Verplicht eigen risico in plaats van no claim Gebruik lachgas verhoogt risico op gehandicapt kind Ja het mag, krediet zonder jaarverslag yVD-senator Swenker laakt ingewikkeld zorgstelsel Poging klanten Postbank op te lichten met nep-mails W— Houdoe mooiste Brabantse woord Slecht weer drukt aantal bezoekers Vlaggetjesdag Wiegel is tegen gekozen premier Gouden Strop voor Johanna Spaey Loos alarm op Schiphol Gedetineerden breiden acties uit Referendum schaadt schoolklas Tachtig procent wil meer referenda Postbank (bel de Postbank voor een zakelijk krediet www.edox-watches.com Gws/Ooslburg, Juwelier 't Goudoppertje (Gees. Lange Kerkstraal 48 Oostburg, Burg Mnstraat 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Nwidslraal 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat90 TILBURG - De afscheidsgroet ,'houdoe' in Brabant is het mooi ste woord, vinden lezers van de Brabantse kranten. ijzers mochten de afgelopen we ken hun mooiste Brabantse woord insturen. Zesduizend mensen deden dat. Zij droegen onder meer zibbedeeske (zeurde rig oud vrouwtje), meepesant (terloops) en petazzie (stamp pot) voor. Ook het woord schot- telslet (vaatdoekje) werd voorge dragen. Schottelsiet werd eer der in Limburg gekozen als mooiste woord. ANP (Advertentie) SCHEVENINGEN - Ministers Verdonk (1) en Peijs (m) en de Haagse burgemeester Deetman (r) happen zaterdag Hollandse Nieuwe op de jaarlijkse Vlaggetjesdag in Scheven- ingen. De opening van het haringseizoen is door 150.000 tot 200.000 mensen bezocht. Vorig jaar bezochten nog 250.000 belangstellenden Vlaggetjesdag. De organisatie wijt de tegenvallende opkomst aan het slechte weer. Door de onstuimige weersomstandigheden op de Noordzee ging de traditionele haringrace niet door. foto Robert Vos/ANP [iloorSylvia Marmelstein jaFmuke Tamsma )ENHAAG-De no claim, de te- uggave-regeling voor verzeker den die geen of weinig zorgkos- 'ten maken, moet worden ver jongen door een verplicht ei gen risico. De no claim maakt zorg nodeloos ingewikkeld. [VD-senator Paula Swenker vil dat minister Hoogervorst van Volksgezondheid de haal- rheid van een verplicht ei- risico laat onderzoeken. De Kamer moet deze week ien oordeel vellen over het nieu- j,ive zorgstelsel, waarbij het ver- ehil tussen ziekenfonds en par ticuliere verzekering verdwijnt. 3e tien miljoen ziekenfondsver- Zekerden hebben sinds dit jaar il te maken met de no claim. Vanaf volgend jaar vallen ook de zes miljoen mensen die nu nog particulier zijn verzekerd er onder. Naast deze no-claimrege- ling moeten burgers voor ver schillende soorten zorg eigen bij dragen betalen en hebben zij veelal ook te maken met een ei gen risico. Zij moeten zelf in de gaten houden welke zorg onder welke regeling valt. „Voor de burger is het niet meer te volgen", vindt Swenker. Een verplicht eigen risico, waarbij de verzekerde de eerste medi sche kosten zelf moet betalen, verdient volgens haar de voor keur. „Op voorwaarde dat de on derkant van de samenleving er niet slechter van wordt." Ook de patiëntenorganisatie NP- CF is tegen de huidige no-claim- regeling. Volgens de NPCF is de regeling nodeloos ingewikkeld. „Mensen moeten goed nadenken wat er wel en niet onder de no claim valt. De huisarts doet bij voorbeeld weer niet mee", zegt directeur Iris van Bennekom. Uit onderzoek van regionale dagbladen, waaronder de PZC, blijkt bovendien dat mensen nu al fouten maken met de rege ling. Velen onthouden zieke kin deren zorg uit angst om hun no claim te verliezen. Het tweede kabinet-Balkenende had in het regeerakkoord ook een eigen risico afgesproken, maar de Tweede Kamer torpe deerde dat plan vorig jaar. De Kamer vreesde dat patiënten juist bij een eigen risico zorg gin gen mijden en introduceerde daarom de no claim-regeling. Harde eis Als de liberalen in de Eerste Ka mer het verplichte eigen risico als harde eis bij Hoogervorst neerleggen, dan moet de minis ter weer met de zorgwet terug naar de Tweede Kamer, die er al mee had ingestemd. GPD door Harry Linde DEN HAAG - Criminelen heb ben geprobeerd klanten van de Postbank hun wachtwoord af handig te maken om zo hun reke ning te kunnen plunderen. Dat ontdekte het Doetinchemse be drijf Cleanport zaterdag. Het internetfilter van Cleanport onderschepte tachtigduizend mailtjes die door criminelen zo genaamd uit naam van de Post bank zijn verzonden. Woord voerder J. Oostendorp van Cleanport vertelt dat zijn be drijf niet van ieder bedrijf of particulier de e-mail filtert. De totale hoeveelheid nep-mail, meestal 'phishing mail' ge noemd, ligt waarschijnlijk veel 'hoger. Phishing mail is een rede lijk nieuwe trend in digitale cri minaliteit en is veel schadelijker dan spam. Spam probeert de le zer naar een site te lokken in de hoop een product te verkopen. Phishing mail probeert bijvoor beeld creditcardgegevens of pin code afhandig te maken. Wie daar intrapt, kan grote sommen geld kwijtraken. Daarom zijn banken een gewild slachtoffer van deze vorm van criminaliteit. De klanten van de Postbank kre gen een Engelstalige e-mail waarin werd gevraagd om ge bruikersnaam en wachtwoord. Met deze gegevens is het moge lijk geld over te maken. De Post bank laat weten nooit per e-mail om bankgegevens te vra gen. Woordvoerder Reusken heeft nog geen signalen ontvan gen dat mensen erin zijn gelo pen. De valse e-mails zijn overi gens ook verzonden naar men sen die geen rekening hebben bij de Postbank. Reusken ver moedt dat 'Russische ciiminelen de nep-mails hebben verzon den'. Uit eerdere onderzoeken bleek dat computerbendes uit Oost-Europa zich in phishing hebben gespecialiseerd. GPD maandag 6 juni 2005 ZWOLLE - WD-kopstuk Hans Wiegel ziet niets in de ge kozen premier, waarvoor zijn partij zich onlangs heeft uit gesproken. Tijdens een bijeenkomst van de liberale jonge renorganisatie JOVD in Zwolle wees hij erop dat voor de invoering van de gekozen premier een jaren vergende grondwetswijziging nodig is. Bovendien is een Twee- de-Kamermeerderheid van CDA en PvdA tegen het idee. Een gekozen kabinetsformateur, door de WD-achterban afgewezen, is voor Wiegel wel bespreekbaar, maar dan al leen als een aantal partijen vooraf een stembusakkoord sluit met een ontwerpprogram, waarmee zij samen naar de kiezer gaan. ANP HILVERSUM - De Vlaamse schrijfster Johanna Spaey (1966) is winnaar van de Gouden Strop, de jaarlijkse prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek. De jour naliste krijgt de onderscheiding, waaraan een bedrag van 10.000 euro verbonden is, voor haar debuut 'Dood van een soldaat'. Zij is de eerste'vrouw die de prijs wint. De andere genomineerden waren René Appel (Loverboy), Chris Rippen (Eeuwige stranden), Esther Verhoef (Onder druk) en Simon de Waal (Cop vs Killer). ANP SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee heeft giste ren een gedeelte van de Handelskade bij het Cargo Centre 2 bij Schiphol afgezet, omdat er een verdachte pallet was aangetroffen. Na onderzoek van de Explosieven Oprui mingsdienst bleek 'alles veilig', aldus de marechaussee. Wegen rondom het vrachtcentrum werden ruim twee uur afgesloten. Rond 14.15 uur werd alles weer vrijgegeven. Een deel van de mensen die werkzaam waren in het gebied, werden voor het onderzoek geëvacueerd. ANP DEN HAAG - De acties tegen het versoberde regime in ge vangenissen worden vandaag uitgebreid. Woensdag hiel den gedetineerden op vijf locaties spontaan de eerste 'zit- acties'. Vandaag begint het protest officieel. Verenigde be- zoekersgroepen sluiten zich bij de actie aan, kondigden de initiatiefnemers gisteren aan. Na afloop van hun bezoek zullen familieleden en vrien den een uur langer blijven zitten dan toegestaan, aldus de oproep van de vijftig verenigde vrijwilligersorganisaties die zich inzetten voor gedetineerden en hun relaties. De zitacties van de gevangenen zelf gaan door tot minister Donner bereid is tot een gesprek. ANP GRONINGEN - Het referendum voor de Europese grond wet heeft een schoolklas een werkweek gekost. Dat ver moedt docente D. Koopmans van de Simon van Hasselt- school in Groningen. De school diende woensdag als kies- lokaal. De volgende dag bleek al het geld dat haar klas spaarde voor een kampeerweek in Gieten verdwenen. „Zeshonderd euro", verzucht zij. „Ik kon wel janken." De dertien leerlingen van haar klas gingen al wekenlang langs de deuren om koeken en kaarten te verkopen. ANP DEN HAAG - Tachtig procent van de Nederlandse bevolking wil vaker geraadpleegd worden in een referendum. Dat blijkt uit een enquête van RTL Nieuws. Daarbij geeft 59 procent de voor keur aan een bindend referen dum, terwijl 35 procent liever een adviserende volksraadple ging heeft. Onderwerpen waar over de burgers hun mening wil len uiten, zijn bijvoorbeeld de gekozen burgemeester, het zorg stelsel, de euro of de uitbreiding van de Europese Unie. Minister Pechtold voor Bestuur- like Vernieuwing komt binnen kort met een notitie over referen da, heeft hij eerder aangekon digd. Voor RTL zei de D66-be- windsman zaterdag dat hij ook voorstellen zal doen voor refe renda waarbij niet alleen met 'ja' of 'nee' geantwoord kan wor den, zoals bij het referendum over de Europese grondwet. Hij vindt dat bevolking meer keuzes moet kunnen maken. ANP Uw wachtwoord is strikt persoonlijk. De Postbank zal u daarom nooit naar uw wachtwoord of TAN-codes vragen. Niet via internet, e-mail, telefonisch of op welke andere manier dan ook. Heeft u deze e-mail ontvangen dan kunt u het volgende doen: Als u niet hebt gereageerd, is er niets aan de hand. U hoeft geen actie te ondernemen. Als u wel op de link in de e-mail hebt geklikt en uw gebruikers naam en wachtwoord hebt ingevuld, neemt u dan contact op met de Postbank, telefoon 058 295 8008. om het voorval te melden. U wordt dan verder geholpen door één van onze medewerkers. Met vriendelijke groet, Postbank N.V. BELANGRIJK BERICHT VOOR KLANTEN VAN DE POSTBANK Op zaterdag 4 juni 2005 is een Engelstalige e-mail verzonden die op het eerste gezicht afkomstig lijkt te zijn van de Postbank. Hierin wordt gevraagd om op een link te klikken en gebruikersnaam en wachtwoord van Mijn Postbank.nl of Girotel Online in te vullen, samen met 3 TAN-codes. Deze e-mail komt niet van de Postbank. Advertentie Haagse Leyenburg ziekenhuis, er tussen 1994 en 2004 zes een gehandicapt kind kregen. De zes kinderen hadden afwijkin gen aan de slokdarm, anus, mond en hart. De moeders van de gehandicapte kinderen werk ten in die periode op de afdeling verloskunde en gynaecologie, waar gewerkt werd met ento- nox. Het vermoeden bestaat dat het lachgas de oorzaak is van de handicaps bij hun kinderen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft ziekenhuizen al een half jaar geleden gewaar schuwd voor het gebruik van en- tonox. Volgens inspecteur-gene raal H. Kingma is bekend dat het middel schadelijk kan zijn voor vrouwen die in een vroeg stadium van hun zwangerschap regelmatig met het middel ge confronteerd worden. Aan het eind van de zwangerschap doet dit risico zich volgens hem niet voor. Het verband tussen ento- nox en de geboorte van gehandi capte kinderen, is volgens King ma nog niet aangetoond. Overi gens is het niet zo dat het mid del schadelijk is voor vrouwen die tijdens de bevalling een roes je krijgen met het lachgas. GPD (Advertentie) doorïhea van Beek DEN HAAG - De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen in ventariseert bij haar leden hoe zij omgaan met het narcosemid- delentonox. Het middel, dat bestaat uit een mengsel van lachgas en zuur stof, kan schadelijk zijn in een vroeg stadium van de zwanger schap. Dit weekeinde werd be kend dat van de negentien zwan gere verpleegkundigen in het <TLui pT u A«.AArz. GEWOWVl isfAQK. I3/NA/£M DE N(£. S Zonder ja Direct je Vertrouwen daar gaat het om, geen moeilijk gedoe bij de Postbank wanneer je als ondernemer een zakelijk krediet nodig hebt. Zelfs geen jaarcijfers, één telefoontje is vaak genoeg. Ja vertrouwen, dat is de kracht van de Postbank. Bel 0900 0508 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl en vind zelf uit hoe makkelijk dat werkt. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van INGjtó

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3