voor vaklui Olympische Spelen Schilderijen met een verhaal Festival versterkt literaire karakter 17 Vergoeding Borssele zaak directie Open Dag Roosevelt Academy Hulst wijst schadeclaim af Huisartsenactie Kamperland bij nader inzien woensdag 8 juni 2005 MIDDELBURG - Het afzien van schadevergoeding bij een sluiting van de kerncentrale in Borssele in 2013 is een bevoegdheid van de directie. Dat antwoordt het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland op vragen van GroenLinks. De Statenfractie wilde weten of de aandeelhouders de macht hebben om af te zien van een schadevergoeding. GS stellen dat in de statuten van de Elektriciteits Produk- tiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), eigenaar van de kerncentrale, geregeld is voor welke besluiten de directie instemming nodig heeft van de aandeelhouders. GS willen zich overigens niet of nauwelijks mengen in de discussie over het al dan niet openhouden van de kerncen trale. Het college antwoordt bij herhaling dat het gaat om besluitvorming op rijksniveau. Een directe relatie met de provincie Zeeland is er niet. De provincie is slechts één van de aandeelhouders van Delta, die op haar beurt weer één van de twee aandeelhouders is van de EPZ. De rol van de provincie Zeeland is dan ook relatief beperkt. MIDDELBURG - De Roosevelt Academy in Middelburg houdt morgen een open dag voor late beslissers. De open dag is bedoeld voor leerlingen uit 6-vwo of voor studenten met een hbo-propedeuse. Belangstellenden kun nen zich tussen 11.15 en 11.45 uur inschrijven bij de Aca demy, die gehuisvest is in het oude stadhuis aan de Markt. Op het programma staan verder lessen in de Engelse taal en een wandeling langs de campus van de Roosevelt Aca demy. KLOOSTERZANDE - De schade aan een woning in de Cloosterstraat in Kloosterzande is volgens de gemeente Hulst niet veroorzaakt door verkeerstellingen. Bij de ge meente was een schadeclaim binnengekomen, maar Hulst legt die naast zich neer. Volgens Hulst is er geen aantoonbaar verband tussen de schade en trillingen veroorzaakt door voorbijrijdend ver keer. Omdat de bewoners wel hinder ondervinden van de trillingen, overweegt de gemeente het wegdek ter plaatse te frezen. Momenteel wordt onderzocht of deze maatregel zin heeft. - KAMPERLAND - De vier Noord-Bevelandse huisartsen hebben gistermiddag in de Zeelandnetstudio's in Kamper land folders uitgedeeld. De vier voeren al een paar weken actie tegen de door minister Hoogervorst voorgestelde nieuwe financiering van de huisartsenzorg. In de studio's van Zeelandnet had zich een groep congresgangers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verza meld. De VNG ontving gisterochtend in totaal ongeveer 2500 ge meentebestuurders in Goes, 's Middags verspreidde dat gezelschap zich over de provincie om in kleine groepjes verder te praten. De huisartsenactie gistermiddag werd gesteund door de gemeenteraadsfracties van Noord-Bevelands Belang en de PvdA. V door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Film by the Sea legt dit jaar extra nadruk op het onderdeel film en literatuur. Daar komt zelfs een aparte ope ningsavond voor, op maandag 12 september. Het totale festival wordt vrijdag 9 september inge luid met Matchpoint, de nieuw ste film van Woody Allen. In bioscoop Cine City kregen filmhebbers gisteravond een voorproefje voorgeschoteld van het Vlissingse festival, dat in september voor de zevende en - als de aangekondigde bezuini ging van de gemeente doorgaat - misschien wel laatste keer wordt gehouden. Verspreid over vier zalen werden in totaal acht films vertoond: reprises maar vooral voorpremières van films die deze zomer in de Nederland se bioscopen gaan draaien. Een malig te zien was Vanity Fair van regisseur Mira Nair. Halverwege de avond gaven fes tivaldirecteur Leo Hannewijk en juryvoorzitter Rinus Ferdi- nandusse een eerste indruk van het programma van dit jaar. De samenstelling van de jury die de films in het literatuurprogram ma beoordeelt, is vrijwel rond. Behalve vaste kracht Ferdinan- dusse nemen daarin plaats: re gisseur Karim Traïdia, de schrij vers Mensje van Keulen, Martin Bril en Helga Ruebsamen en ac teur Mimoun Oaïssa (initiatief nemer van Shouf Shouf Habi- bü). Mogelijk komt er nog een ze vende jurylid bij. Het literatuuronderdeel van het festival krijgt dit jaar nog meer aandacht dan voorgaande jaren. „Dat is nu eenmaal waarmee we ons onderscheiden van andere festivals", verklaart Hannewijk. „Het geeft cachet aan Film by the Sea." Naast de films die aan de competitie meedoen, is er el ke dag een talkshow. Schrijfster Christine Otten verzorgt de pre sentatie van een aantal bijeen komsten. Het literaire programma begint maandag 12 september met een eigen openingsavond. Daarvoor worden onder anderen alle ju ryleden van de afgelopen jaren uitgenodigd, zodat een belang rijk deel van literair Nederland is vertegenwoordigd. „Wat we willen bereiken is het karakter van een boekenbal", aldus Han newijk. De film die deze avond wordt vertoond, is nog niet de finitief. „We proberen een gro te literatuurverfilming te krij gen." De grote opening van het festi val is vrijdag 9 september, met de vertoning van Matchpoint, die onlangs in Cannes voor het eerst was te zien. Hoofdrolspe ler is Jonathan Rhys-Meyers, die drie jaar geleden in Vlissin- gen was. Hannewijk: „Net als veel anderen was ik, eerlijk ge zegd, Woody Allen de laatste ja ren een beetje kwijt, maar dit is echt een ontzettend leuke film. Luchtig, geen geneuzel, niet ex perimenteel. Hij is weer terug op het niveau van Manhattan. Ook in Cannes waren de reac ties erg positief." Afrika Het is de bedoeling de zondaga vond te wijden aan het project Gedichten uit Zee, waarbij ver schillende cineasten in totaal acht gedichten over Zeeland hebben verfilmd. „Als het mee zit, zijn alle acht films in septem ber klaar. Die willen we dan ach ter elkaar vertonen." Het festival legt dit jaar verder een sterk accent op Afrika en mensenrechten. Aanleiding was het verzoek van de provincie om aandacht te besteden aan het 25-jarig ambtsjubileum van de koningin. Hannewijk heeft dat uiteindelijk ingevuld aan de hand van de nauwe relatie van het koningshuis met Afrika. Op het programma staan onder meer de Zuid-Afrikaanse film U-Carmen eKhayelitsha (geïn spireerd op de opera Carmen van Bizet), Oliver Twist ('een Dickens-setting in de townships van Zuid-Afrika', aldus Hanne wijk), de Ruanda-films Someti mes in April en Shootings dogs, en Hero, over een oorlogsvete raan uit Angola. Het programmaonderdeel wordt samen met Amnesty Internatio nal gepresenteerd. De festivaldi recteur streeft ernaar een van de hoofdrolspelers van Shoo tings dogs, John Hurt, naar Vlis- singen te halen vanwege zijn be trokkenheid bij mensenrechten. Hannewijk hoopt ook een af vaardiging van het koningshuis te mogen ontvangen. Dankzij een flinke bijdrage van energiebedrijf Delta, die de kaarten en het vervoer finan ciert, heeft het festival een uitge breid educatieprogramma voor scholieren. De belangstelling van het onderwijs was enorm, met in totaal 18.500 aanmeldin gen. „Daar kunnen we helaas niet aan voldoen", zegt Hanne wijk. „We proberen 15.000 leer lingen te plaatsen." Bij de foto bij het artikel over de exposi tie 'De kunst van passagieren' in Gal lery Maritime in Middelburg (PZC van 7 juni) staat een verkeerd onderschrift. Het afgebeelde werk is de aquarel 'Oranjefontein, Kaapstad' van Tineke van de Weijer. doet voor de specialisten-opleiding bloemsierkunst, glimmen ze van trots. Nederland vertrok met een equipe van 35 jonge vaklui naar Finland, waar zich de 38e editie van de Worldskills voltrok. Nooit eerder was het Neder landse team zo groot. Maar de medail le-oogst was wel eens beter. De ploeg nam drie plakken mee naar huis: twee zilveren en een bronzen. Behalve Jeroen Peeters bereikte Mike Slotboom uit Winterswijk de tweede tree op het ereschavot. Hij was op een na 's werelds beste natuursteenbewer ker. Renate Langenhuijsen uit Boxtel werd derde als grafisch ontwerpster. En dan was er nog een succesje voor de tweede deelnemer uit Zeeland. Kees Luteijn uit Krabbendijke, werk zaam bij Autoschade Steketee, kwam als autospuiter niet verder dan een ze- Bloemsierkunstenaar Jeroen Peeters uit Lewedorp hielp Nederland aan een tweede zilveren medaille tijdens de 38e editie van de Worldskills, de Olympische Spe len voor vaklui in de Finse hoofdstad Helsinki. foto Willem Mieras vende plaats, maar behaalde genoeg punten voor de titel 'excellent vak man'. Gedegen voorbereiding De Worldskills worden om de twee jaar gehouden. Er doen 39 landen aan mee. De volgende Olympische Spelen voor jonge beroepsbeoefenaren wor den in Japan gehouden. De 'takken van sport' lopen uiteen van webdesign tot tegelzetten, en van industriële elek tronica tot hovenierschap. De JNeder- landse branche-organisaties hechten er grote waarde aan. Zo groot dat de selectie bestaat uit de winnaars van Nederlandse kampioenschappen. Die worden gedegen op de Worldskills voorbereid. Zo mocht Jeroen Peeters, nadat hij vorig jaar Nederlands kam pioen bloembinden was geworden, naar Oslo om daar vijf dagen in de leer te gaan bij de Noorse toparran- geur Nils Norman, de man die in z'n land ook de bloemdecoraties verzorgt voor het Koninklijk Huis. De branche-organisatie van autoscha deherstellers traint de kandidaten niet-alleen op vaktechnisch gebied, maar ook op mentaal en conditioneel vlak. Autospuiter Kees Luteijn legde al in de periode van de selectiewed strijden een tien weekeinden durend trainingstraject af. Hij werd begeleid door een complete technische staf, waar ook oud-voetbalcoach Frans KÖrver deel van uitmaakte. Goede voorbeeld Met de deelname aan de Worldskills willen de Nederlandse branche-organi saties onderstrepen dat vakmanschap van belang is voor het versterken van de economie en de internationale con currentiepositie. „Deelnemers zijn een voorbeeld voor leerlingen in het (voor bereidend) middelbaar beroepsonder wijs. Ze laten zien dat je trots mag zijn op een beroep waarbij je met hoofd en handen moet samenwerken, en dat je kunt uitblinken in je vak." Zilveren-medaillewinnaar Jeroen Pee ters uit Lewedorp heeft de Worldskills ervaren als 'ontzettend leerzaam'. Hij moest er tien grote opdrachten uitvoe ren, zoals de verzorging van een com pleet tafelarrangement tot een hangen de ruimtelijke decoratie en een floraal juweel. „Daar kom je in het dagelijks werk niet vaak aan toe." Tuincentrum-Bloembinderij Ter Lucht gaf hem alle kans zich te ont wikkelen als bloemsierkunstenaar met een eigen stijl. En dat betekent voor hem: „Je materialen gebruiken zoals ze groeien in de natuur. Als je een bloem gebruikt, dan steek je daar geen speld doorheen." of op een moment dat ik hele maal niet met schilderen bezig ben." Hoewel ze als kind al een prijs in de wacht sleepte met een in ternationale tekenwedstrijd in het kader van de naoorlogse we- deropbouwhulp, heeft Hondius zich pas vrij laat gespecialiseerd in het schilderen. Na een oplei ding aan de Kunstacademie in Rotterdam volgde ze cursussen bij onder meer de schilder Ben Vernimmen. In de loop der jaren heeft ze voortdurend aan een eigen stijl gewerkt. Zelf constateert ze daarin een ontwikkeling naar een steeds verdergaande vereen voudiging. Met zo treffend moge lijke lijnen tracht ze nu een idee zichtbaar te maken, terwijl ze in haar eerder werk nog wat bre der uitpakt. Haar voorkeur voor kleurencom binaties van blauw, geel, mos terd- en roodtinten is gebleven, al wil ze daar bij verrassende uitzondering ook weieens vanaf wijken. Mooi voorbeeld daarvan biedt haar schilderij 'Paardjes in de lente' in frêle kleuren geel, roze en wit. Het lijkt een persoonlij ke ode aan nieuw leven en nieu we natuur. „Ik heb het letterlijk zo in wer kelijkheid gezien: twee jonge paarden, waarvan er één zwan ger was, tegenover en gedeelte lijk naast elkaar", verklaart Hondius haar keus het hoofd van het ene dier door de zwange re buik van het beest te laten doorschemeren. Er zijn veel meer schilderijen in 't Lange Uus die een intense be schouwing verdienen. Wie even de tijd neemt om goed te ldjken ziet als het ware het verhaal ont staan. Zo visualiseert Hondius in 'Spiegeling' een fraaie impres sie van een regenbui in New York, weet zij een wilde draf te creëren in een schilderij van paarden in een bloemrijk land schap of maakt zij het verlan gen naar warme geborgenheid voelbaar met een opmerkelijke interpretatie van een ijzig koud bos. Het werk van Ellen Hondius is tot en met eind september te zien in 't Lange Uus in Zierik- zee. Vanaf zaterdag 11 juni tot en met vrijdag 29 juli is Hondius 'één van de vrouwen in de wachtkamer' bij galerie De Praktijk in Wissenkerke. De kunstenares exposeert daar on der deze titel als tweede in een reeks van vier. Aja Snelleman (schilderijen en glasontwerpen) ging haar hier voor. Later in het jaar exposeren nog Monique Po lak (aquarellen en keramiek) en Joske de Jonghe (schilderijen) in de wachtkamer van De Prak tijk. foto GPD Hnnr Henk Postma S'" portlui krijgen de sterrenstatus wanneer ze op de Olympische Spe- - jeB een medaille winnen. Maar Jeroen Peeters uit Lewedorp, die afgelopen week de zilveren plak veroverde op de p Worldskills, de Olympische Spelen voor jonge beroepsbeoefenaren, was -2 gisteren alweer gewoon aan het werk. Nog maai' net bekomen van vier dagen Olympische medaillestrijd in Helsin- t ki, en de daaropvolgende huldiging in de Amsterdamse Arena, had de 21-jari- ge bloemsierkunstenaar gisteren de F' handen vol aan het versieren van de L Zeelandhallen, waar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dezer da- |i gen congresseert. I Op de gevel van Tuincentrum-Bloem- binderij Ter Lucht, langs de Nieuwe r Rijksweg in 's-Iieer Arendskerke, n waar Jeroen Peeters al vanaf z'n veer- fj tiende jaar werkt, herinnert een groot spandoek aan zijn wereldprestatie. En op het Groen College in Goes, waar Jeroen volgende week eindexamen Film by the Sea wordt dit jaar geopend met Woody Aliens film Matchpoint. è.door Ali Pankow kZIER1KZEE - Don Quichot en isSancho Panza, de ridder en zijn schildknaap uit het bekende plioek van Cervantes, staan aan de rand van New York. Ze kij ken naar de wolkenkrabbers en lijken te overwegen de stad tnDiaar niet in te gaan. pc. crEllen Hondius schetst met grilli ge contouren dit tafereel op een van haar schilderijen die zij de ze zomer exposeert bij 't Lange Uus, speciaalzaak voor woning inrichting in Zierikzee. pDe beeldend kunstenares uit Dreischor creëert schilderijen 'inet verhalen. Even belangrijk ..als de vormgeving en de kleuren- ncompositie is de gedachte erach ter. "Hoe komt ze aan haar ideeën? -si,Er schiet plotseling gewoon iets door mijn hoofd. Als ik .,.'s avonds in bed lig bijvoorbeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17