PZC 50 J A A R Weinig animo ambtenarenactie Blikken beelden trekken de aandacht Hulst controleert ondernemers op uitstallingen GRATIS 2 VERGROTINGEN! Hardrijdende uroloog gaat vrijuit Cliëntenraad vreest teloorgang van zorg Zeeuws-Vlaanderen Vijf dagen zitten voor slaan in café landelijke staking leidt alleen in Sluis tot sluiting loketten Toch boom in rabatstrook Twee weken cel voor hennepkweek Tas Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 8 juni 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21cm kleur- vergrotingen van uw mooiste foto's. Hnnr Ronald Verstraten TERNEUZEN - Een 36-jarige uroloog uit Knokke-Heist, die werkzaam is in ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, is gisteren ontslagen van rechtsvervolging voor een snelheidsovertreding op 1 mei van vorig jaar. Als uroloog en urologisch chi rurg van dienst, werd de man op die dag opgeroepen vanwege raad van ZorgSaam heeft twij fels over de goede bedoelingen van de provincie met de zieken huiszorg in Zeeuws-Vlaande ren. Aanleiding is de kritiek van ge deputeerde M. Ie Roy op de ge meenteraad van Hulst. Het Hulster gemeentebestuur vreest dat stichting van een nieuw top-ziekenhuis in mid den-Zeeland ten koste gaat van een even zeldzame als acute aan doening bij een patiënt die in het ziekenhuis in Terneuzen was binnengebracht. Als niet snel werd ingegrepen, zou de man onvermijdelijk een teelbal verliezen. De uroloog bevond zich op dat moment echter in het zieken- ge daarom op zich in te zetten voor het behoud van voorzienin gen in de ziekenhuizen in Ter- neuzen, Oostburg, de polikli niek in Hulst en de omliggende Belgische ziekenhuizen. Le Roy vindt dat de Hulster raad voor zijn beurt praat en 'een broeden de kip niet moet storen'. Voorzitter A. Schouten van de cliëntenraad van ZorgSaam, de koepel van instellingen in de Zeeuws-Vlaamse gezondheids huis in Oostburg. Om geen tijd te verliezen reed hij met gezwin de spoed naar Terneuzen. Hij nam daarbij bewust het risico van een snelheidsovertreding, zonder overigens zijn eigen vei ligheid uit het oog te verliezen. „Want als mijzelf iets overkomt, kan ik ook voor de patiënt niets stuurders terecht aan de bel trekken. „Er zijn signalen dat er via aller lei wegen geprobeerd wordt de leiding van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen onder druk te zetten om tot één ziekenhuisorganisa tie in Zeeland te komen. Dat zou betekenen dat de zeggen schap over de inrichting van ons ziekenhuis overgenomen zou worden door een centrale lei ding voor Zeeland. Als het zover komt kan iedereen hier in Zeeuws-Vlaanderen op zijn vin gers natellen wat er gaat gebeu ren. Er zal een concentratiebe weging van ziekenhuiszorg ont staan naar een locatie boven de Schelde ten koste van de voor zieningen in Zeeuws-Vlaande ren." Schouten zegt argwanend te worden als Le Roy zegt dat je een broedende kip niet moet sto ren. „Dat geeft mij het onbehaaglij ke gevoel dat er in de bestuurs kamers activiteiten worden ontplooid die voor het publiek worden afgeschermd. Je weet wel welke eieren er onder de kip liggen, maar je weet niet wat er uit komt. In die zin wordt het hoog tijd voor openheid. Het ge vaar is anders dat de Zeeuws-Naamse bevolking straks met een niet levensvat baar kuiken in Terneuzen wordt geconfronteerd Samenwerking De Cliëntenraad van ZorgSaam zegt nog steeds voor een nauwe samenwerking tussen de Zeeuw se ziekenhuizen te zijn. Schouten: „Daarbij dient de al gemene basiszorg in alle delen van Zeeland van goede kwali teit en goed bereikbaar te zijn, ook in Zeeuws-Vlaanderen. Maak op basis van gelijkwaar digheid afspraken over waar welke subspecialisaties gecon centreerd kunnen worden. Ook de directeur van de Zeeuwse GGD heeft zich in die zin on langs uitgesproken. De wil tot samenwerking betekent voor al le betrokken ziekenhuisorgani saties nemen en geven. Wij kun nen ons niet aan de indruk ont trekken dat het voor Zeeuws-Vlaanderen teveel be perkt blijft tot geven." meer doen", vertelde hij giste ren op het kantongerecht in Ter neuzen. Daar moest hij zich ver antwoorden, omdat hij in de Bakkerstraat in Oostburg 95 ki lometer had gereden, terwijl hij daar maar zestig mocht. Een boete die hij ooit eerder op liep na een noodoproep, had hij door René Hoonhorst TERNEUZEN - Sculpturen sie ren de Scheldeboulevard. Op de dijk lussen Westkant en het stadhuis staat weer een aantal enorme beelden. Hoewel de weergoden er gisteren nog niet aan wilden, is de zomer begon nen in Terneuzen. De tentoonstelling 'Beelden aan de Schelde' luidt in de grootste gemeente van Zeeland al jaren de zomer in. Zelfs als de zon niet echt wil doorbreken, zorgen de zwierige, raadselachtige, ver vreemdende, mooie, lelijke, maar immer imposante beelden voor een vrolijke stemming aan de boorden van de Westerschel- de. De eerste serie beelden is de ze week al op de Scheldedijk en op diverse plekken in de binnen stad geplaatst. Aan het eind van de week komen er nog een aan tal sculpturen bij, terwijl in de Grote Kerk in de Noordstraat een expositie wordt ingericht met kleinere, fragielere beeld jes. 'Beelden aan de Schelde' wordt donderdag 16 juni offici eel geopend door cultuurwethou der C. de Mol-Marcusse. Op die datum staat bij elk beeld gewoon betaald. Maar deze keer niet. „Ik dacht: potverdorie, ik doe mijn best om mensen te hel pen en dan krijg ik dit." Hoewel officier van justitie N. de Coninck opmerkte dat er geen bewijs was van de oproep, was zij bereid de uroloog te gelo ven. In haar eis beperkte ze zich wie het gemaakt heeft en hoe het heet. Kunstliefhebbers en an dere belangstellenden kunnen nu nog even raden van welk ma teriaal de beelden zijn gemaakt en wat de maker ermee heeft be doeld. De kritiek van de fijnproevers van de Stichting Watermerk, die de gemeente helpen bij de or ganisatie van de open-luchtten- toontstelling, lijkt door de kun stenaars ter harte te zijn geno men. De Watermerkers lieten vo rig jaar weten dat ze een diver- ser aanbod wilden. Met de extra tentoonstelling in de Grote Kerk werd daar al enigszins aan tegemoet gekomen. De diversi teit aan materialen waarvan de beelden zijn gemaakt moet de critici ook bevallen. Blivangers In de voorgaande jaren waren de (zand)stenen en granieten kunstwerken ver in de meerder heid. Een enkel bronzen beeld doorbrak de stenen monotonie niet genoeg, stelden criticasters. Dit jaar zijn in elk geval een paar metalen blikvangers te vin den bij de parkeergarage aan het Theaterplein en het parkeer- terreintje aan het Stadhuis- daarom tot een voorwaardelijke geldboete van 250 euro. Kantonrechter C. Kool liet zich de aard en bijkomende pijn van de zeldzame aandoening uitleg gen. Hij kon zich, vooral gelet op de dreiging van blijvende ge volgen, voorstellen dat de uro loog tot zijn besluit was geko men. „Het is geen vrijbrief om hard te rijden, maar 95 op een plek waar zestig mag, vind ik in dit geval verdedigbaar." plein. De beelden vallen niet al leen op door het 'blikken' mate riaal waarvan ze zijn gemaakt, maar intrigeren ook door hun omvang en de hen omringende mystiek. Want de enorme haan aan het Stadhuisplein zal wel ge woon victorie kraaien, maar de ridder in wapenrok aan de voet van Westkant en de met een slang of lantaarnpaal vechtende man bij de parkeergarage kun nen bij beschouwers ook heel an dere beelden oproepen. Wethouder De Mol heeft de aard en betekenis van de beel den ook nog niet achterhaald. Maar ze is zeer tevreden met het feit dat de tentoonstelling, die tot en met zaterdag 3 september loopt, weer van de grond is geko men. Ook al omdat de Terneuzenaren weer een paar maanden langer moeten wachten op de 'man in de cape' van Thom Puckey. Pro blemen met de afwerking van het beeld zorgden opnieuw voor vertraging. „De kunstenaar wil het beeld in perfecte staat afle veren. Ik durf niet te voorspel len binnen hoeveel tijd het beeld voor het stadhuis staat, maar het komt in elk geval", be looft de wethouder. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst controleert binnenkort of alle winkeliers in de binnenstad zich houden aan de spelregels die gelden voor uitstallingen zoals kledingrekken en recla meborden. Volgens woordvoerster C. van Driessche van de gemeente is het niet meteen de bedoeling hard tegen overtredingen op te gaan treden, maar krijgen winkeliers die het niet zo nauw nemen met de voor schriften eerst een waarschu wing. Naar aanleiding van een aan tal klachten besloot de ge meente vorig jaar paal en perk te stellen aan de uitstal lingen voor winkels. Met na me voor ouderen, mensen met kinderwagens en invaliden was het nogal eens lastig om zich veilig door de winkelstra ten te begeven. Maar ook het winkelend pu bliek ervoer de obstakels in de smalle en drukke winkel straten in de binnenstad vaak als hinderlijk. Dat deed, vol gens het gemeentebestuur, af breuk aan het imago van de stad als gastvrije toerististen- plaats. Bovendien detoneer den de uitstallingen soms met het oorspronkelijke karakter en de architectuur van de his torische gevels, stelden be- Na jaren van intensief ge bruik ging de werktas van de Goesenaar steeds muffer rui ken, een lucht die de eigenaar allengs ging tegenstaan. Het ivas aanleiding naar een ander exemplaar om te zien. Bij het leegruimen van de oude tas kwamen veel verge ten voorwerpen tevoorschijn, waaronder een boek dat al- stuurders. Reden genoeg om nieuwe regels op te stellen. Ook werd besloten meer aan dacht te schenken aan de con trole op de naleving van de re gels, iets dat er de laatste ja ren ook bij in schoot. Sinds vorig voorjaar hanteert de gemeente als belangrijkste uitgangspunt, dat uitstallin gen binnen een meter van de gevel moeten staan. Dat geldt zowel voor uitgestalde goede ren als reclameborden. Deze regel is niet van toepassing op autovrije straten zoals de Bierkaaistraat en de Vis markt. Daar is een maximale afstand van anderhalve meter vanaf de gevel toegestaan. In bepaalde delen van onder meer de Gentsestraat, Steen straat, Overdamstraat en Kor te Nieuwstraat zijn helemaal geen uitstallingen toegestaan omdat de straat daar te smal voor is. De gemeente weigerde on langs op basis van de voor waarden in de nota Uitstallin gen aan vijf winkeliers een vergunning. Vóór de invoe ring van het nieuwe beleid had slechts veertig procent van de winkeliers een vergun ning voor het plaatsen van rekken, bakken of reclame borden voor zijn zaak. Nu heeft bijna elke winkelier vol gens de woordvoerster van de gemeente dat papiertje in zijn bezit. lang naar de bibliotheek had terug gemoeten en een brief die nimmer was gepost. Helemaal onderin wachtte de grootste verrassing, een voor werp dat de Goesenaar niet direct kon thuisbrengen. Het bleek, uiteindelijk, een ba nanenschil te zijn. In verregaande staat van ont binding. (Advertentie) Charles V g ele Switzerland WIJ VIEREN FEEST - U PROFITEERT! door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De aangekon digde 24-uursstaking onder gemeenteambtenaren leidt in Zeeuws-Vlaanderen alleen in Sluis tot enkele problemen. In het Oostburgse gemeentehuis sluiten enkele loketten. Ook een museum en bezoekerscentrum 'tZwin gaan op slot, omdat vijf tien ambtenaren deelnemen aan de landelijke acties in Amster dam. In Hulst en Terneuzen gaan ook wel wat ambtenaren in staking, maar dat heeft geen gevolgen voor de openstelling van de lo ketten. Voor de inwoners van de gemeente Sluis zijn de gevolgen wel merkbaar. De gemeente is morgen telefonisch niet bereik baar. Het loket in het Belfort in Sluis is gesloten en de loketten bevol- l en burgerlijke stand in het gemeentekantoor in Oostburg zijn ook dicht. Het loket sociale zaken in Oostburg heeft een zeer minimale bezetting. Voorts zijn het archeologisch museum in Aardenburg en bezoekerscen trum 't Zwin in Retranchement E. Versprille van de gemeente Sluis raadt mensen morgen aan alleen in noodgevallen naar de gemeente te komen. De verwach ting is dat er zo'n vijftien ambte naren in staking gaan. „En die zitten op de afdelingen met een loketfunctie, waardoor wij geen service aan het publiek kunnen verlenen." Versprille kan zich niet herinne ren dat ambtenaren in Sluis ooit gestaakt hebben. Waarom ze dat nu wel doen, weet ze niet. Het gemeentebestuur van Sluis staat niet achter de staking. „Dat wil niet zeggen dat het ge meentebestuur de actie ver biedt. Het staat ambtenaren na tuurlijk vrij om aan de actie deel te nemen." Loketten In Terneuzen gaan volgens een woordvoerder zo'n vijfentwintig ambtenaren in staking. Het gro te ambtenarenkorps van Terneu zen kan de dienstverlening" tij dens een dagje afwezigheid van 25 mensen wel opvangen. Ook de loketten in de gemeente Hulst zijn morgen normaal open. Een woordvoerder ver wacht dat Hulst slechts enkele stakers moet missen. Gemeenteambtenaren voeren al enige tijd actie om hun ongenoe gen te uiten over de vastgelopen cao-onderhandelingen. Eind april liepen de onderhandelin gen na een jaar stuk op de loon eis en het zogenoemde functio neel leeftijdsontslag. De vakbon den hebben alle 190.000 gemeen teambtenaren opgeroepen om morgen naar het Museumplein in Amsterdam te komen voor een manifestatie. Uit Zeeuws- Vlaanderen vertrekt één bus naar Amsterdam. K. de Buijzer van het regiokan toor van de AbvaKabo FNV wil niet van een tegenvaller in Zeeuws-Vlaanderen spreken. „We hebben niet de illusie ge had dat „alle gemeenten in Neder- -laifcTplat gaan door de staking. We hebben als vakbonden name lijk geen honderd procent dek kingsgraad. Je zult altijd ge meenten houden waar weinig van de staking is te merken." De vakbonden hebben volgens De Buijzer nog niet nagedacht over eventuele vervolgacties. „Als deze staking niets oplevert kun je wellicht denken aan nieu we acties in augustus of septem ber. Maar dat zal dan wel een hardere actie worden." door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN het medische aanbod in zorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Zeeuws-Vlaanderen behoort, De Cliënten- De raad droeg het Hulster colle- vindt echter dat de Hulster be- Onder druk Eén van de enorme beelden op de Scheldeboulevard. foto Peter Nicolai MIDDELBURG - Een veertigjarige man moet vijf dagen de gevangenis in voor het slaan van een cafébezoeker in Sluis. De man zit nu vast in Vught voor een ander ver grijp. Daarvoor had hij een tijdelijk adres in Terneuzen. Van de caféruzie op 8 december vorig jaar kan hij zich weinig meer herinneren. „Ik zal niet zeggen dat ik nuch ter was. Ik weet nog dat ik een flesje bier omstootte. Ik kreeg een klap in mijn gezicht en lag daarna bewusteloos op straat." Dat het er heftig aan toe is gegaan, ontkent hij niet. „Ik ben drie tanden kwijt, mijn neus is op twee plaat sen gebroken en mijn jas zat onder het bloed." Hij moest gisteren voor de politierechter in Middelburg verschijnen omdat hij in het Sluise café zelf een andere be zoeker heeft gestompt en geslagen. Die vond dat de man zich hinderlijk gedroeg en vroeg hem daarmee op te hou den. Het strafdossier van de veertigjarige beslaat inmid dels 43 pagina's. De officier van justitie vond het een goed idee om aan de laatste gevangenisstraf vijf dagen extra te knopen voor de mishandeling. VOGELWAARDE - De gemeente Hulst plant ondanks be zwaren van omwonenden een boom in de rabatstrook tus sen twee woningen in de Amberboomstraat in Vogelwaar de. Omwonenden verzochten Hulst dit niet te doen omdat de boom het hen moeilijker zou maken hun oprit te berei ken. Volgens de gemeente hebben de bezwaarmakers met ieder vijf meter genoeg ruimte, zelfs meer dan de benodig de 3,5 meter. De boom wordt daarom gewoon geplaatst. MIDDELBURG - Het was pure pech dat de wietkwekerij van een 31-jarige Westdorpenaar op 22 december vorig jaar werd ontdekt. De Belgische politie deed een inval om dat de Westdorpenaar werd verdacht van een gewapende overval in België. Met de overval had hij niets te maken, maar wel werden zijn hennepplanten ontdekt en stond even later ook de Ne derlandse politie aan de deur. De Westdorpenaar heeft een chronische aandoening aan zijn schouders en rookt tien tot vijftien joints per dag om zijn pijn te verlichten. Toen hij schulden kreeg, besloot hij de wiet zelf te gaan kweken. Een deel van de opbrengst gebruikte hij om zijn schulden af te lossen. Bij de inval vond de politie 87 gram hasj en 2,1 kilo hennep. Ook werd in het huis een stroom stootwapen aangetroffen. Omdat de man niet kan werken (hij is arbeidsongeschikt) en geen geld heeft, vroeg hij om gevangenisstraf. De officier van justitie eiste een celstraf van een maand. De rechter hield rekening met de bijzondere omstandighe den. Hij legde een maand gevangenisstraf op, waarvan de helft voorwaardelijk. zeeuwse almanak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39