Bruse soos wil uitbreiden PZC PZC PZC Turnzaal verandert in speelparadijs Mabélis Belangstelling uit buitenland voor biblioservicebus 13 Onderdak -ezocht voor jyjt-Russen agenda AAZET De Pul kampt met gebrek aan opslagruimte Ixpositie Dure carnavalsgrap Graauwse Man aangehouden in gestolen auto Toch windmolens Bernhardweg Vijf autoinbraken 's-Gravenpolder Stremming door tunnelstoring Gemeente wil geen lampen bij natuur boterzachte prijsjes! dinsdag 7 juni 2005 pprfrank Balkenende De Stichting Zeeuwse lederdrachten is naarstig op ,ek naar enkele gastgezinnen oor leden van de Wit-Russi- che volksdansgroep Zorachka. )e groep, die op uitnodiging an de stichting van 12 tot 22 jli op diverse plaatsen in Ne erland optreedt, bestaat uit 36 ersonen: 24 dansers, zeven mu ikanten, een leidster en twee uschauffeurs. middels is voor driekwart van et gezelschap onderdak gevon- en, Voor acht leden van orachka zoekt de stichting nog Irie gastgezinnen. De tijd be- int te dringen, omdat het be dek in de schoolvakanties valt. Ie stichting zoekt vooral gastge- nnen in Goes en omliggende irpen, zoals 's-Heer Arendsker- 's-Gravenpolder en Kapelle. Ipvang verder weg van Goes is ipraktisch. Leden van de stich- pg zijn dan te veel tijd kwijt iet Wit-Russen te halen en te ;en. de bus van het gezelschap het ondoenlijk elke dag een je Zuid-Beveland te .Volgens een woordvoerder an de stichting wordt het leeds moeilijker om gezinnen ivinden die bereid zijn tien da- en Oost-Europese gasten in nis te nemen. „Andere stichtin- »nen festivals zoeken ook gast- ïzinnen, dus is er soms concur- mtie. Daarnaast zijn veel men- in in juli op vakantie. We heb ei een vaste groep gastge- innen, maar niet iedereen kan tijd. Sommigen zijn bijvoor- eeidaan het verbouwen. Wit-Russische volksdans- roep treedt negen keer op. Zo- is te zien in zorgcentrum Ie Wieken in Zierikzee (13 juli), Toeristische Dag in Barne- >ld(14 juli), het openluchtthea- !r in Soest (16 juli), het open- ichttheater in Den Haag (17 ill), in de binnenstad van Zie le en 's avonds bij de ope- van de Emelisse-brouwerij Kamperland (19 juli), het Bel- sche Oostduinkerke (20 juli) it slot tijdens de toeristen- in Burgh-Haamstede (21 H).De groep keert 22 juli weer rug naar Minsk. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NJ. Kapelle - Tel. 0113-330333 Bezorgklachten: -0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl IModde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie nspark 28 Postbus 31 '60 AA goes t- (0113)315500 Fa*: (0113)315669 knail; redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl kmail: web@pzc.nl door Piet Kleemans BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul uit Bruinisse wil uitbreiden. Het jongerencentrum kampt al enke le jaren met ruimtegebrek. Met de plannen zijn enkele tiendui zenden euro's gemoeid. Het onderkomen van De Pul aan het Stenenpad werd op de kop af tien jaar geleden ge bouwd op de fundamenten van de oude houten keet waar de jeugdsoos in gevestigd was. Dat was, zegt bestuurslid F. Roukema, vooral om de kos ten binnen de perken te houden. „Het gebouwtje zelf was zo rot als iets. Het enige dat nog goed was, waren de fundamenten, en door die opnieuw te gebruiken, konden we aardig wat geld uit sparen, Al snel na de ingebruikname van het gloednieuwe soosge- bouw bleek dat vooral de opslag ruimte tekort schoot. „De zaal capaciteit is voldoende. Daar zit het probleem niet", aldus Rouke ma. „Het zijn vooral opslag, gar derobe en toiletten die te krap zijn geworden." Dat was voor het bestuur van De Pul reden te zoeken naar mogelijkheden de ruimteproblemen op te lossen. Uiteindelijk rolde daar het idee uit aan de linkerzijkant van het soosgebouw een aanbouw neer te zetten. In die aanbouw - met een vloeroppervlak van naar schatting vijftig vierkante me ter - komt de nieuwe ingang van het soosgebouw. De oude entree kan dan benut worden als op slagruimte. Voor wat betreft de vorm is - op aandringen van de welstandscommissie - gekozen voor een aanbouw met puntdak. De realisering van de aanbouw wordt gecombineerd met een op knapbeurt voor de rest van het gebouw. Geen overbodige luxe, volgens Roukema, want bijvoor beeld de toegang tot de boven verdieping laat te wensen over. „En we willen meteen ook de vloer van de zaal onder handen nemen. Door de vloer komt vocht omhoog, en de enige oplos sing is die vloer er helemaal uit te halen en dan een nieuwe erin te leggen." Jeugdsoos De Pul be staat sinds de jaren zeventig en is tot op de dag van vandaag een organisatie die zich niet alleen inzet voor jongeren, maar ook grotendeels geleid wordt door jongeren. De meeste leden zijn inwoners van Bruinisse (55 pro cent), maar de Bruse jeugdsoos trekt ook publiek uit onder meer Oosterland en Nieuwer- kerk. Het bestuur van De Pul heeft bij de gemeente een bouw vergunning aangevraagd voor de aanbouw. Het Pul-bestuur hoopt dat april/mei volgend jaar begonnen kan worden met de uitvoering van de plannen. SJREEKACTIVITEITEN IRGH-HAAMSTEDE - Sportcom- DFS, 18.30 uur: Avondwandelvier- igse; E - MFC, 20.00 uur: klankco- rtdoor Lia Koper. 1ÜINISSE - De Schilders- roep Bruinisse exposeert tot en iet 1 juli schilderijen van de den in Pannenkoekenmolen «Graanhalm in Burgh-Haam- lede. De Graanhalm is dage- lopend van 12.00 tot 1.00 uur. De rondedans Jan Huigen is populair bij veel van de gymmende peuters. Die wordt dan ook maar tot het laatst bewaard, want anders willen de kleintjes niet anders meer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - De bijna tweejarige Ariëlla Kooij lacht zich suf als ze haar moeder Petra mee ziet huppelen met het televisieprogramma Nederland in Beweging. Haar lach is minstens zo breed als ze zelf aan het 'sporten' slaat. Kussens, ballen, blokken en matten. Tij dens het wekelijkse uurtje peutergym bij Delta Sport verandert de turnzaal aan de Zierikzeese Mulockstraat in een waar speelparadijs. Ariëlla is er voor het eerst, maar daar is na een paar eerste schuchtere stapjes niets meer van te merken. „Zet je de mu ziek aan, dan gaat ze hoppen", zegt moe der Petra. Toen haar dochter nog in de box zat had het tweetal grote lol bij het meedoen aan het ochtendgymnastiek- programma op televisie. Nu Ariëlla gro ter is, pakken moeder en dochter het ook maar meteen grootser aan. „Ik vind het wel belangrijk dat ze beweegt. Je hoort toch dat kinderen steeds dikker worden", motiveert moeder Petra haar zitje naar de turnzaal. Maar ook het sa men zijn met andere kinderen is een goe de reden om aan ouder-en-kindgymles- sen (zoals het officieel heet) mee te doen. Net zoals het feit dat dochterlief gek is op muziek en beweging. Jan Hui gen in de ton, bijvoorbeeld, vindt ze het einde. Je kunt haar niet gelukkiger ma ken", stelt Petra vast. Op dat rondedansje met de bekende cli max moet Ariëlla nog even wachten. Peutergymleidster Marjolein Stuut en haar vervangster Ilonka Kemmeren (te vens leidster kleutergym) beginnen de les vrij. Lucas, Quincy, Vicky, Carmen, Archer, Ariëlla en - Stuuts eigen doch ter - Maaike (in leeftijd uiteenlopend van anderhalf tot vier jaar) dribbelen over de met matten bedekte vloer. De één werpt zich op de mand met grote kleurige schuimrubberen blokken, de ander jaagt doorlopend op de bal. Van de aanwezige kussens, toestellen en het grote opblaaskussen (tumbling) wordt dankbaar gebruik gemaakt. Bedekt Het is één van de leuke kanten van de ouder- en-kindgymlessen, vindt Stuut. Moeders - of eventueel vaders - leren op een bepaalde manier met hun kind om te gaan. Angst dat je kind valt, kan over- booi-d worden gezet. Geen plekje in de turnzaal van gymnastiekvereniging Del ta Sport is niet met matten bedekt. De bedoeling is dat ouders lekker met hun kind aan het bewegen zijn. „Maar ik probeer ze wel altijd een beetje bij el kaar te houden. Door het opblaaskus sen te gebruiken of ze allemaal door een buis te laten kruipen." Want ook dat is een aspect van de peutergym: kinderen aan andere kinderen laten wennen. Stuut: „Dit is een goede voorbereiding op de peuterspeelzaal." Bij de kleuter- gym (donderdagmiddag) gaat het er net iets minder vrijblijvend aan toe, vult Kemmeren haar Delta Sportcollega aan. Daar wordt al wat meer met op drachten gewerkt, schetst ze. Aan die uitdaging zijn de wat grotere kinderen (zij sporten ook zonder ouders) duide lijk toe. De ouder-en-kindpeuterles op maan dagmorgen loopt op z'n eind. Bewust heeft Stuut het zingen van Jan Huigen tot dat moment uitgesteld. „Sommigen willen daarna namelijk niet meer an ders." Quincy kijkt (hij is met twintig maanden de jongste) afwachtend toe. Lucas heeft er even geen zin in. Archer voelt meer voor een vrije loop door de zaal. Maar de meiden... die kunnen er geen genoeg van krijgen. Eén ochtendje meedoen en Ariëlla heeft er meteen wat gelijkgestemden in haar kennissenkring bij. (Advertentie) Onze lezers zoeken uw vacature! 67% van de mensen die werk zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de IT. het alfabet van Zeeland WeoeNeR dagbladen door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland voelt niets voor verlichting langs de toegangsweg naar recreatiepark Burghduin. De vereniging van eigenaren van het park wil graag drie lampen plaatsen. Volgens B en W is verlichting niet op zijn plaats, omdat de weg direct grenst aan het staatsnatuurmonument Kop van Schouwen. „Duisternis is ook een natuurkwaliteit", stellen B en W in hun advies aan het ministerie van Land bouw. Dit ministerie moet toestemming verlenen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 57-jarige vrouw uit Graauw gisteren een boete van 1000 euro opgelegd voor het rijden onder invloed. Ook kreeg zij een rijontzegging van twaalf maanden, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Bij de vrouw was in fe bruari, de avond voor carnaval, 1010 microgram geconsta teerd. „Dat is enorm veel", reageerde de rechter. De grens ligt bij 220 microgram. In haar dronkenschap had de vrouw een nepagent niet kunnen onderscheiden van een echte. De agent had de vrouw opgedragen dat ze haar auto moest verzetten. „Ik sputterde nog tegen dat ik te veel had gedronken, maar hij zei dat hij daar niets mee te maken had", vertelde de vrouw. Ze was gedwee in haar auto gestapt en botste na enkele meters al op een tractor. Daarbij liep haar auto flinke schade op. VLISSINGEN - Een 28-jarige man uit Breda is zondaga vond rond half twaalf aangehouden op de Dokter Staver- manstraat in Vlissingen op verdenking van het in bezit hebben van een gestolen auto.. De man wordt er van verdacht dat hij in het bezit was van een gestolen personenauto. Hij verklaarde de auto voor 50 euro te hebben gekocht van een bekende. Na ver hoor is de man weer in vrijheid gesteld. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Langs de Bernhardweg in Middelburg komen toch twaalf windmolens. Bezwaren die vier inwo ners van Nieuw- en Sint Joosland hadden ingediend te gen de komst van de molens, worden door het gemeentebe stuur van Middelburg niet gehonoreerd. De bezwaarma kers hadden onder meer kritiek op de locatie en de inpas sing in het landschap. Het college van B en W ziet in dé bezwaren echter geen aanleiding het bouwplan aan te pas sen. De procedure wordt daarom voortgezet. Als ook het college van de gemeente Borsele de inspraakreacties af wijst, wordt het plan vanaf 17 juni opnieuw vier weken ter inzage gelegd. 's-GRAVENPOLDER - Tussen zaterdagmiddag en gister morgen is in 's-Gravenpolder in vijf auto's ingebroken. Uit alle wagens zijn de radio's weggenomen. Van de vijf auto's stonden er vier geparkeerd aan de Hortensiastraat en één aan de Prunusstraat. Van alle wagens waren de slo ten geforceerd. TERNEUZEN - Het verkeer via de oostbuis van de Wes- terscheldetunnel (vanuit Terneuzen richting Beveland) was gisterochtend gedurende een half uur gestremd. Dat leidde tot lange files. De oorzaak was een technische sto ring, die zich om vijf voor acht openbaarde en tot half ne gen duurde. De precieze oorzaak van de storing is vermoedelijk pas vandaag bekend. Tegen half tien was de situatie weer nor maal. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Landelijk en internationaal bestaat interesse voor de proef die de Zeeuwse Bi bliotheek (ZB) dit najaar gaat nemen met de biblioservicebus. Behalve boeken lenen, kunnen inwoners van dorpen op Schou wen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren daarin van allerlei elektroni sche diensten gebruik maken. In augustus presenteert A. van Zanten, hoofd afdeling biblio bussen van de ZB het project op het World Library and Informa tion Congress in de Noorse hoofdstad Oslo. „In Scandinavië rijden veel bi bliobussen", aldus Van Zanten. „De problematiek van kleine kernen daar is vergelijkbaar met die van ons. Kleine dorpen hebben weinig voorzieningen, vaak niet meer dan een café. Een bibliobus in combinatie met andere diensten biedt per spectief om de leefbaarheid van kleine kernen te vergroten." De ZB heeft de biblioservicebus ontwikkeld in samenwerking met onder meer de Rabobank, RAAF Open Systems en Logi- caCMG. Via een informatiezuil kunnen klanten in de bus diver se lokale en nationale diensten afnemen en daarvoor ter plekke elektronisch betalen. Zo wordt het onder meer mogelijk postze gels en bioscoop- en treinkaart jes in de biblioservicebus aan te schaffen. De bus is verder voor zien van een geldautomaat, een oplaadpunt voor de chipknip en een breedband internetverbin- ding. „Het is de allereerste bibliobus van deze soort zegt Van Zan ten. „Ook in andere provincies wordt ons project met argus ogen gevolgd. Vooral Noord- en Zuid-Holland, Drenthe en Gro ningen hebben belangstelling. De Zeeuwse provincie subsidi eert dit project met de gedachte dat een mobiele voorziening kan voorkomen dat gebouwen moe ten worden aangepast om te zor gen dat dorpsbewoners toch zul ke diensten kunnen afnemen." Op 24 september moet de bus klaar zijn. Dan wordt hij gepre senteerd tijdens een landelijke bibliobusdag in Madurodam. Van oktober tot het eind van het jaar rijdt de bus op proef door Zeeland. Van Zanten sluit niet uit dat op termijn twee van de huidige vier Zeeuwse bibliobussen worden omgevormd tot biblioservicebus- sen die aan het eind van de dag en 's avonds gaan rijden. De ove rige twee zouden dan vooral voor basisschoolleerlingen kun nen worden ingezet. Advertentie De achteruitgang van het recreatiepark grenst direct aan natuurgebied Zeepeduinen, en de natuur daar is gebaat bij duisternis, meent de gemeente. foto Dirk-Jan Gjeltema voor de lampen, omdat de weg aan het natuurge bied Zeepeduinen grenst. De vereniging van eige naren wil lampen aanleggen die reageren op bewe ging. Zodra een auto of fiets het park nadert, moe ten de lampen aanfloepen. Volgens B en W is de noodzaak van de verlichting onvoldoende aange toond. „In principe voeren alle voertuigen in het donker verlichting. In het donker zie je elkaar aan komen. Het is dan wel heel uitzonderlijk als er on gelukken gebeuren", schrijven B en W. Het colle ge stelt voor om reflectoren langs de toegangsweg te plaatsen. Het ministerie van Landbouw beslist over enkele weken over de aanvraag. bij O .~P 35 van 6 t/m 11 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33