Regels platteland te streng Vaderdag kan goedkoper! (Grasmaaiers, vanaf 5,-) Kleintjesmarkt.n PZC 'Europa boven' in Schouws verband Winkeliers willen af van hondenverbod - i V- - Nieuwe dragers in de knel Rechter: proefri van twee dagen geen oplichting m m Uw koopjes op internet én in de krant j woensdag 8 juni 2005 door Frank Balkenende GOES - De Goese fracties van CDA en VVD wensen soepeler regels voor het buitengebied. Het gaat de fracties vooral om nieuwe invullingen van leeg staande schuren en andere agra rische gebouwen. In rapporten- taal heten die nieuwe economi sche dragers op het platteland. Volgens CDA en WD zijn er te veel en te strikte regels voor het Goese buitengebied. Het drie jaar geleden vastgestelde Be stemmingsplan Buitengebied laat volgens beide partijen te weinig ruimte voor nieuwe ini tiatieven op het platteland. CDA-fractievoorzitter M. Diele- man: „Alles ligt vast in dit be stemmingsplan. Dat kan plan nen van particulieren of organi saties frustreren." Overigens hebben CDA en VVD dat bestemmingsplan destijds goedgekeurd. Dieleman erkent dat, maar voegt eraan toe dat in zichten met de tijd veranderen. Dieleman wil soepeler regels om te voorkomen dat het buitenge bied verpaupert. „Het gaat mij erom dat schuren niet jarenlang leegstaan en verkrotten. Of dat woningen niet meer worden be woond, omdat de gemeente uit en aanbouw niet toestaat." Fractievoorzitter S. Heijning van de WD betreurt dat het idee van Koninklijke Maat schap De Wilhelminapolder om een deel van de polder in te rich ten voor landgoederen door het college van burgemeester en wet houders 'direct is afgeschoten'. „Je kunt namelijk landgoederen creëren met een stuk natuur er bij, dat toegankelijk is voor pu bliek. Daarover is helaas nooit een deb.at geweest in de raad." Andere gemeenten zoals Veere gaan soepeler en creatiever om met initiatieven, vindt de WD-fractievoorzitter. „De pro vincie heeft het beleid aange past om vestiging van nieuwe economische dragers makkelij ker te maken, zodat in agrari sche gebouwen bedrijfjes, ate liers of appartementen kunnen komen. Bestemmingswijzigin gen zijn toegestaan." CDA'er Dieleman wil binnen af zienbare tijd een raadsdebat over het buitengebied. Wethou der M. 't Hart (PvdA, ruimtelij ke ordening) vindt zo'n discus sie op zich prima, maar het Ijkt hem zinvol te wachten op het Omgévingplan Zeeland van de provincie, dat ruimte laat voor innovatieve ontwikkelingen in het buitengebied. Het Goese col lege geeft dan in het najaar aan wat wel en niet kan in het bui tengebied. Trendy 't Hart vindt dat in alle rust naar de mogelijkheden van het platteland moet worden geke ken. Hij waarschuwt voor tren dy gedrag. „Drie jaar terug, toen het nieuwe bestemmings plan Buitengebied verscheen, was het natuurontwikkeling wat de klok sloeg. Nu zitten we op de golf van de nieuwe econo mische dragers. Straks is het weer iets anders." Overigens bestrijdt de wethou der dat de gemeente het platte land op slot heeft gezet. Boven dien is het aantal aanvragen voor -nieuwe invullingen buiten de bebouwde kom op één hand te tellen, zegt hij. „De meeste schuren worden gewoon door boeren gebruikt, er is nauwe lijks leegstand. Ik hoop dat dat zo blijft." door Marcel Modde ZIERIKZEE - En óf Jolanda de Bruin-Kastelein en Bert Stuit trots zijn, wanneer straks de Europese ster straalt aan de vlaggenmast voor het gemeente huis! Met de toekenning van het blauwe dundoek schaart Schouwen-Duiveland zich in de hooggewaardeerde rij van ge meenten die de internationale gedachte koesteren. De kroon op een hechte vriend schapsband met Hatfield, Saint Hilaire en Namestovo. Een vlag krijg je niet zomaar, benadruk ken beleidsambtenaren van de gemeente Stuit en De Bruin het feit dat ze dit jaar als enige Nederlandse gemeente het eerbe toon in ontvangst mogen nemen. Voor Schouwen-Duiveland waren de jaren oude banden met de drie plaatsen in Enge land, Frankrijk en Slowakije, doorslagge vend voor de Raad van Europa. De contacten met Hatfield en Saint Hilai re zijn alweer een halve eeuw oud en kwa men tot stand naar aanleiding van de wa tersnoodramp in 1953. Sinds die tijd be zoeken vijftien kinderen jaarlijks één van beide plaatsen, of brengt de jeugd van daar een bezoek aan Schouwen-Duive land. Het nut van die jeugduitwisseling is het ontstaan van vele grensoverschrijden de vriendschappen, zegt Stuit. Waarvan er heel wat langdurig beklijven, aldus De Bruin. „Veel mensen zien elkaar nog steeds, ook na vijftig jaar. Kinderen uit die tijd, contacten met het gastgezin waar bij ze hebben gelogeerd. In sommige geval len zijn er zelfs huwelijken uit voortgeko men." Meer inhoudelijk is de meerwaarde dat de kinderen de opdracht meekrijgen een ver slag te schrijven over hun buitenlands avontuur. Dat verplicht hen zich enigszins te verdiepen in de gebruiken van het gast land. Met name in Slowakije vertaalt dat zich volgens Stuit in het besef dat er bin nen Europa grote verschillen bestaan in de levensstandaard. „Hele volksstammen wonen er in saaie, krappe flats met vier kinderen op één slaapkamer en een centra le verwarming die op afstand door de auto riteiten wordt bediend. Daar gaan dan kin deren naar toe van de Kirrewei uit Burgh-Haamstede, van wie de meesten in mooie, ruime huizen wonen. Op afstand zegt het ze niets, maar wanneer ze er een maal zelf mee te maken krijgen, blijft dat levenslang hangen en draagt dat - hopen wij toch ook - een beetje bij aan een stukje internationale bewustwording." In Slowakije zijn ook daadwerkelijk tast bare bewijzen te vinden van de in 1992 be klonken zusterhand. De toenmalige ge meente Westerschouwen investeerde in de Jongeren uit Saint Hilaire, één van de drie Europese zustersteden waarmee Schou wen-Duiveland banden onderhoudt, op pad met hun Nederlandse leeftijdsgenoten in 2002. foto Dirk-Jan Gjeltema bouw van een amfitheater aan het meer bij Namestovo. Ook werd er geld gestoken in gezondheidszorg en toerisme, met de opening van een informatiecentrum. „Zee land is daar nog dagelijks aanwezig in de vorm van kaarten en promotiemateriaal in het rek", zegt Stuit. Die inspanningen hebben de Raad van Eu ropa doen besluiten dat Schouwen-Duive land de Europese vlag meer dan waard is. Als opstapje naar het wapperend dun doek, kreeg de gemeente vorig jaar al een diploma uitgereikt in Straatsburg. De vlag wordt 1 oktober officieel overhan digd, wanneer in Zierikzee het vijftigjarig jubileum van de jumelage met Hatfield en Saint Hilaire wordt gevierd. De gemeente en de maatschappijbrede Werkgroep Internationale Samenwerking organiseren een reünie voor alle kinderen, gastgezinnen en anderszins betrokkenen uit deze periode. Ook komen er bestuurlij ke delegaties uit beide plaatsen, evenals uit Namestovo. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen wil af van het hondenverbod dat al ruim tien jaren geldt in een deel van de Vlissingse binnenstad. De ondernemers vermoeden dat klanten het winkelcentrum mij den, omdat het verboden terrein is voor hun hond. Deze week heeft de winkeliers vereniging een brief gestuurd naar de gemeente Vlissingen met het verzoek om de verbods borden voor honden weg te ha len. Wethouder P. van der Ma den zegt dat het college van B en W de brief nog niet heeft be handeld. Hij heeft wel begrip voor de actie van de onderne mers. „Alle obstakels die je op werpt voor bezoekers, kunnen een belemmering vormen om te winkelen." Hij zegt dat destijds het honden verbod is aangevraagd door de winkeliersvereniging. „Maar misschien is het gedrag van de hondenbezitter erop vooruitge gaan", merkt hij op. Jaren terug werd hetzelfde argu ment gebruikt om het honden verbod in te voeren als om het nu op te heffen. „De honden poep zou klantonvriendelijk en vies zijn voor de bezoekers", her innert Van der Maden zich. Vlis singen had de Walstraat en enke le zijstraten opnieuw bestraat en vond dat Vlissingen schoon moest blijven. W. de Ridder, voorzitter van de winkeliersvereniging zegt dat de ondernemers bereid zijn om op de poepzakjesautomaten te letten. Die worden 's avonds nog al eens leeggehaald. „En we zullen ze tijdig bijvullen. Want we vinden het ook belangrijk dat Vlissingen een schone stad blijft", zegt De Ridder. „Maar le den van de vereniging krijgen opmerkingen van klanten dat ze naar een andere stad gaan, om dat hier een hondenverbod geldt. Sommigen laten hun hond in de auto en dat is niet al leen dieronvriendelijk, klanten laten merken dan ze niet meer rustig winkelen." Bovendien is het niet eenvoudig om op te treden tegen honden bezitters die de regel overs-, den. Volgens de ondernemers; de wethouder heeft een verin dan weinig zin. Al eerder het hondenverbod aan de kg gesteld. Winkelend noemde het verbod betuttelg en wezen naar andere plaatse waar vriendelijker regels jj den. Eigenaren van hond; moeten in Middelburg kin® laten zien dat ze een zakje schepje bij zich hebben onii hondenpoep op te ruimen. Ridder: „We zijn bereid o: mensen erop aan te spreken we zien dat hun hond h poept. En we zullen ze wijg op de automaten met de p^ zakjes." MIDDELBURG - Een 47-jar, Middelburger die auto's i® nam voor een proefrit en zep twee dagen later weer rugbracht, is er vanaf gi met een waarschuwing. Tegen hem werd gisteren in Mi delburg vijftien dagen gevana nisstraf geëist. De man h het weekend een auto nod zijn vriendin in Amsterdam bezoeken. Hij had geen geld: er eentje te huren, daarom 'les de' hij ze van verschillende au bedrijven in Vlissingen en&t Drie keer lukte het hem oi auto mee te krijgen voor: proefrit. De auto's kwam soms twee dagen later p rug. Officier van justitie J Ze dervan vond dat de Middelte ger zich daarmee schuldig! gemaakt aan oplichting. Politierechter B. Doorewai Boekhout betwijfelde dit. J ophangen van een kletsverk deugt niet. Maar hij heeft valse hoedanigheid men, want hij heeft zijn rijt: wijs laten zien. Zijn enige 'va heid' is dat hij de proefri twee dagen liet duren." Hijl: de de Middelburger als m schuwing een maand voorn? delijke gevangenisstraf op. \5rf e; ,-cT ...p - .o» <5=^-. Watje ook zoekt, kijk eerst op Kleintjesmarkt.nl óf in deze krant. Want het is zonde om teveel te betalen! (Let op: particulieren adverteren GRATIS met artikelen tot 100 euro!)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36