Op speurtocht in Saeftinge Van de bloeiende buurtschap rest slechts de vuurtoren Wirom toch moe vaoderdag aoltied op zondag valle? Nieuwe raadkaart dinsdag 7 juni 2005 In het bezoekerscentrum wordt informatie gegeven over Saeftinge. de vraag gaat over het brakke karakter van Saeftinge. Op de wand van het bezoekerscentrum is heel groot de Schelde afge beeld. Aan de ene kant mondt de rivier uit in de Noordzee, aan de andere kant slingert hij Bel gië in. De Noordzee is zout, de Schelde is zoet. Saeftinge ligt ongeveer op de helft en heeft wa ter dat tussen zout en zoet in zit, brak water dus. Als het hele centrum doorkruist is, is de lesbrief ingevuld. Op naar het volgende program- ma-onderdeel. Met je laarzen aan kijk je vanaf de dijk over het Verdronken Land. Wat een uitgestrekt gebied. Wat meteen opvalt, is dat er geen boom of bosje staat. Onder leiding van een gids krijg je een rondleiding over het plankierpad. Onderweg moeten er wat dingen verza meld worden. Ook worden er een paar proef jes gedaan. Zo wordt de tempe ratuur van het water gemeten en wordt op verschillende plaat sen gemeten hoe diep het water is. In het water worden krabbe tjes en visjes gezien. En die gaat jes? Daar zitten vorksprietgar- naaltjes in. Er wordt modder in een zeef ge daan. Na het uitspoelen met wa ter zie je wat er in de modder leeft. Hier wordt ook duidelijk wat een schorrengebied is en dat het een heel belangrijk broedvogelgebied is. Dat is te zien aan het aantal vogels dat steeds luid roepend schijnaan- vallen doet om hun nest of jon gen te beschermen. Omdat het mooi weer is, kun je buiten je boterhammen opeten. Het programma gaat verder in de schaapskooi. Dingen die meegenomen zijn, worden onder een microscoop bekeken. Help, wat voor een monster komt er uit het nopjes wier gekropen? Gelukkig blijkt dat erg mee te vallen, als je zon der microscoop kijkt. Ook wordt het meegenomen brakke water onderzocht. En dan is het ineens half drie. Snel wordt alles opgeruimd, want de bus staat al te wachten. Mocht je als twaalfjarige vol gend jaar terugkomen voor een excursie door het natuurgebied, dan weet je er in ieder geval al een heleboel van af. Kitty Galle De PZC sponsort Het Zeeuwse- Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van de ze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurge bieden: onverwachte vondsten en bijzondere gedragingen pas seren wekelijks de revue. En na tuurlijk ook de successen en mislukkingen in het beheer. Agauw is 't wi zo vère; de vaoderdag komt t'r an. Du- zende vaoders ore de derde zon dag van juni verwend en gekoes terd. Mee vee zurgen ore ze om ringd en ze moete zö'n dag een eêl ritueêl onderhae. Eên dag in 't jaer ore ze naebie heilig verklaard. En di moete ze dan wi 364 daehen op tere. Vaoderdag is volgens mien, net as trouwens moederdag en die rendag en secretaressedag, uut- gevonde deu andige zakelui. Wan volgens mien bin de mid denstanders de hröte 'winnaers op zukke daehen. As 't an ulder leit, komme d'r nog meer van dat soort. Ik dienke wè, da de moederdag nie vö niks eest op de kalender staet. De resultaoten van die dag bin meêstal bepaelend voor 't ritueêl op de vaoderdag. In 't gemiddelde gezin doen de huus a eêl vroeg d'r best d'r ou- wers het uutslaopen të beletten. Ze stommele wat af in de keu ken in de vroegen ochen. Moe der leit onderwiele goed te luusteren of ze hin onbekende gelude'n oort. En vaoder moe z'n eihen bedwinge om nie op onder zoek uut te haen a ze een onbe kend glasgerinkel ore. Wan 't is vaoderdag en dan moet het ge zellig bluuve. De joengsten van de huus komt dan eêl stilletjes nè boven om vaoder en moeder wakker te maeken. En ie komt zeie, da d'r een verrassing is vandaehe. Vao der en moeder spele het spil êlemaele mee. Ze laete d'r onge- rustigheid nie merreke as de an dere huus mee 't ontbijt op wat dienblaeden nè boven dreihe te kommen. Ze ouwe d'r arte vast, dat de thee, de beschuut, de ver se sinasappelsap en de krenten- boterammen (die moeder as ver rassing vö vaoder ao moete ko- pe) de tocht nè 't bed nie zulle overleve. Mè ze laete de regie in anden van de huus. Wonder boven wonder komt ao- les an en 't ontbijtbed oordt verdeêld in verschillende zit- plekken. Het dekbed doe dienst as taefellaeken. Nae enig gekib bel over 't lekkerste plekje op en rond het bed, kan 't feêstmael behinne. Vaoder krieg z'n bord onder z'n neuze gedouwd en is verplicht eêl verrast te doen over de zelfwerkzaemheid van z'n kroost. Moeder souffleert ier en daer en vaoder glimlacht ge durig. Zelfs a de joengste zeune z'n riekelijk mee beuter en su- ker beleide beschuut van z'n bord laet sliere, oor je hin wan klank. Beschuten kunne, as ze valle, op twi kanten terecht kom me, mè... Even dreigt vaoder toch uut z'n rol te vallen, as een kommetje thee alf omkiepert over de vloerbedekking, omdat twi huus diezelfde komme aole- bei nè vaoder wille brienge. Mè ook ier oordt aoles mee de man tel der vaoder- en vooral moe derliefde bedekt. As 't ontbijt klaer is en moeder Het Verdronken Land van Saeftinge is het grootste brakwaterschor van West-Europa. foto's Het Zeeuwse Landschap 't ergste vuul van vloer en bed ei opgeruumd, komt het twide vas te onderdeêl van de dag. Vaoder krieg z'n cadeaus. De kleinste beperke d'r eihen tot zelfgemae- kte tekeningen. De ouwere ebbe wat extra zakgeld gekrege van moeder en ebbe aftershave, douchefris of gereêdschap, dat a vaoder zö nodig ao, gekocht. Moeder komt as lesten mee een nuttig geschenk. Zoies ao zie ook gekrege vö moederdag. Nae bie ontroerd pakt vaoder aoles uut. Ie oordt overlaoie mee ge schenken. Wi ei t'un 't an te dan ken, zou je naebie zeie. De rest van de dag oordt vaoder streng bewaekt, wan ie mag ge woon niks doe dan de zaeterdag- se krante leze. As'un nog mè an- stalten maekt om de taefel an te zetten of koffie te briengen, oordt'un drek tot de orde geroe- pe. Neê, ie oef mè an te schuven, z'n eihen koest te ouwen en voor al gezellig te doen. Soms vraegt'un z'n eihen af wirom vaoderdag aoltied op zondag moe valle. As de huus ruzie mae- ke over d'n afwas ('Ik ebbe't op moederdag a hedae') liekt dat nie tot vaoder deu te driengen. En 's aevens is 't waerme eten éên hröte ode an vaoder. Aol z'n lievelingsgerechten staen op de riekelijk gevulde dis. Het valt naebie nie op, dat d'r ook nog éên groente bie staet vö dochter lief, wan die vindt vaoders lieve lingsgroente nie om te eten. Moppere Mè an aole vaoderdaehen komt een einde. Op maendag kan vao der wi gewoon an't werk. Ie el- lept wi bie d'n afwas en zet wi koffie. Ie mag wi moppere op z'n huus as ze te laete bin of nie om een booschap wille. En de mute, die a zondagochen gesneu veld was, kan een andige vaoder zelf maeke. En anders oef t'un de timmerman alleên mè te be- taelen. Ie mag wi 364 daehen ge woon vaoder weze. Wan de vao derdag is wi vöbie en de kassa in de winkel ei gerinkeld. Bie mien tuus begint tegenwoordig de vaoderdag pas as de huus en de kleinhuus op de koffie kom me. Ons ebbe hin last mi van ge stommel in de keuken in de vroe- hen ochen. Ons ontbijt is eêl sim pel. Mè vö ons soort mensen is 't eigenlijk aoltied moederdag en vaoderdag. Di ebbe m'n hlad hin twide zondag in meie en der de zondag in juni vö nodig. Frans van der Heijde noten van groep zeven, in de bus, op weg naar het Verdron ken Land van Saeftinge. Je hebt een grote tas bij je, met laarzen, een broek, een lunchpakket en natuurlijk iets om te snoepen. Hoe ver zou het zijn? Welnu, dat blijkt reuze mee te vallen. Al na een tijdje draait de bus het par keerterrein van het bezoekers centrum Saeftinghe op. In het centrum worden de kinde ren welkom geheten en het pro gramma van de dag wordt in grote lijnen verteld. Als eerste wordt een korte film getoond over het natuurgebied. Daarin komt aan de orde dat het gaat om een getij degebied. Het is voor kinderen best moeilijk te begrijpen wat dat precies is. Ge lukkig staat er in het bezoekers centrum een opstelling die illus treert wat eb en vloed zijn. Het getij heeft te maken met de draaiing van de aarde en de stand van de zon en de maan. Per vijfentwintig uur is het twee keer hoog en laag water. Daar om dus schuift het tijdstip waar op het hoog of laag water is steeds ongeveer één uur op. Als de getij dewerking begrepen wordt, kan de vraag die hier over gesteld wordt in de lesbrief beantwoord worden. De volgen- In Saeftinge beslaat het pro gramma een hele schooldag. Er wordt begonnen met een ont dekkingstocht door het bezoe kerscentrum. Na deze eerste oriëntatie wordt een korte excur sie gehouden door het schorrij- ke gebied. Het derde onderdeel vindt plaats in de schaapskooi, die als leslokaal is ingericht. Daar kunnen proefjes en doe-ac- tiviteiten gedaan worden. Ook de nabijgelegen drinkput wordt bij dit onderdeel betrokken. En daar zit je dan, met je klasge- Als kind van elf jaar heb je in je leven al best wat gezien. Maar het groot ste brakwaterschor van West-Europa; dat ligt vast heel ver weg. De verrassing is groot als blijkt dat het op nog geen twintig kilometer van je huis ligt. Om basisschoolkinderen kennis te laten maken met een natuurgebied in hun ei gen omgeving, heeft stich ting Het Zeeuwse Land schap bij een aantal terrei nen een scholenproject ont wikkeld. Op de raadkaart van vorige week staat een grotendeels uitgewist verleden. „Deze buurt schap heet Nieuwe Sluis. Ik ben daar geboren en opgegroeid, sa men met mijn broer en zus. On ze ouders hadden hier een boer derij. Helaas is alles afgebro ken", schrijft A. L. L. Smith-Cappon uit Vlissingen. Maar de markante vuurtoren met een hoogte van ruim 28 me ter staat er nog, stelt D. E. Tolle naar uit Terneuzen. „De oudst overgebleven gietijzeren vuurto ren van Nederland, gebouwd in 1867." Nieuwe Sluis bij Breskens was vóór de Tweede Wereldoorlog een vrij uitgebreide buurtschap, merkt W. Woittiez uit Breskens op. „Bij ons 25-jarig huwelijk (ruim 25 jaar geleden) hebben wij een aquarel gekregen van precies dezelfde omgeving en toen was de situatie nog dezelf de, op een tv-antenne en enkele duivenhokken na. Na de laatste dijkverhoging tref je het hier niet zo meer aan." P. H. de Kramer uit Terneuzen zegt dat er zelfs een lagere school was, met meester Bruyn- ooge en juffrouw Keymel. De school begon in 1857 als een par ticuliere school, op initiatief van onderwijzer Johannes van Leeuwen, meldt 'allesweter' C. F. Stevense uit Middelburg. „De gemeente stelde pro deo lee: „Er is een weloverwogen op lossing gevonden. Stond de to ren voor de versterking op de kruin van de oude zeedijk, de kruin van de nieuwe zeedijk - die 3,25 meter hoger kwam - werd aan de landzijde van de to ren gesitueerd. Op deze manier kwam de toren op de buiten berm te staan en auto's die over de Panoraxnaweg rijden, passe ren zodoende de vuurtoren tot op enkele meters. Een unieke si tuatie." Ter herinnering aan de dijkver hoging is aan de oostzijde van Nieuwe Sluis, ofwel 't Killetje, ofwel 't Zandertje (en in de volksmond de Sluuze, schrijft P. Kesteloo uit Breskens), een monument geplaatst: drie decen nia deltawerken. Er staat een steenzetter op en de tekst 'de werkende mens - scheppend in de golven der getijden'. A. Koster woonde vlak na de oorlog in een bunker in de dui nen, op zo'n tweehonderd meter van het eerste huis op de foto. „Voor de bunker stonden twee huisjes, waarin de families Blaakman en Ritico woonden. Bij de vuurtoren stonden drie huizen waarin de torenwach ters woonden. Eén ervan was Keijmel." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: R. C. Ritico, Breskens, A. Francke, Goes en R. Robesin, Groede. Zandertje (meerdere inzenders doen dat). „De man met paard en wagen is mijn overgrootva der Jacobus de Vuijst. Woonach tig bij het Killetje, waar ikzelf ook geboren ben. Ik was de laat ste van zeven generaties De Vuijst, die daar in 1988 vertrok ken is. Het paard heette Fanny en moet een heel lief beest ge weest zijn, al deed het erg lang over de vijf kilometer van Bres kens naar Nieuwe Sluis." Deze inzender weet dat naast de broers Wisse, Izak de Jonge woonde. A. Sponselee uit Sas van Gent geeft aan dat de vuurtoren nu zwart-wit geverfd is, maar ooit ook rood-wit en zelfs geel was uitgedost. In 1981 is de toren aangewezen tot beschermd mo nument en door waterschap Vrije van Sluis gespaard bij de dijkverhoging van 1989. Sponse- Uit de collectie van Hans Lindenbergh een kaart met daarop een situatie die de laatste tijd in het nieuws is. Vraag is: om welke plaats gaat het? Na dere bijzonderheden over vroeger en heden zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 11 juni worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl Onder inzenders van een goede oplossingen wor den drie waardebonnen verloot. het lokaaltje en schoolmateriaal ter beschikking. Het lokaaltje was gebouwd van stenen, af komstig van de afbraak van het voormalig fort Willem I." Het huisje rechts op de foto was van de broers Kobus en Arjaan Wisse. Zij waren de laatste be woners, weet A. C. de Seijn uit Terneuzen. „Het paard en de wagen zijn waarschijnlijk van Izak Boekhout, hij woonde te genover het huisje van Wisse." Volgens D. de Groote uit Ter neuzen kan de vrouw op de kar wel eens Suus Baas (ofwel Kei) zijn, die met vis leurde. „Zij kwam van Cadzand (haven) en ze hadden de enige botter in West-Zeeuws-Vlaanderen. In een van de huisjes woonde Jo hanna van Houte, die huishoud ster was bij ene De Keuning." I. Brouwers-de Vuijst uit Bres kens noemt de buurtschap het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22