PZC Raad worstelt met Ecoscope UITVERKOOP so% Noodklok luidt voor vluchtelingen Gemeente werkt aan oprichting van rekenkamer Zoektocht naar Ziggy en Frits Gimbfère Eten Kwaliteitskeurmerk kinderopvang Handtekening voor hertenkamp Straf voor stalken ex-vrouw Man valt acht meter omlaag Vragen over financiële gevolgen overdracht milieueducatiecentrum techter: sloop Middelburgse lazerne mocht '[Redactie: 0113-315649 E'S'ctie®pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes iHuertentie-exploitatie. JSen Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; pliönaal: 020-4562500. dinsdag 7 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Het was erg gezellig geweest, de vakantie in Griekenland. De reis was perfect verlopen. Het appartement was ruim, het strand schoon en de Grie ken waren uitermate vriende lijk. Ze hadden alleen moeten wennen aan het eten. Met de souvlaki, de moussaka en de Griekse salade was niets mis. Het duurde alleen zo lang voor de borden op tafel ston den. Keer op keer gebeurde het dat de drankjes binnen vijf mi nuten waren geserveerd. Het hoofdgerecht liet echter op zich wachten, soms wel drie kwartier tot een uur. Na een week was de Vlissinger het beu. Hij riep de ober bij zich. Kon het hoofdgerecht niet wat sneller doorkomen? De reactie liet niet lang op zich wachten. „If you want to ser ve good food, it takes time to prepare it. De Vlissinger is nog vaak te ruggeweest naar hetzelfde res taurant. GOES - Kinderopvang De Bevelanden krijgt donderdag een kwaliteitskeurmerk, het certificaat Harmonisatie Kwaliteitsbeoordeling in de Zorgsector (HKZ). Het ISO- certificaat geldt voor alle opvangvormen binnen de Beve- landse organisatie, voor kinderopvang, gastouderopvang en peuterspeelzaal werk. Kinderopvang De Bevelanden is de eerste grote Zeeuwse organisatie voor kinderopvang die deze certificering heeft behaald. V. Slenter, directeur van de GGD Zeeland, reikt het HKZ-certificaat overmorgen uit. BROUWERSHAVEN - Priscilla van Ast en Cindy IJzen- brandt uit Brouwershaven hebben gisteravond 835 hand tekeningen aangeboden aan wethouder W. Renden. De meiden willen dat het hertenkamp in Brouwershaven open blijft. Het kamp staat op de nominatie om gesloten te worden in het kader van de bezuinigingen. Priscilla en Cindy zijn hier fel op tegen. „Er is al zo weinig op Brou wershaven, straks hebben we helemaal niets meer." De meiden hebben samen met twee vriendinnen en een moe der in een halve week tijd de handtekeningen opgehaald. „Het waren er wel duizend geweest als we meer tijd had den gehad." Volgens Priscilla en Cindy krijgt de actie bre de steun in Brouwershaven. „De meeste mensen zeiden dat ze het schandalig vinden." MIDDELBURG - Voor het stalken van zijn ex-vrouw moet een 56-jarige man uit Kloetinge een taakstraf van 40 uur voldoen. Die straf kreeg hij gisteren opgelegd van de Middelburgse politierechter. De man had zijn ex en haar familie acht maanden las tiggevallen uit grief over de afwikkeling van hun scheiding. Via brieven en telefoontjes had hij zijn wrok geuit. De officier van justitie eiste een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. De rechter vonniste milder, ook omdat de man inmiddels al het contact met zijn ex had verbroken. TERNEUZEN - Een 39-jai'ige man is gistermiddag ge wond geraakt aan zijn hoofd toen hij ten val kwam bij werkzaamheden op acht meter hoogte. De man, afkom stig uit Kazachstan, was aan het werk bij een bedrijf aan de Zweden weg in Terneuzen, en belandde na zijn val op de kade. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Omdat het ongeval zich voordeed op een schip, doet de scheepvaart inspectie onderzoek naar de toedracht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder zoekt of er voor wat betreft de oprichting van een lokale reken kamer mogelijkheden zijn sa men te werken met andere ge meenten. Het onderzoek wordt eind deze maand afgerond. Het in het leven roepen van een lokale rekenkamer, bedoeld als onafhankelijke waakhond die het gemeentelijk beleid in de ga ten houdt, is niet vrijblijvend. Alle Nederlandse gemeenten moeten op last van de rijksover heid uiterlijk 1 januari 2006 een rekenkamer of een rekenkamer commissie instellen. De rekenkamer past in het dua le stelsel en krijgt een controle rende functie. De gemeente Goes werkt al enkele jaren met een rekenkamercommissie en die heeft onder meer het door de gemeente inschakelen van exter ne onderzoeksbureaus onder de loep genomen. Hetgeen tot een vernietigend rapport leidde. De Schouwen-Duivelandse ge meenteraad is er zich terdege van bewust dat de boodschap van een rekenkamer niet altijd een aardige zal zijn. Tijdens de discussie over de uitgangspun ten voor de Schouwen-Duive landse rekenkamer werd des tijds dan ook benadrukt dat de rekenkamer geen afrekenkamer mag worden. Het moet niet al leen verantwoording afleggen betekenen, maar ook lering trek ken. Gemeenten krijgen veel vrijheid bij de exacte 'vormgeving' van een gemeentelijke rekenkamer De Schouwen-Duivelandse poli tiek heeft aangegeven dat een re kenkamer een volstrekt onafhan kelijk positie in dient te nemen. De rekenkamer is een instru ment van de raad en het is ook de raad die aan moet geven wat de samenstelling van de reken kamer moet zijn. Dat hangt on der meer af van de uitkomst van het onderzoek naar de mogelijk heden voor samenwerking met andere gemeenten. Raadsgrif- fier T. van Oostenbrugge is be last met dat onderzoek. Hij zegt in gesprek te zijn met diverse Zeeuwse gemeenten. Welke dat zijn,, wil hij niet kwijt. Het is de bedoeling dat het Schouwem- Duivelandse college van burge meester en wethouders in juli of augustus een voorstel gaat uit werken voor vorm, budget en profiel van de al dan niet eilan- delijke rekenkamer. Voor het eind van dit jaar dient de raad een definitieve keuze te maken. Van Oostenbrugge: „Het is in derdaad best een strak tijdspad, maar ik ga er vanuit dat het lukt binnen de gestelde termijn een rekenkamer op te richten. fjnnr Melita Lanting ZIERIKZEE - De meeste raads fracties worstelen nog met de vraag hoe het verder moet met milieueducatie op Schouwen- Duiveland. Dat bleek gister avond tijdens de discussie in de 'commissie Ruimte en Milieu lover de toekomst van milieuedu- jcatiecentrum Ecoscope in Renes- jaar om zijn. J. van de Berge (CU) legt nog eens haarfijn uit waarom hij destijds al tegen Ecoscope was. „Ik heb destijds bij de oprichting samen met GroenLinks op de achterkant van een vloeitje al berekend dat dit centrum nooit rendabel zou worden. Het toenmalige college was echter gefixeerd op de subsi die die beschikbaar was. Wij wa ren tegen, maar het centrum moest er van toenmalig wethou der Van der Velde komen. Dit is een molensteen die de huidige wethouder met zich mee mag sle pen. Wij achten het nu wel onze plicht om er uit te halen wat er in zit." R. Raats (lijst Raats) vraagt aan verantwoordelijk wethouder G. Houtekamer waarom er niet met een ondernemer is gespro ken over overname. Houteka mer: „Er is een ondernemer ge weest, maar die wilde de horeca uitbreiden maar dat kan niet want in Renesse is een horeca- stop." In Ecoscoop is slechts in beperkte mate horeca mogelijk volgens het huidige bestem mingsplan. „Ik wil mijn gal spu wen over dit voorstel", zegt Raats. „Er worden allerlei din gen geroepen, maar we weten niet hoe Renesse hierover denkt. Al jaren wordt geprobeerd dit centrum rendabel te maken, zon der succes. Ik vind het ook te gek voor woorden dat geld van het transferium gebruikt wordt voor Ecoscope." Tijdens de discussie blijkt dat bij veel raadsleden de angst be staat dat de gemeente alsnog voor onverwachte kosten zal ko men te staan. Bovendien zijn er nog veel vragen over de subsi dies, hoeveel geld nog binnen moet komen en hoe het exact zit met de voorwaarden. Houteka mer heeft toegezegd nog voor de behandeling in de raadsvergade ring óp 30 juni met nadere uit leg te komen. Ecoscoop is sinds de oprichting f vijf jaar geleden - verliesge vend. „Misschien was het pro- Iject te ambitieus", stelt P. de [Gijt (GroenLinks). De gemeente fe enig aandeelhouder in de BV Ecoscope en loopt daardoor gro te financiële risico's, omdat ze flaarom opdraait voor alle verlie- Jzen. Het college stelt daarom laan de raadsleden voor het cen trum over te dragen aan de stich- jting Natuur- en Milieueducatie Ichouwen-Duiveland (NME). paarnaast garandeert de ge beente tot 2010 een jaarlijkse lijdrage van 29.500 euro en wordt een deel van de erfpacht- kosten ten laste gebracht van 'iet transferium, waardoor de tosten voor de NME verlaagd worden. Het college verwacht lat hiermee het centrum voor ie NME voldoende rendabel te inaken is. „Bovendien kan een lichting nu eenmaal makkelij- ter subsidies binnenslepen dan lenBV." )e stekker uit het project trek- pin en Ecoscope sluiten is geen optie, omdat de gemeente met tanden en voeten gebonden is aan voorwaarden van de subsi- lieverstrekkers en de gemeente lovendien een veertig jaar du rende erfpachtovereekomst is aangegaan waarvan slechts vijf loorMaurits Sep ÜIDDELBURG - De sloopver- [unning voor de Generaal-ma- öorBerghuijskazerne in Middel - mrg is terecht verleend. De [emeente Middelburg heeft laarbij volgens de rechtbank in Jordrecht geen fouten gemaakt. Imwonenden, die hun krachten lebben gebundeld in de Vereni- [mg Van A tot Z, hadden bij de Jordtse rechtbank beroep aan gekend tegen de sloopver- [unning. Die stap namen zij imdat de rechtbank in Middel- iurg hun bezwaar tegen het af leven van die sloopvergunning iad afgewezen. De gang naar Jordrecht is nu net zo vruchte- )os gebleken. )e rechtbank heeft geoordeeld at in de sloopvergunning vol- loende waarborgen stonden ter escherming van gebouwen in Ie omgeving van de kazerne, lok was de veiligheid tijdens et slopen goed geregeld. Tot ie voorwaarden behoorde een loopveiligheidsplan. Daarin tond uitgebreid beschreven hoe Ie kazerne zorgvuldig gesloopt aoest worden. lat lèidt volgens de rechtbank ot de conclusie dat de sloop ver- inning goed is onderbouwd en orgvuldig is verleend. De be waren van de omwonenden ian de kazerne zijn daarom afge lezen, Zij kunnen juridisch ge ien nog één keer hogerop gaan M hun gelijk te krijgen. Daar- 'oor moeten zij naar de Raad 'an State in Den Haag. lesloop van de kazerne is zoals 'ekend niet meer te voorkomen. Iet complex heeft al plaats ge naakt voor een bouwput waar- n een parkeerkelder gemaakt noet worden. Op die parkeerga- age moet de nieuwe schouw- Middelburg komen. Op diverse plaatsen hangen aanplakbiljetten waarop wordt opgeroepen te zoeken naar Ziggy en Frits. De twee honden zijn al regelmatig gesignaleerd, maar tot op heden zijn ze nog niet terug bij hun baasje. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Ziggy en Frits zijn al een kleine drie weken spoorloos. De twee honden zwerven waarschijnlijk rond in natuurgebied Zeepeduinen bij Burgh-IIaamstede. Ze zijn verdwenen nadat de woning van hun baasje in Burgh-Haamstede in brand is gevlo gen. „We denken dat ze nog in leven zijn", zegt L. Storms van dierenambulance Amivedi. Storms coördineert de zoekactie een beetje voor de zestienjarige Roy van Veelen, het baasje van de hon den. In heel Burgh-Haamstede hangen kleine postertjes met foto's van de hon den. Tot nu toe hebben die postertjes wel en kele reacties opgeleverd, maar de honden zijn nog niet terecht. Daarom organiseert Storm vanavond een grote zoekactie met een groep van vijftien tot dertig perso nen. „We gaan het gebied verdelen in stukjes en twee aan twee zoeken. We ho pen in elk geval iets van een spoor te vin den." Ziggy is een tweejarige Schotse collie (een 'Lassie-hond') en Frits is een dertien jarige kruising tussen een Jack Rus- sell-tenïër en een vuilnisbakkenras. De honden zijn het meest gezien in de buurt van de drinkpoel aan de oude Moolweg in Burgh-Haamstede. Hierachter liggen de Zeepeduinen, eigendom van natuur monumenten. „Ik heb de posters zien hangen en we kijken uit naar de twee honden", zegt F. van Zijderveld van Na tuurmonumenten. „We hebben ook week end- en avondtoezicht, maar wij hebben de honden nog niet gezien. Ik verwacht dat ze zich ophouden in de randen van het gebied. Daar is beschutting." Van Zij derveld vertelt dat de boswachters nor maliter al scherp letten op loslopende honden en katten, omdat deze dieren niet thuishoren in het natuurgebied en schade kunnen aanrichten, zeker nu het broedseizoen is. Ook de boswachters van Staatsbosbe heer kijken uit naar de honden, maar tot nu toe heeft dat niets opgeleverd. Ziggy en Frits zijn er vandoor gegaan in de nacht van 19 op 20 mei. Toen stak een 47-jarige man zijn huis in Burgh- Haamstede in brand in een poging aan de politie te ontkomen. Zijn zoon Roy raakte bij de brand niet alleen de honden, maar ook al zijn spullen en kle ding kwijt. Dit leidde tot een spontane in zamelingsactie onder zijn klasgenoten op Pontes. De actie heeft 600 euro opgele verd. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Aktie Vluchtalarm luidde gisteren op de Markt in Middelburg de noodklok voor het Nederlandse vluchtelingenbeleid. Het was on derdeel van een landelijke actie om mensen wakker te schudden en om de verantwoordelijke be leidsmakers tot de orde te roe pen. „De situatie is nog nooit zo alar merend geweest", staat ge schreven in de folders die de on geveer tien actievoerders uitde len. De tekst op een spandoek is overduidelijk: „Als Verdonk NL al niet meer veilig vindt, hoe kan ze dan mensen texmgstui'en naar Irak en andere landen?" De actievoerders spreken van een inhumaan vluchtelingenbe leid, omdat vluchtelingen jaren moeten wachten op uitsluitsel over de verlenging van een ver blijf in Nederland. Ze willen een generaal pardon afdwingen voor circa 26.000 mensen die voor 1 apx-il 2001 asiel hebben aangevraagd. „En maak een ein- (Advertentie) Met zoveel mogelijk herrie werd ter Verdonk. gisteren in Middelburg geprotesteerd tegen het asielbeleid van minis- foto Lex de Meester de aan de onzorgvuldige proce dures, gebroken beloften en mensontex-ende uitzettingen", staat in de folders. N. Yurdem, een van de organisa toren, deelt bellen uit aan pas santen om nog meer herrie te maken. Sommigen doen spon taan mee. „Een goede actie", zegt een Belgisch stel. „We staan er volledig achter. Dit zou ook in België vaker moeten ge beuren." Maar een groepje Middelburgse scholieren heeft er 'totaal geen belangstelling voor'. Een meisje zegt: „Turken het land uit", en di-aait zich om. Ze zegt dat ze een hekel heeft aan die hexTie. „En ook aan die mensen. Waarom? Ze horen hier gewoon niet", zegt ze en vindt steun bij een klasgenoot. Een paar andere scholieren van de CSW, 'die school bij de Jumbo', nuanceren haar uitspx-aak. „Eerst was ze skater, toen gothic, toen neger, en nu draagt ze Lonsdale-kle- ding en heeft een hekel aan bui tenlanders." „Gothic ben ik nooit geweest", reageert ze. Newaf kent het groepje. „Het blijft bij een grote mond. Ik deel aan iedereen deze folders uit en krijg goede en slechte reacties. Dat heb je altijd én overal." 'ANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31