Jaspers op WK nog zonder keu Muntz speelt beter dan ooit Armstrong mijdt knechtenwerk niet Leferink international af Nederlandse turnen staat weer op kaart Bagage driebanders zoek Michaëlla Krajicek in tophonderd NBA opgeschrikt door bommelding Bryant wint Memorial golftoernooi Van Heeswijk zesde in Amerika Volleyballers sluiten af met verlies Breukink maakt voorselectie voor Tour de France Thanou betuigt haar onschuld voor de rechter dinsdag 7 juni 2005 /wFrits Bakker LUGO - Het vliegtuig gemist in Madrid, de biljartkeu kwijt en dodelijk vermoeid van de reis. Dick Jaspers, die deze week in het Spaanse Lugo zijn wereldti tel driebanden verdedigt, dook gisteravond maar snel zijn hotel in om te rusten. De trainingssessie, aan de voora vond van het WK, lieten hij en Jean Paul de Bruijn aan zich voorbij gaan. „We hebben zó lang gereisd, met zó veel uren wachten, dat ik nu even geen zin heb om te trainen", zei de Brabander, toen hij na twaalf uur reizen eindelijk in Lugo was aangekomen. Trainen kon toch al niet, want Jaspers en De Bruijn hadden geen keu om te spelen. Tijdens de tussenlanding in Madrid was er iets mis gegaan met de baga ge van de Nederlandse biljar ters. Jaspers, De Bruijn en Tijssens stapten in Santiago de Compostella op de bus zonder bun biljartspullen. Die kwamen met een latere vlucht toch nog aan, zodat de Belg Frederic Cau- dron voor reddende engel kon Spelen. Reekshoofd Jaspers heeft het geluk dat hij vandaag nog een dag rust heeft. De titelverdediger komt als reekshoofd in zijn poule pas op de tweede dag in actie. Jaspers speelt in de schiftingen tegen de Spanjaard Raul Hernandez en de Amerikaan Michael Kang. Zijn twee tegenstanders ontmoe ten elkaar vandaag, morgen ..treft Jaspers de verliezer van ■diepartij Hulstenaar Jean Paul de Bruijn begint zijn derde WK vandaag al tegen Miguel Guixe uit Uru guay. De Zuid-Amerikaan speel de onlangs op zijn continent een toernooi, waarin hij zich plaatste voor het WK. Het moyenne was niet indrukwek kend: 0.750. De andere tegenstander in de poule van De Bruijn is gevaarlij ker. Murat Coklu, de jonge Turk die vorig jaar verrassend het Eu ropees kampioenschap won, geldt als één van de outsiders. De Bruijn is gebrand op een sterk optreden. „Ik had op het EK in Porto ook een sterke start, maar werd uitgeschakeld in een ongelukkige partij tegen Polychronopoulos." Klaar Na de winst van De Bruijn met Ockenburgh in de play-offs van de eredivisie heeft hij niet- veel meer gespeeld. „We hebben geen wedstrijden meer gehad, maar ik heb genoeg getraind. Ik denk wel dat ik klaar ben voor dit WK." John Tijssens, de derde deelne mer voor Nederland, speelt van daag in zijn poule tegen de Ja panner Kobayashi. Het wereld kampioenschap, in het Circulo de las Artes in Lugo, wordt ge speeld met 48 deelnemers, die in poules van drie strijden om een plaats in de eindronde. Het toer nooi, dat vandaag begint, ein digt zaterdag. De grote afwezige in Lugo is de Turk Semih Sayginer. Hij mag van zijn eigen bond geen buiten landse toernooien spelen, omdat hij het voortdurend met die bond aan de stok heeft. Saygi ner werd in 2003 nog wereld kampioen in het Spaanse Vaüö- dalid, vier jaar eerder liet hij zich kronen tot Europees kam pioen. De Noorse sprinter Thor Hushovd is iedereen te snel af in de eerste etappe van de Dauphiné Liberé. foto Pascal Fayolle/EPA door Tim Senden GIVORS - Lance Armstrong heeft gisteren het moraal van zijn Discovery Channel-ploeg verhoogd door zich in de rol van knecht te schikken. De Ameri kaan verrichtte in de eerste etap pe van de Dauphjnë Liberé, Aix-les-Bains-Givors, geregeld kop\vé'rk om een groep van zes man - onder wie Koos Moeren hout - terug te pakken. Die* actie was niet alleen be doeld om zijn conditie op te vij zelen. De zesvoudig Tourwin naar was er veel aan gelegen de leiderstrui van ploeggenoot en vriend George Hincapie te verde digen. Dat lukte. Vier kilometer voor de streep greep het peloton de vluchters en maakten de rap pe mannen zich op voor een mas saspurt. Die werd gewonnen door de Noor Thor Hushovd, die de Zuid-Afrikaan Robert Hun- ter en de Spanjaard Juan Anto nio Flecha voorbleef. Op dat moment hadden de man nen van Discovery Channel zich al tevreden laten terugzakken in de boezem van het peloton. De buit - weer een leiderstrui voor Hincapie - was veiliggesteld. „Lance zag er goed uit", vond Hincapie. „Toen de achterstand op de kopgroep 25 seconden be droeg, heeft hij bijna in zijn een tje het gat dichtgereden." De reden voor Armstrongs nede righeid is duidelijk, meent de coureur: „Armstrong deed dit om mij een cadeau te geven. En ik bedank hem daarvoor." Samensmelting Niet alleen Hincapie was hem dankbaar, ook Thor Hushovd mocht na afloop van de eerste rit The Boss bedanken. De Noor se sprinter profiteerde optimaal van de samensmelting en boekte zijn derde zege van het seizoen. Eerder was Hushovd al succes vol in de eerste rit van de Vier daagse van Duinkerke en de ze vende rit van de Ronde van Cata- lonië. Na een mooi voorseizoen (met de derde plaats in Milaan-San- Remo, de vijfde plaats in Gent-Wevelgem en de negende plaats in Parijs-Roubaix) lijkt de 27-jarige spurtbom uit Aren- dal goed op schema te liggen om in gewenste conditie aan de Tour te beginnen. Hij kan straks in juli op zoek naar een derde ritoverwinning, nadat hij al een etappe won in 2002 en in 2004. Vorig jaar streed hij tot de slot dag mee om de puntentrui, maar moest hij zijn meerdere er kennen in de Australiër Robbie McEwen. Hushovd: „Een zege in de Dauphiné is mooi. Maar mijn belangrijkste doel is het winnen van het puntenklasse ment in de Tour." ANP/RTR MIAMI - Michaëlla Krajicek is de tophonderd van de we reld binnengetreden. Door haar kwalificatie voor het hoofdtoernooi van Roland Garros steeg de zestienjarige van de 114e naar de 99e plaats. Miriam Oremans was in augustus 2002 de laatste Nederlandse in de tophonderd. Ze stond toen 96e. Gisteren kreeg Michaëlla Krajicek ook het bericht dat ze met haar halfbroer Richard een wild card heeft ontvangen voor Wimbledon. Zij en de Wimble- don-kampioen van 1996 komen samen uit in het gemengd- dubbel. De Amerikaanse Lindsay Davenport voert nog steeds de wereldranglijst bij de vrouwen aan. De Belgische Roland Garros-winnares Justine Henin-Hardenne staat zevende. Verliezend finaliste Mary Pierce steeg naar de dertiende positie. Bij de mannen klom Roland Garros-kampioen Rafael Na- dal van de vijfde naar de derde plaats, Roger Federer gaat aan kop. Peter Wessels is met de 79e plaats de hoogst ge noteerde Nederlander. ANP DETROIT - De politie van Detroit heeft een man gearres teerd in verband met de bommelding voor het duel in de play-offs van de Amerikaanse basketbalcompetitie NBA. Een paar uur voor het begin van de zesde wedstrijd tussen Detroit Pistons en Miami Heat kwam een telefoon tje binnen. Nadat na uitgebreid onderzoek niets werd aangetroffen, begon de wedstrijd toch op de geplande tijd. ANP/AFP DUBLIN - Golfer Bart Bryant heeft op de Muirfield Villa- ge Golf Club in Dublin (Ohio) het Memorial toernooi ge wonnen. De Amerikaan eindigde met 272 slagen voor zijn landgenoot Fred Couples, die een slag meer nodig had. Tiger Woods werd met Bo Van Pelt en Jeff Sluman ge deeld derde (276). Het was Bryants tweede zege. ANP/RTR PHILADELPHIA - Max van Heeswijk is zesde geworden bij de Amerikaanse titelstrijd. De Nederlandse wiel renner van het Amerikaanse Discovery Channel had op de finish 44 seconden achterstand op winnaar Chris Wher ry. Na 250 kilometer eindigde Wherry in Philadelphia voor zijn landgenoten Chris Horner en Danny Pate. ANP/AFP PORTLAND - De Nederlandse volleyballers hebben hun oefenserie tegen Amerika en Canada afgesloten met een nederlaag. De mannen van bondscoach Harry Brokking verloren hun derde en laatste wedstrijd tegen de Verenig de Staten met 3-0 (25-22 25-23 25-16). Tijdens de eerste stage onder de opvolger van Bert Goedkoop behaalde Oranje zeven zeges op Canada. Tegen de VS werd twee keer verloren en een keer gewonnen. De basis bestond in de slotwedstrijd uit Van Gendt, Van Dijk, Kooistra, Bontje, Klok, Van de Loo en libero Rade maker. Tarel en Van der Wel vielen in. ANP UTRECHT - Ploegleider Erik Breukink van de Rabowieler- ploeg heeft een voorselectie van elf renners gemaakt voor de Ronde van Frankrijk. Uitein delijk gaan er negen naar de Tour. De Spanjaard Oscar Freire, de Rus Denis Mentsjov en de Deen Michael Rasmussen zijn drie zekerheden in de selec tie. Breukink heeft zes Nederlan ders gekozen in zijn groep van elf.Drie van hen zijn in juli mo gelijke debutanten: Pieter Wee ning, Joost Posthuma en Gerben Löwik. Karsten Kroon, Erik Dekker en Ichael Boogerd zijn de andere Nederlanders, die wel Tourerva- Mg hebben. Dekker (tien keer) en Boogerd (elf) zijn zelfs Tour veteranen. De laatste twee ren ners in de groep zijn de Belg MarcWauters en de Spanjaard Pedro Horrillo. ANP ATHENE - De in opspraak ge raakte Griekse sprintdiva Ekate- öniThanou heeft voor de recht bank in Athene beschuldigingen °ver het bewust ontlopen van dopingcontroles van de hand ge wezen, Volgens justitie heeft de atlete drie keer met opzet een do- Pingcontrole ontlopen en tevens gelogen over een ongeluk met een motorfiets. Collega-sprinter Kostas Kente- ns moet later terechtstaan voor dezelfde vergrijpen. Als de atle te schuldig worden bevonden, hnngt hen een voorwaardelijke jdstraf boven het hoofd. Pteris, olympisch kampioen de 200 meter in 2000, en Nou, die zilver won in Syd- W op de 100 meter, misten t0°i' de Spelen in Athene do- jngcontroles in traingskampen fel Aviv en Chicago) en bij aan- SPBist in Athene. Na de derde Wstructie zetten ze volgens jus- ™e een motorongeluk in scène trokken zich terug voor de Spelen. ^Griekse bond sprak het duo H De internationale atletiek- tederatie IAAF ging tegen die ^spraak in beroep bij het pS.het internationale sporttri- Nal in Lausanne. ANP door Herman Wissink DEBRECEN - Met de vijfde plek in het medailleklassement van het EK staat het Neder landse turnen weer op de kaart. Achter Frankrijk, dat met drie gouden en een totaal van zes me dailles de ranglijst aanvoerde, Roemenië, Spanje en Italië. Maar vóór Rusland, dat welis waar zes medailles veroverde, maar daar geen gouden plak bij had zitten. Het EK turnen in het Hongaarse Debrecen leverde voor de Oranje-equipe een gouden, zilve ren en bronzen plak op. De zondag begon met het hoofdge recht van Yuri van Gelder, wat volgde was het bronzen toetje van Jeffrey Wammes en uitein delijk zorgde Suzanne Harmes met zilver voor de slagroom op de taart. Eigenlijk hadden het vier plakken moeten zijn, maar soms lijkt de jurysport turnen een beetje op het Eurovisie Songfestival. Daar is het heb ben van vriendjes ook heel be langrijk. Wammes merkte dat toen hij op vloer vierde werd met een be tere oefening dan zijn Hongaar se concurrent, waarop hij 25-duizendste tekortkwam. Maar de Hongaar turnde nu een maal een thuiswedstrijd en met name het Bulgaarse jurylid was gevoelig voor het luidruchtige applaus. Ook Van Gelder kreeg er mee te maken. Al sinds hij het op rin gen goed doet, komt hij met geregeld een Spaans jurylid te gen dat hem vaak erg lage punten geeft. Ook zondag in de finale. Gevolg: Van Gelder werd wel eerste, maar moest die plek delen met een Italiaan die een keurige oefening liet zien, maar niet zo goed als die van Van Gel der. Finaleplaatsen Desondanks mag Nederland te rugkijken op een zeer geslaagd EK. Met een WK in het vooruit zicht biedt dat nieuwe perspec tieven. Ga maar na: twaalf fina leplaatsen turnde het Neder landse team bij elkaar. De Oran je-ploeg leverde de maximale vier deelnemers in de meerkamp finales. Acht keer was Neder land vertegenwoordigd bij de toestelfinales. Ter vergelijking: turnnatie nummer één, Rusland, moest genoegen nemen met ze ven toestelfinales Alleen Frank rijk en Roemenië kwamen in aantal boven Nederland uit. Dat mag als een mooi resultaat worden bestempeld. Want het EK in Debrecen was het eerste volledig individuele EK. Geen landenwerdstrijd en veel ruimte voor de echte toestelspecialis ten. Wie zich in dat selecte gezel schap zo staande weet te hou den, verdient dat niets dan lof. Al regelmatig werd het Neder landse turnen afgeschreven, maar steeds weer wordt er ver volgens een resultaat neergezet dat de volgers van het nationale turnen doet opveren. Sceptici be weren dat het allemaal niet goed gaat en dat er op de lange termijn het ergste valt te vrezen omdat er weinig aanstormend ta lent is. Maar Debrecen bewees voorlopig het tegendeel. Turndiva Natuurlijk is Suzanne Harmes met haar negentien jaar de jong ste niet meer, maar Loes Lin- ders liet zien een turnster voor de toekomst te zijn. Turndiva Verona van de Leur kon na haar dip van een paar jaar terug ook weer aardig meekomen. En bij de mannen is niet alleen de pas achttienjarige Jeffrey Wammes er één om te blijven volgen. Ook Epke Zonderland heeft laten zien een gedegen meerkamper te zijn, al moet hij in zijn oefenin gen nog wat stabieler worden. Nu er ook een sponsor is gevon den die de complete nationale ploeg financieel ondersteunt richting WK, ziet de toekomst er zonnig uit. Er is eindelijk weer eens geld voor bijvoor beeld buitenlandse stages. De komende weken kan het Ne derlandse publiek tijdens de NK vrouwen in Nijmegen op 18 en 19 juni en de NK mannen een week later in Emmen de interna tionale top aan het werk zien. Hoe vaak krijg je de kans om bij voorbeeld een Europees en wel licht toekomstig wereldkampi oen in eigen land aan het werk te zien? Laat staan dat het dan ook nog eens gaat om een Neder lander. Dat kan niet anders dan volle zalen trekken. Als de turnbond KNGU nu de successen ook nog eens te gelde weet te maken en vervolgens de EK voor 2008 binnenhaalt, zo als gepland, dan kan het niet an ders dat aanstormend talent ge woon staat te popelen om aan te haken. GPD van onze sportredactie LICHTENVOORDE - Elles Le ferink houdt de eer aan zich zelf. Na het besluit van bonds coach Avital Selinger haar niet mee te nemen naar de Grand Prix besloot de volleybalster haar interlandloopbaan te beëin digen. Leferink: „Avital heeft gezegd dat ik niet in de structuur pas, dan is het over voor mij. Hij zei dat ik mee mag naar het EK omdat het mijn droom was daar afscheid te nemen. Maar ik wil mee om mijn kwalitei ten." De 28-jarige Leferink laste vo rig seizoen al een pauze in bij Oranje, maar mede op verzoek van Selinger besloot ze terug te keren. Ze had zich ingesteld op een lange zomer, met als hoogte punt het Europees kampioen schap. Leferink heeft Selinger laten weten dat ze voor het EK beschikbaar is als hij door bles sures niet genoeg speelsters bij elkaar kan krijgen. Selectie voor Grand Prix: Kim Staelens, Francien Huurman, Chaïne Staelens, Janneke van Tie nen, Elke Wijnhoven, Alice Blom, Floorlje Meijners, Carlijn Jans, Ma- non Flier, Riëtte Fledderus, Ingrid Visser, Debby Stam, Sanna Visser, Caroline Wensink. ANP Golfer wil herstel vervolg geven door Dolf Schellekens WENTWORTH - Rolf Muntz is pas 36 jaar. Toch schrijven ve len de man die golf in Neder land op de kaart zette al af. Hij laat ze. „Na een dip ben ik nu be ter dan ooit." Het was in juli 1999 dat Rolf Muntz in een sterk veld als acht ste'eindigde op het Dutch Open, zijn hoogste klassering op het toernooi dat donderdag weer van start gaat. Net als nu was de Hilversumsche Golf Club ook toen gastheer van het enige Ne derlandse toernooi dat de Euro pese Tour rijk is. Daar houdt voor Muntz de vergelijking op. De in België wonende golfer was eind vorige eeuw zonder concurrentie het beste dat Ne derland de internationale fair ways te bieden had. Maar dat er vaderlandse toppers aan zaten te komen, bleek in die week voor het eerst. Met zijn achtste plaats was Muntz niet eens de beste Nederlander. Een 24-jari- ge jongen uit Zeist deed het met een vijfde plek net iets beter. Zijn naam: Maarten Lafeber. Dat was toen een enorme stunt, maar inmiddels is alles anders. Lafeber, die het Dutch Open twee jaar geleden won, hoort nu bij de favorieten, Muntz staat in het rijtje van outsiders. Boven dien is er in de persoon van Ro bert-Jan Derksen een derde Ne derlandse topspeler bijgeko men. „Ik vind het prachtig", zegt een ontspannen Muntz. „Het is prima voor het Neder landse golf. Je hebt meer dan één goede speler nodig om de sport verder te brengen." Muntz weet waarover hij praat. Toen hij in 2000 als eerste Ne derlander een toernooi won op de Europese Tour (Qatar) reisde hij al jarenlang langs de mondia le golfbanen. „Als ik toen mijn tourkaart hield, schreven ze me de hemel in. Leek het wel alsof ik Tiger Woods was. Die kaart heb ik in tien jaar niet verloren. Maar wat je ooit allemaal deed, betekent nu niets meer." Lafeber en Derksen zijn de nieu we helden. Waar Muntz de laat ste jaren kampte met een grote inzinking, wonnen zij toer nooien. Muntz haalde vorig jaar maar net zijn kaart voor de Eu ropese Tour. Hij was golfhisto- rie. „Het ging mis halverwege 2003. Ik had het beste jaar uit mijn carrière achter de rug, het ging weer lekker. Maar ineens was het gevoel weg. Burn-out is een groot woord, maar ik was op. Een combinatie van te veel toernooien achter elkaar en slechte timing." Muntz zakte diep weg. „Ik ben een speler die jarenlang juist is gedragen door gevoel. Maar je hebt techniek nodig als onder bouw. Daarin ben ik daarna te ver doorgeslagen. Ik ben met te veel dingetjes bezig geweest, heb goede dingen afgebroken." Golf is vooral een mentale sport. Zit het niet goed in het hoofd, dan ben je kansloos. „Toen ik professional werd, was ik 25. Nu ben ik 36. Maar er ko men tegenwoordig jongens op de Tour van net in de twintig die al tien jaar zijn klaarge stoomd. Die liggen in oefenjaren bijna op je voor en knallen je in eens voorbij. Dat kan je wild ma ken, maar je moet rustig blijven. Dat lukt me nu goed." Muntz' hoofd begint weer leeg te raken. „Het vertrouwen is er op de baan lang niet geweest. Niet in het shot dat ik op dat mo ment moest maken. Dat is aan het omdraaien. Ik speel nu slag voor slag. Het kan snel gaan in het golf. Ineens ben je weg, maar je staat er ook zo weer." Rolf Muntz heeft tegenwoordig weer vertrouwen. „Ik speel nu slag voor slag. Het kan snel gaan in het golf. Ineens ben je weg, maar je staat er ook zo weer." foto Yves Herman/GPD Hij wii het graag laten zien in ei gen land. „Eén keer per jaar zijn we even van iedereen. Dat voel je met elke slag. Daarom is het zo leuk om dit toernooi te spe len. Ik ga weer met het idee dat ik kan winnen. En straks zitten die jongens weer gewoon achter mij." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19