Hardrijders grootste ergernis PZC PZC Eeuwenoude klok terug in Philippine Hulst onderzoekt alternatieve locaties Oude trekkers doen liefhebber smullen voor zorgwoningen 11 Inwoners Axel en Koewacht maken klachtenlijst AAZET Milado's spelen voor Zonnebloem Aangehouden wegens mishandeling Rijden tijdens ontzegging Man mishandeld in Sluiskil Dronken bestuurders aangehouden Asperges eten voor Roemenië agenda Rommelmarkt in Sluis trekt veel publiek maandag 6 juni 2005 1 TERNEUZEN - Inwoners van 1 ^ei en Koewacht ergeren zich nog steeds het meest aan te hard rijdende automobilisten, brom mer- en scooterrijders. Ook drugshandel en -gebruik, hang jongeren, lawaai en vandalisme zorgen nog steeds vaak voor overlast. De Stadsraad Axel en de Dorps raad Koewacht stelden onlangs klachtenlijstjes op voor de ge meente Terneuzen en de politie. Op beide ergernissenlijstjes staan snelheidsovertredingen in de bebouwde kom (dertig-kilo meterzones) bovenaan. Niet al leen auto's, ook brommers en scooters zorgen voor gevaarlijke situaties, constateert de Axelse iStadsraad. Overlast van drugs handel en drugsgebruik komt in beide plaatsen op de tweede plaats en overlast door al dan met rondhangende jongeren wordt ook door vele dorps- en stadsbewoners als een groot pro- I bleem gezien. Axelaars maken zich daarnaast vaak druk over vandalisme en geluidsoverlast jhvederom vooral van scooters en brommers). De inwoners van Koewacht ergeren zich nog iets meer aan te veel hondenpoep en te weinig politie op straat. De politie en de wijkcoördinatoren van de gemeente Terneuzen zijn op de hoogte gebracht van de iklachten. De bedoeling is om de "aangegeven overlast aanhou dend te bestrijden. De klachten moeten daarom worden opgeno men in het politiewerkplan voor volgend jaar en in gemeentelijke beleidsplannen. Wethouder C. Liefting, contact- persoon voor Koewacht, beves tigt dat dat ook gaat gebeuren. „We hebben alle dorpen en wij ken gevraagd om een klachten- Bezorgklachten: 08000231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 Email: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lijstje op te stellen. En het is na tuurlijk niet de bedoeling om dat lijstje in een la te depone ren. Voor het toezien op overlast door hondenpoep en vandalen kunnen we onze buitengewone opsporingsambtenaren, de zoge heten boa's, inzetten. Voor snel heidscontroles en het bestrijden van drugsoverlast doen we aller eerst een beroep op de politie." In zowel Koewacht als Axel heeft het politieteam van Houd greep de laatste jaren al verschil lende bedrijven gesloten na drugshandel. De wethouder laat weten dat ook nieuwe ergernis sen en klachten zorgvuldig wor den geïnventariseerd. Na het op een rijtje zetten en beoordelen van de overlastgegevens zullen de bevoegde en deskundige in stanties en instellingen, zonodig of desgewenst gezamenlijk, de ergernisbronnen bestrijden. (Advertentie) 'KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kipelle -Tel. 0113-33^8^3 TERNEUZEN - Met stemmige meezingers vermaakten de muzi kanten van de Milado's zater dag in het Zeldenrust-Steelant- coliege ruim 125 gasten en vrij willigers van Stichting de Zon nebloem Afdeling Terneuzen. Het Hulsterse seniorenorkest de bekende nummers van weleer, waarmee de gasten vol op meedeinden en zongen. Een enkeling waagde zelfs een dans je of nam de microfoon ter hand om zelf wat te zingen. DeTemeuzense Zonnebloemgas- tenzijn langdurig zieken, licha melijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen voor wie per soonlijk contact niet vanzelf sprekend is. Ze genoten zater dagmiddag met volle teugen van het muzikale middagje. Na verschillende vergeefse pogingen is de zeventiende-eeuwse luidklok weer terug in Philippine. door René Hoonhorst PHILIPPINE - Z'n kroon is er af en de klepel hangt er wat losjes in. Maar ver der heeft de klok na bijna 3,5 eeuw lui den nauwelijks geleden, luidt het oor deel van deskundigen. De bevolking van Philippine is dan ook blij dat de klok weer terug is om een plek te krij gen bij de oude Nederlandse hei-vormde kerk: de kerk waar hij ooit voor werd gemaakt. De klok markeerde het begin van het protestantse geloofsleven in het midden van de zeventiende eeuw, toen Philippi ne in handen was van Staatse troepen. En hoewel de meerderheid van de bewo ners al lang weer van katholieken huize is, is heel het dorp - geen Philippine- naar die er aanspraak op maakt in een stad of heerlijkheid te wonen - blij dat de klok binnenkort weer 'welkom thuis' kan luiden. Dat een klok een bewogen historie heeft, ligt in de aard van zijn functie. Maar de geschiedenis van de 'hei-vorm de klok' is toch wel heel bizar. Zo heeft geen klokvorser achterhaald wat de klok de eerste acht jaar van zijn be staan heeft gedaan. Michael Burger- huvs maakte de klok in 1638 in op dracht van jonkheer Hevnderick van Tuyl van Serooskerke, de door prins Frederik Hendrik aangestelde comman deur van Philippine. De Nederlands her vormde kerk werd echter pas in 1646 ge bouwd. Aan het eind van de negentiende eeuw werd het vervallen kerkgebouw afgebro ken, waarna in 1900 een kerkje op de zelfde plaats herrees. De toren van het kleinere godshuis was niet berekend op de grote luidklok, die drie decennia on gebruikt werd opgeslagen. De hervorm de kerkvoogdij van Sas van Gent wilde begin jaren dertig de klok laten omsmel ten om hem te gebruiken voor een nieuw groot luidinstrument in Sas. De klok stond al bij een klokkengieterij in Heiligerlee toen hij werd gered door de hervormde gemeente van het Groningse Veelerveen, die net luidrechten had ver worven. Tijdens de Tweede Wereldoor log deed de klok dienst als alarmklok in Zwolle, vlak nadat hij was gered van omsmelting. De Duitsers lieten alle klokken, die zwaarder waren dan 150 kilo omsmelten om het metaal te gebrui ken in de wapenindustrie. De Philip- piense klok woog 122 kilo en werd zo doende gespaard. Na de oorlog ging de klok weer naar Veelerveen. De gemeenteleden daar wa ren intussen zo aan het luidinstrument gehecht dat zij in de jaren zeventig ver schillende aanbiedingen uit Philippine om de klok terug te kopen consequent afwezen. Op 9 januari van dit jaar vierde de her vormde gemeente Veelerveen de laatste dienst in de eigen kerk. De luidklok had geen functie meer. En hoewel Veeler veen hem zal missen, vindt de kerkge meenschap het daarom goed de klok naar huis te brengen, zei pastoraal wer ker Meyer, zaterdag tijdens de plechti- foto Wim Kooyman ge overdracht. Vertegenwoordigers van de kerkenraad van de hervormde ge meente Sas van Gent, Philippine en Sluiskil én van het college van kerkrent- meesters konden hun geluk niet op. Voorzitter Moret van het rentmeesters college smeedde het ijzer toen hij kans zag het te verhitten. Met de blik strak op de Terneuzense burgemeester Jan Lo- nink, die in baljuwstenue op de voorste rij zat, zei hij: „Het kerkbestuur wil de klok van een nieuwe bekroning voor zien en restaureren. In de toren kan hij niet hangen en daarom willen we de klok in een Friese klokkenstoel plaat sen op het pleintje vóór de kerk. We ho pen met wervingsacties en bijdragen uit verschillende fondsen genoeg geld bijel- kaar te krijgen." Een nazaat van Heynderick van Tuyl van Serooskerke, de huidige baron van Tuyll van Serooskerke, onderstreepte de woorden van de kerkbestuurder met een gedragen genealogische bespiege ling. Als geboren Vlissinger en als adel lijk afstammeling van de opdrachtgever ontpopte ook hij zich als warm pleitbe zorger van het opknappen van de luid klok. TERNEUZEN -Een 26-jarige Terneuzenaar is gisteroch tend rond half zeven aangehouden wegens mishandeling. Hij wordt ervan verdacht een 30-jarige vrouw uit dezelf de gemeente te hebben geslagen en van haar fiets te heb ben getrokken. Ook heeft de man even later een ruit van haar woning vernield. De oorzaak van de mishandeling ligt in de relatiesfeer. SLUISKIL - Een 32-jarige man uit de gemeente Terneu zen is in Sluiskil, op de Baljuwlaan, aangehouden. De man reed in een auto, terwijl dit hem door de rechter ver boden was. Hij is aangehouden en toen bleken er nog di verse boetes voor hem open te staan. Tijdens de fouillering bleek de man een aantal pillen bij zich te hebben, vermoedelijk xtc, waar hij ter plekke af stand van deed. De man is verhoord en weer huiswaarts gestuurd. Zijn auto is buiten gebruik gesteld, omdat hij zijn boetes niet kon betalen. SLUISKIL - Twee jonge mannen uit Terneuzen zijn gis termiddag aangehouden op verdenking van mishandeling op zaterdagavond omstreeks 23.00 uur. Een 20-jarige man uit Terneuzen had aangifte gedaan van de mishande ling. Beide verdachten, een 17- en een 18-jarige, zouden de 20-jarige hebben getrapt en geslagen en een fiets naar hem hebben gegooid. Beide jongens zitten nog vast en worden verder verhoord. De oorzaak zou liggen in een on opgeloste ruzie. De 20-jarige is gewond geraakt aan zijn oogkas, elleboog en knie. TERNEUZEN - De politie heeft het afgelopen weekeinde diverse mensen aangehouden wegens dronken rijden. Een 45-jarige automobilist uit Antwerpen is zaterdagnacht rond 00.20 uur betrapt op het rijden onder invloed op de Keerdam in Breskens. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een bekeuring. In Axel, op de Kanaalkade, werd om streeks 02.40 uur ook een dronken automobilist betrapt- Deze man, een 27-jarige man uit Axel, kreeg een rijver bod van vijf uur en een bekeuring. In Zaamslag, op de Axelsestraat, werd omstreeks 03.10 uur een 36-jarige Terneuzenaar betrapt op hetzelfde feit. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een bekeuring. Op de Lange Heerenstraat in Schoondijke is zaterdagavond een 71-jarige automobilist uit de gemeente Sluis betrapt op het rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een bekeuring. HEIKANT - Een aspergemaaltijd ten bate van gehandi capte kinderen en ouderen in en nabij de stad Cluj in Roe menië heeft zaterdagavond ruim 1200 euro opgeleverd. In woonster J. Verdunnen, die zich al meer dan 15 jaar be kommert om het wel en wee van deze mensen, was zeer verheugd over de opbrengst. Om kosten te beparen maak te Verdurmen zelf met enkele familieleden de asperges klaar, 's Avonds schoven in café Du Commerce ruim zes^ tig belangstellenden aan voor de maaltijd. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum 13.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Beweging 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur Kaarten en biljar ten; Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op de staande wip; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Helke, 13.15 uur: Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 15.00 uur: Muziek Oud Hulst; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken, 19.00 uur: Gezon gen eucharistieviering voor de vrede; KLOOSTERZANDE Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country Jine dansen voor ge vorderden; PHILIPPINE - Feesttent, 13.00 uur: Koersbaltoernooi, 20.00 uur Bingotour- nooi; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur- Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; SINT - JANSTEEN - Cafe de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 18.30 - 19.00 uur: Start avond wandelvierdaagse; 19.30 uur: Bijeen komst Lotus; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje. 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.30 uur- Country line dansen voor'ge- vorderden; Rivierenhuis, 16.00 uur: Bijeenkomst jeugd postzegelvereniging Zeeuws - Vlaanderen ;19.30 uur: Bijeenkomst se nioren postzegelclub; WESTDORPE - Concordia, 13.30 - 15.30 uur: Solo dansen voor ouderen. SLUIS - Liefhebbers van rom melmarkten konden tijdens het afgelopen weekeinde hun hart ophalen in Sluis. Op zaterdag morgen vond de jeugdrommel- markt plaats en gisteren stond in het teken van 'Brocant langs de waterkant'. Voor de derde keer op rij be stond het parcours uit een rond je dat liep langs Kaai, Jaagpad en Sint Donaes. De kraampjes langs de waterkant boden een fleurige aanblik. Op sommige momenten was het voetje voor voetje aanschuiven langs de uit gestalde waren. Honderdtwintig kramen en vijf honderd meter grondplaatsen waren al enkele weken geleden vlot verhuurd aan de kandi daat-verkopers, van wie onge veer de helft uit Vlaanderen kwam. Franky Standaert, bestuurslid van de middenstandsvereniging Sluis, was zeer te spreken over de formule. „Het rondje langs het water is toch wel aantrekke lijk voor het publiek. We heb ben veel positieve geluiden ge kregen en er is genoeg ruimte voor uitbreiding. Nu waren er nog enkele lege stukken en dat willen we in de toekomst voorko men. Deze rommelmarkt kan uit groeien tot een uniek evenement in de streek." doorEdy de Witte HEIKANT - De Bulldog Lanz met 45 PK motor en gloeikop uit 1951 was voor de vele bezoekers gisteren zonder meer het neusje van de zalm op de oldtimershow van landbouwtractoren in Hei kant. De zevende editie van dit festijn op het terrein aan de Vylainlaan brengt heel wat herinneringen boven. De Lanz wordt na een mi nuutje of tien voorgloeien met een brander aan de praat ge bracht. Het kloppende geluid van de motor doet vooral bij oudere bezoekers het hart wat sneller slaan. „Want dit is voor hen natuurlijk wel nostalgie van de bovenste plank", zegt J. van der Ven uit Heikant. Samen met vader en zoon Traas tekent deze fervente restaurateur van old timer-tractoren voor de organi satie. Van der Ven weet als geen ander de vragen van leken des kundig te beantwoorden. Zo wijst hij op een ruim 50 jaar oude Man Ackerdiesel, die met zijn vierwielaandrijving tot de zeldzame exemplaren van de show behoort. Ook zijn verhaal dat de uit Engeland afkomstige Ferguson van oorsprong een grij ze kleur heeft, geeft toehoorders weer een ruimere kijk op de old timers. „Veel hobbyisten geven de Ferguson liever een groen of rood kleurtje omdat dit voor ons min of meer de originele tinten van de tractoren zijn", aldus van der Ven. Bij de meeste tractoren staat op papier de belangrijkste informatie vermeld. Opmerke lijk veel voertuigen zijn al tot in de puntjes in oude staat her steld. Aan enkele exemplaren moet de liefhebber toch nog flink wat sleutelen. „Want lief hebberij en hobby, daar draait alles om", weet ook D. van Broeck uit Heikant te vertellen. Van Broeck zet zijn ruim éénjari ge dochterje Amber achter het stuur van zijn Vierzon uit 1951. Op dit 35 pk voertuig, met de of ficiële benaming Societé Fran- caise de Vierzon (SFV) is Van Broeck net zo trots als op zijn wolk van een dochter. Terwijl Amber, goed vastgehouden door moeder Jolanda, meebeweegt op het dansende gebonk van de lig gende tweetaktmotor, geeft va der Davy tekst en uitleg over zijn pronkstuk. „Na het warm- stoken geef je een flinke slinger aan het vliegwiel en dan is hij vertrokken...of niet." De oude trekkers leveren heel wat gespreksstof op. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - Het dagelijks bestuur van Hulst onderzoekt alternatie ve locaties voor de komst van 25 zorgwoningen in Vogelwaarde. De partijen in de gemeenteraad willen dat het college verder kijkt dan het wandelbos alleen. Hulst wil corporatie Woongoed 25 zorgappartementen laten bouwen in het wandelbos van Vogelwaarde, in de buurt van het bospad aan de Bossestraat. Hoewel wethouder B. Pauwels de locatie ook niet helemaal ide aal noemt, is er volgens hem geen betere plek voorhanden. De Hulster fracties wilden hier echter niet aan. Zij vinden de lo catie niet geschikt. Zo meent Al gemeen Belang dat „het enige stukje bos" in Vogelwaarde niet opgeofferd moet worden en ver wacht de partij problemen dooi de 'buurman', transportbedrijf Scheerders. Volgens J.P. Hageman van Groot Hontenisse vormt de ge luidszone rondom Scheerders in derdaad een probleem. De zorg woningen zouden op de door het college voorgestelde plaats niet eens kunnen, omdat ze dan bin nen de geluidszone liggen. Pau wels bestrijdt dat. Fractievoorzitter W. Broekho ven van Groot Hontenisse pre senteerde een alternatief plan. Hij maakte een schets van de huidige gemeentelijke werk- en opslagplaats, die volgens hem amper meer wordt gebruikt. De overige partijen vonden het idee van Broekhoven sympathiek. Zij drongen bij Pauwels aan op een maand uitstel voor de be sluitvorming. Ook vonden ze dat de gemeente het zoekgebied naar de beste locatie voor de zorgwoningen moet uitbreiden en dat het plan van Broekhoven onderzocht moet worden op haalbaarheid. Pauwels zag het in eerste instan tie niet zitten het agendapunt een maand op te schuiven. „Ik heb Woongoed een belofte ge daan het voorbereidingsbesluit zo snel mogelijk in de raad te brengen. Als we het besluit op schuiven, lopen we vertraging op." Hageman vond dit onzin „Woongoed heeft blijkbaar haast, maar ik heb ook mijn ver antwoordelijkheden als raads lid. Hulst moet oppassen met het wekken van verwachtingen bij Woongoed. Straks gaat het niet door en krijgen we een scha declaim van de corporatie!" Volgens Pauwels zal het zo ver heus niet komen. Als compromis kwam de meerderheid van de raad uiteindelijk overeen dat het voorbereidingsbesluit wel genomen wordt, maar dat ook het zoekgebied vergroot wordt en het plan-Broekhoven wordt onderzocht. Alleen Hageman en Algemeen Belang waren tegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37