Genieten in georganiseerde chaos Wor1^,Darts Gala Het Armstrong-dagje van Toon Deij PZC Sterk debuutjaar broers Westmaas c5 O smaakt naar meer PKC prolongeert landstitel op het vel( werU Raymond van Barneveld eerste winnaar van geslaagd World Darts Gala Eerste editie van RUGNUMMER Pizza Dure ring voor Schilperoord voor 602 keer hooghouden maandag 6 juni 2005 De zaal is tot de nok toe gevuld, het bier stroomt vrijwel onop houdelijk uit de tap, flessen wijn vinden gretig aftrek en de asbakken doen hun werk naar behoren. Welkom op de eerste editie van het World Darts Ga la, waar drie wereldtoppers, een 'local hero' en een nu al legenda rische mastercaller de show ver zorgen. Let's play darts! door Barry van der Hooft TERNEUZEN - Het is een mooi gezicht, zo rond de klok van half negen. De hoofdrolspelers worden door Martin Fitzmauri- ce aan het publiek voorgesteld en de glimlach op het gezicht van Jean-Paul van Acker zegt genoeg. Daar staat-ie dan, tus sen de toppers, klaar voor het eerste World Darts Gala. Zijn supporters laten zich horen en Van Acker weet het nu al: deze avond kan niet meer kapot. De man uit Axel is een paar mi nuten eerder als voorlaatste het podium opgekomen. Door een haag van dartsfans, net na de en tree van Martin 'Wolfie' Adams en Darryl 'The Dazzler' Fitton. Na Jean-Paul van Acker is het de beurt aan Raymond van Bar neveld, viervoudig winnaar van de prestigieuze Embassy en de grootste publiekstrekker in Ter- neuzen. Het deelnemersveld is compleet, de darts zijn scherp en het publiek hunkert naar de eerste geniale worpen. Belevenis Van Barneveld, Van Acker, Adams en Fitton spelen in poule- vorm ieder één partij tegen el kaar. De entree voor iedere par tij is keer op keer weer een nieu we belevenis. Op keiharde hou- sebeats en onder luid gejuich worden de darters tussen de vip-tafels door de zaal binnenge leid. Van Acker opent het gala tegen Fitton en in de vierde leg gebeurt waar iedereen op zit te wachten. Fitzmaurice haalt even diep adem na drie perfecte worpen van Fitton: one-hund- red-and-eighty! De zaal staat op z'n kop en de Engelsman Jean-Paul van Acker had zaterdag niet te klagen over belangstelling tijdens het World Darts Gala in Terneuzen. foto Camile Schelstraete heeft de smaak te pakken. Hij wint de vierde, vijfde en zesde leg, waardoor Van Acker ver liest. De Zeeuws-Vlaming pakt nog wel de zevende en laatste leg, maar gaat met 4-3 tenon- der. Herhaling Het tweede onderonsje op het gala mag er vervolgens ook zijn. Van Barneveld staat tegenover Adams en daarmee krijgt de Brouwzaele in het Philips-com plex een herhaling van de finale van de Embassy te zien. In ja nuari van dit jaar werd Adams met 6-2 verslagen door Barney, maar nu zijn de omstandighe den heel anders. De eerste 180-er komt uit de hand van Van Barneveld, maar Adams wint de partij na een 4-1-voor- sprong met 4-3. Jean-Paul van Acker moet ook zijn meerdere erkennen in Adams (5-2) en staat in het laat ste pouleduel tegenover voorma lig ploeggenoot Barney. Van Acker speelt goed, wint de eer ste en de derde leg, maar ver geet het daarna af te maken. Hij mist te veel dubbels en daar door kan Van Barneveld toe slaan (5-2). „Ik heb de kansen gehad", zegt Van Acker even la ter. „Nu heb ik drie keer verlo ren, maar ik heb niet het gevoel dat ik ben weggespeeld." Hij zoekt de spelersruimte op, waarin in tegenstelling tot de zaal een serene rust hangt. Van Acker heeft genoten, van de eer ste tot de laatste minuut. „Voor af was ik niet zenuwachtig en ik merk dat ik profijt begin te krij gen van de ervaring die ik de af gelopen tijd heb opgedaan. De druk wordt minder en daardoor speel ik beter. Het was sowieso een fantastische avond. Voor ie dere partij werd je als een soort ster onthaalt, dat gevoel was enorm. Het is mooi dat ik eens tussen deze jongens mag staan en ik ben best tevreden. De ko mende tijd probeer ik zoveel mo gelijk punten te halen, zodat dat misschien wat vaker gaat gebeu ren." Enkele meters verderop war men Van Barneveld en Adams zich op voor de finale. De deur gaat onophoudelijk open en dicht, omdat fans nog snel even een handtekening en een foto van de vier spelers willen. „De sfeer is hier fantastisch en dat geeft een goed gevoel", zegt Bar ney tijdens zijn warming-up. „Het geeft toch aan dat de sport in heel het land leeft en eigen lijk zouden we iedere maand zo'n gala moeten hebben. Dan in Zeeland, dan weer in Fries land, gewoon om de sport te pro moten." Huwelijksaanzoek Druk zegt de Hagenaar niet te voelen tijdens dergelijke avon den. „Nee, ik probeer gewoon zo goed mogelijk te gooien. En om dat er een beker klaar staat, wil ik die winnen ook. Toch sta ik hier vanavond slecht te gooien, het gaat niet als vanouds. Dit is eigenlijk vakantietijd voor mij. Op 8 juli vertrek ik voor twee weken naar de Dominicaanse Republiek en dan ga ik er vanaf 1 augustus weer vol tegenaan." Van het feit dat hij slecht staat te gooien is even later weinig te merken. Nadat op het podium een huwelijksaanzoek van een bezoeker positief is beant woord, laat Van Barneveld zijn kameraad Adams in de finale volstrekt kansloos. In hooguit een kwartier wint hij drie sets achter elkaar en daardoor gaat de grote goudkleurige trofee meer, naar Den Haag. Na afloop heeft Raymond van Barneveld weinig tijd om na te praten, hij wil zo snel mogelijk naar huis. „Want ik word om vijf uur vannacht opgehaald", zegt de voormalige postbode. „Een sponsor heeft me uitgeno digd om mee te gaan naar Ja pan, dus ik zit de komende week in Tokyo." door Barry van der Hooft TERNEUZEN - Na afloop van de eerste editie van het World Darts Gala in Terneuzen waren er louter tevreden gezichten te ontdekken. De darters hadden een lekkere avond achter de rug en het publiek had genoten van darts op hoog niveau. „Het is meer dan geslaagd", zei Walther van Acker. „Iedereen is laaiend enthousiast." De organisator keek daarom al voorzichtig vooruit naar vol gend jaar. „Het is een uniek eve nement voor deze regio en het is aangeslagen", vertelde Van Acker, die met een budget van 15.000 euro werkte. „Als we het financieel rond kunnen krijgen, willen we volgend jaar met acht darters spelen. We zullen het door Roeland van Vliet EINDHOVEN - De korfballers van PKC hebben zaterdag hun nationale titel op het veld gepro longeerd. De Papendrechtse ploeg won in de finale, aan het eind van de Nationale Korfbal dag in Eindhoven, met 20-19 van Dalto uit Driebergen. Eerder dit seizoen pakte het achttal van trainer Steven Mijns- bergen, die aan zijn eerste jaar bezig was in Papendrecht, ook al het landskampioenschap in de zaal. Eind maart was PKC in Rotterdam met 21-11 te sterk voor DOS'46 uit Nijeveen. Dalto bleef zaterdag tot 7-7 bij, waarna PKC het heft in handen nam. Onder leiding van interna tional Leon Simons, die zes tref fers voor zijn rekening nam, lie pen de Zuid-Hollanders uit naar 11-8 bij rust. In de tweede helft drong Dalto wel keer op keer aan, maar de gelijkmaker toernooi uiteraard eerst moeten evalueren, maar ik* wel al gezien dat dit een blijij tje kan worden." 'ij Jean-Paul van Acker sloot j aan bij de woorden van zijn? der. „Er waren vierhondi kaarten beschikbaar en hetj gelukkig bomvol Het pu|| kon nu de sfeer meemaken i ze normaal alleen van de tel? sie kennen. En als we volg jaar spelers als Ted Hankeyi ny O'Shea en Mervyn Kmgej 1 kunnen krijgen, wordt het; mooier." Darryl Fitton i slechts één puntje van kriti, I „Het podium was iets te kleji zei de darter uit Stockport. J'« der was het prima georgï seerd. Dit soort toernooien® ik liever dan een demonsfe Als ze me uitnodigen doeiky gend jaar zeker weer mee." bleef uit. Bob de Jong, inn. dels ook vaste kracht bij Oiï mocht bij 16-15 een strafe nemen, maar miste. Daarnas Dalto het min of meer op. PKC speelde zonder AndréSj ons. Hij was geschorst, na een: cident in de competitie® strijd tegen Fortuna. Hij te daarin de gele kaart voorgel den, waarna hij de scheidsre ter de rode kaart ontfutselde; hem die - bij wijze van grap. tonen. De arbiter kon dat; waarderen en staakte het dv De tuchtcommissie van de te balbond schorste Simons a vankelijk voor vier wedstrijé waardoor hij in een eventü veldfinale nog zou kunnen® spelen. Simons ging echterini> roep, maar dat had hij beters kunnen doen: hij kreeg pro; een straf van zes wedstrijd Daardoor was meteen zijne rière over, aangezien hij eer: had aangekondigd dat dit z laatste seizoen zou zijn. door Roeland van Vliet EINDHOVEN - Na de landelij ke zaalfinale in Ahoy', zo'n tien weken geleden, zaten de Goese korfballers Niels en Dirk-Jan Westmaas helemaal stuk. Ze wa ren met PKC Al de torenhoge fa voriet geweest voor het winnen van de landstitel, maar hadden verloren van Dalto Al. Zater dag nam het Papendrechtse team revanche. In Eindhoven werd de nationale veldtitel vero verd. PKC Al versloeg Dalto Al, weer de tegenstander in een finale, nu wel. De negentienjarige Niels West maas en zijn zeventienjarige broer Dirk-Jan kunnen terugkij ken op een zeer geslaagd debuut jaar bij PKC. Met het oudste ju niorenteam zetten zij een onge kende reeks neer. Van de 32 wed strijden - in de zaal en op het veld - gingen er slechts twee ver loren. En de doelcijfers mogen er ook zijn: PKC Al scoorde in totaal 570 keer en kreeg 322 tref fers tegen. „Ik denk dat we zelfs voor PKC-begrippen een uniek jaar achter de rug hebben", zei Niels Westmaas, aanvoerder van het team. „Dirk-Jan en ik zijn precies op het juiste mo ment overgekomen van Tjoba. Zowel voor ons als voor PKC heeft het goed uitgepakt. We hebben twee keer de finale ge haald. Jammer genoeg hebben we er daar één van verloren." Dubbel gevoel En juist daarom had de oudste van de twee broers zaterdagmid dag toch een dubbel gevoel. Hoe wel de vreugde na de 19-13-overwinning op Dalto Al niet opkon, proefde hij nog een lichte nasmaak van de neder laag in Ahoy'. PKC Al had na melijk ook de nationale junio- rentitel in de zaal moeten pak ken, maar slaagde daar verras send genoeg niet in. De hele wed strijd leidden de Papendrech- ters, maar in het slot van het duel gaven ze niet thuis. Ze ver loren uiteindelijk met 15-13. Niels Westmaas: „Het hele zaal seizoen waren we de beste ge weest, we waren ruim voor het einde zeker van de kruisfinale. En die wonnen we ook met groot gemak. Maar in de finale stonden we er niet als een team. We hebben er als individuen het beste van proberen te maken, maar dat ging niet. Vandaag hebben we wel als een gt team gespeeld. Daar ben ikd heel trots op." Maar makkelijk ging het zat^ dag wederom niet, hoewei J eindstand dat wel doet veraj den. Het team van de Gc(| broers kwam nog wel sid met 8-3 voor, maar zette imj laatste tien minuten voor rt niet door. De Diebergse tegs stander kwam iets tang I bracht het verschil kort nam zelfs terug tot twee doelpin® 11-9. PKC Al stond, net aki de zaalfinale, op breken, ros herpakte zich. „We hebbent» weer de juiste mensen op dejd te posities gezet. We zijn niet! paniek geraakt en hebben gecfl centreerd doorgekorfbald," Paalzone Voor Niels Westmaas betekö dat dat hij in de tweede tó nog nadrukkelijker in de pa zone ging spelen. Met zijniet te - hij zit ruim boven de 1 n ter 90 - kon hij mooi alle bal' afvangen die vakgenoot Jem Euser, zaterdag topscorer s vijf doelpunten, op de korf rd te. „Ik speel graag dienend 1 vanonder de korf kan ik" dreigend zijn." Dat bleek ft' Hij scoorde drie keer, twee's; van dichtbij en één keer va de strafworpstip. Zijn jongere broer had dl#» een mindere dag, hoewel ook drie keer scoorde. Zowel aam' lend als verdedigend Dirk-Jan Westmaas niet iis maal bij de les. Coach Kt Vink sprak hem meerdere p vermanend toe. „Hij heeftmo te om zich voor lange tijdtefl centreren. Met enige regel® moet hij weer op scherp worn gezet", aldus Niels Westma Dirk-Jan Westmaas: „Ik daar wel vaker last van 1 was niet vanwege deze fim Maar je hebt toch juist i coach om je weer tot de ord roepen?" Vergeten Na afloop was alles weer ver, ten. PKC Al werd uitbundig, huldigd op het podium en ai voerder Niels Westmaas P als eerste de beker in ontvan nemen. Twee uur later stom ze daar weer. Nadat ze op bank hadden gezeten bij P® dat eveneens te koste van Dl 1 de landstitel veroverde, P ten ze hun tweede winnaars daille ophalen. De topsnelheid in de Mo- toGP wordt drastisch ver minderd vanaf het seizoen 2007. De internationale motor sportfederatie FIM besloot dit weekeinde de vermogens van de wegmotoren in de konings- klasse flink te wijzigen. De ci linderinhoud moet terug van 990cc naar 800cc. Ook twee- taktmachines zijn over twee jaar verboden en de maximale inhoud van een tank wordt met drie liter teruggebracht naar 21 liter. De wijzigingen zijn volgens de FIM bedoeld om de veiligheid in de MotoGP te vergroten. De huidige machines halen top- snelheden van tegen de 350 ki lometer per uur en de FIM vindt dat onverantwoord hoog. Pizza als doping. Oranje Zwart, de nieuwe kampioen in het mannen- hockey, gebruikte het Italiaanse ge recht gretig om zich op te laden voor de derde en laatste wedstrijd zondag tegen Bloemendaal (3-1). De Eindho- vense ploeg nam zaterdag na het twee de duel in Bloemendaal intrek in een hotel in Haarlem om zich gezamenlijk voor te bereiden op de beslissende wedstrijd. Supporters van Bloemen daal hadden lucht gekregen van het onderkomen van de tegenstander en bleken ook op de hoogte van de kamer nummers van enkele belangrijke spe lers. „Jongens als Troy Elder en Rob Reekers hebben geen oog dicht ge daan", foeterde OZ-coach Roger van Gent. „Er werd voortdurend op deu ren geklopt en naar de kamers gebeld. Rond middernacht werd bij sommige spelers ook nog een zooitje pizza's af geleverd. Ik vind het ongehoord, dat zoiets gebeurt in het hockey. Maar we hebben op een geweldige manier re vanche genomen." door Frits Bakker De Dauphinl Liberé is de Tour niet, maar toch... Het is dat Toon Deij uit Axel goed bevriend is met de perschef van Lance Armstrong, an ders was de afspraak voor een ontmoe ting met de zesvoudige Tourwinnaar in het honderd gelopen. De Amerikaan, die gisteren aan de Dauphiné Liberé begon (vijfde in de proloog), kwam zaterdag met zijn pri- vé-vliegtuig in Aix les Bains aan, mis leidde zo'n vijftig journalisten en foto grafen, die voor zijn hotel stonden en maakte alleen een half uur tijd vrij voor een persconferentie. „Daar gaat mijn afspraak", zei Toon Deij, die in de hal van het hotel op Armstrong stond te wachten. Jogi Müller, de perschef, had nog zo zijn best gedaan. „Misschien Toon, heel misschien heeft Lance een paar minuten tijd voor je." De Axelaar, bij wie vorig jaar een ernstige vorm van kanker werd ontdekt, had het risico maar genomen. „We rijden in augus tus met zes man op de fiets van Axel naar Moraira in Spanje. De opbrengst is voor de kankerstichting. Ik wilde dat Lance de actie steunt om sponsors te krijgen." „Kom maar naar de Dauphiné, maar niets is zeker", zei Müller, voormalig renner van PDM en TVM. „Lance krijgt voor dat soort acties, van men sen die tegen kanker vechten, honder den verzoeken per dag op 'zijn websi te. Daar kunnen we onmogelijk aan voldoen. We hebben één doel voor ogen: dat Lance voor al die mensen nog een zevende keer de Tour wint." En in de hectiek van de Dauphiné, waar Mart Smeets zaterdag met zijn tv-ploeg werd afgescheept, kon Toon Deij maar moeilijk verwachten dat Armstrong hem wilde ontmoeten? Drie, vier uur wachten, hotel in, hotel uit. Komt-ie wel of komt-ie niet. Maar daar kwam ineens de perschef aanlopen. „Het is nu of nooit, Toon", riep hij. „Kom naar het zaaltje hier achter, heel even, voor een hand en een foto." In het Radisson hotel van Aix les Bains vond tien minuten later een his torische ontmoeting plaats. Voor Toon Deij tenminste. De 58-jarige Axelaar schudde de hand van de beroemde wielrenner. „I wish you a lot of luck", zei Arm strong. „Met de tocht en met de strijd tegen kanker." En toen hij de sponsornaam op het jack van Toon zag, was er ineens een Schilperoord de gouden schoen uit. foto Marcel Christiani Lance Armstrong met Toon Deij. 'big smile'. „Hé, Deto Jeans... Ik zie het in de Tom- overal op de weg staan. Honderden keren Deto Jeans, op al die bergen waar we voorbij komen." Nog een foto, nog een hand en weg was-ie. „I wish you all the best." foto Frits Bakker door Bas Abresch Een gouden schoen en een gouden ring ter waarde van 5000 euro krij gen voor het hooghouden van een voet bal, het klinkt nogal ongeloofwaar dig. Maar toch is er een plaats waar dat allemaal gebeurde: partycentrum De Raayberg in Bergen op Zoom. Daar maakt menig Zeeuwse voetbal ploeg al jaren een tussenstop na uit wedstrijden. Vanwege die Zeeuwse 'invasie'be sloot eigenaar Frank van der Avert vo rig seizoen een wedstrijd balletje hooghouden te organiseren. Dit sei zoen deed hij dat weer. De spelregels zijn duidelijk: elke ploeg die bij de Raayberg komt, mag per bezoek één speler naar voren schuiven die het re cord mag proberen te breken. Gedurende het afgelopen seizoen werd het record steeds scherper ge steld. Totdat zo'n twee maanden gele den de spelers van Arnemuiden bin nen kwamen lopen. De vissersploeg schoof Leon van Belzen naar voren om het record van 149 te breken. „Toen zat diamantair Wouter van der Horst (die onder meer de ringen voor prinses Diana en Rafael van der Vaart en Sylvie Meis maakte) bij mij aan de bar", vertelt Van der Avert. „Hij haal de een ring met een waarde van 1900 euro uit zijn zak en zei gekscherend die aan Van Belzen te geven als hij het record zou verbreken. Eerlijk ge zegd dacht hij dat Leon het niet zou halen..." Maar de Arnemuidenaar hield de bal ruim 200 keer in de lucht en kreeg de ring. Niemand van Arnemuiden ge loofde eigenlijk dat de ring echt zo veel waard was, totdat Van Belzen hem liet taxeren. Het was echt zo. Op dezelfde avond zat ook Rick Wan- rooy van Orion Gaming aan de bar bij De Raayberg. Samen met Van der Horst besloot hij een gouden schoen beschikbaar te stellen aan degene die aan het seizoen het record in handen zou hebben. Van der Horst voegde hier nog een diamanten ring ter waar de van 5000 euro aan toe. Van der Avert: „Ik heb dit bekendge maakt bij alle verenigingen. Ik heb van verschillende trainers vernomen dat er op donderdag na de training zelfs geoefend werd, omdat ze de za terdag erna waarschijnlijk langs De Raayberg zouden gaan. Wie tijdens de training de hoogste score had, werd op zaterdag naar voren geschoven." Het record werd uiteindelijk geves tigd door Corné Schilperoord van Kloetinge. Hij hield de bal 602 keer in de lucht. Afgelopen woensdag nam hij de gouden schoen en de ring in ont vangst van Koos Alberts, die in De Raayberg was vanwege het haring- feest. Zanger Koos Alberts (links) reikt Corné

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34