Londen ziet af van referendum grondwet Blair hoopt op terugbetaling O,- 139,- Rellen op Tempelberg tijdens Jeruzalemdag Blair negeert oproep Schroder en Chirac Pro-Syrische coalitie wint in Zuid-Libanon Amnesty beticht VS van net geheime gevangenissen Paddenhuwelijk voor regen Tientallen doden door mijn Nepal Vaccins tegen ebola en marburg Kenia ontslaat ambtenaren Mont-Blanctunnel moet gemeden Internationaal Strafhof begint onderzoek Darfoer Portugal claimt miljoenen bij Spanje door watertekort "Zo, bouwen zij ondertussen mijn carkit even in." Ex-premier van Kosovo voorlopig vrij Chinese dorpen overstroomd IMCJKIA Business Center dinsdag 7 juni 2005 |fjnnrHettv van Rooij BRUSSEL - Het Britse besluit om voorlopig geen referendum (e houden, verdeelt de EU in twee kampen over de toekomst van de grondwet. De Duitse en Franse leiders, Schroder en Chi rac, willen dat alle lidstaten van de Unie zich juist wel over de grondwet uitspreken. De Britse premier Tony Blair kiest nu het andere kamp. De Britse minister van Buiten landse Zaken Jack Straw noemt het 'zinloos' om door te gaan met het zoeken van goedkeuring voor een grondwet die in twee nden is afgeschoten. De Fran- minister van Europese Zaken Colonna herhaalde gisteren dat het. ratificatieproces wel moet BEIROET - De pro-Syrische sjii- tische coalitie van Hezbollah en Ainal heeft alle 23 zetels in het zuiden van Libanon gewonnen tijdens de tweede ronde van par lementsverkiezingen. Dat maak te de minister van Binnenlandse Zaken gisteren bekend. De stembusgang zondag was de .tweede van in totaal vier stern es voor het 128 zetels tel lend parlement. [Vorige week werd gestemd in de 'Istad Beiroet. Die eerste ronde werd een grote overwin- voor anti-Syrische kandi daten. Zij wonnen alle negen tien zetels. De verkiezingen in Zuid-Liba- verliepen rustig. Naar schat- 45 procent van de 650.000 kiesgerechtigden in het sjiiti- sche zuiden bracht zijn of haar stem uit. ANP/AFP „Dat is een kwestie van democratie. Het is niet aan één land om voor anderen te be slissen of om het ratificatiepro ces te stoppen", zei ze. Het Britse besluit is voor Dene marken en Polen geen reden om de voorgenomen volksraadple ging af te gelasten, zo lieten bei de regeringen gisteren weten. Denemarken maakte eind vori ge week duidelijk de Britse lijn te zullen volgen. Maar de Deen se premier Anders Rasmussen verklaarde gisteren dat hij daar, ondanks een telefoongesprek met de Britse premier Blair het afgelopen weekeinde, toch geen reden voor ziet. De Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken Rot- feld deelde gisteren mee dat het referendum in zijn land op 9 ok tober zal plaatsvinden. Die dag kiest Polen ook een nieuwe pre sident. Verdeeldheid Commissievoorzitter Barroso en de Luxemburgse EU-voorzitter Juncker hebben na het Neder landse 'neen' tevergeefs gepro beerd om de regeringsleiders op één lijn te houden tot hun bijeen komst van volgende week in Brussel. Barroso wees gisteren opnieuw op de collectieve verantwoorde lijkheid van alle regeringslei ders. Hij zei hoop te putten uit het feit dat tot nu toe geen enkel land, inclusief Groot-Brittan- nië, het definitieve besluit heeft genomen om van behandeling van de grondwet af te zien. „Er is behoefte aan debat en discus sie, maar het hoe en wanneer is een zaak van de lidstaten", zei hij. De verdeeldheid tussen de drie grote landen maakt het moeilijk voor de regeringslei ders om volgende week een gemeenschappelijke oplossing voor de crisis te bedenken. Daar komt bij dat Groot-Brit- tannië per 1 juli de EU-voorzit- tershamer van Luxemburg over neemt. GPD door Robert Bloemen WASHINGTON - Volgens de mensenrechtenbeweging Am nesty International beschik ken de Verenigde Staten over geheime gevangenenkampen. Deze maken deel uit van een wereldwijd netwerk gevange nissen, waarin gedetineerden soms worden mishandeld en vermoord en letterlijk ver dwijnen. De aantijgingen werden zon dagavond geuit door het hoofd van de Amerikaanse af deling van Amnesty, William Schulz. Volgens hem worden de gevangenen voor onbepaal de tijd vastgehouden, in een zame opsluiting zonder con tact met advocaten of familie. Volgens Schulz maakt het Amerikaanse detentiecen trum Guantanamo Bay deel uit van het door hem veron derstelde net. Op de Ameri kaanse zender Fox verdedig de hij de recente kritiek van zijn organisatie op de behan deling van terreurverdachten in het kamp. De uitlatingen van Schulz vol gen op een serie beschuldigin gen en ontkenningen over en weer tussen de organisatie en het Witte Huis. Amnesty be stempelde de gevangenis op de marinebasis Guantanamo Bay als 'de goelag van onze tijd'. De VS zouden het inter nationale verbod op martelin gen omzeilen. De Amerikaanse regering noemde de kritiek belache lijk. De hoogste Amerikaanse militair, generaal Myers, sprak over onverantwoordelij ke uitspraken. Hij erkende dat er vergrijpen hadden plaatsgehad, maar tegen mis standen zou kordaat zijn op getreden. ANP KHOCHAKANDAR - Honderden mensen in het Indiase dorp Khochakandar hebben het afgelopen weekeinde een wel erg bijzondere bruiloft bijgewoond. Twee enorme pad den gaven elkaar het jawoord tijdens een traditionele hin doeïstische huwelijksceremonie. De dorpsbewoners wilden zo de regengoden gunstig stem men. De padden waren uit twee verschillende vijvers op gevist en in felgekleurde kleren gestoken. Na de huwe lijksvoltrekking, compleet met priesters en traditionele muziek, werden de uitgehuwelijkte beestjes teruggezet, ditmaal in dezelfde vijver. ANP/RTR KATHMANDU - Zeker 53 mensen zijn gisteren in het zuidwesten van Nepal omgekomen, toen een volgepakte bus op een landmijn reed. Er vielen ruim veertig gewon den, aldus de staatsradio. De autoriteiten leggen de schuld bij maoïstische rebellen. De aanslag gebeurde in het district Chitwan, 180 kilome ter ten zuidwesten van de hoofdstad Kathmandu. De bus zat vol met mannen, vrouwen en kinderen die op weg wa ren naar hun werk of de markt. ANP/AFP/RTR LONDEN - Een onderzoeksteam van Canadese, Ameri kaanse en Duitse wetenschappers heeft vaccins ontwik keld die apen beschermen tegen de dodelijke ebola- en marburgvirussen. De resultaten van hun onderzoek zijn gepubliceerd in het Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature Medicine. De uitkomst van het onderzoek brengt mogelijk de ont wikkeling dichterbij van een vaccin dat mensen be schermt tegen de twee ziektes. ANP NAIROBI - De Keniaanse regering is gisteren begonnen met het ontslaan van duizenden ambtenaren die vorige week het werk hadden neergelegd. Dat zei een regerings woordvoerder. De ambtenaren eisten een salarisverho ging van 600 procent. Plaatselijke kranten schatten dat circa 9000 mensen hun baan verliezen. Volgens de regering was de staking niet rechtmatig omdat de vakbonden die niet 21 dagen van te voren hadden aangekondigd. ANP/AFP PARIJS - De Franse autoriteiten raden vrachtwa genchauffeurs ten sterkste aan om te rijden via de Zuid-Franse kust en de autosnelweg A8 tussen Nice en Ventimiglia in Italië, in plaats van te kiezen voor de Mont-Blanctunnel. De oproep volgt op de brand in de tun nel van Fréjus, die afgelopen weekeinde twee chauffeurs het leven kostte. De schade in de Fréjus-tunnel is groot en de tunnel blijft zeker enkele maanden dicht voor herstel werkzaamheden. Het aantal vrachtwagens dat gisteren door de Mont-Blanctunnel tussen Frankrijk en Italië reed, was al tweemaal zo groot als normaal. De autoritei ten en de bevolking van de vallei van de Maurienne zijn bang dat die hoeveelheid zwaar verkeer oploopt tot het viervoudige. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Internatio naal Strafhof in Den Haag is een onderzoek begonnen naar de situatie in Darfoer, de onrus tige regio in Soedan. De Veiligheidsraad van de VN besloot eerder dit jaar de zaak-Darfoer bij het Strafhof voor te leggen zodat vervolging van misdadigers mogelijk is. Hoofdaanklager Moreno Ocam- po heeft voldoende aanwijzin gen gevonden voor een onder zoek. De Argentijn heeft duizen den documenten geanalyseerd en tientallen deskundigen ge hoord. In Darfoer zijn twee mil joen mensen op de vlucht gesla gen. In twee jaar zijn meer dan 180.000 mensen gedood. De re gio wordt verscheurd door ge vechten tussen rebellen en agres sieve pro-regeringsmilities. RTR (Advertentie) LIANYUAN - Een dorpeling in de overstroomde regio Hctang in de «ntraal-Chinese provincie Hunan wast op straat zijn groente. De ri- vieren zijn gisteren buiten hun oevers getreden na zes uur durende Pisbuien in het gebied. In Zuid-China vreest men voor overstro mingen en aardverschuivingen langs de gezwollen rivier de Yangt- De afgelopen week zijn in Zuid-China al meer dan tweehonderd "den gevallen door de overstromingen. Ook neemt de angst voor d uitbreken van ziektes toe. foto RTR door Henk van den Boom BARCELONA - De grote droogte in het zui den van Europa heeft geleid tot een conflict tussen Portugal en Spanje over de verdeling van het water in de grensrivier de Douro. Portugal claimt zes miljoen euro omdat Spanje te weinig water zou overlaten voor de Portugezen. De landen hebben in 1998 een verdrag geslo ten waarin Spanje zich verplicht een mini male hoeveelheid water aan Portugal te leve ren. Als dat niet gebeurt, moet Madrid een financiële vergoeding betalen. Dat is vol gens Lissabon nu het geval. De Douro, die in Spanje ontspringt, levert water aan de Spaanse huishoudens en land bouw. Pas daarna komen de Portugezen aan de beurt. Maar door het gebrek aan regen is het waterpeil zo laag dat Spanje de afspra ken van 1998 niet kan nakomen. Volgens het ministerie van Milieu in Madrid zal er waarschijnlijk niet veel anders opzitten dan de eis van Portugal in te willigen en te beta len. Zolang beide landen bestaan ruzieën ze al over de verdeling van het water. GPD Kom langs of bel voor een afspraak: Livingstoneweg li, GOES OIO - 457 05 55 DEN HAAG - Ex-premier Ra- niush Haradinaj van Kosovo mag hel begin van zijn proces voor het Joegoslavië-Tribunaal op vrije voeten afwachten. De vrijlating is voor 24 uur opge schort om hoofdaanklaagster Del Ponte de gelegenheid te ge ven hoger beroep aan te teke nen. Haradinaj trad eerder dit f als premier nadat de aan- t tegen hem bekend was ge worden. iHaradinaj (36) is aangeklaagd [wegens moord, verkrachting en andere oorlogsmisdaden in de tijd dat hij een van de leiders was van het UgK, het Kos- ovo-Bevrijdingsleger van de et- e Albanezen in de Servi- jjrovincie. ANP Een joodse jongen schreeuwt het uit van woede in het Arabisch deel van Jerusalem. Tijdens de viering van sche bezoekers van de Tempelberg. Jerusalemdag bekogelden honderden Arabische jongeren de Israëli foto Oleg Popov/RTR van onze redactie buitenland TEL AVIV - De viering van Israëls' 'Jeruzalemdag' is giste ren gepaard gegaan met rellen op de Tempelberg, in het oude Arabische stadsdeel. Honderden jonge Arabieren bekogelden Is raëlische bezoekers met stenen, waardoor drie mensen gewond raakten. De politie voerde versterkingen aan en wierp luchtdrukgrana ten naar de stenengooiers, die zich daarna terugtrokken naar het plein voor de Aksa Moskee. Ze schreeuwden islamitische leuzen en zwaaiden met vlaggen van de Islamitische Beweging. De Palestijnse president Abbas stelde Israël verantwoordelijk voor de ongeregeldheden. Hij zei dat joden niet op de Tempel berg moeten worden toegelaten. Op Jeruzalemdag vieren Israë liërs de verovering op Jordanië van het oostelijke stadsdeel, in de Zesdaagse Oorlog van 1967. De politie had gisteren niet gere kend op Palestijnse rellen, maar wel op betogingen door extreem rechtse Israëliërs. Enkele tiental len leden van de groep 'Getrou wen van de Tempelberg' moch ten de berg niet op. Ze hadden een spandoek bij zich met de tekst 'Wij zullen de Tempelberg bevrijden'. Twee Nederlandse moslimjonge ren is zondag op de luchthaven van Tel Aviv de toegang tot Is raël geweigerd. De twee zijn on geveer een etmaal vastgehouden en verhoord en daarna op het vliegtuig naar huis gezet. Een van de twee is Mohammed Chep- pih, in 2003 beoogd voorzitter van de Nederlandse tak van de Arabisch Europese Liga. Hun vier reisgenoten werden wel doorgelaten en zijn inmiddels begonnen aan het bezoek dat de lancering van de website www.steunpalestina.net moet markeren. De jongeren willen het contact met het Palestijnse volk versterken. Volgens Cheppih zijn hij en zijn reisgenote Rana Nassar 'verne derd en slecht behandeld'. Hij gaat een klacht indienen tegen de staat Israël. GPD/ANP De Britse premier Tony Blair heeft in eigen land flink veel punten verspeeld als 'schoothondje van Bush', door onvoorwaarde lijk in zee te gaan met de aanval op Irak. Nu is het moment aangebroken te la ten zien dat zijn strategie loont. door Esther Gotink LONDEN - Vandaag is Blair op bezoek bij zijn grote vriend pre sident George W. Bush. Blair hoopt op 'pay back time'. Blair zal Bush echter niet zo maar vragen om het inlossen van een oude schuld. In plaats daarvan zal hij zinspelen op een historisch moment voor de presi dent: het moment waarop Ameri ka zijn transatlantische relaties met Europa kan herstellen. En ook Blair zelf heeft iets nodig om politiek aan te sterken. Hij hoopt daarom op een geslaagde G8-vergadering en is gebrand op een succesvol EU-voorzitter- schap in de tweede helft van dit jaar. Groot-Brittannië is mo menteel voorzitter van de G8, de groep grootste industrielan den en Blair heeft armoedebe strijding en klimaatverandering bovenaan de agenda geplaatst. Het zijn onderwerpen waar Amerika niet warm voor loopt. Als Bush een leidinggevende rol gaat spelen in de aanpak van ar moede en het broeikaseffect, zal hij zich daarmee beter profile ren bij de Europese partners, denkt Blair. Veel anti-Ameri kaanse Bush-haters in Europa zal zo het zwijgen worden opge legd. Bush heeft echter nauwe lijks ruimte voor concessies aan Blair, zegt Rodney Barker, pro fessor politicologie aan de Lon don School of Economics. „Ik zie niet in hoe Amerika haar standpunt in het armoede- en milieuvraagstuk kan wijzigen. Dat is geen eigenwijsheid van analyse Bush, het betreft onderwerpen die deel uitmaken van een brede Amerikaanse visie op milieu, in ternationale samenwerking, ont wikkelingshulp en vrije markt werking. Wat Blair wil, past niet." Bush is tegen het milieu verdrag van Kyoto omdat de doelstellingen de Amerikaanse economie zouden lamleggen. Bo vendien noemt hij de gegevens die worden gebruikt om het broeikaseffect aan te tonen, on geloofwaardig. Met Blairs plan voor armoedebestrijding kan hij niet instemmen, omdat Amerika niet wil investeren in landen die niet bewijzen corruptie aan te pakken of democratische princi pes te verbeteren. Pay back time of niet, de kans dat het Blair lukt de president ervan te overtuigen dat hij nu de gelegenheid moet aangrijpen de transatlantische banden te versterken, is gering. Blair zal zich gedwongen zien, voor het eerst sinds hij premier werd, één lijn te trekken met Europa dat wel meegaat in zijn milieu- en ontwikkelingsvisies. Dat be tekent een gezamenlijk front te gen Amerika, wat de diplomatie ke betrekkingen tussen Blair en Bush ongetwijfeld verandert. Bush heeft weinig te duchten, maar voor Blair staat veel op het spel: de G8 is wellicht zijn laatste kans om zijn loopbaan als premier glansrijk af te slui ten. GPD Connecting People Nokia 56lOi Kant en klaar handsfreepakket (Toestel, originele Nokia carkit, professioneel ingebouwd) Met 2-jarig Business Select abonnement vanaf Nokia 66iOi los ess int vanaf Met 2-jarig Business Select abonnement (excl. BTW)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5