Oezbekistan bezorgt VS migraine Weghalen Japanse oesters kan Oosterschelde redden PZC PZC Leden jeugdbendes in Los Angeles op rechte pad gebracht Artsen zijn terecht geëmotioneerd over ruzie met minister Militaire aanwezigheid staat onder groeiende kritiek na bloedbad in Andizjan te gast te gast 7 juni 1955 dinsdag 7 juni 2005 door Joost Bosman De schietpartij in Oezbe kistan, waarbij vorige maand in de oostelijke stad An dizjan mogelijk meer dan zeven honderd mensen omkwamen, plaatst de regering van de Ame rikaanse president Bush in een lastig parket. Zelfs in zijn ei gen, conservatieve kringen zwelt het protest aan tegen het wrede regime van de Oezbeekse dictator Karimov. De VS heb ben echter nog altijd militaire bases in het Centraal-Aziati- sche land, die ze in de strijd te gen de terreur moeilijk kunnen Conservatieve Amerikaanse se natoren die Oezbekistan vorige week bezochten, waren niet mals in hun kritiek op het Oez beekse bewind. Volgens hen zou een eventueel onderzoek uitwij zen dat de Oezbeekse troepen in Andizjan een mate van geweld hebben gebruikt die 'op geen en kele manier te rechtvaardigen is en dat vele onschuldige burgers zijn gedood'. De senatoren gingen in hun te rechtwijzingen zelfs zover, dat ze opteerden voor een herzie ning van de (militaire) relatie met Oezbekistan. Senator en oud-presidentskandidaat John McCain, die deel uitmaakte van de delegatie, bracht de afkeu ring het scherpst onder woor den: „We hebben een militair be lang om onze bases in dat land open te houden. Maar ook in het beperken van onze relaties met wrede regimes. De Oezbeken moeten begrijpen dat de gebeur tenissen in Andizjan reële conse quenties zullen hebben." Maatregelen Toch lijkt het er niet op dat de regering van president Bush na 'Andizjan' werkelijk maatrege len zal nemen tegen het bewind in Tasjkent. De Amerikaanse luchtmacht heeft immers bases in het Centraal-Aziatische land, waar vandaan operaties worden uitgevoerd in het kader van de strijd tegen het internationale terrorisme, vooral in buurland Afghanistan. Karimov en zijn corrupte kliek hebben daarmee voorlopig een ijzersterk wapen in handen voor hun lijfsbehoud. „Toegang tot die bases is onte genzeglijk vereist voor de onder steuning van de strijd tegen de terreur, evenals voor humanitai re hulp", verklaarde een woord voerder van het ministerie van Defenisie, het Pentagon, in de Washington Post van afgelopen door Ans Bouwmans Het voelt alsof er hete olie op je huid spettert, zegt Letty. Doktersassistent Pedro Gonza les gaat met een laserapparaat over de ringvinger van de Lati- na om de inkt van haar tattoo te verhitten. Even pijn, een crème met antibiotica en een pleister en Letty kan weer gaan. Volgen de patiënt! Het is tatoeage-ver wijderingsdag bij Homeboy In dustries, een hulpdienst voor ex-bendeleden en risicojeugd in Los Angeles. Sommige patiënten zijn er in twee keer vanaf, anderen moe ten acht keer terugkomen voor de inkt van de tatoeages uit hun huid is verdwenen, zegt Gonza les. Het is een fysieke herinne ring aan het gevecht dat de ben deleden - 'homeboys' - moeten leveren om afstand te nemen van hun oude bestaan. 'Ya 'Stu- vo' heet het programma van Gonzales en zijn collega's. Dat staat voor 'het is mooi geweest'. Los Angeles telt meer dan 1300 'gangs', met ruim 150.000 leden, vooral jongens en mannen. Pak weg de helft van de moorden in de stad wordt gepleegd door gangs, die elkaar bevechten om status, grondgebied, wraak of drugs. Er zijn witte, zwarte, La tijnse en Aziatische bendes. Homeboy Industries ligt in het oosten van Los Angeles, waar vooral mensen van Latijns-Ame rikaanse afkomst wonen. In het kantoor zit de 23-jarige Edgar. Hij heeft de eerste stap gezet de naar het burgerbestaan. De ta toeage op zijn achterhoofd - COCH, 'van Colonia Chiques - laat hij nog zitten. Hij is eigen lijk nog lid van de bende en vrouwen vinden de tattoo vol gens hem aantrekkelijk. Bij een bende gaan was logisch, zegt hij. Al zijn vrienden zaten er in. „Vechten met andere gangs, mensen het leven zuur maken, het geeft een kick." Maar na twee celstraffen van twee jaar heeft hij er genoeg van. „Ik wil naar school, carrière maken." 'G' is er de hele dag, staat op een bord in de receptie. 'G' is de bijnaam die de homeboys gaven aan hun baas, pater Greg Boyle, de drijvende kracht achter Ho meboy Industries. De jezuïet werkte jarenlang in Dolores ligt) gaan er in Oezbekistan ge ruchten dat de 'Operatie Opvol ging' al op gang is gekomen. Ka rimov zou achter de schermen bezig zijn iemand uit zijn omge ving naar voren te schuiven om hem te vervangen. Fergana.ru noemt drie kandidaten, van wie Sandzjar Oemarov de belang rijkste kanshebber lijkt. Deze 48-jarige, naar Amerika uitge weken zakenman die groot werd in de olie- en katoenhandel van zijn land, zou de leider zijn van de in april opgerichte 'Zonnecoa- litie', een club van drie verschil lende oppositiegroepringen. De vraag is echter waarom Kari mov iemand van buiten zijn clan als presidentskandidaat zou lanceren. Kwade tongen be weren dan ook dat Oemarov een Trojaans paard is en dat hij in werkelijkheid nauwe banden heeft met Karimov. Iets wat Oe marov zelf overigens ontkent. Mocht de pro-westerse zakenty- coon Oemarov inderdaad ooit op het regeringspluche belan den, dan lijkt Washington van een steeds pijnlijker wordend di lemma verlost. Met een humane re president dan Karimov kan het immers met goed fatsoen zijn militaire bases in Oezbe kistan handhaven. In dezelfde krant zegt Marina Otto way van de in Washington en Moskou gebaseerde Carnegie Stichting evenmin te geloven dat het Amerikaanse leger van plan is de vlag spoedig te strij ken in Oezbekistan. Volgens haar heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken vorig jaar een bedrag van 18 miljoen dollar voor hulp aan de voormalige sovjetrepubliek opgeschort vanwege de slechte mensenrechtensituatie. Maar het Pentagon corrigeerde die maatregel, voegde zelfs nog drie miljoen dollar toe en prees Kari- movs samenwerking met het Amerikaanse leger. Rechtvaardiging Wie echt kwaad wil, zou kun nen beweren dat de waarschu wingen voor islamitische terreu raanslagen in Oezbekistan, die Amerika, Israël en Australië af gelopen vrijdag deden uitgaan, een laatste poging zijn om het bikkelharde beleid van Kari mov te rechtvaardigen. Immers, net als de coalitiepart ners in de strijd tegen het (isla mitisch) terrorisme hamert ook de Oezbeekse president al meer dan een decennium op het ge vaar van jihad-kraaiende mos limfundamentalisten in zijn land. Intussen heeft het er voorzichtig schijn van dat president Kari mov zijn pensioen aan het rege len is, beseffende dat ook de Ver enigde Staten hem niet tot in lengte van dagen kunnen blij ven steunen. Volgens de informatiewebsite Fergana.ru (vernoemd naar de van oudsher roerige Ferga na-vallei, waarin ook Andizjan Mission, de armste parochie van het aartsbisdom en het deel van LA met de hoogste concentratie straatbendes. Hij begon eind ja ren tachtig met Jobs For a Fut ure, dat uitgroeide tot Homeboy Industries. „Het was een reactie op een bendeoorlog. De jongens brachten me zelf op het idee. We begonnen met een school, toen met arbeidsbemiddeling en ver volgens met bedrijfjes." De ei gen bakkerij en het textielbe drijf waren nodig omdat sommi gen door een veroordeling of zichtbare tatoeages anders geen werk konden krijgen. Wie bij Boyle aanklopt - en dat doen er zo'n duizend per maand - wordt op cursus gestuurd, ge holpen bij sollicitaties of krijgt onderdak. Soms zorgt Homeboy Industries voor nieuwe kleren of therapie. Wie buitenshuis ge plaatst wordt, wordt drie maan den gevolgd. Wie mislukt, mag terugkeren. Boyle houdt geen statistieken bij, zegt hij. „Ik weet dat wat we doen, helpt en goed is. Dat is voor mij genoeg. Ik geloof er in." Zijn werk is al vele malen onderscheiden. First Lady Laura Bush nam onlangs een kijkje bij hem voor haar campagne om jongeren op het rechte pad te houden. „Pater Boyle zegt altijd: je moet een boek niet beoordelen op zijn kaft. Zelfs niet op het eerste hoofdstuk", zegt Joe Aleman. Hij is 34, een jaar uit de gevange nis en werkt nu bij Homeboy In dustries. Veertien jaar zat hij vast. „Ik ging wraak nemen en werd neergeschoten. Ik koos er voor om te zwijgen. Dat is een code. Je klikt niet. Anders word je vermoord als je uit de gevan genis komt." Lid zijn van een bende - in zijn geval de Mexi caanse gang White Fence - was alles. „Het was mijn identiteit. Het is een verslaving." Twaalf stappen Nu doet Aleman groepsgesprek ken bij Homeboy Industries. La verdad, de waarheid, noemt hij de twee uur durende sessies. „Twaalf stappen om je leven een betere richting te geven. Ik heb een indrukwekkend verhaal en de ambitie om anderen te hel pen. Maar ik moet me nog bewij zen", zegt hij. Op zijn armen be ginnen de tekens van White Fen ce al te vervagen. GPD In de PZC van 31 mei conclu deerde Inez Flameling naar aan leiding van een rapport van Rijkswaterstaat dat de toestand van de Oosterschelde aan het verslechteren is. Zij noemde drie bedreigingen: de zandhon- ger, de vertroebeling van het wa ter en de opmars van de Japanse oester. Jacco Kromkamp valt haar bij en doet suggesties voor maatregelen. door Jacco Kromkamp Sinds het begin van de jaren 1990 zijn de Japanse oesters explosief toegenomen. Het me rendeel van de oesters is onge schikt voor consumptie en vo gels kunnen er helemaal niets mee! Daarnaast zijn ze een voedsel - concurrent van mossels en kok kels, terwijl berekeningen van RIKZ en NIOO-CEME laten zien dat in grote delen van de Oosterschelde de groei van de al gen ontoereikend is om alle schelpdieren te voeden. Omdat de geulen na de bouw van de Stormvloedkering eigen lijk te diep zijn, hebben ze de neiging zich te vullen met mate riaal van de slikken en platen. Hierdoor is het oppervlak aan platen en slikken sterk aan het afnemen en zijn de schorren aan het eroderen. Dit effect zal he laas worden versterkt door de stijging van de zeespiegel, een gevolg van de opwarming van de aarde. Dit heeft grote ecologi sche gevolgen. De scholekster is bijvoorbeeld voor een zeer groot deel afhankelijk van de kokkel, en al sinds 1993 is de kokkels tand te gering om alle scholek sters te voeden. Bovendien neemt het voor de kokkels gun stige leefgebied sterk af door de zandhonger. Behalve een verlies aan platen en slikken, zal ook een verkorte droogval het voor de vogels een stuk moeilijker maken om aan voldoende voed sel te komen. Troebeler Sinds 1995 lijkt het water van de Oosterschelde troebeler te worden. Dit is slecht nieuws voor de dieren die van fy- toplankton leven. Dit fy- toplankton - microscopisch klei ne plantjes (algen) die in het wa ter zweven - heeft namelijk licht nodig om te groeien. Een toename van de troebelheid remt de groei van die algen. Uit mijn metingen blijkt inderdaad dat tussen 1995 en 2000 de groei van het fytoplankton in het wa ter is afgenomen. Hierdoor is er minder voedsel voor mossels, kokkels, oesters en andere van algen levende dieren. Dat is geen goed nieuws voor zowel de schelpdiervisserij als voor de vo gels die leven van die schelpdie ren. Het versterkt dus nog een keer de problemen van de zand honger en de Japanse oesters. Het is niet helemaal duidelijk wat de oorzaak is van de toene mende troebelheid, maar het lijkt erop dat een groeiende re genval zorgt voor het 'inspoelen' van meer humuszuren van het land via de rivieren de Ooster schelde in. (Humuszuren geven sloten hun 'theekleur'.) Om die reden heeft het NIOO-CEME on langs de meting van humuszu ren toegevoegd aan haar monito- ringsprogramma voor een aan tal Deltawateren. Een regionale oorzaak is waar schijnlijker dan een lokale oor zaak (zoals veenbanken die door Rim Posthumus Kamerlid'en huisarts Siem Buijs schreef op de CDA-website dat het conflict tussen overheid en huisart sen een hoog emotioneel ge halte heeft. Hij heeft het over een groot wantrouwen bij de huisartsen jegens de zorgver zekeraars en minister Hooger- vorst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Huisartsen zijn op dit mo ment inderdaad emotioneel geladen, dat ben ik met Buijs eens. Dat komt omdat ze er van overtuigd zijn dat hun vak op het spel staat. Een vak dat een groot maatschap pelijk belang dient, zoals is bewezen door wetenschappe lijk onderzoek (Starfield en andere). Een vak waar Nederland zui nig op dient te zijn. We praten hier echter over achtduizend academisch ge vormde professionals met veel ervaring, niet alleen in hun professie, maar juist ook met veel ervaring in gevolgen van regelgeving en financie ringssystematiek, met erva ring in de werkwijze van ver zekeraars, en met ervaring in toezeggingen van de politiek. Professionals die prima in staat zijn om nieuwe regelge ving en gevolgen daarvan op waarde te beoordelen. Onze bezwaren zijn dan ook alles behalve van emotionele aard. Ik zou graag af willen van het beeld dat huisartsen zo wantrouwend zijn. Eerder zou ik het beeld willen omke ren. Het is minister Hoogervorst die herhaaldelijk zijn wan trouwen uitspreekt over onze bedoelingen. De wijze waar op de bewindsman en zorg verzekeraars invloed willen krijgen op ons medisch han delen, daar spreekt zeer veel wantrouwen uit. Wij zijn on danks alles wat ons in gelopen jaren gepasseerd^ met zowel minister(s), pok tiek en verzekeraars, en on danks alles wat we vanit. de-zorgaanbieders op ditzelf. de gebied horen nog st bereid om afspraken te ken. Maar wel zwart op wit De boodschap d'ie huisarts® uitdragen, vindt een opval, lend breed gehoor bij de bur gers, die massaal en zonde aarzelen de kant van de huis- arts kiezen. De parallel is daarbij te trol ken naar het referendum L 1 juni. En ik denk dat heel de politiek zich dat ernstig zou moeten aantrekken. De politiek staat momenta verder van de samenleving al dan ooit. Voor wat betreft dia zorgverzekeringswet: niet al leen de patiënten, maar ooi andere zorg- aanbieders, verse maatschappelijke u, stanties en vele deskundig® steunen de actievoerend} huisartsen en delen hun kn- tiek op de nieuwe zorgwet En zelfs enkele zorgverzeke raars uiten inmiddels kritiek op delen van de zorgwet. Waarborgen ter bescherming van de professionele autono mie van de medicus practicus en vooral ook waarborgen ta bescherming van de privaej van de patiënt dienen vee duidelijker te worden gede nieerd dan nu het geval Daarvoor is het noodzakeliji dat de zorgverzekeringswet in deze vorm dient te worda aangehouden door de Kamer. Het wordt tijd dat df politiek zich weer naai- de kie zer richt. En die kiezer zijn stem duidelijker dan ooit horen. Rim Posthumus is huisarts ii Goes. In een konvooi van 35 schepen demonstreerden mosselkwekers in februari dit jaar op de Oosterschelde tegen de provincie, die te weinig werk zou maken van de oesterplaag. foto Marijke Folkertsma bloot komen te liggen), Dat komt doordat vertroebeling ook is waargenomen in de Grevelin- gen en het Veerse meer. Het lijkt er dus op dat er een 'globale' oorzaak achter deze verandering zit, maar het bewijs is nog vrij dun. Hebben we hier te maken met klimaatverande ring? Het zou kunnen: een toena me van de opwarming van de aarde geeft volgens de voorspel lingen een toename in de neer slag bij ons. Het weer op het noordelijk halfrond, dus ook bij ons, wordt voor een groot deel gestuurd door luchtdrukver- schillen boven de Atlantische oceaan. Het verloop in neerslag lijkt in verband te staan met de ze Noord-Atlantische Oscillatie (NAO). Maar door het cyclische karakter van de NAO (de lucht- drukverschillen wisselen in een regelmatig patroon van naar - en terug) zal de regenval ook weer afnemen. Omdat de humus zuren niet snel zullen verdwij nen uit de Oosterschelde omdat ze zeer traag worden afgebro ken, kan het enkele jaren duren voordat ze zijn uitgespoeld naar de Noordzee, en dus zal het wa ter voorlopig nog wel troebel blijven. Wat te doen? Aan het verdwijnen van de platen en slikken door de zandhonger lijkt helaas weinig te doen - ten zij we bereid zijn de Stormvloed kering te slopen. Of de afname van het voedsel voor mossels en kokkels door de vertroebeling van het water een tijdelijk of blijvend fenomeen is, is nu nog niet te zeggen. Monito ring van de toestand van de Oos terschelde moet absoluut door gaan als we de veranderingen willen volgen en tijdig willen in grijpen. Maar waar kunnen we wel wat aan doen? Het verwijderen van de Japanse oesters lijkt de enige maatregel die enig soelaas kan bieden als de concurrentie om voedsel te groot wordt voor de kokkels en mossels. Waar die maatregel maximaal effect heeft, moet nader onderzoek uit wijzen. En dat onderzoek staat bij ons nu gepland. Jacco Kromkamp is bioloog bij het Nederlands Instituut voor Ecolo gie, Centrum voor Estuariene en Mariene Ecologie (NIOO-CEME) in Yerselce. JACHTHAVEN - De tweede jachthaven van de Goese wa tersportvereniging De Werf is bijna klaar. De contouren van de nieuwe haven, die 45 bij 36 meter groot wordt, tekenen zich al duidelijk af. Naar ver wachting kan de haven eind juli of begin augustus in ge bruik worden genomen. EMIGRANT - In Australië wordt binnenkort de 100.000ste Nederlandse emi grant verwacht. Dat zei burge meester P. Hills van Sydney za terdag op Schiphol. STAKING - De leiders van de 70.000 stakende Britse spooi-, wegmannen hebben de oproer van premier Eden om het we» te hervatten verworpen.-Via gens hen zou de aard vanl staking de premier ontga» Het personeel eist een loonsvaj hoging van 1,25 tot 2,50 guj den per week. ROKEN - Zwaar roken, aldJ niet gepaard gaand met zwaï drinken, vergroot de kansl long- en strottenhoofdkankü aanzienlijk. Dat blijkt uit verslag van het Amerikaan: Sloan-Kettering-instituut i onderzoek in de VS, India s Zweden. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-m. Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-m, .nl nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc,nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax:(0111)454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhe einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag. 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevo«< overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volga» de Regelen voor het Advertentiewezen.: Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hei Wegener-concern Dodo1'® aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikl vooroe» (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enP» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleet*^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi1'f,zc' zersservlce, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot *.£l* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4