeukens toont quilts en Anne Mie ke Smit keramiek en werken van vilt en keramiek tijdens hun gezamenlijke exposi tie in G-achttien88 in Baarland. Te bezich tigen vanaf zaterdag t/m 3 juli, za en zo 12-17 uur. Schildersclub Het straatje van Vermeer houdt een tentoonstelling aan de Koestraat in Westkapelle. Het betreft schilderijen in verschillende technieken, zoals aquarel, acryl en olieverf. Te zien: vrij 13-20 uur en za 11-17 uur. ANTWERPEN KMSK: tot 12 juni - Het allermooiste uit het prentenkabinet; tot 28 augustus: Breughel en Co: Burgelijke kunst uit de ze ventiende eeuw. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 12 juni - Paul Seawright tot 18 juni - Belgische fotografen 1840-2005; oude vleugel - tot 12 juni - Verboden schuin te schieten Mis daad in Antwerpen 1930-1960. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwelen in de kij ker. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 augus tus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse cultu ren. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meester werken uit de schatkamer van Nederland. GENT Design Museum Gent: tot 19 juni - Air World - design in de luchtvaart. De Singel: tot 19 juni - LCM Laboratorio de la Ciudad de Mexico architecten, Mexi- co-stad. S.M.A.K.: tot 19 juni - Barry Flanagan; tot 29 juni - Vasco Arcenjo. Museum Guislain: tot 4 september - Ver borgen Werelden. Caermersklooster: tot 19 juni - Dirk De Bruycker. MIAT: tot 11 september - We are so happy: 50 geselecteerde foto's van de Internationa le fotografie wedstrijd rond gelukkig zijn en Oeuillet Flamand, De verleiding van de Roos; tot 2 oktober - Philippe Gauderlier, de Belgische Ei fier. BRUGGE Tentoonstellingen in het kader van Corpusfestival: Kunstetalage Arentshof: tot 25 ]ffi Naakt, portretten van Mieke Teirlind Mending Museum: tot 17 juli - Eternity, positiebespiegelingen van het licitf werk van fotografe Greta Buysse. De Bond: tot 31 juli - Body Stroke sued; Beeldende kunst over bewegia bewegingsvrijheid. Stadshallen: tot 7 augustus - TussenS Orgasme: Het alchemistisch lichaS actuele beeldende kunst. Museum voor Volkskunde: tot 4 septfl - Body Business: levenskwaliteit vnj en subjectieve wellness nu. Museumshop Hof Arents: tot 11 sept? - Kunstetalage: Naaktportretten ei Kroatisch talent. KNOKKE Scharpoord - Scharpoordgalerij: tó juni - Luc Meyfroid, schilde! SEAS/Viewpont: tot 3 juli - SairJ dooven, installaties en kunstwerken it1 schillende materialen. ANTWERPEN Turista. Internationale theaterproductie van Luk Perceval/Toneelhuis, naar een creatie van Marius von Mayenburg, die zich afspeelt op een camping in Frankrijk, waar een mix van nationaliteiten en ach tergronden elkaar ontmoet, do. t/m za. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur Geen sex in Sussex. Blijspel en klucht, die in Londen al 6761 keer werd opgevoerd, do. vr. en za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Een raar koppel. Toneelkomedie naar The odd couple van Neil Simon in en vertaling van Walter van den Broeck m.m.v. Alex Haecke als Oscar, do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: What the butler saw, een satirische ze den-komedie en hilarische situatiehumor, welke zich afspeelt in een psychiatrisch ziekenhuis, naar de auteur Joe Orton, door Les Flamands, vr. en za. rode zaal 20.30 uur; De 3 Jeanne's, toneelstuk over vrou wen, feminisme, mannen en seks, van Elia- ne en Martine Boeri, Eva d'Arlan en Chan- tal Pelletier, vr en za. Keldertheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur; De vrek, bewerking van komedie van Molière door lef van der Au- wera tot musical, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur. De kavijaks. Volkse vertelling naar Josef Vantorre, over een jongen in een straatann vissersgezin en een bende uit Heist-aan-Zee door Kurt Defrancq, met muziek van Bram Vermeulen, productie De Werf. do. vr. en za. Rataplan 20.00 uur. Bezette stad. Cross-overproject muziek, woord en beeld en rond oorlog en vrede, naar aanleiding van de 60ste verjaardag van het einde van WO II. Met visies van gevestigde waarden en he dendaagse componisten, door het Vlaams Radiokoor o.l.v. Johan Duijck m.m.v. Mi- chaël Pas, Tom van Bouwel en kunstschil der Norman Perryman. za. Arenberg 20.00 uur. Jaay Naffi. Show met percussie, zang en dans in kleurrijke kostuums, waarin West-Afrikaanse verhalen worden uitge beeld door Jaay Naffi en West-Afrikaanse dans- en percussiegroep o.l.v. Pape Assane Sow met als special guest Issaw Sow. za. Zuiderpershuis 20.30 uur. GENT Die Siel van die Mier. Muziektheaterpro ductie, geïnspireerd op werk van Materlin- ck en Marais, door Josse De Pauw. op tekst van David Van Reybrouck, muziek van Jan Kuyken en George Van Dam i.s.m. Het Muziek Lod en Het Net, over termie ten en over een man, die hun leven bestu deert. wo. t/m za. Minard 20.00 uur. Yerma vraagt een toefeling. Muziekthea terproductie en bewerking van Dimitri Verhulst, naar de tragedie Yerma van F. Garcia Lorca, over een vrouw wiens leven beheerst wordt door het verlangen naar een kind en haar man, die haar dat niet kan geven door Het Muziek Lod en Thea ter Zuidpool met muziek van Fabian Fiori- m. wo. première t/m za. Locatie LUMCO Vooruit 20.00 uur. Nachtelijk Symposium. Toneelstuk over de familie Meiresonne en hun autoritaire vader, tekst, concept en regie Eric De Vol der, door Toneelgroep Ceremonia. wo. t/m za. Nieuwpoorttheater 20.30 uur. Voorstellingen in de Tinnenpot: Death and the Maiden, Engelstalig toneel stuk van de Chileen Ariel Dorfman door de Belusa Theatre Company, za. en zo. 19.00 uur; Cabaret-fier, door Jo Decaluwe, Margriet Bruggeman en Oswald Versyp, za. 20.00 uur Concerten in de Rode Pomp: Integrale Beethovensonates VI, pianocon cert door André De Groote, wo. 20.30 uur; Bachrecital, concert door Jan de Vliegher, klavecimbel en Wim Vandenbossche, fluit, do. 20.30 muur; Magistraal pianorecital, concert met klas siek en Belgisch programma door Nicho- laas Kende, vr. 20.30 uur; Pianorecital B. Lemmens - grootmeester van het klavier, met werk van Bach, Schubert en Schu mann, za. 20.30 uur; Paganini en het jonge geweld: afstudeer project Renato Kamhi, viool en altviool, di. 20.30 uur. Billy Corgan. Concert door de frontman van wijlen The Smashing Pumpkins, wo. Vooruit 20.00 uur. II Barbiere di Siviglia. Opera van Rossini in een bewerking van Guy Joostens. do. za. en di. Vlaamse Opera 20.00 uur. Stef Kamil Carlens en Olaf Biir. Confronta tie met raakvlak van klassieke liederen door bariton Olaf Bar, begeleid door pia nist Camillo Radicke en popsongs van Stef Kamil Carlens (Zita Swoon) m.m.v. Tom Pintens. vr. Handelsbeurs 20.15 uur. Soundtracks in Concert 2005. Filmmuziek - toppers door groot Symfonisch orkest o.l.v. Dirk Brosse, Big Band en zangeres Sofie. vr. en za. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur. Kon. Elisabethwedstrijden: laureaten voor viool 2005. Drie vioolconcerten door de laureaten (4, 5 en 6) Saeka Matsuyama, Mikhail Ovrutsky en Hyuk Joo Kwun met het Vlaams Radio orkest o.l.v. Yoel Levi, za. Bijloke 20.00 uur. Orgelfestival aan de Lieve 2005. Orgelcon cert. ma. Sint-Stefanus-Augustijnerkerk 20.00 uur. BRUGGE Concerten in het Concertgebouw: Laureatenconcert Kon. Elisabeth strijd voor viool 2005: Vioolconcert I de eerste drie laureaten van de Kon. I bethwedstrijd, Sergei KhachatryanJ Ivanov en Sophia Jaffé, m.m.v. he! hestra Philharmonique de Liège i Louis Langrée, met werk van Beethi Sibelius en Sjostakovitsj, za. 20.00uE Liesbethwestrijd, concours waarin e!^ nische virtuozen het tegen elkaar o men in een battle of laptops, met eige se bewerkingen van passages uit vifl( certen met als basis enkele muzikale menten van de finale, za. 22.30 uur. Vocaal Ensemble Da Cantar. Conca Renaissancemuziek, waaronder twee lada's van Matheo Fleccha door Daj o.l.v. Thomas Baet. za. Ryelandtzaa Concerten in de Sint-Salvatorskathe Orgelconcert door Mithra Van za. 14.30 uur; Officium - Gezoni dengebed Evensong, gebedscliertS voorzang door het Brugs Kathedral m.m.v. cantor Ignace Thevelein en' nist Ignace Michiels, zo. 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46