PZC Donkere toekomst Van Bommel Van probleemkind tot wervelwind J Lucius en Cocu twijfelgevallen bij Oranje Met RBC toch goed lijkt het te komen NEC huurt Babos van Feyenoord Van Basten: Als iemand taken naar eigen inzicht invultwordt het team zwakker9 Shinji Ono maanden uitgeschakeld FC Omniworld stelt amper eisen aan trainer Schulting De Graaf blijft in Rotterdam Ashley Cole in beroep tegen boete KNVB: protest tegen wetsvoorstel Paralympisch team onder hoede NOCNSF De Graafschap na één jaar terug in eerste divisie dinsdag 7 juni 2005 van onze sportredactie NOORDWIJK - Theo Lucius ruiste gisteren de laatste trai ning op eigen bodem op weg naar de interland Finland-Ne- derland, morgen in Helsinki. De kersverse international heeft last van een achillespees, maar bondscoach Marco van Basten verwacht dat de PSV'er er tegen de Finnen bij kan zijn. Omdat Lucius in het hotel bleef om zich te laten verzorgen en Phil lip Cocu apart trainde, nam geen enkele speler van lands kampioen PSV deel aan de groepstraining. Tien dagen gele den maakten nog zeven PSV'ers deel uit van de omvangrijke se lectie van Oranje. Na Edwin Zoetebier zitten nu echter ook Ooijer, Bouma, Vennegoor of Hesselink én Van Bommel thuis. Van Basten is er de man niet naar zich voor welke beslissing dan ook te verontschuldigen, maar hij hechtte eraan te zeg gen dat het afscheid van vier PSV-spelers tegelijk op puur toe val berust. „Bouma is fysiek niet helemaal in orde, in het ge val Vennegoor of Hesselink ge ven we de voorkeur aan anderen en over Van Bommel is al ge noeg gezegd." Het is overigens nog niet hon derd procent zeker of Cocu mor gen in Helsinki kan spelen. „Phillip heeft aangegeven, dat hij er alles aan zou doen tegen Finland in actie te komen en dat lijkt hem te lukken", aldus Van Basten. „Alles is erop gericht hem te laten instromen in de laatste groepstraining, maar veel risico zullen we niet nemen. Hij moet wel de indruk geven dat hij de wedstrijd redelijker wijs kan uitspelen." GPD ,1 NIJMEGEN - Gabor Babos gaat voor één seizoen il NEC. De Nijmeegse voetbalclub huurt de doelman Feyenoord, waar de Hongaar een contract heeft tot 1 j, 2008. Babos (30) begon zijn profcarrière bij Sopronii in zijn geboortestad Sopron. Na een verblijf bij MTKlk dapest verhuisde hij naar NAC Breda. In 2004 tekende) bij Feyenoord, maar hij kon de verwachtingen niet v®" maken. Bij NEC volgt Babos Dennis Gentenaar o naar Borussia Dortmund vertrok. ANP door Peter van Duyl NOORDWIJK - Een gebrek aan gespreksstof was er niet. Maar de zege op Roemenië, de trans fer van Edwin van der Sar naar Manchester United en het nade rende duel Finland vielen giste ren allemaal in het niet bij hét nieuws uit het oranjekamp. Mark van Bommel, aanvoerder van het dit seizoen ongenaakba re PSV én straks Barcelona-spe- ler, is door bondscoach Marco van Basten uit de selectie gezet. Het idee Van Bommel te passe ren voor het duel met de Finnen ontstond zondagmorgen, toen de technische staf van Oranje rond de tafel zat om over de vori ge én de volgende interland na te denken. Van Basten kwam vlot tot de slotsom dat de PSV- aanvoerder morgen in Helsinki niet in de basis zou staan. En in één adem bedacht de keuzeheer dat hij Van Bommel naar alle waarschijnlijkheid ook niet zou gebruiken als wisselspeler. „Dan heeft het dus ook geen zin hem mee te nemen", lichtte Van Basten zijn besluit toe. De baas van Oranje weigerde in detail te treden over de achter gronden van de val van Van Bommel. Van Basten herhaalde dat hij ontevreden was over de manier waarop de PSV'er zater dag tegen Roemenië invulling gaf aan zijn taak. „Maar we vin den niet dat Mark moet worden gestraft of dat we hem geen leu ke jongen vinden. We baseren ons altijd op voetbalzaken." Het probleem voor Van Bommel gaat uiteraard verder terug dan de interland tegen Roemenië. Zijn optreden in de Kuip was LEEUWARDEN - Sportieve ei sen zijn aan Jan Schulting, de nieuwe hoofdtrainer bij het in het betaald voetbal debuterende FC Omniworld, niet gesteld. De 49-jarige Fries moet vooral een bijdrage leveren aan een driejarenplan, waarin de organisatie van de nieuwe BVO in Almere gestalte dient te krij gen. „Vanuit het niets iets maken, is een mooie uitdaging", zegt Schulting, die enkele weken ge leden werd gepolst door het be stuur van de nieuwkomer in het betaalde voetbal. „FC Omni world is een club die helemaal in de steigers staat, maar het is buitengewoon interessant dat proces vanaf het begin mee te maken." Schulting heeft een contract voor een seizoen getekend en moet werken met een klein budget. De begroting voor het nieuwe seizoen ligt bij Om niworld op 1,5 miljoen euro, waarvan een half miljoen euro voor een licentie naar de KNVB gaat. Zelf heeft Schulting niet veel ei sen gesteld met betrekking tot de nieuwe selectie. „Ik heb voor al gevraagd naar de status van hoofdtrainer en daarop een goed antwoord gekregen. Wat de mogelijkheden zullen zijn, weet ik nog niet in detail. Daar over moet ik de komende tijd met Jeffrey Kooistra (technisch manager) gaan stoeien." Kooi stra wordt waarschijnlijk de as sistent van Schulting. Ajax In de komende tijd moet ook een samenwerkingsverband met Ajax gestalte krijgen. Over scou ting en het eventuele huren van spelers moet Omniworld met de Amsterdamse club een akkoord kunnen sluiten, denkt Schul ting, die van 1994 tot 1997 hoofdtrainer was bij Veendam. De laatste twee seizoenen werkte hij bij Cambuur. Daar was hij anderhalf jaar assistent onder Dick de Boer. Die werd in de winterstop wegens tegenval lende resultaten ontslagen. Schulting nam daarna het hoofd trainerschap voor een half jaar op zich. Hij had graag bij Cam buur willen blijven, maar de nieuwe trainer Roy Wesseling wilde hem niet als assistent. GPD voor de technische staf de drup pel die de emmer deed overlo pen. Eigenlijk al sinds zijn aan stelling voert Van Basten een strijd met Van Bommel over zijn manier van spelen. Daarover hebben de twee ook een aantal pittige discussies achtef de rug. Tactisch inzicht De bondscoach verwijt de Lim burger vooral dat hij zijn direc te tegenstander te vaak te veel ruimte laat. Volgens Van Basten is dat niet zozeer een gebrek aan tactische discipline, maar meer een tekort aan tactisch inzicht. „Hij luistert wel, maar doet het niet op de manier zoals wij die verwachten. En als iemand zijn taken naar eigen inzicht invullt, wordt het team zwakker." Opvallend is het verschil tussen de Van Bommel bij PSV en die bij Oranje. Bij zijn club is hij een zelfbewuste leider, in de na tionale ploeg vaak een onbehol pen tobber. In het Nederlands elftal worden andere dingen van hem gevraagd, stipte Van Bas ten aan. „Ik vind dat de midden velders in dienst van de aanval lers moeten spelen. In sommige elftallen liggen die verhoudin gen anders", zei de coach. Van Bommels toekomst bij Oran je ziet er aardedonker uit. Van Basten zei gisteren dat de mid denvelder geen nieuw 'geval See- dorf' is. Dat hij hem er weer bij neemt, zodra hij in Spanje zijn ongelijk bewijst. Maar de bonds coach zal ongetwijfeld in het achterhoofd houden dat hij Van Bommel in tien maanden tijd en strijd niet naar zijn wensen heeft kunnen plooien. Toen Van Basten de speler zon dag belde met de fatale medede ling, gaf hij hem het advies op het veld te reageren. Het ligt ech ter voor de hand dat Van Bom mel pas weer een uitnodiging krijgt als hij precies doet wat de coach van hem verlangt. „Mark was erg teleurgesteld en vond 't moeilijk te accepteren. Hij zei: 'potverdomme ik wil wél naar het WK'. Dat is een prima instel ling, maar dan moet hij wel aan onze verwachtingen voldoen." Ook in de spelersgroep werd ver rast gereageerd op het wegval len van Van Bommel. Aanvoer der Edwin van der Sar had de PSV'er zondagavond aan de lijn en ook hij constateerde dat de middenvelder 'zeer teleurge steld' was. „De bondscoach heeft ons de exacte reden gege ven en op bepaalde punten kan ik me er wel in vinden", zei Van der Sar. „Maar Mark kennende, knokt hij zich wel weer terug, daar heb ik alle vertrouwen in." Zonder stoere taal te gebruiken maakte Van Basten helder dat de beslissing hem geen enkele moeite had gekost. „Het doet me niet zo gek veel. Wij zijn er om keuzes te maken, dat doen we voor elke interland. De ene keer geeft dat wat meer deining dan de andere omdat het een grote speler betreft. En Mark is natuurlijk een speler van naam en faam." Mark van Bommel zelf weigert vooralsnog commentaar te ge ven. „Ik praat niet via de media met de bondscoach. Natuurlijk ben ik teleurgesteld. Maar ver der trek ik er op dit moment geen conclusies uit", aldus Van Bommel gisteren. GPD Mark van Bommel zoekt de dug-out op na zijn wissel in zijn voorlopig laatste interland voor Oranje, zaterdag tegen Roemenië. Quincy Owusu Abeyie is binnen en buiten de lijnen een bijzondere verschijning door Leon ten Voorde HOENDERLOO - Hij werd weggestuurd bij Ajax, opge pikt door Arsenal en geldt nu als dé sensatie van Oranje on der 20. Wie is Quincy Owusu Abeyie eigenlijk? De rappe vleugelspeler over de intieme band met zijn vader, Ghana, zijn stempel van lastige jongen en zijn waanzinnige snelheid. Quincy Owusu Abeyie doet van af vrijdag met Nederland mee aan het WK onder 20 jaar. Zijn vader „Ik was tien jaar toen mijn va der en moeder uit elkaar gin gen. Ik ben met mijn vader mee gegaan, heb zijn naam aange houden en ben door hem opge voed. Als je alleen met je vader woont, weet je al snel hoe het is om een man te zijn." „Mijn vader stond elke dag voor me klaar, aan hem heb ik ontzettend veel te danken. Met hem voetbalde ik ook bijna el ke dag in een park in de Bijl mer. En dat doet hij nu nog steeds met mijn broertje van vijf jaar, die ook fantastisch kan voetballen. Voor mijn va der zou ik het ook verschrikke lijk vinden als ik niet zou sla gen als voetballer. Toen ik werd weggestuurd bij Ajax, voelde ik me enorm schuldig te genover hem." Ghanese roots „Mijn vader en moeder komen uit Ghana, ik ben geboren in Amsterdam. Met Ghana heb ik niet zoveel. Ik ben er in 2000 ge weest, maar eerlijk gezegd deed het me weinig. Het groot ste deel van mijn familie woont verder ook in Nederland. Dat wil niet zeggen dat ik me ook een echte Nederlander voel. Londen is mijn thuis. Als ik een paar dagen in Nederland ben, heb ik al weer heimwee naar Engeland." „Dat komt ook omdat ik in Londen een nieuwe start heb gemaakt toen ik nergens meer naar toe kon. Daar kende nie mand me en kon ik in de anoni miteit verder. Achteraf is het ook goed geweest dat ik uit de Bijlmer ben weggegaan. Om eerlijk te zijn waren de verlei dingen daar misschien ook wel te groot voor mij. Ik heb daar veel vrienden en je kunt daar genoeg leuke dingen doen die niet goed zijn voor een voetbal ler." Lastige jongen „Ik heb het zelf verpest bij Ajax. Ik was lastig, eigenwijs, kon moeilijk tegen kritiek en kwam vaak te laat. Ik had ook met bijna alle trainers ruzie, omdat ik vond dat alles om mij draaide. Toen ik in B2 zat, heb ben Kees Zwambom (hoofd op leidingen) en Wilco van Buuren (trainer) me wegge stuurd. Toen vond ik dat zwaar onterecht, nu moet ik toegeven dat het gewoon mijn eigen schuld was. Het nadeel is al leen dat je van dat stempel van lastige puber nooit meer af komt." „Ik kom soms nog wel eens te laat op een afspraak, maar dat komt omdat ik dan heel even de tijd ben vergeten. Meer zit er niet achter. Maar als er met mij iets gebeurt, ben ik meteen weer die lastige jongen." „Pasgeleden stond er in de Ne derlandse kranten dat ik be trokken was geweest bij een vechtpartij. Maar de waarheid was dat ik in de auto zat, toen er op straat wat gebeurde. Maar in Nederland riep ieder een: 'kijk, Owusu weer'. Dat slaat nergens op. Ik ben de laat ste jaren een stuk volwassener geworden en weet precies wat er van een prof wordt ver langd." „Ik ga ook bijna nooit uit. De enige bij wie ik over de vloer kom, is Robin van Persie. Met hem rij ik ook elke dag naar de training. Zijn vrouw kookt vaak voor me en als ik vuile was heb, kan ik dat brengen. Het zijn fantastische mensen." Arsenal „Ik was vorig jaar al rond met Feyenoord, maar toen werd Quincy Owusu Abeyie (midden) in actie voor het Nederlands elftal onder 20 jaar: „Ik wil met deze ploeg wereldkampioen worden en dan volgend jaar naar het WK in Duitsland." foto Marnix van Wijk/GPD Gullit daar trainer en was de overgang van de baan. Gullit heeft vorig jaar op het EK on der 19 jaar vervelende dingen over mij en Ryan Babel geroe pen. Dingen die nergens op sloegen. Als mens en trainer is Gullit me toen enorm tegenge vallen, waardoor Feyenoord geen optie meer voor me was." „Het was een zware tijd, want ik kon nergens naar toe en het enige wat ik deed, was voetbal len op straat. Maar opeens had mijn zaakwaarnemer geregeld dat ik op stage kon bij Arsenal. Ik deed het daar zo goed dat ik mocht blijven. Ik weet nog dat ik op een van de eerste trainin gen een paar kunstjes deed. Martin Keown (een bikkelhar de verdediger) kwam naar me toe en riep direct: 'als je dat bij mij doet, schop ik je doormid den'. Hij heeft me wel een paar keer geraakt, ja hahaha. Weet je wat zo opvallend is? Vroeger trainde je om dingen te leren, maar bij Arsenal moet ik juist bepaalde dingen afleren." Snelheid „Ik ben nog nooit een verdedi ger tegengekomen die sneller is. In de wedstrijd ren ik bij de eerste bal ook altijd meteen op snelheid langs mijn tegenstan der heen. Dan weet hij ge noeg... Ik kon vroeger al hard lopen, maar bij Arsenal ben ik nog een stuk sneller geworden. Ik ben echt dodelijk snel." WK onder 20 jaar „Laat een ding duidelijk zijn: ik mag me dan in Londen thuis voelen, ik zou niet voor het En gels elftal kunnen spelen. Ik ben er trots op dat ik voor Oranje mag uitkomen. Dit WK in Nederland is een prachtig po dium om te laten zien dat ik ben veranderd. Ik wil met deze ploeg wereldkampioen worden en dan volgend jaar naar het WK in Duitsland." GPD TOKIO - Shinji Ono heeft naar verwachting twee totdj i maanden nodig om te herstellen van de breuk in zijn ree tervoet. Zijn Japanse arts heeft dat gezegd. De Feyenocc I der onderging gisteren een operatie, waarbij een metal I plaatje in de voet werd aangebracht. Ono liep het gele ken middenvoetsbeentje woensdag op in Abu Dhaj waar hij zich met Japan voorbereidde op de WK-kwalif catiewedstrijd in en tegen Bahrein. ANP/KYODO ROOSENDAAL - Edwin de Graaf, die onder technisó leiding van Ruud Gullit nog mocht vertrekken, blijftt Feyenoord. De oud-RBC'er ziet met de komst van train Erwin Koeman nieuwe kansen. De Graaf (25) stond int belangstelling van diverse clubs, waaronder NAC, I en RKC. Hij heeft bij Feyenoord een doorlopend contra tot halverwege 2006, met een optie voor nog twee si nen. GPD LONDEN - Ashley Cole gaat in beroep tegen de boetedi de Premier League hem oplegde wegens ongeoorloofde: derhandelen met Chelsea. De voetballer van Arserc moet omgerekend 150.000 euro betalen omdat hij z toestemming van zijn club met de Londense kampioene: de tafel ging zitten om een transfer te bespreken. Ook Chelsea en zijn coach Jose Mourinho kregen vort; week hoge boetes van een speciale commissie van de Pr mier League, omgerekend respectievelijk 4 5 0.000 e 300.000 euro. De onderhandelingen vonden plaats op! januari. Een laakbaar moment om achter Arsenals r; om met elkaar te onderhandelen, oordeelde de commiss Op dat moment waren beide clubs nog in de race voorl kampioenschap van Engeland. Het is nog niet bekendi Chelsea en Mourinho in beroep gaan. ANP/RTR DEN HAAG - De KNVB heeft minister Remkes vanBii nenlandse Zaken nogmaals dringend verzocht de politi kosten voor voetbalduels ook in de toekomst niet at profclubs door te berekenen. Bondsdirecteur HenkKë meent dat de openbare orde rond stadions ook in a huidige situatie met minder geld kan worden g haafd. Het huidige regeerakkoord bevat een ontwerpwetsvoc: stel waarin staat dat de politiekosten bij grote publiè evenementen in de toekomst moeten worden dooi rekend. Clubs uit het betaalde voetbal vrezen dat zi dat geval gezamenlijk circa 13 miljoen euro meer kwi zijn. ANP foto Peter Schols/GPD van onze sportredactie ROOSENDAAL - RBC kan zich stilaan voorbereiden op een der de opeenvolgend seizoen in de eredivisie. De ploeg uit Roosen daal won op eigen veld de top per in poule A van de nacompeti- tie tegen Volendam (4-0). RBC heeft donderdag aan een gelijkspel bij VW genoeg om de gradatie af te wenden. Door de ruime score van gisteravond heeft de ploeg bovendien een be ter doelsaldo dan Volendam, dat voor de resterende thuiswed strijd tegen Stormvogels/Telstar een achterstand van drie punten heeft. Zo lijkt het allemaal toch nog goed te komen met de West-Bra banders, die maandenlang on der trainer Jan van Dijk en na diens congé wekenlang onder op volger Dolf Roks van de ene bles sure naar de andere tegenslag ploeterden. Na de succesvolle pe riode-Maaskant was er plots pa niek bij de club, die ook in de eerste helft van de nacompetitie aan het wankelen werd ge bracht en slechts overeind bleef dankzij een dosis geluk. Door de tweede thuiszege op rij is het ongeslagen RBC sinds gis teravond zelfs koploper. De weerstand van Volendam was snel gebroken. Guijt mocht in de achtste minuut ongehinderd door het hart van de verdedi ging soleren en de score openen. Pius Ikedia verlengde na ruim een halfuur spelen een verre trap van doelman Maikel Aerts: ARNHEM - De bondsraad van de Nebas (koepel voor aangepas te sporters) heeft besloten de be stuurlijke verantwoordelijkhe den van het Nederlands Para lympisch Team over te dragen aan NOCNSF. De uitzendingen van het Neder lands Paralympisch Team naar Salt Lake City (2002) en Athene (2004) vielen al onder organisa torische verantwoordelijkheid van NOCNSF. Het succes daar van heeft de Bondsraad doen be sluiten akkoord te gaan met een volledige overdracht. ANP 2-0. Danny Guijt, Sammy Yob souf en Elvis Hammond misli nog voor de rust kansen o vroegtijdige beslissing. De Noord-Hollandse a was vele keren te licht voor robuuste verdediging van R waar de routiniers Robert Moi naar en Danny Hesp niet inve legenheid werden gebracht. Od ruim een halfuur tegen tienms - nadat scheidsrechter Roé Luinge wegens een door he waargenomen elleboogsto Youssouf rood had geg konden de bezoekers wel au dringen maar nooit de spannin terugbrengen. Karim Bridjib de pech met een fraaie volley! paal te treffen, Sebastian Steur vuurde net over. Acht doelpunten Hammond, vrijdagavond ffl twee treffers al van grote waï de in het duel Stormvogels/Telstar, schoot i de slotfase nog twee keer rail voor RBC. Met acht doelpunlfi voor en pas één tegen is ook te doelsaldo in Roosendaals voer deel. Maar trainer Dolf Roks durfc zich gisteravond nog niet rijk» rekenen. „Logica bestaat nieta voetbal. Kijk naar wat er is? beurd in die Champions tó gue-finale. We moeten niet i vroeg juichen." DEN HAAG - Het ge van De Graafschap gisteravOl tegen Helmond Sport (2-2)' tot gevolg dat de Doetinchem» ploeg na een seizoen op het hoof ste niveau weer degradeert 0 de eerste divisie. Helmond Sport heeft de kal op promotie nog wel in e hand door Sparta donderdag eigen veld in het laatste duels poule B van de nacompetitie- verslaan. Cvetkov was in Doetinchem« held bij de Brabanders, I maakte beide treffers na f 2-0-achterstand. De bela gelijkmaker viel vijf minutë voor het einde. Sparta versie Zwolle met 3-1, maar moettoö nog een keer aan de bak, GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20