IJzeren Rijn is nog ver weg PZC Provinciebestuur wil vaart zetten achter ontwikkelingsinstituut Waterland Neeltje Jans is per rolstoel goed te doen Congres gemeenten in teken van goede relatie met burger 15 Veerman steunt suikersector in kritiek op EU-plan Geen snelle impuls voor goederenspoor Axel-Zelzate en Sloeboog ROC Zeeland benoemt nieuwe directeuren Voetbaltoernooi horecabedrijven Meldpunt voor zorgen over bedreigd erfgoed Debat kerncentrale uitgesteld Oefenen op tunnelbrand Ruim 150 op provinciale weg Seizoensarbeider op camping mag Ongeval met invalidewagen bij nader inzien woensdag 8 juni 2005 fjnnr Frnst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Ka- Ber heeft minister Veerman (C0A, Landbouw) op pad ge tuurd om de Europese hervor- Ljngsplannen voor de suikersec- te verzachten. De voltallige Kamer wil dat Veerman in Brus sel de plannen van het Platform Toekomst Suikermarkt aan biedt als alternatief voor harde maatregelen die eurocommissa- ris Fischer-Boel in petto heeft. Drie weken geleden lekten de hervormingsplannen uit die de Europese landbouwcommissaris over twee weken in Brussel pre senteert. Ze wil de minimum prijs van suiker verlagen met 39 procent en die van suikerbieten met 42,6 procent. Fischer-Boel wil zodoende een einde maken aan de Europese suikerover schotten die op de wereldmarkt worden gedumpt en ze wil ook boeren uit de armste ontwikke lingslanden toegang geven tot de Europese suikermarkt. Vol gens de Nederlandse suikerin dustrie en de akkerbouwers be tekenen de plannen van Fi scher-Boel het einde van de sui kersector in Nederland. Zij vin den de Tweede Kamer achter zich. Gisteren diende CDA-Ka- merlid Atsma een motie in die Veerman vroeg te streven naar een hervorming van het Europe se suikermarktbeleid die aan sluit bij de plannen van het Plat form Toekomst Suikermarkt. Daarin staan beheersing van het suikeraanbod, een redelijke sui kerprijs en een goede opkoopre geling centraal. Het alternatief van het platform wordt door landbouworganisaties en de ver werkende industrie onder steund door onder meer FNV, CNV en NOVIB. Alle Kamerfrac ties hebben de motie van Atsma ondertekend, behalve de een mansfractie Lazrak die afwezig was. Veerman gaf aan dat hij het alternatief van het platform voor de 'ingrijpende en doortas tende' maatregelen die eraan ko men de moeite waard vindt. Wel heeft hij problemen met het in perken van de invoer van suiker uit ontwikkelingslanden. Als hij de ruimte zou krijgen in Brussel rekening te houden met de be langen van de armste landen, kan hij de motie zonder proble men uitvoeren. Die ruimte kreeg hij. Veerman zegde de Kamer ook toe de ontwikkeling van bio brandstoffen uit suiker te hel pen bevorderen als maatregel om het suikeroverschot terug te dringen. De Kamerleden Waal- kens (PvdA) en Van Velzen (SP) stelden dat voor in een motie. De minister waarschuwde wel dat hij geen geld heeft voor sti muleringssubsidies. Hnnr Frnst Jan Rozendaal DEN HAAG - De heropening van de IJzeren Rijn, de goederenspoorlijn die Antwer pen via Noord-Limburg ver bindt met het Duitse Ruhrge- bied, kan nog lang op zich laten .wachten. Een snelle aanleg van de spoorlijn Axelse Vlakte - Zel- en de Sloeboog tussen Vlis- singen- Oost en Antwerpen lijkt niet dichterbij te zijn geko- Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) deelde de Tweede Kamer gisteren in een spoed- at over de IJzeren Rijn mee zij rustig gaat wachten op initiatief van de Belgen. De Kamer had op het debat aan gedrongen, nadat het Permanen te Hof van Arbitrage in Den onlangs uitsprak dat Ne derland moet meebetalen aan de reactivering van de negentien- de-eeuwse spoorlijn. De IJzeren Rijn is sinds 1991 niet meer in gebruik. Peijs twijfelde of de Belgen, die op heropening van de lijn heb ben aangedrongen, wel zo'n haast hebben. „Het zal veel Bel- vergen, dat voor zo ver ik weet nog niet opzij is ge zet." Geen geld foe Belgische spoorwegorganisa- NMBS heeft volgens de minister aangegeven geen geld te hebben voor de IJzeren Rijn. „In België zijn spoortrajecten vanwege bezuinigin gen." Zolang het Belgische par lement niet in een Begrotings wet heeft geregeld dat er geld komt voor de IJzeren Rijn, doet Peijs niets. Dan is de volgende stap een des kundige commissie in het leven roepen die gaat studeren op de precieze verdeling van de kos ten. Vervolgens denkt Peijs nog te kunnen onderhandelen over eventuele kleine aanpassingen van het tracé. Aan dat overleg zou ook Duitsland moeten deel nemen. Peijs kon geen jaartal noemen, maar ze liet er geen misverstand over bestaan dat heropening van de IJzeren Rijn wat haar be treft nog ver weg is. „Ik weet niet wanneer de Belgen de eer ste stap zetten en ik heb geen be hoefte ze op te jagen." Voorbeeld De Zeeuws-Vlaamse Kring van Werkgevers, de Brabants- Zeeuwse Werkgevers en de CDA-Statenfractie zagen in de arbitrage-uitspraak een moge lijkheid een impuls te geven aan de aanleg van de goederenspoor lijn Axelse Vlakte - Zelzate en de Sloeboog. Alleen het CDA-Kamerlid Koopmans ging daar gisteren op in. Hij noemde de projecten als voorbeeld hoe Nederland kan nadenken over voordelen van de heropening van de IJzeren Rijn. Wel gaf hij aan de afwachtende houding van Peijs te steunen. Hij had het dan ook over een Sint Juttemisplan. „Als het zo ver komt, laten we dan bekijken welke voordelen voor ons zijn te halen uit reactivering van de IJ zeren Rijn." VLISS1NGEN - Regionaal Op leidingen Centrum Zeeland heeft twee nieuwe directeuren benoemd voor de sport- en tech niekopleidingen. C. Biesterbosch-Gunst is be noemd voor het cluster CIOS Goes. J.J.G. van den Oord treedt aan bij het cluster Techniek. Bei den zijn al verbonden met ROC Zeeland als innovatiemanagers. Zi] beginnen hun nieuwe baan per 1 augustus. ROC Zeeland heeft opleidingslo caties in Vlissingen, Middel- Goes, Zierikzee en Tholen. HEINKENSZAND - Op de vel den van sportvereniging Hein- kenszand wordt zaterdag het achtste horecatoernooi gespeeld de Amstel Cup. Achttien ploegen doen mee aan het toernooi dat van 10.00 tot 18.00 uur duurt. De gezelligheid staat voorop, vandaar dat er drie grote bekers voor de spor tiefste ploegen te winnen zijn. Met de rolstoel over het smalle houten bruggetje bij de waterspeelplaats gaat vlekkeloos. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting NEELTJE JANS - „Het is goed te doen." Dat is de conclusie van een groepje rol stoelers en hun begeleiders over de toe gankelijkheid van Waterland Neeltje Jans. De gehandicapten hebben Water land Neeltje Jans bezocht in het kader van een landelijk onderzoek naar toegan kelijkheid. Jan Kees Otte, Cees Reijngoudt (allebei uit Sint Philipsland) en Sjaak de Engels man (Borssele) nemen de proef op de som. Ze gaan met hun begeleiders naar buiten. De eerste hobbel is de drempel bij de deur. Met een behendig wipje tekt Claudia Neele de kar van Jan Kees Otte over de drempel. Vervolgens gaat het richting zeehonden. Om bij het bassin te komen, moeten de rolstoelen een kleine helling op. Direct valt op dat op zo'n moment het gewicht van de gehandicapte of de kar een rol gaat spelen. De duwers moeten zich extra schrap zetten, maar zonder al te veel problemen komen de mannen boven. „Soms is het wel zwaar", vertelt Anne- lies Neele. „Vooral als de karren wat zwaar zijn." De volgende test is de waterspeelplaats. Over de paden, het smalle houten brugge tje, alles gaat vlekkeloos. Totdat de groep boven staat. Ze kunnen niet ver der, want het pad stopt. „Dan slaan we dit maar even over", zegt Jan Kees, maar Claudia denkt daar anders over. Hobbe lend en bobbelend over de basaltblokken staat Jan Kees even later weer op het re guliere pad. Walvis De volgende attractie is de Walvis. Het kost even moeite om alle karren langs de flappen te duwen die voor de toegang hangen, maar daarna is het leed geleden. In de Walvis is geen pad recht, maar dit is voor de rolstoelers geen probleem. Een paar dingen staan wat hoog; onder ande re de koker die gaat over de navigatie is voor een rolstoeler niet te bekijken. Maai de speciale lift voor rolstoelers bij de trap vergoedt alles. Eén voor één worden de mannen met de rolstoellift naar bene den gebracht door een medewerker. „Dit is geen zelfbediening, daarvoor moeten er te veel handelingen wordenverricht." Eenmaal terug bij het paviljoen Delta Plaza trekt de groep de voorlopige con clusie dat Neeltje Jans - wat hun beteft - goed toegankelijk is. „Ach, in Nederland is het eigenlijk altijd wel goed geregeld", relativeert Jan Kees Otte. HULST - Tien particuliere monumentenorganisaties in Zeeland spelen met de gedach te een meldpunt voor be dreigd erfgoed in het leven te roepen. Het meldpunt is bedoeld voor de hele Zeeuwse bevolking, van verontruste burger tot overheidsorganisaties. Iedereen kan bij het meld punt terecht om melding te doen van de dreigende aantas ting of teloorgang van een pond, een complex, een stads- gezicht, monumentaal land- ten en terreinen. Meldingen He meldingen kunnen wor den gedaan via een nog in het teven te roepen alarmnum mer of via een invulformulier °P een website. Ook moet het mogelijk zijn per brief bedrei gingen te melden. De Stichting Cultureel Erf goed Zeeland in Middelburg krijgt een faciliterende rol. Daar moeten de meldingen binnenkomen, waarna een me dewerker van deze stichting een van de deelnemende parti culiere organisaties inlicht. Die kan vervolgens met de melding aan de slag. Het ligt in de bedoeling dat de melder van de bedreiging vervolgens op de hoogte wordt gehouden van de vorderingen. De afgelopen maanden is er op initiatief van het Steun punt Monumentenzorg onder zoek verricht naar een manier om de verschillende monu mentenorganisaties in de pro vincie bij elkaar te brengen. De inrichting van een geza menlijk meldpunt is een van de manieren om een krachten bundeling in deze sector te be vorderen. Ook de provincie Limburg heeft zo'n meld punt. door Ben Jansen MIDDELBURG - De komende twee jaar moet duidelijk wor den hoe een regionale ontwikke lingsmaatschappij voor Zeeland gestalte kan krijgen. Daarbij gaat het om vragen als: welke terreinen bestrijkt zo'n instituut en welke partijen doen eraan mee. Onderzoek naar een regionale ontwikkelingsmaatschappij is een van de onderwerpen waar aan het dagelijks provinciebe stuur extra aandacht wil schenken. Gedeputeerde Staten kondigen dit aan in een tussentijdse beoor deling van hun eigen activitei ten. Het huidige dagelijks provincie bestuur is twee jaar geleden aan getreden "en heeft nog twee jaar te gaan voor de Statenverkiezin gen van 2007. Nu ze halverwege zijn, blikken GS terug en voor uit. Naast de regionale ontwikke lingsmaatschappij willen Gede puteerde Staten zich bezinnen op de deelname van de provin cie in de NV Westerscheldetun- nel en in nutsbedrijf Delta. De waarde van het aandeel in beide ondernemingen zit voor de pro vincie niet alleen in de finan ciële betekenis. Beide onderne mingen kunnen ook dienen als vehikel waarmee doelen op an dere terreinen van het provincia le beleid kunnen worden be reikt. Getij Het dagelijks bestuur wil de ko mende twee jaar ook een aanzet geven voor de uitvoering van Delta in Zioht, het plan om de door de Deltawerken afgesloten wateren in Zuidwest-Nederland weer onder invloed van het getij te brengen. De kosten hiervan zijn hoog en de gevoeligheden groot, bijvoorbeeld als het gaat om de zoetwatervoorziening voor de landbouw en de afwate ring. Voor delen van de Delta lig gen al schetsen en voorstellen klaar. GS willen een aantal er van daadwerkelijk ter hand ne men. Jeugdbeleid Voorrang willen Gedeputeerde Staten verder geven aan de uit voering van het jeugdbeleid en de uitwerking van het omge vingsplan. Halverwege zijn ambtstermijn kijkt het dagelijks provinciebe stuur met enige zelfvoldaanheid terug op de voorbije twee jaren. In het provinciale regeerak koord 'Alle zeilen bij' is veel in gang gezet. Op veel terreinen zijn beleidsplannen opgesteld. DEN HAAG - De Tweede Kamer debatteert vanmiddag niet over de kerncentrale in Borssele. Het overleg is uitge steld naar woensdag 22 juni. Dat is gebeurd op verzoek' van een aantal fractiewoordvoerders. Die moeten van daag aanwezig zijn bij het debat dat in de grote vergader zaal wordt gehouden over het rapport van de commissie Duivesteijn. Aangezien beide debatten in de middag zou den plaatsvinden, hadden ze dan het overleg over de kern centrale moeten laten schieten. TERNEUZEN - Manschappen van de brandweerkorpsen van Terneuzen en Borsele oefenen sinds gisteren in een ge specialiseerd trainingscentrum in Hagerbach in Zwitser land op de bestrijding van tunnelbranden.Dat gebeurt voor de derde keer sinds 2002, vlak voordat de Wester- scheldetunnel werd geopend. De brandweer krijgt er zo wel een intensieve fysieke als psychische training. Dé brandweer in Zwitserland werd de afgelopen decennia in tal van tunnels geconfronteerd met calamiteiten, waar mee veel kennis en ervaring is opgedaan. Die wordt via het trainingscentrum overgedragen aan buitenlandse korpsen. Het is het enige centrum in Europa waar realis tisch kan worden geoefend. Belangrijkste doel van de trai ning is inzicht krijgen in het verloop van een brand, com municatie en inzetprocedures in een tunnel. Om optimale hulp te kunnen bieden, is eens in de twee jaar oefenen noodzakelijk, oordelen de deskundigen. TERNEUZEN - Hij had 'eigenlijk geen haast' maar toch raasde een 31-jarige Axelaar begin april met een snelheid van 153 kilometer per uur langs Hoek, een plek waar 80 de limiet is. Gisteren moest hij zich verantwoorden bij de kantonrechter in Terneuzen. „Ik heb er geen erg in gehad en ik ben ook niet gewend om zo hard te rijden," verklaar de de man. Dat bleek niet helemaal te kloppen, want op zijn kerfstok stonden twee eerdere snelheidsovertredin gen. Toen reed de man echter minder hard. Als eigenaar van een bedrijf gaf de man aan dat hij zijn rijbewijs niet kon missen. De officier van justitie eiste een rijverbod van 6 maanden, plus een boete van 730 euro. De kanton rechter legde uiteindelijk een deel van de gevraagde rij ontzegging voorwaardelijk op (vier maanden), maar ver hoogde de boet naar duizend euro. MIDDELBURG - Seizoensarbeiders mogen van de provin cie in caravans overnachten. Gedeputeerde H. van Wave- ren zei dat tijdens een overleg met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. De gemeente Noord-Beveland gaf vorige maand al aan deze manier van huisvesting te gaan gedogen. Volgens Van Waveren kan dat ook binnen het provinciaal beleid. Hij wil daarvoor in de regeling 'klein schalig kamperen' een aparte categorie toestaan: de 'agra rische werkcamping'. Dat is een camping die alleen be doeld is voor seizoensarbeiders. Voorwaarde is wel dat de camping na afloop van het seizoen wordt weggehaald. Ook mogen seizoensarbeiders uit met name Oost-Europa overnachten in een boerenschuur. Dat hoeft niet de schuur te zijn van de boer die de arbeiders in dienst heeft; ook een ondernemer mag in dat gat springen. Het gaat er nu om die uit te voe ren. Het sociaal-economisch be leidsplan, het omgevingsplan, de zorgvisie, de sociale agenda, de cultuurnota en startnota's voor jeugdbeleid en openbaar vervoer zijn voorbeelden van de vorderingen die met het uitstip pelen van beleid zijn gemaakt. Voor de nabije toekomst zijn evenwel nog enkele belangrijke noten te kraken: de Westerschel- de Container Terminal, de ont- wikkelingsschets Westerschel- de, de voortgang van de jeugd zorg, de aanleg van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneu- zen bij Sluiskil en verdubbeling van de wegen die naar de Wes- terscheldetunnel leiden: de Sloe- weg en de Tractaatweg. Gedeputeerde Staten daarover: „Het succes in deze dossiers zal bepalend zijn voor het oordeel van de samenleving over ons col- lege." door Martijn de Koning GOES - Gemeenten weten beter wat leeft onder burgers dan de landelijke overheid. Die uit komst van een onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) stond gisteren centraal tijdens het jaarlijkse congres van deze vereniging in de Zeelandhallen te Goes. Volgens 60 procent van de on dervraagden weten lokale be stuurders wat er speelt in de sa menleving. Slechts 17 procent heeft dat vertrouwen in de lan delijke politiek. Nederlanders vinden ook dat ge meenten hun afspraken vaker nakomen en beter uitleggen waarom bepaalde besluiten wor den genomen dan politiek Den Haag. Over de besteding van gemeente lijk belastinggeld zijn Nederlan ders niet erg te spreken. Hier over is 43 procent tevreden. Op landelijk gebied is dat 27 pro cent. Wel is driekwart van de onder vraagden van mening dat ge meenten een goede service bie den en hen goed informeren over zaken als de hoogte van be lastingen, de veiligheid in de buurt en wegwerkzaamheden. Eenzelfde aantal is ervan over tuigd dat plaatselijke bestuur ders werken aan het verbeteren van de veiligheid. Plaatsgenoten Het jaarlijkse tweedaagse con gres van de VNG staat in het te ken van de uitkomsten van het onderzoek. Onder de titel De Burger in Beeld wordt in de Zee landhallen in Goes besproken hoe de relatie tussen gemeenten en inwoners verder verbeterd kan worden. Onder leiding van Paul Rosenmöller hielden twee weten schappers hierover gisteren een voordracht. P. 't Hart, hoogle raar bestuurskunde, pleitte voor een vervanging van het begrip burger door plaatsgenoten. „Dat klinkt veel dichterbij. Het geeft een gezamenlijke lotsbe stemming van inwoners van een gemeente en lokale bestuurders aan." H. Pleij, hoogleraar Historische Letterkunde, kreëg met zijn hu moristische observaties van de Nederlandse samenleving de la chers op zijn hand. Zijn advies: organiseer meer kleinschalige festiviteiten. „Mensen willen trots zijn op hun wijk of woon plaats. Ze moeten hun directe omgeving een identiteit kunnen geven. Dat maakt de band met plaatselijke politici een stuk be ter." Gistermiddag namen de 2700 deelnemers, afkomstig van ge meenten uit het hele land, deel aan een excursie. Alle Zeeuwse gemeenten boden de burgemees ters, wethouders en raadsleden diverse mogelijkheden om ken nis te maken met Zeeland. Demonstratie Het congres van de VNG wordt vandaag voortgezet. Onder ande re minister Remkes van Binnen landse Zaken en voorzitter Wim Deetman houden dan een toe spraak. De politiebonden hebben aange kondigd de komst van Remkes te gebruiken voor een protestde-^ monstratie. Zij vinden de plan nen van de minister voor een nieuwe CAO onbespreekbaar. De bonden eisen onder meer sa larisverhoging en een betere ver goeding voor onregelmatig werk, woon-werkverkeer en kin deropvang. GOES - Een 56-jarige vrouw uit Goes is gisteren gewond geraakt aan haar been toen ze in haar in- validenwagen werd aangereden door een auto. Het ongeval gebeurde rond tien over drie op de Ringbaan-West in Goes. De vrouw reed het kruispunt op, terwijl het stop licht op rood stond. De vrouw hoefde na de botsing niet naar het ziekenhuis. In het artikel over het kasteel van Baar land in het PZC-katern Wonen van afge lopen zaterdag is een fout geslopen. Ten onrechte wordt vermeld dat de tuin aan de Slotstraat in Baarland zaterdag 25 juni open is voor publiek. Bedoeling van de nieuwe eigenaren is de kasteel tuinen in juni 2006 open te stellen, mo gelijk een aantal dagen. L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15