PZC Geldgebrek Kalashnikov dreigt Bont gezelschap rond couffre Graaf jansfeesten trekken drieduizend bezoekers Meubel veiling Veel belangstelling voor wandeltocht poppodium rekent op helpende hand gemeente Terneuzen Tachtigjarige overleden bij ongeval A58 Vlissinger gewond bij schietpartij Rijbewijs kwijt na aanrijding Snij wonden door gooien met glas Vrees haalbaarheid glastuinbouw Hennepkwekerij ontmanteld Tetteren F.malM°uo 1 Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Nnord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vppuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 6 juni 2005 Redactie 0113-315649 WVVW-PZCjrl'-»:„d3>,^ n| editie Zeeuws-Vlaanderen UnrRené van Stee TERNEUZEN - In 2003 kreeg Kalashnikov nog de Zeeuws- Vlaamse cultuurprijs. Nu dreigt het Terneuzense jongerencen trum een aanzienlijk deel van rijn inkomsten mis te lopen door een ander subsidiebeleid van de provincie. De vier toonaangevende poppo dia in Zeeland, waartoe Kalash nikov behoort, moeten voortaan een provinciale bijdrage van 25000 euro verdelen. Kalashni kov kreeg voorheen 11.345 euro, ruim 5000 euro meer dan nu. De provincie verwacht hierdoor de uitwisseling en samenwerking le vier poppodia te bevor- in, waardoor ook kosten worden bespaard. „Onterecht", zegt voorzitter Arnaud Brom van de Stichting Kalashnikov .Desamenwerking is al heel in tensief. Om die op een nog hoger niveau te tillen, is er een geza menlijk subsidieverzoek de deur uitgegaan. Blijkbaar is de pro vincie er gemakshalve van uitge gaan dat een individuele bijdra ge dan niet meer nodig was. Daardoor dreigen wij nu in de iproblemen te komen." Door het besluit van de provincie deed de Stichting Kalashnikov een be roep op de gemeente Terneuzen. Zij vroeg ter compensatie om een subsidie van 11.500 euro, achtduizend euro meer dan vroeger. Daardoor zou de i programmering niet onder druk komen te staan en zou het jonge rencentrum ook nog wat vlees op de botten houden. Het college van B en W wilde hier niet aan, omdat Kalashni kov te weinig mogelijkheden zou hebben benut om andere an- RILLAND - Een tachtigjarige inwoonster van Huizen is zater dagmiddag rond half vier door een ongeval op Rijksweg A58 in de buurt van Rilland om het le ven gekomen. Het slachtoffer zat in de auto bij haar één jaar oudere echtge noot. Hij raakte van de weg en belandde in een sloot, toen hij het bewustzijn verloor. De be stuurder kwam korte tijd later bij kennis. Hij is overgebracht naar ziekenhuis De Lievensberg in Bergen op Zoom. Zijn vrouw bleek na onderzoek te zijn ge storven aan inwendige bloedin gen, veroorzaakt door de klap waarmee de auto in de sloot te rechtkwam. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is vrijdagavond ge wond geraakt bij een schietpar tij. Hij verkeert inmiddels bui len levensgevaar. De politie heeft drie mannen uit Vlissin- üen. Middelburg en Lelystad aangehouden. dere inkomstenbi'onnen aan te boren. Ook die conclusie is vol gens Brom gebaseerd op verkeer de veronderstellingen. „Wij zijn niet vies van commer cie, maar in een commerciële programmering zien wij weinig. Ons publiek komt daar niet op af. Het gaat ons ook niet om het grote geld. Kalashnikov is juist groot geworden door een alter natieve programmering. Zo krij gen onbekende regionale bands bij ons het podium dat ze elders niet krijgen. Om de mensen niet weg te jagen, heffen we ook niet altijd entree. Daarom zijn ook de tarieven voor consumpties zeer schappelijk." De raadscommissie Samenle ving schoot het subsidieverzoek eind vorige maand niet meteen af. Gelet op het verloop van de discussie nam wethouder C. Liefting het collegevoorstel te rug Binnenkort gaat hij weer om tafel met vertegenwoordi gers van Kalashnikov. Brom heef goede hoop dat er als nog een ruimere gemeentelijke bijdrage uitrolt. Hij vindt dat Kalashnikov dit ook verdient. De baljuws tekenen voor de inhoud van de couffre. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst PHILIPPINE - De baljuws van de vier ambachten, schouten en schepenen, boe ren en buitenlui. Er is elke twee jaar een hoop historisch volk aanwezig bij de overdracht van de couffre van de am bachten Boekhoute, Axel, Assenede en Hulst. Bij het controleren van de keure in Philippine waren zaterdag echter nog aanmerkelijk meer lieden aanwezig dan anders. Op de vijfhonderdste verjaardag van Philippine husselden de ceremoniemees ters de streekgeschiedenis een beetje door elkaar. Behalve de graaf van Vlaanderen en ridder Jeroen Lauwerijn woonden ook Reynaert de Vos, Tijl Ui lenspiegel en zijn Nele en de zelfs voor heemkundigen veelal onbekende, myste rieuze barones van de Spuikom de plechtigheid bij. Dat zij elkaar volgens de officiële geschiedenisboekjes nooit gezien kunnen hebben, deed geen enke le afbreuk aan het spektakel. De nieu we keure-keurders zorgden zelfs voor een verfrissend element rondom de over dracht van de koffer met papierwerk. De kostuums van de deelnemers aan de historische stoet zagen er prachtig uit. Dat vele bijziende bestuurders en magis traten hun knijpbrillen en varifocusjes op hielden, mocht de pret niet drukken. Hun horloges hadden ze echter voor de gelegenheid wel even afgedaan. En het was natuurlijk een klein smetje dat de in het kostuum van de Heer van Axel gestoken 'heemkundigenprofessor' Adrie de Kraker de hoogst belangrijke geschriften en documenten bij zich droeg in een plastic supermarkttasje in plaats van een vetlederen valiesje of een biezen korfje. De baronesse van de Spuikom maakte veel goed. Zij maakte haar opwachting in een scheepje van Boekhouter vissers, dat voor de gelegenheid werd voortge trokken door een trekker. De adellijke dame bleek de voorzitter van de Vereni ging tot Behoud van de Historie van Phi lippine, Joke Kruijk-van Rest. De oud-burgemeester van Sas van Gent zet te de keure-keurders aan het werk. Twee in baljuwtoga gestoken voormali ge collega's droegen de koffer aan el kaar over. Als burgemeester van Terneuzen gaf Jan Lonink de couffre namens het Axe- ler Ambacht over aan de oud-burge meester van Boekhoute, Edgar Stock man. Boekhoute was zo vriendelijk om de koffer niet zelf vast te willen kete nen, maar Philippine - vroeger onder deel van het Boekhouter Ambacht - de eer te gunnen. Lonink kon daarom glim lachen, omdat de keurekoffer na de fes tiviteiten voor het halve millennium feest weer in zijn stadhuis zal belanden. Prestige en naijver speelden echter geen rol in het overdrachtsspel. Zelfs de don- der- en regengoden hielden zich zater dagmiddag in. Zij zagen dat het goed was. Zeeuwen en Vlamingen, katholie ken en protestanten, inwoners van vele vaak rivaliserende dorpen en stadjes verbroederden zich tot ambachtslieden die allen door dezelfde deur kunnen. Een mooi begin - na de officiële ope ning en de jeugddisco - van een ruime feestweek, die komende zondag een nieuw hoogtepunt moet vinden in een historisch toneelspel en een al even his torisch banket. ger werd rond elf uur js avonds neergeschoten in een "andgang in de Sottegemstraat zijn woonplaats. Hij moest *°rden geopereerd in het zie kenhuis Walcheren, dat met de zijkant aan de Sottegemstraat flanst. Hij heeft daarna aangif tegedaan bij de politie. De politie heeft zaterdag twee jnannen aangehouden in ver- "~d met de schietpartij. Het 1 om een 20-jarige Middel- ger en een 16-jarige jonge- 030 uit Lelystad. Gisteren werd nog een derde ver ste gearresteerd, een 26-jari- nsnger. De man uit Lely- inmiddels weer vrijgela ten. Dver de toedracht is nog niets bekend. De verklaringen waren Jolgens de politie nog niet duide rs genoeg en dus wordt het on derzoek voortgezet. De politie heeft getuigen ge dord maar vraagt iedereen die I»8 heeft gezien, zich te melden '1 het politiebureau in Vlissin- gen. door Gino van den Broecke WESTDORPE - Een vertolking van het Wilhelmus en tal van an dere liederen in spiegelbeeld ge zongen. Daarmee en met andere grappen kreeg stand-up come dian Roel C. Verburg de lachers op zijn hand tijdens de Graaf- jansfeesten in Westdorpe. Verburg ratelde de grappen en gebeurtenissen rap aan elkaar in de behoorlijk gevulde feest tent op het scoutingterrein/Hij en vijf collega-comedians ver zorgden voor het eerst tijdens de Graaf jansfeesten een Stand Up Comedian Show. De broers Lambert-Jan en Erik Koops, Jeroen Pater, Patrick Meijer en Evelien de Jong lieten zien over humor, improvisatietalent en een rappe tong te beschikken. Kunstmarkt Buiten op het terrein was een kunstmarkt in volle gang, waar 33 kunstenaars hun werken toonden aan het publiek. Siera den, beelden, schilderijen, wens kaarten, zilverkunst en kleding, het was er allemaal te zien en te koop. De kinderen vermaakten zich in de KidsComer van het terrein, waar geschminkt, gete kend, gekleurd en gespeeld werd. Aan het eind van de fees ten werd onder leiding van vei lingmeester Roel C. Verburg het Graaf janskunstwerk geveild. Het was voor de vijfde keer, dat het uit zes stukken bestaande kunstwerk per opbod van eige naar wisselde. Het topstuk - Jaartal 2005 - werd voor 250 eu ro gekocht door wethouder A. van Waes. De totale opbrengst van de veilig was 500 euro. Met een bezoekersaantal van zo'n drieduizend mensen ver deeld over drie dagen kon de or ganisatie spreken van een ge slaagd feestweekend. Het afwis selde programma bood de bezoe kers in alle leeftijden wat wils en zo kon iedereen genieten van een veelheid aan activiteiten. Een schrijfwedstrijd voor kinde ren werd gewonnen door Elisa de Vleeschouwer. Nicky Bleijen- berg won met een nummer van de M-kids de playbackshow. De muzikale zaterdagavond bracht sfeer en drukte in de tent. Ruim 1500 feestgangers genoten van optredens van Litt'l Xtra, de Ju ke Joints en de Lamaketta's. Brom: „Als boegbeeld in de re gio hebben wij ons allang bewe zen. Dat moet een gemeente die zegt cultuur te koesteren toch iets waard zijn. Daarnaast draaien we dankzij veertig zeer gemotiveerde vrijwilligers. Ook die groep verdient waardering." ledereen zingt mee bij Middelburg Vol-Koren WESTDORPE - Een automobilist uit de gemeente Terneu zen heeft zaterdagavond zijn rijbewijs moeten inleveren na een aanrijding op de Graafjansdijk in Westdorpe. Bij de aanrijding werden de buitenspiegel van de auto van de Terneuzenaar en van de wagen van een Valkenburger ver nield. De Limburgse bestuurder passeerde een aantal ge parkeerde auto's op de smalle dijk en had verwacht dat de tegenligger even zou wachten. Nadat door een botsing spiegels van beide auto's werden vernield, kreeg de Val kenburger een 'knietje' en een klap tegen zijn kaak. De aangevallene vermoedde dat de tegenligger alcohol had gedronken, noteerde het kenteken en belde de politie. Die hield de Zeeuws-Vlaamse automobilist later op de avond aan. De man ontkent, ondanks getuigenissen van passan ten, zelf achter het stuur te hebben gezeten, maar moest desondanks zijn rijbewijs achterlaten. BRESKENS - Een 21-jarige man uit Breskens moest zich zaterdagmorgen in het ziekenhuis laten behandelen aan snij wonden in zijn hals. De Bressiaander liep de wonden in zijn woonplaats op, doordat een 20-jarige man uit Sit- tard een glas naar hem gooide. Na zijn aanhouding ver klaarde de Limburger zich niets van het incident te kun nen herinneren. De politie verhoort nog een aantal getui gen, alvorens de man uit Sittard op vrije voeten te stellen. TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid C. Freeke van de gelijknamige lijst vreest dat glastuinbouw in de Ka naalzone moeilijk te realiseren zal zijn als Terneuzen geen groot areaal grond in de Kanaalzone vrijmaakt. Hij vermoedt dat de Autrichepolder als vestigingslocatie af valt, omdat er waardevolle archeologische vondsten zijn te halen. Door het noordelijk deel van de Koegorspolder en de Axelse Vlakte voor andere doeleinden te reserveren, houdt Terneuzen niet genoeg grond over om tijdig subsi dies voor grootschalige glastuinbouw binnen te slepen, waarschuwt het raadslid. PHILIPPINE - De politie heeft vrijdagmiddag een hen nepkwekerij ontmanteld in een pand aan de Ravelijn straat in Philippine. Bij de inval vond de politie een vuil niszak met zevenhonderd verpakte toppen. Op de zolder trof ze een kwekerijtje aan met 28 bloeiende planten en 47 planten die stonden te drogen. De kwekerij is geheel ontmanteld, alle in beslag genomen goederen zijn vernie tigd. Een kweker werd nog niet aangehouden, omdat dé politie niemand in het pand aantrof. door Wilma Valk AARDENBURG - Ruim 650 wandelaars uit Zeeuws-Vlaande ren en België deden gisteren mee aan de Aardenburgse Wan deldag. De route ging dit jaar over de wallen van de stad en met grote lussen via Sint Kruis en Heille. „Iedereen was tevreden", wist organisator T. van de Veire. „Het weer was prima en vooral van de mogelijkheid om op ver toon van de wandelkaart gratis het Archeologische Museum van Aardenburg te bezoeken werd veelvuldig gebruik gemaakt." Er waren vier afstanden te lo pen, de kortste alleen over de wallen, men kon een gemiddel de route lopen over Heille of Sint Kruis, maar wie alle plaat sen aandeed, kwam aan een af stand van 25 kilometer. Deze laatste route werd door de meeste deelnemers gelopen. „Er waren ook veel individuele lo pers, verder veel van verenigin gen uit België, tot Wallonië toe. Leuk was het, dat er veel Aar denburgers meeliepen en tevens veel families met kinderen," al dus Van de Veire. De Aarden burgse Wandeldag wordt sinds ruim tien jaar op de eerste zon dag van juni gehouden. Advertentie 10.00 uur kavellijst openbaar 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. M.m.v. erkend veilingmeester Jaap Coenraads (van Birdie) en toezichthouder Mariëlle Buys van Buys Partners GGN. De veiling is voor iedereen die uit is op een buitenkansje. Er worden geen veilingkosten berekend, betaling direct. U dient zelf voor het vervoer zorg te dragen óf maakt gebruik van de vaste bezorg- tarieven. ledereen is welkom, u dus ook! Tot ziens op zaterdag 11 juni. Zuidweg 20A Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl Hf"" zeeuwse almanak Swingen bij het optreden van de Juke Joints tijdens de Graafjansfeesten. foto Wim Kooyman Bijna drie is ze. Meestal vro lijk. vaak bijdehand en altijd praatgraag. Heeft ze van d'r moeder. Die het onophoudelij ke gebabbel van de kleine Krabbendijkse op een goede dag even beu is. „Oh lieverd, zit eens niet zo te tetteren. Ik kan je vader amper ver staan. Tetteren? Dat woord kende ze nog niet. Maar de betekenis dringt razendsnel tot haar door, zo blijkt een dag later. Ze belt met oma. Digitale thermometer uit het speel goed dokterskoffertje aan het oor, in geuren en kleuren ver tellend over wat een peuter zoal meemaakt. Plots loopt ze naar de deur. Pa, die zwijgzaam achter zijn computer zit, monstert zijn oogappel en vraagt: „Wat ga je doen?" „Ik ga even in de keuken bel len", antwoordt hel opdonder- tje. „Waarom dan schat?" „Ik kan oma niet verstaan, je zit zó te tetteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35