Het enige wapen is de verrekijker PZC dj Eén meidnummer voor dierenmishandeling: 0900 - 20 21 210 co ct/min) Honderdtien Belgen op de step naar huis Kats is ideale plek voor monument verdronken dorpen Grote verhui zing? 0 ^e<e^cVe1 Belgen op zeehondensafari in Lillo Steltkluut onderzoekt bedreigde huiszwaluw U wilde toch meer gaan bewegen? word collectant maandag 6 juni 2005 door Harmen van der Werf RILLAND - Vanuit Zandvliet en Doel vertrokken eind jaren vijftig de laatste bootjes met rij ke Antwerpenaren om jacht te maken op zeehonden. Ze gingen op - wat heet - zeehondensafari. Deze traditie herleefde zondag ochtend. Een groep van honderd twintig Vlamingen zette koers richting Rilland. Met geweren gingen de 'liefheb bers' van zeehonden pakweg vijftig jaar geleden op stap. Wat ze deden, was niet ongepast. Vis sers hadden een hekel aan zee honden, Ze zaten aan hun boter ham, aan hun vis. Het doodschie ten van de 'natuurlijke vijan den' was gerechtvaardigd en werd ook aangemoedigd. Wie de rechterflipper van een zeehond inleverde bij de gemeente, kon op een premie rekenen. In 1962 was dit afgelopen, Nederland stelde een jachtverbod in, nadat in de jaren daarvoor jaarlijks bijna alle jonge zeehonden wa ren gedood voor de bontindus trie. Tot zeehondensafari's kwam het niet meer. Het schieten van zee honden was een 'leuk' tijdver drijf, maar niemand ging toch zomaar zeehonden kijken. Als ze er al waren, want hoe dode lijk de jacht ook was, de opko mende industrie was dat nog veel meer. In de Zeeuwse wate ren was nauwelijks nog een zee hond te bekennen, maar ze zijn teruggekomen, vooral - en dat blijft toch opzienbarend - in het oostelijke deel van de Wester- schelde. Tot bij Antwerpen wor den ze soms gesignaleerd, tot verbazing van veel Vlamingen. Hoe groot hun verbazing is, blijkt zondagmorgen in alle vroegte in Lillo. Het oude fort- door Wout Bareman TERNEUZEN - Natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut gaat het aantal huiszwaluwen in Oost-Vlaanderen tellen. Daar voor wordt een beroep gedaan op vrijwilligers, die een stuk pol der, een dorp of een stadswijk af speuren. De inventarisatie moet duidelijk maken hoe groot de af name van het aantal zwaluwen is. Uit eerder onderzoek is immers gebleken dat de zwaluwstand - of het nu om de boeren-, de oever-, de gier- of de huiszwa luw gaat - sterk uitdunt. Lande lijk is er sprake van een halve ring. De vogel staat inmiddels dan ook op de lijst van bedreig de dieren. Ooit gold de regio Zeeuws-Vlaanderen als één van de belangrijkste zwaluwbolwer- ken van ons land. Maar sinds een aantal jaren blijkt alleen de zwaluwpopulatie in Hoek en di recte omgeving nog stabiel. dorp aan de Schelde, gelegen middenin het Antwerpse indus triegebied, is het verzamelpunt voor de allereerste zeehondensa fari deze eeuw. De pers heeft er veel aandacht aan besteed, maar dat zegt niet alles. Ook Vlamingen blijven zondag liever wat langer in bed liggen. Toch stroomt het parkeerterrein van Lillo aardig vol. Wie wil, rijdt met een ander mee. Ruim vijftig auto's zetten koers rich ting grens en gaan via de oude smokkelroute bij chemiebedrijf Bast' de grens over, langs het golfterrein bij Rilland en verder cle Westerscheldedijk volgend. Jaap van der Hiele van de Eer ste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) die zich inzet voor het wel en wee van zeehonden, is al paraat bij dé plek voor de safari tocht, bij de Zimmermangeul en daarachter de Plaat van Valke- nisse. Een schitterend gebied voor zeehonden, volgens Van der Hiele. „De plaat is vrij steil. Bij onraad kunnen de zeehon den zo het water induiken. En er zit blijkbaar genoeg vis." Karavaan In dit deel van de Westerschelde zit een kolonie van tegen de twintig zeehonden. Frank Wage- mans, conservator van het na tuurpunt Antwerpen-noord en initiatiefnemer van de safari, staat met Van der Hiele de kara vaan uit Lillo op te wachten. Hij telt in de gauwigheid al vijf zee honden om even later op zeven uit te komen. Het is voor hem een geruststellende gedachte. Zo'n score zal niemand teleur stellen. De eerste hoofden verschijnen tegen kwart voor tien boven de dijk uit en het lijkt niet op te houden. De invasie is compleet. Een officieel pad is er niet. Wie bij het water wil komen, moet door hoog, nat gras lopen en over een hekwerk met prikkel draad klimmen. Af en toe blijft iemand haken, maar dat schrikt geen van de safarigangers af. Ge wapend met verrekijkers zien ze waarvoor ze gekomen zijn, zee honden. Een jonge Antwerpe naar verwondert zich. „Ik had ze niet zo dichtbij verwacht." Eddy Adriaansens, een gepensio neerd slager uit Hoevenen, is evengoed onder de indruk. „Ik Volgens Alex Wieland van de Steltkluut worden er jaarlijks zo'n honderd nesten aangetrof fen en daarmee is het één van de zwaluwrijkste dorpen van Ne derland. Wieland legt een direct verband met de aanwezigheid van de voedselrijke Hoekse Kreek, vlakbij. „Het vermoeden is daarom dat in andere dorpen en steden de afname van voed sel een belangrijke factor is voor de achteruitgang." De vogelkenner wijt het gebrek aan voedsel onder meer aan het feit dat de oevers van waterlo pen steeds vaker worden afge werkt met beschoeiing. Boven dien verdwijne'n steeds meer modderpoelen en plassen uit het landschap, waardoor de vogels nauwelijks nog genoeg bouw stoffen vinden voor hun nest. De Steltkluut wil eind juni met het onderzoek beginnen. Het loopt tot eind augustus. Vrijwil ligers kunnen zich per e-mail aanmelden bij vogelwerkgroep@steltkluut.nl. dacht eerst dat dit een late 1-aprilgrap was, maar het is waar." De Vlaamse televisie is aanwe zig met twee cameraploegen. De happening komt rechtstreeks in de uitzending van het program ma De Zevende Dag. Een ver slaggeefster van De Gazet van Antwerpen spreekt een bezoe ker aan. „Is dit Nederland?", vraagt hij zich af. Hij had er geen idee van. Gelach. „Ik wist dat er veel zeehonden in jullie Waddenzee zijn", zegt een me vrouw, „maar zo vlak bij Ant werpen, dat niet." Of Van der Hiele nu ook zeehon densafari's voor Zeeuwen gaat houden? Hij is het niet van plan. „Wij kunnen hier elke dag ko men." door Edy de Witte OSSENISSE - Ruim 110 step pers en twintig fietsers bolden gisterochtend om half negen door de straten van Ossenisse. Vanaf herberg De 'Snis ging dit gezelschap op pad voor een step- tocht van 75 kilometer richting het Belgische Kapellen, nabij Antwerpen. Een Vriendenkring uit deze ge meente maakt jaarlijks een der gelijke tocht. De steps en fietsen waren zaterdag per vrachtauto in Ossenisse afgeleverd. De deel nemers arriveerden gistermor gen rond half acht met drie bus sen bij het startpunt. Alvorens het startschot klonk, werden de banden goed op spanning gezet. J. Ketelaers, die namens de Vriendenkring de route uitstip pelde, was zeer in zijn nopjes met het aantal deelnemers. „Na tuurlijk is het ook een sportieve uitdaging. Want 75 kilometer steppen is geen sinecure." Alles was tot in de puntjes gere geld. „De deelnemers krijgen; lemaal een zelfde t- shirt uitg reikt. Er zijn volwagens envoc rijders die onder meer ook iti: gen voor de EHBO en pechvo«. I ziening. In principe blijft j step het vervoermiddel bij uj stek voor deze tocht, maar mg. sen met lichamelijke klacht? kunnen fietsen." De Vriendenkring heeft inmjj dels zo'n 100 steps in eij heer, vertelt Ketelaers. „Naai de bekende, vaak authentiek exemplaren, komen er ook dsi nemers aan de start met eenn» derne autoped die bijvoorbeé door grotere wielen iets me? uitstraling heeft." De deelnemers in de leeftijd r 10 tot ruim 60 jaar vertrokla vol goede moed. Onderweg 1 ren zeven stops gepland, wa tijd werd genomen voor rusts r een massage. Op Belgisch groni gebied werd bij Doel de Scheld overgestoken. De volhoude kregen 's avonds in Kapelle een herinneringsmedaille uitgt t reikt. De zeehonden onder aan de dijk trokken veel Belgische belangstelling. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KATS - De ideale plek voor een monument voor de 117 verdron ken Zeeuwse dorpen is Kats, vindt de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Op steun van wethouder C. Schippers (WD) van Noord-Beveland kun nen de initiatiefnemers alvast re kenen. Kats heeft de voorkeur om drie redenen. In 1966 is er nog een dijkval gebeurd aan de Ooster- schelde, bij de Leendert Abra hampolder. Op de plek van de dijkval is een terrein van het wa terschap beschikbaar om het kunstwerk te plaatsen. En de komst van het monument sluit mooi aan bij pogingen om het Nationaal Park Oosterschelde onder de aandacht te brenge De financiering van het kun." s werk kan nog een struikelbtó worden. Het door de Araste li damse kunstenares L. Schouls j ontworpen monument komt o; I minimaal 90.000 euro. De pra vincie is bereid 50.000 euroc a te dragen en waterschap Zeem s se Eilanden 10.000 euro. Dege-1; meente Noord-Beveland sla voor 20.000 euro op de rol.l extra nodig is, kan van f komen. De vraag is vooral h I de Noord-Bevelandse gemeeé ij x-aad denkt over de keuze va i Kats en de gevraagde financié J bijdrage. Wethouder Schipps r is 'geïnteresseerd'. SCEZ-meè werker L. Adriaanse houdt 1 juni een planpresentatie voord 1 gemeenteraad. familieberichten vervolg van pagina 10 Vlissingen, 2 februari 1909 "Ik hoef mij niets meer af te vragen. Langzaam vervaagt het onderscheid tussen de nachten en de dagen. Ik ben ontzonken aan de tijd. J.P. Ra wie Aan het eind van een lange levensweg hebben wi j af scheid genomen van onze moeder, schoonmoeder, oma en overgrootmoeder Jozina Johanna Erdelmann-Poschmann weduwe van H.S.O. Erdelmann Oudenbosch, 3 juni 2005 Exloo: Friedel en G reetje Erdelmann-Mudde Friedel en Margreeth, Floorlje Marieke en Dwight, Rose, Violet Roosendaal: Walter en Erna Erdelmann-la Soe Francesca en Jerrel Wolfaart en Sanne Velsei-broek: Annemarie en Kees Koeman-Erdelmann Ingrid en Erik, Michèle, Nicky Karin en Mick, Kai, Danique Verpleeghuis Oostkwartier Oudenbosch Corresponden tieadres lmkerberg 44,4708 JC Roosendaal Er is gelegenheid tot afscheid nemen woensdag 8 juni van 10.45-11.15 uur in het i-ouwcentrum Over toom-Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlissingen. Aansluitend zal daar een korte herdenkingsdienst worden gehouden, gevolgd door de begrafenis om 12.00 uur op de algemene begraafplaats te Vlissin gen. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in het rouwcentrum. Dankbetuiging Dankbetuiging Graag willen wij iedereen hartelijk danken voor uw warm medeleven bij het overlijden en afscheid van mijn lieve man, vader, schoonvader en opa Edmondus Franciscus Driessens De vele kaarten, telefoontjes, bezoekjes en de prachtige bloemen hebben ons veel steun en troost gegeven. Lijdia Driessens-van der Hooft Hans en Sonja Serge en Annet Sluis, juni 2005 01 het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer ot lotgenotencontact... Kom op voor je belangen! Word ook lid van ANGO! In Memoriam Bram 06-06-2000 06-06-: Zal het missen ooit verdwijnen zal de zon ooit weer schijnen. Zal het zonder hem ontwaken je ooit minder kunnen raken. Nooit meereen kus, nooit meer zijn lach alles gaat terug naar die ene dag. Als verdoofd probeer je te accepteren dat je het zonder hem moet proberen. Hoe kan je doorgaan zonder hem hoe moet het verder zonder zijn slem. je ziet en hoort hem telkens weer het gemis wordt niet minder, alleen maar meer. je voelt je gebroken en verscheurd sommigen zeggen, je hebt nu genoeg getreurd. Maar hoe kunnen ze weten van het verdriet als je er aan denkt dat je hem nooit meer ziet. 0p maandag 6 juni zijn wij de gehele dag gesloten Slagerij Koets Markt 88 Westkapelle Maak er een Kleintje van. j Kleintjes Wie kent niet die afschuwelijke berichten in de krant: "Uitgemer gelde paarden in beslag genomen", "Jonge katten in afvalcontainer", "Verwaarloosde schapen onder de maden" en "Zwaar vermagerde jonge herders in eigen uitwerpselen aangetroffen". De Dierenbescher ming wil dat hier een eind aan komt. U kunt helpen. DIER IN NOOD? PAK DE TELEFOON Vaak is het leed al geschied als de inspecteurs een dier aantreffen. Daarom is het van groot belang dat u de telefoon pakt als dieren slecht behandeld worden. De Dierenbe scherming kan dan actie onderne men en de situatie onderzoeken. Om voor u het melden van dierenmis handeling en -verwaarlozing mak kelijker te maken heeft de Dierenbe scherming vorig jaar het meidnum mer dierenmishandeling voor heel Nederland beschikbaar gesteld: 0900 - 20 21 210 (10 ct/min). In heel 2003 kwamen er maar liefst 36.000 meldingen binnen. Volgens Colette van de meldkamer van de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming komen er soms wel 175 meldingen op één dag binnen. 'Gelukkig kunnen we zelf veel afhandelen. Het noemen van onze naam is vaak al genoeg. Wij zijn erg blij met al die mensen die bellen. Zij zijn onze ogen en oren.' INSPECTEURS KOMEN WAAR NODIG TER PLEKKE Sommige zaken kunnen niet vanuit kantoor geregeld worden. Dan gaan de inspecteurs naar de mensen toe en maken afspraken met ze voor verbetering. Lukt dat niet, dan worden de beroepsinspecteurs van de Landelijke Inspectiedienst Die renbescherming ingeschakeld. Bij ernstige gevallen kunnen zij dieren in beslag nemen en de daders een proces-verbaal geven. Verwaarloosde paarden krijgen de noodzakelijke (medische) hulp en een veilig tehuis. De mishandelde en vaak erg bange honden en katten worden ondergebracht in de asielen. Natuurlijk kost dit veel geld. De Dierenbescherming is daarvoor hele maal afhankelijk van de giften. Zonder die steun heeft de Dieren bescherming geen geld voor contro les en inspectie en kunnen ze niet "Uitgemergelde paarden in beslag genomen. Elk jaar zijn er vele walgelijke vormen van dierenmishandeling. Steun daarom de Dierenbescherming." jaarlijks 70.000 dieren opvangen. Wilt u meer weten over het werk van de Dierenbescherming? Kijk dan op www.dierenbescherming.nl Steun de Dierenbescher ming. GIRO 309 Wist u dat collecteren een heel gezonde bezigheid is? Het is goed voor de been-en armspieren, vooral als de collectebus gaandeweg voller raakt. Komt u in de week van 13 t/m 19 maart graag in beweging als collectant voor het Reumafonds, meldt u zich dan aan bij Geertje van den Berg, T 020-589 6471.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38