Derde fase Rozeboom is op komst PZC PZC Knopen doorhakken en snel verder Raad maakt extra geld vrij voor Thoolse dorpen /Kazet ,13 Rechter vindt proefrit van twee dagen geen oplichting Plaats voor 36 nieuwe woningen in Krabbendijke Laarzentocht door schorren Poppentheater in fruitmuseum Rommelmarkt Spoor weg of niet agenda Nieuwe aanpak hardrijders Taakstraf voor agressief gedrag Jongen bedreigd in Kapelle Bedreiging met mes Strandwacht Vlissingen houdt toezicht op hoogte woensdag 8 juni 2005 MIDDELBURG - Een 47-jarige Middelburger die auto's mee nam voor een proefrit en ze pas |wee dagen later weer te rugbracht naar de garage, is er vanaf gekomen met een waar schuwing. Tegen hem werd gisteren in Mid- delburg vijftien dagen gevange nisstraf geëist. De man had in het weekend een auto nodig om zijn vriendin in Amsterdam te bezoeken. Hij had geen geld om er eentje te huren, daarom 'leen de' hij ze van verschillende auto bedrijven in Vlissingen en Goes. Drie keer lukte het hem om een auto mee te krijgen voor een proefrit. De auto's kwamen soms twee dagen later pas te rug. Met een volle tank zette hij ze bij het hek. De sleutels liet hij achter in de brievenbus. Offi cier van justitie J. Zondervan vond dat de Middelburger zich daarmee schuldig had gemaakt aan oplichting. Politierechter B. Doorewaard Boekhout betwijfelde dit. „Het ophangen van een kletsverhaal deugt niet. Maar hij heeft geen valse hoedanigheid aangeno men, want hij heeft zijn rijbe wijs laten zien. Zijn enige 'vals heid' is dat hij de proefritten twee dagen liet duren." De poli tierechter vond dat de garagebe drijven de man een rekening hadden moeten sturen voor twee dagen huren. Bovendien vond hij het wel netjes dat de man de auto's met een volle tank terug had gebracht. Hij leg de de Middelburger als waar schuwing een maand voorwaar delijke gevangenisstraf op. Hnnr Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De voltooi ing van de wijk Rozeboom in Krabbendijke is weer een stuk dichterbij. In de tweede wijzi ging van het bestemmingsplan Rozeboom wordt de komst van dc derde fase vastgelegd. De eerste twee delen van de wijk, die aan de westkant van het dorp ligt, zijn de afgelopen jaren tot stand gekomen. Zo wer den de kavels in de tweede fase tyee jaar geleden verloot. Daar wordt nog flink gebouwd. De gemeente is desondanks begonnen met de voorbereidin gen voor de derde en tevens laatste fase. In het noordelijkste deel van het gebied - tussen de parallelweg, Rozeboom II en de bestaande woonwijk rondom de iNieuwkerckestraat, is straks plaats voor 36 huizen. Als het aan de gemeente ligt, komen er vooral vrijstaande en twee-on- der-een-kapwoningen. De hoofdontsluiting van de wijk S1NT-ANNALAND - Op de bui tendijkse schorren en slikken van de Oosterschelde bij Sint- Annaland wordt zaterdag een natte-laarzentocht gelopen. Een gids leidt wandelaars door het drassige gebied en vertelt Syer de natuur en de vele kust- leoedvogels. De twee uur duren- (je tocht begint om 12.00 uur ranaf het einde van de Sluispol- dërdijk (tussen de Hollare Pol- Ier en Joanna Mariapolder, ten noorden van de Oude Zeedijk). IAPELLE - In het fruitteeltmu- eum in Kapelle geeft poppen- heater Robhetty zaterdag een voorstelling voor kinderen van vier tot tien jaar. Het optreden foegint om 13.30 uur. Robhetty jjirengt het poppenspel 'Prins Hu- go en de tijdmachine', waarvan [kinderen het verhaal kunnen be palen. In het museum is zater dag ook een kindermiddag met ■onder meer een speurtocht door [de museumtuin en een activiteit gn het jeugdatelier. ijCAPELLE - Het Zeeuws Man nenkoor houdt zaterdag 18 juni Ben rommelmarkt op het terrein 3an de Biezelingsestraat 63 in lapelle. De markt duurt van j30 tot 15.00 uur. Bezorgklachten: 1-0231231 jop maandag t/m vrijdag jgedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 WO AA goes Tel: (0113(315500 10113)315669 Tail redactie@n7n.nl internet "ww.pzc.nl [P-mail: web@pzc.nl Rozeboom III vindt plaats via de Westelijke Parallelweg en de Rosierlaan. Voor voetgangers en fietsers komt er een ontsluiting op de Nieuwkerckestraat. De wijk moet verder een groen ka rakter krijgen door boombeplan ting. Tussen de nieuwe wijk en Rozeboom II komt een vijver, die tevens als waterberging dient. Een grasveld waar ge speeld kan worden, maakt het geheel compleet. Als het derde deel van de wijk is gerealiseerd, is Rozeboom in principe voltooid, maar op het gemeentehuis wordt al voor zichtig gedacht aan een vierde fase. Ook de bebouwing van het voormalige veilingterrein wordt in overweging genomen als het gaan om toekomstige woning bouw in Krabbendijke. Wanneer de kavels voor Ro zeboom III worden uitgegeven, valt nog niet te zeggen. Dat hangt onder meer af van de snelheid waarmee de noodzake lijke procedures doorlopen worden. Als tegen de herziening van het bestemmingsplan veel bezwaren worden ingediend, zal het automatisch langer duren. De nu voorliggende plannen lig gen vanaf morgen een maand lang ter inzage in het gemeente huis in Kruiningen. Op dinsdag 28 juni wordt daar vanaf 13.30 uur een informatie- en inspraak bijeenkomst gehouden. De.spoorlijn door Goes: de Goese wethouder 't Hart (onder, links) zou de lijn het liefst verplaatsen. Maar volgens gedeputeerde Van Waveren (rechts) is dat onbetaalbaar. foto's Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Het spoor is niet weg te denken uit Goes, vindt provinciaal bestuurder Harry van Waveren (CDA). „Waarom niet?", vraagt de Goese wethouder Thijs 't Hart (PvdA) zich af. De messen zijn geslepen. De gemeente Goes en de provincie Zeeland houden morgen vanaf 20.00 uur in theater De Mythe een bijeenkomst over de toe komst van de spoorlijn door Goes. 'Een ander spoor', luidt de titel. Neutraler kan bijna niet. Want 'een ander spoor' kan van alles be tekenen. Blijft het bij de maatregelen die spoorwegbeheerder ProRail wil tref fen om de geluids- en trillingsoverlast door met name goederentreinen te be perken? Met betonnen dwarsliggers, raildempers en lage geluidschermen. Of gaat het huidige spoor de grond in, in een betonnen bak of nog iets dieper in een V-polderconstructie? Of is de ver plaatsing van de hele spoorlijn naar de zuidkant van Goes, langs de A58, ook realistisch? Wethouder 't Hart laat zich eerst niet zo in zijn kaarten kijken. Hij zegt voor al geïnteresseerd te zijn in de mening van de Goese bevolking, hoe de bewo ners over de toekomst van het spoor denken. „Wij zijn tenslotte bovenal ge- kozen om de belangen van de Goesena- ren te behartigen." Natuurlijk heeft hij wel een eigen voor keur. Hij zet voor- en nadelen van de verschillende ideeën op een rijtje en sig naleert. „Het dieper aanleggen van het spoor in een zogenaamde V-poldercon structie is duurder dan plaatsing in een betonnen bak, maar de milieuwinst van de V-polderconstructie is groter en die oplossing maakt het gemakkelijker on gelijkvloerse kruisingen te maken." Om vervolgens te constateren: „Zet je die V-polderconstructie af tegen verplaat sing, dan weet ik het niet meer.'" Hartenkreet 't Hart beseft heel goed dat met het ver leggen van het spoor naar de zuidkant van Goes een belangrijk vervoersknoop punt, het station, verdwijnt. En dat sta tion ligt gunstig tegenover scholen, kan toren en de binnenstad. „Niet tegenover alle scholen", tekent hij aan. 't Hart noemt het Calvijn College en Buys Bal lot. Hij slaakt een hartenkreet: „Konden we het spoor maar verplaatsen en het sta tion op de huidige plek houden." Om se rieus toe te voegen: „We moeten Beve- lands denken wat betreft het openbaar vervoer. Het station Goes is een station voor Midden-Zeeland. En dan staat het huidige station niet op zo'n gunstige plek." Provinciaal bestuurder Van Waveren reist bijna elke werkdag met de trein van zijn woonplaats Goes naar Middel burg. „Als ik 's ochtends instap, komen honderden jongeren uit de trein. Hun scholen, zoals het ROC Zeeland, staan op loopafstand van het station. Als je het spoor verplaatst, krijgen die reizi gers een half uur extra reistijd. Dat wil toch niemand." Van Waveren noemt het verplaatsen van de spoorlijn een 'idee fixe', waar door de sociale structuur van Goes wordt aangetast. En dat niet alleen. „Het lost niets op. Het probleem wordt alleen verlegd, naar een nieuwe wijk als Aria. Bovendien, waar praten we eigen lijk over? Op het huidige spoor rijden dagelijks 64 personentreinen en tien goederentreinen, waar maximaal twin tig goederentreinen bijkomen. Dat is in clusief het verkeer van de Westerschel- de Container Terminal (WCT)." Volgens de gedeputeerde is verplaat sing ook onbetaalbaar. Twee- tot drie honderd miljoen euro is ermee gemoeid, tegenover vijftien a vijfenveertig mil joen euro voor het verdiept aanleggen van het huidige spoor. Een betonnen bak is vijftien a twintig miljoen goedko per dan de V-polderconstructie. Van Waveren: „Je krijgt een spoorlijn bui ten de stad niet gefinancierd." Wethouder 't Hart is daar nog niet zo zeker van. Hij verwacht een bijdrage van provincie en/of havenschap Zee land Seaports om Goes te helpen vanwe ge de overlast die wordt veroorzaakt door het goederenvervoer per trein. En de vrijkomende grond kan bij verplaat sing van het spoor worden hergebruikt. „We zijn niet met iets bezig voor de kor te termijn, maar voor de komende vijf tig a zeventig jaar." Van Waveren ziet er toch niets in. „Wat moet je met zo'n langgerekt stuk grond van de spoorlijn? Hoogbouw is er nodig om de verplaatsing te kunnen financie ren. Wie zit daarop te wachten?" De gemeenteraad van Goes is verdeeld. Zelfs binnen de grootste fractie, het CDA, leven verschillende gedachten. De één vindt verplaatsing het onderzoe ken waard, de ander ziet er helemaal niets in. Van Waveren: „Laten ze snel de knoop doorhakken, dan kunnen we verder." STREEKACTIVITEITEN GOES - Sportpunt Zeeland, 09.30 uur: Wandelmorgen; Maranathakerk,. 9.30 uur: Bijeenkomst AglowGoes; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur; Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur; Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Heartbreak Café, Grote Markt 22, 21.00 uur:Voorronde voor The Clash of the Cover Bands Award 2005; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; RILLAND Kermis; Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare repeti tie Koor A58; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; Oudelandestraat 11,19.30 uur: Oecume nisch avondgebed; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. ZIERIKZEE - De Zeeuwse verkeerspolitie gaat de komen de tijd klachten over snelheidsovertredingen heel gericht aanpakken. Dat betekent dat eerst terplekke wordt geke ken of er in de situatie ingegrepen moet worden door de wegbeheerder. Als alles in orde is, gaat de politie handha vend optreden. Deze nieuwe aanpak is voorlopig bij wijze van proef, in het kader van het project subjectieve ver keersonveiligheid. Het op 1 mei van start gegane project richt zich vooral op dertig- en zestigkilometerzones, licht politiewoordvoerder E. Boot toe. Het nieuwe project speelt in op de gevoelsmatige beleving van snelheid. Snel heid is - ook landelijk - een belangrijk thema. Ook bij ge ringe snelheden kan sprake zijn van grote gevolgen, blijkt uit de gegevens van het Bureau Verkeershandhaving. Bij aam-ij dingen met een snelheid van 35 kilometer per uur komt 5 procent van de betrokken fietsers of voetgangers om het leven. Bij 48 kilometer per uur is dat dodental al opgelopen tot 45 procent. Bij 64 kilometer per uur over leeft slechts 15 procent de klap. MIDDELBURG - Politierechter B. Doorewaard Boek hout had gisteren een tip voor een 42-jarige Middelburger die op 18 maart zijn woede op het waterschap koelde door een plant van de balie te gooien. „Sla met je vuist op de balie en zeg: 'Ik wil nu de chef spreken'. Net als die me neer in Breekijzer altijd doet." De Middelburgse rechter vindt agressie in kantoren en openbare gebouwen een be treurenswaardig verschijnsel van deze tijd. „Als je je zin niet krijgt, sla je diegene op zijn bek, dan sla je de glazen deur aan diggelen en daarna steek je de boel in de fik of verniel je het meubilair." De Middelburger hoorde de tira de stilletjes aan. Hij was anderhalve maand geleden naar het waterschapskantoor gegaan om te vragen om een beta lingsregeling voor de 350 euro die hij via een deurwaar der moest betalen. „Toen dat niet lukte, schoof ik in mijn kwaadheid die plantenbak van de balie." Een getuige ver klaarde echter dat hij de plant met pot naar het hoofd van de baliemedewerkster gooide en dat zij nog maar net op tijd kon bukken. De man ontkende dat. Hij kreeg con form de eis een werkstraf van twintig uur opgelegd. KAPELLE - Een 15-jarige inwoner van de gemeente Rei- merswaal is gisterochtend bedreigd en mishandeld in Ka pelle. Hij fietste over het Spoorpad, toen een groepje jon geren voor hem op het fietspad ging staan. De groep hield hem in eerste instantie tegen, maar liet hem even later gaan. Een stukje verderop werd de fietser ingehaald door de jongeren. Ze pakten hem bij zijn jas, sloegen op zijn schouder en dreigden zijn tanden uit zijn mond te slaan. Uiteindelijk is de 15-jarige zonder letsel weggekomen. SINT-MAARTENSDIJK - Een 15-jarige jongen uit de ge meente Tholen is gistermorgen door de politie opgepakt, omdat hij een leeftijdsgenoot met een mes zou hebben be dreigd. Dat gebeurde maandagavond op de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Een omstander pakte het mes af, daar na ontstond een vechtpartij tussen de twee jongens. De jongen is na verhoor vrijgelaten, de politie heeft pro- ces-verbaal opgemaakt. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Anna Jacobapolder, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Stavenisse krijgen de komende jaren 30.000 euro voor projecten die de leefbaar heid moeten bevorderen. Dat be sloten de Thoolse raadsfracties dinsdag unaniem tijdens de be handeling van de kadernota 2006. Dat de leefbaarheid van de klei nere dorpen in de gemeente on der druk staat, had de raad al eerder geconcludeerd. Voor dit jaar was er echter geen geld voor leefbaarheidprojecten in de vier dorpen. Alleen in Sint- Maartensdijk en Scherpenisse voert een extern bureau op dit moment onderzoek uit naar leef baarheid. Tijdens een bezoek aan Poort vliet werden de raadsleden er van doordrongen dat daar toch ook echt iets moet gebeuren. De vier dorpen krijgen met 30.000 euro wel aanzienlijk minder dan Sint-Maartensdijk en Scherpe nisse: daar is 650.000 euro voor vrijgemaakt. Het bedrag van 120.000 euro voor Anna Jacoba polder, Oud-Vossemeer, Poort vliet en Stavenisse wordt uit de algemene reserves gehaald. Wat de leefbaarheidsprojecten pre cies inhouden, is nog niet duide lijk. De bewoners mogen zelf meedenken over hoe ze het geld van de gemeente het liefst wil len besteden. Andere voorstellen voor de ka dernota haalden allemaal geen meerderheid. Ook de voorstel len van het CDA om sportvereni gingen financieel te ondersteu nen kwamen er niet door. De christen-democraten hadden graag gezien dat de tien procent subsidiekorting voor dit jaar werd teruggedraaid en dat de huren voor de sportaccommoda ties minder zouden stijgen dan tien procent. De toezegging van wethouder M. Velthuis dat er binnenkort een overzicht komt van de huidige subsidies en hu ren voor verenigingen was voor de meeste andere fracties vol doende. De fractie van Algemeen Belang Tholen (ABT) wees de kaderno ta in zijn geheel af. Ze was het niet eens met het grote aantal PM-posten; dat zijn toekomsti ge uitgaven waarvan nog niet be kend is hoe hoog ze zullen wor den, zoals de uitvoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Het ABT is bang dat de gemeente voor on aangename verrassingen komt te staan, als één van die posten plotseling hoog blijkt te zijn. VLISSINGEN - Dit seizoen heb ben de strandwachten in Vlissin gen extra breed uitzicht. Als ex periment werken ze vanuit een acht meter hoge, mobiele eerste hulppost: de traumatainer. Op dit moment wordt de strand- post ingericht. Hij staat op de Nolledijk, vlak achter de fietsen stalling. Nergens in Nederland vind je nog de traumatainer. De leverancier koos de stad uit als proeflocatie. Vanzelfsprekend, vindt strandbeheerder Albert Dijkstra. „Wij hebben de mooi ste stranden." En binnenkort wellicht ook de veiligste. Bovenop de huidige eerste hulppost komt een beman- ningsverblijf. In de laag daarbo ven komt een bordes met uitkijk toren. Drie lagen die samen uit komen op acht meter hoogte. Hoog genoeg om alle zwemmers te kunnen zien. „Van boven heb je een geweldig uitzicht", ver telt Dijkstra. „Zeker met een verrekijker. Dan zie je ze aan de overkant zwemmen. Tot vorig jaar werd ons zicht belemmerd door het strandpaviljoen. Ter wijl uitzicht toch het belangrijk ste is." De opvallend gele post moet volgende week klaar zijn. Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33QT3'3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31