Cijfers eerwraak schokken Verkouden en verzwakte Savanna had geen kans UITVERKOOP Afvuren kogelzakjes ongeschikt voor strijd tegen voetbalvandaal Weisglas wil vetorecht voor parlement Nederland en België leggen ruzie bij Zieke roker daagt fabriek voor rechter Lijk gevonden in Venlo Sneller inbeslagname scooters In regio Den Haag in halfjaar 79 gevallen Ritje in belang van de verkeersveiligheid Nederland krijgt 17 miljoen terug Internetpagina over tsunami-hulp Telewerker maakt lange weken Rotterdam bang voor stuntvliegers Tien mille voor ten onrechte opgepakte Syriër ontroerende fotografie www.seeltfotografie.nl DEN HAAG- Kamervoorzitter Weisglas be dankt de kiesraad voor de officiële uitslag van het referendum over de Europese grondwet. Ook Weisglas vindt dat er een grote kloof is tus sen de opvattingen van de politiek en de bur ger. Hij denkt dat er een rol is weggelegd voor de na tionale parlementen om het vertrouwen in de EU bij de burger terug te brengen. In de grond wet kregen de nationale parlementen het recht om voorstellen van de Europese Commissie te rug te sturen. „De Commissie moet die voorstel len dan heroverwegen, een soort gele kaart dus. Ik pleit er voor om de nationale parlementen de bevoegdheid te geven een voorstel weg te stem men, een rode kaart dus. Zo ziet de burger dat de nationale belangen in Europa goed behar tigd worden door de nationale parlementen", al dus Weisglas. foto Rob Keeris/ANP pagina 5 Londen ziet af van referendum DEN HAAG - De ruzie tus sen Nederland en België over de uitlatingen van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken De Gucht over premier Balkenende is voorbij. Balkenende en zijn Belgische ambtgenoot Ver- hofstadt hebben gisteren in een telefoongesprek beslo ten een punt achter de zaak te zetten. Beide premiers 'betreuren' het zaterdag verschenen in terview met de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws waarin De Gucht Balkenen de omschreef als 'een mix van Harry Potter en brave stijfburgerlijkheid' en 'een man in wie ik geen spoortje charisma kan ontwaren'. De Gucht zei verder dat Balkenende een potje heeft gemaakt van de ja-campag ne voor de Europese Grond wet. „Dat hadden Verhof- stadt en ik zelf wel anders aangepakt." Aanvankelijk zei De Gucht dat hij niet goed was geci teerd, maar dat bleek on waar toen Het Laatste Nieuws de bandopnamen van het interview open baar maakte. De Neder landse regering eiste daar op 'expliciete excuses'. Zon dag ging De Gucht door de knieën en stuurde een brief waarin hij zijn verontschul digingen aanbood. Ondanks die brief riep mi nister Bot van Buitenland se Zaken gisterochtend als nog een vertegenwoordiger van de Belgische ambassa de in Den Haag op het mat je- Bot gaf de zaakgelastigde te verstaan dat De Gucht 'onrecht heeft gedaan aan het proces rond het referen dum in Nederland en de op vattingen van de Neder landse kiezer'. Balkenende en Verhofstadt lieten weten de goede be trekkingen tussen beide buurlanden belangrijker te vinden dan de diplomatie ke rel. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De mobiele een heid mag in de strijd tegen voet balvandalen geen gebruik ma ken van de 'beanbag' - bonen- zak, een zakje kogeltjes - ter ver vanging van de traditionele wa penstok. Het afvuren van de beanbag blijft voorbehouden aan arrestatieteams, zei minis ter Remkcs (Binnenlandse Za ken) gisteren. De Politie Vakorganisatie Rijn mond (PVR) vindt dat er drin gend iets moet, gebeuren om agenten beter te wapenen tegen agressieve hooligans. De wapen stok, pepperspray en het water kanon bleken bij de rellen rond Feyenoord-Ajax niet afdoende om de losgeslagen voetbalfans in toom te houden. De PVR pleit voor de beanbag, een klein zakje met zo'n twaalf loden kogeltjes dat op het doel zou moeten afketsen. De klap, volgens ingewijden vergelijk baar met die van een professio nele bokser, zou de belager moe ten uitschakelen zonder dat er al te veel schade wordt veroor zaakt. Of de schade inderdaad beperkt blijft, is nog maar de vraag. In de Verenigde Staten schaffen korpsen het wapen juist weer af, omdat het middel erg on nauwkeurig is en bovendien dodelijker blijkt dan de meeste fabrikanten beweren. Het zakje heeft de afgelopen jaren verschillende doden veroor zaakt. Beroep Het Openbaar Ministerie is in hoger beroep gegaan tegen de straffen, die de rechtbank in Rotterdam heeft opgelegd aan de eerste zes relschoppers rond Feyenoord-Ajax. Deze hooli gans kwamen allen binnen enke le dagen na de uitspraak weer vrijDit tot grote verontwaardi ging van de politiebonden. Het OM vindt ook dat de zes langer de cel in moeten. De rechter legde hen celstraffen op tot acht maanden, maar het overgrote deel was voorwaarde lijk. De strafduur was nagenoeg gelijk aan het voorrarrest van maximaal 43 dagen. GPD DEN HAAG - Voor het eerst in Nederland daagt een zieke ro ker een sigarettenfabrikant voor de rechter. De 67-jarige Limburger Peter Römer vindt dat British Ameri can Tobacco (BAT) verantwoor delijk is voor zijn ziekte. De man rookte tot zijn 45e en lijdt aan longemfyseem, waardoor zijn longcapaciteit met tweeder de is afgenomen, en kreeg een herseninfarct. Gisteren is de fabrikant gedag vaard door SAP Advocaten in Amersfoort. Römer wil dat de rechter vaststelt dat de fabri kant aansprakelijk is voor zijn ziekte. BAT zegt zich geen zor gen te maken. De woordvoerder wijst er op dat alleen al in de VS de afgelopen jaren zeshonderd zaken zijn gevoerd, waarvan er één leidde tot een schadevergoe ding. GPD Advertentie VOORBURG - Telewerkers zijn vooral hoogopgeleide mensen met een werkweek van meer dan veertig uur. Zij hebben vaak een leidinggevende functie en werken veelal in de zakelijke dienstverlening. Ruim 3 procent van alle werkenden is een telewerker, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Een telewerker is iemand die regelmatig buiten de be drijfsvestiging werkt en gebruik maakt van een internet toegang tot het computernetwerk van zijn bedrijf. ANP VENLO - Voorbijgangers hebben gisterochtend rond ze ven uur een dode man gevonden aan de Parlevinkerweg in Venlo. De politie houdt ernstig rekening met een mis drijf. De omgeving van de vindplaats werd gisteren afgezet voor technisch onderzoek, onder meer met een speur hond. In de buurt van het stoffelijk overschot stond een vrachtwagen met een Duits kenteken. Het is niet duide lijk of die iets met de zaak te maken heeft. ANP DEN HAAG - Opgevoerde bromfietsen en scooters wor den voortaan eerder in beslag genomen. Dit meldt minis ter van Justitie Donner aan de Tweede Kamer. Straks wordt een gemotoriseerde tweewieler afgepakt als blijkt dat die van een niet goedgekeurd type is of sneller kan dan 75 kilometer per uur. Donner wil de grens voor inbe slagname van een snorfiets - waarvoor geen valhelm ver plicht is - leggen bij 55 kilometer per uur. Inbeslagname volgt ook als het gele (of oranje) verzeke ringsplaatje ontbreekt. ANP dinsdag 7 juni 2005 door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Eerwraak leidt in de helft van de gevallen tot ge weld. Geregeld vallen daar do den bij. De politie zou dat kun nen voorkomen, maar weet te weinig van eerwraak. Dat blijkt uit twee onderzoeken waarvan minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) de resultaten gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De politie Haaglanden heeft on derzocht hoe vaak eerwraak voorkomt. Een dergelijk onder zoek is in Nederland nog niet eerder uitgevoerd. Alleen al in Den Haag en omgeving hebben zich in een half jaar tijd 79 za ken voorgedaan waarbij fami lie-eer een rol speelde. In bijna de helft van de gevallen deed zich geweld voor, waarvan elf keer met een dodelijke afloop. Verdonk noemt de cijfers 'zorg wekkend'. De politie komt vaak niet of te laat in actie, concludeert het on derzoeksinstituut COT, dat in opdracht van Verdonk onder zoek deed naar eei"wraak. Dat komt doordat hulpverleners en politieagenten te weinig van eer wraak weten. Maar vroegtijdig ingrijpen is de enige manier waarop de politie kan voorko men dat een conflict over de fa milie-eer tot geweld leidt. Agenten zijn bijvoorbeeld ge neigd dreigementen van emotio nele mensen niet letterlijk te ne men. In het geval van verwan ten die de familie-eer hebben ge schonden, menen de bedreigers het echter vaak wél, aldus het rapport. De onderzoekers noemen het ge val van een Turks meisje dat sa men met haar vriend de benen neemt. Emotioneel komt haar vader aangifte doen. Hij zegt dat hij de ontmaagding van zijn dochter erger zou vinden dan de dood van zijn halve familie. De politie noteert de aangifte en doet verder niets, waarna de broer van het meisje de vriend neerschiet. De vriend overleeft het, maar volgens de onderzoe kers had de politie onraad moe ten ruiken. Cursus Verdonk kondigt aan dat politie agenten en welzijnswerkers op cursus moeten om meer te leren over eerwraak. Ook komen er meer plaatsen in de noodopvang en krijgen minderhedenorgani saties 200.000 euro subsidie om eerwraak bespreekbaar te ma ken. Verdonks collega Donner (Justitie) is nog bezig een draai boek op te stellen waarin staat wat de politie, het Openbaar Mi nisterie en andere organisaties moeten doen bij eerwraak. Het draaiboek moet dit najaar klaar zijn. Dan komen er ook afspra ken over betere informatieuit wisseling. De Tweede Kamer dringt al een jaar aan op snelle maatregelen tegen eerwraak. CDA-kamerlid Sterk is blij met de plannen van Verdonk. „Al had het wel wat eerder gekund." De cijfers noemt Sterk gruwelijk. GPD BRUSSEL - Nederland krijgt nog 17 miljoen euro terug van Brussel over 2004, na de eerdere terugstoring van 122 miljoen euro. Dat heeft de Europese Commissie gisteren bekendgemaakt. De Nederlandse bijdrage over 2004 komt daarmee op 5,412 miljard euro in plaats van de geplande 5,551 mil jard. De bijdrage is onder meer gebaseerd op de totale om vang van de economie en de btw-inkomsten van de schat kist. Grote winnaars in de nieuwe berekening zijn Groot-Brittannië (0,9 miljard korting) en Duitsland (320 miljoen minder). ANP DEN HAAG - Hulporganisatie Mensen in Nood/Cordaid laat donateurs met een internetpagina zien wat er ge beurt met de opbrengst van de inzamelingsactie voor lan den die getroffen zijn door de tsunami. Op de gisteren gelanceerde webpagina, www.nadetsuna- mi.nl, staat een overzicht van de projecten die de organi satie steunt en met welk budget. De organisatie heeft uit de opbrengst van de 555-actie 33 miljoen euro gekregen, meer dan iedere andere organisatie. De totale opbrengst was 192 miljoen euro. Verder geeft de site informatie over fouten die hulpverleners maken en problemen waar ze op stuiten. Ook zijn er persoonlijke verhalen van slachtof fers te vinden. ANP ZUTPHEN - Een agent test een inbeslaggenomen mini-bike. De Zutphense politie begint een actie tegen deze bromfietsjes. Ze worden meestal in het buitenland gekocht en zijn in Nederland niet toegestaan voor gebruik op de openbare weg. foto Ab Hakeboom/GPD ROTTERDAM - Liefhebbers van spektakel kunnen zondag hun hart ophalen bij de Red Bull Air Race in hartje Rotter dam. Bewoners van de wijken aan de rivier zijn echter minder gerust op de wedstrijd die de beste stuntpiloten ter wereld met elkaar aangaan boven de Nieuwe Maas. Ook de politiek heeft vragen. Maar voor afblazen is het inmid dels te laat. Acht piloten leggen zondagmid dag een parcours af tussen ob stakels en voeren verplichte Acrobatische figuren uit. Een van de obstakels is de Erasmus- prug: daar gaan de vliegtuigjes pnderdoor. Maar wat als het fout gaat, vragen omwonenden tdch af. Bij de politieke partijen stromen de vragen binnen. ,Te laat, want de vergunningen lijn in orde, erkennen raadsle den, „We hadden alerter moeten ?ijn," vindt J. Siemons van Leef baar Rotterdam achteraf. „Het Is onvoorstelbaar dat hier een [vergunning voor wordt afgege- jven", zegt M. van Ravesteijn panD66. GPD (Advertentie) ARNHEM - Het ministerie van Justitie is veroordeeld tot het be talen van 10.000 euro aan een 38-jarige man uit Nijmegen. De man, een Syriër, heeft zes nachten onterecht vastgezeten op verdenking van het beramen van een aanslag tijdens de Vier daagse. Het bedrag is bijna het twintigvoudige van de 95 euro per nacht die standaard wordt uitgekeerd. Dat komt omdat de rechter vindt dat de schade voor iemand die ten onrechte van ter rorisme wordt verdacht groter is dan voor een andere verdach te. GPD door Ruud Sep DEN HAAG - De driejarige Sa vanna uit Alphen aan den Rijn is op 20 september vorig jaar door drie oorzaken om het leven gekomen. Haar moeder had haar een washandje in de mond gepropt, iets wat ze wel vaker deed om de peuter stil te krij gen. Tot dan toe had Savanna het er, ademend door haar neus, altijd levend van afgebracht. Maar dit keer stikte zij doordat zij zwaar verkouden was en door uithongering enorm was verzwakt. Was zij die dag niet door verstik king om het leven gekomen, dan zou zij volgens deskundigen waarschijnlijk korte tijd later zijn gestorven aan ondervoe ding. Toen het stoffelijk over schot van het meisje op 21 sep tember bij Holten in de koffer bak van de auto van moeder en stiefvader werd gevonden, woog Savanna nog maar 10,7 kilo. Dat is in het kort het verhaal dat arts-patholoog Tromp en fo rensisch geneeskundige Bilo gis teren vertelden op de derde dag van de rechtszaak tegen de moe der van Savanna en haar vriend. Het tweetal staat sinds vorige week maandag voor de Haagse rechtbank terecht op verdenking van doodslag. De twee getuige-deskundigen moes ten gisteren tegenover het rechtscollege zo veel mogelijk duidelijkheid verschaffen over de doodsoorzaak. Het probleem waarmee de recht bank worstelt, is dat Savanna, wier lichaam duidelijke tekenen van eerdere mishandelingen ver toonde, op verschillende manie ren om het leven gekomen kan zijn. De prop in de mond kan op zich al fataal zijn geweest, maar het meisje was op het moment van overlijden zo zwaar onder voed dat louter die omstandig heid eveneens de dood tot ge volg kan hebben gehad. De ver koudheid maakte de toestand nog erger. Bovendien zat de nek van Savanna ook nog eens on der de striemen en blauwe plek ken, die erop wijzen dat op de dag van haar overlijden nog is geprobeerd het meisje te wur gen. Hoewel de verklaringen van de twee wetenschappers vol zaten met waarschijnlijkheden en mo gelijkheden, werd uiteindelijk wel duidelijk dat het washandje doodsoorzaak nummer één was en dat de verkoudheid en de uit hongering op de achtergrond een rol speelden. Vandaag is de laatste dag van de rechtszaak. Officier van justi tie Degeling zal haar eis bekend maken en de beide advocaten voeren hun verdedigingsplei dooien. De moeder van Savana nam daar gisteren in haar slotwoord tot ongenoegen van haar advo caat een voorschot op met een pleidooi om haar en haar vriend zo snel mogelijk vrij te laten. „De officier van justitie zegt dat ik een gevaar voor de samenle ving ben als ik vrij kom. Maar sinds ik vast zit, ben ik niet agressief meer. Dat komt door dat ik alles netjes op tijd doe: op staan, eten, naar bed gaan. Dat ga ik dus zo houden." GPD KORTINGEN TOT ^^9/ /O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3