Oranje moet de duels ontlopen Finse voetbal is een beetje te lief Carrièreprijs voor vijf sportgrootheden 19 Huntelaar kopt Jong Oranje naar zege Van Basten vraagt zijn spelers om technische oplossingen Coeman heeft oncurrentie tan Le Guen Santini opvolger toux bij Auxerre Promotie Van den Brom bij Ajax AZ lijft spits Arveladze in Bpgelund naar Mönchengladbach Zoons Glazer in bestuur United Snelle uitschakeling Sluiter Verplichte hartkeuring sporters Oranje onder 20 luistert ademloos naar Zwerver woensdag 8 juni 2005 jprtntal Crielaard lAJIPEBE - Jolig Oranje heeft gisteravond in Tampere met 2-1 „n Jong Finland gewonnen. Huntelaar maakte beide Neder landse treffers, de winnende in tlt laatste minuut. Boor die uilslag is de ploeg van foppe de Haan nog altijd kans rijk om het EK te halen. Daar- voor moet het elftal in de kwali ficatiepoule bij de eerste twee eindigen. Na de overwinning op de Finnen staat Oranje er goed voor. Vorige week won het team al met 2-0 van koploper Roeme nië. Het Nederlands elftal speelde in Tampere matig. Pas in de laatste minuut boog Heeren veen- speler Huntelaar de score om in het voordeel van Ne derland. Jong Oranje was tot die tijd wel de beste ploeg geweest, maar wist zich maar nauwelijks te ontworstelen aan het niveau van de Finnen, die tot op heden zeer teleurstel den. Blunder In de eerste helft had Huntelaar zijn ploeg in de 32e minuut ook al op voorsprong gebracht. Bij beide goals van de aanvaller stond Ajacied De Ridder aan de basis. Hij nam de vrije trappen, waaruit Huntelaar twee keer raak kopte. Vlak na rust kwam Finland door een counter én een blunder van keeper Pasveer op gelijke hoogte. Pasveer had geen zicht op een voorzet, waarna Le- htonen vrij kon inkoppen. Jong Finland - Jong Oranje 1-2 (0-1). 32. Huntelaar 0-1, 51. Lehto- nen 1-1, 90. Huntelaar 1-2. Scheidsrechter: Courtney (NIe). Aantal toeschouwers: 2320. Jong Oranje: Pasveer; Verhaegh, Kruiswijk, Zomer en Van Mossel veld; De Zeeuw, Denissen (59. Jen- ner) en Braafheid; Castelen, Hun telaar en De Ridder. ANP |nnr Peter van Duyl HELSINKI - Als Nederland van avond in Helsinki een goed re sultaat wil boeken tegen Fin land. moet de ploeg in elk geval de duels met de fysiek sterke noorderlingen zien te ontlopen. )at is de belangrijkste bood schap die bondscoach Marco van Basten zijn spelers vandaag jn de wedstrijdbespreking zal meegeven. |e technische baas van Oranje prak met respect over de iacht van het Finse team en zal erop hameren, dat Nederland zijn eigen, vertrouwde combina- ievoetbal zal spelen. „Als we meegaan in het fysieke spel van Finland, wordt het moeilijk", ei Van Basten. „We moeten blij- i zoeken naar technische op- iingen." ;en aanvullend probleem bij opzet is de grasmat in het Jlympisch Stadion van Helsin ki. Het gras in de arena - waar -augustus het WK-atletiek wordt gehouden - is lang en droog, waardoor de bal moeilijk tolt en amper stuit. „Ik zou het wei prettig vinden als het nog ge naaid en gesproeid wordt", zei Van Basten. Alle vraagtekens in de selectie van Oranje werden gisteren in elk geval weggepoetst. Na af- van de lichte training op Finse bodem sprak Phillip Cocu een onderhoud met Van Bas ten het verlossende woord. De liddenvelder van PSV, die an- lerhalve week geleden gebles- ieerd raakte aan een knie, voelt zich fit genoeg om vanavond in itie te komen. Normaal gespro- Mi vervangt Cocu Rafael van ■STERDAM - Voormalig Ijax-trainer Ronald Koeman ;ft gisteren een tweede onder oud met Benfica gehad over meerjarig contract. De Por- ugese kampioen is ook in ge sprek met Paul Le Guen, die [lympique Lyon successen iracht en daar onlangs ontslag 'echnisch directeur José Veiga an Benfica had gisteren een te- ifonische afspraak met Koe- nan om verder te spreken over wn mogelijke samenwerking. Dat melden verschillende bron- len in Portugal. Segw mei ontstond het contact lissen de club en de trainer, die a teleurstellende resultaten in laart zelf opstapte bij Ajax. laarbij zou voormalig Benfica- Irainer José Mourinho, die nog ltijd goede banden onderhoudt Bet Benfica-directeur Luis Fi- ipe Vieira, een bemiddelende °1 hebben gespeeld. Mourinho b Koeman kennen elkaar nog an de periode dat ze beiden als ssistent onder Louis van Gaal ij FC Barcelona werkten, onald Koeman is niet de enige andidaat bij Benfica, waar de taliaan Giovanni Trapattoni srtrekt. Paul Le Guen heeft de torkeur van de Portugese kam- toen. De salariseisen van de fanse coach zouden exorbitant «mg zijn. wil niet wachten met het sprek tot Koeman weer naar °rtugal komt - hij bezit een "is in de Algarve - omdat naar ïluidt ook het Griekse Olym- jïkos Piraeus in de race is voor oeman. GPD JfXERRE - De voormalige ,^nse bondscoach Jacques San- te» V0,gt Guy Roux op als trai- D(r van Auxerre. Dat heeft vi- ce-voorzitter Bourgoin gisteren "P het radiostation RMC ge legd, louxbleef Auxerre zijn hele car- lere trouw. Hij was er 43 jaar tekzaam, in welke periode de Franse club uitgroeide tot tei toonaangevende, alom geres teerde vereniging. De 66-jari- oefenmeester besloot afgelo pen weekeinde, na het verove- 11 van de nationale beker, te 10PPen. ANP/AFP der Vaart in de basis. De Aja cied is geschorst. Ook rechtsback Theo Lucius trainde gisteren voluit mee en is tijdig hersteld voor zijn tweede interland. Van Basten denkt eveneens een beroep te kunnen doen op Khalid Boulahrouz, maar het lijkt niet aannemelijk dat de verdediger van HSV zal beginnen. Hoewel uit de laatste training niet alles duidelijk werd, ziet het ernaar uit dat het verdedi gingscentrum net als zaterdag tegen Roemenië zal bestaan uit John Heitinga en Barry Opdam. Het is nog onduidelijk wie cen traal voorin zal spelen. Er is de afgelopen dagen druk gespecu leerd over de positie van Ruud van Nistelrooij, die het momen teel erg moeilijk heeft met zijn vorm. Vertrouwen Van Basten sprak eerder deze week nog zijn vertrouwen uit in de aanvaller van Manchester United („hij is een groot speler, die heeft nog wel even krediet"), maar ook tijdens de training van gisteren maakte Van Nistel rooij een weinig overtuigende in druk. Hoewel de Finnen nog slechts een kleine kans hebben op het WK van volgend jaar in Duits land, is iedereen in het oranje kamp er van doordrongen dat er een lastig karwei wacht. Neder land heeft zich aan de hand van bondscoach Marco van Basten weliswaar een prachtige uit gangspositie verwoi-ven, goed ge speeld heeft het de afgelopen maanden maar zelden. Oranje staat dan ook allerminst stevig op zijn sokkel. Omdat de Tsjechen na de nederlaag in Am sterdam alles hebben gewon nen, kan elke misstap van Ne derland directe kwalificatie voor het WK in gevaar brengen. Er is weliswaar een ontsnap pingsclausule (Oranje zou dan bij de twee beste nummers twee moeten eindigen), maar ook in dat opzicht geeft de huidige si tuatie nog geen zekerheid. Hoewel het Nederlands elftal steeds minder door grote namen wordt gevormd, geldt Oranje in Finland nog altijd als een grote voetbalnatie. De kaarten voor de ontmoeting van vanavond wa ren in no time uitverkocht. Dat betekent dat Finland-Neder- land wordt bekeken door 37.000 toeschouwers. Het duel staat on der leiding van de Luxemburgse scheidsrechter Alain Hamer. Het is een speciale avond voor Edwin van der Sar, die zijn hon derdste interland speelt. Giovan ni van Bronckhorst viert een mi ni-jubileum. De oud-Feyenoor- der trekt vanavond voor de vijf tigste keer het oranje-shirt aan. GPD Phillip Cocu, die tegen Finland weer inzetbaar is, speelt wat met een bal tijdens de warming-up voor de training van het Nederlands elftal. foto Ed Oudenaarden/ANP Johan Bruins denkt dat nationale elftal een sleutelrol kan spelen in groep 1 door Roeland van Vliet DRIEWEGEN - Johan Bruins vouwt een A4-tje open. Hij heeft de opstelling al van Fin land. Litmanen speelt vanavond op '10', meldt hij, en Nurmela staat rechtsback. Hyypia en Vayrynen hebben natuurlijk eveneens een basisplaats, maar Kolkka en Forsell, die licht ge blesseerd is, zullen op de bank beginnen. „Mooi hè, als je je con tacten hebt in Finland." De 61-jarige Johan Bruins, werkzaam bij de politie in Mid delburg en hoofdtrainer van voetbalvereniging SVD uit Drie wegen, komt al sinds 1965 in Finland. Hij is gek op het land, vanwege de rust. het natuur schoon en de midzomernachten. „Vooral het middengebied is uniek", vertelt hij. „Een gloo iend, bebost landschap, met al die meren, eilandjes en smalle verbindingsstroken. Ik kom er graag, ik houd ook van vissen." Van het Finse voetbal is hij on dertussen een kenner geworden. Hij weet dat het, als je het met het Nederlandse voetbal verge lijkt, nog niet zo veel voorstelt. De KNVB heeft meer dan een miljoen leden, de Finse bond heeft slechts 25 duizend geregis treerde voetballers. In Neder land is voetbal volkssport num mer één, in Finland zijn de diver se wintersporten veel meer in trek. Het niveau is daarom ook nog niet je-van-het, maar het trekt wel aan. „Er wordt in Fin land niet slecht gevoetbald, maar de spelers zijn voor inter nationale begrippen nog wat te lief", stelt Bruins. De bovenste vier clubs in de Fin se eredivisie zouden in de Neder landse eredivisie nog wel in de subtop meekomen, meent Bruins. De zes teams die daar onder staan, zouden het al wat moeilij- Johan Bruins: „Als Oranje een comfortabele voorsprong neemt, dan laten ze ook gelijk de kopjes han gen. Zo zijn de Finnen nu eenmaal." foto Willem Mieras ker hebben en de onderste vier zijn van Nederlands eerste-divi sieniveau. „En op die manier zou je ook de Finse eerste divi sie en de vier tweede divisies naast de Nederlandse competi tie kunnen leggen. Het is er alle maal net iets minder van ni veau." Maar dat is volgens Bruins ook logisch. „Er is geen club in Fin land die over zo veel geld be schikt als de Nederlandse clubs en geen enkele vereniging heeft meer dart drie seniorenteams. Veel clubs zijn ook blij als ze niet promoveren. Dat zou bete kenen dat ze nog verder moeten reizen en dus nog meer geld no dig hebben. En zie maar eens sponsors te vinden in zo'n dun bevolkt land." Vanuit Nederland levert Bruins zo nu en dan wat spelers aan voor clubs in Finland. Hij is geen spelersmakelaar, vangt er geen geld voor, maar scout wel een beetje voor een Finse twee deklasser. Zeeuwse velden Onlangs probeerde hij Rosanno Acton van zondag- derdeklasser Goes onder te brengen bij GBK, een club uit het plaatsje Kro- noby. De trainer van die club, Mats-Erik Kald, kent hij al sinds half jaren tachtig en die had hem vorig jaar al gevraagd naar een paar spelers uit te kij ken. Nadat Kald begin dit jaar dat verzoek herhaalde, ging Bruins op de Zeeuwse velden kij ken. Eerst kwam hij uit bij Mark van Zee, speler van Kloe- tinge 2. Die ging op stage bij GBK, maar werd te licht bevon den. Vervolgens benaderde het voetbaldier uit Driewegen Ros anno Acton. Ook hij ging voor een paar dagen naar Finland en kreeg wel een contract aangebo den. Dat Acton vervolgens niet tot een akkoord kwam, vindt Bruins jammer. „Maar ja, ik ga niet over de contractbesprekin gen. Je moet het als een avon tuur zien. Het is niet zo dat je in Finland veel gaat verdienen." Eerder stalde hij ook al Bud Aschman, oud-speler van onder meer Hansweertse Boys en Arne- muiden, bij HBK uit Kokkola. Die bracht enkele zomers - de competitie loopt van mei tot sep tember - door in het Scandinavi sche land. En voor zijn eigen zoon Ronald, die bij SC Ensche de had gespeeld, vond Bruins on derdak bij KalK uit Kaskö. „Mijn zoon zei tegen me dat hij ook wel wat betaalde zomers in Finland wilde hebben. Toen heb ik twaalf clubs aangeschreven en bij Kalk reageerden ze posi tief", vertelt Bruins. „In Fin land is het al gauw van: wat uit Nederland komt, is goed. Ze ken nen de Hollandse voetbal- school." Anti Peltonen bewandelde de omgekeerde weg. Hij maakte een aantal jaren geleden deel uit van het olympisch elftal van Fin land. Enkele maanden voor een belangrijke wedstrijd tegen Ita lië werd Bruins gevraagd of hij een club in Zeeland voor hem wist, aangezien de competitie in Finland stil lag. Peltonen kwam zodoende naar Kloetinge, maar raakte al snel - in de wedstrijd tegen Oostkapelle - geblesseerd. De Fin zat drie maanden bij Bruins in huis en keerde daarna terug naar Finland. Tegen Italië kon hij niet meedoen. De twee hebben nog steeds contact. Bruins: „Hij is nu sportjourna list bij het grootste sportblad in Finland. Van wie denk je dat ik die opstelling had?" Gevaarlijk Over de wedstrijd van vanavond is Bruins duidelijk: „Ik hoop na tuurlijk dat Nederland wint, maar de Finnen zijn wel gevaar lijk. Ze zijn zelf al uitgescha keld in de poule, maar moeten nog thuis tegen Oranje en Tsje chië. En thuis zijn ze heel sterk, ze zouden wel eens een sleutel rol in deze poule kunnen gaan spelen. Komen ze op 1-0, dan weet ik het zo net nog niet. Dan kan Nederland het wel eens heel moeilijk krijgen. Maar neemt Oranje een comfortabele voor sprong, dan laten ze ook gelijk de kopjes hangen. Zo zijn de Fin nen nu eenmaal. Ze zouden ei genlijk wat vaker van zich af moeten bijten." AMSTERDAM - John van den Brom (38) maakt promotie in het technische kader van Ajax. De ex-prof fungeert per 1 juli als hoofd jeugdopleiding van de Amsterdamse club. Hij zal deze functie combineren met zijn werk als trainer van Jong Ajax. Van den Brom is sinds augustus 2004 trai ner van het belofteteam van Ajax. Met dit elftal werd hij onlangs kampioen. Tevens trainde hij sinds maart, na de overgang van Danny Blind naar het eerste elftal van Ajax, de jeugdspelers van de Al.-Ook dat team veroverde het landskampioenschap. ANP ALKMAAR - Shota Arveladze voetbalt de komende twee jaar bij AZ. De Georgische aanvaller tekende gistermid dag een contract bij de Alkmaarse club. De 32-jarige Ar veladze komt transfervrij over van het Schotse Glasgow Rangers, waarvoor hij vier seizoenen uitkwam. Arveladze speelde in Nederland eerder voor Ajax. ANP EINDHOVEN - Kasper Bogelund speelt de komende drie seizoenen bij Borussia Mönchengladbach. De verdediger, die bij PSV weinig aan spelen toekwam, heeft gisteren een verbintenis voor drie seizoenen ondertekend. De Duit se club betaalt een afkoopsom, naar verluidt van één mil joen euro, voor Bogelund. GPD MANCHESTER - De nieuwe grootaandeelhouder van Manchester United, de Amerikaanse miljardair Malcolm Glazer, is zijn macht aan het doorvoeren in de Engelse voetbalclub. Hij benoemde gisteren drie zoons in het be stuur. Joe, Avram en Bryan Glazer nemen de dagelijkse leiding van het voetbalbedrijf over van voorzitter Roy Gardner en de bestuursleden Ian Much en Jim O'Neill. Laatstgenoemd trio is ontslagen. Glazer verwierf onlangs voor 1,2 miljard euro een meerderheidsbelang in de rijk ste club van Engeland. ANP/AFP LONDEN - Raemon Sluiter heeft weinig plezier beleefd aan zijn eerste wedstrijd op zijn favoriete ondergrond. De Rotterdammer ging gisteren op het gras van Queens met 4-6 0-6 onderuit tegen de Australiër Mark Philippoussis. Door blessures was het voor Philippoussis zijn eerste wed strijd op de ATP-tour sinds maart. ANP PAPENDAL - De verplichte medische keuring van de pro fessionele sporters in Nederland wordt vanaf 1 juli uitge breid met een harttest. Daarmee kunnen eventuele hartaf wijkingen worden vastgesteld. Sportkoepel NOCNSF heeft met verzekeraar Achmea geregeld dat de zogeheten cardiovasculaire screening onderdeel wordt van het pak ket voor alle A- en B-topsporters. De voetbalbond KNVB introduceert de verplichte hart test zeer waarschijnlijk met ingang van het nieuwe sei zoen in het betaald voetbal. ANP door Ger Lammerink ARNHEM - Johan Cruijff, Sjoukje Dijkstra, Nico Rienks, Anton Geesink en Ard Schenk zijn als eersten onderscheiden met de Fanny Blankers-Koen Carrièreprijs. Dit werd gister avond bekend, bij de Algemene Vergadering van NOCNSF. De sportkoepel riep de prijs in het leven na het overlijden van de legendarische atlete Fanny Blankers-Koen. Het bestuur van NOCNSF wilde haar naam verbinden met de sport via een prijs of beker. Er is een beeld ge maakt van de atlete, waarin de namen van de winnaars van de onderscheiding zullen worden gegraveerd. Om een achterstand in te halen - er bestond nog geen sportprijs voor het complete werk - zijn uit een lijst van 33 genomineer den meteen vijf winnaars geko zen. In de toekomst wordt jaar lijks één atleet gekozen. De jury voor de volgende verkiezing be staat uit de vijf huidige win naars. Na elk jaar wordt telkens de oudste vervangen door de nieuwe winnaar. De keuzecom missie bestond dit keer uit vijf voormalige Chef de Missions. De onderscheiding moet een eer betoon zijn aan indrukwek kende loopbanen van vaderland se sporters. Wel moet hij of zij zijn gestopt, dan wel ouder zijn dan veertig jaar. De eerste winnaars voldeden aan die eis: Johan Cruijff, Neder lands beste voetballer ooit, Sjoukje Dijkstra, drievoudig we reldkampioene kunstrijden, An ton Geesink, winnaar van olym pisch judo- goud in Tokio 1964, Nico Rienks, tweevoudig olym pisch winnaar bij het roeien en Ard Schenk, als schaatser goed voor drie gouden medailles bij de Winterspelen van Sapporo in 1972. De onderscheidingen wor den in een later stadium bij ver schillende bijeenkomsten aan de betrokkenen uitgereikt. ANP door Mark Caldenhoven OISTERWIJK - Uitgerust met een beeldscherm, videoband en een doos vol levenservaringen heeft Ron Zwerver een 'indruk wekkend' bezoekje gebracht aan het kamp van Oranje onder 20 jaar in Oisterwijk. „Hij hield een prachtig verhaal over top sport en topsportbeleving in een teamsport", zei assistent-coach Wim van Zwam. Zwerver kende een imposante carrière als volleyballer, De hui dige technisch directeur van Om ni world uit Almere won met de ploeg van Joop Alberda olym pisch volleybalgoud bij de Spe len van 1996 in Atlanta. „Vooral vanuit een ongekende drang zich als individueel te manifeste ren in een teamsport", zei keeperstrainer Jan-Willem van Ede van Onder 20 gisteren. „Hij vertelde dat hij ooit 250.000 gul den kon verdienen als hij tien wedstrijdjes zou spelen in Ver weggistan, maar hij koos voor het team waarmee hij een droom najoeg. Dat is hem aar dig gelukt." Van Zwam, die bondscoach Fop pe de Haan vanwege diens ver plichtingen met Jong Oranje in Finland de voorbije dagen ver ving, had de Nederlands belof ten bewust niet op de komst van Zwerver voorbereid. „Ze zaten in een kamertje bij elkaar, toén ik ineens zei: er komt straks een grootheid binnen die jullie in woord en beeld gaat uitleggen wat topsport doet in teamver band. Toen ze vroegen wie er kwam, heb ik alleen de naam van Ron Zwerver laten vallen. Drie spelers staken hun hand op, nadat ik vroeg wie dat was. Die wisten dat hij in 1996 olym pisch volleybalkampioen was ge worden." Zwerver hield voor het Neder lands jeugdelftal geen peptalk, benadrukte Van Zwam. „Hij liet ze vooral naar zichzelf kijken. Wat wil je met je carrière, wat heb je ervoor over? Ademloos luisterden de spelers toe. En wat ik eigenlijk niet had ver wacht, gebeurde: bijna iedereen begon vragen te stellen. Meestal is er dan eentje die wat durft te vragen, maar nu werden over de gekste onderwerpen vragen ge steld. Het was een uitermate ge slaagde presentatie." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19