Gemeenten trappen op rem Delta PZC De kunst van het passagieren Geometrische vormen als basis Kreeft combineert lastig met champagne Commissarissen in de wacht If 1 kunst Souburgers winnen NK stijldansen Woninginbraak in Zierikzee Inbraken in auto's Goesenaar pleegt huisvredebreuk Met drank op achter het stuur Toch akkoord uitbreiding kazerne Lnrtienk Postma MIDDELBURG - Het Zeeuws energiebedrijf Delta durft de sa larissen van de commissarissen niet meteen drastisch te verho gen, nu daar geen maatschappe lijk draagvlak voor bestaat. Pre sident-commissaris J. Henne keij haalde gisteren enigszins geïrriteerd het voorstel van tafel om de vergoedingen op termijn met de helft te verhogen. mat gebeurde tijdens de aandeel houdersvergadering. Daarin ver- I klaarden vertegenwoordigers van enkele gemeenten dat ze [pas over het voorstel willen pra ten als alle problemen rond de facturering aan huishoudens zijn opgelost. De Raad van Com missarissen wil de eigen honore ring flink opkrikken omdat an ders - zo luidt het argument - het gevaar bestaat dat in de toe komst geen nieuwe commissaris sen meer kunnen worden aange trokken die bekwaam genoeg zijn om toezicht te houden op de steeds ingewikkelder wordende bedrijfsvoering. De vergoeding voor de presi- fent-commissaris zou moeten stijgen van bijna 20.000 naar 29.000 euro. Die van de overi gen commissarissen van bijna 15.000 naar ruim 21.000 euro. Er komt nu een nieuw voorstel. Daarin zullen mogelijk wat lage re bedragen staan, plus de kant tekening dat de verhoging in twee fases wordt doorgevoerd. Het provinciebestuur-, dat de helft van de aandelen bezit, zal daar hoogstwaarschijnlijk mee instemmen. Want de vertegen woordiger van de provincie, ge deputeerde J. Suurmond, liet doorschemeren de verhoging ge rechtvaardigd te vinden. Hij be nadrukte dat de vergoedingen nu al zes jaar bevroren zijn, en dat al sinds 2003 over de kwes tie wordt gesproken zonder dat knopen worden doorgehakt. De aandeelhoudersvergadering ging gisteren wel akkoord met het beloningsbeleid voor de di rectie. Directeur D. Luteijn ontvang jaarlijks ruim 280.000 euro plus een bonus van maximaal 63.000. Op zijn bonus over het afgelo pen jaar is vijf procent gekort wegens de problemen met de fac turering. Een aantal gemeentelij ke vertegenwoordigers wil de hoogte van de bonus nog meer afhankelijk maken van de tevre denheid van de klanten. Maar dat, zo wierp Hennekeij tegen, zal de directie minder stimule ren even hard te lopen voor goe de bedrijfsresultaten. Die resul taten waren in 2004 beter dan ooit. Reden waarom de provin cie en de gemeenten samen 45 miljoen euro dividend tegemoet kunnen zien, de helft meer dan in voorgaande jaren. Een aantal gemeenten vindt dit nog te weinig. Die stellen dat Delta te veel geld in reserve houdt. Om die reden stemden de vertegenwoordigers van Kapel- Ie, Goes, Sluis, Reimerswaal en Noord-Beveland tegen. Op aan drang van de aandeelhouders komt binnen enkele maanden een rapport op tafel dat duide lijk moet maken hoeveel geld in reserve moet blijven om de ko mende jaren verantwoord te kunnen investeren. Hennekeij negeerde de roep om onafhanke lijk onderzoek, en verzette zich tegen openbare behandeling van het aangekondigde rapport. Sinds Delta zich gedwongen weet op de vrije markt te opere ren schaadt openbaarheid Del ta's marktpositie, waarschuwde hij. Een van de gerechten wordt bereid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff RENESSE - De kreeftenkookwedstrijd in Slot Moermond, Renesse, kende gistermid dag weer verrassende creaties. De cham pagne, Moët Chandon Brut Imperial Ro sé, liet zich lastig combineren met de tere smaak van de Oosterscheldekreeft. Maar winnaar B. Gueret, kok bij Restau rant Excelsior van het Amsterdamse Hotel de l'Europe kreeg alom instemming. Tien verschillende amuses (kleine gerech ten) kregen de jury en de genodigden gis termiddag voorgezet. In combinatie met de rosé champagne van Moët Chandon moest de jury blind bepalen welke kreeft gerécht het meest in balans was met de champagne. Maar ook de andere aanwezi gen konden hun voorkeuren noteren, en achteraf met de keuze van de jury vergelij ken. Van deze mogelijkheid werd veel ge bruikgemaakt en leidde aan de verschillen de tafels tot discussies over smaak en de toepassing van de verschillende ingrediën ten. Ook aan de jurytafel, die werd bezet door M. Boudeling (voorheen eigenaresse van restaurant Inter Scaldes), J. van Lissum (Wine and Food Association) en P. Klosse (Academie voor Gastronomie), werd het gerecht soms zachtjes becommentarieerd. Champagne is voor veel Nederlandse koks lastig te combineren omdat zij er wei nig ervaring mee opdoen", meent Van Lis sum. ,,In Nederland wordt champagne niet vaak bij een lunch of diner besteld." Aardbei Boudeling: „Gezien de veelvuldige keuze voor zoete tonen als aardbei, sinasappel, tomaat en framboos, lijkt het erop dat de koks de beschrijving van de aroma's (rode bessen en bosaardbeien) als uitgangspunt hebben genomen in plaats van smaak. Maar deze champagne past moeilijk bij zoete smaken en de kreeft raakt er dan snel verloren bij." „We hebben in de uitnodiging duidelijk ge steld dat de ingezonden recepten nog op de champagne konden worden aange past", vult Klosse aan. Uit alle ingezonden recepten zijn er op papier tien gekozen. De koks kregen twee flessen champagne om hun recept te verfijnen. Zo hebben R. Wols, van restaurant de Karpendonkse Hoeve in Eindhoven en O. Dahak, restau rant 't Nonnetje in Harderwijk, na het proeven van de champagne hun recepten minder zoet gemaakt. De koks van Hostellerie Schuddebeurs, B. de Bree en D. Poortvliet, hebben hun re cept niet aangepast. De Bree: „De champagne was wat zuur en droog voor de tere smaak van kreeft. Met vanille hebben wij dat op willen lossen." Behalve de wisselbokaal werden er ook nog twee champagnemagnums toegekend aan de koks die volgens de jury zeer dicht bij de eerste prijs zaten. De Supperclub (uit Amsterdam) en restaurant Belvédère uit Den Haag mochten die in ontvangst ne men. Kok L. Harinck van Belvédère koos als een van de weinigen voor een uitgespro ken hartig kreeftrecept met onder andere parmezaanschilfers. Harinck, die oorspronkelijk uit Kloetinge komt, heeft het recept afgelopen vrijdag kunnen oefenen op onder meer premier Balkenende en ex-minister T. de Graaf bij het afscheidsdiner van De Graaf. dinsdag 7 juni 2005 15 MIDDELBURG - Miep en Johan Dane uit Oost-Souburg zijn zondagavond in Zwolle Nederlands kampioen stijl dansen geworden in de categorie debutanten 3. Zij behaal- den de eerste plaats in zowel Latin als Standaard (ball room). Het echtpaar Dane danst bij dansschool Bras in Middelburg. ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Regenboogstraat in Zierikzee zijn verschillende goederen ontvreemd. De in- braak vond in het weekeinde plaats. Onder de gestolen goederen waren onder meer sieraden en foto- en filmappa ratuur gestolen. De waarde van de weggenomen spullen is niet bekend. BRUINISSE - Op Schouwen-Duiveland zijn uit verschil lende auto's spullen gestolen. Uit een wagen die gepar keerd stond aan de Zijpeweg in Bruinisse werden tussen 13.00 en 14.00 uur onder meer een versterker en duikspul- len weggenomen. De eigenaren waren een half uurtje weg. In die tijd is de ruit van de wagen ingeslagen. Eer der, in de nacht van zondag op maandag, waren twee au to's in de Kreeftstraat in Zierikzee doelwit. De buit be stond onder meer uit geluidsapparatuur en verschillende cd's. Uit een auto die geparkeerd stond bij de haven Klooster nol in Scharendijke is de autoradio weggenomen. Om bin nen te komen is het slot geforceerd. ZIERIKZEE - Een 27-jarige Goesenaar is zondagavond in Zierikzee aangehouden voor huisvredebreuk. De man heeft de voordeur vernield van de woning van zijn 25-jari- ge ex-vriendin. Ook heeft hij haar verbaal bedreigd. De Goesenaar is na zijn aanhouding in verzekering gesteld i voor verder onderzoek. VROUWENPOLDER - Een dertigjarige automobiliste uit Maastricht heeft maandagochtend in Vrouwenpolder haar rijbewijs moeten inleveren omdat ze met teveel drank op reed. Ze werd aangehouden op de Zoekweg na dat agenten een inzittende half uit het autoraampjé zagen hangen. Uit de blaastest bleek dat de bestuurster ruirri; drie keer de toegestane hoeveelheid had gedronken. Haar rijbewijs is ingenomen en ze heeft een proces-verbaal ge kregen. GOES - De Goese gemeenteraad heeft toch ingestemd met uitbreiding van de brandweerkazerne aan de Oranje- weg in Goes. De raadscommissie middelen had het colle ge van burgemeester en wethouders eerst de opdracht wil len geven om de kosten terug te brengen van 850.000 tot 700.000 euro. Een meerderheid van de gemeenteraad hield daar uiteindelijk niet aan vast na uitleg door burge meester D. van der Zaag. Het budget is al beperkt, zei hij, en de regionale brandweer draagt ook substantieel bij. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het zijn beel den van onbezorgdheid, gevan gen in acryl en aquarel. Met het oog op het naderende vakan tieseizoen toont Gallery Mariti me in Middelburg tot eind vol gende maand werken die het passagieren uitbeelden, de tijd van ontspanning op de wal, of wel 'het zoete niets-doen'. Van de vier (vrouwelijke) expo santen trekken de schilderijen van Marie-Anne Meier bij bin nenkomst meteen de aandacht. Het zijn uiterst gedetailleerde, haast cartoonachtige panora ma's van Rotterdam en New York, gezien vanaf grote hoogte. Vele gebouwen, zowel in 'Man hattan aan de Maas' als in de Amerikaanse metropool, zijn goed herkenbaar. Passagiers schepen verbinden beide steden. Meier komt zelf uit Rotterdam, ooit vertrekpunt van de Hol- land-Amerikalijn. Zij is vooral geboeid door de droom de ss Rot terdam, die tientallen jaren voor de lijn heeft gevaren, terug te ha len naar de stad. Haar schilde rijen verbeelden daarnaast het gevoel van arriveren, waarbij de stad zich trots presenteert aan de nieuwsgierige bezoeker. Zorgeloosheid Anneke de Vries uit Ossenzijl is met haar schildersezel langs de kust getrokken en heeft daar vooral de zorgeloosheid van de vakantietijd vastgelegd in acryl op doek. Ze toont strandwande- laars, een vrouw met kind op de fiets, een verlaten strandstoel op Terschelling, twee mensen die in de verte op een dam naar het water staren, kitesurfers met blauwe en rode opbollende zeilen hoog in de lucht, die De Vries fraai omschrijft als 'hemel- komma's'. Tineke van de Weijer, die van jongsaf is gefascineerd door de zee, toont vooral aquarellen van grote, machtige passagierssche pen die opstomen naar nieuwe bestemmingen. Herkenbaar zijn de Queen Elisabeth 2 bij New York, waar de Twin Towers nog overeind staan, maar ook de Wil lem Ruys, de Christiaan Huy- gens en de Oranjefontein, met op de achtergrond de Tafelberg bij Kaapstad in Zuid-Afrika. Mooi is om te zien hoe Van de Weijer details soms heel precies uitwerkt en de andere keer juist weglaat. De schilderijen van de drie kun stenaars worden gecombineerd met sculpturen van Caroline Ruizeveld, die behalve beeldend kunstenaar ook actief is als duikster. Het onderwaterleven in de Oosterschelde vormt een inspiratiebron voor haar sculp turen. Ze gebruikt de vormen van mos selen, slakken en schelpen, die ze uitvergroot in albast. Door het mooie materiaal, door de grootte en door het weglaten van alle oneffenheden wordt de schoonheid van de natuur in eens heel herkenbaar. Expositie: 'De kunst van passagie ren', met werk van Tineke van de Weijer, Marie-Anne Meier, Anneke de Vries en Caroline Ruizeveld, t/m 30 juli in Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middelburg. Ge opend: di.-za., 12-17 uur en op af spraak (06-22591452). Het steeds terugkeren van geometrische vormen als driehoeken, vierkanten en rechthoeken, soms in de vorm van smalle balkjes kenmer ken het werk van Cor Knops. foto Camile Schelstraete door Anita Tournois CLINGE - Als afsluiter voor de zomervakan tie is het exposeren van werk van kunste- naars uit de vaste collectie een jaarlijks te rugkerend fenomeen in Galerie Esprit. Hun recentste schilderijen, beelden, grafiek en Keramiek passeren de revue en prikkelen °°g en andere zintuigen. Eigenaresse Liet Smulders trakteert het publiek op een kleur rijk, boeiend en afwisselend geheel. Een van deze kunstenaars uit de vaste col- We is Cor Knops. Tekenaar, schilder en fo tograaf Knops is aanwezig met acrylschilde- rijen en kleinere werken op doek, of doek op hout, gevat in houten kaders, veelal in se- nes. Het steeds terugkeren van geometri sche vormen als driehoeken, vierkanten en rechthoeken, soms in de vorm van smalle balkjes kenmerken zijn werk. »lk word enorm geboeid door architectuur jj& industriële vormgeving", verklaart N». ,Jn tegenstelling tot de meeste men- word ik blij bij het zien van bijvoor beeld industrieterreinen en bouwputten, de "aar voorkomende vormen. Deze vormen Pas ik toe in mijn werk. Het is een gebied ®at ik al lang geleden onbewust heb betre den." De basis daarvan werd eigenlijk al op de Academie voor Industriële Vormgeving, vrije vormgeving, in Eindhoven en de Jan van Eijckacademie in Maastricht gevormd. „Ik ben steeds begonnen vanuit het thema 'beweging', dat zich daarna evolueerde naar het thema 'richting'. Dit valt dan weer te as sociëren met een pijl, die weer door mij wordt verdeeld in balk en driehoek. Zoals je kunt zien in mijn werk, diep ik dit gegeven dan ook steeds verder uit. Mijn waarnemin gen worden daardoor steeds verder geab straheerd." Deze werkwijze vindt men duidelijk terug in zijn geëxposeerde acrylschilderijen, met vormen van daken en balken, neergezet in een summiere kleurstelling van geel, rood en zwart maar ook in de vier kleinere wer ken, die zijn opgebouwd uit zes vierkanten van diverse grootte en een zestal rechthoek- vormen, met als bijzondere eigenschap di verse ophangingen. Het zouden landschap jes kunnen voorstellen maar ze bieden niet temin de mogelijkheid tot een eigen uitleg. Een andere serie van vierkante werken is van de hand van Iris Slock, van oorsprong Zeeuws-Vlaamse. In haar spontane, kleurrij ke acrylschilderijen vol humor staat vaak een combinatie van dier en mens centraal, zo sterk dat ze met elkaar lijken verweven. Grappig, maar ook ontroerend is de serie doeken met knuffelende mensen in gymnas tische houdingen, getiteld Kinderwens, Liai son of Jij bent van mij, ik ben van jou. Van een totaal ander genre is een serie fraaie etsen, gerelateerd aan water en strand, en dito kleurstellingen, van de hand van Ron Beumer. Veel van de kleurrijke wer ken in papier, olie- of acrylverf of gemeng de technieken hebben een abstracte vormge ving, maar men ziet ook figuratieve vormen, zoals bijvoorbeeld in Helena en de fietsers van Michaël Jepkes, de werken met bloe men en druiventrossen van Hendrik van Veenendaal en in Het bloed van Christus van Leo Schepens. Andere exposanten zijn Maria Diduch, Manuel Esteban (Spanje), Serge Hélénon (Frankrijk), Arthur Bernard, Paul Beckers, Van Royen, Ru van Rossem en Simon Woudwijk, een kunstenaar die even eens aanwezig is met beelden. Beelden van keramiek of brons met een krachtige uitstra ling in bijvoorbeeld Vleeruil en Just like a lady van Jacob Hordijk of de lichtere, sierlij ke vormen van Evert van Hemert en Anton ter Braak. Tentoonstelling t/m 3 juli in Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Geopend: do.-zo. 13.30-17.30 uur, do. ook 19- 21 uur en op af spraak. 'Queen Elizabeth 2', werk van Tineke van de Weier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15