Acrobatiek boven Nieuwe Maas Casper Hobbes faf 4 Stuntvliegers willen met spektakel in Rotterdam imago opkrikken De Antiekboerderij Tuin II puzzel Heer Bommel en de Grote Onthaler St recept Tartaar van nieuwe haring op toast weer O 5 #VI 3 \f door Robert Verkerk Volgens Frank Versteegh is de term stunten niet juist. „Wat we eigenlijk iedere keer weer doen als we de lucht in gaan is een slipcursus. Het gaat er om dat je maximale beheer sing krijgt over het vliegtuigje." De 50-jarige Versteegh uit Oos terbeek is een van de negen vlie gers die zondag meedoet aan de Red Bull Air Race World Series boven de Maas in Rotterdam. Deze week geeft hij wat proefles sen ter promotie van de race. Als een rood-geel duiveltje bromt de Extra 300L op de start baan van Vliegveld Teuge, de thuisbasis van Versteegh. De vol gende klant is aan de beurt; om hem circa 8 minuten in de 660 kilo wegende kist de lucht in te gooien, een paar keer rond te draaien en hem op zijn kop te inkoop - verkoop - taxaties Hét adres voor al uw antiek! zetten zodat hij het asfalt van de landingsbaan kan ruiken. Veel toeschouwers bedanken voor de eer. Zij kijken liever toe. Vooral als de passagiers wanke lend van misselijkheid uitstap pen. Toch vonden de meeste pas sagiers het 'ge-wel-dig'. Terwijl Versteegh zicht richt op de beheersing van het vliegtuig, gaat het bij de toerist, ofwel pas sagier om beheersing van de ze nuwen. „Ach, je went er op den duur wel aan", zegt de vlieger. Hij jaagt al sinds 1978 als acro batisch vlieger de lucht in. Hij vloog al wat langer 'recht toe, recht aan, maar toen ik dit ging doen was het alsof ik thuis kwam.' Sindsdien reist Versteegh voor al Europa af om zijn kunnen te tonen. Volgens insiders is hij een van de vijf beste acrobati sche piloten ter wereld. Hij heeft 1250 airshows op zijn naam staan. Hij wil nu Neder land warm maken voor 'een me- ga-spectaculair' evenement in Rotterdam waarbij de negen vliegers ook onder de Erasmus- brug gaan. „Iedereen denkt dat dat het gevaarlijkste is." Hij steekt twee vingers in zijn neus en zegt: „De bocht die je moet maken is veel moeilijker, want als je dat te snel doet moet je een langere bocht maken en dat kost weer tijd." Red Bull is zowel sponsor als or ganisator. Het energiedrankje heeft er een element - de tijdsli miet - aan toegevoegd en wil op die manier een nieuwe sport in het leven roepen. Daarvoor is de Air Race World Series 2005 ver zonnen. In zeven landen, waaronder Ier land, Oostenrijk, Engeland en de Verenigde Staten worden met de negen piloten races ge houden. Wie uiteindelijk de meeste punten binnenhaalt mag zich de Wereldkampioen Air Ra cen noemen. Hij is tevens 500.000 dollar rijker. Treiteren „Tot het laatst toe treiteren we elkaar altijd", vertelt Versteegh over de onderlinge sfeer. „We zijn eigenlijk concurrenten van elkaar, nemen elkaar regelmatig in de maling door te zeggen dat de wind opeens is gedraaid, maar als je collega uiteindelijk de kist instapt, kloppen we hem toch altijd weer op de schouder om hem een goede vlucht toe te wensen." Versteegh verwacht veel van het reizende evenement, al is het maar om het air racen eens van het imago af te helpen dat er al tijd ongelukken zouden gebeu ren. „De eisen om dit soort shows te kunnen doen zijn uiter mate streng en logisch. De onge lukken die zijn gebeurd, waren te wijten aan menselijk falen of hadden een technische oorzaak. Voor deze race zijn het allemaal piloten op leeftijd, die veel erva ring hebben en vooral een 'low level-ervaring', want dat is no dig bij dit soort shows. Geen snelheidsduivels die willen sco ren." ANP Top kwaliteit Engelse Chesterfields. Scherpe prijzen - hoge inruil certificaat 10 jaar garantie. Alle kleuren - vele modellen Geopend; dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak. Tel. 0111-641936 Sint Joostdijk 25 Oosterland. www.antiekboerderij.com Advertentie De grootste en de mooiste in de regio. Onze tuin is aangelegd, met door ons en ook niet in opdracht van ons. Degene die de tuin heeft aangelegd hield van bomen, veel bo men en vooral exotische bomen. Dertig jaar gele den zijn ze geplant, dicht op elkaar zodat al snel een gesloten tuin zou ontstaan. In de tuin vindt dan ook een strijd op leven en dood plaats, de strijd om licht. Zoveel bomen dicht op elkaar verdringen el kaar. Het gevolg is dat veel bomen er armzalig uitzien. Aan één kant vol en majestueus en aan de andere kant dood en kaal. Het doet me den ken aan het plaatje van de prachtige jonge wouw die tegelijkertijd een oude lelijke wouw is. Kwijnend enerzijds en uitbundig groeiend an derzijds. Ik word er altijd een beetje weemoedig van Eds ik het bezie. Het zijn voor het merendeel dennen en coniferen en nog wat palmachtige exoten met vlijmscherpe bladeren. Ik hou niet zo van dat soort groenblijvende struiken en bo men. Zij op hun beurt houden ook niet echt van Marleen Blommaert de Zeeuwse klei. Ik hou van kastanjes, knotwil gen, eiken en notenbomen. Loofbomen die ons in de winter een prachtig ijl silhouet laten zien. Daarvan staan er helaas veel minder in onze tuin. De dennen hebben het zwaar. Het groen trekt zich steeds verder terug van een voor hen vreem- de bodem. De boom lijkt zich verder ten hemel te willen richten. Alsof ze willen verwaaien naar hun oorspronkelijke streken in een laatste po ging een plaats onder de zon te veroveren. Met een houtkachel als belangrijke warmtebron kun je altijd nog denken aan de warmte die het hout zal verspreiden als de boom omgehaald wordt. Maar ergens heb ik medelijden met deze exoten en kwekelingen die in de verkeerde grond met te weinig licht proberen te overleven. Tussen al dat exotische bomenverdriet duikt te pas en te onpas de vlier op. Hij is in hoog tem po bezig onze tuin te veroveren. Ik hou van de vlierbes. Mijn moeder maakte de heerlijkste vlierbessenjam op de wereld. En er is niets dat zich met de smaak van vlierbessen laat vergelij ken. Vorig jaar werd ik verblijd met een andere lek kernij van de vlierbesstruik, die ik nog niet ken de. Gefrituurde vlierbloesem. Het is eenvoudig: een frituurbeslagje maken, bloesem afspoelen en uit laten lekken, bloesem in beslag dopen en twee minuutjes frituren. Bestrooid met een laag je poedersuiker is het heerlijk. Vorige bewoners hebben met gif geprobeerd de ze vlier te bestrijden als onkruid. Dat is gedeelte lijk gelukt want er zijn merkwaardige plekken in onze tuin waar helemaal niets wil groeien, on geacht de hoeveelheid zon, water en zaden die daar verblijven. De grond is dood. Maar de vlier weet altijd wel een plekje te vin den. In samenwerking met de vogelpopulatie zijn wij bezig met een nieuw zaaiplan. Een vlier- boombessenbos. Onderhoud van de vlier is nihil, opbrengst grandioos en vermeerdering gaat van zelf. En die ene knotwilg in mijn tuin heb ik recht op nakomelingen gegeven. Hij is geknot en zijn zo nen zijn aangeplant aan de rand van de tuin. Ze groeien verbluffend snel en het hout wat over is na het knotten gebruikt mijn buurvrouw om schermen te maken in haar tuin. Kijkend naar mijn tuin, denk ik steeds meer na over het 'bestrijden' van onkruiden. Slimmer be planten en bestraten scheelt gif, tijd en werk. En soms levert niks doen ook inzicht en onverwach te lekkernijen op. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Landbouwwerktuig; 2. gereed; 3. kleur; 4. tuin; 5. verlichting; 6. kleur; 7. eerste keus; 8. smal stilstaand water; 9. deel van een ladder; 10. melkwijn; 11. projectiel; 12. voor beeld; 13. snoer; 14. verwensing. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 D P E L O M E G 2 K E L N A A R S co G I S R H IJ A S R G A D A R E D 5 S R P O D A T N 6 s B T R U I E N 7 O E P N T E I E 8 N S B L O O R T 9 s E P E O K R T 10 B K A E F I A R 11 R R A D K E E T 12 M O R D D A E L 13 K N O E O R E D 14 V L N O E E I K Horizontaal: 1. Beestje met weinig tijd voor een duif (6); 4. Roofdier met slechte ogen' (8); 6. Het gewicht van iemand die eindeloos moet wach ten (3); 7. Weinig ruimte is zo beangstigend (3); 9. Koud is het niet zo moeilijk (7); 11. Schoonheid op het groene laken (5). Verticaal: 1. Geknepen bandje (4); 2. leren kunnen zingen en dansen (5); 3. Rivier in Heidelberg (4); 5. Dat dier hoort zonder gezelschap te zijn (6); 6. Tevens is er niets in orde (3); 8. Lekkers voor een vennoot die ervan gruwt (4); 10. Op stap is niet meer in de mode (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. ©Toonder Studio's Heer Bommel vermande zich en betrad het halletje. Op het zelfde moment werd het raam van het kaartjesloket om- hooggeschoven en boven het kozijn uit verscheen een slape rig hoofd, dat gedekt werd door een spoorwegpetje. „Al weer zes uur", mompelde de treinbeambte. „Het is een reu ze druk leven. En kijk, wat enigjes. Een klant!" „Wammes!", riep heer Ollie verbaasd uit. „Wammes Wag gel! Wat doe jij hier?" „Werken natuurlijk", riep de ander uit. „Dat zie je toch? Ik heb een betrekking bij de Oriejent Ekspres. De reels oliën en de boel schoon houwen en alles. Hard werken, hoor. Vooral als er reizigers komen. Maar jij bent de eerste, zover ik weet." „Ik dacht dat het lijntje opge heven was", zei heer Bommel bevreemd. „En waarom Oriënt Expres? Trouwens, ik ben geen klant. Ik wacht al leen maar op Tom Poes, die benzine is gaan halen voor de Oude Schicht." „Flauw, hoor", zei Wammes teleurgesteld. „Dan ga ik de wissel maar smeren." Hij ontstak een lantaren en begaf zich met bezige tred naar buiten, terwijl heer Bommel kou welijk in een hoekje ging zitten. „De onzin", dacht hij. „Heer Waggel speelt weer een van zijn kinderachtige spelle tjes." door Bill Watterson r\ O MS* donderdag 9 juni Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur cm 4.26 219 4.41 245 3.55 205 4.19 164 5.56 138 6.00 163 6.26 167 5.11 257 6.06 162 16.46 201 17.05 226 16.17 187 16.45 146 18.00 125 18.15 146 18.20 152 17.36 238 18.16 148 Laag water uur cm uur: 10.41 177 23.05' 11.06 184 23.23! 10.16 171 22.45' 10.36 126 22.5?' 11.45 109 - 11.50 128 11.55 129 - 11.28 197 23.55! 11.56 125 9 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig Koufron! licht bewolkt Warmtetront Samengesteld front AL zwaar bewolkt lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen 7' i A D F 13 B E F= 10 Oplossing van gisteren: Anagram: 1. raam-aroma-daarom 2. asla-alias-eilaas 3. mals-islam-salami 4kram-kamer-kamfer 5. tuin-uiten-uiteen 6. gaar-graan-nagras 7. pand-panda-dakpan 8. mier-immer-immers 9. taan-alant-galant 10. neer-neder-eender Eindoplossing: DESKUNDIGE. Cryptogram: Horizontaal: 5. Rioolpijp; 6. spel; 7. pit; 8. regering; 10. uit doen. Verticaal: 1Proportie; 2. boel; 3. klepbroek; 4. lijmtang; 9. gade. Pottenbakkerscursus: 12 potten Puzzelland Hans Belterman De tartaar van nieuwe haring werd in de jaren '70 geïntroduceerd door Edzard Delstra die destijds triomfen vierde als chef-kok van Kaatje bij de Sluis in Blokzijl. Op het oorspronkelijk recept van Delstra (tegenwoordig leraar aan de Hogere Hotel school in Leeuwarden) zijn in de loop der jaren tal van varianten verschenen. Voor 4 snacks of lunch- of voorgerechten; 300 gram filets van nieuwe haring; 1 1/2 eetl. mayonaise of zure room; 2 theel. dragon-azijn; 1 bosuitje of stone leek, met veel fris groen, ragfijn gesnipperd; 1/2 eetl. fijngehakte peterselie; witte peper uit de molen; (zee)zout; 1/2 eetl. kappertjes, uit potje, uitge lekt; 1 middelgrote augurk, zoetzuur, in minuscule blokjes gesneden; 4 grote sneden wit (vloer)brood; licht (in de oven) geroosterd; 4 toeven verse waterkers. Kijk de vis na op achtergebleven onge rechtigheden zoals graatjes en stukjes van de huid. Snijd de filets zo fijn moge lijk. Leg de haring in een kom en schep de mayonaise of zure room en dragon-azijn er door. Voeg daarna bosui of stone leek, peterse lie, kappertjes en augurk toe. Strooi er een beetje peper over en schep alles door elkaar. Voeg eventueel wat extra mayonaise of zure room toe. Proef het mengsel en corri geer de smaak door er zout en/of peper aan toe te voegen. Neem, het is niet noodzakelijk, de korsten van het geroosterde brood weg. Presentatie: bestrijk het geroosterde brood met het haringmengsel. Leg de sneetjes op de borden en schik de waterkers er bovenop. Tip: het bovenstaande recept leent zich goed om in plaats van 'nieuwe' haring ook tartaar-gerechten met gerookte Noorse zalm, gerookte heilbot, gerook te paling en gerookte makreel te berei den. Een zeer krachtig hogedrukgebied boven Engeland en defl* lijke Noordzee houdt storingen op een afstand. Toch weten* kenvelden met wat motregen tot Ierland en Schotland doof* dringen. Meer regen valt er in Noorwegen en Noord-Zweden terwijl er op de Balkan flinke regen- en onweersbuien vallen Elders in Europa blijft het meest droog en in veel streken «s het vrij zonnig. Het warmst is het daarbij in Spanje en Pork? alwaar het kwik lokaal tot boven de 35 graden oploopt. Elde® in Zuid-Europa is met meest 23 tot 30 graden. In noordelijk Frankrijk en in Engeland wordt het iets boven de 20 graden In Duitsland, waar het meer wisselend bewolkt is, blijft hetkn- iets onder de 20 graden. waak m je mc> vook? pe m woensdag 8 juni 2005 Zeeland: Zeeuwse zon Vooruitzichten weer donderdag O vrijdag zaterdag zondag max. 19° 17° 18° 19° min. 9° 10° 10° 10° wind NW 4 NW 4 NW 4 N 4 Zon Oi Maan Nautisch bericht Er waait een matige noordenwind, 3 tot 4 Beaufort. Het zichtj goed en het kustwater ongeveer 16 17 graden. Waterstanden woensdag 8 juni Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur cm 3.40 221 4.00 246 3.17 207 3.39 164 5.16 138 5.25 163 5.52 168 4.35 256 5.30 162 16.06 208 16.26 232 15.46 193 16.05 151 17.25 128 17.40 151 18.06 156 16.59 244 17.46 151 Exact een jaar geleden was het op Door: Grieta Spanne», 8 juni tropisch, met in Vlissingen een middagtemperatuur van maar liefs 30,2 graden! Dergelijkehj zomerse temperaturen zijn vandaag en de komende dagen lange na niet haalbaar. De invloed van het koude zeewaters daarvoor te groot. Vandaag staat er wel beduidend minder* dan de afgelopen paar dagen. Een hogedrukgebied, gistere-.j wezig boven Engeland, ligt nu zo'n beetje voor de Zeeuwset en zorgt voor kalme condities en zeer geregeld zon. Er vonre zich wel enkele stapelwolken, maar de zon blijft de hoofdrolj len en de maxima variëren van een graad of 17 aan de westt tot rond 19 20 graden in het zuiden van Zeeuws-Vlaandere- Vanavond en vannacht is het tamelijk helder en terwijl er bo<= de noordelijke provincies wolkenvelden vanaf de Noordzeebt nendrijven, blijft het bij ons ook morgen tamelijk zonnig. Inft en met aanhoudend weinig wind zullen de temperaturen h<$ uitkomen dan vandaag, zo rond 19 a 20 graden op de meests plekken. Ook vrijdag oogt het weer in Zeeland tamelijk fraai met zeer M geregeld zon. Het risico van binnendrijvende wolken vanaf zee is aanwezig, maar voorals nog lijkt het noorden en oos ten van het land daar meer kans op te maken. Tijdens het weekeinde nemen wolkenvelden waarschijnlijk wel weer het heft in handen, maar of dat ook gelijk tot een paar buitjes leidt, is nog zeer de vraag. De middagtempe- raturen zullen volharden rond 19 graden en serieuze uit schieters naar boven zijn ook na zondag nog niet gelijk in Minimumtem^ratuur voor de komendem zicht. Europa: Sterk hogedrukgebied VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 81*?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2