Chinese diplomaat vraagt politiek asiel in Australië Zwitserland stemt voor opheffen grenscontrole Rustige tweede stembusronde in Libanon Limburgs bier geboycot in Australië Executievideo zou al jaren bekend zijn Palestijnen stellen verkiezingen uit Afghaanse bandiet gepakt MIDDELBURG Alpenland wil toetreden tot verdrag van Schengen Rusland wil zijn troepen terugtrekken uit Moldavië Bussen gaan op koolzaadolie rijden Deense troonopvolging aangepast Burgemeesters tegen homohuwelijk Miljoen voor spullen Monroe Water in Spanje op de bon Proces Saddam begint in zomer Spanje loopt te hoop tegen vredesoverleg BELGRADO - Kopieën van de video waarop Servische parami litairen zes Bosnische moslims executeren circuleerden al jaren op een politiebureau en in een vi deotheek in Sid. Dat heeft de krant Blic zaterdag gemeld. In woners van Sid, waar de specia le politie-eenheid Schorpioenen was gevestigd, hebben dat ge- De beelden zijn vermoedelijk ge maakt door leden van de parami litaire eenheid Schorpioenen zelf. Deze groep zou vaker mos- |ms uit Srebrenica hebben geëxecuteerd. De video is vorige week woensdag ingebracht in het proces tegen de Joegoslavi sche ex-leider Milosevic. Volgens inwoners van Sid had de plaatselijke videotheek maar liefst vijf kopieën die alleen wer den verhuurd aan mensen die di rect iets te maken hadden met de Schorpioenen. „De moorde naars uit die film zag ik elke dag. Op straat. In het café. Men sen die ik groette en vroeg of het goed met ze ging", reageerde een inwoner, die de beelden pas deze week zag, geschokt. ANP/RTR KABOEL - De Afghaanse autori teiten hebben de leider van een bende gearresteerd die wordt verdacht van de moord op vier buitenlandse journalisten in 2101. De verdachte, Zar Jan, werd volgens de politie zaterdag avond vijftig kilometer ten oos ten van de Afghaanse hoofdstad Kaboel opgepakt. De vier journalisten, een Austra- cameraman en een Af- se fotograaf van het pers- .1 Reuters, en een Spaanse Sn Italiaanse journalist, werden 19 november 2001 gedood. Zij waren onderweg van de oos telijke stad Jalalabad naar Ka boel, dat enkele dagen daarvoor door de verslagen Taliban was verlaten. Een groep van twaalf rovers hield hen aan en schoot het viertal dood. In hun konvooi van tien auto's bevond zich ook een ploeg van de NOS met verslaggever Wou ter Kurpershoek, zijn camera man en hun producent. Zij wis ten op tijd om te keren. De Afghaanse autoriteiten zeg gen in het verleden meerdere me dewerkers van Zar Jan te heb ben gearresteerd. ANP/RTR (Advertentie) 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Zaterdag 9 juli aanvang 14.00 uur A. I. VERHAGE VEILING in de Stadsschouwburg aan het Molenwater o.a. mooie collectie schilderijen Kijkdagen vrijdag 8 juli van 15.00 tot 20.00 uur zaterdagmorgen voor de veilingaanvang van 10.00 tot 11.30 uur Catalogus aan de zaal verkrijgbaar en tevens te bekijken op onze website www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl Kantoor: Houtkaai 9, 4331 JR Middelburg tel./fax +31 (0)118 - 627639 mob. +31 (0)6 - 23360501 Een aanhangster van Hezbollah brengt haar stem uit in het dorp Jabsheet. foto Jamal Saidi/RTR van onze redactie buitenland BEIROET - De tweede ronde van de parlementsverkiezingen in het zuiden van Libanon is gisteren rustig verlopen. Bij het sluiten van de stembureaus om 17.00 uur waren er nog geen gevens bekend over de opkomst van de ruim 650.000 kiesge rechtigden in het gebied. De verwachting is dat deze nauwelijks boven de 40 procent zal uitkomen. Het is voor het eerst in dertig jaar dat Libanon kan kiezen zonder aanwezigheid van Syrische troepen. De eerste ronde, vorige week zondag, werd een grote overwinning voor anti-Syrische kandida ten. Zij wonnen bij de stembusgang in de hoofdstad Beiroet alle negentien zetels. Naar verwachting zal in het zuiden van Libanon juist de pro-Sy- rische Hezbollah alle 23 zetels winnen die in de tweede ronde worden vergeven. De militante anti-Israëlische partij is een lijst- combinatie aangegaan met de gematigde sjiitische partij Amal. In sommige door christenen bewoonde steden is opgeroepen tot een boycot van de stembusgang uit verbittering over de dominan tie van Hezbollah. De komende twee zondagen volgen nog rondes in andere delen van Libanon. ANP/AFP door Erwin Tuil SYDNEY - Een 37-jarige Chine se diplomaat heeft politiek asiel aangevraagd in Australië. Chen Yonglin, consul in Sydney, zegt niet langer mee te willen wer ken aan de repressie in China. Volgens Chen heeft China dui zend spionnen werkzaam in Au stralië die zich bezighouden met industriële spionage, het volgen van dissidente Chinezen en het ontvoeren van Chinezen die in Australië wonen. De regering in Peking zegt dat Chen onzin uitkraamt en leu gens verspreidt in de hoop zo in zijn gastland te kunnen blijven. De termijn van de diplomaat in Sydney liep op zijn de einde en hij heeft kennelijk geen zin om terug te komen, aldus het Chine se ministerie van Buitenlandse Zaken. Chen dook vorige week onder met zijn vrouw en dochtertje. Zaterdag verscheen hij in het openbaar bij een herdenkingsbij eenkomst ter nagedachtenis aan de studentenprotesten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Honderden, volgens sommigen duizenden, burgers werden op 4 juni 1989 door le gereenheden gedood. „De afgelopen zestien jaar heeft de Chinese regering niets ge daan aan politieke hervormin gen. Mensen hebben geen politie ke vrijheid, geen rechten", aldus Chen. Hij gaf toe dat hij in de vier jaar dat hij in Sydney gestationeerd was, opdracht kreeg om Chinese staatsburgers in Australië in de gaten te houden. Maar hij heeft gevoelige informatie over bij voorbeeld Chinese Falun Gong-aanhangers niet doorgege ven. De Falun Gong-beweging is in China verboden omdat die als staatsondermijnend wordt gezien. Verboden Officieel Worden de protesten van 1989 contrarevolutionair ge noemd en niet pro-democra tisch. Herdenkingen in de Volks republiek zijn verboden. Fami lieleden van de slachtoffers wer den ook dit jaar rond 4 juni ge schaduwd. Nabestaanden kre gen soms geen toestemming om naar de graven van hun omgeko men familieleden te gaan. Ande ren kregen tijdelijk huisarrest opgelegd. In Hongkong, een autonoom ge bied binnen China, kwamen wel 45.000 mensen naar een herden kingsbijeenkomst. Zij eisten vrij heid en democratie voor commu nistisch China. Ook riepen zij om de vrijlating van de journalist Ching Cheong die in april werd gearresteerd. Ching, die een Brits paspoort heeft, wordt beschuldigd van spionage voor een niet nader ge noemde buitenlandse veilig heidsdienst. De Australische regering over weegt nog of zij de asielaan vraag van diolomaat Chen hono reert. Australië en China heb ben de afgelopen jaren druk overlegd over een vrijhandelsak koord en de verkoop van ura nium aan China. De Australische oppositie vreest dat de regering Chen zal uitwij zen om de handelsbelangen te beschermen. GPD Lnn7R redactie buitenland SYDNEY - De flesjes bier met He merknaam Shag van de Lim- |burgSe familiebrouwerij Alfa gaan er niet langer in bij Austra- |jjrs. Minister Grant McBride is L geschokt door het biermerk, dat hij het laat boycotten. Een l'shag' betekent in het Engels on- jder meer seks hebben. McBride beroept zich op de alco- holwet, die hem in staat stelt om de verkoop van het bier te ver bieden. Hij valt niet alleen over de merknaam, maar ook over de reclameslogan - 'Fancy a Shag?' (Zin in een nummertje?) - die de brouwer wereldwijd gebruikt. Het is volgens hem onverant woord om 'zo schaamteloos' een verband te leggen tussen seks en alcohol. „Dit product spoort jon ge mensen aan tot roekeloos ge drag via smakeloze, aan seks ge relateerde advertenties. Het druist in tegen alle campagnes voor veilig vrijen en verant woord drinken." In een van de advertenties 'zit' een flesje Shag-bier op de ach terbank van een auto, met daar boven de vraag: 'Fancy a Shag?'. Andere reclames met dezelfde vraag laten het pijpje pils lig gend op een tafel en leunend te gen een muur zien. De distributeur in Australië van Shag, The Kollaras Group, is verbaasd. „Het bier is genoemd naar een shag, een vogel, die ook op het label te zien is." In Groot-Brittannië is het Shag-merk meerdere keren on derwerp geweest van een klach- tenonderzoek. In Nederland is het bier niet verkrijgbaar. Bij brouwerij Alfa was niemand be reikbaar voor commentaar. ANP janonze redactie buitenland GENEVE - De Zwitsers hebben neen referendum gisteren inge stemd met het voorstel om toe te [reden tot het verdrag van Schengen en de paspoortcontro les aan de grenzen af te schaf fen. Volgens de officiële bereke- jningen stemde 54,6 procent van de kiesgerechtigde bevolking hoorde toetreding, met Alpenland is als een soort ei land aan alle kanten omgeven door EU-lidstaten. Van de 25 lij-landen hebben dertien zich bij het Schengenverdrag over vrij personenverkeer aangeslo ten. Ook niet-leden Noorwegen en IJsland hebben dat gedaan. De paspoortcontroles in Zwitser land worden waarschijnlijk in 2007 afgeschaft. De Europese Unie moet er for meel mee akkoord gaan. De con trole op vrachtverkeer blijft be staan. Zoals gewoonlijk leverde het conservatieve Duits-Zwitserse landsdeel de meeste nee-stem men op. De Franstalige kantons waren eensgezind pro-Schen- gen. De bovengemiddelde op komst lag tegen de 60 procent. Zwitserland sluit zich tevens aan bij het verdrag van Dublin voor een gemeenschappelijk Eu ropees immigratiebeleid en in tensievere samenwerking op het gebied van grensoverschrij den- demisdaad. Opgelucht De regering reageerde opge lucht, omdat men na de Franse en de Nederlandse nee-stem over de Europese grondwet, vreesde dat ook het Zwitserse volk iedere vorm van toenade ring tot de EU zou afwijzen. De Europese Commissie verwel komde het besluit van de Zwit sers om toe te treden tot het Schengenverdrag. „Dit ver sterkt het vrije verkeer van per sonen zonder controle aan de Europese binnengrenzen. Het is een belangrijke stap in de rela tie tussen Zwitserland en de Eu ropese Unie", meldden de Oos tenrijkse eurocommissaris Ferre- ro Waldner (Externe Betrekkin gen) en haar Italiaanse collega Frattini (Justitie). De Europese Commissie hoopt dat de Zwitsers in het najaar een volgende stap zetten. Een re ferendum moet dan uitmaken of ook Oost-Europeanen vrij in Zwitserland mog'en werken, net als West-Europeanen sinds 2002. GPD/ANP/AFP Schengen-landen De Zwitsers hebben in een referendum ingestemd met het voorstel om toe te treden tot het verdrag van Schengen en de paspoortcontroles aan de grenzen af te schaffen. De tanden die zijn toegetreden tot het Schengen-verdrag: DENEMARKEN. NEDERLAND ZWITSERLAND (toetreding waarschijnlijk in 2007) Schengen-landen EU Schengen-buitengrens I I Overige EU-landen EU-lidstaten sinds 2004 (vroegste Schengen-toetreding in 2007) I Overige Schengen-landen anp sgn in onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland is bereid troepen en materieel uit het oos telijke deel van Moldavië terug te trekken. Dit heeft Igor Savols- ki, reizend ambassadeur van mi nister Lavrov van Buitenlandse De vijftienhonderd militairen in hun materieel (onder meer jO.ÖOO ton munitie en wapen- vormen tot nu toe het voor naamste obstakel voor een vre- in Moldavië. Het deel van het land scheidde zich in 1992 onder de Transdnjestrië af. Dat ge beurde met Russische steun. Savolski gaf te kennen dat de machthebbers in Transdnjestrië een Russische militaire aftocht blokkeren. Transdnjestrië zou alleen met een Russisch vertrek willen instemmen in het kader van een alles omvattend ak koord, waarbij ook de status van de regio binnen Moldavië wordt geregeld. Savolski gaf te kennen dat de Russen met een plan van Oekraï ne om de zaak-Transdnjestrië te regelen, kunnen leven. Dat voor ziet onder meer in de opzet van een democratisch systeem in de nu nog volgens sovjetmodel gere geerde regio. Aan het beraad over het plan doen ook de VS en de EU mee. GPD maandag 6 juni 2005 BRUSSEL - Een aantal stads- en streekbussen in Vlaan deren zal dit jaar rijden op pure koolzaadolie. Dit jaar worden twintig bussen omgebouwd, volgend jaar nog eens vijftig. De tweeduizend andere bussen tanken vanaf 2006 een mengsel van diesel en 2,45 procent plantenolie. De Vlaam se minister Van Brempt van Verkeer heeft dat zaterdag aangekondigd. De maatregel voorkomt jaarlijks een uit stoot van 5000 ton van het broeikasgas kooldioxide. Dat moet de opwarming van de aarde beperken. ANP/Belga KOPENHAGEN - Denemarken wil nog voor de geboorte van het eerste kind van prinses Mary (33) en kroonprins Frederik (37) de regels voor de troonopvolging verande ren. Vier maanden voor de uitgerekende geboortedatum moet daarmee zeker worden gesteld dat het kind de eerste plaats voor de troonopvolging krijgt en behoudt. Volgens een grondwetsbepaling uit 1953 moet de oudste dochter van een prinselijk paar haar plek als troonopvolgster af staan als zij later een broertje zou krijgen. ANP/DPA PARIJS - Bijna twaalfduizend Franse burgemeesters heb ben een petitie tegen het homohuwelijk ondertekend. De verklaring is een initiatief van een burgemeestersver- bond. Zij was naar 36.000 burgervaders gestuurd. Dat zei woordvoerder F. Meyer van het verbond zaterdag. Volgens de woordvoerder hebben maar vier burgemees ters voor het homohuwelijk gestemd. ANP/AFP LOS ANGELES - Een veiling van meer dan tweehonderd spullen van wijlen actrice Marilyn Monroe, heeft zater dag in Los Angeles meer dan 1 miljoen dollar (ruim 800.000 euro) opgebracht. Voor haar telefoonboek werd 90.000 dollar (73.000 euro) geboden - het negenvoudige van wat tevoren was ingeschat. In het persoonlijke gidsje stonden nummers van andere sterren als Frank Sinatra, Henry Fonda en Jane Russel. Een Britse verzamelaar legde 24.000 dollar (bijna 20.000 euro) neer voor een zomerjurk. Onder de stukken bevond zich verder een schilderij, dat de actrice een maand voor haar overlijden maakte als geschenk aan de toenmalige Amerikaanse president Kennedy. ANP MADRID - Wegens de droogte is in delen van Spanje het watërgebruik aan banden gelegd. Vooral het noord- en zuidoosten van het land kampen met problemen. Door het droogvallen van beken en rivieren zijn zeker tweehonderd dorpen al enige tijd afhankelijk van aan voer van water per tankwagens. Voor het bevloeien van land gelden nu beperkingen. In badplaatsen aan de Costa Blanca zijn de douches op het strand uitgeschakeld. Mi nister Narbona van Milieu heeft het volk opgeroepen zui nig te zijn met water. Sinds vorig najaar is maar de helft van de normale hoeveelheid regen gevallen. ANP/DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het is officieel: de Palestijnse parlementsverkiezin gen worden niet op 17 juli ge houden, maar tegen het eind van het jaar. President Abbas heeft laten weten dat er tijd no dig is voor een discussie over de nieuwe kieswet. De radicale islamitische bewe ging Harnas heeft kwaad gerea geerd. Zij beschuldigt de rege rende Fatah-partij ervan alleen uit te zijn op eigen politiek ge win. Het uitstel van de verkie zingen betekent volgens Harnas een schending van het akkoord over een staakt-het-vuren, dat de Palestijnse facties eerder dit jaar in de Egyptische hoofdstad Caïro hebben bereikt. Maar Ha rnas gaat niet zover te verklaren dat zij het bestand niet langer als geldig beschouwt. De nieuwe Palestijnse kieswet vergroot het aantal parlements zetels en bepaalt dat tweederde van de afgevaardigden via een districtenstelsel moet worden ge kozen. Dat laatste is niet naar de zin van Abbas, die vreest dat dit systeem Hamas in de kaart speelt. Hij wil dat alle parle- BAGDAD - Het proces tegen de gewezen Iraakse dictator Sad dam Hoessein moet binnen twee maanden beginnen. Dit maakte rechter Raed Juhi die verant woordelijk is voor het proces te gen de tiran bekend. De aankla gers willen slechts een twaalf punten tellende aanklacht tegen Saddam inbrengen. De in december 2003 ten val ge brachte heerser zou zich volgens de aanklagers schuldig hebben gemaakt aan misdaden tegen de menselijkheid. „We zijn ervan overtuigd dat de twaalf volledig gedocumenteerde punten die te gen hem zijn ingebracht, meer dan genoeg zijn om ons ervan te vergewissen dat hij de maxi mumstraf opgelegd krijgt", al dus een regeringswoordvoerder gisteren. Zijn misdaden zijn zo goed gedo cumenteerd dat het 'tijdverspil ling' is aandacht te besteden aan alle vijfhonderd punten, zei Leith Kubba. ANP mentszetels landelijk worden be twist. Bij gemeenteraadsverkiezingen eerder dit jaar hebben vertegen woordigers van Harnas hoog ge scoord. De kiezers heten zich vooral leiden, zo bleek, door het corruptievrije imago van die be weging. Fatah is bang dat dit thema opnieuw een grote rol zal spelen bij parlementsverkiezin gen en wil meer tijd. President Abbas heeft geen nieu we verkiezingsdatum genoemd, maar in zijn omgeving streeft men naar een stembussstrijd er gens tussen november en janua ri. Tegen die tijd is de Israëli sche terugtrekking uit de Ga- zastrook achter de mg en zal Fa tah een interne verkiezing van een nieuw leiderschap hebben gehouden. De verwachting is dat het nieuwe leiderschap jon ger zal zijn, minder aangetast door corruptie en dus aantrekke lijker voor de kiezers. GPD MADRID - Honderdduizenden Spanjaarden hebben zaterdag gedemonstreerd tegen het moge lijke voornemen van de autori teiten om onderhandelingen aan te knopen met de Baskische af scheidingsbeweging ETA. De or ganisatoren van de betoging schatten de opkomst op een mil joen mensen. De hoofdstedelijke politie gaat uit van 850.000 de monstranten. Onder de slogan 'Voor hen, voor allen. Onderhandelingen niet uit mijn naam' gingen mensen de straat op na een oproep van nabestaanden van slachtoffers van de terreuraanslagen en van rechtse partijen. Het protest was voornamelijk gericht tegen een parlementaire beslissing een 'dialoog' aan te gaan met de ETA in ruil voor ontwapening. De protestmars begon aan het einde van de middag op het plein Lopez de Hoyos waar de ETA in 1993 zeven mensen dood de bij een aanslag. De menigte baande zich vervolgens een weg naar het plein van de Domini caanse Republiek waar in 1986 twaalf agenten werden ver moord door de ETA. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5