zc Cultuurfabriek in Scheldehal Succesvol jubileum Nationaal Jeugdfestival Meubel veiling Kats is ideale plek voor monument verdronken dorpen Intensief pro deo werk beloond Plan van Raad voor Kunst en Cultuur Auto op zijn kant Vlissinger gewond bij schietpartij Tachtigjarige overleden bij ongeval A58 13 Vrouw krabt en beledigt agenten Aanhouding loopt uit de hand Borssele wint brandweerwedstrijd zeeuwse almanak Tetteren Redactie: 0113-315649 vvww.pzc.nl E-maïl:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 6 juni 2005 editie Walcheren rinnrMauritsSep VLISSINGEN - Eén van de oude Scheldégebouwen moet een Cultuurfabriek worden. Een complex met een middelgroot poppodium, een vlakke-vloer- theater, expositieruimtes, ate liers, markten en horeca. Dat is de wens van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen, die hiervoor het oog heeft laten vallen op de Timmerfabriek, de Zware Plaatwerkerij of de Ma chinefabriek. Secretaris A. de Bruyne van de Raad voor Kunst en Cultuur (RKC) heeft het plan zaterdag gepresenteerd tijdens het derde stadsdebat over de toekomst vanhetScheldeterrein. DeBruy- I ne drong-erop aan pas op de plaats te maken met het neerha len van de oude gebouwen van j de Koninklijke Schelde Groep. „Er wordt nu voortvarend ge sloopt, maar dat kan jammer zijn." De RKC ziet namelijk goe- li;VLISSINGEN - Een auto die ge parkeerd stond op de Lunen burg in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag op zijn kant gegooid. Hierdoor beschadigde mogelijk de motor van de auto. Ook is de jgehele zijkant van de auto be- digd. Een schadebedrag is niet bekend. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is vrijdagavond ge wond geraakt bij een schietpar tij. Hij verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. De politie heeft drie mannen uit Vlissin gen, Middelburg en Lelystad aangehouden. :De Vlissinger werd rond elf uur avonds neergeschoten in een brandgang in de Sottegemstraat m zijn woonplaats. Hij moest orden geopereerd in het zie- enhuis Walcheren, dat met de [zijkant aan de Sottegemstraat grenst. Hij heeft daarna aangif te gedaan bij de politie. De politie heeft zaterdag twee mannen aangehouden in ver band met de schietpartij. Het gaat om een 20-jarige Middel- [er en een 16-jarige jonge man uit Lelystad. Gisteren werd [nog een derde verdachte gearres teerd, een 26-jarige Vlisisnger. De man uit Lelystad is inmid- weer vrijgelaten. Toedracht Over de toedracht is nog niets kend. De verklaringen waren 'olgens de poütie nog niet duide lijk genoeg en dus wordt het on derzoek voortgezet. De politie heeft getuigen gehoord maar agt iedereen die iets heeft ge zien, zich te melden bij het poli tiebureau in Vlissingen. RILLAND - Een tachtigjarige inwoonster van Huizen is zater dagmiddag rond half vier door een ongeval op Rijksweg A58 in de buurt van Rilland om het le ien gekomen. Het slachtoffer zat in de auto bij 'haar één jaar oudere echtge noot. Hij raakte van de weg en •belandde in een sloot, toen hij het bewustzijn verloor. De be stuurder kwam korte tijd later jbij kennis. .Hij is overgebracht naar zieken- •huis De Lievensberg in Bergen PP Zoom. •Zijn vrouw bleek na onderzoek .je zijn gestorven aan inwendige Ibloedingen, veroorzaakt door de ^aP waarmee de auto in de sloot terechtkwam. de mogelijkheden voor herge bruik als Cultuurfabriek. Dat geldt in mindere mate voor de Timmerfabriek, want die zou moeten worden uitgebreid met 'een multifunctionele doos die past bij het karakter van het ge bied'. De Zware Plaatwerkerij is wel geschikt. Dat geldt ook voor de Machinefabriek, die bo vendien de mogelijkheid biedt om de Cultuurfabriek te laten uitgroeien tot het culturele hart van het Scheldeterrein. De RKC heeft een centrum voor ogen waar de grenzen tussen po diumkunsten en beeldende kusn- ten, en tussen klassieke en eigen tijdse kunsten vervagen, zei De Bruyne. Kunstenaars van uiteen lopende disciplines moeten er geïnspireerd worden door de om geving van zee en maritiem in dustrieel erfgoed. Het moet een theaterwerkplaats worden en een muzieklaboratorium. Volgens De Bruyne kan de Cul tuurfabriek op die manier met name jongeren tot 35 jaar aan trekken. „Er is voor de jeugd in Vlissingen nu niks te doen op ge bied van kunst en daar willen we een eind aan maken." De Cultuurfabriek hoopt cultu reel actieve Zeeuwen aan te spreken in een straal van vijftig kilometer rond Vlissingen. Het complex zal ruimte bieden aan 1500 tot 2000 mensen. De ver schillende ruimtes in het com plex moeten ook als een aaneen gesloten geheel gebruikt kun nen worden voor grotere (the- majmanifestaties. Raad van toezicht De RKC pleit ervoor een stich ting in het leven te roepen met een raad van toezicht en een di recteur die de Cultuurfabriek be heert. Het geld moet komen van de gemeente, entreegelden, fond sen, sponsoren, horeca-omzet en verhuur van ruimtes. Hoeveel geld de bouw van de Cultuurfa briek kost, is nog niet bekend. Wethouder Poppe-de Looff be loofde het plan van de RKC te betrekken bij de verdere studies voor de herontwikkeling van het Scheldeterrein. „De Cultuur fabriek sluit aan bij de omge ving. Het past bij de plannen voor het KSG-terrein, dus ik doe er zeker iets mee." Tijdens het derde Debat met de Stad hebben de drie stedenbuw- kundige bureaus - VHP, KCAP, Palmboom en Van de Bout - hun definitieve visies. Hoewel defin- tief niet betekent dat de visie die binnenkort wordt gekozen ook tot in detail zo wordt uitge voerd. „Het zijn denkrichtingen voor de komende twintig jaar", bena drukte Poppe-de Looff. De komende vier weken liggen de drie plannen ter inzage en kan erop gereageerd worden. Daarna wordt een keuze ge maakt voor één van de drie bu- De Jeugd Rijnmondband uit Schiedam tijdens hun optreden op het Nationaal Jeugdfestival. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Fanatieke muzikanten, enthousiast publiek en een aangenaam zonnetje. De tiende editie van het Natio naal Jeugdfestival kende zaterdag in Vlis singen een succesvol jubileum. En de ge doodverfde winnaar, Jeugdkorps Irene uit Ede, voldeed aan de verwachtingen. Het nationaal Jeugdfestival vindt sinds 1995 in Vlissingen plaats. Het is het eni ge landelijke festival voor jeugdshow- bands. De top was zaterdag present, en dus was het opvallend dat niet één Zeeuwse jeugdband meedeed. „Er zijn maar weinig jeugdshowbands in Zee land. Jong Axel, Confetti in Goes en Jo- han Friso in Middelburg", begon voorzit ter Frans Wieland van de stichting Natio naal Jeugdfestival (NJF) zijn verklaring. „Dat is trouwens in heel het land zo. De bands hebben veel concurrentie van an dere verenigingen, zoals sportclubs. Bo vendien zijn de laatste jaren veel junio ren doorgestroomd naar de senioren." Daarom zitten veel jeugdkorpsen in een opbouwfase. Zoals Johan Friso, merkte Wieland op. „Je ziet dat bands dan niet zomaar willen optreden. Ze willen alleen een hoog niveau neerzetten op het Natio naal Jeugdfestival, en niet afgaan. Som mige korpsen durven het nu gewoon niet aan." Acht korpsen durfden dat zaterdag wel. Zes ervan streden op het onderdeel show. „JB speelt JB", kondigde de speak er cryptisch aan, toen Jong Beatrix uit Hilversum het sportpark aan de Irislaan betrad. De showband bracht een mix van James Bond-muziek ten gehore - waaron der A view to a kill, Goldfinger en For your eyes only -, ondersteund door ven- delzwaaiers. Die hadden ogenschijnlijk weinig last van de harde wind, die over door Harmen van der Werf KATS - De ideale plek voor een monument voor de 117 ver dronken Zeeuwse dorpen is Kats, vindt de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Op steun van wethouder C. Schippers (WD) van Noord-Beveland kunnen de ini tiatiefnemers alvast rekenen. Kats heeft de voorkeur om drie redenen. In 1966 is er nog een dijkval gebeurd aan de Ooster- schelde, bij de Leendert Abra- hampolder. Een groot stuk van de dijk stortte in het water, wat in het verleden nogal eens fatale gevolgen had. Op de plek van de dijkval is een terrein van het waterschap beschik baar om het kunstwerk te plaat sen. En de komst van het monu ment sluit mooi aan bij pogin gen om het Nationaal Park Oos- terschelde ruimer onder de aan dacht te brengen. De financiering van het kunst werk kan nog een struikelblok worden. Het door de Amster damse kunstenares L. Schou ten ontworpen monument komt op minimaal 90.000 euro. De provincie is bereid 50.000 euro bij te dragen en water schap Zeeuwse Eilanden 10.000 euro. De gemeente Noord-Beveland staat voor 20.000 euro op de rol. Wat extra nodig is, kan van fondsen zoals het Prins Bernhard-fonds komen. Keuze De vraag is vooral hoe de NoordBevelandse gemeente raad denkt over de keuze voor Kats en de gevraagde finan ciële bijdrage. Wethouder Schippers is 'geïnteresseerd'. Het monument wordt het eind punt van een toeristische route langs plekken die herinneren aan de 117 verdwenen dorpen. SCEZ-medewerker L. Adriaan- se houdt 16 juni een planpre sentatie voor de gemeenteraad. Het ontwerp van Schouten stelt een toren voor die is opge bouwd uit een stalen doorzich tig frame van zo'n negen meter hoog. Aan de zijkant van de to ren komen luidsprekers waar uit op bepaalde momenten ge luiden van natuurgeweld ko men, van de zee en de wind. Het geluid moet indrukwek kend zijn, maar niet al te hard. 7-•••*• ledereen zingt mee bij Middelburg vól-koren Tijdens het derde stadsdebat over de toekomst van het Scheldeterrein waren onder meer maquettes te zien. foto Ruben Oreel reaus. In het voorjaar van 2006 moet een masterplan klaar zijn waarin verder is uitgewerkt hoe het nieuwe Scheldeterrein eruit gaat zien. In 2007 moet worden begonnen met de uitvoering. In de loop van de volgende twintig jaar kan er veel gebeuren, waar door plannen bijgesteld moeten worden. Poppe-de Looff: „Het kan allemaal nog anders uitpak ken." VLISSINGEN - Een 32-jarige vrouw uit Vlissingen heeft zaterdag een politieman beledigd en aangereden en ande re agenten gekrabd en uitgescholden. De vrouw had ver keersovertredingen begaan en werd door een agent naar de kant van de weg gedirigeerd. Toen hij naar haar rijbe wijs vroeg, begon de vrouw hem uit te schelden. De agent riep de hulp in van collega's en probeerde er intussen voor te zorgen dat de vrouw niet zou wegrijden. Daarom ging hij achter haar auto staan. De vrouw reed echter ach teruit tegen zijn benen. Op het moment dat de agent zijn arm door het open autoraam stak, draaide dë vrouw dat dicht, zodat hij klem zat. De agenten die hun collega te hulp kwamen, konden hem bevrijden. Maar toen keerde de vrouw zich tegen hen. Ze begon te krabben en te schel den. De vrouw wilde geen verklaring afleggen. Zij heeft enkele uren in de cel gezeten en is daarna vrijgelaten. MIDDELBURG - Een aanhouding van een man die met alcoholische drank op straat liep, is zaterdagnacht uit de hand gelopen. Een agent viel door een ruit en de politie ge bruikt pepperspray. Drie mensen zitten nog vast. Agen ten hielden op de Markt in Middelburg een 24-jarige man uit die stad aan omdat hij met alcohol op straat liep. De man wilde zijn gegevens niet verstrekken en kreeg daar om een boete. Vlak daarna begon een getuige tegen de agenten te schelden. Ook die man, eveneens een 24-jarige Middelburger, werd aangehouden. Toen dat gebeurde, keerde volgens de politie een groep van vijftien mensen zich tegen de agenten. Eén van de agenten viel daarop door een etalagaruit. Hij raakte niet gewond. De politie heeft toen pepperspray gebruikt. Zeven verdachten zijn aangehouden, zes mannen van 22 tot 24 jaar oud uit Mid delburg en een vrouw van 19 uit de gemeente Borsele. Vier van hen zijn vrijgelaten nadat ze een verklaring had den afgelegd. De andere drie zitten nog vast. COLIJNSPLAAT - Het brandweerkorps van Borssele heeft zaterdag in Colijnsplaat de eerste voorronde voor de landelijke brandweerstrijden in de klasse 112 gewonnen. Borssele haalde een technisch totaal aantal punten van 1096 en een totaal aantal van 1518. Een ploeg uit Goede reede had dezelfde totaalscore, maar twintig technische punten minder. Het korps Oosterland won het brons met een totaalscore van 1506 punten. De wedstrijd vond in Co lijnsplaat plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het lokale korps. Geoefend werd in de vismijn, waar na een explosie brand was ontstaan. De eerste drie ploe gen gaan door naar de tweede voorronde in de klasse 112 die zaterdag 18 juni wordt gehouden in Zierikzee. De lan delijke finale is in het najaar. door Harmen van der Werf GOES - Wekelijks was hij zo'n twintig uur actief voor het Goe- se parochieblad Kontakt. J. van Moorten uit Kloetinge ontving gistermorgen voor dit intensieve pro deo werk de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Van Moorten (68) heeft veel van zijn vrije tijd in één van de be langrijkste bindmiddelen van de Heilige Maria Magdalena-pa- rochie gestoken, maar dat niet alleen. Kontakt kampte ruim twintig jaar geleden met ernsti ge financiële en redactionele problemen. Van Moorten bood zijn diensten aan en redde zc het parochieblad. Het bleef niet bij het schrijver van artikelen. Van Moorten ont wikkelde zich dankzij zijn werk voor Kontakt tot een vertrou wenspersoon voor veel leder van de parochie. Mensen vertel den hem over hun problemer die Van Moorten - als dat nodig was - ter ore bracht van bestuur ders van de parochie. Emeritus priester J. Boekelman die de pauselijke onderscheiding uit- reikte, prees de Kloetingenaai ervoor dat hij van die ongevraag de vertrouwensfunctie nooit mis bruik heeft gemaakt. (Advertentie) het veld waaide. Jeugdkorps Irene mocht, als winnaar van vorig jaar, als laatste aantreden. En opnieuw zette de Edese band de beste show neer. Op het onderdeel mars ging de titel dit jaar naar Jong AMDG (Ad Majorem Dei Gloriam) uit Kampen. Na de junioren was het 's avonds de beurt aan de senioren. Aan de Taptoe Zeeland deed wel een Zeeuws korps mee, Juliana's Drum en Bugle Corps uit Mid delburg, dat een Russisch getinte show- bracht met werk van onder meer Tsjaiko- vski (het Zwanenmeer) en Prokofiev (Troika). 10.00 uur kavellijst openbaar 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. M.m.v. erkend veilingmeester Jaap Coenraads (van Birdie) en toezichthouder Mariëlle Buys van Buys Partners GGN. De veiling is voor iedereen die uit is op een buitenkansje. Er worden geen veilingkosten berekend, betaling direct. U dient zelf voor het vervoer zorg te dragen of maakt j gebruik van de vaste bezorg- tarieven. ledereen is welkom, u dus ook! Tot ziens op zaterdag i 11 juni. Zuidweg 20A Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl Bijna drie is ze. Meestal vro lijk, vaak bijdehand en altijd praatgraag. Heeft ze van d'r moeder. Die het onophoudelij ke gebabbel van de kleine Krabbendijkse op een goede dag even beu is. „Oh lieverd, zit eens niet zo te tetteren. Ik kan je vader amper ver staan. Tetteren? Dat woord kende ze nog niet. Maar de betekenis dringt razendsnel tot haar door, zo blijkt een dag later. Ze belt met oma. Digitale thermometer uit het speel goed dokterskoffertje aan het oor, in geuren en kleuren ver tellend over wat een peuter zoal meemaakt. Plots loopt ze naar de deur. Pa, die zwijgzaam achter zijn computer zit, monstert zijn oogappel en vraagt: „Wat ga je doen?" „Ik ga even in de keuken bel len", antwoordt het opdonder- tje. „Waarom dan schat?" „Ik kan oma niet verstaan, je zit zó te tetteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9