CSW moet brandveiliger worden Nieuwe aanpak van hardrijders PZC Ik mis bijna alles aan Georgië Regels voor platteland zijn te streng MÊÊÊÊm -13 Rechter vindt proefrit van twee dagen geen oplichting School en gemeente schuiven elkaar rekening toe Jongen bedreigd [en mishandeld in Kapelle Strandjutten in Oostkapeïle agenda Auto gestolen in Arnemuiden Weinig stakende ambtenaren Taakstraf voor agressief gedrag Bromfietser drie keer op de bon AAZET woensdag 8 juni 2005 MIDDELBURG - Een 47-jarige Middelburger die auto's mee nam voor een proefrit en ze pas ,wee dagen later weer te- Lbracht naar de garage, is er «mat gekomen met een waar schuwing. legen hem werd gisteren 111 Mid- delburg vijftien dagen gevange nisstraf geëist. De man had in het weekend een auto nodig om zijn vriendin in Amsterdam te bezoeken. Hij had geen geld om er eentje te huren, daarom 'leen de' hij ze van verschillende auto bedrijven in Vlissingen en Goes. Drie keer lukte het hem om een auto mee te krijgen voor een proefrit. De auto's kwamen soms twee dagen later pas te rug. Met een volle tank zette hij ze bij het hek. De sleutels liet hij achter in de brievenbus. Offi cier van justitie J. Zondervan vond dat de Middelburger zich daarmee schuldig had gemaakt aan oplichting. Politierechter B. Doorewaard Boekhout betwijfelde dit. „Het ophangen van een kletsverhaal deugt niet. Maar hij heeft geen valse hoedanigheid aangeno men, want hij heeft zijn rijbe wijs laten zien. Zijn enige 'vals heid' is dat hij de proefritten twee dagen liet duren." De poli tierechter vond dat de garagebe drijven de man een rekening hadden moeten sturen voor twee dagen huren. Bovendien vond hij het wel netjes dat de man de auto's met een volle tank terug had gebracht. Hij leg de de Middelburger als waar schuwing een maand voorwaar delijke gevangenisstraf op. MIDDELBURG - De Christelij- 1 kc Scholengemeenschap Walche ren moet voor het nieuwe school jaar maatregelen hebben geno men om de brandveiligheid te verbeteren. De CSW heeft ech ter een meningsverschil met de gemeente over wie dat moet be talen: de school of de gemeente. brandweer heeft vorig jaar februari een rapport gemaakt over de brandveiligheid van het gebouw van de CSW aan de El zenlaan in Middelburg. Het oudste gedeelte vertoont op dat punt onvolkomenheden. Het trappenhuis moet worden voor van een alarminstallatie kastje met een glaasje dat ingedrukt kan worden) die in ge val van brand aangeeft dat het gebouw ontruimd moet worden. Ook moeten klapdeuren die uit komen op het trappenhuis zelf- sluitend zijn en brand langer te gen kunnen houden. Vooropgesteld: de CSW is niet onveilig. „Het is nu niet gevaar lijk, het kan wel beter. We stre- een optimum na", zegt alge meen directeur F. Steenblik. ,De rest van het gebouw is in or de", beaamt gemeenteambte naar R. Kwekkeboom. ■School en gemeente zijn het er ook over eens dat wel extra maatregelen noodzakelijk zijn het oude gedeelte van de school. „Wij vinden de veilig heidvan onze leerlingen heel be langrijk", benadrukt Steenblik. De vereiste maatregelen zullen daarom ook worden genomen. „Wij hebben alles daarvoor al in gang gezet. Het bestuur moet dat alleen eind deze maand nog KAPELLE - Een 15-jarige inwo ner van de gemeente Reimers- waal is gisterochtend bedreigd en mishandeld in Kapelle. De jongen fietste over het Spoor- pad, toen een groepje jongeren voor hem op het fietspad ging Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) I Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman i Wendy van den Hurk j K°en de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I, E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Oneens is Steenblik het echter met het standpunt van de ge meente dat de school de kosten voor de brandveiligheidsmaatre- gelen zelf moet betalen. Het gaat om een bedrag van 200.000 euro. De CSW heeft volgens de directeur in het huisvestingsbud get geen geld gekregen voor zul ke maatregelen. Als de school het bedrag op tafel moet leggen, zal dat dus ten koste gaan van geld dat is bestemd voor het on derwijs, zegt zij. Steenblik vindt dat de gemeen te, die verantwoordelijk is voor de huisvesting van scholen, de rekening moet betalen. Het ge meentebestuur weigert dat. Uit breiding en nieuwbouw moeten inderdaad door de gemeente worden betaald, geeft ambte naar R. Kwekkeboom toe. „Maar voor oude gebouwen moet de school een bedrag per leerling betalen. Die twee ton blijft onder het totaalbedrag dat de CSW zou moeten betalen." Het college heeft de CSW tot 1 september de tijd gegeven. Vol doet de school dan nog niet aan de eisen, dan moet zij een dwangsom van 50.000 euro beta len. Zoyer zal het hoogstwaar schijnlijk niet komen. De CSW heeft al besloten de aanpassin gen te laten uitvoeren. Steen blik: „Maar dat wil niet zeggen dat er geen geschil meer is over de kosten." hield hem in eerste in- ®antie tegen, maar liet hem ^ven later weer gaan. Een stukje werd de fietser inge haald door de jongeren. Ze pak- hem bij zijn jas en sloegen zijn schouder. Ze dreigden dat ze zijn tanden uit zijn mond zouden slaan. Uiteindelijk is de 1'5-jarige jongen weggekomen. Hij heeft geen letsel overgehou den aan het voorval. Helma, Misha en zoon Demna Sokhadze zijn voor een jaar terug in Nederland. door Melita Lanting SIRJANSLAND - Helma en Misha Sok hadze en hun tweejarige zoon Demna uit Tbilisi (Georgië) zijn voor een jaar terug in Nederland. Ze zijn neergestre ken in Sirjansland. Op een steenworp afstand van Helma's oude woning en de plek waar ze elkaar hebben leren ken nen. „Zo kunnen Misha en Demna de taal goed leren en kunnen we langere tijd met mijn familie en onze vrienden optrekken." Helma is opgegroeid in Kapelle en heeft Misha ontmoet in Sirjansland, toen hij daar op de camping stond. Niet voor va kantie, maar omdat hij de aardappel teelt in Nederland bestudeerde. Van het een kwam het ander en drie jaar gele den vertrok het stel naar Tbilisi. Een he le omschakeling voor Helma. Van het Zeeuwse platteland naar een flatje op de negende verdieping in een miljoenen stad. „Of dat gemakkelijk was? Als je van iemand houd, wel. Misha is mijn man, m'n vriend, m'n maatje." Ze kijkt even naar haar man die ook aan tafel is geschoven. Misha heeft zojuist de twee maanden durende cursus Nederlands afgerond. „Morgen ga ik beginnen in de kassen, in de komkommers", vertelt hij. „Voor mij is thuiszitten niets, ik wil lie ver werken." De afgestudeerd dieren arts heeft voor de kassen gekozen uit praktische overwegingen. Helma draait onregelmatige diensten in een gezinsver vangend huis in Zierikzee en heeft de auto nodig. De kassen staan om de hoek in Sirjansland. Bijna automatisch komt het gesprek op die andere Zeeuwse die getrouwd is met een Georgiër, presidentsvrouw Sandra Roelofs. „Wij zien elkaar regelmatig", zegt Helma. „We hebben elkaar voor het eerst ontmoet in het vliegtuig op weg naar Georgië. En hoe gaat dat als twee Nederlandse vrouwen elkaar op die manier ontmoeten? Dan raak je aan de praat." Overeenkomsten Ze hebben de nodige overeenkomsten. Beide zijn Zeeuws, jarig op dezelfde dag, getrouwd met een Georgische Mis ha, en hebben allebei een zoon. Daarna houden de parallellen op. Helma leidt met haar Misha een heel an der bestaan dan Sandra Roelofs. Zij moeten in Georgië knokken voor hun bestaan en ze verwachten in augustus een tweede kindje. In Georgië werkt Helma niet („Ik kies voor de kinde ren"), maar is wel erg actief. Ze coördi neert samen met Sandra Roelofs een ver eniging van buitenlandse vrouwen die getrouwd zijn met een Georgiër, en zingt in een internationaal koor. „We zingen Georgische liederen." Revolutie De revolutie in november 2003 hebben Helma en Misha van dichtbij meege maakt. „Het was heel beangstigend", zegt Helma. „Ik was het liefst ook naar het plein gegaan waar de menigte stond, maar wij hebben gekozen voor de veiligheid, in huis, achter de televi sie. We hebben er veel over gepraat wat we moesten doen als het mis zou gaan: naar Nederland gaan of blijven. Het is gelukkig goed gegaan." De revolutie heeft Georgië verbeterin- foto Marijke Folkertsma gen gebracht, zeggen Helma en Misha, al gaat het allemaal niet pijlsnel. „In ie der geval zijn de pensioenen verbeterd. Die zijn inmiddels verdubbeld." Dat ze in februari terugkeren naar Geor gië, staat als een paal boven water. „Ik mis bijna alles", zegt Misha. „Nederlan ders zijn kouder, afstandelijker dan Georgiërs." Bovendien loopt dan de ver blijfsvergunning voor Misha af. Wat ze gaan doen als ze terugkeren, weten ze nog niet. „Misschien dat we iets kunnen doen in het toerisme", filosofeert Hel ma. „Georgië is prachtig en heeft alles: bergen, strand, zee en heilzame bron nen. Het klimaat is er heerlijk." De plannen zijn nog niet uitgekristalli seerd, daar wordt de komende tijd ver der over nagedacht. Het is wel de bedoeling om na terug keer een eigen huisje te bouwen. „We hebben een stukje grond, net buiten de hoofdstad. Daar kunnen we voor twin tigduizend euro - want dat kost het in Georgië - een huis bouwen. Dat geld proberen we nu zoveel mogelijk bij el kaar te sparen, zodat we onze droom kunnen verwezenlijken. Als we een maal terug zijn, lukt dat niet want de lonen zijn zo laag dat we geen geld over houden." Verkeerssituatie eerst onder de loep, dan pas bekeuringen door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Zeeuwse ver keerspolitie gaat de komende tijd klachten over snelheidsover tredingen heel gericht aanpak- OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum gaat zondag strandjutten langs het strand van Oostkapeïle. Belangstellen den moeten zich om 11.00 uur melden bij het museum aan de Duinvlietweg in Oostkapeïle. Het jutten duurt tot 12.30 uur en gaat door bij een minimaal deelnemersaantal van 10 perso nen. De activiteit is geschikt voor alle leeftijden. Meedoen kost twee euro per persoon. ken. Dat betekent dat eerst ter plekke wordt gekeken of er in de situatie ingegrepen moet wor den door de wegbeheerder. Als alles in orde is, gaat de politie handhavend optreden. Deze nieuwe aanpak is voorlo pig bij wijze van proef, in het ka der van het project subjectieve verkeersonveiligheid. Het pro ject, dat op 1 mei van start ging, richt zich vooral op dertig- en zestigkilometerzones, licht poli tiewoordvoerder E. Boot toe. Klachten over te hard rijdend verkeer binnen de bebouwde kom of op plattelandswegen worden gecontroleerd middels een nulmeting. Dat gebeurt via diverse metingen op verschillen de tijdstippen, afgestemd op de beleving van de klagers, schetst Boot. Blijkt de klacht onge grond, dan houdt het op. Maar blijkt er wel te hard te worden gereden, dan volgt er een vaste procedure. De bedoeling is dat de politie be kijkt of de weg goed is inge richt, dus in overeenstemming met de geldende snelheidsli miet. Is dat het geval, dan vol gen er handhavingssancties. Is dat niet het geval, dan krijgt de wegbeheerder (bijvoorbeeld ge meente of waterschap) de op dracht de wegen aan te passen. Pas daarna zal op snelheid wor den gecontroleerd, aldus Boot. Met dit project zijn twee men sen van het regionaal team ver keerspolitie belast. Beleving Het nieuwe project speelt in op de gevoelsmatige beleving van snelheid. Aanjager is het Bu reau Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie (BVOM). Zes jaar geleden stond dit bureau ook aan de wieg van de oprichting van het Verkeers- handhavingsteam Zeeland, dat het de Zeeuwse politie mogelijk maakte gericht aandacht aan verkeer te besteden. Snelheid is - ook landelijk - een belangrijk thema. Ook bij geringe snelhe den kan sprake zijn van grote ge volgen, blijkt uit de gegevens van het Bureau Verkeershandha ving. Bij aanrijdingen met een snelheid van 35 kilometer per uur komt 5 procent van de be trokken fietsers of voetgangers om het leven. Bij 48 kilometer per uur is dat dodental al opgelo pen tot 45 procent. Bij 64 kilo meter per uur overleeft slechts 15 procent de klap. Overigens wordt er al langer, via het Regionaal Overlegor gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ), gewerkt aan het rechtstreeks inspelen op door mensen ei-varen verkeersonvei ligheid. Zo is er het Meldpunt Verkeersonveiligheid Zeeland, waar mensen aandacht kunnen vragen voor gevaarlijke situa ties in hun buurt. Via het meld punt, waarin tal van instanties en overheden samenwerken, wordt de betrokken beheerder rechtstreeks benaderd. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga. ARNEMUIDEN - Bij een woninginbraak aan de Akker laan in Arnemuiden is maandagnacht een auto gestolen, die voor de deur geparkeerd stond. Eerst namen de daders binnen de bijbehorende autosleu tels weg en een mobiele telefoon. De auto is een Mercedes. De kleur is onbekend. De diefstal moet zijn gepleegd tus sen 00.30 en 04.30 uur. GOES - De landelijke stakingsdag voor ambtenaren vindt weinig gehoor op de Bevelanden. Alleen het perso neel van de gemeente Noord-Beveland legt donderdag tus sen tien en twaalf uur 's ochtends het werk neer uit onvre de over het mislukken van de onderhandelingen over een nieuwe cao voor gemeenten. Een aantal ambtenaren gaat ook naar de protestmanifes tatie in Amsterdam. Datzelfde geldt voor de gemeente Borsele, waar acht ambtenaren het werk neerleggen om naar Amsterdam te gaan, en Goes, dat acht personeelsle den naar de hoofdstad ziet vertrekken. Het werk in de gemeentehuizen wordt echter niet neerge legd. In Kapelle en Reimerswaal gebeurt waarschijnlijk helemaal niets. De cao-onderhandelingen die al een jaar lopen, zitten on der meer vast op het functioneel leeftijdsontslag en loon doorbetaling bij ziekte. MIDDELBURG - Politierechter B. Doorewaard Boek hout had gisteren een tip voor een 42-jarige Middelburger die op 18 maart zijn woede op het waterschap koelde door een plant van de balie te gooien. „Sla met je vuist op de balie en zeg: 'ik wil nu de chef spreken'. Net als die me neer in Breekijzer altijd doet." De Middelburgse rechter vindt agressie in kantoren en openbare gebouwen een betreurenswaardig verschijnsel van deze tijd. „Als je je zin niet krijgt, sla je diegene op zijn bek, dan sla je de glazen deur aan diggelen en daarna steek je de boel in de fik of verniel je het meubilair." De Middelburger hoorde de tirade stilletjes aan. Hij was anderhalve maand geleden naar het waterschapskantoor gegaan om te vragen om een betalingsregeling voor de 350 euro die hij via een deurwaarder moest betalen. „Toen dat niet lukte, schoof ik in mijn kwaadheid die plantenbak van de balie." Een getuige verklaarde echter dat hij de plant met pot naar het hoofd van de baliemedewerkster gooide en dat zij nog maar net op tijd kon bukken. De man ontkende dat. Hij kreeg conform de eis een werkstraf van twintig uur opgelegd. MIDDELBURG - Een 22-jarige Middelburgse bromfiet ser is gistermiddag betrapt op het rijden onder invloed. De man reed op zijn brommer over de Kanaaldijk, toen hij werd betrapt door de politie. Hij moest een blaastest ondergaan waaruit bleek dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een bekeuring. Ook kon hij nog een bekeuring in ontvangst nemen voor het rijden op een onverzekerde brommer en voor het niet rijden op de rijbaan. door Frank Balkenende GOES - De Goese fracties van CDA en WD wensen soepeler regels voor het buitengebied. Het gaat de fracties vooral om nieuwe invullingen van leeg staande schuren en andere agra rische gebouwen. In rapporten- taal heten die nieuwe economi sche dragers op het platteland. Volgens CDA en WD zijn er te veel en te strikte regels voor wat wel en niet mag in het Goese bui tengebied. Het drie jaar geleden vastgestelde Bestemmingsplan Buitengebied laat volgens beide partijen te weinig ruimte voor nieuwe initiatieven op het plat teland. CDA-fractievoorzitter M. Dieleman: „Alles ligt vast in dit bestemmingsplan. De boel is compleet dichtgetimmerd en dat kan plannen van particulie ren of organisaties frustreren." Overigens hebben CDA en WD dat bestemmingsplan destijds goedgekeurd. Dieleman erkent dat, maar voegt eraan toe dat in zichten met de tijd veranderen. Dieleman wil soepeler regels om te voorkomen dat het buitenge bied verpaupert. „Het gaat mij erom dat schuren niet jarenlang leegstaan en ver krotten. Of dat woningen niet meer worden bewoond, omdat de gemeente uit- en aanbouw niet toestaat." Direct voorbeelden van verpau pering van het Goese buitenge bied kan Dieleman niet oplepe len. Fractievoorzitter S. Heij- ning van de WD evenmin. Heijning betreurt wel dat het idee van Koninklijke Maat schap De Wilhelminapolder om een deel van de polder in te rich ten voor landgoederen door het college van burgemeester en wet houders 'direct is afgeschoten'. „Je kunt namelijk landgoederen creëren met een stuk natuur er bij, dat toegankelijk is voor pu bliek. Daarover is helaas nooit een debat geweest in de raad." Andere gemeenten zoals Veere gaan soepeler en creatiever om met initiatieven, vindt de WD-fractievoorzitter. „De pro vincie heeft het beleid aange past om vestiging van nieuwe economische dragers makkelij ker te maken, zodat in agrari sche gebouwen bedrijfjes, ate liers of appartementen kunnen komen. Bestemmingswijzigin gen zijn toegestaan. Veere speelt daar op in. Het Goese beleid is op dit punt te conservatief." CDA'er Dieleman wil binnen af zienbare tijd een raadsdebat over het buitengebied. Hij kon digt aan met een voorstel te ko men. Wethouder M. 't Hart (PvdA, ruimtelijike ordening) vindt zo'n discussie op zich prima, maar het Ijkt hem zinvol te wachten op het Omgevingplan Zeeland van de provincie, dat ruimte laat voor innovatieve ont wikkelingen in het buitenge bied. Het Goese college geeft dan in het najaar aan wat wel en niet kan in het buitengebied, „Dan praat je over boerderijen, be drijfswoningen, campings, maar ook over bijvoorbeeld windener- Trendy 't Hart vindt dat in alle rust naar de mogelijkheden van het platteland moet worden geke ken. Hij waarschuwt voor tren dy gedrag. „Drie jaar terug, toen het nieuwe bestemmings plan Buitengebied verscheen, was het natuurontwikkeling wat de klok sloeg. Nu zitten we op de golf van de nieuwe econo mische dragers. Straks is het weer iets anders." Overigens bestrijdt de wethou der dat de gemeente het platte land op slot heeft gezet. „We hebben bijvoorbeeld meege werkt aan een zorgboerijderij voor gehandicapten in Kloetin- ge." Bovendien is het aantal aan vragen voor nieuwe invullingen buiten de bebouwde kom op één hand te tellen, zegt hij. „De meeste schuren worden gewoon door boeren gebruikt, er is nau welijks leegstand. Ik hoop dat dat zo blijft." Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33^3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13