PZC UITVERKOOP 5r Getob over groen-blauwe slinger Noodklok luidt voor vluchtelingen Gimörère Kraaien vallen lammeren aan Onderdak gezocht voor Wit-Russen zeeuwse almanak Eten Kwaliteitskeurmerk kinderopvang Straf voor stalken ex-vrouw Auto-inbraken in 's-Gravenpolder Man valt acht meter omlaag Belangstelling uit buitenland voor biblioservicebus Berinrichting agrarisch hart van Noord-Beveland opnieuw ter discussie Redactie: 0113-315649 ^iS'ctieSpzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie. Ei- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïïws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 7 juni 2005 editie Bevelanden-Tholen LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Het was erg gezellig geweest, de vakantie in Griekenland. De reis was perfect verlopen. Het appartement was ruim, het strand schoon en de Grie ken waren uitermate vriende lijk. Ze hadden alleen moeten wen nen aan het eten. Met de sou- vlaki, de moussaka en de Griekse salade was niets mis. Het duurde alleen zo lang voor de borden op tafel sto?i- den. Keer op keer gebeurde het dat de drankjes binnen vijf mi nuten waren geserveerd. Het hoofdgerecht liet echter op zich wachten, soms wel drie kwartier tot een uur. Na een week was de Vlissinger het beu. Hij riep de ober bij zich. Kon het hoofdgerecht niet wat sneller doorkomen? De reactie liet niet lang op zich wachten. „If you want to ser ve good food, it takes time to prepare it." De Vlissinger is nog vaak teruggeweest naar hetzelfde restaurant. GOES - Kinderopvang De Bevelanden krijgt donderdag een kwaliteitskeurmerk, het certificaat Harmonisatie Kwaliteitsbeoordeling in de Zorgsector (HKZ). Het ISO- certificaat geldt voor alle opvangvormen binnen de Beve- landse organisatie, voor kinderopvang, gastouderopvang en peuterspeelzaalwerk. Kinderopvang De Bevelanden is de eerste grote Zeeuwse organisatie voor kinderopvang die deze certificering heeft behaald. V. Slenter, directeur van de GGD Zeeland, reikt het HKZ-certificaat overmorgen uit. MIDDELBURG - Voor het stalken van zijn ex-vrouw moet een 56-jarige man uit Kloetinge een taakstraf van 40 uur voldoen. Die straf kreeg hij gisteren opgelegd van de Middelburgse politierechter. De man had zijn ex en haar familie acht maanden lastiggevallen uit grief over de afwikkeling van hun scheiding. Via brieven en telefoon tjes had hij zijn wrok geuit. „Ik heb in 95 procent van de gevallen gebeld om een van de kinderen te spreken", zei de verdachte gisteren. Ook vertelde hij dat zijn vrouw zich ook schuldig had ge maakt aan dreigtelefoontjes. Daarvan had hij het onom stotelijke bewijs opgenomen op tape. De officier van justitie zei dat ze er niet aan twijfelde dat er over en weer van alles was gezegd, maar dat de man voor zijn aandeel toch berecht moest worden. Ze eiste een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. De rechter vonniste milder, ook om dat de man inmiddels al het contact met zijn ex had ver broken. 's-GRAVENPOLDER - Tussen zaterdagmiddag en gister morgen is in 's-Gravenpolder in vijf auto's ingebroken. Uit alle wagens zijn de radio's weggenomen. Van de vijf auto's stonden er vier geparkeerd aan de Hor tensiastraat en één aan.de Prunusstraat. Van alle wagens waren de sloten geforceerd. TERNEUZEN - Een 39-jarige man is gistel-middag ge wond geraakt aan zijn hoofd toen hij ten val kwam bij werkzaamheden op acht meter hoogte. De man, afkomstig uit Kazachstan, was aan het werk bij een bedrijf aan de Zwedenweg in Terneuzen, en belandde na zijn val op de kade. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Omdat het ongeval zich voordeed op een schip, doet de scheepvaartinspectie onderzoek naar de toedracht. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Landelijk en internationaal bestaat interesse voor de proef die de Zeeuwse Bi bliotheek (ZB) dit najaar gaat houden met de biblioservicebus. Behalve boeken lenen, kunnen inwoners van dorpen op Schou- wen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren daarin van allerlei elektroni sche diensten gebruikmaken. In augustus presenteert A. van Zanten, hoofd afdeling biblio bussen van de ZB het project op het World Library'and Informa tion Congress in de Noorse hoofdstad Oslo. „In Scandinavië rijden veel bi bliobussen", aldus Van Zanten. „De problematiek van kleine hemen daar is vergelijkbaar niet die van ons. Kleine dorpen hebben weinig voorzieningen, vaak niet meer dan een café. Een bibliobus in combinatie fflet andere diensten biedt per spectief om de leefbaarheid van kleine kernen te vergroten." De ZB heeft de biblioservicebus Ontwikkeld in samenwerking met onder meer de Rabobank, HAAF Open Systems en Logi- caCMG. Via een informatiezuil hunnen klanten in de bus diver se lokale en nationale diensten afnemen en daarvoor ter plekke elektronisch betalen. Zo wordt het onder meer mogelijk postze gels en bioscoop- en treinkaart jes in de biblioservicebus aan te schaffen, De door Mercedes be schikbaar gestelde bus is verder Eoorzien van een geldautomaat, aen oplaadpunt voor de chip- |pip en een breedband internet verbinding. sHet is de allereerste bibliobus |andeze soort", zegt Van Zan- 'en' „Ook in andere provincies Wordt ons project met belang stelling gevolgd. Vooral Noord- li1 Zyid-Holland, Drenthe en 'pOningen hebben belangstel- "Og De Zeeuwse provincie sub- Bdieert dit project met de ge jachte dat een mobiele voorzie- Pg kan voorkomen dat her en |er gebouwen moeten worden Ingepast; om te zorgen dat jorpsbewoners toch zulke dien- enkunnen afnemen." rP 24 september moet de bus "aar zijn. Dan wordt hij gepre senteerd tijdens een landelijke Pmobusdag in Madurodam. an oktober tot het eind van het J^aar rijdt de bus op proef door HnoHnqrid Huibers WISSENKERKE - De gemeente raad van Noord-Beveland moet met de billen bloot. Burgemees ter en wethouders willen graag weten of de raad nu wel of geen werk wil maken van de herinrichting van het agrarisch hart. Het college ziet wel brood in het voor toeristen aantrekkelijker maken van een stuk open land bouwgebied midden op het ei land. Die visie sluit volgens het dagelijks gemeentebestuur ook naadloos aan bij eerder door de raad goedgekeurd beleid. Zo werd ruim vijf jaar geleden, bij vaststelling van de structuur visie, al ingezet op het creëren van een groene verbinding tus sen grofweg de Roompot, Wis- senkerke, het Bokkegat, Geers- dijk en het Veerse Meer. Die koers werd overeind gehouden bij de herziening van het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Ook bij de veel recentere vast stelling van de toeristische visie heeft de raad volgens het colle ge duidelijk laten wetep dat het toerisme op Noord-Beveland yerder kan en moet groeien. Er zou met name voorkomen moe ien worden dat badgasten bij Slecht weer hun vertier buiten bet eiland zoeken. Bang Joch is de raad al vanaf de eer ste presentatie van het plan groen-blauwe slinger bang om knopen door te hakken. Een groot aantal raadsleden vindt fle door Bosch Slabbers opge belde ontwikkelingsschets te vergaan. |ij vrezen dat er van de open ruimte weinig overblijft, wan neer het mogelijk wordt om landgoederen of een golfbaan aan te leggen, recreatiewonin gen te bouwen en de beplanting van het gebied aan te passen. Tijdens de commissievergade ring van 12 mei, toen er feitelijk spijkers met koppen geslagen moesten worden, krabbelden met name het Noord-Bevelands Belang, de PvdA en de SGP te rug. Zowel het CDA als de VVD wilden wel met het plan verder, maar wisten dat niet overtui gend te brengen. Beide fracties gaven aan alleen te willen mee werken als er een externe des kundige zou worden aangetrok ken om verder onderzoek in goe de banen te leiden. Dat onderzoek is nodig om te be palen of bijvoorbeeld de boeren in het plangebied economisch wel uit de voeten kunnen met de bouw van een aantal recreatie woningen op hun terrein. Ook zou duidelijk in kaart moeten worden gebracht hoe de eigen domsverhoudingen in het plan gebied liggen en welke kansen of belemmeringen dat biedt. Hoewel B W de noodzaak van dergelijke onderzoeken onder strepen, waren zij van plan die uit de besteden aan studenten van het Groen College. Die zou den, begeleid door onder meer docenten en medewerkers van het Landbouw Economisch In stituut, het veld intrekken om mensen naar hun plannen te vra gen en zonodig enthousiast te maken. Ontmoedigd door de reactie van de raad, wilde wethouder J. Meulenbrug half mei de hand doek in de ring gooien. Nu komt ze met een nieuw voorstel: eerst een projectleider zoeken en die vervolgens met de studenten aan de slag laten gaan. De raad mag er zich tijdens de commissievergadering van don derdag 16 juni over uitspreken. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Actie Vluchtalarm luidde gisteren op de Markt in Middelburg de noodklok voor het Nederlandse vluchtelingenbeleid. Het was onderdeel van een lan delijke actie om mensen wakker te schudden en om de verant woordelijke beleidsmakers tot de orde te roepen. „De situatie is nog nooit zo alar merend geweest", staat geschre ven in de folders die de onge veer tien actievoerders uitdelen. De tekst op een spandoek is overduidelijk: „Als Verdonk NL al niet meer veilig vindt, hoe kan ze dan mensen terugsturen naar Irak en andere landen?" Inhumaan De actievoerders spreken van een inhumaan vluchtelingenbe leid, omdat vluchtelingen jaren moeten wachten op uitsluitsel over de verlenging van een ver blijf in Nederland. Ze willen een generaal pardon afdwingen voor circa 26.000 mensen die voor 1 april 2001 asiel hebben aangevraagd. „En maak een einde aan de on zorgvuldige procedures, gebro ken beloften en mensonterende uitzettingen", staat in de fol ders. Herrie Newaf Yurdem, een van de orga nisatoren, deelt bellen uit aan passanten om nog meer herrie te maken. Sommigen doen spon taan mee. „Een goede actie", zegt een Belgisch stel. „We staan er volledig achter. Dit zou ook in België vaker moeten ge beuren." Maar een groepje Middelburgse scholieren heeft er 'totaal geen belangstelling voor'. Een meisje zegt: „Turken het land uit",- en draait zich om. Ze zegt dat ze een hekel heeft aan die herrie. „En ook aan die mensen. Waar om? Ze horen hier gewoon niet", zegt ze en vindt steun bij een klasgenoot. Een paar andere scholieren van de CSW, 'die school bij de Jumbo', nuanceren haar uitspraak. „Eerst was ze skater, toen gothic, toen neger, en nu draagt ze Lonsdale-kleding en heeft een hekel aan buitenlanders." „Gothic ben ik nooit geweest", reageert ze. Newaf kent het groepje. „Het blijft bij een grote mond. Ik deel aan iedereen deze folders uit en krijg goede en slechte reacties. Dat heb je altijd én overal." Deelnemers aan de Actie Vluchtalarm maken lawaai op de Markt in Middelburg, foto Lex de Meester Ineke en zoon Mario van der Jagt ontfermen zich over het lam dat herstelt van een aanval door kraaien en eksters. door Frank Balkenende SCHERPENISSE - In de schapenwei van Rien en Ineke van der Jagt uit Scherpe- nisse spelen zich Hitchcock-achtige sce nes af. Vraatzuchtige kraaien en eksters loeren op soezende lammetjes om ze in een onbewaakt ogenblik de ogen uit te pikken. Vervolgens begint een macaber vogeldiner. De schapenhouders zijn zo al vijf lammeren verloren. In The Birds van de Amerikaanse thril ler-cineast Hitchcock vallen zwermen vo gels mensen aan. De kraaien en eksters in Scherpenisse beperken zich tot de lam metjes, maar zijn niet minder agressief dan in Hitchcock's film. Bovendien zijn ze uitgekookt. Ze fladderen over de wei, op zoek naar het zwakste lam in de kud de. Dat is bijna altijd de laatstgeborene. Sommige vogels zijn hondsbrutaal en huppen gewoon tussen de schapen door. Een diepslapend lam loopt grote risico's. De kraai of ekster pikt razendsnel de ogen uit. Zelfs hersenweefsel verdwijnt in hun snavels. In het vroege voorjaar werd het eerste lam prooi van de ogenpikkers. Aanvanke lijk hadden Rien en Ineke niet in de ga ten dat het dier geen natuurlijke dood was gestorven. „Als er een lam dood in de wei ligt, denk je aan een zwak of ziek beest, waar de vogels pas na zijn dood in zijn gaan pikken. Totdat we zagen dat een levend lam werd aangevallen." Vijf lammeren zijn dit jaar aan de vlie gende sluipmoordenaars ten prooi geval len. Een zesde lam herstelt in een hokje bui ten de wei van een aanval. Het rechter oog is zwaar gehavend, maar de korstjes op het ooglid duiden erop dat de patiënt aan de beterende hand is. Volgens Ineke is het een wonder dat het lam het heeft overleefd. „Vorige week lag 'ie nog voor dood in de wei, helemaal onder het bloed. Er zaten drie kraaien en twee ek sters op." De situatie in Scherpenisse staat niet op zichzelf. Een Drentse schapenboer heeft in de loop der jaren al 26 lammeren verlo ren door aanvallen van vogels. In Heer len attaqueerden heetgebakerde kraaien vorige week zelfs mensen. The Birds Revi sited aan de Heerlense Keerweg. Kraaien en eksters zijn de vuilnisman nen van de natuur. Ze ruimen de boel op door kadavers op te peuzelen. Een jonge, levende haas pakken ze ook en, bij uit zondering, wel eens reekalveren. Waar om de vogels zo agressief zijn, is niet be kend. Kees van der Meer van Staatsbe heer, terreinbeheerder op Schouwen-Dui- veland en Tholen (Scherpenissepolder en Schakerloopolder), heeft zelf nog geen buitengewoon agressieve kraaien waarge nomen. Hij kent ook geen voorbeelden van aangevallen vee. In principe zijn alle vogels op de grond van de Flora- en Faunawet beschermd. Schapenboer Rien van der Jagt vindt die wettelijke bescherming doorgeschoten. Plaag „Kraaien en eksters verjagen andere vo geltjes zoals mussen, leeuweriken en fa zanten. Alle jonge vogeltjes die net uit het ei zijn, worden opgevreten. In het gras vinden we ook leeggeroofde eende neieren. Die kraaien zijn een ramp voor de natuur." Het hek is van de dam in Scherpenisse. „Kijk", wijst Rien, „daar achter in de foto Willem Mieras wei lopen ze gewoon tussen de schapen. Het is een plaag geworden." Rien en Ineke berekenen dat ze tot nu toe achthonderd euro schade hebben gele den. Het doet pijn in de portemonnee, want in de schapenhouderij gaat het niet best. De prijzen zijn laag. „Alleen een luxe zuiglam dat is opgepept met biks, brengt een mooie prijs op. Maar ja, dat is niet onze stijl. Wij laten de lammeren en schapen lekker grazen." Rien denkt dat hij niet in aanmerking komt voor een schadevergoeding. „Als ganzen je akker kaalplukken, is daar een regeling voor. Niet als kraaien je kudde uitdunnen." Hij heeft inmiddels al contact gehad met de jachtopziener, maar die verwijst hem door naar de provincie. Rien en Ineke moeten daar een onthef fing aanvragen om de kraaien en eksters af te laten schieten of te laten vangen. „Dat zal nog niet meevallen, want hier in de wei kun je ze niet bejagen. Zo'n schot hagel zou ook de schapen kunnen treffen, maar er moet wel iets gebeuren. Wat of hoe weet ik nog niet. Rot- kraaien..." door Frank Balkenende GOES - De Stichting Zeeuwse Klederdrachten is naarstig op zoek naar enkele gastgezinnen voor leden van de Wit-Russi- sche volksdansgroep Zorachka. De groep, die op uitnodiging van de stichting van 12 tot 22 juli op diverse plaatsen in Ne derland optreedt, bestaat uit 36 personen: 24 dansers, zeven mu zikanten, een leidster en twee buschauffeurs. Inmiddels is voor driekwart van het gezelschap onderdak gevon den. Voor acht leden van Zo rachka zoekt de stichting nog drie gastgezinnen. De tijd be gint te dringen, omdat het be zoek in de schoolvakanties valt. De stichting zoekt vooral gastge zinnen in Goes en omliggende dorpen, zoals 's-Heer Arendsker- ke, 's-Gravenpolder en Kapelle. Opvang verder weg van Goes is onpraktisch. Volgens een woord voerder van de stichting wordt het steeds moeilijker om gezin nen te vinden die bereid zijn tien dagen Oost-Europese gas ten in huis te nemen. „Andere stichtingen en festivals zoeken ook gastgezinnen, dus is er soms concurrentie. Daarnaast zijn veel mensen in juli op vakantie. We hebben wel een vaste groep gastgezinnen, maar niet ieder een kan altijd." De Wit-Russische volksdans groep treedt negen keer op. Zo rachka is in Zeeland te zien in zorgcentrum De Wieken in Zie- rikzee (13 juli), in de binnenstad van Zierikzee en 's avonds bij de opening van de Emelisse-brou- werij in Kamperland (19 juli) en tot slot tijdens de toeristendag in Burgh-Haamstede (21 juli). De groep keert 22 juli weer te rug naar Minsk. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27