»zc UITVERKOOP Aanpak vandalisme in terminal Gimbrère Terneuzen investeert in kwaliteit peuterzalen Tropische sferen in Ter Schelde Schipper vermoordde Impe uit noodweer Kwaliteitskeurmerk kinderopvang Man valt acht meter omlaag Stremming door tunnelstoring Hulst presenteert drie trekpleisters Routes voor blinden in Axel voldoen niet Voormalige wachtruimte op veerplein Breskens wordt dichtgetimmerd •rkenning voor twee opleidingen ziekenhuis Redactie: 0113-315649 Ci'K'ctie@pzc.nl ,stbus31,4460 AA Goes Wrtentie-exploitatie: S en Midden-Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. linsdag 7 juni 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Êltiok PirojektmèbUbMei'ir^g Zd 's-Grav^npofdfers^weg j$7' )e specialistische vervolgoplei ding kinderverpleegkunde is on- angs al landelijk erkend. Hoor de verpleegkundigen van Ie intensive care en kraamafde- ing betekent dit, dat zij kunnen fstuderen met een landelijk er end diploma. Zij kunnen hier- ïee gemakkelijker aantonen, dat ze aan de landelijke beroeps- eisen voldoen. Hoor het ziekenhuis biedt het ga rantie voor kwaliteit van zorg. Hoor de toekomst is het ook een Waarborg dat de opleidingskos- en blijvend aan het ziekenhuis Wethouder Liefting speelt met de kinderen van peuterspeelzaal Bruintje Beer in Terneuzen. door René van Stee Hoor het verkrijgen van de er- enning moest het hele oplei dingstraject op papier worden föet. De leerdoelen, de struc- uur en de wijze van begeleiding van de leerlingen. Ook de aanvullende stage in het fhiversitair Ziekenhuis van jent moest worden omschre ven. Voor beide opleidingen is een samenwex-king aangegaan net het UZ Gent. «Met het academisch ziekenhuis in Gent is afgesproken dat zij Baarln]js 0nze gespecialiseerde -r~egkundigen in opleiding de vereiste stageplaats in een noogcomplexe zorgsituatie bie den", aldus het ziekenhuis. Het college van de LRVV (Lan delijke Regeling Verpleegkundi ge Vervolgopleidingen) heeft de kwaliteit van opleiden getoetst laan landelijk criteria. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen investeert de komen de jaren fors meer in het peuter- speelzaalwerk. De opvang van twee- en drie-jarigen komt daar door volgens wethouder C. Lief ting (onderwijs en jeugd- en ge zinszaken) op het gewenste ni- De wethouder ziet de peuter speelzalen in eerste instantie als een basisvooi-ziening waar het belangrijk is dat peuters samen spelen en zich dhardopr voorbe- reiden op de basisschool. „Maar er is veel meer. Het stre ven is ook dat de kinderen zich ontwikkelen. Daarom is er extra aandacht voor vroegschoolse educatie. Het gaat dan meestal om projecten die spelenderwijs de taalontwikkeling stimule ren", aldus Liefting in peuter speelzaal Bruintje Beer. De gemeente Temeuzen inves teert sinds 2000 in de professio nalisering van de peuterspeelza len. Op basis van de beleidsnota Peu- terspeelzaalwerk 2005-2007 be- Advertentie) lopen de extra investeringen 90.000 euro in 2007. Het totaal bedrag komt hiermee op bijna 500.000 euro per jaar. Liefting: „In de loop der jaren is veel aandacht besteed aan de scholing van de medewerkers. Uitgangspunt is tegenwoordig dat alleen professionele krach ten de kinderen begeleiden. Ver der zitten er voortaan twee bege leiders op een groep van 16 tot 18 kinderen. Ook in dat opzicht is een inhaalslag gemaakt." Bij vroegschoolse educatie wor den kinderen die hiervoor in aanmerk® komen, intensief be geleid. Na een uitgebreide obseiwatie gaat de begeleiding aan de slag. In het geval van het wegwei'ken van een taalachterstand gaat het dan om vaker voorlezen of taalspelletje. Het gebeurt ook dat de kinderen de peutei'speel- zaal vaker bezoeken. De praktijk wijst volgens be- leidsmedewei'kster J. de Regt van de gemeente Terneuzen uit dat vroegschoolse educatie zijn vruchten afwerpt. „Zo nodig gaat het verder in groep 1 en 2 van dë basisschool. De resulta ten zijn positief, want op scho len waar in groep 3 vaak slechte scores vielen op taalvaai'digheid zijn de resultaten aanmerkelijk verbeterd." De peuterspeelzalen in Teimeuzen werken niet alleen nauw samen met ouders en het basisonderwijs, maar ook met het consultatiebureau of extra hulpverlening als dat nodig is. Liefting: „Je biedt kinderen meer kansen door hen in een foto Peter Nicolai vroegtijdig tadium intensief te begeleiden, Daar gaat het ons om. Verder wordt een risicovol moment ndervangen. Dit speelt trouwens niet alleen als de kin deren van de peuterspeelzaal naar de basisschool gaan, maar ook op het moment dat zij de overstap naar de middelbare school maken." De 14 gemeentelijke peuterspeel zalen in Terneuzen vangen zo'n 550 twee- en drie-jarigen op. Zij bieden -in voltijd en deeltijd werk aan 43 personen. door Jean-Lou de Gucht BRESKENS - Het is dan nog wel geen hartje zomer, maar de temperatuur in de feesttent bij woonzorgcentrum Ter Schelde in Breskens liep flink op. Aanleiding was het tropisch feest dat woonzox-gcentrum Ter Schelde hield. „Zijn jullie er al lemaal klaar voor", vroeg pre sentator en zanger Rocky Daal aan het begin van de show. En jawel, de bewoners waren er klaar voor. Achter een tropische cocktail en met een feestslinger rond de nek genoten ze van de muziek van Daal. De zanger no digde de ouderen uit om direct de vloer op te gaan. „Toe dans nog een keertje met mij. Dan maak je m'n hartje zo blij. Dans maar, het is ons feestje." Daal is geen vreemde in een woonzorg centrum. Na twintig jaar in de zorg gezeten te hebben, heeft hij gekozen voor het amusement. „Maar ik kan nog steeds jullie rug wassen." De tropische mid dag was onderdeel van de feest- week, waarmee het woonzorg centrum het 35-jarig bestaan vierde. Naast de eigen bewoners werden ook de omliggende ver zorgingshuizen Rozenoord in Sluis, Coensdike in Aarden- bui-g, De Stelle en De Burght in Oostburg en Huize Emmaus in IJzendijke getrakteerd op het tropisch feest. Het. feestje kan ook min of meer als een afscheid van het huidige onderkomen worden beschouwd. Volgend jaar verhuist Ter Schelde im- mers naar het nieuwbouwcom- plex Hooge Platen. Morgen wordt de feestweek afgesloten. Vuurspuwen in het woonzorgcentrum Ter Schelde in Breskens. foto Peter Nicolai GOES - Kinderopvang De Bevelanden krijgt donderdag een kwaliteitslëïarmerk, het certificaat Harmonisatie Kwaliteitsbeoordeling in de Zorgsector (HKZ). Het ISO- certificaat geldt voor alle opvangvormen binnen de Beve- landse organisatie, voor kinderopvang, gastouderopvang en peuterspeelzaalwerk. Kinderopvang D.e Bevelanden is de eerste grote Zeeuwse organisatie voor kinderopvang die deze certificering heeft behaald. V. Slenter, directeur van de GGD Zeeland, reikt het HKZ-certificaat uit. TERNEUZEN - Een 39-jarige man is gistermiddag ge wond geraakt aan zijn hoofd toen hij ten val kwam bij werkzaamheden op acht meter hoogte. De man, afkom stig uit Kazachstan, was aan het werk bij een bedrijf aan de Zwedenweg in Terneuzen, en belandde na zijn val op de kade. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Omdat het ongeval zich voordeed op een schip, doet de scheepvaart inspectie ondei'zoek naar de toedracht. TERNEUZEN - Het verkeer via de oostbuis van de Wes- terscheldetunnel (vanuit Terneuzen richting Beveland) was gisterochtend een half uur gestremd. Dat leidde tot lange files. De oorzaak was een technische storing, die zich om vijf voor acht openbaarde. De oorzaak van de sto ring is vermoedelijk pas vandaag bekend. Om half negen kreeg het verkeer weer gedoseerd toegang tot de tunnel. Tegen half tien was de situatie weer normaal. HULST - De binnenstad van Pluist krijgt er vrijdag 17 juni drie toeristische trekpleisters bij. Die dag vindt de of ficiële presentatie plaats van vier nieuwe kunstwerken, de brug naar de Keldermanspoort en de sfeerverlichting in de Graauwse Poort. Het gaat om drie onderdelen uit de tweede fase van het Toeristisch Ontwikkelingsplan, die mede mogelijk zijn gemaakt met geld van de Europese Unie. De brug en de verlichting van de Graauwse Poort zijn al aangelegd. Eind deze week begint de plaatsing van de beelden.'Boze soldaten' en 'Vaandeldragen en tam boer' van Gerard Brouwer uit Katwijk aan Zee, 'Ravelijn' van Kathleen Verhegge en Ronald de Maet uit Assenede en 'Het beduimelde boek' van Luc Inghels uit Walsoor den. De eerste drie worden vrijdag al op hun plaats gezet, het beeld van Inghels wordt maandag geplaatst in de tuin van de basiliek. De beelden van Brouwer komen te staan aan de Statie ('Boze soldaten') en tegenover het Reynaert- monument aan de Gentsepoort. Het beeld van Verhegge en De Maet krijgt een plaatsje bij de Keldermanspoort. door Wout Bareman ANTWERPEN - De 41-jarige schipper uit Terneuzen, die half november in Sas van Gent werd opgepakt op verdenking van moord op de 35-jarige Maurits Impe uit Merksem, heeft ver klaard dat hij handelde uit nood weer. De twee mannen kregen op 24 oktober ruzie over de op voeding van zoontje Samuel van de schipper. Het kind was, na een scheiding, achtergebleven bij moeder Pe tra, die ging samenwonen met Impe. De twee kregen een doch tertje en hadden trouwplannen. De schipper zocht na enige tijd weer contact met zijn ex en haar verloofde en dat mondde uit in een nieuwe vriendschap. De twee mannen hadden zelfs het plan opgevat samen een nieuw binnenschip te kopen. Spoorloos Impe verdween echter spoorloos nadat hij op de avond van 24 ok tober met de schipper uit Ter neuzen was gaan vissen in de buurt van de Noordkasteelbrug in de Antwerpse haven. Op 21 november werd de verdachte op gepakt in Sas van Gent en enke le dagen later uitgeleverd aan België. Hij bekende dat hij zijn vriend gedood had na een hoog oplopende ruzie over de opvoe ding van zijn zoontje. Twee we ken na de verdwijning werden de onderai-men van de Merkse- menaar uit de Leie gevist, begin december werden op aanwijzing van de schipper nabij het Noord-Franse Béthune de romp en de benen van Maurits Impe teruggevonden. Het hoofd is nog niet terecht. Dat zou hij samen met de onderarmen in de rivier hebben gegooid. In een brief aan de Telegraaf heeft de 41-jarige Terneuzenaar verklaard dat hij handelde uit noodweer; Impe had tijdens het vispartijtje steeds opnieuw ru zie gezocht en had hem half in de kofferbak van de auto ge duwd. De schipper zou hem toen hebben neergeslagen met een krik of een Engelse sleutel. Daarna reed hij twee weken met het lijk in zijn kofferbak rond. Uit angst voor de moeder van Impe, een waarzegster, sneed hij het lijk aan stukken, gooide een deel in de Leie en begroef ande re lichaamsdelen in de buurt van Calais. Op die manier zou hij het de moeder bijna onmoge lijk maken de resten temg te vin den, oordeelde hij. De Terneuzenaar verklaart in de brief dat hij niet de bedoe ling had de man te doden. Zijn ex-vriendin heeft verklaard dat de vermoorde Impe haar zoontje met geen vinger heeft aange raakt. Volgens justitie in Antwerpen heeft de Terneuzenaar al gerui me tijd geleden een volledige be kentenis afgelegd. Op de motie ven, zoals die nu door de ver dachte naar buiten zijn ge- bracht, wilde een parketwoord voerder gisteren niet ingaan. zeeuwse almanak Eten Het was erg gezellig geweest, de vakantie in Griekenland. De reis was perfect verlopen. Het appartement ivas ruim, het strand schoon en de Grie ken waren uitermate vriende lijk. Ze hadden alleen moeten wennen aan het eten. Met de souvlaki, de moussaka en de Griekse salade ivas niets mis. Het duurde alleen zo lang voor de borden op tafel ston den. Keer op keer gebeurde het dat de drankjes binnen vijf mi nuten waren geserveerd. Het hoofdgerecht liet echter op zich wachten, sojns wel drie kwartier tot een uur. Na een week ivas de Vlissinger het beu. Hij riep de ober bij zich. Kon het hoofdgerecht niet wat sneller doorkomen? De reactie liet niet lang op zich wachten. „If you want to ser ve good food, it takes time to prepare it. De Vlissinger is nog vaak te ruggeweest naar hetzelfde res taurant. ijpgFufjRneVerstraeten AXEL - De gemeente Terneuzen „oet de oversteekplaatsen en ge- leidelijnen voor blinden in Axel snel verbeteren. Dat schrijft Ni- ni Meeusen-de Jonge in een brief aan het gemeentebestuur [van Terneuzen. Meeusen-de Jon gis zelf blind en heeft een paar >jaar geleden aangedrongen op het aanleggen van de huidige oversteekplaatsen en geleidelij- nen. De voorzieningen moesten haar, en andere blinden en slechtzienden helpen zelfstan dig de weg te vinden in Axel. Na veel oefenen bleek echter al na een paar weken dat zelfstandig een wandelingetje maken of naar het winkelcentrum gaan toch op sommige plaatsen niet lukte. „Dat ligt ongetwijfeld voor een deel aan mijn gebrek aan durf, maar mijns inziens toch ook een beetje aan de aan gelegde voorzieningen", schrijft Meeusen. De oversteekplaatsen op de Zuidsingel zijn volgens haar voor automobilisten moei lijk te zien en ze liggen niet op de goede plaats. Te ver van de rotondes vandaan. „De geleide- lijnen van en naar het winkel centrum op het Szydlowskiplein lopen in de Gentsevaart en rich ting bibliotheek niet door, waar door ze voor mij eindigen in het niets", schrijft Meeusen. Ze heeft al verschillende mensen van de gemeente Terneuzen en de gehandicaptenraad over de kwestie aangesproken, maar on danks toezeggingen heeft ze niets meer gehoord en er is ook niets gebeurd. Vandaar dat ze nu probeert om via een brief aan de gemeente de gewenste verbeteringen aan te brengen. „De voorzieningen die er nu lig gen hebben tenslotte behoorlijk veel ouderwetse guldens gekost en liggen er nu vrijwel onge bruikt bij", aldus Meeusen. rpvincie. [andalen hebben het sindsdien leer dan eens op de leegstaan de gebouwen op het veerplein gemunt. Zo werden de voormalige betaal- luisjes al eens kort en klein ge slagen, worden er regelmatig rui ten ingegooid, is het interieur al eens bewerkt en gaan er gelui den op dat er drugsoverlast rordt veroorzaakt. Van dat laat ste is zowel fastfeiTy-coördina- tor A. van Liere van de provin cie Zeeland als dorpsraadvoor- itter H. Brand niet op de hoog- je. Maar het zou best kunnen, rant dit soort negatieve ontwik- elingen werken elkaar in de iand. In Kruiningen was sprake van soortgelijke taferelen, maar door Raymond de Frel BRESKENS - De oude terminal op het veerplein in Breskens wordt zo snel mogelijk dichtge- limmerd. De provincie Zeeland wil zo verder vandalisme voor komen. De dorpsraad van Bres kens heeft een andere oplossing Ijn gedachten: camerabewaking. Le voormalige wachtruimte is iinds de ingebruikname van het iets-voetveer tussen Breskens n Vlissingen eigendom van de die gebouwen zijn eigendom van Rijkswaterstaat. Om het. ge bouw in Bi'eskens te beschei'- men, laten wij daarom uit voor zorg alle benedenverdiepingen dichtspijkeren", vertelt Van Lie re. De provincie is nog met de ge meente Sluis in gesprek over de herinrichting van het veerplein. „De vroegere terminal; kan daar in wellicht een rol spelen, maar zover is het nog niet", aldus Van Liere. Dorpsraadvoorzitter Brand is blij met het besluit van de pro vincie, al weet hij dat het vanda lisme zich niet alleen tot de voor malige wachtruimte beperkt. „Ook het oude restaurant van de familie De Milliano is ver nield en aan de andere kant van het plein is het ook al prijs. De politie weet ei-van, maar is er vooralsnog niet in geslaagd de daders op heterdaad te betrap pen. Ik heb ook al, gehoord dat zich mensen in die panden op houden. Dit gebied verpaupert, er komen nu in meerdere opzich ten 'ratten' op af", aldus Brand. De dorpsi'aad heeft daarom een brief gestuurd aan het college van burgemeester en wethou ders in de gemeente Sluis. Brand: „Wij hebben daarin een oplossing voorgesteld: camerabe waking. Helaas, dat is een in breuk op de privacy, maar het is niet anders. En we zijn ons er echt wel van bewust dat ook dit niet de ideale oplossing is, want op deze manier verplaats je het probleem. Dit blijft een lastige kwestie." ERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneu zen heeft nu ook erkenning ge kregen voor de specialistische emlgopleingen 'Intensive care 'verpleegkunde' en 'Obstetrie (verloskunde)-gynaecologie ver pleegkunde'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39