Duursport is voor eigen risico Onbekommerd zwanger PZC Huisvisite is goed voor een peppraatje Plotselinge dood zou honderd keer per jaar kunnen worden voorkomen Meer kans op zwangerschap na iv Overgewicht door slaapgebrek Blaaskanker beter te controleren MS heeft relatie met Pfeiffer Botontkalking is te voorkomen 6 juni 1955 maandag 6 juni 2005 door Hans Willems Deelnemers lopen geheel voor eigen risico. Het is een standaardzinnetje bij vrijwel elk loopevenement. Dikwijls op genomen in een wat uitgebreide re tekst, die mensen waar schuwt om nooit onvoorbereid aan welke sportieve kracht proef dan ook deel te nemen. Overbodig en inhoudsloos zijn die waarschuwingen zeker niet. Ben aantal keren per jaar gaat het mis, flink mis zelfs. Zoals kortgeleden in IJsselstein (Utrecht). Tijdens de 22ste IJs- selsteinloop zakten twee deelne mers in elkaar om niet meer op te staan. De 28-jarige Bart Flin terman en de 63-jarige Niek Al berts moesten hun deelname aan de trimloop met de dood be kopen en ook afgelopen weekein de ging het mis op de halve ma rathon van Stuttgart waar twee deelnemers (28 en 42 jaar) in el kaar zakten en in het ziekenhuis overleden. Een enorm verdriet voor de di recte naasten. En een nachtmer rie voor de organisatoren, in het IJsselsteinse geval vrijwilligers van het politiedistrict Lek stroom. Hun elk jaar in deelne mertal groeiende loopfeest draaide uit op een drama van de eerste orde. Plotselinge dood in de sport. Ru we schattingen zeggen dat het ongeveer honderd keer per jaar voorkomt. Het aantal sportdo- den is te gering om er allerlei conclusies aan te verbinden. In de voetballerij komt het euvel vaker voor dan bij het wielren nen of hardlopen, maar dat is lo gisch: de voetbalsport heeft ver reweg de meeste deelnemers in Nederland. Hartstilstand Wel staat vast dat de oorzaak van plotselinge sterfgevallen in de sport in de meeste gevallen een acute hartstilstand is, als ge volg van een aangeboren afwij king, een verborgen aandoening of een dichtgeslibd vat. Ouderen zijn vaker het slachtoffer dan jonge sporters. Duursport doet de mens goed, mits die afdoende is voorbereid. Op het totaal van de slachtof fers van een acute hartstilstand (vijftienduizend per jaar in Ne derland) vormen de sportdoden maar een klein groepje. Toch trekt hun lot sterk de aandacht, juist omdat aan sport in het alge meen en duursport in het bijzon der het etiketje 'gezond' hangt. In de sportgeneeskunde is dan ook veel onderzoek gedaan naar het fenomeen van de acute hart stilstand. Jan Hoogsteen, cardioloog aan het Maxima Medisch Centrum in Veldhoven promoveerde vo rig jaar in Leiden op een onder zoek naar de risico's van hartfa len in duursporten als hardlo pen en wielrennen. Als ploeg- arts van onder meer TVM en PDM bouwde Hoogsteen een schat aan ervaring op in de sportgeneeskunde. In publica ties en interviews begint Hoogst een steevast met de opmerking dat duursporten de mens meer goed doen dan kwaad. Daarmee verweert hij zich tegen mensen die in het fenomeen sportdoden grond zien om het kind met het badwater weg te gooien. Sportdoden komen uitgebreid in het nieuws, de mensen die door intensief te bewegen aan hun gezondheid werken, niet. Plotselinge hartdood in de sport is nooit helemaal uit te bannen. Maar door betere begeleiding en meer medisch onderzoek is het volgens Hoogsteen wel mogelijk risico's eerder op te sporen. Te midden van de vele duizenden duursporters zit nu eenmaal een kleine groep, voor wie er gevaar kan dreigen bij.intensieve sport beoefening. In het Leidse universiteitsblad Mare zei Hoogsteen daarover: „Een goed advies aan duurspor ters kan tegengaan dat klachten foto Ron Nagtzaam/GPD en symptomen erger worden. Het is voor een doorsnee-cardio loog niet altijd gemakkelijk om de specifieke klachten van spor ters te herkennen. Het is niet het klassieke verhaal, dus moet je goed doorvragen." Zijn er geen klachten of symptomen die op het risico van hartfalen wij zen, dan wordt het moeilijker. Met een eenvoudige sportkeu ring kan een arts geen aangebo ren afwijking aan hart of vaten stelsel ontdekken. Het initiatief tot intensievere keuring moet dan ook komen van de sporters zelf. Bijvoorbeeld omdat er in de familie vaker hartkwalen voorkomen of omdat er zorgwek kende symptomen zijn. Sportarts Willemien van Teeffe- len deed eind jaren negentig on derzoek naar het medische verle den van sporters die onver wacht overleden. Door hun ver haal naast dat van actieve spor ters te leggen, probeerde zij te achterhalen of er bij de slachtof fers voortekenen waren ge weest. In veel gevallen bleek dat zo te zijn. Zijn het niet de spor ters zelf die aan de bel trekken, dan is er ook nog een rol wegge legd voor de omgeving. In zijn publicaties wijst cardio loog Hoogsteen op het fenomeen van de 'branieschoppers'. Daar mee doelt hij op mensen - meest al mannen - die in een opwel ling en met volstrekt onvoldoen de voorbereiding besluiten tot het lopen van een marathon, het per fiets beklimmen van de Alpe d'Huez of het schaatsen van een elfstedentocht. Behalve zichzelf bewijst deze categorie ook de sport een slechte dienst. Wie gaat zweefvliegen of diep- zeeduiken, ontkomt niet aan een verplichte sportkeuring die hele maal is afgestemd op deze spor ten. Ook voor tennissers en wiel renners is een sportkeuring ver plicht, wanneer deze sporten tenminste op wedstrijdniveau worden beoefend. In alle andere sporten behoort de verplichte sportkeuring tot het verleden. Van tijd tot tijd gaan er stem men op om daar op terug te ko men, maar ook binnen het we reldje van sportgeneeskundigen wordt hier verschillend over ge dacht. Het probleem is dat de keuring vrij oppervlakkig is en dus meestal onvoldoende om die per liggende fysieke afwijkin gen of risico's daarop op te spo ren. Een garantie voor onbe perkt en probleemloos sporten biedt de keuring dus niet. Toch werkt de keuring wel als een zeef, zeker bij mensen die om wat voor reden dan ook al bepaalde risico's lopen. Op vrij willige basis is een sportkeuring altijd mogelijk. Steeds meer ver zekeraars vergoeden de kosten van basiskeuringen. GPD NIJMEGEN - Tweemaal een ivf-behandeling ondag waarbij telkens maar één embryo in de baarmoa wordt geplaatst, levert een hogere kans op een b één behandeling waarbij twee embryo's worden gepïaj (41tegenover 36). Bovendien is tweemaal één emlj plaatsten goedkoper (13.438 euro tegenover 13.6£ Wordt ook rekening gehouden met de grotere kans complicaties en afwijkingen bij meerlingzwangersck pen, dan bespaart het tweemaal plaatsten van één e bryo zelfs 7000 euro. Dit berekent M. Rijnsaardt-Lufc sen van het UMC Radboud in Nijmegen in het pro schrift waarop zij op deze week promoveert. GPD GLASGOW - De belangrijkste risicofactoren voor oven wicht bij kinderen zijn: hoog geboortegewicht, ouè met overgewicht, op driejarige leeftijd meer dan acht per week televisie kijken en kort slapen (minder dan; uur per nacht) in de peuterleeftijd. Dit constateert J. Reilly van de Universiteit van Glad in het British Medical Journal op grond van een ona zoek onder 8234 kinderen van 7 jaar oud. GPD ROTTERDAM - Sommige patiënten met blaaskanker èj gen een genetische afwijking die hun tumor minder agia sief maakt. Door patiënten via een urine-onderzoek op] aanwezigheid van deze genetische afwijking te control ren, kan een groep patiënten worden aangewezen bij ij het zeer vervelende (en dure) controleonderzoek van i blaas via een kijker minder vaak dan elke drie maand) hoeft plaats te vinden. Dit stelt B. Van Rhijn van hetEia mus MC in Rotterdam in het proefschrift waarop hij afg lopen week promovoorde. GPD SILVER SPRING - Een infectie met het Epstein-Bam rus, dat de ziekte van Pfeiffer veroorzaakt, speelt mo§ lijk een rol bij het ontstaan van de ziekte multiple sela se (MS). Hoe meer antistoffen mensen tegen dit virus; hun bloed hebben, des te groter is de kans enkele jareni ter MS te ontwikkelen. Dit schrijft L. Levin van hetWi ter Reed Legerinstituut voor Medisch onderzoek in Sik Spring in het medisch tijdschrift JAMA op grond vana analyse van gegevens van drie miljoen Amerkaanse sola ten. GPD ABERDEEN - Botontkalking (osteoporose) kan mogeÜ worden voorkomen door de cannabinoidreceptoren opi botafbrekende cellen (osteoclasten) te blokkeren. Deze; ceptoren zijn gevoelig voor de van nature in het lichaa voorkomende cannabis-achtige stoffen. Activering vand ze receptoren leidt tot extra actieve osteoclasten. Blokkeren van de receptoren remt de activiteit van: osteoclasten en spaart dus het bot, meldt A. Idris vam Universiteit in Aberdeen in het wetenschappelijk tij schrift Nature Medicine op grond van onderzoek bij mi zen. Dergelijke blokkerende stoffen zijn al getest als a slankmiddel. GPD MONUMENT - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben voorgesteld twintig monumen ten subsidie te geven. Op de lijst.staan zowel torens als ker ken, maar ook molens. Het grootste bedrag krijgt de ge meente Tholen voor de restau ratie van de Nederlands Her vormde Kerk van het raad huis. BOTSING - Op de Rijksweg bij Kapelle zijn twee auto's te gen elkaar gebotst. Zes men sen raakten zwaargewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het ongeval werd veroorzaakt door een mo- Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezereredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax (0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 lot 17 00 uur Zierikzee en Hulst' 8.30 tot 17.00 uur torrijder die van baan wissd de. Hiervoor moesten de auto) uitwijken. Ook de motomjde kwam ten val. Hij liep slecht enkele schaafwonden op. VERDRONKEN - Twee jonf mannen zijn tijdens het zwea men in de Lek bij Lopik o: het leven gekomen. Ook in 4 Waalhaven in Rotterdam va dronk een zwemmer. SCHIP - Voor de Schotse kus is een Scheveningse boot in 4 problemen geraakt en gezos' ken. Het schip liep vol met wï ter. De kapitein weigerde hé schip te verlaten en verdronk. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n.v.t per kwartaal' 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1.25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevofri overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): I Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend g<w Tel (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De óKf* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on* (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en F» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseletfe* de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC.» zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR door Marieke van Schie Huisartsen voeren actie. Ik heb de patiënten die langskomen uitgelegd, waar om we zo bezorgd zijn. Met name het aspect van inleve ren van privacy aan de verze keraars spreekt iedereen aan. Dat is ook waarom het draait. We willen graag de beste zorg leveren aan onze patiënten en zelf met hen be palen waar ze heen willen voor hun behandeling als dat nodig is. Geen inhoudelijke informatie geven aan de verzekeraar zo als al in het buitenland ge beurt. Ik merk dat iedereen bereid is hierover van gedach ten te wisselen en zelfs in de pen te klimmen naar de pa tiëntenvereniging. Nu ik minder afspraken heb, kom ik toe aan het opzoeken van patiënten. Als ik aanbel bij mevrouw Vredestein, dan hoor ik al aan haar stem dat het niet zo goed gaat. „Hoe gaat het?", vraag ik. „Ik ben net terug van een ziekenhuis opname, longontsteking.Zij heeft uitzaaiingen van borst kanker en daardoor een hese stem. Gelukkig is door de be straling en de chemo weer uit zicht op verbetering. Maar het is een lang proces. „En ik heb zo'n ellende met het ziekenfonds. Ik had een pruik nodig, al mijn haar is uitgevallen door de chemo. Ik heb de nota opgestuurd, het ziekenfonds betaalt maar de helft terug. De nota houden ze, dus kan ik het ook niet af trekken van de belasting! Bo vendien krijg ik de taxi niet meer vergoed. Alleen de che mo, maar niet de controles in de poli. Ik kon een periode niet slikken, liep met een son de. Ze kunnen toch niet ver langen dat ik met die sonde in mijn neus in de bus ga zit ten?" Ook die nota's had zij opgestuurd en niet terugge kregen, want eenmaal inge diend komen ze niet retour, zelfs al worden ze maar ge deeltelijk vergoed. Als ik laat informeren bij de ziektekos tenverzekeraar, dan blijkt dit toch de regel te zijn. De re gels zijn aangescherpt! Me vrouw Vredestein is blij met mijn bezoekje, zij heeft geen auto, kan nu niet naar de praktijk komen. Ook haar zoons doen alles met open baar vervoer. Dat nekt hun moeder nu. Taxi's zijn duur. Ik ga naar de volgende pa tiënt. Meneer De Laat is net terug uit het ziekenhuis na een darmoperatie. Hij ligt in de kamer. „Heerlijk dat je even tijd voor ons hebt", zegt zijn vrouw. „Frans is vanmid dag thuisgekomen, hij houdt er niets in. Kan je advies ge ven wat ik hem te eten kan geven?" Ik kijk de brief in die de zaalarts mee naar huis heeft gegeven. Met recht sum miere informatie, medicatie niet vermeld. Hij ligt wat mat in bed. „Fijn dat u weer in uw eigen huis bent", pro beer ik. De hond staat in de tuin te piepen. Hij mist zijn baas. „Heeft u hem al ge aaid?", vraag ik. Zijn gezicht klaart op. „Dat vond ik het mooiste, hij wou direct op mijn bed, maar dat gaat nog niet met mijn buik. Maar het is mijn kind." Zijn vrouw zit vlak naast zijn bed, zij is blij dat zij hem weer thuis heeft. „Het was gelukkig geen kan ker. Maar een stuk darm inle veren kost aardig wat tijd voor u opknapt!", leg ik uit. „Wat zou helpen om weer snel beter te worden?" Hij hoeft niet lang te denken. „Weer heerlijk naast mijn vrouw in mijn eigen bed." Een paar dagen en dan is hij vast weer in staat de trap op naar boven te lopen, voetje voor voetje. Zijn eetlust sti muleren we met lekkere fris se dingen. Als ik wegga lijkt hij uit zijn dip. „Dat had hij nodig, een peppraatje van zijn eigen dokter!", zegt zijn vrouw dankbaar. GPD M. van Schie is huisarts Soms zien stellen af van kinde ren, omdat het risico op ernstige erfelijke aandoeningen te groot is. Anderen laten in een vroeg stadium van de zwangerschap een embryo onderzoeken. Door een nieuwe techniek zijn de risi co's helemaal te beperken en er felijke aandoeningen te stoppen. door Gerard Akkerman Foute genen zijn moeilijk te stoppen. Bij een ernstige aandoening als taaislijmziekte ligt de kans dat een baby de ziekte erft op 25 procent, bij de ziekte van Huntington op 50 procent. Soms besluiten men sen tot eicel- of zaadceldonatie om die foute genen te omzeilen. Anderen besluiten tot prenatale diagnostiek. Om te kijken of de vrucht de ziekte niet heeft, kunnen zij na twaalf weken een vlokkentest la ten doen of na zestien weken een vruchtwaterpunctie. Is het embryo niet gezond, dan beslui ten deze paren vrijwel altijd tot abortus. „Dan moet je een hele gewenste zwangerschap afbreken. Dat is pijnlijk. Sommige stellen heb ben dat al meerdere keren mee gemaakt en kunnen dit niet meer aan", vertelt Joep Gerae- dts. hoogleraar genetica en cel biologie van het academisch zie kenhuis van Maastricht. Voor deze stellen kan de Pre-im- plantatie Genetische Diagnos tiek (PGD) - in Nederland al leen in Maastricht - een uit komst zijn. Het onderzoek vindt dan voor de zwangerschap plaats. Alleen een embryo zon der de erfelijke afwijking wordt dan in de baarmoeder gebracht. Ook is het mogelijk met deze techniek te selecteren op ge slacht. Dan kunnen bij een op jongens overerfbare afwijking alleen de meisjes worden terug geplaatst, zodat de moeder onbe kommerd zwanger kan zijn. Selectie op geslacht mag alleen in Maastricht en bij aandoenin gen die zo ernstig zijn dat ze ook in aanmerking komen voor abortus. Het is wel een belas tende techniek, omdat de PGD alleen mogelijk is in combinatie met reageerbuisbevruchting. De vrouw moet eerst een hormoon behandeling ondergaan om de rijping van de eicellen te stimu leren. Bij mannen wordt vaak 'icsi' toe gepast, een techniek waarbij Soms zien stellen af van het nemen van kinderen, omdat het risico te groot is. één goede zaadcel uit het sper ma wordt gevist die dan vervol gens met een minuscule pipet in de eicel wordt gebracht. Secuur De techniek om cellen te onder zoeken heeft volgens Geraedts een sensationele ontwikkeling doorgemaakt. „De techniek moet heel betrouw baar en secuur zijn, want je hebt maar een of twee cellen om te onderzoeken. Met moleculai re technieken is het nu mogelijk om binnen een dag met 98 pro cent zekerheid het geslacht te bepalen en met meer dan 95 pro cent of het kind een aandoening wel of niet heeft." Op de vierde dag na de bevruchting kan het onderzochte en goed bevonden embryo bij de vrouw in de baar moeder worden teruggeplaatst. Of de vrouw dan ook werkelijk zwanger raakt, staat nog aller minst vast, omdat het slagings percentage van ivf-bevruchtin- gen beperkt is. Bij normale ivf-behandelingen bedraagt het slagingspercentage ongeveer 25 procent. Vaak gaat het hierbij om wat oudere vrou wen die minder eicellen hebben, die vaak ook nog van een minde re kwaliteit zijn Bij de PGD zijn de stellen vaak jonger. Het slagingspercentage ligt dan ook op ernstige erfelijke aandoeningen foto Harmen de Jong/GPD rond de 45 procent. Momenteel kunnen twee paren per week worden geholpen. In totaal heb ben gedurende de afgelopen ja ren ongeveer 150 paren in Maas tricht een of meer behandelin gen ondergaan. Er zijn nu onge veer zestig kinderen geboren, al lemaal zonder afwijkingen. Zo biedt de PGD-techniek voor het eerst echt de kans om - soms dodelijke - aandoeningen als Huntington echt tot stoppen te brengen. Er zijn volgens Geraedts fami lies bekend waarbij de eerste ziektegevallen van Huntington teruggaan .tot het jaar 1600. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4